Leidsch Dagblad HEIP! KLM'ers vast na drugsmokkel passagiers ongedeerd ra kaping vliegtuig Vier ton voor banen De Zijl Bedrijven Man steekt zichzelf in brand VERHUIZEN; 90% organisatie 10% vervoer Luisteren naar Terry Waite Badplaatsen niet somber over toekomst BEL: 071-128030 fa De hele Boulevard is in de opruiming GOED NIH ONDERDAG 22 JUNI 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40805 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Nog geen abonnee? lernhard k Prins Bernhard geniet J tegenwoordig van elke Eeuwe dag, zo vertelde hij iij de overhandiging van e Zilveren Anjers. j Toulon wacht af 5 Inwoners van Toulon zijn verbijsterd door de zege van extreem-rechts: De halve wereld denkt nu dat wij nazi's zijn. t)kyo rtr-afp-gpd upanse politie bestormt toestel spijt me, Ik deed wat ik deed." Waarom-hij tot zijn daad was gekomen, weigerde hij te vertel len. Een passagier zei later dat de kaper „er vreemd uitzag, echt raar. Ik dacht dat hij mis schien peppillen had gebruikt"/ Premier Murayama zei blij te zijn dat het drama zonder bloedvergieten tot een einde was gekomen. Het was voor het eerst dat de Japanse politie een vliegtuig had bestormd om een einde aan een kaping te maken. Volgens regeringswoordvoerder Igarashi had de regering aanwij zingen dat er een gewonde in het vliegtuig was en dat de situ atie zeer gespannen werd. „Langer wachten zou de kans op paniekhandelingen hebben vergroot", zei Igarashi. Het is nog niet bekend wat de motieven van de 53-jarige ka per, Fumio Kutsumi, waren. In eerste instantie dachten de Ja panse autoriteiten met een vol geling van de religieuze sekte Aum Shinrikyo te doen te heb ben die de vrijlating van de ge arresteerde sekteleider, Shoko Asahara, eiste. Iet een grootscheepse bestor- ing hebben Japanse veilig- pidstroepen gisteravond (in Ja- pn was het vroeg in de mor- fen) na ruim vijftien uur een pde gemaakt aan de kaping in een Japans vliegtuig op het Segveld van Hakodate in het porden van Japan. De agenten vermeesterden de kaper en ivrijdden de 364 inzittenden in het toestel van All Nippon rways (ANA). De Boeing 747 (as tijdens een binnenlandse icht van Tokyo naar Hakoda- De eerste kaping van een Ja ms vliegtuig in zestien jaar inde een gelukkige afloop, echts één vrouw liep een lich- snijwond op toen de kaper tar met een schroevedraaier in rug stak. De rest van de pas- giers bleef ongedeerd. De ka- ;r liep een lichte hoofdwond Volgens de politie is de kaper 53-jarige werkloze bankem- oyé Fumio Kutsumi uit Tokyo, a zijn arrestatie zei hij: „Het kroegbaas tuigt jijn klanten af en 29-jarige cafébaas in Ede peft in de afgelopen weken jf klanten ernstig mishan- eld. Verschillende mensen .regen een kopstoot en missen jkardoor hun voortanden. De Jdenaar heeft tegenover de plitie verklaard dat hij onder stress zat door te lange erkdagen. De man is aange- tuden. Een 24-jarige inwoner van Ie had kritiek op een perso- ïelslid van de man, omdat hij nver gelopen werd. De café aas sloeg hem daarop in el- tar. Enkele dagen later be- icht een man uit Otterlo het tfé, waar hij eerder al proble-^ en had gehad. Toen de ver achte hem zag, sloeg hij een as op zijn hoofd kapot. De tterloër liep een gebroken aus op. De cafébaas zette ook enkele rienden' de zaak uit. Omdat in van hen daarbij zijn voor nden brak, gingen zij aangif- doen bij de politie. Onder- eg haalden de cafébaas en ikele van zijn personeelsle- en hen in en sloegen hen in kaar. Een inwoner van Ede, die in et café stond te praten kreeg >nder aanleiding een kop- oot. Dezelfde avond mishan- elde de cafébaas, geholpen oor personeelsleden, een an- ere klant dusdanig dat de ïan in het ziekenhuis terecht wam met een gebroken j uk- een. leet asielzoeker erlamt militair ieuwersluis gpd Japanse politiemensen, vermomd als onderhoudsarbeiders van de luchthaven, voeren de kaper in Hakodate