Ritzen en wachtgeld is als worstelen met tube tandpasta Kohnstamm duwt hier, trekt daar 'Duitsers hebben iets tegen Shell' Zelfs Shell kan milieu niet aan zijn laars lappen Geen zicht op Europese regels voor Noordzee Feiten &Meningen DONDERDAG 22 JUNI 1995 Heeft Shell de boodschap niet goed overgebracht of wilde de maatschappij gewoon op de goedkoopste manier van de Brent Spar af? Het is een vraag die waarschijnlijk nooit beantwoord zal worden. En het antwoord is eigenlijk ook niet relevant: de emotie van het publiek is de doorslaggevende factor in het steekspel van de afgelopen dagen geweest. Het is gemakkelijk om dat gegeven te gebruiken om Green peace in een kwaad daglicht te stellen en het publiek te kijk te zetten als een stelletje naïeve sukkels dat zich aan de leiband van een actiegroep laat meevoeren. Inderdaad, de milieuorga nisatie weet de publieke opinie met zijn spectaculaire acties en geoliede PR-machine keer op keer meesterlijk naar zijn hand te zetten. Het opwekken van emotie is een belangrijk wapen van Greenpeace. Maar het is niet het enige wapen. De organisatie is ook deze keer niet vergeten om feiten op tafel te brengen die op zijn minst twijfel zaaien aan de lezing van Shell. Als bijvoorbeeld de bouwer van de Brent Spar zegt dat het gevaarte wel degelijk vei lig ontmanteld kan worden, is dat niet niks. Waar de toekomst zal moeten uitwijzen of de nu gekozen op lossing inderdaad de beste is, is het wel van belang vast te stel len dat ook multinationals van het kaliber Shell niet meer onge stoord hun gang kunnen gaan. Ook zij moeten rekening hou den met de publieke opinie. Het is ook hier gemakkelijk om vast te stellen dat een boycot van de Shell-pomp het publiek behalve een paar zegeltjes en Airmiles niets kost, en ongetwijfeld heeft dat een rol gespeeld. Maar dat zou anderzijds onrecht doen aan de oprechte veront waardiging van veel Nederlanders, Duitsers en andere Europese burgers dat de zee weer eens als vuilnisvat wordt gebruikt. En het zou onrecht doen aan de bereidheid om die boosheid kracht bij te zetten. De zorg voor het milieu mag dan wat min der hoog scoren dan een paar jaar geleden, het is toch een blij vertje gebleken. Dat is winst, die deze week een vertaling heeft gekregen in het niet dumpen van de Brent Spar. En zelfs als het initiatief voor een wereldwijd verbod voor het dumpen van oude olie platforms het niet uiteindelijk niet zal halen, zullen ook andere oliemaatschappijen zich wel twee keer bedenken voordat ze met plannen komen om hun overtollige platforms op de zeebo dem te dumpen. En ook dèt is winst. De Europese Commissie viert de 'overwinning' in de strijd rond het afzinken van het olie-platform Brent Spar als opmaat naar een algeheel ver bod op het dumpen van olie installaties in zee. Milieucommissaris Ritt Bejer- regaard heeft dat gisteren la ten weten in een reactie op het besluit van Shell het om streden boorplatform toch aan land te ontmantelen. Groot-Brittannië en Noorwe gen blokkeerden tot nu toe telkens afspraken over het in zee storten van afgedankte olieplatforms. Het Brusselse dagelijks be stuur van de Europese Unie wierp zich in een ronkend persbericht op als één van de vaders van het succes in de Brent Spar-zaak. "Dit is een grote overwinning voor het milieu. Vechten loont de moeite. Dit is het begin van een totaal verbod. We zullen nooit enige dumping van olie installaties in zee aanvaar den", verklaarde Bjerregaard strijdlustig. Zij voegde er aan toe dat de Europese Commis sie altijd al van mening is ge weest dat de Brent Spar op land ontmanteld moet wor den. 