Leiden Drie filialen bibliotheek blijven open 'Wie één mens redt, redt de wereld' lat Opaalstraat is ift meer dan zat Leiden krijgt in '96 Melkertbanen eidse raad gruwt Fan Digitale Stad SP'er noemt wethouder en burgemeester 'eikels' Bouwbrigade knapt drie scholen op in Nicaragua Bromfietser onder vrachtwagen op Levendaal lONDERDAG 22 JUN11995 hef hennyvan egmond, 071-356414, plv.-chef Vloerbedekking zorgt voor brand leiden Het leggen van nieuwe vloerbedekking heeft gisteren in een woning aan de Lage Rijndijk voor een beginnend brandje gezorgd. Bij het lijmen van de vloerbedekking kwamen vluchti ge, brandbare dampen vrij die door de waakvlam van de geiser werden ontstoken. De stoffeerder die de vloerbedekking aan het leggen was kon het brandje in de kiem smoren. Het behang en de nieuwe vloerbedekking werden door het vuur beschadigd. ANNO 1895 De heer J. G. Langeveld, handelaar in chocolade, enz., aan de Mare alhier, heeft in zijn winkel weer iets aardigs en, al is het in andere plaatsen reeds eenigen tijd bekend, voor Leiden tevens iets nieuws. Het is een automatisch toestel, voorstellende een ei- erenleggende kakelkip. De hen is vrij natuurlijk nagebootst. Om hare bestemming te doen volgen, werpt men een dubbeltje in de jleuf van de kam, wacht twee seconden, draait de zich vooraan levindende kruk zo ver mogelijk naar rechts, de kip kakelt en men verkrijgt een ei, gevuld met fijne bonbons. ANNO 1970 maandag 22 juni Het Concours d'Elegance was zaterdagmiddag, op de Koningin Wilhelmina Boulevard, het typische vrouwelijke begin van de vijfde Noordwijkse Autosportweek. Dit openingsfeest gaf de da mes volop gelegenheid hun fantasie aan het werk te zetten om, ludiek of modieus, de eenheid met hun auto te demonstreren. De rest van deze week zal serieus aan het autorijden worden be steed. iden aad rietveld ewoners van een flat aan de paalstraat zijn de kuren van un lift meer dan beu. Gister- liddag zat, niet voor de eerste :er, een bewoonster van de flat meer dan een uur in vast. Aan de verzekering van de oningbouwvereniging Leiden VBL) dat de lift weer in orde is ;chten de bewoners niet meer iel waarde. „Na de laatste gro- opknapbeurt is 'ie alleen laar slechter geworden", zegt on van Kalkeren. ,Wij zijn boos", zegt Jacque- ne van Kommer. Haar zus zat L stermiddag een uur en een \Wartier vast in de beruchte lift. ,en onderhoudsmonteur van jverancier Otis constateerde, it vandalen het deurcontact adden vernield. Daardoor wil- de deur plotseling niet meer >en. De brandweer moest via vluchtluik een opening for- :ren. |5 De bewoners van de Opaal- raat klagen al sinds december irig jaar over de lift. Sinds die 5" d is het hommeles in de vijf- )p, )ge flat. „Vorige week nog", ;rtelt Van Kalkeren, „is er don- V :rdag drie keer een monteur \aar komen kijken. Tot elf uur avonds wciren ze bezig. De /ilgende dag dacht ik dat het obleem opgelost was en stap- J'k in de lift. Stond 'ie gelijk x vast. Nou heb ik last van erventilatie, dus ik ben op jrond gaan zitten, dan kan er ks meer gebeuren. Gelukkig ieft iemand die mijn benen de brandweer gewaar- iuwd." [Volgens woordvoerster Leo- v iden wim koevoet -<?• :iden moet geen geld en ener- e verspillen aan nieuwe media jals de lokale en wereldwijde - imputernetwerken Digitale ad en Internet. Daar is slechts naar van 'vieze mannen' e uit zijn op vieze plaatjes en raatjes op beelscherm, waar- :huwde gisteravond in de adscommissie bestuurlijke rnieuwing CDA'er A. van ochove. En de kloof tussen urgers die goed overweg kun- in met moderne technieken de 'digibeten' wordt er alleen aar groter van, stelde P. Duij- n :nsz van Groen Links. „Digibe- n haken niet af, ze haken niet :ns in." WD-raadslid Melanie laas bestaat wél interesse. Nieuwe media zijn geen man enzaak. Ook vrouwen surfen >or Internet. Ik wil wel een ap verdergaan dan Arnster- im met zijn Digitale Stad. aar valt wel veel