Sokolov dreigt vriend te onttronen Oranje soepel langs Spanje Zeelenberg voor één keer terug in de 250cc-klasse Sport 'Overbodig' trio weg bij PSV JONDERDAG 22 JUNI 1995 chef willem spierdijk, 071-356464. plv -chef rob onderwater, 071 -356463 Fides en Algemene fuseren op 28 juni leiden Leiden raakt op woensdag 28 juni één korfbalvereniging kwijt. Op die datum gaan De Algemene en Fides Pacta op in de nieuwe club Sporting Trigon. Gisteravond ging de algemene le denvergadering van Fides Pacta unaniem akkoord met het fusie- voorstel. Twee dagen eerder was dat al het geval bij De Algeme ne. Op de oprichtingsvergadering van aanstaande woensdag wordt onder andere het bestuur van de nieuwe korfbalvereni ging gekozen. Duitsland verslaat Italië d zürich Het Duitse elftal heeft bij het drielandentoernooi in Zwitserland Italië met 2-0 verslagen. Thomas Helmer bracht de ploeg van Berti Vogts in de vierde minuut al op een 1-0 voor- sprong. De tweede treffer kwam op naam van Paolo Maldini. De er verdediger van AC Milan werkte de bal in de 38e minuut in het 11e eigen doel. Voor de Duitsers, die speelden zonder vaste krachten als Klinsmann, Basler, Kohier en Strunz, betekende deze over winning een opsteker na de nederlaag in de EK-kwalifïcatiereeks twee weken geleden tegen Bulgarije. Na afloop van het duel ont stond er chaos in het stadion. Honderden toeschouwers be- itormden na het laatste fluitsignaal het veld. De overrompelde ipelers vluchtten naar de kleedkamers. Bayern geeft 'cadeautje' weg munchen Bayern München looft Borussia Mönchengladbach een premie uit bij winst in de bekerfinale tegen tweedeklasser Wolfsburg. Een indirecte betaling, dat wel. Bayern is bereid tot een 'cadeau' van ruim een half miljoen gulden, in de vorm van een korting op de door Mönchengladbach begeerde voetballer Bayern is gebaat bij een zege van Borussia Mön- omdat de Zuidduitsers alleen dan mogen uitko men in het toernooi om de UEFA-beker. Bayern eindigde teleur- tellend als zesde in de competitie, Borussia werd vijfde. Als jBorussia wint, schuift de ploeg door naar het toernooi om de 0( Europa Cup II en komt de plaats in het UEFA-bekertoernooi vrij voor Bayern. Voorzitter Drygalsky van Borussia Mönchenglad bach kan licht cynisme niet onderdrukken. „We stonden 'et neestal in de schaduw van het grote Bayern. Het is wel een ge noegdoening dat ze nu eens van ons afhankelijk zijn." rS "Dekker ongenaakbaar in Klauterkoers iweikhuizen Erik Dekker verkeert in een uitstekende vorm. De enner uit de Novell-formatie, die maandag voor de tweede ach tereenvolgende keer de Ronde van Zweden op zijn naam .-ichreef, won gisteren in het Limburgse Sweikhuizen de Klauter- Deze wedstrijd voor profs en amateurs was de laatste seri- :uze test voor de nationale kampioenschappen zondag in t vleerssen. De beroepsrenners en de beste 'liefhebbers' strijden lamen om één titel. In Sweikhuizen domineerden de broodren- ters. Oud-prof Danny Nelissen was met de zevende plaats de jeste amateur. 4 Jongmans wint 800 meter in Cottbus fyoTTBus Stella Jongmans heeft gisteren tijdens internationale n atletiekwedstrijden in de Duitse plaats Cottbus de 800 meter ge- Hvonnen. De Haagse atlete finishte in 2 minuten en 2,24 secon den. Tweede werd de Bulgaarse Petja Starsjilova in 2.03,17. 'Ivan de Verschrikkelijkedoor vader van Jeroen Piket naar Nederland gehaald „Een goede grootmeester, een vechüustige schaker, ambitieus." Joop Piket, hoofdbestuurslid van de KNSB met de portefeuille Topschaak, hoeft er niet lang over na te denken om een rake typering te geven van Ivan Sokolov, de vorige week 27 jaar geworden Bosniër, die in het Neder lands kampioenschap schaken regeert als een tsaar in vervlogen tijden. amsterdam hans reismann gpd-verslaggever Gisteren maakte Sokolov met welhaast 'speels gemak' een einde aan de illusies van de tot dan ongeslagen Joris Brennink- meijer. Dank zij die zege gaat 'Ivan de Verschrikkelijke' van daag met de schitterende