WILDE WUNDAGEN Verbod op discriminatie WAO'ers Jï Binnenland Kooijmans 'beetje teleurgesteld' na afwijzing voor Internationaal Hof Nederlandse dood bij busongeval Duitsland 0p vrijdag 23 en zaterdag 24 juni" elke tweede fles wijn voor de halve prijs èn dubbele Air Miles GALL®GALL Bernhard 'zuigt oude longen vol met jonge lucht' Gestolen kabouters NDERDAG22 JUNI 1995 GPD Geassocic 1h iqningenDe gemeente Groningen gaat in een groot deel van 4pestad het gebruik van alcohol op de openbare weg verbieden. Vie alcoholhoudende drank nuttigt of geopende flesjes of blikjes ank bij zich heeft, kan voortaan door de politie worden opge- akt. De algemene maatregel is alleen bedoeld om de politie de "n<iogelijkheid te geven op te treden tegen overlast door zwervers ia' bij samenscholingen. Dat kon tot dusver alleen in een aantal eine gebieden in de binnenstad. Volgens burgemeester Ou- erkerk is het nodig het gebied uit te breiden omdat de overlast ch flink heeft verspreid. ilant naakt achter prostituée aan ijtgiNHEMEen 25-jarige Maasdijker is dinsdagmiddag in zijn ootje door het Spijkerkwartier in Arnhem gerend, op zoek naar lijl :n prostituée die even daarvoor zijn portefeuille met duizen- in guldens had gestolen. Hij heeft de vrouw niet meer te pak- ;n gekregen. De man bezocht de prostituée onder werktijd. Hij id veel geld van zijn baas bij zich. Toen de man wilde afreke- :n, zag de vrouw dat er duizenden guldens in zijn portefeuille iten. Zij griste het mapje uit zijn handen en rende de straat op. naakte Maasdijker achtervolgde haar door enkele straten, ,e]iaar raakte de vrouw kwijt. Hij heeft zich aangekleed en aangif- gedaan bij de politie, maar die heeft de vrouw nog niet gevon- el le|/ijf jaar cel en TBS voor doodslag volle De Zwolse rechtbank heeft een 25-jarige Zwollenaar a roordeeld tot vijfjaar cel en TBS met dwangverpleging, omdat '0l j op Oudejaarsdag 1994 zijn vriendin om het leven heeft ge- 0 acht. De vrouw werd eerst tegen een radiator gesmeten ngfcrvolgens op verschillende plaatsen met een mes gestoken en ;sneden. In 1988 kreeg de man al een jeugd-TBS opgelegd we- poging tot moord op een mede-scholier die hem jarenlang r9eiterde. Uit de relatie tussen de Zwollenaar en het slachtoffer erd in 1992 een zoontje geboren dat datzelfde jaar overleed wiegedood. De Zwolse verweet haar vriend niet goed voor d%t kind te hebben gezorgd. De avond dat zij werd gedood zou w j haar partner voor het eerst hebben gezegd dat hij het kind m het leven had gebracht. arnhem» Daar staan ze dan, de 21 tuinkabouters die een 40-jarige Arnhemmer de afgelopen weken heeft gestolen. Nadat de man van de wo ningbouwvereniging een aanschrijving had gehad om zijn huis wat beter te onderhouden, besloot hij op andermans kosten de woning op te tui gen. Naast de tuinkabouters stal de man uit tuinen in de buurt ook nog een vogelhuisje en kunstbloemen. Het zal nog een klus worden om alle tuinkabouters weer thuis te brengen, want de politie heeft maar enkele aangiftes van vermiste tuinkabouters gekregen. foto anp Staatssecretaris Linschoten van sociale zaken wil discri minatie van WAO'ers bij sollicitaties verbieden. Hij wil niet uitsluitend afwachten of vrijwillige afspraken over aanstellingskeuringen voldoende effect sorteren. Als een werkgever iemand niet aanneemt vanwege zijn leeftijd of handicap, zijn 'fundamentele waarden in het geding', al dus de bewindsman. Als een eind dit jaar af te ronden onderzoek aangeeft dat er wordt gediscrimineerd, wil Linschoten met wetgeving komen. Commandant brandweer weg na fraude VN geven voorkeur aan Italiaan boven Nederlandse oud-minister Wanbetaler bij benzinepomp iedt zich aan als gijzelaar ji'ji lp 'e n 35-jarige