te zien, mits weet hoe, maar het project ordt pas echt interessant als 'jvoorbeeld de mogelijkheid itstaat om via de Digitale Stad in paspoort te bestellen." Van Bochove trekt de behoef- in twijfel. „De overheid is er tijd op uit geweest om voor- eningen te treffen. Laten we ?7.e fout dit keer niet begaan de markt zijn werk laten oen." PvdA'er E. van der Veen heeft Verdeeldheid /t a Drie van de vier col- I T legepartijen willen geen referendum over de bouw van een verpleeg huis in het Noorderpark. Belbus "7 De belbus, die I Stompwijkers in de avonduren naar Leids- chendam brengt, komt maar aarzelend op gang. leiden wlm koevoet Eikels. Zo kwalificeerde SP- raadslid D. Sloos gisteravond in de raadscommissie verkeer, be stuurlijke vernieuwing en cul tuur burgemeester C. Goekoop en wethouder J. Walenkamp (CDA). Sloos is uitermate teleurge steld in deze twee leden van het college omdat zij de Leidse Shell-boycot niet wilden steu nen. De Leidse wethouder J. Laurier (Groen Links) wilde naar aanleiding van de Brent Spar-affaire dat alle gemeente lijke auto's Shell zouden mij den. Door recente ontwikkelingen is de boycot afgeblazen maar dat kon SP'er Sloos er gister avond niet van weerhouden Goekoop en Walenkamp hevig te bekritiseren. „Hebben zij soms aandelen bij Shell?", wil de hij van wethouder P. Lan- genberg (D66) weten. Slappelingen Langenberg meende dat Sloos dat maar aan de personen in kwestie moet vragen. Na afloop van de vergadering beklaagden enige raadsleden zich over de scheldpartij van Sloos, 'die van geen enkel niveau' zou getui gen. Ze meenden dat hij met 'slappelingen' had kunnen vol staan. Beter nog, vinden de woordvoerders van de andere fracties, had Sloos het onder werp onbesproken kunnen la ten nu de boycot is afgelast. nie Gongalves van de WBL zijn er inderdaad al geruime tijd problemen met de lift, maar is de corporatie daar pas zeer on langs achter gekomen. „Het probleem is dat de huurders steeds de brandweer belden, maar niet de WBL. Wij wisten dus niets van die problemen. Maar nadat wij' dat wel wisten is er groot onderhoud gepleegd aan die lift en sindsdien doet hij het gewoon goed." Volgens Van Kommer en Van Kalkeren hebben bewoners van de Opaalstraat wel degelijk steeds de 'woningbouw' gebeld bij problemen met de lift. „Maar het is gewoon schandalig hoe we behandeld worden", zegt Van Kalkeren. „Als je belt krijg je een grote bek", zegt Van Kommer, „En dan zeggen ze dat je maar de brandweer moet bel len. Maar wij hebben gewoon bij alle storingen de WBL ge beld. En dan zijn ze het natuur lijk zat dat er zo vaak gebeld wordt. Ik wil op een normale manier behandeld worden, dat is het hele eier-eten. Die lift moet gewoon werken. Daar be talen wij toch voor?" De bewonerscommissie van de Opaalstraat buigt zich over de problemen. Problemen die volgens de WBL wel, maar vol gens de bewoners nog niet zijn opgelost. „Wij betalen een flin ke huur voor deze huizen", zeg gen Van Kommer en Van Kalke ren. „En dan mag je verwachten dat de lift het goed doet. En de WBL kan nu wel zeggen dat het probleem is opgelost, maar mijn vertrouwen in de woning- bouw is geschaad." De sluiting van de bibliotheekfilialen in Zuid-West, Mors- kwartier en Leiden-Noord is van de baan. Deze vestigin gen gaan op z'n vroegst op 1 juli 1996 dicht en worden dan vervangen door zogenaamde uitleenposten. Deze 'uitgeklede' filialen, die door vrijwilligers worden be stierd, krijgen in Zuid-West en in de Morskwartier een plek in de verzorgingshuizen Rijn en Vliet en Robijnzicht. Het filiaal in 't Spoortje in Noord blijft in dat buurthuis maar krijgt ook de status van uiüeenpost. leiden wim koevoet Topambtenaar R.M. Krug van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid overhandigt op de pont over De Zijl een brief aan wethouder J. Laurier. In de brief maakt minister Melkert bekend dat Leiden vier ton subsidie krijgt. foto