score van 9 uit 10 de slotronde in, wel nog altijd op de hielen gezeten door regerend kampioen Jeroen Piket, die gisteren good-old Ge- nna Sosonko, zijn vroegere leer meester, met veel bravoure en een riskante aanpak versloeg. Het verschil tussen de twee ri valen bleef zodoende één punt, zodat Piket zijn vriend vandaag in de ongetwijfeld zinderende apotheose moet verslaan om nog op gelijke hoogte te>komen. In dat geval schrijft het regle ment voor dat er een beslis singsmatch van vier partijen moet worden gehouden, maar of dat ooit zo ver komt is de vraag, want het stuit op grote organisatorische en financiële problemen. De kans is groot dat besloten wordt dat Sokolov en Piket de titel 'delen'. Tenslotte is het al eens eerder gebeurd, in 1978, toen Jan Timman en Gen- na Sosonko samen op de eerste plaats eindigden. Jeroen Piket, eveneens irppo- nerend, want 8 uit 10 liegt ér Ivan Sokolov drinkt terwijl hij denkt in zijn partij tegen Joris Brenninkmeijer. niet om, zal van goede huize moeten komen om Sokolov op de valreep nog eep loer te draai en. Sokolov is meer dén eens een wisselvallige speler ge noemd, en in het 'andere' kamp werd moed geput uit de 'halfjes' die de Bosniër afgelopen week einde aan Cifuentes en Van der Sterren moest toestaan, maar vervolgens heeft Sokolov de draad weer opgepakt, ogen schijnlijk onverstoorbaarder dan ooit. Niemand zal dan ook verrast opkijken als hij in de loop van vandaag in de voet sporen treedt van die andere 'Verschrikkelijke', Victor Kortsjnoj, die in 1977 kampioen van Nederland werd. Voor buitenstaanders mag Sokolov dan een naam zijn d.ie uit de lucht is komen vallen, in gewijden weten wel beter. De Bosniër verliet zijn ouderlijk huis in Sarajevo eind april 1992, op een moment dat de oorlog net begonnen was. Via bemid deling van Joóp Piket, Jeroens vader, die hij tijdens het EK in Hongarije om hulp vroeg, be landde hij in Oegstgeest. Daar deelde hij aanvankelijk een ap partement met collega-groot- meester Pedrag Nikolic en diens jongere broer Neboja, een scha ker die minder aan de weg tim mert. Sokolovs keuze om elders aan een nieuwe toekomst te bou wen was geen moeilijke, want in feite had hij geen keus. ,,Te FOTO ANP ruggaan naar Sarajevo was niet aan de orde, en om altijd maar te reizen en te trekken is op den duur ook niet vol te houden. Vandaar dat ik samen met Pe drag naar een andere oplossing heb gezocht. De keus viel op Nederland. Om drie redenen: in de eerste plaats is het een land met een schaakklimaat. In de tweede plaats worden buiten landers hier eerder geaccep teerd dan in menig ander land, uitzonderingen daargelaten. En in de derde plaats kun je overal terecht met Engels, mijn tweede taal; zelfs op straat en in de su permarkt. Daar hoef je in lan den als Spanje of Frankrijk niet mee aan te komen." Sokolov, die sinds kort een ei gen koopflat in Oegstgeest heeft betrokken, heeft er inmiddels twee seizoenen competitie schaak voor De Variant in Breda opzitten en aan het NK doet hij voor de tweede maal mee. Hij was vorig jaar al gerechtigd in de nationale titelstrijd uit te ko men (als vervanger van Tim man) omdat hij toen een jaar in ons land woonachtig was en als lid bij de bond stond ingeschre ven. Bijster succesvol was de kampioen van Joegoslavië van 1988 bij zijn Nederlandse de buut niet (6 1/2 pnt), wat vol gens zijn zeggen mede een ge volg was van de onbekendheid met de tegenstanders. „Ongetwijfeld is een deel van mijn succes van nu een gevolg van het feit dat ik de spelers veel beter ken. Ik ken hun specifieke sterke en zwakke punten en daarop kan ik me in de voorbe reiding richten. Maar het ver klaart nog niet mijn goede vorm. Vorm is iets ongrijpbaars, het is in feite ondoenlijk die te analyseren. Je studeert, je neemt plaats achter het bord, je speelt, en dan pas kom je er achter of je in vorm bent of niet. Ik kan het niet verklaren." Geïntegreerd Kampioen van Nederland wor den spreekt hem om meer dan