'Brussel' heeft overigens even zo vaak zijn neus gestoten met de pleidooien voor een internationaal verbod op het dumpen van olieplatforms in zee, merkten diplomaten in de Europese hoofdstad prompt op. De Europese Commissie heeft namelijk op dit terrein vrijwel niets te ver tellen. De bescherming van de Noordzee is geregeld in een aparte conventie tussen kust staten als Nederland, Noorwe gen, Groot-Brittannië, Duits land, Denemarken en België. Bij de laatste Noordzeeconfe- rentie, begin juni in het Deen se stadje Esbjerg, was de Eu ropese Commissie weliswaar aanwezig en liet ze ook van zich horen. ,,Hoe kunnen we de burgers ervan overtuigen dat ze hun glas in een speciale container moeten gooien, wanneer we tegelijkertijd zelf de grote oliebedrijven toe staan grote installaties in zee te laten zinken", riep Bjerre gaard daar. Maar haar pleidooi de circa vierhonderd oude platforms op land te demonteren, vond toen ook al geen gehoor bij de Britten en Noren. Het zijn die twee landen die het als 'oliebezitters' opnamen voor de oliemaatschappijen die hun afgedankte platforms on der de golven willen laten ver dwijnen. Shell leek daar d.e afgelopen dagen van te profiteren. Het bedrijf verdedigde het afzin ken van de Brent Spar door te wijzen op het 'ontbreken van Europese regels en een Euro pees draagvlak', zei president directeur J. Slechte van Shell Nederland. In Brussel wordt echter serieus betwijfeld of die Europese regels er nu snel zul len komen. Daarvoor moet immers eerst het nu getergde en vernederde kabinet-Major van standpunt veranderen. Bovendien wordt enigszins betwijfeld of de bescherming van het Noordzee-milieu er nu wel echt mee gediend is wanneer ook 'Brussel' zich er mee gaat bemoeien. De lan den rond de Noordzee, waar onder redelijk milieubewuste staten als Duitsland, Dene marken en Nederland, heb ben al genoeg moeite het eens te worden. De vraag is of dat soepeler zal gaan wanneer ook Griekenland en Italië zich ermee gaan bemoeien. De 'zuidelijke EU-landen' hebben er de afgelopen jaren samen met Groot-Brittannië namelijk al voor gezorgd dat Brussel ui terst terughoudend is gewor den met het formuleren van nieuw milieu-beleid. BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT Mislukt, zo luidt het harde oordeel van de Algemene Rekenkamer. Het CDA noemt het 'natte vingerwerk'. En de christelijke onderwijsbond PCj heeft het over een 'molensteen' om zijn nek. Minister Jo Ritzen heeft behalve de financiële perikelen van het hoger onderwijs nog een lastig kan op te knappen: de stijgende werkloosheid onder docenten. Vanmorgen heeft hij zich hiervoor op verzoek van oppositiepartij CDA, in de Tweedej mer verantwoord. Hij is jaarlijks ruim één miljard gulden kwijt aan de ontslaguit keringen (die eufemistisch wachtgelden worden genoemd) voor overbodig geworden on derwijzers van basisscholen, le raren van het voortgezet en be roepsonderwijs en docenten aan HBO-scholen en universi teiten. Dat betekent een ver dubbeling van de uitgaven en het aantal werklozen (momen teel 39.000) in tien jaar. Maar wat misschien nog erger is: de onderwijsinstellingen moeten zelf ook steeds meer geld reser veren voor hun ex-werknemers. Geld dat niet aan lesgeven kan worden uitgegeven. Voor onderwijsminister Ritzen een probleem waar hij letterlijk mee worstelt. Hij kan er met zijn deskundige ambtenaren en zelfs extern ingehuurde deskun digen nauwelijks een vinger achter krijgen. Het aantal leer lingen blijft stijgen, maar het aantal ontslagen personeelsle den ook. Ra ra, hoe kan dat? Bo vendien zijn tal van maatrege len er juist op gericht stijging van het aantal 'wachtgelders' te voorkomen en zoveel mogelijk werklozen weer voor de klas te krijgen. Zo moeten scholen bij een va cature werkloze onderwijzers voorrang geven boven nieuwko mers. Arbeidsbureaus worden ingezet om wachtgelders elders aan de slag te krijgen. En de riante uitkering is sinds vorig jaar lager en aanzienlijk korter geworden. Maar zelfs die prik kels hebben niet gewerkt. Betrokkenen verzuchten dat het net de WAO-problematiek is. Ook hier spelen uitvoeringsor ganisaties een belangrijke rol. Zij moeten de regelingen uit voeren en de naleving controle ren. Daar schort het nogal aan, zo blijkt. Veel werkloze onder wijzers worden nauwelijks meer lastiggevallen en door hun oude