Nieuwe snijrozen met een luchtje Wetenschap Techniek Mysterieus monster in Brits veenmoeras Hubble-telescoop ontdekt gezochte Kuiper-kometen DONDERDAG 22 JUNI 1995 REDACTIE SASKIA STOELINGA 023-150265 Ontdekt gen kan leven rekken Wetenschappers in de Verenigde Staten hebben een gen geï soleerd dat wormen langer laat leven. Zij hopen voor men sen nu ook een dergelijk gen te vinden. De wetenschappers van de universiteit van Colorado speculeren al over een toe name van 40 jaar van de gemiddelde leeftijd bij mensen. „We hebben een belangrijke oorzaak van het verouderingsproces ontdekt", zei de moleculair bioloog Gordon Lightgow. Het gen zal gaan heten: Age-1. "—WF- Een van de weinige 'duidelijke' foto's van het 'monster van Loch Ness'. Deze werd genomen in 1934. foto gpd BEN APELDOORN Eigenlijk begon het al in de late herfst van 1989 toen aan de voet van een kleine heuvel in de buurt van het Engelse stadje Bodmin het half opgegeten kar kas van een schaap werd gevon den. En misschien was het al eerder aan de gang maar nooit opgevallen. Bijna elke herder of veehouder raakt wel eens een stuk vee kwijt dat nooit meer wordt teruggevonden. Maar on derzoek van het al half vergane schapekarkas bracht aan het licht dat het was aangevallen door een behoorlijk groot, kat achtig roofdier. Dat is vreemd. Want Bodmin ligt, ongeveer 50 kilometer ten westen van de havenplaats Ply mouth aan de Engelse Zuidkust, op het langgerekte schiereiland dat honderden kilometers de Keltische Zee in steekt. Daar ko men geen panters, leeuwen of luipaarden meer voor. Zo hier en daar vindt men wel eens ver wilderde katten die, gepokt en gemazeld in de vrije natuur tot bijna tweemaal het lichaamsge wicht van onze modale huispoes uitgroeiden. Maar zelfs verwilderde katers worden toch uitgelachen door een schaap. Twee jaar later stuitte men op het karkas van een bijna vol wassen merrie. Ook aangevallen door een groot, katachtig roof dier, getuige de nog betrekkelijk verse beten. De burgemeester van Bodmin gelastte een onder zoek. De aandacht richtte zich op rondtrekkende circussen die recent in de regio hun tenten hadden opgeslagen. „Bent u onderweg misschien toevallig een poema of een luipaard ver loren?", was de vraag. Dat bracht geen uitkomst, de circus sen in kwestie waren nog com pleet. Het bleef drie jaar stil. Maar het laatste halfjaar is het weer drie maal raak geweest. En dat niet alleen, gedurende de afgelopen jaren werd door diverse vakan tiegangers en enkele lokale be woners melding gemaakt van 'grote, vreemde dieren' in en rond 'Bodmin Moor', het veen- moeras bij Bodmin. In de regio verrees het beeld van het be staan van een 'Beast of Bodmin'. In elk geval worden in laboratoria gips-afgietsels on derzocht van gevonden voet-af drukken uit het veenmoeras. Nu drong de zorg voor de veilig-, heid van vee en, vooral, van mensen ook door tot de hogere overheid. In januari van dit jaar maakte het Engelse ministerie van landbouw, visserij en voe ding bekend dat men 250.000 Engelse ponden had uitgetrok ken voor een drie maanden du rend onderzoek naar alle aspec ten die met hgt 'Bodmin Beast' verband zouden kunnen hou den. Moet het 'Bodwin-Beast' onder dezelfde noemer worden ge plaatst als het veel noorderlijker gesitueerde 'Monster van Loch Ness'? Twee dingen hebben ze in ieder geval gemeen: hun be staan is zeer omstreden. 