Huurders eisen recht Dp koop eigen huizen 'Gebruik geen geweld, maar je verstand' 'Het gaat erom sfeer te scheppen' 'Winkeliers moeten hand in eigen boezem steken' Leiden Regio Eerste 248 woningen Leyhof in zakformaat Snelkraak in woning in Oegstgeest ^intratuin CHEFHENNY V 1 -356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 fietsendief ingerekend eiderdorp De politie heeft gisteren een 16-jarige Leiderdorper angehouden, die wordt verdacht van het stelen van een fiets, let rijwiel van een inwoonster van Leiderdorp, was gestolen in e Marjoleintuin. De dader was nog bezig met het verwijderen an onderdelen toen hij door de politie werd gearresteerd. 3- I piefstal uit auto's tu jiDERDORP» Op twee plaatsen in Leiderdorp is gisteren ingebro- 1- en ih een auto. De auto's stonden geparkeerd aan de Hella 1 laassestraat en Touwbaan. In beide gevallen werd de autoradio 1" estolen. iromfietsdieven aangehouden i oorschoten Twee Voorschotense jongens van zestien en ze- en tien jaar oud zijn gisteravond op heterdaad betrapt bij een J oging een bromfiets te stelen bij een fietsenhandel aan de 'eurseweg. Ze werden opgemerkt door een voorbijganger die de j etsenmaker waarschuwde. Die laatste wist één van de jongens an te houden. De tweede kon even later ook worden ingere- end. Terry Waite spreekt leerlingen British School toe VOORSCHOTEN ALICE VAN SCHUPPEN VERVOLG VAN VOORPAGINA De boodschap van Terry Waite aan de jongeren was duidelijk. „Gebruik geen geweld, maar ge bruik je verstand", benadrukte de man die vijf jaar lang gegij zeld is geweest in Beiroet. Op een adembenemende manier vertelde hij over het moment dat hij de kans kreeg een ma chinegeweer te pakken en zijn enige bewaker dood te schieten. ,,Ik heb het even overwogen, maar besloot het niet te doen. Ik heb het wapen laten liggen. Je moet sterk zijn van binnen. Problemen moeten niet met ge weld opgelost worden, maar met praten en overleggen." De uit Engeland afkomstige Terry Waite bemiddelde in de jaren tachtig als afgezant van de anglicaanse aartsbisschop in de vrijlating van westerse gijze laars. Aanvankelijk had hij suc ces, maar toen hij in januari 1987 opnieuw naar Beiroet ging werd hij zelf het slachtoffer van gijzeling, waarmee zijn vijf jaar lange lijdensweg begon. Terry Waite vertelde de leer Jol een enthousiasme voor fusie woningbouwverenigingen Voorschoten lingen vooral over de omstan digheden waarin hij als gijzelaar verkeerde. Over' hoe hij een schapehoofd met ogen en al kreeg voorgeschoteld en hoe hij probeerde zijn stembanden in conditie te houden, omdat hij niemand had om mee te pra ten. „Had U contact met de buitenwereld?", vroeg een meisje, waarop Waite vertelde hoe de gevangene in de cel naast hem, die in het bezit was van een radio, het nieuws in een soort seintaal op de muur klopte. „Was U bang om dood te gaan?", vroeg een andere leer ling. Zoals op bijna alle vragen antwoordde Waite met een anekdote: „Ja, ik ben wel bang geweest om te sterven. Op een dag kwamen mijn bewakers me vertellen dat ik nog een paar uur te leven had. Ik werd ge- blindoekt tegen de muur gezet. Enkele minuten lang hielden ze een pistool tegen mijn hoofd. Tenslotte gingen de bewakers weg, 'een andere keer dan maar', zeiden ze." De leerlingen van de British School zijn al vanaf oktober vo rig jaar bezig met het thema ge vangenschap. In de les is niet alleen aandacht besteed aan de gijzeling van Waite, maar bij voorbeeld ook aan de gevan genschap van Nelson Mandela. Docente C. Broadbent, die de themalessen en het bezoek van de ex-gijzelaar organiseerde, vindt het belangrijk dat de leer lingen de kans krijgen met per sonen als Terry Waite te spre ken. „Het is een inspirerende man", zegt de docente. „Hij verwoordt zijn belevenissen op een heel bijzondere manier. Maar ook zijn sterke geloof, dat hem door zijn gevangenschap heen heeft geholpen, vind ik een belangrijk gegeven. We hebben hier jongeren op school met zeer uiteenlopende geloofs