werkgevers snel vergeten. Een precies beeld van de oorza- Een docent aan het werk met een groepje leerlingen in het basisonderwijs. ken krijgt Ritzen niet. Is het laksheid van scholen om ex- werknemers weer in te zetten? Zijn het de wisselende keuzes van studenten, waardoor be paalde studies opeens docenten moeten ontslaan? Een uitge breid onderzoekdat omdat de zaak gevoelig ligt heel voor zichtig verkenningen wordt ge noemd door het Instituut voor Overheidsuitgaven leidde ook tot niets. Of al die stimule ringsmaatregelen helpen om werklozen aan de slag te helpen, valt niet na te gaan. Nader on derzoek is gewenst, aldus het gezaghebbende instituut. Ritzen zit ondertussen niet stil. Met wat paardemiddelen pro beert hij zijn straatje schoon te vegen en de schade voor zijn ei gen begroting te beperken. Voor het probleem in het basisonder wijs heeft Ritzen het zogeheten participatiefonds opgericht. Scholen die onvermijdelijk overgaan tot ontslag (omdat bijvoorbeeld het aantal leerlingen drastisch daalt) krij gen uit dat fonds wachtgeld. Anders moeten ze zelf voor de kosten van het ontslag opdraai- Scholen van het middelbaar be roepsonderwijs (MBO) kregen boze brieven van de minister. De MBO-scholen moeten op grond van een accountantson derzoek zo'n 46 miljoen gulden aan ten onrechte uitgekeerde, wachtgelden terugbetalen aan ARCHIEFFOTO DIJKSTRA het ministerie. Zij hebben do centen ontslagen en nieuw per soneel aangenomen. Volgens de regels moeten zij eerst hun oud werknemers in dienst nemen, voordat zij op zoek mogen gaan naar anderen. De scholen zelf vinden dit absurd: een ontsla gen leraar Engels kun je toch geen tekenles laten geven? Voor het wetenschappelijk on derwijs heeft de econoom Rit zen iets heel, anders bedacht- Als een nijvere boekhouder schuift hij de fors oplopeniu keningen gewoon door na^ scholen en universiteiten z|e Zo heeft hij in 1991 met deL stellingen van het hoger oijc wijs afgesproken het budga voor de wachtgelden in via te verlagen. Een succes vod£ betreft zijn eigen begroting Maar de arme universiteit^ hogescholen zitten nu met|c tekorten, want de werkelijtf gaven zijn respectievelijk z" twintig tot tachtig miljo den hoger. Dat verschil zal^' komende jaren alleen r De Rekenkamer conclude! dan ook in een vorige gekomen rapport dat zijn spanningen ten aanzien v; ontslaguitkeringen vrijwel sluitend gericht zijn op de nanciële beheersing'. De delijke onderbouwing ontlL Het terugdringen van het werkloze docenten leek voijj hem van minder belang. oL wachtte hij te lang met ingL pen. |j Voor oppositiepartij CDAzL genoemde mislukkingen ree gerioeg de minister op het e te roepen. Was het immers^, de hoogleraar Ritzen die d^ groting van oud-CDA-bewjj man Deetman belachelijk n maakte? De christen-demc^ ten zijn dat nog niet vergetj Ritzen zit nu zelf met een li ende begroting dankzij de beheersbare wachtgelden zadelt tegelijk het onderwij" met de gevolgen op. Een dj bare kwestie om te scoren.'] Want zoals een direct betro ne het probleem omschrijft, is alsof je bezig bent tandpr weer terug te duwen in de terwijl er tegelijkertijd iem 'e anders pasta aan het uitkn z Staatssecretaris Jacob Kohn stamm heeft een ondankbare portefeuille. Als bewindsman op het ministerie van binnenland se zaken is hij namelijk verant woordelijk voor het wat mistige terrein dat onder het vorige ka binet nog sociale vernieuwing heette, maar nu vooral door het leven gaat als grote-stedenbe- leid en veiligheidsbeleid. Be leidsterreinen waar het er voor al om gaat alle neuzen op alle ministeries dezelfde kant op te laten wijzen en vervolgens zo te handelen dat de gemeenten het rijk niet meer (kunnen) verwij ten dat het zo verkokerd op treedt. Kohnstamm is er dus vooral voor het leggen van dwarsver- bandjes en 'de coördinatie van de coördinatie'. Een beetje trek ken hier, een beetje duwen daar, zonder dat hij over grote bevoegdheden beschikt. Gere geld dreigt hij dan ook zijn neus te stoten