hielco kuipers LEIDEN ANNET VAN AARSEN VERVOLG VAN VOORPAGINA Minister Melkert van sociale za ken en werkgelegenheid was gisteren maar even in Leiden. Hij opende wel de Stadsbank, maar liet het in ontvangst ne men van het boekje 'Handicap als marktwapen' over aan top ambtenaar R.M. Krug. Voor wethouder J. Laurier van werk een vervelende zaak. Hij had de minister in het openbaar nog eens goed duidelijk willen ma ken dat Leiden niet blij is met het feit dat de stad dit jaar is overgeslagen bij het uitdelen van de zogeheten Melkertba nen. „Die Melkertbanen heeft de minister ons, op een aantal ba nen in de zorgsector na, in onze regio nog niet gegund", mop perde de wethouder. „En dat in een regio met een hoge structu rele werkloosheid en een infra- struktuur ten aanzien van de uitvoering die om te likkebaar den is. Het kan toch niet zo zijn dat het hele gebied gevormd door Alphen, Gouda en Leiden vrijwel 'Melkert-loos' zal blij ven? Komen er na de 'kernwa pen-vrije nu ook Melkertbaan vrije gemeenten?" Plaatsvervanger R.M. Krug, die zich bij het ministerie bezig houdt met de regelingen addi tionele werkgelegenheid, voelde zich zichtbaar ongemakkelijk. Maar hij had - behalve over de vier ton subsidie - nog een me dedeling achter de hand om de ietwat vijandige stemming te doen laten omslaan in een vriendelijker stemming. „We zijn op het moment hard bezig met de tweede toedeling van de Melkert-1-banen. Ik kan alvast meedelen dat Leiden er volgend jaar behoorlijk tussen zit." Krug bleef geheimzinnig over exacte aantallen maar wethouder Lau rier klaarde zichtbaar op. De sprekers tijdens de bijeen komst aan het Joppepad lieten de stekeligheden verder maar achterwege. Liever praatten ze - nu er de nodige toezeggingen waren gedaan over De Zijl Be drijven, volgens wethouder Lau rier „het mooiste bedrijf van Leiden". Minister Melkert deelde zelf eerder op de dag eveneens complimenten uit, tijdens de officiële opening van de Stads bank Leiden, de vroegere Ge meentelijke Kredietbank. „Een nieuwe naam, een nieuwe lijn", aldus Melkert. „Een bank voor iedereen en niet alleen voor de minima. Je kunt er ook terecht als je een nieuwe auto of een bankstel wilt kopen. En dat is volgens Melkert een verbetering. „Mensen met schulden blijven daar vaak te lang mee rond lopen, durven de drempel niet te nemen om hulp te vragen. Met de nieuwe open vormgeving heeft Leiden geko zen voor een Stadsbank, die een centrale plaats inneemt in de samenleving. Een plaats waar mensen makkelijk binnenstap pen." De bibliotheekvestiging in 't Spoortje behoudt haar functie voor het basisonderwijs en de speciale projecten voor Turkse en Marokkaanse klanten. De hoofdvestiging aan de Nieuw- straat en de filialen in Stevens hof en Merenwijk blijven in tact. Ook aan de plannen voor een speciale boekenbus voor scholen, de boek-aan-huis-ser- vice voor langdurig zieken en de uitbreiding voor de wisselcol lecties verandert niets. Dat zijn de belangrijkste pun ten uit het akkoord dat cultuur wethouder P. Langenberg (D66) en de bibliotheekleiding heb ben gesloten. De laatste zag zich door de gemeentelijke be zuinigingen van vele tonnen op de bibliotheek aanvankelijk ge dwongen drie vestigingen te sluiten. Dat was tegen de zin van de wethouder en enkele fracties in de gemeenteraad. Met het omzetten van volwaar dige filialen in kwaliteitsarmere uitleenposten kunnen alle par tijen leven. Gemeente en bibliotheek sluiten een verdere verhoging van de tarieven de komende ja ren niet uit. Ook tariefsdifferen tiatie en de inzet van meer vrij willigers behoren tot de ge spreksonderwerpen waarover 'meerjarige afspraken' worden gemaakt. Bibliotheekdirecteur H. San- nes en wethouder Langenberg verwachten met Rijn en Vliet en Robijnzicht snel tot overeen stemming te komen over de uit leenposten. Van belang is vooral dat Rijn en Vliet en Robijnzicht bescheiden huursommen in re