af. foto reuter Analyses van het radiocontact weten dat hij geen lid van Aum hebben gehad van passagiers met zijn handen in een goud- tussen de piloot en de lucht- was. Hij identificeerde zich als die met hun draagbare tele- kleurige zak, waarin het gifgas vaartmaatschappij deden echter Saburo Kobayashi en zei enkele foons de autoriteiten op de sarin zou zitten. Hij dreigde vermoeden dat de piloot dacht medestanders onder de passa- hoogte hielden van de gebeur- aanvankelijk ook het toestel op dat het om een sektelid ging. De giers te hebben. tenissen in het toestel. De man te blazen, maar er bleken geen kaper zelf liet na enkele uren De politie zei veel baat te liep de hele tijd door de cabine explosieven aan boord te zijn. Marechaussee en douane rollen bende op Een speciaal geformeerde opsporingsbrigade, bestaande uit twaalf marechaussees en twee douaniers, heeft een op Schiphol gerichte drugbende ontmanteld. Onder de aangehouden personen zijn negen, inmiddels ontslagen, medewerkers van de KLM. Ze werkten in de bagagekel ders op Schiphol. In september moeten in Haarlem der tien verdachten voor de rechter verschijnen. schiphol gerard van putten In maart 1994 werd een begin bag, nam in totaal 700 kilo co- gemaakt met een speuractie, caïne in beslag. De straatwaarde die leidde tot de aanhouding van de 'coke', bestemd voor de van in totaal 23 personen, allen Nederlandse markt, wordt ge- van Nederlandse nationaliteit, schat op 120 rhiljoen gulden. Tijdens huiszoekingen werd nog eens voor een miljoen gul den aan auto's, sieraden en contant geld in beslag geno men. „Begin vorig jaar werden bin nen onze organisatie de eerste signalen opgevangen over ge sjoemel met cocaïne op Schip hol", aldus Alex van Pelt, woordvoerder van de Koninklij ke Marechaussee. De speciale belangstelling van de mare chaussee ging uit naar de baga gekelders van de KLM. Al gauw was het meer dan een vermoe den dat in de depots koffers met verdovende middelen (vanuit Curasao en Aruba) Nederland werden ingesluisd. De officier van justitie in Haarlem werd van een en ander op de hoogte gesteld, waarna het zogeheten Airbag-onderzoek in gang werd gezet. Het Airbag-team hield vorig jaar juni al twee KLM-medewer- kers aan. Uit het verhoor bleek dat er nog meer KLM'ers bij de cocaïnesmokkel waren betrok ken. Teamleider Willem Meij- boom: „Na de arrestaties van de eerste twee ging de handel ge woon door. De aanvoer van kof- en militaire bewaker van het iielzoekerscentrum in Nieu- 'ersluis is verlamd geraakt na ■n beet van een agressieve iielzoeker. De militair heeft oor de beet in zijn hand een r iet nader bekendgèmaakte in- 4ctie opgelopen die zich heeft rspreid naar andere delen van jn lichaam. Dat heeft het mi- isterie van defensie vanmor en meegedeeld. Het voorval deed zich voor ne ond de jaarwisseling van 1993. "loipe militair kwam als bewaker in en handgemeen met de asiel- oeker uit Ghana terecht, die im beet. Daarna deden zich ij de militair verlammingsver- chijnselen voor. De man zal aardoor wellicht voor zijn le en aan een rolstoel gekluisterd jn. De. voormalige militaire ge- angenis in Nieuwersluis (bij reukelen) is sinds enige jaren gebruik als asielzoekerscen- him. Het centrum is bedoeld oor asielzoekers die zijn uitge- 'rocedeerd en vaak wachten op itzetting uit Nederland. Ook Ioor de betrokken Ghanees was !n uitzettingsbevel afgegeven. leiden annet van aarsen Dankzij een cadeautje van mi nister Melkert van sociale zaken en werkgelegenheid kan De Zijl Bedrijven (DZB) in één klap 170 mensen een stageplek geven. Met de onverwachte en in Ne derland enige vergeven subsidie van 400.000 gulden kan de complete wachtlijst van mensen met een psychiatrisch verleden worden weggewerkt. Als DZB erin slaagt deze mensen na sta ge en scholing een baan te ge ven binnen de Leidse sociale werkvoorziening, krijgt het pro ject landelijke