man uit Rolde m'eft dinsdag geruime tijd 'in ^zeling' gezeten in een Shell- mpstation. Volgens de politie od de automobilist zelf aan 11 als levende borgsom bij de Imphouder te blijven toen eek dat hij geen geld had om i getankte benzine te betalen. [Twee passagiers, vrienden n de automobilist, zouden pt de auto het geld ophalen, t verbazing van de automobi- kwamen ze echter niet te- Hij zat tegen de avond nog eds te wachten. Zij lieten pas negen uur gisteravond weer zich horen. De vriend uit lloo parkeerde de auto toen de vluchtstrook in plaats van de parkeerplaats en meldde verbaasde vriend dat de ssie slechts gedeeltelijk was ukt. Hij had geen twintig gul voor de pomphouder bij zich, maar slechts een tientje. Voor de tankstationhouder was daarmee de maat vol. Hij waarschuwde de politie, die de man uit Balloo prompt een be keuring van 150 gulden gaf om dat hij zijn auto op de vlucht strook had geparkeerd. Agenten vonden toen ook de vriend uit Groningen, die bewusteloos op de achterbank van de auto lag. Hij werd door politiemensen uit de auto gehaald en is later vol gens de politie onder invloed van verdovende middelen met een ambulance naar een zie kenhuis gebracht. De pomphouder, die nog steeds geen genoegen nam met het tientje, de helft van het ge tankte bedrag, kreeg uiteindelijk doch zijn zin. De 'gegijzelde' Roldenaar deed na de mislukte missie van zijn vrienden een beroep op zijn broer. Die kwam het geld vervolgens met gezwin de Spoed brengen. De gemeente Steen wijk heeft de 48-jarige commandant van de brandweer met ingang van 1 ju li ontslagen wegens fraude. Vol gens de rijksrecherche heeft de man goederen gestolen en ge rommeld met declaraties, no ta's en opgaven van werkuren. De commandant gebruikte bovendien een dienstauto veel vuldig privé, dronk geregeld al cohol in werktijd en liet goede ren voor eigen gebruik op reke ning van de brandweer schrij ven. Het onderzoek kwam op gang nadat de personëëlsvereriiging aangifte had gedaan van ver meende fraude met geld en goederen. De juiste toedracht daarvan kwam uit het onder zoek niet naar voren. Het Open baar Ministerie besluit voor 6 juli of de Steenwijker voor de rechter moet komen. De man is met ziekteverlof sinds medio november vorig jaar, toen de rijksrecherche met haar onder zoek startte. Hij is sinds 1986 brandweercommahdant. Het personeel van de brandweer heeft inmiddels gelaten gerea geerd op het besluit hun chef te ontslaan. Oud-minister Kooijmans (61) van buitenlandse zaken en VN- rapporteur voor de mensen rechten is 'een beetje teleurge steld' dat hij gisteren niet is ge kozen als rechter van het Inter nationaal Gerechtshof. De Leid se hoogleraar volkerenrecht is echter vol lof over de inzet van de Nederlandse regering voor zijn kandidatuur, zo liet hij gis teravond telefonisch weten van af zijn vakantieadres in Italië. De Algemene Vergadering en de Veiligheidsraad van de VN kozen voor de Italiaanse rechter Ferarri Bravo. Maar de strijd tussen Kooijmans en Bravo was spannend. ,,In de derde stem ronde in de Veiligheidsraad had ik zelfs een meerderheid van ze ven stemmen. Maar ja, het gaat om die absolute meerderheid, je hebt er acht nodig", aldus Kooijmans. De Veiligheidsraad moest vier keer stemmen en de Algemene Vergadering twee keer voor zij het eens waren over een kandidaat. De functie van rechter bij het Internationaal Gerechtshof was tussentijds vrijgekomen door het overlijden van de Italiaanse rechter Ago in februari dit jaar. „Veel lidstaten vonden het goed dat er opnieuw een Italiaan of in elk geval een Zuideuropeaan benoemd werd", zei Kooijmans. Hij heeft vooral gemerkt dat premier Kok en minister Van Mierlo van .buitenlandse