Motie van wantrouwen tegen Tsjernomyrdin De Afrikaanse vluchteling telt niet rtieer mee Buitenland Russen geschokt door zwakheid autoriteiten Kaper wil vrijlating Japanse sekteleider Dialoog met FIS toont verdeeldheid Algerije WOENSDAG 21 JUN11995 rendsburg Het honderdjarig bestaan van het Noord-Oostzeeka naal, dat van het Duitse Brunsbüttel loopt naar Kiel, is gisteren ge vierd met een vlootschouw van oude en nieuwe schepen. In kielli- nie varen onder andere het Duitse zeilschip Gorch Fock en het Brit se koninklijke jacht Britannia. foto ap Oppositie wint verkiezingen Grenada saint george'S De oppositie heeft gisteren de verkiezingen op het Caribische eiland Grenada gewonnen. De New National Par ty, die onder leiding staat van Keith Mitchell, veroverde acht van de vijftien zetels in het parlement. Het National Democratie Congress (NDC) van premier George Brizan moest zich tevreden stellen met vijf zetels. Mitchell, een vroegere hoogleraar aan de universiteit van Grenada, wordt de nieuwe premier. Peter Townsend overleden parus Peter Townsend, de Britse oorlogsheld die in de jaren vijftig niet mocht trouwen met prinses Margaret, is maandag avond in de buurt van Parijs op 80-jarige leeftijd gestorven. Townsend was van 1944 tot 1952 adjudant van koning George VI en werd verliefd op prinses Margaret, de jongste dochter van de koning. Het koninklijk huis, politici en kerkelijke leiders verzet ten zich tegen een huwelijk, omdat hij was gescheiden. De prin ses kondigde in oktober 1955 aan van een huwelijk af te zien. Leakey begint oppositiepartij in Kenya nairobi De blanke Kenyaanse natuurbeschermer en antropo loog Richard Leakey (50) heeft samen met andere tegenstanders van de regering van president Daniel arap Moi een opositiepartij opgericht en gisteren om officiële registratie verzocht. De partij heet naar de Ark van Noach of Safina in het Swahili. Moi maakte de blanke Leakey voor buitenlander en racist uit, die het kolo nialisme opnieuw wil invoeren en hij suggereerde dat Leakey's politieke ambities door buitenlandse machten gefinancierd wor den. Cel voor moord op Oosttimorezen denpasar Een soldaat van het Indonesische leger heeft gisteren vier jaar gevangenistraf gekregen wegens de moord op zes Oost timorezen in januari van dit jaar. Zijn commandant kreeg maan dag viereneenhalf jaar celstraf opgelegd. Beiden werden uit de dienst ontslagen. De zes Oosttimorezen waren gevangen geno men door een legerpatrouille die vergeefs jacht had gemaakt op een guerrillaleider, Antonio Alves. Hongaar breekt 1215 maal in Boedapest De Hongaarse politie heeft een 21-jarige man gear resteerd die ervan wordt beschuldigd in acht maanden tijd 1215 inbraken te hebben gepleegd. Het Hongaarse persbureau MTI meldt dat de man alle inbraken heeft bekend. Een van de wo ningen waaruit hij spullen stal, was die van zijn moeder. Franse politie pakt moslims op parijs De Franse politie heeft gisteren tijdens een razzia tegen vermeende Algerijnse en Tunesische fundamentalisten 140 mensen opgepakt. De arrestaties hadden onder meer plaats in en rond Parijs, Marseille, Orléans, Tourcoing en Perpignan. De politie vond tijdens de operatie 'wapens en ander materiaal'. Einde maximumsnelheid in VS Washington De Amerikaanse Senaat heeft gisteren de landelij- ke maximumsnelheid voor personenauto's buiten de stad opge heven. Voor vrachtwagens blijft de nationale limiet van kracht. Krachtens de wet kan elke Amerikaanse staat voortaan zijn eigen maximumsnelheid bepalen voor