1 S T C H A A L R 2 L 1 A B K E L N 3 S T 1 O E O T F 4 V B R A O E N K 5 K W O P A E R T 6 D O J O E D H S 7 O P O A A R L T 8 G V R O A A O T 9 T R O O D R A N 10 T P A J R E 'j S 11 B H A N E J T O 12 G K E 1 E Z 1 S 13 G E R N 1 N H T 14 M E A N B G O T OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. communicatiemiddel: 2. adreskaartje; 3. voetwarmer; 4. kledingstuk; 5. afnemer; 6. som ber-, 7. stuk hout; 8. visbeentje; 9. grote woede; 10. Europese hoofdstad; 11. snaarinstrument; 12. maaltand; 13. kiezelstenen; 14. vrucht. KRUISWOORDRAADSEL kakkerlak ode-l-alt --groot-- ka-ego-pp a-isere-o spot-deel t-nader-k ei-noe-ga --stolp-- ido-r-uur nominatie De ruimtetelescoop Hubble heeft aan de rand van het zonnestelsel een enorme groep kometen ontdekt, de zogeheten Kui per-ring, waar al jaren naar werd gezocht. Amerikaanse en Canadese astronomen die de opnamen van de Hubble onderzoeken, hebben de ontdekking al vergeleken met het vinden van een naald in een hooiberg. De ring bestaat uit minstens tweehonderd miljoen kometen nabij de planeet Neptu- nus, vergelijkbaar met de kringen rond Sa- turnus. De kometen bestaan voornamelijk uit ijs en stof, en worden daarom ook wel als „smerige sneeuwballen" omschreven. De onderzoekers geloven dat ze al sinds het ontstaan van het zonnestelsel bestaan, circa 4,5 miljard jaar geleden. De ontdekking van de Kuiper-ring moet de astronomen helpen modellen over het ont staan van het zonnestelsel te ontwerpen. Ook hopen ze met deze vondst het mysterie van de herkomst van kometen te ontraad selen. „De Kuiper-ring is het beste laborato rium om de vorming van planeten te bestu deren", aldus Hal Levison van het Onder zoekscentrum van Boulder (Colorado). De Amerikaanse astronoom van Neder landse afkomst Gerard Kuiper (1905-1973) opperde veertig jaar geleden als eerste dat er een kometenring aan de rand van het zonnestelsel moest bestaan. De naar hem genoemde groep kometen bleef echter theorie, totdat telescopen op aarde drie jaar geleden een klein deel van de ring ontdek ten: twintig grote objecten met een door snee van 100 tot 340 kilometer. Om de Kui per-ring in zijn geheel in kaart te brengen, was een grote ruimtetelescoop als de Hub ble nodig. De ziel is gesneuveld in het veredelingsproces Vier nieuwe rassen snijrozen worden komende weken aan geboden op de veiling Aals meer en verkocht in 67 exclu sieve bloemenwinkels, aange sloten bij het Parfleurproject. Dit veilingproject spant zich in om rozen met een luchtje (op nieuw) te introduceren in de bloemenstalletjes. De klant vraagt erom en is bereid een paar kwartjes extra neer te tel len voor een sterk geurende bos. PETER DE JAEGER» De Egyptische koningin Cleo patra sprak over de geur als ziel van een bloem. Deze ziel is ech ter gesneuveld in het verede lingsproces. In de lucratieve sierteelt gaat het vooral om gro te, kleurige bloemen die lang in de vaas staan en niet te verge ten een hoge produktie halen. „De geur is lange tijd verwaar loosd in de bloementeelt. Maar dat begint nu gelukkig te veran deren", zegt dr. ir. Peter van de Pol, hoofddocent Tuinbouw- plantenteelt aan de Land bouwuniversiteit Wageningen. Hij is de peetvader van de geu rende rozen in Nederland en stond aan de wieg van het Parfleurproject dat sinds eind vorig jaar loopt. Gekochte Parfleurbloemen ruiken gega randeerd lekker. Bloemisten vragen de telers weer om geurende rozen voor hun klanten. Uit een onderzoek van het Produktschap Sierge wassen blijkt dat 85 procent van de bloemisten geur belangrijk vindt bij rozen. De consument is bereid meer te betalen voor een geurend produkt. Dat is ook nodig, weet Van de Pol. „De te ler moet meer vangen voor sterk ruikende soorten, omdat deze varianten veelal minder bloemen per vierkante meter geven", zegt de 'geuroloog'. Uit eerder onderzoek van de Wage- ningse vakgroep Marktkunde blijkt men gemiddeld drie tot vier kwartjes meer over te heb ben voor een bos met een pret- tige>geur. Op dit moment loopt een marktonderzoek naar de meest gewilde bloemgeuren bij de klant. Van de Pol benadrukt dat geur Bloemgeur past in de trend terug naar de natuur. De klant heeft daar extra geld voor over. archieffoto belangrijk is voor stemmipgen en psychisch welbevinden. In Japan moeten geurzuilen op het werk de arbeidsprestaties ver beteren. Winkels lokken klanten binnen via geurprikkels om pro- dukten te kopen. Het is bekend dat huilende baby's getroost kunnen worden door een ge dragen T-shirt van de moeder in de wieg te leggen. Diezelfde