aan ambtelijke appa raten die helemaal niet van zins zijns buiten het eigen tuintje te kijken. De staatssecretaris be stiert kortom een beleidsterrein, geen geval een pu blieksprijs is te winnen. „Maar stel dat we het anders zouden doen", zegt Kohn stamm, „en dat één persoon verantwoordelijk zou zijn voor het wel en wee van de grote ste den. Dat wordt een nachtmer rie. Zo iemand zou je bijna dic tatoriale bevoegdheden moeten geven, en je zou een aantal col lega's moeten ontslaan." Deze week presenteerde de staatssecretaris de nota veilig heidsbeleid, die vooral op de grote en middelgrote steden is gericht. Ook die nota moet het voor een belangrijk deel hebben van niet al te concrete 'onder steunende maatregelen', van 'overtuiging' en van 'de uitda ging om samen met maat schappelijke organisaties, be drijfsleven en burgers tot een integrale afweging te komen waardoor de veiligheid wordt vergroot'. Toch staat er ook heel concreet in dat het kabinet de komende drie jaar in totaal 155 miljoen gulden extra besteedt aan voor koming van en optreden tegen jeugdcriminaliteit. Het geld wordt onder andere besteed aan de vorming van een jeugd reclassering, uitbreiding van taakstraffen voor criminele jon geren, uitbreiding van voorzie ningen voor jeugdige dak- en thuislozen en de vorming van een boefjesbank. Dat is een da tabank waarin gegevens van jeugdige criminelen reeds in een vroeg stadium worden op geslagen, zodat een beter zicht ontstaat op hun carrières voor een adequatere reactie. Een deel van het extra geld is boven dien bestemd voor het bestrij den van onderwijsachterstan den en spijbelen, veiligheid op scholen, en vooral voor de sa menwerking van scholen met politie en justitie, jeugdhuip, ar beidsbureaus. Het is het kabinet namelijk me nens met het versterken van het jeugdbeleid. Want iedereen kan zien dat steeds meer jongeren de boot missen en min of meer ontworteld ronddolen. Uit zijn voorstellen blijkt al dat het niet alleen gaat om optre den tegen jeugdcriminaliteit, maar net zozeer om het voorko men ervan en de hulpverlening aan dropouts. Kohnstamm: „Essentieel is het besef dat criminaliteitsbestrij ding niet alleen de verantwoor delijkheid is van politie en justi tie. Als we met die gevaarlijke il lusie zouden blijven leven, wordt het nooit meer iets met de veiligheid. Natuurlijk moeten er meer cellen en agenten ko men, maar daar ben je er niet Soms gaat het om simpele din gen. Dan blijkt overlast in een buurt teruggebracht te kunnen worden door het simpel ver plaatsen van een bankje of een speelveldje. Vaak ligt het inge wikkelder, maar altijd is samen werking van belang. Een poli tioneel optreden tegen overlast veroorzakende boetes is water- dragen naar de zee, als er niet tegelijkertijd door scholen een effectief anti-spijbelbeleid wordt gevoerd. Het samenhangende veilig heidsbeleid dient vooral op plaatselijk en regionaal niveau gestalte te krijgen, want een van Kohnstamms motto's is: watje landelijk het beste kunt doen is ervoor te zorgen dat we de plaatselijkverantwoordelijken zo min mogelijk voor de voeten lopen. Mede daarom ook heeft Kohn stamm erop aangedrongen al het geld in één grote pot te stoppen, zodat beter lokaal be keken kan worden hoe het geld besteed wordt, en bovendien voorkomen wordt dat vanuit Den Haag het geld 'verkokerd' wordt vastgelegd. De beoogde aansluiting van verschillende instanties op elkaar wordt dan nodeloos bemoeilijkt. Zo'n financiële pot een brede doeluitkering in het jargon komt er inderdaad, zij het pas in 1999. Kohnstamm heeft daar nog hard voor moeten knokken. De komende drie jaar wordt, te gen zijn zin, een deel van het geld nog via het ministerie van onderwijs vergeven, al krijgt Kohnstamm wel een vinger in de pap bij de besteding ervan. Dat is al heel wat, vindt hij. Dat onderwijs die concessie heeft willen doen, en dat ook de an- Kohnstamm: 'Natuurlijk n er meer cellen en agenten k< maar daar ben je er niet r FOTO ANP