personenauto's. Tot nu toe gold binnen de bebouwde kom een snelheid van hoogstens 55 mijl (90 km/uur) en daarbuiten 65 mijl (105km/uur). Zuid-Korea levert Noord-Korea rijst seoul Zuid-Korea zal het communistische Noord-Korea gratis 50.000 ton rijst leveren. De eerste 10.000 ton gaat nog deze maand naar de noordelijke buurstaat, de rest wordt volgende maand geleverd. Delegaties-van de twee landen hebben daartoe in Peking een overeenkomst gesloten. Tsjetsjeense strijders tluiis, gijzelaars vrij Het gijzelingsdrama in de Zuidrussische stad Boedjon novsk en de vrije aftocht voor de Tsjetsjeense islami tische fundamentalisten staan vandaag centraal bij een debat in het Russische parlement, de Doema. Meerdere fracties hebben een motie van wantrouwen ingediend te gen de regering-Tsjernomyrdin. Er bestaat een goede kans dat de motie wordt aangenomen. moskou hans hoogenduk correspondent Veel zal afhangen van het on voorspelbare gedrag van de rechts-extremistische leider Vla dimir Zjirinovski. Onduidelijk is wat president Jeltsin met de motie zal doen indien deze wordt aangenomen. Hij kan de motie naast zich neerleggen, maar waarschijnlijker is dat hij het parlement enigszins tege moet zal komen door bepaalde ministers te ontslaan. De kritiek van het parlement richt zich minder op premier Tsjernomyrdin dan op de drie zogenaamde machtsministers, Gratsjov (defensie), Tsjerin (binnenlandse zaken) en Viktor Stepasjin, de directeur van de FSK, de opvolger van de KGB. Zij worden ervoor verantwoor delijk gesteld dat de Tsjetsjeen se strijders ongehinderd Boed- jonnovsk binnen konden vallen om daar meer dan duizend gij zelaars te nemen. Bijna anderhalve dag nadat zij hun gijzelaars in Boedjon- novsk hadden vrijgelaten in ruil voor een vrijgeleide, keerden de meer dan 70 Tsjetsjeense strij ders gisteren terug in Tsjetsje nië. Hun 'menselijke schilden', zoals de 123 vrijwillige gijzelaars werden genoemd, hadden ze in het Tsjetsjeense dorp Zandak vrijgelaten. Daarna verdwenen de islamitische fundamentalis ten, aangevoerd door de nieuwe Tsjetsjeense held Sjamil Basa- jev. In de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny verzamelden zich dins dagavond ongeveer 1000 men sen voor het gebouw waar Rus sen en Tsjetsjenen een akkoord bereikten over een driedaagse wapenstilstand en over de te rugtrekking op termijn van het grootste deel van de Russische troepen. De demonstranten zwaaiden met Tsjetsjeense vlag gen en riepen: „Tsjetsjeens bloed kan niet uit Russische vlaggen worden gewassen", „Sjamils eisen zijn onze eisen" en „Vrijheid voor Tsjetsjenië". Basajev en zijn zwaar bewa pende aanhangers hadden het dorpje Dargo, niet ver van het onlangs door de Russen ver overde Tsjetsjeense bolwerk Ve- deno, als eindbestemming ge kozen. Vedeno, aan de rand van de Kaukasus, is de geboorte plaats van Basajev. Bij een bombardement van het dorp kwamen op 4 juni negen van zijn familieleden om het leven. Daarna zwoer hij te zullen ster ven voor de Tsjetsjeense zaak, net als de vermaarde 19de eeuwse Tsjetsjeense leider Imam Sjamil, naar wie hij is ge noemd. In een radio-interview zei hij dat hij eigenlijk naar Moskou had gewild om aanslagen te plegen, maar dat hij niet genoeg geld had om alle politiecontro les op die lange weg om te ko pen. Zijn aanhangers waren er van overtuigd te zullen sterven bij deze missie. Een jonge strij der verklaarde gisteren dat de gijzeling in Boedjonnovsk ei genlijk puur toeval was. „We wilden diep Rusland intrekken, maar