overtuigingen." Terry Waite is samen met zijn vrouw Helen in Nederland op uitnodiging van de Britse Am bassade en de British School. „De Britse ambassadeur is goed bevriend met Teriy Waite", ver klaarde Broadbent. „Het was dus niet moeilijk om hem uit te nodigen voor een bezoek aan onze school." Kraamhouders bij Winkelhof spreken beschuldigingen tegen Ze willen er beiden beslist geen rel van maken, maar een beetje boos zijn de ondernemers wel, die vrijdag en zaterdag met hun kramen bij de Winkelhof staan. De beschuldigingen van enkele winkeliers over oneerlijke con currentie zijn niet terecht, vin den bloemenvrouw Kanbier en mevrouw C.Smit van de groen te- en fruitkraam. „Het is ge woon gezonde concurrentie en dat kan nooit kwaad", aldus Kanbier. Vooral de beschuldiging van een winkelier dat de bloemen- kraam meer ruimte in beslag neemt dan de vergunning toe staat, zit de bloemenvrouw dwars. Dat wil ze graag even rechtzetten. „Ik zou geen ver gunning hebben voor 45 vier kante meter, maar die heb ik wel. En volgens de vergunning mag ik wel degelijk voor de trap naar de ingang van Winkelhof staan." Sommige winkeliers beweren dat de gemeente overtredingen van de vergunning door de standplaatshouders door de vingers ziet. C. Smit, die zater dag met een groente- en fruit kraam nabij de Winkelhof staat, spreekt ook dat tegen. „Wij wor den constant op onze vingers getikt. Een tijdje geleden had den we wat meer lege kiéten staan dan normaal. Toen kwam de burgemeester om te zeggen dat we te veel meters in beslag namen. We hebben speciaal een jongen aangenomen om al le lege kisten steeds af te voe ren. De plek wordt ook altijd schoon ach tergelaten." Niet goedkoop Volgens Smit doen de mede werkers van de kraam er alles aan om de gemeente en de win keliers niet voor het hoofd te stoten. „Juist omdat er zo op ons gelet wordt, lopen we op onze lenen om alles in harmo nie te laten verlopen." Het idee dat standplaatshou ders het maar makkelijk zouden hebben omdat ze niet met een hoge huur 'zitten' klopt vol gens Smit en Kanbier niet. „Zo'n standplaats is niet goed koop, we moeten ook een koel cel aanschaffen en een verkoop- wagen. We moeten er heel hard voor werken, in weer en wind." Smit: „We hebben ook koelcel len en een heel duur pakhuis in Leiden. We moeten er heel erg ons best voordoen." Met klagen over oneerlijke concurrentie schieten de winke liers volgens Kanbier niet op. „Als ze slecht verkopen, zouden ze de hand in eigen boezem moeten steken en zelf iets moe ten doen om aan de wensen van de consument te voldoen." Eigen schuld Smit is het daarmee eens. „Het is ook een beetje de eigen schuld van de winkeliers. In plaats van er over te zeuren, hadden de winkeliers zich zelf maar voor een standplaats moeten inschrijven. Maar ze hadden misschien niet gedacht dat het een succes zou worden. Dat is het wel. Ons geheim? We zijn goedkoop, alles is goed en heel vers. En het is heel erg ge zellig bij ons." leiderdorp» Het maken van een maquette van de eerste wonin gen in de Leiderdorpse wijk Leyhof was maar een fluitje van een cent, vergeleken met het uit voeren van de bouwplannen. Door problemen rond de de ver vuiling van het grondwater kan de Algemene Woningbouw Ver eniging (AWL) maar niet begin nen met bouwen. Het enige dat de AWL geïnteresseerde kopers en huurders momenteel kan bie den, is een maquette van de 248 woningen die deze woningbouw vereniging er neer wil zetten. De ze staat nu nog in het gemeente huis, maar verhuist bij de start van de bouwwerkzaamheden naar een verkoopcentrum op de nieuwbouwlocatie. AWL-DirecteurG. Duivenvoor den hoopt dat eind augustus de eerste paal de grond in kan. Hij is redelijk optimistisch over het re sultaat van het laatste onderzoek naar de vervuiling. De gemeente maakte onlangs bekend dat het grondwater schoner bleek te zijn dan uit voorgaande onderzoeken naar voren kwam. Volgens de ge meente is het mogelijk dat het evenwicht in het grondwater tij delijk