Claus: Hulp arme landen veel kritischer bekijken Deze maand word je slapend rijk bij Dormaël Binnenland PvdA en D66 willen WAO nog versoepelen Kabinet: 1,5 miljard extra voor technologie Accountants: Nuts moet 3 miljoen terugbetalen Allochtone meisjes willen meer bereiken dan hun moeders 2K6 KOENSDAG 21 JUN11995 Gevangene ontsnapt bij transport fiNDHOVENEert 30-jarige gedetineerde, die van de Bossche rechtbank toestemming had voor een eerste gesprek bij een ver slavingskliniek in Eindhoven, is daar gisteren aan zijn begelei ders ontsnapt en spoorloos verdwenen. De man zat in voorar rest wegens een overval waarbij hij had gedreigd met een vuur wapen. Vanuit de Bossche gevangenis kwam de gevangene met zijn begeleiders omstreeks 11.15 uur bij de kliniek van het Cen trum voor Alcohol en Drugs in de Eindhovense binnenstad aan. Daar zag hij kans de benen te nemen. Politicus krijgt niet zomaar lintje mn haag Volksvertegenwoordigers krijgen, net als ieder ander, niet langer automatisch een lintje. Een meerderheid van de Tweede Kamer stemde gisteren voor de motie van PvdA en D66, dat ook voor kamerleden, statenleden en raadsleden in het nieu we decoratiestelsel moet gelden dat zij een 'bijzondere verdien ste jegens de samenleving hebben verricht'. De uitslag van de stemming over de motie was een onverwachte, omdat de fractie van Groen Links tijdens het kamerdebat vorige week had laten j ^eten de motie van PvdA en D66 niet te steunen. Kamerlid Jingh Varma verklaarde gisteren echter dat als afschaffing voor camerleden niet haalbaar is, een zelfde behandeling als andere siederlanders het meest verkieslijk is. Eindhovenaar doodgestoken indhoven» Een 21-jarige Eindhovenaar van Ethiopische komaf s maandagnacht in de Eindhovense binnenstad doodgestoken. t )e vermoedelijke dader is voortvluchtig, zo heeft de politie gis teren gemeld. Aan de steekpartij, die omstreeks half vier plaats vond, ging een vechtpartij vooraf. De politie sluit niet uit dat voorafgaand aan het conflict elders in het stadscentrum een ru- K ie of een handgemeen tussen slachtoffer en dader heeft plaats- U pad. rPrincen geweerd bij staatsbezoek i >en haag Poncke Princen zal tijdens het staatsbezoek van ko- I ïingin Beatrix aan Indonesië op afstand worden gehouden, zo k ichrijft minister Voorhoeve van defensie in een persoonlijke >rief aan een ongeruste oud-militair. Veel veteranen zijn on- B iigs zeer boos geworden, omdat de door hen als een verrader P jeschouwde Princen koninginnedag had meegevierd op de Ne- I lerlandse ambassade in Jakarta. Volgens Voorhoeve 'is tijdens iet staatsbezoek voor de heer Princen op geen enkele wijze een ol weggelegd. Met minister Van Mierlo van buitenlandse zaken neb ik afgesproken, dat de heer Princen op afstand zal worden behouden'. Celstraf geëist voor incest utphen Drie jaar cel, waarvan één jaar voorwaardelijk, eiste de iutphense officier van justitie gisteren tegen een 46-jarige «Junspeter. De man zou zijn geestelijk gehandicapte dochter waalf jaar lang hebben misbruikt en zijn zoontje anderhalfjaar ang. De Kinderbescherming plaatste het slachtoffer reeds in juli j989 in een tehuis voor verstandelijk gehandicapten, omdat ze loor haar ouders werd verwaarloosd. Het misbruik kwam aan iet licht tijdens de psycho-motorische therapie van de nu 19-ja- ige dochter. Het meisje, met de verstandelijke vermogens van :en 5-jarig kind, maakte toen duidelijk dat haar vader geslachts- ;emeenschap met haar had gehad. moeder Dienstverlening na begraven ilkmaar De 36-jarige Alkmaarder die eind 1992 zijn overleden noeder eigenhandig in een plantsoen begroef, is gisteren ver- lordeeld tot 6 maanden cel of 240 uur dienstverlening. De man rond zijn moeder door in haar huis, begroef het stoffelijk over schot in een plantsoenin de buurt en incasseerde nog bijna wee jaar haar WAO-uitkering. De officier van justitie had tegen ipe zwakbegaafde man twee jaar geëist. Tegen de man loopt nog ben procedure wegens uitkeringsfraude. FNV verwerpt CAO-bod reisbranche jwoerden De FNV Dienstenbond gaat het bod van de werkge vers in de reisbranche met een negatief advies voorleggen aan (de leden. De werkgeversorganisatie ANVR biedt volstrekt onvol doende, aldus een woordvoerder. Eén van de geschilpunten is net afschaffen van de bijzondere toeslagen op koopavonden. De reisbureaus willen tegelijk de openingstijden verruimen. Ook is le bond niet tevreden over de voorgestelde pensioenregeling pensioen op basis van hebgemiddelde loon) en