de politie bij Boedjon novsk ontdekte ons. Toen moesten we daar wel iets begin nen". Dat 'iets' leverde niet alleen meer dan 100 doden op, maar heeft ook de Russische samen leving diep geschokt. In Boed jonnovsk werd gerouwd. De be woners begroeven hun doden; de 5.000 Tsjetsjenen daar zijn vertrokken. Uit angst voor wraak. „We besloten dat het niet de moeite waard was wraak te nemen. We gaven ze. een ge leide naar Tsjetsjenië. Wij willen niet zulke beesten worden als zij", verklaarde de plaatselijke politiecommandant in een in terview. bombay Met temperaturen die al dagen achtereen boven de veertig graden uitkomen is elke plek die verkoeling kan bieden welkom. Dat moet dit jongetje ook hebben gedacht toen hij van de pauze van wegwerkers gebruik maakte om zich te baden. Bombay hoopt dat de moes sonregens, die in New Delhi inmiddels al voor afkoeling hebben gezorgd, snel komen. foto ipa moskou hans hoogenduk correspondent Voor vele miljoenen Russen is in Boedjonnovsk een nacht merrie waarheid geworden. Geschokt zijn ze doordat de regering concessies aan de Tsjetsjeense strijders heeft ge daan en dat deze nu vrij rond lopen, terwijl ze het leven van tientallen onschuldige Russen op hun geweten hebben. En geschrokken zijn ze door het publiekelijk gestuntel van hun hoogste leiders. Het toch al geringe vertrouwen in de po litiek heeft een nieuwe knauw gekregen. Een aantal politieke partijen heeft direct ingespeeld op de onrust onder het volk. Zij ei sen het aftreden van de rege ring-Tsjernomyrdin. De com munisten willen zelfs een po ging doen Jeltsin uit zijn ambt te zetten. De populistische rechts-extreme leider Zji- rinovki hoonde de regering: „Vroeger namen we steden, ja hele landen in. Nu kunnen we niet eens een ziekenhuis op terroristen veroveren. Deze regering moet weg". De wonden die Boedjonnovsk heeft geslagen zijn heel diep. In vrijwel afie Russische kran ten wordt vastgesteld dat de regering en de president geen concept hebben om de vele crises het hoofd te bieden. 'De Russen leven vandaag- de-dag in een zwakke staat', concludeerde de Izvestia. De liberale Sevodnja schreef dat Boedjonnovsk voortaan niet alleen het symbool zal zijn van een vreselijke trage die, maar ook van de diepe vernedering van de Russische staat. In een analyse komt de krant tot de conclusie dat de ze spiraal van geweld en offi ciële incompetentie uiteinde lijk tot een politiestaat zal lei den. „De top van het leger en de 'machtsministeries' (departe menten met eigen (para)mili- taire eenheden-red) zullen tot de conclusie komen dat ze de verantwoordelijkheid voor de toestand in het land moeten overnemen en moeten probe ren de in hun ogen incompe tente politici te verwijderen", aldus Sevodnja. Volgens de krant zal een be langrijk deel van de bevolking bereid zijn minder vrijheid, censuur en gewapende pa trouilles op straat te aanvaar den indien dat de prijs is voor de beveiliging tegen aansla gen door terroristen en fana- tokyo Rtr-AFP-ANP Het gekaapte Japaanse ver keersvliegtuig heeft nieuwe brandstof gekregen. Het toe stel heeft nu voldoende kerosi ne voor een vlucht van tweeën eenhalf uur. Dat hebben ver scheidene media in Japan ge meld. De kaper had gedreigd het toestel van de luchtvaart maatschappij All Nippon Air ways op te blazen, als het niet werd bijgetankt. De kaper, die zich Saburo Ko- bayashi noemt, ging niet in op een verzoek van de politie om sommige passagiers vrij te la ten. Hij wil pas met de autori teiten onderhandelen, als het