één reden aan. „Ik ben hier vol ledig geïntegreerd, ik heb veel steun gehad van de KNSB en van veel Nederlandse schakers en ik voel me hier op mijn ge mak. Een Nederlandse titel past in dat beeld. Voor mijn reputa tie als internationaal groot meester is het mooi meegeno men. Je stijgt alleen maar in aanzien. Dat is toch iets dat ie dereen aanspreekt." aljakin profiteert van euwe telling n i een zege op Scholma '■eft de Witrussische kampioen dj akin in de achtste ronde van t Maars Werelddamtoernooi B koplopers weer binnen be- k. Valneris en Sijbrands kwa- en niet verder dan remise, wijl Vermin door een zege op Diaye naar .de vierde plaats irukte. De in dit toernooi toegepaste ie-puntenregeling voor een ge begint aardige effecten te ijgen. Baljakin toonde dat in achtste ronde aan. De Wit- i, die zijn eerste zege op Dyb- an gecompenseerd zag door n nederlaag tegen Valneris, d toch al een punt meer ver- ard dan spelers die alleen aar puntendelingen achter n naam hadden staan. De verrassing van de dag was zege van oud-wereldkam- )en Dybman. „Ik begrijp het ig steeds niet", klaagde Johan ajenbrink na de partij. „Ik 1de een remisevariant voorko- :n, maar dat ik deze afwikke- ig niet gezien heb, vergeef ik ezelf niet", aldus de Nijmege- ar. Oud-wereldkampioen Ton brands had nog een rekening vereffenen met Schwarzman, hem twee jaar geleden zijn ige nederlaag in Harderwijk idiende. De revanche bleef or de Nederlander uit. hwarzman bleek in het gevor- rde middenspel een verkeer- berekening te hebben ge- aakt, anders had hij de stand n voor hem gunstige wending innen geven. laarhuis op reef in Halle eindhoven» anp PSV heeft Tom van Mol overge daan aan de Belgische club Lommei. Robert Fuchs tekent voor twee seizoenen bij De Graafschap en Patrick Pauwe wordt voor een jaar verhuurd aan de promovendus uit Doe- tinchem. De 22-jarige Belg Van Mol, meestal actief op de linker flank, speelde vijf jaar in Neder land; vier seizoenen bij PSV, dat hem nog een jaar uitleende aan Sparta. Voor middenvelder Fuchs was geen plahts in de se lectie van Dick Advocaat. Hij werd verkocht aan De Graaf schap. PSV wilde Pauwe niet verkopen, wel verhuren. Ook daar hapte De Graafschap toe. Na verbeten strijd tussen Roda JC en PSV heeft de Poolse voetballer Tomeck Jwan beslo ten bij Roda te blijven. De 24-ja- rige Iwan was dit seizoen een van de verrassingen in de eredi visie. Hij speelde meestal rechtsbuiten door de blessure van Babangida. PSV hoopte Iwan te kunnen betrekken in een ruil met linksbuiten Peter Hoekstra, maar daarvoor voel den de Limburgers weinig. Roda wil Hoekstra overigens wel aantrekken, omdat de aan koop van de Hongaar Istvan Hamar is afgeketst. De aanvaller van Kispest Honved blijft in Hongarije. Een recent bezoek van een Roda-delegatie aan de hoofdstad bleef zonder succes. Roda wil per se een vervanger halen voor de naar Borussia Mönchengladbach vertrokken Max Huiberts. Hoekstra is dè kandidaat. De Limburgse club heeft extra sponsorgeld moeten aanwen den om Iwan toch in Kerkrade te houden. Bestuurslid Nol Hendriks: „Ik blijf het een slech te zaak vinden dal PSV hem heeft benaderd teiwijl zijn con tract doorliep. Ze hebben Iwan het hoofd een beetje op hol ge bracht." Roda hoopt ook nog al tijd op de komst van centrum spits Richard Roelofsen, maar volgens Hendriks is de topsco rer van MVV, te duur. Meteen terug MW neemt zich voor na de de gradatie uit de eredivisje meteen terug te keren naar de hoogste klasse van het betaalde voetbal. De opdracht die het nieuwe bestuur onder leiding van Jan Hoen trainer Reker gis teren tijdens een bijeenkomst meegaf was: „Gaan voor de hoofdprijs." MW denkt de meeste belangrijke spelers ie behouden. Tot nog toe is alleen verdediger Straal verkocht, aan Heerenveen. Met het vertrek van topschutter Roelofsen naar Roda JC is rekening gehouden. Twan Scheepers, de tweede spits in Maastricht, bnderhan- deldt met NAC. Volgens MVV-voorzitter Peek is het wachten