zaken zich voor zijn kandidatuur heb ben ingezet. „Dat hoorde ik van andere mensen." Hij prijst ook de steun van de Nederlandse ambassade bij de VN toen hij zich in mei aan de lidstaten van de organisatie ging voorstellen. „Ik heb toen in twee weken tijd vertegenwoordigers van 82 lan den gezien. Dat hadden ze heel goed geregeld", aldus de oud minister. Bij die sollicitatieronde ('de eerste keer dat ik ergens-moest solliciteren'), ontmoette hij ook zijn tegenkandidaat Bravo. „Maar dan praat je niet echt rustig." Kooijmans blijft voorlo pig professor volkenrecht in Leiden. „Ik heb een leuke baan", zegt hij welgemoed. „Dat gaat gewoon door." Het vijftien rechters tellende Internationale Hof is gevestigd in Den Haag. Het is het hoogste rechtssprekepde .orgaan van de VN. Het Hof heeft een tweeledi ge taak: het op basis van het volkenrecht uitspraak doen in geschillen die door staten aan hangig worden gemaakt en het geven van adviezen, die door internationale organisaties kun nen worden gevraagd. De staatssecretaris heeft dat gis teren aan de Kamer geschreven. Die debatteert vandaag over een aantal voorstellen van Lin schoten om de kansen van ar beidsongeschikten op een baan te vergroten. Linschoten wil jaarlijks 475 miljoen uittrekken voor maatregelen om arbeids ongeschikten aan het werk te helpen. Het gaat onder meer om loonkostensubsidies en scholing. Ook wil de staatsse cretaris het loon van gedeelte lijk arbeidsongeschikten die in dienst blijven bij hun baas, tij delijk aanvullen. Het debat gaat niet alleen over de plannen om WAO'ers weer aan de slag te krijgen. De Kamer zal ook praten over de WAO-keuringen. Die zijn twee jaar geleden fors aangescherpt, waardoor veel arbeidsonge schikten bij herkeuring hun uit kering geheel of gedeeltelijk ver liezen. De regeringsfracties zijn in samenspraak met Linschoten overeengekomen dat de keu ringsnormen wat verzacht wor den en dat ouder,e herkeurden niet in de bijstand belanden. De regeringspartijen zullen het ak koord hierover vermoedelijk niet proberen open te breken tijdens het debat. Een voorstel van het CDA om oudere WAO'ers te vrijwaren van her keuring maakt vrijwel zeker geen kans, ondanks de oproep van CDA-woordvoerder Bies heuvel aan met name zijn PvdA-collega Adelmund. „Als het u serieus was met betrek king tot de herkeuringen, dan steunt u ons voorstel", aldus Biesheuvel vanmorgen Het College van Toezicht So ciale Verzekeringen (CTSV) maakte gisteren bekend dat het aantal WAQ'ers fors blijft dalen, In april werden 6400 uitkerin gen toegekend, terwijl 9900 uit keringen werden beëindigd. Vergeleken met de periode vlak voor de nieuwe keuringseisen is het aantal toekenningen met ongeveer een kwart vermin derd, terwijl het aantal beëindi gingen met bijna veertig pro cent is toegenomen. Volgens het T1CA, dat onder meer de minister adviseert over de soci ale premies, kunnen de premies voor de arbeidsongeschikt heidsverzekeringen volgend jaar Hink omlaag. De AAW-premie kan van 6,3 naar 5,9 procent, de WAO-premie van 9,4 naar 8,2 procent. Ongeneeslijk zieke Wietske laat 'ouderhuis' achter van dezelfde soort op al uw aankopen. Altijd iets bijzonders. maagdenburg anp-dpa Bij een ongeval bij Maagden burg in Duitsland met een bus van de Europese lijndienst Eu- rolines zijn gisteren een 19-jari- ge Nederlandse en een 21-jarige Poolse om het leven gekomen. Zes inzittenden raakten ge wond, onder wie een Nederlan der. De resterende 23 inzitten den zijn ter plaatse behandeld aan lichte verwondingen. Eurolines is een samenwer kingsverband van Europese ver voersbedrijven die internationa le lijndiensten uitvoeren. De Nederlandse busonderneming OAD in Holten zit ook in dat sa