verstoord is door het opho gen van de grond en de zetting. Verder bleek dat het tolueenge- halte in het grondwater niet zo hoog is dat het de bouw in de weg staat. De resultaten van ver volgonderzoeken worden in de week van 10 juli verwacht. FOTO'HOLVAST/MARKLAMERS Toeristen moeten badplaats 'op maatkunnen kiezen NOORDWIJK/KATWUK WIM VAN WAN- ROOY VERVOLG VAN VOORPAGINA Samenwerking op regionaal ni veau is er al tussen Katwijk, Noordwijk en Leiden, waarbij het achterland van de beide badplaatsen gepromoot wordt. Van Mierlo: „Maar wij slaan de aantrekkingskracht van het ach terland veel hoger aan dan de toerist zelf." Broekmeulen is het daar mee eens. „Zeker in de pe riode juli tot september komen de toeristen toch louter voor de kust. Daarbuiten vinderi toeris ten het wel interessant om an dere dingen te gaan bekijken. We hebben met Keukenhof, Leiden, Amsterdam, de Kager- plassen natuurlijk ook wel wat te bieden." Katwijk, de badplaats die vooral mikt op gezinnen met jonge kinderen, is bereid om ex tra geld te steken in promotie activiteiten, al stelt Van Mierlo wel een voorwaarde. „De VW en de stichting Young at Heart, die verschillende evenementen coördineren en de naam van Katwijk positief uitdragen, zijn er druk mee bezig en de horeca participeert in het economisch platform. De horeca zou in het algemeen belang eigenlijk nog lid van de VW moeten worden. Dan is de gemeente bereid om financieel wat extra's te doen. Directe belanghebbenden moe ten gewoon meer inspanningen leveren om die 50 miljoen die nu uit het toerisme komt, vast te houden." Seniorentoerismc Broekmeulen zegt dat in Noordwijk het bollenseizoen te rugloopt, maar het zaken- en congrestoerisme toeneemt. „De zomerperiode is met een bezet ting van 63 tot 66 procent zeer goed en al jaren stabiel. We bie den wat de markt vraagt. Vorig jaar hebben we steeds meer ar rangementen verkocht. De ver koop daarvan steeg met 277 procent en dat kun je dan toch een schot in de roos noemen. Een nieuwe doelgroep die we nu willen aanboren is het senio- rentoerisme. We zien. het alle maal niet zo negatief. De groei van het toerisme zal stabilise ren, maar zeker niet achteruit gaan." In beide badplaatsen heeft de mening postgevat dat er veel meer klantgericht gedacht en gewerkt moet worden om de toeristen te blijven binden. „We zullen direct moeten reageren op het bezoek van toeristen. Als we op dat moment contact leg gen, dan is de kans groter dat ze terugkomen. En dan gaat het wat Katwijks betreft voorname lijk om de Duitse markt. De VVV moet daar ook een heel actieve rol in spelen", vindt Van Mierlo. Broekmeulen wil zelfs dat Noordwijk zich ter plekke bij Duitse toeroperators gaat mel den om nieuwe produkten aan te bieden. Maar hij vindt het nog belangrijker dat er een to taalpakket van alle badplaatsen aan de Noordzeekust komt, waaruit de toerist dan een bad plaats 'op maat' kan kiezen. „Die samenwerking moet er beslist komen. We moeten niet meer bang zijn voor onze eigen toko. Lokaal moeten we ook zorgen dat we de goede keuzes maken. I Iet opknappen van een boulevard, waar je het hele jaar plezier van hebt, acht ik belang rijker dan het organiseren van een evenement. Met gaat er om voor de toerist een prettige sfeer te scheppen. Dan gaat iedereen tevreden naar huis." oegstgeest Een inbreker heeft vanmorgen in alle vroegte kans gezien om razendsnel in te breken in een woning aan de Hofdijck in Oegstgeest, terwijl de bewoners gewoon thuis waren. De inbre ker kwam binnen door een ruit aan de achterkant van het huis met een straatklinker in te slaan en door hel gat naar binnen te klimmen. Vervolgens griste hij een handtas weg, die in de woonkamer stond. Toen de be woners naar beneden kwamen omdat ze zo'n herrie hoorden, was de dief al weer weg. In de handtas, die later leeg werd te ruggevonden, zaten cheques, bankpasjes en waardepapieren. es chitect Kloot Meij- irg ontwierp in 190 deze boerderij b nde Ridderbuurt in n phen aan