vliegtuig naar Tokyo is terugge keerd. De man zegt te behoren tot Aum Shinri Kyo (sekte van de Opperste Waarheid), die ver antwoordelijk wordt gehouden voor de gifgasaanval op de Ja panse metro in maart. Hij kaapte het vliegtuig, een Boeing 747 met 350 passagiers, onder wie acht baby's, en 15 be manningsleden aan boord, tij dens een vlucht van Tokyo naar Hakodate in het noorden van Japan. Het toestel staat nu in Hakodate. Het ministerie van transport bevestigde dat de man de vrijla ting eist van Shoko Asahara, lei der van de Aum-sekte. Hij nam een stewardess in gijzeling en dreigde haar neer te steken met een ijspriem als niet aan zijn ei sen werd voldaan. Niet duidelijk is of de man alleen is, of dat er nog meer aanhangers van de sekte aan boord zijn. De Aum-sekte heeft tegenge sproken iets met de kaping te maken te hebben. De Aum-sek te wordt verantwoordelijk ge houden voor de aanval met het zeer giftige gas sarin op de Ja pans metro op 20 maart. Daar bij kwamen 12 mensen om het leven en werden duizenden mensen gewond. De leider van Aum, de blinde guru Asahara, is vorige maand door de politie gearresteerd. Fabius: Boycot steden met extreem-rechtse burgemeester parus*ap Het Front National kreeg naast de havenstad Toulon ook in de Zuidfranse steden Orange en Marignane een burgemees terszetel. In Nice won een voor malig lid van het FN. De nieuwe burgemeester van Orange, Jacques Bompard, rea geerde kwaad op de „stomme" opmerkingen van Fabius en Lang en sprak over „anti-demo cratische praktijken". Bompard voegde er nog aan toe dat hij voor de „promotie van alle cul turen is, maar natuurlijk mijn eigen tultuur als eerste". De voormalige premier van Frankrijk, Laurent Fabius, heeft gisteren opgeroepen voor een boycot van de steden die een extreem-rechtse burgemeester hebben gekregen na de ge meenteraadsverkiezingen van het afgelopen weekeinde. „We moeten concreet laten zien dat een stem op het Front National tegen de mensen zal werken die erop gestemd hebben", betoog de de socialist Fabius voor de radiozender RTL. ALGIERS AFP-Rtr De opnieuw op gang gekomen dialoog met de leider van de verboden fundamentalistische partij FIS, roept in Algerije ge mengde reacties op. Die onder strepen de diepe tegenstellin gen in het 27 miljoen inwoners tellende Noordafrikaanse land. De autoriteiten in Algiers willen overigens niet bevestigen dat generaal Betchin, veiligheidsad viseur van president Zeroual, besprekingen heeft gevoerd met FIS-leider Madani over de be loofde later dit jaar te houden presidentsverkiezingen. Maar het feit dat dagbladen erover publiceren, terwijl de regering nieuws over veiligheidszaken streng censureert, wordt be schouwd als een bevestiging. Madani, die tot twaalf jaar ge vangenisstraf is veroordeeld we gens activiteit tegen de Staat, sprak vorig jaar al, toen zonder succes, met de autoriteiten. Een krant gaf zondag aan dat voor uitgang is geboekt bij het over leg. Al-Khabar sprak van „vol-, tooiing van het opstellen van het FIS-standpunt... onder toe zicht van Madani". Wettelijk toegestane oppositie partijen verwelkomen de be richten van de dialoog met het FIS. De partijen verloren net als het regerende FLN de verkiezin gen in 1991. Het FIS zou die hebben gewonnen als de auto riteiten de stemmingen niet na de eerste ronde had afgelast. Het hoofd van het machtige vakverbond UGTA, Benham- mouda, een krachtig aanhanger van de regering en van pogin gen gewapende groepen funda mentalisten te elimineren, was echter woedend. „Geen