Slopen Brent Spar droomorder voor bergingsbedrijf t Gezichtsverlies voor Major Groot-Brittannië als vieze man van Europa 'Dit is een overwinning voor het milieu' Shell verkijkt zich ernstig op groene hart van publiek Brent Spar j Geen sympathie voor besluit Shell iAN BOORD VAN DE SOLO LONDEN. HANS CELEUNSE CORRESPONDENT Terwijl op het Greenpeace- hoofdkwartier in Londen giste ren de champagneflessen wer den ontkurkt, likte de Britse re gering haar wonden. „Shell had de zenuwen in bedwang moeten houden en moeten doen wat werd beschouwd als de best mogelijke oplossing voor ontmanteling van de Brent Spar", zei minister van industrie en handel Michael Heseltine, ook de eerstverant woordelijke voor het energie beleid. Heseltine had geen enkele sympathie voor Shell. „De pre mier heeft zich voorbeeldig ge dragen en verdiende een bete re behandeling van een voor aanstaande Britse onderne ming", benadrukte Heseltine, die wordt beschouwd als een concurrent van premier Major voor het leiderschap van de Conservatieve partij. Heseltine's boosheid is ver klaarbaar. Tot gisteren verde digde premier Major het standpunt van Shell, dat afzin ken van de Brent Spar de best mogelijke oplossing was voor het milieu. De ommezwaai van Shell, onder druk van de pu blieke opinie, bezorgen pre mier en kabinet politiek presti geverlies. Shells besluit om de Britse regering nu vergunning te vra gen voor ontmanteling aan land, plaatst het kabinet bo vendien voor de vrijwel onmo gelijke opgave om in te stem men met een oplossing die het eerst heeft afgedaan als veel te schadelijk voor het milieu. Shell poneerde met zijn ver zoek het Brent Spar-probleem weer op het bordje van de Brit se regering. Die kon na drie jaar onderzoek en omhelzing van het dumpstandpunt moei lijk ineens akkoord gaan met ontmanteling op land. „Eerst zal de maatschappij duidelijk moeten maken dat de proble men die aanleiding waren om voor ontmanteling op zee te kiezen, zijn opgelost", aldus minister van energie Tim Eggar gisteravond. Maar op dat punt kan de Britse regering van de maat schappij weinig nieuws ver wachten. Directeur Chris Fay van Shell UK benadrukte gis teravond op een inderhaast belegde persconferentie, dat Shell nog steeds voorstander was van afzinken van de Brent Spar. Het was de stellingname van verschillende Europese re geringen tegen het afzinken die Shells positie 'onhoudbaar' had gemaakt. De Britse belastingbetaler moet nu mede opdraaien voor de drie keer zo hoge kosten (volgens schattingen van Shell meer dan honderd miljoen gulden) van ontmanteling aan land. Shell kan die kosten, mits het toestemming krijgt van de Britse regering, deels op de overheid verhalen. Volgens de Labouroppositie wegen die kosten echter op tegen de werkgelegenheid die de ontta keling van de Brent Spar voor Schotse werven oplevert. LONDEN HANS CELEUNSE CORRESPONDENT De Britse oppositie roept het, Greenpeace zegt het, en velen buiten het Verenigd Koninkrijk geloven het: Groot-Brittannië is de 'vieze man van Europa'. Welk ander land zou een oliemaatschappij het groene licht geven om een reusachtige olietank op de oceaanbo dem te dumpen? Clichés doen het vaak lekker, bijvoorbeeld als kop in de krant, maar zijn levensgevaarlijk. Vooral als ze geda teerd zijn. „Groot-Brittannië de vieze man van Europa, dat is een generalisering. Je moet dan niet alleen over de Brent Spar praten, maar over alle aspecten van het milieubeleid. Op sommige punten loopt Groot-Brittan nië achter, maar op andere weer niet", aldus een on verdachte zegsman, Tony Jupiter, campagneleider van de milieuorganisatie Friends of the Earth. In termen van milieubewustzijn, van liefde voor flora en fauna, scoort Groot-Brittannië waarschijnlijk hoger dan welk ander land in Europa. Het groen wordt op dit dichtbevolkte en -bebouwde eiland aanbeden. Het land is overdekt met reservaten en beschermde natuurge bieden en wat er aan onbeschermd groen over is, draagt de naam tuin of park. De passie in de verhou ding Brit en beest doet in continentale ogen zelfs merk waardig aan. Dat Groot-Brittannië toch een slechte milieunaam opliep, heeft het volgens Jupiter