menwerkingsverband. De bus was met onder meer zeven Ne derlanders op weg van Neder land naar Polen. Het ongeluk gebeurde rond vijf uur in de ochtend toen de bus met mo- torpech langzaam tot stilstand wilde komen op de vlucht strook. Een achterop komende vrachtwagen had dat blijkbaar te laat in de gaten en botste achterop de bus. De bestuurder van deze vrachtwagen raakte licht gewond. Daarna reed nog een tweede vrachtwagen op de twee wagens in. De bus kwam daardoor in een akker op de zij kant te liggen. De Autobahn richting Berlijn was na het ongeval volledig ver sperd. Pas na vijf en een half uur was de stremming voorbij. De hartewens van dé 16-jarige ongeneeslijk zieke Wietske uit Hoeven is vervuld. Volgende week woensdag geeft ze het startschot voor de bouw van het tweede 'ouderhuis' bij het Sint Elisabethziekenhuis in Tilburg. Daar kunnen familieleden van opgenomen kinderen logeren. Wietske had enkele weken ge leden eigenlijk het idee haar spaarcenten na te laten aan een goed doel. Maar dat plan maak te al snel plaats voor een grotere actie: een inzameling onder vrienden en bekenden. Met het ingezamelde geld zou dan een eerste aanzet moeten worden gegeven voor de bouw van een tweede ouderhuis op het terrein van het Tilburgse ziekenhuis. De inzameling op kleine schaal veranderde echter al snel in een actie op 'grote schaal. Wietske is 2,5 jaar geleden voor een hersentumor behan deld. In april kreeg ze te horen dat er voor haar geen genezing mogelijk is. Ze besloot daarop „Pas wanneer je gevaarlijke si tuaties hebt doorstaan, leer je de simpele dingen waarderen. Elke dag, en zeker ook deze langste, wordt een geschenk." Dat zei prins Bernhard gisteren in het Koninklijk Paleis op de Dam bij de uitreiking van de Zilveren Anjers. De prins sprak voor het eerst weer publiek toe sinds zijn ern stige ziekte van eind vorig jaar. Bernhard, die volgende week 84 wordt, was bijna een half uur aan het woord. Aan het begin haperde hij af en toe, maar hij kwam er hoe langer hoe beter in. Koningin Beatrix en prinses Juliana, allebei op de eerste rij, zagen het glimlachend aan. „Tegenwoordig zet ik de ramen open en zuig mijn oude longen vol met lucht. Ik laat in mijn lectuur weer de ontroering toe. Ik geniet nu van schilderijen die ik jarenlang wel had gezien, maar niet meer had opge merkt", aldus de prins. „Wat heeft ons belet om van dat levende water te drinken? Om de simpele dingen te genieten? Waarom heeft de verantwoor delijkheid de vreugde zo vaak in de weg gestaan? Dat komt door dat de plicht zoveel beslomme ringen meebrengt. Uit goede zorgen voor de vreugde verstik ken wij de vreugde soms. En juist die moeten wij overdragen. Die vreugde is belangrijker dan kennis. Het kijken, genieten en doen gaan voor het weten. Als wij doceren zonder te animeren en zelf te genieten, Schieten wij ons doel voorbij." Benno Premsela, al bijna een halve eeuw een van de meest bekende ontwerpers van Nederland, samen met prins Bernhard na het ontvangen van de Zilveren Anjer. foto anp Raymond rutting De prins speldde de Anjer-win naars zelf hun onderscheidin gen op. De gelukkigen zijn de ingenieur Houben, de ontwer per Premsela, de stichters Scholten van het museum Beel den aan Zee in Scheveningen, Goudse-glazenspecialist Metse laar en de politicologe Sax. De prins had bij haar de grootste moeite op de medaille op haar witte bloesje te krijgen, tot grote hilariteit van de zaal. De prins liet zich niet uit het veld slaan en deed net zo lang zijn best tot hij de Anjer had bevestigd. De bekendste laureaat, Benno Premsela, kreeg de Anjer niet voor zijn kunst, maar voor zijn bestuurlijke werk. Prins Bern hard: „In 1961 deed u iets on doordachts. U werd lid