op de lerugkeer in Nederland van Rob Jansen, de zaakwaarnemer van Schee pers. De vroegere PSV'er is de laatste wens is op het lijstje van NAC. Eerder trok de club uit Breda, volgend seizoen getraind door Wim Rijsbergen, Oostrom (Telstar), de Australiër Tony Vidmar en Atmodikoro (Dordrecht'90) aan. Edwin Overmars vertrekt bij Heracles'74. In een laatste ge sprek, gisterochtend, is het bei de partijen niet gelukt nader tot elkaar te komen. De Emstenaar, broer van de international, denkt dat zijn carrière in het be taalde voetbal voorbij is en hij dus op zoek moet naar een amateurclub. Wietske de Ruiter walst over de Spaanse Sonia de Ignacio heen. Hockeycoach Van 't Hek verheugt zich op halve finale tegen Duitsland ul Haarhuis heeft de laatste ht bereikt op het grastoernooi n Halle. Hij versloeg Patrick cEnroe gisteren in drie sets, 4- -5 6-4. In de kwartfinale ont- oet hij de als eerste geplaatste is Kafelnikov, die zich vorige ;ek met een bloedblaar af- ildde voor het toernooi van ismalen. Sjeng Schalken werd uitge- hakeld, door Michael Stich, titelverdediger en nummer ie op de plaatsingslijst. Schal- n won de eerste set met 6-4, f de tweede in de tiende game 4-6 en werd in de derde weg- tikt, 2-6. In Eastbourne verloor Brenda hultz, derde geplaatst, in de rde ronde van de Duitse Sin- (7-6 6-3), die een ronde eer- r Oremans van het Engelse sloeg. amstelveen pauline blom gpd-verslaggever Ze had een reputatie hoog te houden. En iets te bewijzen. Dus dook Jacqueline Toxopeus gisteravond vol naar de linker hoek, vlak nadat de Spaanse Maider elleria de strafbal had ingeschoten. De ontlading na haar stop was mooi. Sober, han den in de lucht, een korte schreeuw. Toxopeus hield de nul voor Nederland, in het vier de duel van het toernooi om de Europese titel: 2-0. Morgen avond wacht Duitsland, in de halve finale. Het is maar de vraag of de 30- jarige studente dan weer in de goal staat. Volgens het iene- miene-mutte-spel van bonds coach Tom van 't Hek, die nog steeds blijft sleutelen aan zijn basiself, is het de beurt aan Stel la de Heij, doelvrouw nummer ftvee van Oranje. Beiden hiel den tot nu toe hun doel schoon. De Heij (Kampong) deed dat met meer flair, Toxopeus (Den Bosch) daarentegen beschikt over 59 interlands aan ervaring. Tegenover de vier wedstrijden voor Nederland die haar con currente tot nu toe speelde. Wereldklasse „We hebben een keepster van wereldklasse, die het vanavond eindelijk weer eens kon laten zien", prees Van 't Hek Toxopeus na afloop. „Of ze te gen Duitsland speelt? Het moei lijke van dit toernooi is dat het 'én én' is. We willen Europees kampioen worden, maar straks in november staat het belang rijkste toernooi in de geschiede nis van het Nederlandse vrou- wenhockey op het programma (olympisch kwalificatie-toer nooi in Kaapstad, red.). Daat moeten we ook aan denken. 'Tox' is voor mij de eerste keepster, maar Stella de Heij kan de ervaring goed gebrui ken." Toxopeus was erbij toen Ne derland, oktober vorig jaar, voor het laatst tegen Duitsland in ac tie kwam. In Essen werd het tij dens het debuut van Van 't Hek als bondscoach 4-3 voor de thuisploeg. Nederland won daarentegen tot gisteravond alle poule-wedstrijden. Duitsland, de nummer vier van het afgelo pen wereldkampioenschap (vo rig jaar), verloor alleen van titel- verdediger Engeland (1-0). Van de dit toernooi welhaast gebruikelijke trage start was gis teravond geen sprake. Neder land speelde fel, achterin met een korte dekking, en de wissel werking tussen middenveld en voorhoede verliep soepel. Span je gokte vanaf het begin op de counter en liet Oranje het spel maken. De as van Van 't Hek uit blinkster Noor I-Iolsboer, Flo rentine Steenberghe en Ellen Kuipers greep de kans met beide handen aan. De regerend olympisch kampioen sterk teruggevallen na Barcelona 1992 liet technisch verzorgd hockey zien, maar speelde een tempo te laag om het Neder land moeilijk te maken. Op één uitbraak na, na