te danken aan de That- cheristen. Het principe van de zelfreinigende functie van de vrije markt en het zover mogelijk terugdringen van overheidsbemoeienis, hadden een negatief effect op het milieubeleid. Meer dan tien jaar lang speelden milieu-argumenten nauwelijks een rol bij het bepalen van de economische politiek. Sinds het aantreden van Major en voordl diens milieuminister John Gummer is er echter veel ten goe de veranderd, vindt Jupiter. „Hij heeft, ondanks tegen werking, milieupunten in het centrum van de politieke besluitvorming geplaatst." Major heeft een serie wets voorstellen naar het parlement gestuurd, onder meer over het recyclen van verpakkingsmateriaal, het invoe ren van een belasting op vuilstort (in Groot-Brittannië goedkoper dan elders in Europa) en een nationale af- valstrategie. En er wordt serieus nagedacht over het te rugdringen van de rol van de auto en bevordering van het openbaar vervoer. Jupiter is nog niet tevreden. „Die wetgeving moet er nog komen." Heikele punten zijn er nog genoeg. De door de Ieren scherp bekritiseerde lozingen van de kerninstallatie bij Sellafield bijvoorbeeld. Of het recente dwarsliggen van Groot-Brittannië bij de Noordzee-conferentie op zo'n punt als het afzinken van olieinstallaties naar de zeebo dem. Maar andere Europese landen zijn, uit groen oogpunt bezien, vaak geen haar beter. Op de Noordzeeconferen- tie was Groot-Brittannië niet de enige dwarsligger. Ook Noorwegen met het Verenigd Koninkrijk de enige 'oliebezitter' in Europa tekende protest aan. De Duitse industrie staat te boek (vraag het de tuin ders in het Westland) als een notoire vervuiler van de Rijn. Deense vissers roven de zee leeg voor industriële doeleinden. Frankrijk weigert gegevens te verstrekken over de uitstoot van de Franse industrie, en bedrijven daar zijn ook niet verplicht die op te geven. De rioolin stallaties van Noordzeelanden, inclusief Groot-Brittan nië, komen nog steeds uit op de Noordzee. De vervui lers zitten overal, niet alleen in Groot-Brittannië. Het verschil met Europa is waarschijnlijk dat geen re gering zich zo publiekelijk zou binden aan de belangen van een industriële gigant als Shell. In alle schandalen die het kabinet van premier Major teisteren, speelt het element van arrogantie van de macht mee en daaruit voortvloeiend onderschatting van de publieke opinie. Greenpeace viert overwinningsfeest op de golven van de Atlantische Oceaan ETER DE KNECT .Niemand heeft dit gevecht verloren, iet milieu is de grote overwinnaar." Ro- e Young, campagneleidster, is buiten innen van vreugde. Op de brug van de iolo vallen de Greenpeacers elkaar in de rmen. „We did it, we did it", gillen ze in coor. „En kijk, een regenboog, ónze re genboog." Greenpeace beheerst de we- eldzeeën, rules the waves, althans hier >n nu in de Atlantische Oceaan enkele londerden kilometers buiten de Schotse ;ust. 10 bizar als de aanblik eerder die dag vas, zo feestelijk liggen vriend en vijand jx in de vroege avond bij. Plotseling lijkt A iet wel Sail '95. De Greenpeacevlag vappert in de wind op de oliedobber vaarop de vier bezetters van de Brent ipar staan te juichen. Een enorme re genboog glinstert als feestverlichting bo en de ruige golven. De Shellschepen, lepers en Britse marineschepen liggen r wat onhandig omheen. Zo'n honderd ilometer van wat een zeemansgraf had noeten worden, behaalt Greenpeace de nooiste overwinning uit haar geschien- ienis. „Ik ben sprakeloos, normaal wint "1 jreenpeace geen zaken", zegt actielei- 11 Ier op de Altair, John Castle. J )p de brug van de Solo zet de Zweedse :apitein Ulf Birgander een soort feest - iedje in. Machinist Hans Mazee uit Zie- ikzee laat voor een moment al zijn almte varen. „Dit is fantastisch. Ik ge- oof in de arrogantie van de milieu-acti- isten die denken dat de vVereld beter tan als je erin gelooft." De tweede kok an de Solo, Christine, belt via de mari- 3on met haar vriend Michéal die op de iliedobber zit: „Kom maar thuis, het iten staat klaar." Een traan rolt uit haar inkerooghoek. Icheermesjesdraad let juichende viertal op de oliepadde- toel Brent Spar wordt ruim een uur na ye op het