toleran- tie voor mensen die haat heb ben gezaaid", zei hij tegen de krant Le Matin. „Ik zal nooit aanvaarden dat moordenaars die mijn vrienden hebben gedoog en mijn vak bondsfamilie en mijn gezin hebben geterroriseerd, mogen terugkeren." Benhammouda was in 1993 met zijn familie het doelwit was van een aanslag waarbij niemand letsel opliep. Ook Algerijnse journalisten uit ten hun bezorgdheid over een mogelijk compromis. In het weekeinde nog kwam een 30- jarige radioverslaggeefster om het leven bij een aanslag. „Deze nieuwe aanslag door de vernie tigers komt op een moment dat sommigen illusies koesteren over een mogelijk compromis met de plegers van terrorisme", zei de Vereniging van Algerijnse journalisten. Er zijn al meer dan veertig journalisten vermoord door fundamentalisten. De hoogste FIS-leider buiten Al gerije, Rabah Kebir, leverde in het in Londen verschijnende dagblad al-Hayat felle kritiek op de guerrillagroep GIA (Gewapende Islamitische Groep). „Wij weigeren alle gewelddaden tegen burgerdoelen, of het Alge rijnen zijn of buitenlanders, want die zijn in strijd met de is lam. Daarom roepen wij de GIA op te stoppen met deze daden en ze te veroordelen als schen ding van de sharia." Al-Hayat meldde eerder dat de Groep vo rige week twee FIS-leiders uit haar leiding heeft gezet omdat ze volgens de GIA verdeeldheid hadden gezaaid in de gelederen van de oppositie. Volgens Kebir wil het FIS een politieke regeling bereiken voor de Algerijnse crisis, waarbij sinds 1991 naar schatting meer dan 40.000 doden zijn gevallen. „Wij zijn bereid een klimaat voor die regeling te scheppen, waaraan alle politici, het be wind en de partijen aan kunnen deelnemen", zei hij. ALGIERS AFP-Rtr 'Om de problemen op te lossen heb je vrede en stabiliteit nodig' nairobi frans van den houdt CORRESPONDENT „Afrika blijft natuurlijk een heel erg triest continent. De overbelasting door vluchtelingen zal voorlopig daarom wel aanhouden", zegt Peter Kessler van de vluchtelingenorganisatie van de VN (Unhcr). „Om aan die proble matiek een eind te maken, heb je vre de en stabiliteit nodig, wat in de mees te Afrikaanse landen voorlopig een il lusie is. Er zullen steeds wel weer nieu we crises uitbreken. Hoewel, erger dan vorig jaar, toen enkele miljoenen mensen in een paar maanden uit Rwanda wegtrokken, kan het haast niet." Een lichtpuntje. „De huidige vluchtelin- gensituatie op het continent is min of meer stabiel", zegt Kessler aan de voor avond van de Dag van de Afrikaanse Vluchteling. „We hebben onlangs de re patriëring afgerond van 1,7 miljoen Mo- zambikaanse vluchtelingen en staan op het punt eenzelfde operatie uit te voe ren met 325.000 ontheemden uit Ango la die nu nog in Zaïre, Zambia en Con go verblijven. Dat zijn zeer belangrijke en hoopgevende gebeurtenissen. Het zelfde geldt voor de terugkeer van ruim 200.000 Somaliërs die de afgelopen an derhalfjaar vanuit Kenya zijn terugge gaan naar hun land." Onder de 23 miljoen ontheemden in de wereld bevinden zich een kleine 7,5 miljoen Afrikanen. Dat wil zeggen dat één op de drie vluchtelingen een Afri kaan is. Het grootste aantal hiervan is Rwandees (2,1 miljoen) en verblijft in Zaïre (1,1 miljoen). Andere landen die al jaren gebukt gaan onder gewapende conflicten en hon gersnood en waardoor enorme aantal len burgers op de vlucht zijn gejaagd, zijn Liberia, Somalië, Sudan, Sierra Leo ne en Burundi. Voor de opvang en uit eindelijke repatriëring van al die men- sen zijn honderden miljoenen guldens