navolging. Directeur Bovens van De Zijl Bedrijven sprong gisteren een gat in de lucht toen tijdens de presentatie van het boekje 'Handicap als marktwapen' bij het pontje over de Zijl een hoge ambtenaar van het ministerie hem een brief overhandigde. Daarin trof de DZB-directeur de mededeling aan dat Leiden 400.000 gulden subsidie krijgt „Het is denk ik de eerste keer dit jaar dat de minister een ca deautje weggeeft", aldus Bo vens. „Het is een moeilijke groep om banen voor te vinden", al dus Bovens. „Dat komt omdat het vaak gaat om mensen met een relatief hoge opleiding. Daarom zijn goede selectie- en scholingsmethoden nodig. Met de subsidie die we nu hebben gekregen, kunnen we onder goede begeleiding alle mensen op de wachtlijst een stageplek aanbieden van tien weken. Daarna wordt bekeken of ze in staat zijn om te werken in de sociale werkvoorziening of dat we op zoek moeten naar een andere vorm van dagbeste ding." utrecht gpd Een 33-jarige in psychische met natte doeken te doven. Het nood verkerende Utrechter slachtoffer is met ernstige heeft zichzelf gisteren voor de brandwonden op de borststreek ogen van winkelend publiek in opgenomen in een ziekenhuis. %±SÏpli=JT' Tipker verhuist particulieren en bedrijven soepel en efficiënt naar waar ook ter wereld. Ook boedelopslag en piano-, kunst- en antiekvervoer. "erkende verhuizers Bel voor informatie of offerte: [J222222I 071-61 7542 Donklaan 61, Voorschoten. Fax 61 94 45 voorschoten Ademloos en op het puntje van hun stoel luisteren de leerlingen naar het verhaal van hun wereldberoemde gast. Terry Waite, die van 1987 tot 1992 in Beiroet werd gegijzeld, sprak gis termorgen drie kwartier lang de leerlingen van de British School in Voorschoten toe. Duidelijk onder de indruk van zijn betoog, be stookten ze hem na afloop met vragen over zijn gevangenschap. „Dacht u niet dat u gek werd?", vroeg een van de leerlingen aan Waite. De gestelde vraag lijkt een logische conclusie op het boei ende verhaal van de ex-gijzelaar. Maar Waite lacht. „Nee, ik vroeg me wel eens af of ik ooit gek zou worden. Andere gevangenen sloegen met hun hoofd tegen de muur. Maar ik ben anders. Nee, ik ben niet gek geworden, geloof ik." Pagina 15: 'Gebruik geen ge weld, maar je verstand'. foto henk bouwman fers met cocaïne is pas na de re cente aanhoudingen gestopt. Twee maanden geleden hebben we echt een begin gemaakt met het oprollen van de bende. De laatste arrestatie is vorige week verricht." Het onderzoek op Schiphol wordt nog wel voortgezet. Meij- boom sluit nieuwe arrestaties niet uit. In overleg met de ma rechaussee heeft de KLM in de bagagekelders inmiddels maat regelen getroffen om verdere criminele praktijken te voorko- noorpwl) k/katwijk wim van wanrooy Noordwijk en Katwijk liggen niet wakker van het sombere perspectief dat staatssecreta ris Van Dok (economische za ken) tijdens de nationale bad plaatsenconferentie in Kijk duin schetste voor de bad plaatsen aan de Noordzee kust. „Het signaal dat zij heeft af gegeven is terecht, maar zij is veel te somber. Zeker wat Noordwijk betreft. Op dit mo ment zitten we royaal boven de landelijke cijfers", schiet VW-directeur H. Broekmeu- len de donkere wolken boven de bloemenbadplaats aan flarden. Wethouder H. van Mierlo (GB/D66/toerisme) van Kat wijk is niet verrast door de nieuwe kijk op het toerisme aan de Noordzeekust. „De trend is bekend en we weten dat onze concurrentiepositie verstevigd moet worden. Maar ■meer dan we nu al doen om toeristen te trekken is nauwe lijks mogelijk. Ik ben momen teel ook niet zo somber ge stemd." De weerspiegelingen van Van Dok zijn vooral gebaseerd op de verwachting dat veel Duitse toeristen voortaan voor de in zwang komende bad plaatsen aan de Oostzeekust zullen kiezen. Broekmeulen kan zich dat heel goed voor stellen. „Het ziet er daar fantastisch uit. Ze hebben in vijf jaar al