milieu met de rubberboot 'an Greenpeace naar de Solo gehaald. Ze laten zich met touwen langs de steel an de Brent Spar naar beneden zakken, doorzichtig manoeuvrerend öm niet 'erstrikt te raken in het scheermesjes- Iraad waarmee Shell de Spar eerder al lelemaal had ingepakt. )e Amerikaanse pilote Paula Huckleber- y begeleidt de tocht. Ze glundert van lor tot oor. Het was al haar dag nadat ze lie ochtend heel vroeg twee nieuwe ac- ievoerders had gedropt op de Spar. De vaterkanonnen rond het olievat waren :ven buiten beeld en de bemanning van le Rembas en de Torbas had de kleine ode Greenpeacehelikopter niet zien aankomen. Bij terugkomst op het heli- lek van de Solo werd Paula als heldin ngehaald. Luid applaus, felicitaties en :en Amerikaanse in overwinningroes. .Het was fantastisch. I love it." Paula is jetraind in de Verenigde Staten en werkt 11 een aantal jaren voor Greenpeace. Als nde vroege avond Greenpeace toch on verwacht overwint, weet ze nauwelijks voorden uit te brengen. „Hier doe je het voor en voor het milieu. Dit is mijn le- 'en, voor hèt leven." 3e Deense Claus Yberson (31) was een an de bezetters van de Spar. Ook hij is uitgelaten als hij rond acht uur weer op 1' de Solo stapt. „Het was zo'n vreemd ge voel op de Spar. Ik heb hem lang van afstand gezien en opeens zit je bin ten. Het was nat, nat, nat." Claus had ven min als zijn medebezetters Al uit ingeland, Eric de Duitser en Michéal de Ier gedacht dat het zo snel afgelopen tou zijn. Ze hadden zich met veel cho colade en witte bonen in tomatensaus «hrap gezet voor een zwarte finale in tvelk scenario ze door de Britse politie tiet helikopters uiteindelijk van boord touden worden gehaald. „Ik sliep met Wee anderen en toen onze maat op de furen begon te slaan en riep dat we ge wonnen hadden zei ik nog: 'stop idioot, dit is niet grappig'. Het was gewoon niet egeloven." Claus: „Deze overwinning laat zien dat ds maar genoeg mensen het willen, dat iet dan mogelijk is. Je moet vechten i voor de zaak waar je in gelooft. Dit is fantastisch voor de hele wereld en geeft een heel sterk gevoel." Claus gelooft niet De Brent Spar-bezetters zwaaien van vreugde op het olieplatform. in verliezers. „Iedereen wint. Misschien verliest Shell geld, maar ze verliezen niet hun gezicht." De Ier Michéal O' Cadhla valt op de Solo zijn vriendin in de armen. Volgens Mi chéal heeft Shell wel haar gezicht verlo ren in Europa. „Dat maakt niet uit, als het milieu maar wint," meent de ex- computerprogrammeur. Ook voor hem feest die avond. „Maar nu moet ik eerst borden gaan wassen, want dat is door alle commotie nog niet gebeurd." Eerder die dag zag het na een lange nacht toch nog onverwacht zwart aan de horizon. De uitgestorven Atlantische Oceaan vormt dan plotseling het décor van een hoogst bizar schouwspel. Meta len walvissen spuiten tientallen meters hoge watergordijnen over een rood/gele oliedobber die als een reusachtige pad destoel boven de golven uittoornt. Een hagelwit Greenpeaceschip krijgt de hal ve zee over zich uitgestort. In de strak blauwe lucht zoemt als een lieveheers beestje het vuurrode milieuhelikoptertje. Een waterkanon komt dreigend op de Solo af voor een flinke wasbeurt. Aan metalen kabels sjorren de slepers van Smit Tak de dobber door wind kracht 7 over het speelveld dat zich steeds verder verwijdert van de Schotse kust. Grijze marinescheepjes lijken grensrechter in een spel waarin de regels ongewis zijn. de speeltijd onbekend en de afloop lijkt vast te staan. Zes uur later kent de wereld een andere werkelijkheid en triomfeert Greenpeace in het uitput tende kat en muisspel. Die ochtend zitten we al midden op de Atlantische Oceaan. De mobiele telefoon is al uren buiten gebruik. Alleen de satel liettelefoon kan een brug slaan naar het vasteland. Voor tien dollar per minuut. De verslaggevers die wegens zegziekte even niet over de reling hangen, verdrin gen zich in de radiokamer. Persbureaus spuwen de laatste nieuwtjes via hun kantoren in Londen en Aberdeen de we reld over. Geruchten en feitjes vermen gen zich om vanuit de nog altijd lege oceaan nieuws te brengen. Als om kwart over zes 's avonds