baby slaapt, om overi gens onbekende redenen, die per met een zakje lavendel on der zijn neus. Bloemgeur past in de trend van terug naar de na tuur, meent Van de Pol. „Vooral in de stedelijke gebieden, waar logischerwijs de meeste bloe men worden verkocht. Ruikers op tafel verschaffen vreugde en genot." Het is echter niet eenvoudig om geur opnieuw te introduceren in snijbloemen. Van de Pol houdt zich al ruim twintig jaar bezig met het creëren van geu rende rozen via kruisingen. De ervaring leert dat sterk geuren de rozen slecht houdbaar zijn. Dat geldt trouwens voor alle bloemen. Een sterk geurende bloem stoot explosief zijn geur- moleculen de lucht in en is bin nen een week uitgebloeid. „Maar liever een kortbloeiende bos die lekker ruikt dan een die drie weken reukloos een donker hoekje opsiert. Geur geeft een extra emotionele waarde aan een bloem", zegt Van de Pol. Kruising van twee sterk geuren de cultivars is echter geen ga rantie voor een geurende nieu we soort. Twee zwak geurende varianten kunnen op hun beurt een verrassend sterk geurende nieuwe roos opleveren. Bij moederdag was de oranje Sabrinaroos favoriet. Andere populaire, ruikende razen zijn bijvoorbeeld Oceana (zalmkleu rig), Extase (donkerrood), Jaca- ronda (paars-roze) en Honesty (wit). Er zit ongeveer tien jaar tussen de eerste kruisingen, selectie en commerciële teelt. Genetische manipulatie zou sneller gaan, erkent Van de Pol. „Maar in bouwen van geur via biotech nologie is nog lang niet moge lijk, omdat hier meerdere genen een rol spelen. En welke dat zijn is nog niet bekend." Het is volgens Van de Pol nog steeds een hardnekkig misver stand dat bloemkleur iets zou zeggen over de bijbehorende geur. „Donkere rozen kunnen heel fris ruiken, terwijl bloemen met een lichte kleur een heel zware, weeïge lucht kunnen verspreiden." Bij geurtypering van de circa driehonderd verschillende soor ten rozen grijpt een panel van getrainde neuzen naar begrip pen van parfumeurs. De verant woordelijke stoffen, esters en terpenen, komen niet alleen vrij via de bloemblaadjes. Soms ontsnappen de welriekende ver bindingen via de bladeren of de kelk, het deel vlak onder de bloem. Zo heeft de egelantier roos (de persoonlijke favoriet van Van de Pol) bladeren met een frisse appelgeur die tiental len meters ver reikt. Mosrozen hebben een geurende kelk. Rozegeur is chemisch zeer inge wikkeld. Ruim drieduizend ver schillende stoffen kunnen een rol spelen. De chemische sa menstelling van iedere bloem geur kan apart worden bepaald via een zogenoemde 'headspace analysis'. Hiertoe wordt dé geur gevangen in een. soort glazen bol die is verbon den met een speciaal meetap paraat. Het luchtmonster, opge bouwd uit circa honderd vluch tige stoffen, wordt uiteengera feld met gaschromatografische technieken. Van de Pol is vooral op zoek naar stoffen die in zeer lage concentraties al een sterke lucht afgeven. „Vervolgens proberen we via veredeling de genetische lijn te achterhalen van de daar bij behorende planten. Die planten gebruiken nauwelijks energie om die specifieke stof fen te maken, omdat er zo wei nig van nodig is. Een optimaal bloeiende en geurende bloem is het florissante eindresultaat." TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten Bij het krieken van de ochtend ont waakte heer Bommel. Verstijfd en verkild richtte hij zich op en liet een blik over het landschap glijden. W-waar ben ik?" prevelde hij lodde rig. Toen viel echter zijn blik op de flarden che hij aanhad - en met een schok herinnerde hij zich zijn droe vig lot. „Hier zit ik nu", zo riep hij uit. „Ach, het is maar goed, dat mijn lieve vader niet hoeft te zien hoe zijn zoon, zijn Ollie, tot een zwerver verworden is. Arm - en door iedereen verlaten." „Niet door iedereen", sprak Hobbel, het hoofd uit de struiken stekend. „Ik zal u vergezellen op uw martelgang om u ootmoed en berusting te leren. Want ook op mijn pad groeit het dui velskruid." Deze