veel voor elkaar gekregen. Eén centrale boekingscentrale bij voorbeeld, terwijl wij er in Ne derland na al die jaren nog stee'ds negen hebben. Die sa menwerking moet er bij ons ook op veel fronten komen." Pagina 15: 'Sfeer is heel be langrijk'. Hockey zege A Q Het Nederlandse I 17 dameshockeyteam plaatste zich gisteren voor de halve finale van het EK in Amstelveen. Vrouw ernstig verwond door boze vissers amsterdam anp Twee nog onbekende mannen hebben gisteravond een 27-jari- ge vrouw ernstig verwond met een stoeptegel, nadat het rub berbootje waarin het slachtoffer zat over een dobber was geva ren. Volgens een woordvoerder van de politie ligt de vrouw met zwaar hoofdletsel in zeer kritie ke toestand in een ziekenhuis. De vrouw maakte met twee vrienden in een rubberboot met buitenboordmotor een tochtje over het water langs de Stadion kade. Op de kade zaten twee vissers. De bestuurder van het bootje kon de dobber van een van de vissers niet tijdig ontwij ken en voer eroverheen. Daarop ontstond een woordenwisse ling, waarna het bootje door voer. De vissers besloten wraak te nemen en wachtten het varen de drietal op een naburige brug op. Toen het bootje onder de brug doorvoer, lieten de vissers een stoeptegel naar beneden vallen. Deze raakte de vrouw op het hoofd. De vissers zijn ge vlucht en vooralsnog spoorloos. Supporter dood na klappen op voetbalveld deurningen gpd In het ziekenhuis in Hengelo is gisteren een 56-jarige man uit die plaats overleden als gevolg van letsel, opgelopen bij een vechtpartij tijdens een interna tionaal voetbaltoernooi van ho recabedrijven, op Eerste Pink sterdag in Deurningen. De poli tie hoorde pas van de vechtpar tij nadat het slachtoffer was overleden. De vechtpartij ontstond nadat de gemoederen hoog opliepen na een rode kaart voor een van de spelers van The Terminators, een team dat bestaat uit sup porters van FC Den Haag. Het slachtoffer, waarvan de politie de identiteit nog niet vrij wil ge ven, was als toeschouwer aan wezig en wilde de gemoederen sussen. Hij werd echter ge schopt en geslagen en liep daar bij inwendig letsel op. De politie heeft nog geen aanwijzingen wie de fatale klappen heeft toe gebracht. HET WOORD IS AAN André Malraux Alle jonge mensen komen vroeg of laat tot de ontdekking dat ook ouders zo af en toe gelijk kunnen hebben. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Programma's11 Randstad18 Regio13,14,15,17 Religie Sport 14 19,21 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Veel zon Heldere nacht en mimimumtem- peratuur omstreeks 8 graden. Overdag zonnig maar in het oos ten later meer bewolking. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Noordelijke wind, matig, kracht 3 tot 4, langs de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig, 6. Hans Verkerk Keukens kan uw hulp gebruiken. Hans heeft in totaal 10.000 complete keu kens in Duitsland gereserveerd die hij voor een super scherpe prijs direct doorverkoopt. Dit zijn keukens van het bekende merk Caribbean in 4 prijsklas sen tientallen fronten en aller lei soorten opstellingen. Deze KEUKENS VOOR KOSTPRIJS worden voor werkelijk onvoor stelbare prijzen doorverkocht! U kunt uw keuken natuurlijk in het najaar geleverd krijgen maar reserveren tot 1997 mag ook Mis deze kans niet en kom snel langs om uw slag te slaan ümmmm j TER AAR WESTKANAALWEG 100-01722-4441 STOBBEWEG 19 - 01722-5882 INDUSTRIETERREIN BOVENLAND ALPHEN A/D RIJN GOUWESTRAAT 60a - 01720-76672 /jy De Rijneke Boulevard w ruimt radicaal op. Met daverend voor- deel in alle winkels. Sla vrolijk uw slag. m Zoeterwoude Rijndijk (afslag A4) PROEFABONNEMENT 4 WEKEN Ia, dat is goed nieuws. Dus neein ik nu een proefabonnement. Voorletters: J I Naam Adres: Nr. bank/giro: I Handtekening:. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonneé-service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1