de scheepshoorn loeit, is er echt nieuws. Overgave Multinational Shell laat in een verklaring later die avond weliswaar weten dat af zinken nog steeds de beste oplossing is, FOTO GPD DEREK IRONSIDE maar dat ze is gezwicht voor de grote in ternationale politieke druk. Vooral de Nederlandse en Duitse Shell kregen het hard te verduren, aldus de verklaring. Daarom ziet Shell van dumpen af en wordt er gezocht naar een veilige plek om de Brent Spar te ontmantelen. De Britse premier John Major had een uur voor de 'overgave' van Shell nog laten weten dat verwerking aan land van de Spar helemaal geen goed idee is. De En gelse regering kan dan ook niet anders dan zich in een eerste reactie op de vlak te te houden en de verantwoordelijkheid voor deze stap volledig in handen van Shell leggen. Shell zal met een goed plan moeten komen om een Engelse thuisha ven te krijgen voor de Spar. Shell buigt het hoofd en de whisky vloeit op de Solo, die de terugtocht naar Stor- noway inzet. Het Greenpeaceschip Alt- hair blijft in afwachting van verdere be slissingen de Brent Spar bewaken. Op de Solo blijft het nog heel lang onrustig. Naarmate de uren verstrijken stijgt de feestvreugde en het alcoholgebruik bij de Greenpeacers. De muis heeft nu ook buiten de tekenfilm van de kat gewon nen. Het aan land brengen en slopen van de Brent Spar is een regelrechte droomorder voor bergings- en offshore be drijven. Nederland heeft twee bedrijven die groot genoeg zijn om zo'n karwei gezamenlijk te klaren. Dat zijn het offshorebedrijf Heeremac in Leiden en het bergings bedrijf Smit Tak. DEN HAAG MARGREET VERMEULEN Die twee bedrijven werken ook samen aan het 'inpakken' van de Russische atoomonderzeeër Komsomolets die op de bodem van Noorse wateren ligt en waaruit plutonium dreigde weg te lekken. Smit heeft in 1992 al een voorstudie gedaan in op dracht van Shell naar de moge lijkheden om de Brent Spar vei lig aan land te brengen. En ook Heeremac is betrokken bij de Brent Spar omdat die in 1976 door dat bedrijf in de Noordzee is neergezet. Heeremac denkt overigens dat het gevaarte op zee kan worden afgebroken en in stuk ken aan land kan worden ge bracht. Maar ook als er voor wordt gekozen om de Brent Spar te kantelen en op een pon ton te laden kan de klus in Ne derland worden geklaard. Verol- me/Botlek heeft namelijk een offshoredok van mammoetaf metingen waar de Brent Spar zonder problemen in zou pas sen. Genoemde bedrijven zijn sinds gisteravond uiterst terug houdend met hel geven van in formatie. „Als Shell ons op dracht geeft voor een nadere studie naar de ontmanteling kunnen we pas wat zinnigs zeg gen over de risico's die eraan kleven", aldus een woordvoer der van Smit. Ook Verolme/Bot- lek wil niet op de zaken vooruit lopen. Gezien de ernstige vervuiling van de Brent Spar is Nederland overigens niet zo'n gekke loka- tie om tot sloop over te gaan. Het mammoetdok van Verrol- me/Botlek ligt min of meer naast de C2 deponie voor on verwerkbaar chemisch afval. Ook de afvalverwerking Rijn mond met speciale ovens voor chemisch afval dat ver brand kan worden ligt in de buurt. De Britten hebben heel wat minder kennis in huis als het gaat om het verwerken van che misch afval. Maar als de Brent Spar aan land wordt gebracht in Groot-Brittannië en dat ligt volgens minister Wijers (econo mische zaken) voor de hand - dan hebben de Nederlanders waarschijnlijk het nakijken. De aanbesteding van zo'n order is meestal een nationale kwestie. Als de Britten dan toch tegen wil en dank met de vervuilde Brent Spar worden opgezadeld dan zullen ze er ook de minder zure vruchten van willen pluk ken: een order die het bedrijfs leven tenminste vijftig miljoen en volgens Shell zelfs 110 mil joen gulden oplevert. Maar zelfs in dat geval heeft Heeremac niet per se het nakij ken. Via een Britse dochteron derneming heeft Heeremac zeer onlangs de Britse werf Swan Hunter in Tyne overgenomen. Heeremac ziet voor deze werf grote kansen in de bouw- en as semblage van offshore- eilan den. Waar offshore eilanden worden gebouwd, kunnen ze ook worden gesloopt. AMSTERDAM TON VAN LIEROP Greenpeace, later andere