woorden troffen heer Ollie zo, dat hij de ander dankbaar, doch wil loos volgde. „Waar gaan we heen?" vroeg hij. „Zoals de wind ons drijft", verklaarde de ander. „Hij is gekeerd; de wind bedoel ik. We hoeven dus niet de af grond in." Dat vond heer Bommel wel prettig. Hij klom behoedzaam in de Oude Schicht die nog steeds voor het ravijn stond en trachtte de motor te starten. Doch, helaas, dit lukte niet, want de" benzine was op. „Wat nu?" klaagde heer Ollie na lang morrelen. „Geld heb ik niet, dus kan ik niets kopen, als u begrijpt watik bedoel." „Dan kopen we niets", zei de heer Hachelbout, vol berusting de schou ders ophalend. „Het past ons om ootmoedig te gaan lopen. Wanneer de voortekens slecht zijn moet men zich niet in een motorrijtuig voortbe wegen." H W R Weersvooruitzicht VRIJDAG 23 JUNI Neerslagkans I^C bewolkt ^onweer -W-warmtef. regen sneeuw -T- koufront °Pkla,mS 6,1 hagel L lagedruk H hogedruk -ij}1 zonnig 19 lempfratuu hecto pa: DOOR HANS VAN ES Er waren woensdagmiddag grote tegenstellingen in de tempera tuur boven ons land. Aan de voor zijde van een front, waarachter koelere lucht binnenstroomde, werd in het uiterste oosten en zuiden van Nederland nog 24 graden gehaald. Op het zelfde moment stond op de stranden aan de noord-en westkust al een frisse noordenwind, waardoor het kwik bij 15 a 16 graden bleef steken. Ondanks de duidelijke overgang naar koeler weer bleek het front weinig actief. Alleen langs de oostgrens viel nog een enkele bui. In onze regio dreven slechts wat dunne wolkenvelden over, waar de zon regelmatig doorheen kwam. De sterk stijgende baro meter wees op de ontwikkeling van een krachtig hogedrukgebied bij Ierland, dat vandaag een waarde bereikt van 1035 milli bar. Zoals al eerder in de afgelopen maanden voelt zo'n hoog er me veel voor om verder naar het vasteland door te schuiven en scheept ons ook de komende twee dagen af met een frisse wind uit noordeli ke richtingen, kracht 4 5. Hogedrukgebieden hebben in de lente en vroege zomer een duideli voorkeur voor een positie in de buurt van relatief koud zeewater. Boj ven land zie je juist het tegenovergestelde: de sterke verwarming ii deze tijd van jaar zorgt er voor, dat de lucht de neiging heeft op te s gen, waardoor er een luchttekort onstaat. Om die reden is de lucht druk boven land in de zomer vaak lager dan boven de aangrenzend!1 oceaan. Omdat het luchttekort nu eenmaal moet worden aangevulc j is de stroming op de meeste dagen van de oceaan naar het vastelai gericht en zijn onze zomers relatief koel. Het nieuwe luchtdrukmaximum blijft tot begin volgende week bij l< land liggen, maar stuurt een ferme uitloper over Scandinavië. Daar mee ruimt de wind het komende weekeinde naar noordoost. Morge ligt het kwik nog op een bescheiden niveau van 17 tot 19 graden, zon maakt redelijk wat uren, al kan een storing in de bovenlucht e< bedreiging worden voor de oostelijke nelft van het land. Vanaf zaterdag wordt de 20-gradengrens weer bereikt en begin vol gende week komen daar nog enkele graden bij. Naast zon neemt d( kans op een plaatselijke middag-of avondbui wel langzaam verder toe. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Perioden met zon en droog. Vooral aan de west kust ook wolkenvelden en eerst af en toe regen.Mid- dagtemperatuur in het zuidoosten rond 20 gra den; langs de westkust eerst rond 14, later op veel plaatsen iets hogpr. Zweden: Naast zon ook wat bewol king en vooral in het oos ten kans op een fikse re gen- of onweersbui. Tame lijk veel wind. Middagtem- peratuur rond 20 graden, maar in het noorden woensdag nog iets frisser. Denemarken: Flinke zonnige perioden en droog. Veel wind uit noordwest tot noord. Mid- dagtemperatuur vandaag ongeveer 17 graden; daar na verder oplopend. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Overwegend zonnig, maar ook enkele wolkenvelden. Middagtemperatuur tus sen 20 en 23 graden. In Schotland on geveer 17 graden. België en Luxemburg: Morgen vrij zonnig en droog. Later op de dag in het oosten mogelijk enkele sta pelwolken. Morgen overal enkele wol kenvelden en kans op een bui. Middag- temperatuur ongeveer 19 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend zonnig en droog. Morgen in de loop van de dag wolkenvelden en vooral ten oosten van Parijs kans op een bui. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen circa 21 graden, langs de Ka- naalkust ongeveer 18 graden. Portugal: Zonnig, langs de westkust ten noorden van Lissabon later kans op enkele wol kenvelden.Droog. Middagtemperatuur aan de kust van 22 graden bij Porto tot rond 29 in de Algarve; in het binnenland maxima rond 35 graden. Spanje: Zonnig, in het noordoosten eerst ook kans op enkele Wolkenvelden en moge lijk een onweersbui. Morgen in het noordwesten misschien wat wolken. Erg warm met maxima aan de Costa's in het oosten en zuiden van 27 tot 30 graden, landinwaarts tussen 34 en 39. Langs de kust in het noordwèsten en westen met name vandaag maxima iets boven de 20 graden. Canarische Eilanden: Droog en vrij zonnig; soms ook enkele wolkenvelden. Middagtemperatuur on geveer 29 graden. Marokko: Westkust: In het algemeen vrij zonnig. Droog. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 26 graden Tunesië: Vandaag enkele wolkenvelden en vooral in het noorden kans op een onweersbui. Morgen meer kans op zon. Middagtem peratuur vlak aan zee rond 28 graden. Zuid-Frankrijk: Overwegend zonnig en droog. In de Py reneeën, en morgen ook elders, enkele stapelwolken. Droog. In het Rhóne-dal en langs de Middellandse-Zeekust waait morgen tijdelijk de Mistral. Middagtem peratuur van 23 graden langs de Atlanti sche kust tot 28 graden langs de Mid dellandse Zee. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig. Maxima ongeveer 30 gra- Italië: Veel zon, maar vooral morgen m het noorden en midden kans op wolkenvel den en op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur rond 30 graden, morgen in het noorden en langs het noordelijk deel van de Adriatische kust ongeveer 24 graden. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon, morgen mis schien ook enkele wolkenvelden. Waar schijnlijk droog. Middagtemperatuur on geveer 29 graden. Malta: In het algemeen zonnig, vandaag ook enkele wolken. Droog. Middagtempera tuur omstreeks 30 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig. Morgen in het noorden van het Griekse vasteland kans op een onweers bui. Middagtemperatuur ongeveer 29 graden, op het vasteland vandaag plaat selijk 35 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig Middagtemperatuur vlak aan zee rond 29 graden. Duitsland: Vooral in de westelijke deelstaten perio den met zon en op de meeste plaatsen droog. Naar het oosten toe meer wolken velden en morgen in Brandent Mecklenburg-Vormpommern en S sen kans op regen. Middagtempera rond 19 graden, vandaag in Sleesi Holstem enkele graden lager Zwitserland: In het noorden van tijd tot tijd wol velden, in het zuiden perioden met Droog. Middagtemperatuur v, den in het noorden tot 29 nabij Loc; Oostenrijk: Vandaag vrij veel wolkenvelden e name in het oosten kans op enkele s ge regen- of onweersbuien. Morgen al in het westen kans op zon. Dalinf temperatuur, met op morgen ma rond 19 graden. Tsjechië en Slowakije: Overwegend bewolkt en perioden buiige regen, soms ook met onv Morgen, later op de dag, in Tsjechië enkele opklaringen. Beduidend la temperaturen; rond 19 graden. VRIJDAG 23 JUNI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.20 Zon onder 2 Maan op 02.42 Maan onder 1 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.00 13.46 00.33 1 Laag 08.56 21.35 08.37 2 Weerrapporten 22 juni 08 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Maastricht Aberdeen Athene licht bew. half bew. licht bew Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg Madrid Malaga

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10