ruim een kwar tier, slaagden de Spaanse vrou wen er niet in de cirkel van Ne derland binnen te dringen. Oranje daarentegen was in de eerste helft niet weg te slaan uit een straal van twintig meter rond de Spaanse keepster Mur- guia de Marinez. Na 25 minuten verzilverde Dillianne van den Boogaard een ..door Ellen Kui pers versierde strafcorner. Am per vijf minuten later scoorde Wietske de Ruiter, bezig aan haar honderdste interland, 2-0. Opnieuw uit een strafcorner. Computermodellen Na rust liet Nederland Spanje komen. Maar de vrouwen van bondscoach José Brasa slaag den er niet in het spel te maken. De door Brasa uitgedachte computermodellen, iedere spel situatie wordt door hem geana lyseerd, verschenen maar niet op de watermat. Waardoor de stevige terugval van Oranje niet werd afgestraft. „Duitsland heeft mij niet enorm geïmponeerd", keek Van 't Hek alvast vooruit. „Ik heb geen reden waarom ik niet te gen ze zou willen spelen. Mor gen is het erop of eronder. De schoolonderzoeken zijn goed gegaan, nu het examen nog." Wilco Zeelenberg keert eenma lig terug in het 'echt?' Grand Prix-wereldje. Flij start zater dag bij de TT van Assen in de 250cc-kJasse op de Honda van de geblesseerd geraakte Doria- no Romboni. Dit is mogelijk gemaakt door Lucky Strike, de sponsor van de TT. De ta baksfirma wilde per se een kansrijke Nederlander aan het startveld toevoegen, om de na tionale uitstraling van het eve nement te vergrotep. Romboni maakt deel uit van het team van GP-legende Gia- como Agostini. De Italiaanse stalbaas, achtvoudig wereld kampioen in de 500cc, kan maar geen sponsor vinden en greep het aanbod van Lucky Strike om een eenmalig optre den van Zeelenberg op de Flonda te financieren met bei de handén aan. De coureur uit Bleiswijk was net zo ingeno men met de hem geboden kaps: „Hier gaat je bloed wel iets sneller van stromen. Assen, de TT, en weer op een Honda NSR. Dat is natuurlijk prachtig, een kans om van te dromen. En dan ook nog in het team van Agostini, dé held van zo ongeveer iedere motorcoureur. Ik ben dit seizoen uit pure nood overgestapt naar de Thunderbikes, nadat ik de heüe winter ben beziggeweest om het 250cc-pakkct rond te krij gen. Mijn hart ligt nog wel bij de tweetakten. Daarom zie ik het nu weer even helemaal zit- reputatie Zeelenberg heeft een reputatie op te houden in Assen. Drie keer werd hij derde. „Ik hoop weer een goede prestatie neer te kunnen zetten. Dat is ook goed voor mijn toekomst. Want ik heb de hoop nog niet opgegeven om weer in een van de grote klassen te rijden." De 28-jarige coureur was zelfs even in beeld als opvolger van Kevin Schwantz in de 500cc-klasse. „Dat is nu éért van de redenen waarom ik ben blijven racen. Je blijft erbij be trokken en de teams weten je te vinden. Zo'n verhaal rond de opvolging van Schwantz is nooit concreet geweest. Lucky Strike heeft mij tenminste nooit direct benaderd. Maar het gerucht is mij ook ter ore gekomen." Zeelenberg moet de komen de dagen hard werken. Flij heeft nog nooit op de motor fiets van Romboni gereden en start bovendien ook in de Thunderbike-klasse. „Dat eer ste zal de meeste tijd vergen. Romboni is veel kleiner dan ik. De motorfiets moet worden aangepast en ik moet er nok weer aan wennen. Het is ten slotte zeven of acht maanden geleden dat ik voor het laatst op een 250cc-machine heb ge reden. De afstellingen van mijn Thunderbike-machine staan vast en bovendien ken ik dit circuit erg goed. Dus daar ver wacht ik weinig problemen mee." Hij heeft zich er bij neerge legd dat het om een eenmalige zaak gaat. „De blessure van Romboni is niet van dien aard dat hij er lang door afwezig zal zijn. Hij heeft het schippers- botje in zijn hand gebroken. Ik sta te popelen om me waar te maken. Maar aan de andere kant moet ik me ook realiseren dat je ook zo buiten de baan ligt en dan is het allemaal over. Ik moet precies de juiste ba lanszien te vinden."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19