milieu-organisaties, politici, kerken, bonden en uiteindelijk ook gewoon consumenten: in de samenleving blijkt nog steeds een groen hart le klop pen. Bij zijn pogingen het afge schreven olieplatform Brent Spar in zee te dumpen, botste Shell dan ook op de onwil van de machtige milieubewuste massa. Een Duitse boycot en aanzwellende politieke druk van de meeste Westeuropese regeringen deden de onderne ming op het allerlaatste mo ment afzien van haar plannen. Shell is een ervaring op gebied van marketing en communica tie èn een miljoenenschade rij ker. De Rotterdamse bedrijfskun dige dr. R. Riezebos van de Erasmus Universiteit ziet de he le affaire Brent Spar als een dra ma voor Shell, vergelijkbaar met de Omo Power-affaire van Uni lever. De rationale argumenten van Shell leggen het af tegen de emotionele argumenten van Greenpeace en het publiek. Hij legt de fout bij de marke ting- en communicatiemensen van Shell UK in Engeland. Die hadden het publiek eerder rijp moeten maken voor een om streden zaak als dumping op de zeebodem. Want het publiek bleek groener van hart dan Shell verwachtte. Was milieu vorig jaar door re cessie en werkloosheid uit als politiek thema, in Duitsland en later ook Nederland blijkt de consument wel degelijk milieu bewust. Shell en collega-olie concerns kunnen er lering uit trekken. De milieu-organisatie Greenpeace zal het overigens nooit met Riezebos eens zijn. Afzinken was in haar ogen ab soluut taboe. Een gevaarlijk pre cedent bovendien. De actiegroep botste al in mei met Shell, toen enkele demon stranten de Brent Spar bezetten. Volgens Shell zou het gaan om zo'n honderd ton afval, waarvan hooguit tien ton enig, gevaar op zou kunnen leveren. Dat gevaar zou vooral ont staan bij sloop aan wal, waar voor de Brent Spar moest wor den gekanteld. Daarbij zou het platform kunnen breken. „On zin", meende Greenpeace. Bo vendien, de zee is geen vuilnis vat. Aan boord van het platform zou zich bovendien minstens 130 ton afval bevinden, waaron der radio-actief materiaal. De protesten leken weinig uit te halen. Shell won een kleine zeeslag met Greenpeace. Einde oefening, leek het vorige week. Totdat de acties in een stroom versnelling raakten door een ui terst ongewone, politiek zeer brede coalitie. De Duitse conservatieve mi nister van financiën Waigel riep zijn chauffeur op niet langer bij Shell te tanken. Politici van di verse partijen volgden. Ook Ne derlandse bewindslieden als Wijers (economische zaken) en De Boer (milieu) stuurden hun dienstwagen langs de pomp van de concurrent. Pogingen van bondskanselier Kohl, aangesto ken door de plotse golf van milieubewustzijn in eigen land, zijn Britse collega Major te be wegen van dumping af te zien, liepen op niets uit. Toch was het kwaad voor Shell, geschied. In Duitsland verloren pomphouders door de breed gedragen boycot tot ze ventig procent van hun omzet en nam het geweld tegen hen toe. Enkele stations gingen in vlammen op. Maandag ont snapte de eigenaar van een sta tion in Westfalen net op tijd aan de ontploffing van een bom brief. Afgezien van enkele valse bommeldingen bleven de acties van zegel- en Airmiles-sparende consumenten in Nederland be perkt tot het zetten van handte keningen. Het concern zelf en overkoepelende organisaties van pomphouders zeiden nau welijks getroffen te zijn door de boycot. Concurrent Esso, mede-eige naar van de in 1991 al buiten werking gestelde Brent Spar, ontsprong de dans door zich rustig op de achtergrond te houden. De boycot breidde zich begin deze week uit als een olie vlek toen kerken, vakorganisa ties en gemeentebesturen tot in Scandinavië toe zich aansloten bij de acties. De nekslag kwam gisteren met de onthulling van een ui terst negatief rapport van Britse wetenschappers die stelden dat dumping wel degelijk grote ge volgen voor het milieu heeft, ondanks sussende woorden van Major en zijn kabinet. Tot op luchting van Greenpeace kon digde Shell dezelfde avond aan af te zien van dumping. „Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald", reageerde minister van economische zaken Wijers gisteren.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7