Her-introductie bevers catastrofe Natuur Milieu Waterbeheerders boos over gif Waakmeeuw op Neeltje Jans Neeltje Jans Zeeschildpad in nood door illegaal aangelegde weg WOENSDAG 21 JUN11995 De her-introductie van bevers, vorig najaar in natuurge bied De Gelderse Poort bij Millingen, is op een catastrofe uitgelopen. Zes van de vijftien uitgezette dieren hebben het avontuur niet overleefd, vier anderen zijn spoorloos verdwenen en waarschijnlijk ook dood. Komend najaar gaat het Wereld Natuur Fonds (WNF) het nogmaals pro beren, met vier nieuwe beverfamilies uit het Duitse Èlbe- gebied. WNF erkent dat er herfst 1994 veel is misgegaan. Door stress vanwege het vangen, het trans port en het implanteren van zenders overleden minstens vier dieren kort nadat zij de vrij heid hadden gekregen. Een vijf de bever stierf door darmaf- snoering, mogelijk veroorzaakt door het inbrengen van het zen dertje. En toen kwam begin dit jaar de vloed, waardoor een deel van de resterende Gelderse Poort-bevers op drift raakte. Vier dieren zijn sindsdien spoorloos. Eén weggespoelde bever is dicht bij de Duitse grens dood teruggevonden. Een ander afgedreven dier is on langs levend teruggevonden in de uiterwaarden bij Beuningen, twaalf kilometer van de Gelder se Poort. Als in de herfst van dit jaar opnieuw bevers losgelaten worden in de Gelderse Poort, gaat WNF de zaken anders aan pakken. Direct na aankomst kunnen ze dan bij voorbeeld hun intrek nemen in kunst burchten: Na een gewennings periode mogen de dieren eigen legers en burchten bouwen. Bovendien zullen de nieuwe be verfamilies (ouders met jongen) direct nadat ze gevangen zijn naar De Gelderse Poort ge bracht worden, om de stresspe riode van gevangenschap zo kort mogelijk te houden. De im port-bevers worden losgelaten in het Rijnstrangengebied en in de Ooijpolder bij Nijmegen. 12 3 4 Z E L 5 6 7 8 9 OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1bakkerstor; 2. lofdicht, zang stem; 3. uitgestrekt; 4. vogel, ik, per persoon; 5. rivier in Frank rijk; 6. hekeling, part; 7. dichter bij; 8. vogelprodukt, bijbels fi guur, bevel; 9. glazen klok; 10. kunsttaal, tijdseenheid; 11. be noeming. Verticaal: 1boksterm, afgesloten stand, voorzetsel; 2. ten bedrage van, muzieknoot; 3. wig. deel v.e atoom, rekenopgave; 4. over schot; 5. lofspraak, stekel; 6. mening; 7. stuk hout. voordat, gegraven diepte, 8. bijwoord, bolgewas; 9. karaat, dans, mu zieknoot. OPLOSSING CRYPTOGRAM matten 1-m-v-e-a elite-n-d e-g-reder karwy-e-u abrik natuur e-io koeren Bescherming trekvogels Ruim zestig landen hebben een verdrag ondertekend voor de bescherming van trekvogels in Europa, Afrika, Azië en Noord-Amerika. De ondertekening vormt de kroon op het noeste werk van de Nederlandse 'trekvo geldiplomaat' dr. Gerard Boere, werkzaam op het mi nisterie van landbouw, na tuurbeheer en visserij. Het verdrag staat onder toe zicht van de milieu-afdeling ÜNEP van de Verenigde Na ties. In een actieplan worden 172 soorten trekvogels ge noemd die actief beschermd zullen worden. Tot nu toe was het bijvoorbeeld moge lijk dat een kwetsbare vogel soort als de lepelaar in Ne derland volledige bescher ming geniet, maar tijdens de trek naar Afrika en terug nog werd bejaagd. De landen die het verdrag hebben ondertekend zullen naast soortbescherming te vens aan habitatbéscher- ming gaan doen: langs de belangrijkste trekroutes zul len gebieden worden aange wezen en ingericht waar rei zende vogels veilig kunnen rusten en fourageren. De koepel van de waterleiding maatschappijen, Vewin, en de Unie van Waterschappen heb ben minister J. van Aartsen van landbouw, natuurbeheer en vis serij gevraagd het College Toe lating Bestrijdingsmiddelen tot de orde te roepen. Het College laat volgens de Ve win en waterschappen bestrij dingsmiddelen toe die opper