vereist. Maar de donoren laten het steeds vaker afweten. Voor de ont heemden uit Rwanda en Burundi is dit jaar 291 miljoen dollar nodig en totnu- toe is pas een kleine 60 miljoen ontvan gen. „De zestig miljoen is een erbarmelijk bedrag", oordeelt Kessler. „De donoren moeten heel snel reageren willen we la ter dit jaar niet in grote problemen ko men. Vooral in het Zaïrese Bukavu ver wachten we spoedig voedseltekorten. Vanwege schaarste is in de kampen het rantsoen voor de vluchtelingen al ge halveerd. Gelukkig is er nog geen sprake van ondervoeding omdat vluchtelingen altijd weer inventief zijn, eigen voedsel kunnen verbouwen of van de lokale be volking kopen." De desinteresse van Westerse donoren wijt Kessler aan twee factoren. „De mil joenen vluchtelingen die door de oorlog in Bosnië zijn ontstaan, zuigen aller eerst enorme bedragen weg van de cri ses in Afrika. Dat conflict is dichter bij huis en krijgt sneller geld. Ook al is de nood bij vluchtelingen in Afrika meestal veel groter. Ten tweede is er ook sprake van donor moeheid waar het problemen op dit continent betreft. Dat is heel jammer. Zo loopt een programma voor de terug keer van vluchtelingen naar veilige ge bieden in Somalië erg traag omdat er geen geld is." Een ander probleem waarmee de Unh cr moet zien te schipperen, is de toene mende onvrede bij de regeringen van gastlanden die zo snel mogelijk afwillen van de honderdduizenden 'vreemden' op hun grondgebied. Eerst was het Ke nya dat de VN gebood alle vluchtelin gen uit Somalië, Sudan, Uganda en Ethiopië onmiddellijk terug te sturen, onlangs volgden Tanzania en Zaïre, die de miljoenen Rwandezen en Burunde- zen beu zijn. Wat doet de VN-organisa- tie met dit soort druk? Kessler: „Eerlijk gezegd, niets. We nege ren ze zo veel mogelijk. Natuurlijk gaan we wel met de regeringen praten en zoeken we naar oplossingen, warit we begrijpen goed dat de enorme mensen massa's voor nogal wat frustraties in een gastland kunnen zorgen. Maar des ondanks blijven we erop hameren dat vluchtelingen niet tegen hun zin kun nen worden teruggestuurd. Repa triëring moet puur op vrijwillige basis gebeuren." Alle ogen zijn wat dat betreft al geruime tijd gericht op de Rwandezen in Zaïre, Tanzania en Burundi. Vooralsnog gaan zij slechts in kleine aantallen terug, al is vanwege de opgelopen spanning in Bu rundi de laatste tijd vanuit dat land een gestage stroom richting Rwanda op gang gekomen. De Unhcr zegt dat da gelijks zo'n zestig vluchtelingen de offi ciële grensposten passeren en ver moedt dat de aantallen elders langs de grens even groot of groter zijn. Wat betreft de terugkeer vanuit Zaïre ziet Peter Kessler een verbetering dank zij de speciale 1.500 man sterke Zaïrese veiligheidsdienst die sinds enkele maanden opereert in de opvangkam pen. „Het is overdreven te stellen dat er geen veiligheidsproblemen meer zijn, maar ten aanzien van de voedseldistri butie en vrijwillige repatriëring werkt de dienst zeer goed." Over de berichten over omstreden wa- penleverancies aan de vluchtelingen zegt Kessler: „Er is geen sprake van dat wapens naar onze kampen gaan op een schaal die mensenrechteninstanties hebben aangegegeven. Dergelijke zen dingen komen terecht in onafhankelijke in de regio opgezette kampjes. Daar hebben wij niets mee te maken, dat is puur de verantwoordelijkheid van de Zaïrese autoriteiten." En die laatsten doen vooralsnog niets om een nieuw militair conflict in de kiem te smoren. NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5