van een commissie. Daarna van een werkgroep, een raad, een be stuur, een stichting, een jury... en dat tot heden toe. Minstens dertig bestuurlijke functies, waarvan vele gedurende vijf jaar of langer. Uitgezonderd het COC met zijn sociale taak, ging het steeds om kunst, van ballet tot beleid. U bént gemotiveerd: die functies zijn wérk. U bent het commissielid dat alle stuk ken heeft gelezen, de doordou wer die altijd weer wat heeft". De prins had nog een extra woordje voor de Goudse-gla zenspecialist Metselaar, die zich op het ogenblik met een rolstoel moet behelpen. Voor hij naar hem toe ging met de medaille, zei de prins: „Ik hoop dat het u evenals mij gegund is beter te worden." nog iets'met haar leven te doen. Ze wilde bovendien iets tast baars achterlaten. Haar droom was een tweede ouderhuis.' Toen zij in het Elisabethzie kenhuis lag, konden haar ou ders bij haar zijn omdat er een huis was waar familieleden van opgenomen kinderen konden logeren. Zou er een tweede huis komen, dan konden nog meer ouders in de buurt van hun kin deren blijven. De leerlinge van het Thomas More College in Oudenbosch schreef daarop een brief aan gaar medescholie ren, waarin ze haar laatste wena. kenbaar maakte. Die pakten daarop de handschoen met de actie 'Een huis voor Wietske'. „Een dansmarathon, schoe nenpoetsen, sponsorlopen, je kunt het zo gek niet bedenken of het werd gedaan om het geld bij elkaar te krijgen", vertelt di recteur Van den Broeke van de plaatselijke RABO-bank, die nauw bij de actie is betrokken. Samen met de ouders van Wietske en een Tilburgse arts maakt hij deel uit van de spe ciale stichting om Wietskes har tewens in vervulling te laten gaan. Behalve de leeringen, die een ton bijeen brachten, hebben volgens de bankdirecteur ook tientallen particulieren en be drijven zich spontaan voor de actie ingezet, inclusief zijn ei gen bank. Behalve geld heeft de stichting ook veel toezeggingen van bedrijven gekregen voor materialen en/of mankracht. Volgens Van den Broeke is er ruim twee ton opgehaald, ruim schoots voldoende om het ou derhuis te bouwen. Verwacht wordt dat de bouw van het ou derhuis na de bouwvakvakantie begint. Japans congres slavernij WO-II Op de universiteit van de Vere nigde Naties in Tokyo wordt op 2, 3 en 4 juli een congres gehou den over alle vormen van sla vernij tijdens de Japanse over heersing gedurende de Tweede Wereldoorlog. Een van dq spre kers is de Nederlandse mensen- rechtenspecialist Van Boven. De stichting Japanse Ere schulden, die voor 77.000 Ne derlandse slachtoffers van de oorlog met Japan een schade vergoeding probeert te krijgen, zal daarbij aanwezig zijn en de de gelegenheid benutten voor gesprekken met Japanse politici en pers. Verder wil ze uitvinden waarom het zo lang duurt voor dat Japan met een antwoord komt op de via de rechtbank in Tokyo gestelde eisen tot scha devergoeding. Ton beloning voor gouden tip overval jrERLENEen Amsterdams expertisebureau heeft een beloning &n 100.000 gulden uitgeloofd voor cje tip die leidt tot de opspo- hg van drie overvallers op geldtransportbedrijf Brinks Nedlloyd p het industrieterrein In de Cramer in Heerlen. De overvallers haakten dertig geldcassettes buit. De politie wil niet zeggen oeveel geld ontvreemd is, maar houdt het op een 'aanzienlijk edrag'. Volgens de politie hebben de mannen de overval goed jorbereid. Zo heeft nader onderzoek uitgewezen dat de over- illers zendapparatuur onder transportauto's van het bedrijf adden aangebracht. Met behulp daarvan konden zij gesprek- in van personeelsleden afluisteren. 'Groningen voor deel 'drooggelegd' Linschoten: Fundamentele waarden in geding

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3