vlaktewater en ondergrondse drinkwaterbronnen vervuilen. Dat staat haaks op de doelstel lingen van de overheid. Als voorbeeld wordt het r bestrijdingsmiddel bentrazin genoemd. Dat is recent voor een periode tot 1 december 1998 voor gebruik vrijgegeven. Bentrazin is een combinatie van bentazon en atrazin. Bentazon wordt vaak in grondwater aan getroffen, op dieptes van 17 tot 32 meter, en in concentraties die vier maal de maximale norm overschrijden. Met atra zin is het nog beroerder gesteld. In oppervlaktewater zijn atra- zingehaltes geconstateerd tot liefst 140 maal de maximale Waterleidingmaatschappijen moeten hoge kosten maken om deze stoffen of de afbraakpro- dukten ervan uit het water te zuiveren. Bentrazin is niet al leen een ramp voor de drinkwa tervoorziening, het middel vormt ook een bedreiging voor natte natuurgebieden. Werkvakantie voor jongeren Jongeren vanaf 15 jaar die het leuk vinden om met natuur en milieu bezig te zijn kunnen meedoen aan vakanties van de vereniging voor natuur en milieu-educatie (IVN). De deel nemers steken de handen flink uit de mouwen, door bij voor beeld jonge bomen te rooien in veenweidegebieden, hooi te oogsten in schraalgraslanden, enzovoorts. Van 31 juli tot en met 5 augustus houdt het IVN zo'n doe-vakantie in Ouderkerk aan de Amstel. Het thema luidt 'natuur in stad en dorp.' Ofwel: ontdek wat er leeft en groeit in en rondom de stad. En wat kan er gedaan worden om meer na tuur in de stad te krijgen. Ge werkt (hooien en oeverbescher mingen maken) wordt er in het Groengebied Amstelland. Deze IVN-natuurvakantie duurt een week en kost 47,50. Aanmel den via telefoonnummer 020- 6228115. natuurgebied in ontwikkeling i toegang uitsluitend via cie aangegeven wandelroute Het spiedend oog van de zilvermeeuw ontgaat weinig. Fier staat de waakvogel bovenop een paal bij de in gang van het voormalige werkeiland Neeltje Jans, een Zeeuws natuurgebied in ontwikkeling. Natuurmonu menten, beheerder van het terrein, heeft op Neeltje Jans een kwelder aangelegd. Via een opening die recht streeks in verbinding staat met de Oosterschelde kan zout getijdewater de kwelder bereiken. Aan dergelijke dynamische kustmilieus heeft de natuur grote behoefte. Nu al is de nog jonge kwelder ontdekt door allerlei soorten kustvogels, op zoek naar broedplaatsen. Op Neeltje Jans broeden kolonies zilver-, kok-, en storm- i, visdiefjes en grote sterns. foto martijn de jonce De Rangers, de jongerenorgani satie van het Wereld Natuur Fonds (WNF) voert actie voof behoud en bescherming van het legstrand van de dikkop schildpad op het Griekse eiland Zakynthos. Het voortbestaan van het dier staat op het spel door de aanleg van een illegale weg die het Sekania-strand moet ontsluiten voor toeristisch autoverkeer. De Rangers heb ben protestkaarten overhandigd aan de Griekse ambassadeur in ons land, de bedoeling is dat er nog duizenden protestkaarten naar de ambassade gestuurd worden. Het Sékania-strand is één van de laatste en belangrijkste leg- stranden voor de Carretta Car- retta, één van de acht meest be dreigde zeeschildpadden in de wereld. De Rangers voerden vo rig jaar al een actie om het Se kania-strand aan te kopen. Ze haalden meer dan 800.000 gul den op. Het Wereld Natuur Fonds kon met behulp van de Europese Unie ook een perceel grond kopen dat aan het strand grenst. De Griekse regering kon digde vervolgens aan het Seka nia-strand tot natuurpark te verklaren, waardoor behoud ge garandeerd leek. Maar in Grie kenland neemt men met na tuurbehoud een loopje. Volgens het WNF treedt de Griekse over heid niet op tegen de bouw van illegale tavema's en de nu ille gaal aangelegde weg bij het Se kania-strand. HEINZ WO£NQC#<2 2.1 JON/ /99S Ik Keb al kei- hout dok i\c Icon, hU-rn&arïo& Oj&sl&ept. met bet c^or&edscHcif> dok acu-ic^zspoóXd, i6 