kening brengen. Beide bejaar denoorden hebben al eerder aangegeven interesse te hebben om de huisbaas van de biblio theek te zijn. De directies me nen dat door zo'n uitleenpost de positie van de bejaardenoor den in de wijk versterkt wordt. Het is namelijk nadrukkelijk de bedoeling dat met de uitleen posten alle soorten bibliotheek bezoekers - jeugd, volwassenen en ouderen - worden bediend. Langenberg geeft ruiterlijk toe dat hoe dan ook sprake is van kwaliteitsverlies. Er is minder keuze in een uitleenpost, er is minder documentatie en be roepskrachten ontbreken volle dig. Sannes over het laatste: „Dat wordt trouwens een heel lastige discussie. Dit college maakt zich sterk voor werkgele genheid maar zet betaalde ar beid bij de bibliotheek om in vrijwilligerswerk." De verwachting is dat de ruimte die de bibliotheek in Zuid-West achterlaat door een nog nader te bepalen school zal worden gebruikt. Het biblio theekgebouw in Morskwartier kan volgens Langenberg in win kels veranderen. Man mishandelt echtgenote na beschadiging van T-shirt Een 36-jarige Leidse vrouw is gisteren ernstig mishandeld door haar echtgenoot. De man sloeg haar met een stok op hoofd en neus, nadat zij per ongeluk een T-shirt had bescha digd. Het slachtoffer moest worden overgebracht naar het Eli sabeth ziekenhuis in Leiderdorp. De echtgenoot was vanmor gen nog voortvluchtig. Rembrandt 'school zonder racisme niet alleen praktische maar ook inhoudelijke bezwaren. Volgens hem veroorzaken de Digitale Stad ("Yuppiestad") en Internet ("Eén grote hype") een infor- matiekloof tussen burgers on derling. „Alleen mensen die goed met computers overweg kunnen, communiceren nog met elkaar." „Laten we ook de traditionele 'informatiekanalen, zoals kran ten, niet te snel vaarwel zeggen. Daarvan zijn grote groepen mensen afhankelijk. Wel geschikt om de commu nicatie met de burgers te verbe teren, vinden de raadsleden lo kale- televisie. Maar de uitzen dingen moeten dan wel van een veel hoger peil zijn dan ze tot dusverre zijn geweest. D66'er A. Pechtold memoreerde het tv- debat over het referendum over het Koninklijk Militair Invali denhuis dat naar zijn oordeel verschrikkelijk 'statisch' was. „Daarmee vergeleken is Het Ca- pitool een vlotte talkshow." D66-wethouder P. Langen berg heeft inmiddels een werk groep geformeerd die plannen gaat maken voor lokale tv. On danks de vele kritiek wil hij de Digitale Stad een kans geven. Dat de bevolking uit louter digi beten bestaat, gelooft hij niet. „Er zijn in Leiden geen wijken waar nergens een computer is te vinden. De scholen zijn ervan vergeven, hele tradities groeien ermee op." LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE „Iedereen is van de wereld en de wereld is van iedereen", zingt de schoolband in de aula. De leraren en leerlingen van de Leidse Rembrandt-scholenge- meenschap vieren feest: de school is de eerste in Leiden met het predikaat 'school zon der racisme'. „Dat betekent niet dat hier helemaal geen racisme meer is", zegt maatschappij leer-leraar Wouter van Lier. „Maar het is een oproep om je bewust te worden van het pro bleem. En het is een verklaring dat, wij ons als school inzetten in de strijd tegen racisme." Het is maar een klein bordje dat gisteren bij de ingang van de school aan de Noachstraat is onthuld door burgemeester C. Goekoop. Het valt nauwelijks op. Het gaat ook niet zozeer om de tekst 'school tegen racisme' maar de intentie daarachter, zo beseffen de leerlingen. Jan-Wil lem van der Kaay (18), Peter Knoppert (17) en Outman Mg- harbi (16) hebben zich de afge lopen maanden ingespannen om hun school de felbegeerde titel te bezorgen. Outman: „Ik ben trots dat het is gelukt." „Het gaat om het idee erach ter", verduidelijkt Peter. Jan- Willerh: „Het is belangrijk om erover na te denken en aan dacht te besteden aan andere culturen." Ongeveer 10 procent van de 650 leerlingen van het