den Rijn. j opdracht van de n er Pieck van Ouds- lorn. Sinds 1897 is boerderij in het (zit van de familie en Hertog. Inmid- ils zit de vierde ge- t iratie Den Hertog in. Nu is het een I kbedrijf"met zo'n l<) hectare land. de woningen worden overge dragen?", stelde één van" de aanwezigen. Zijn standpunt werd met luid applaus van de andere bewoners ontvangen. Wethouder Van de Poel legde uit dat dit niet het beleid van de gemeente is. „Wij. hebben een sociale taakstelling", verklaarde Van de Poel. „We willen grip houden op de verdeling van de woningen. Als een huurwoning vrij komt, moet deze weer aan geboden worden aan mensen die voor sociale huur in aan merking komen." Toch sloot de wethouder, evenals financieel directeur Pronk van de HBB niet uit dat in de toekomst wel licht enkele huurwoningen in aanmerking zouden kunnen ko men voor verkoop aan bewo ners. Advocaat De verklaring van de wethouder kon echter de gemoederen niet sussen. „We stappen naar een advocaat", dreigde een andere t aanwezige. „Als de gemeente huurwoningen verkoopt, heeft de bewoner het eerste recht." De verontwaardigde bewoners begonnen tijdens de bijeen komst spontaan een handteke ningenactie, door een briefje door de zaal te laten gaan. Bovenaan Andere bewoners klaagden gis teravond vooral over het achter stallige onderhoud van de ge meentelijke woningen. „Ik kan helaas niet zeggen dat we mor gen uw huis gaan opknappen", zei Van de Poel, die toegaf dat het onderhoud door de fusie onderhandelingen vertraging heeft opgelopen. „Het onder- houdsschema wordt overgeno men door de nieuwe organisa tie. Ik kan U verzekeren dat Noord-Hofland; Nassauwijk en Boschgeest bovenaan het lijstje staan." De HBB zegde toe nog dit jaar met de huurders over het onderhoud te overleggen. De HBB en de AWV zijn al ak koord gegaan met de fusie. De commissies openbare werken en financiën bespreken de fusie vanavond, waarna de gerrteen- teraad op 6 juli beslist. IRSCHOTEN ALICE VAN SCHUPPEN Bobbe van adviesburo Van nwegen en Partners die de ie begeleid heeft, legde uit het belang is van de fusie de woningbouwverenigin- Belangrijkste reden is het staan van een solide finan- il draagvlak", aldus Bobbe. nieuwe organisatie heeft goede concurrentiepositie, is belangrijk, want elke wo- gbouwvereniging mag sinds 151 ip Voorschpter) bpuvven." gezamenlijke woning- uwverenigingen gaan voorlo- verder onder de naam Wo- Plus. „Door het openen van een woonwinkel in het centrum van Voorschoten, kunnen vra gen en klachten veel directer en sneller behandeld worden", be nadrukte Bobbe. „Bewonersparticipatie staat bij de HBB hoog in het vaandel. Er is zorg voor het personeel, er zullen geen ontslagen vallen en ondanks dat de HBB een lande lijke organisatie is, blijft er veel ruimte voor lokaal beleid." Discussie Na de toelichting ontbrandde een felle discussie over de ver koop van huurwoningen aan bewoners. „Ik woon al dertig jaar in dit huis. Wat maakt het voor de gemeente uit aan wie Kies zelf uit hosta, lavendel, Een breed assortiment extra grote vaste planten staat voor u klaar. Nu planten geeft jarenlang plezier. Van 8,95 voor VOORSCHOTEN Leidseweg 518, tel. 071-763748. ET GROENE WARENHUIS' lorschotenaren die een woning huren van het Ge- eentelijk Woningbedrijf willen dat de gemeente de hui- n verkoopt aan de bewoners. Zij maakten dit gister- ond kenbaar tijdens een informatie-avond over de fu- van het Gemeentelijk Woningbedrijf met de Hu manistische Bouwstichting Bejaardenhuisvesting (HBB) de Algemene Woningbouwvereniging Voorschoten JWV). Met het samengaan worden de woningen van het meentelijk Woningbedrijf overgedragen aan de HBB. nze fotograaf Wim b ijkman doorkruist u agelijks een groot sel van de streek om it nieuws voor de ant in beeld vast te J1 ggen. Tijdens die 'e Hen komt hij langs e lerlei 'beeldige' lekjes die niet direct II Dt news vormen, 'f 'aar het zeker waard in om te presente-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15