Icasi ik nu. een kot gcuvu boowerv TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten Heer Bommel hield getroffen de pas in en boog zich over Hobbel, ,,Wat zei u daar?" vroeg hij met zwakke stem. ,,Hier groeit duivelskruid", herhaalde het ventje. ,,Dat is een kwade plant, die onheil spelt. Kommer zal ons achtervolgen op ons pad. Hier helpt slechts berusting. Heer Ollie trok huiverend zijn lom pen om zich heen. „Wat vreselijk!" stamelde hij. „Hoe lang zal die ellende nog duren?" „Dat weten wij niet", zei Hobbel. „Wij moeten ootmoedig voortgaan waar de wind ons drijft." „Het is anders zo'n aardig plantje", merkte Tom Poes op. „Het lijkt op klaver, ziet u wel? Maar in plaats van drie heeft het zes blaadjes. Waarom heet het duivelskruid?" „Zes blaadjes!" riep de heer Hachel- bout. „Pas op voor zes; dat is een boos getal! Het getal van het beest!" „Ach. praat me niet van klaver!" steunde heer Bommel. „Waar is de klavervier die door het gat van een hoefijzer groeit? Pas als ik die gevon den heb, zal mijn geluk weerkeren!" Zo klagende wendde hij zich om en strompelde de trappen op. Tom Poes zag dat Hobbel hem in stille berus ting volgde. Hij wachtte tot de ijle stem in de nachtwind verwaaid was; toen boog hij zich over het onkruid en groef snel een plantje uit de grond; waarbij hij ervoor zorgde, dat er flink wat aarde aan de wortels bleef hangen. Daarop verdween hij met het groeisel in de duisternis - en het zal wel even duren voordat we hem terug zien. Heer Ollie had intussen een droge greppel gevonden waar hij zich, ge dekt door zijn vodden, met een droe ve zucht uitstrekte. En al spoedig viel hij in slaap. Neerslagkans DOOR HANS VAN ES Voor het eerst deze maand kon er gisteren in het hele land van de zomer worden genoten. Nadat de laatste wolkenvelden waren op gelost, brandde de zon het kwik flink omhoog. Landinwaarts werd gemakkelijk 25 tot 27 graden bereikt; ook op de stranden was het perfect met onafgebroken Weersvooruitzicht DONDERDAG 22 JUNI Het zwakke zeewindje zorgde hier voor een aangename verkoe ling: 21 graden In de avonduren bleef de warmte van de dag nog geruime tijd hangen. Een blik op de weerkaart wees er echter op dat de zomerse uitspatting tot een enkele dag beperkt zou blij ven. De hogedrukkern boven Midden-Europa werd in het nauw gedreven door een onweerssto ring boven West-Frankrijk en een koufront, dat via de Britse Eilan den naderde. Beide slechtweergebieden smel ten vandaag samen boven West-Europa. Vermoedelijk blijft het in 0 ze westelijke kuststrook droog, omdat hier al vroeg op de dag koeler lucht van zee binnenstroomt. Onweersbuien ontstaan pas later op d dag en ver weg in zuidoostelijke richting, waar het kwik nog tot dich bij 25 graden oploopt. In onze regio haalt het kwik geen 20 graden meer en de koelte wore later op de dag nog versterkt door een aantrekkende noordenwind, i wolkenvelden, die samenhangen met de binnendringende koudere lucht lossen vanavond weer grotendeels op. De stabiliserende werking van een nieuw en krachtig hogedrukgebii dat bij Ierland is aangekomen, blijft de komende dagen niet onopgf merkt. De neerslagkans is zeer gering en de zon komt goed v dag. Tussen de hogedruk in het westen en enkele lagedrukgebiedei boven Oost-Europa staat er wel een frisse wind uit noordwest tot noord, 3 tot 5 Beaufort. Vooral aan de stranden zal het de komende twee dagen te fris zijn met maxima van hooguit 17 graden. Landin waarts wordt hier en daar nog 20 graden gehaald. Tijdens het weekeinde krijgt het Ierse luchtdrukmaximum een uitlo per naar Scandinavië. Deze ontwikkeling zorgt er voor dat de wind v noordwest naar noordoost ruimt. Heel geleidelijk wordt de aangevoi de lucht wat warmer, al zullen maxima zoals die van dinsdag niet v den gehaald. Een gematigd type zomerweer ligt het meest voor de hand met een middagtemperatuur, die in de buurt van 20 graden komt te liggen. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Een enkele bui. maar ook Middagtemperatuur rond 14 graden; in de omgeving van Oslo vooral morgen Zweden: Overwegend veel bewol king en perioden met re gen. Morgen in het zuiden veel wind. Middagtempe ratuur rond 16 graden, Denemarken: Veel wolkenvelden en e ge tijd regen. Morgen v gen. Vooral morgen-waait wind. Middagtemperatuur dinsdag ongeveer 17 gra den. Engeland, Schotland, Wales e Flinke zonnige perioden en droog; alleen aan de westkust van Schotland er Ier land eerst nog een kleine kans op wat regen. Middagtemperatuur rond 20 gra den maar vandaag in Ierland en Schot land nog wat frisser. België en Luxemburg: Eerst tamelijk bewolkt en enkele regen- Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag tamelijk bewolkt en enkele ste vige regen- of onweersbuien.In Norman die en BVetagne meer zon en bijna overal droog. Morgen zonnige perioden en droog; alleen in de oostelijke depar tementen eerst nog kans op een bui. Vandaag, met uitzondering van de Ka- naalkust. nog warm met maxima van 25 graden of meer. Morgen maxima uiteen lopend van 16 graden in het uiterste noorden tot 24 plaatselijk in het mid den. Zonnig, langs de westkust ten noorden van Lissabon kans op mist of laaghan gende bewolking. Middagtemperatuur aan de kust tussen 25 en 30 graden, bij mist of wolkenvelden beduidend lager. In het binnenland maxima rond 34 gra- Spanje: Zonnig. Erg warm met maxima aan de Costa's in het oosten en zuiden rond 28 graden, landinwaarts tussen 34 en 38 Langs de kust in het noorden en westen vandaag aanmerkelijk lagere temperatu- Canarische Eilanden: Vrij zonnig en hoogst waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 27 Zuid-Frankrijk: Vandaag veranderlijk bewolkt en enkele verspreide regen- of onweersbuien. Mor gen meer zon en vrijwel overal droog. In het Rhonedal en omgeving steekt in de loop van morgen een stevige Mistral op. Middagtemperatuur vandaag tussen 26 en 31 graden, morgen enkele graden la ger. Mallorca en Ibiza: Vandaag nog enkele wolkenvelden en een kleine kans op een onweersbui. Morgen droog en zonnig. Maxima onge veer 30 graden. Italië: Vandaag zonnig, maar in het noorden kans op een lokale onweersbui. Morgen wat meer bewolking en ook elders kans op een regen- of onweersbui. Middag temperatuur rond 30 graden. Middagtempera geveer 29 graden. Malta: Zonnig, morgen ook enkele wolken, maar waarschijnlijk droog. Middagtem peratuur omstreeks 31 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig. Op de eilanden in de Egeïsche zee met name vandaag tamelijk winde rig. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden, op het vasteland circa 33. Turkije en Cyprus: Zonnig, maar in het oostelijk deel van het Turkse binnenland vandaag nog en kele verspreide regen- en onweersbuien Middagtemperatuur vlak aan zee meest tussen 27 en 32 graden. Duitsland: Vandaag af en toe zon en enkele regen- of onweersbuien. Warm met maxima tussen 25 en 30 graden, in het noord westen koeler. Morgen vooral in het Duitse Waddeneil; midden e Zwitserland: Vandaag af ei of onweersbuien. Morgen in het nooi wolkenvelden en plaatselijk regen het zuiden perioden met zon. Mid e temperatuur ongeveer 28 graden, 1 Oostenrijk: Vandaag eerst zon, later enkele rek of onweersbuien. Morgen veel bewol en perioden met regen. Vandaag Warm met maxima van ongeveer 30 den, morgen met name in t en westen beduidend koeler. DONDERDAG 22 JUNI 1995 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 12.36 00.00 12.09 Laag 07.46 20.29 07.27 Weerrapporten 20 juni 20 u A' lie 25 12 29 16 31 14 20 14 31 12 Wenen Zurich Bangkok Buenos Aires Johannesburg Los Angeles

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8