Rembrandt is van allochtone af komst. Outman, van Marok kaanse afkomst, zegt zelf geen last te hebben van discrimina tie. „Maar het hóórt niet." Vorig jaar kreeg de scholenge- Outman Mgharbi, Jan-Willem van der Kaay, Freya Bruin en Peter Knoppert (vlnr) hebben burgemeester C. Goekoop een T-shirt gegeven met de tekst: 'Rembrandt tegen racisme'. foto hielco kuipers meenschap een brief van het* Centrum Buitenlanders Rijn en Lek in Alphen aan den Rijn over het landelijke scholenproject. Jan-Willem: „Met de vraag of we er aan mee wilden doen. Als school waren we al actief op dit gebied: elke maand schrijven we in de pauze voor Amnesty International en we hebben meegelopen in demonstraties tegen racisme in Amsterdam en Leiden. We vonden het een goed idee en zijn begonnen met handtekeningen inzamelen. En vrijwel iedereen heeft gete kend." Het project 'school zonder ra cisme' is komen overwaaien uit Antwerpen waar scholieren na de grote winst van extreem rechts in 1988 zochten naar een manier om het racisme een halt toe te roepen. Ze bedachten een actie waarbij de héle school be trokken is. Daarbij staat de per manente aandacht voor de strijd tegen racisme voorop. Om het predikaat 'school zonder racisme' te verkijgen moet een school aan de volgen de voorwaarden voldoen: zoveel mogelijk leerlingen en leraren ondertekenen een petitie tegen racisme, in het schoolreglement worden artikelen tegen racisme opgenomen, in schoolverband wordt jaarlijks een project uit gevoerd waarin aandacht wordt besteed aan de problematiek. De leerlingen van het Rem brandt verzamelden 70 procent van de handtekeningen en vol deden ook aan de andere voor waarden. Daarmee is de school de 37ste 'school zonder racis me' in Nederland. Rabbijn Soetendorp hield de leerlingen gistermorgen tijdens de feestelijke bijeenkomst in de aula voor dat ze een belangrijk signaal hebben afgegeven. „Het gaat er in de strijd tegen racis me om dat er mensen zijn die zeggen: 'wij dulden dit niet'. Ik zal jullie iets vertellen. In 1943 klopte ergens in Nederland een man aan met een grote koffer. Een vrouw van Duitse afkomst deed open. De man vroeg deze vrouw of zij de joodse baby in bescherming wilde nemen die hij in zijn koffer had. Dat wilde zij. Vervolgens werd de baby uit de koffer gehaald. Die'baby was ik. En als die deur van dat huis in 1943 niet voor mij was open gegaan, had ik hier nu niet ge staan. Dan was ik een van de anderhalf miljoen vermoorde joodse kinderen geweest." Het is muisstil in de aula. Soetendorp: „Ik heb mij later af gevraagd waarom tijdens de jo denvervolging de treinen in Ne derland gewoon door bleven rij den, waarom de scholen open bleven, waarom niet alle Neder landers opstonden, een gele ster opspelden en zich solidair met ons joden verklaarden. De stille kracht is de kracht van mensen die zeggen: 'wij dulden dit niet'. Daarom zeg ik tegen jullie: Ga zo door in de strijd voor recht vaardigheid en de strijd tegen racisme. Want degene die één mensenleven heeft gered, die heeft de wereld gered, zo staat in de koran en in de bijbel." Twaalf Leidse en Haagse vrijwil ligers vertrekken dinsdag 27 ju ni naar Juigalpa in Nicaragua. Ze zullen daar met de plaatselij ke bevolking werken aan de re paratie van drie scholen. Voor de werkzaamheden is 25.000 gulden nodig. De deelnemers hebben het afgelopen halfjaar hard gewerkt aan fondswerving. Bedrijven, instellingen en particulieren zijn benaderd en hebben tot nu toe 18.000 gulden geschonken. Een 37-jarige Leidenaar is gis termorgen gewond geraakt toen hij op zijn bromfiets werd aan gereden door een vrachtwagen. De man reed op de kruising van de Oranjeboomstraat en het Le vendaal rechtdoor, terwijl een 25-jarige vrachtwagenchauffeur reen tsaJf sloeg. De bromfietser is met ver wondingen aan beide benen af gevoerd naar het Elisabeth zie kenhuis in Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13