FRANS VAN DER Lil dere minsteries het veiligh beleid positief tegemoet tr komt niet alleen omdat e spraken over zijn gemaakt het regeerakkoord. Ook 'd sfeer van cohesie' in het ki speelde een grote rol. „Als sfeer verknald zou zijn, zo het .vorige kabinet het gev; was, gaat iedere minister eigen schuttersputje zitte kan er niets meer." DEN HAAG HARM HARKEMA TOM JANSSEN Waarom start een actie tegen Shell in Duitsland en niet in Nederland? Hoe is het mogelijk dat de actie bij de Duitsers zo succesvol was, terwijl er in Nederland geen druppel minder getankt werd bij Shell? Is het milieu 'uit' in Nederland of verschilt onze volksaard zozeer van de Duitse? Waarvoor komt de Nederlander eigenlijk nog wel in bewe ging? Sociaal-psycholoog dr. Hans van de Sande, verbonden aan de Universiteit van Groningen, heeft geen wetenschappelijke bewijzen, maar wel antwoorden. „Nee, het milieu is niet uit in Nederland. De Neder lander is juist heel erg milieubewust. Maar de zaak van de Brent Spar heeft iets van een 'ver van mijn bed-show'. Mensen komen pas in beweging als ze het idee hebben dat hun eigen belangen worden geschaad. Kijk maar naar Schiphol en de Betuwe lijn. De meest getroffenen maken het meeste la waai. De Amerikanen noemen dat het not in my backyard-verschijnsel, als het maar niet in mijn achtertuintje is." Dat er niettemin in Duitsland een heuse volkswoe de ontstond, vindt Van de Sande lastig te verklaren. „Ik denk dat het ermee te maken heeft dat Shell een Brits-Nederlands bedrijf is. In Duitsland heb je Aral. De Duitsers hebben het buitenland een hak willen zetten. Duitsers hebben ook iets tegen Shell. Als het Aral was geweest hadden zij net zo laconiek gerea geerd als de Britten." Het feit dat in Duitsland de actie is geleid door de politiek ministers riepen ineens dat zij niet meer bij Shell tankten heeft volgens de Groningse so ciaal-psycholoog ook een rol gespeeld. De Duitse actie werd als het ware van bovenaf georganiseerd en kwam dus zeker niet spontaan tot stand. „Politi ci doen alleen mee met zoiets als het in hun eigen belang is. Het zijn jongens van de gestampte pot. Ik neem ook aan dat de gevestigde partijen de Groe nen de wind uit de zeilen wilden nemen." Is het wellicht de wat slaafse volksaard van onze oosterburen waardoor de oproep tot actie van de heren politici in Duitsland zo'n groot effect kon hebben? „Het gaf er wel een officieel tintje aan maar voor de rest is dat een veronderstelling van de borreltafel, een vooroordeel. Uit onderzoek is nooit gebleken dat de Duitser zo anders is dan de Neder lander. Er zijn geen indrukwekkende verschillen te vinden. Dat is meer zo in de ogen van de toeschou wer." Op de vraag of de Duitser dan wellicht milieube wuster is dan de Nederlander reageert Van de San de wat aarzelend. „Het zou kunnen. De Duitsers zijn natuurlijk wel heftig geconfronteerd met de milieuproblemen in Oost-Duitsland. Alle Westduit sers zijn daar zo langzamerhand wel een keer ge weest. Ze hebben daar gezien wat er gebeurt als je niets aan het milieu doet. Dat is wel schrikken. Ze komen allemaal bleek om de neus terug. Ligt het wellicht ook aan de actiebereidheid van d( Nederlander? Is die afgenomen? De actiegroepen zijn vrijwel verdwenen, demonstraties in Den Haaf komen nauwelijks meer voor en de vakbeweging krijgt geen mens meer in beweging voor toch be langrijke zaken als de WAO of de winkelsluiting? Van de Sande: „In het algemeen is de actiebereid heid in ons land afgenomen. Dat klopt. Maar de ge schiedenis heeft ook geleerd dat dit verschijnsel in golven komt. Perioden van rumoer worden afge- wisseld met perioden van rust. In de jaren 1965- 1985 is er veel rumoer geweest. Twintig jaar, dat is erg lang. Normaal is het een jaar of tien. De perio den van rust duren langer: twintig tot dertig jaar. Begin volgende eeuw komt er weer rumoer, daar kun je vergif op innemen." DEN HAAG CAREL GOSELING

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2