wordt het loon- iod als te mager beoordeeld. De Dienstenbond CNV en de Unie 5LHP zijn evenmin positief over het bod van de ANVR voor de :irca tienduizend werknemers bij de reisbureaus, maar willen [och nog eens praten. [raanse homo vrijgelaten in Teheran defr)en haag De 35-jarige Iraniër die het afgelopen weekeinde naar zijn geboorteland werd uitgezet, is kort na zijn arrestatie in Te- ïeran weer vrijgelaten. De man was zondag na terugkeer uit Ne derland op het vliegveld van Teheran opgepakt, omdat zijn pa- er >ieren niet in orde waren. Hij zat korte tijd vast, maar kon naar luis na betaling van een borgsom, zo is gebleken uit contact ussen de man en de Nederlandse ambassade. Vlak voordat de nan zou worden teruggestuurd, verklaarde hij dat hij homo- ieksueel was en daarom grote problemen verwachtte bij zijn te rugkeer. Justitie en later de rechtbank vonden deze verklaring echter ongeloofwaardig, omdat hij er tijdens eerder verhoren )ver had gezwegen. Fransen komen drugbeleid bekijken 'Luxemburg Frankrijk en Nederland hebben gisteren in Luxem burg een eerste stap ondernomen om hun ruzie over het drug- )eleid weer bij te leggen. Binnen afzienbare tijd zullen de Franse ninisters van binnenlandse zaken, justitie en volksgezondheid Nederland bezoeken om ter plekke de Nederlandse aanpak te bestuderen. Tijdens een diner van de Europese regeringsleiders op het Elysée in Parijs haalde de nieuwe Franse president Jac ques Chirac begin juni dit jaar nog fel uit naar het liberale Ne derlandse beleid. OP OP bit is één van de vele aanbiedingen tijdens de ZomerSALE. Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 1 juli 1995. Het is nü ZomerSALE bij IKEA wet kortingen tot wel 50%. den haag gpd De' regeringspartijen PvdA en D66 willen extra maatregelen om arbeidsongeschikten te ont zien. De kabinetsplannen die de Tweede Kamer morgen be spreekt, gaan hen niet ver ge noeg. Beide partijen sturen aan op een verplicht percentage ge deeltelijk arbeidsongeschikten dat een werkgever in dienst moet hebben (quotering). PvdA-woordvoerster Adel- mund noemt de kabinetsvoor stellen „geen kattepis. Het is een goed pakket, maar er moe ten nog een paar verbeteringen bij." Naast de quotering gaat het om verdere ontslagbescher ming voor mensen die deels ar beidsongeschikt raken. Ook moet een deel van de veertig duizend Melkert-banen voor WAO'ers worden gereserveerd. Oudere arbeidsongeschikten moeten volgens de PvdA wor den gevrijwaard van herkeurin gen. Het kabinet wil deze groep alleen financieel enigszins ont zien, maar houdt vast aan de herkeuring. Ook het CDA wil een versoepeling voor deze groep WAO'ers. Adelmund zegt bereid te zijn met de oppositie zaken te doen. D66 wil de WAO-keuring zo wijzigen dat arbeidsongeschik ten eerder een volledige uitke ring krijgen. De Democraten twijfelen aan de effectiviteit van de kabinetsvoorstellen om WAO'ers aan het werk te hel pen. Het afschaffen van de malus (de WAO-boete voor werkge vers) per l juli kan rekenen op een kamermeerderheid. CDA en WD dringen er echter op aan alle sinds 1992 opgelegde boe tes terug te betalen. Dat kost honderden miljoenen guldens. Amsterdam De kerk zelf brandde af in oktober 1989, maar de toren van de Amsterdamse Muiderkerk bleef overeind en wordt nu opgeknapt. Rondom de toren wordt nieuwbouw opgetrokken waarin een kerkruimte wordt ingericht en tevens opleidingsruimten komen voor de overbuur man, het Tropenmuseum. De restauratie en nieuwbouw moeten eind volgend jaar klaar zijn. foto anp vincent boon Prins mengt zich in debat over buitenlands beleid den haag. anp Het kabinet reserveert de ko mende vier jaar anderhalf mil jard gulden extra voor kennis en technologie. Daarvan wordt 1,1 miljard gebruikt voor belasting verlichting en bijna vierhonderd miljoen voor extra investerin gen in technologie. Vanaf 1999 moet het gaan om een jaarlijkse extra inspanning van bijna een half miljard gulden. Dat blijkt uit de nota Kennis en Technologie die de ministers Wijers van economische zaken en Ritzen van onderwijs van morgen hebben gepresenteerd. Het kabinet komt concreet met de volgende maatregelen: voor de oprichting van zogehe ten technologische top-institu ten komt 55 miljoen beschik baar, voor verbetering van het beroepsonderwijs vijftien mil joen, voor de stimulering van de elektronische snelweg zeventig miljoen en voor versterking van de milieutechnologie 45 miljoen gulden. Bovendien wordt de loonkos tensubsidie voor innovatieve ondernemingen, het budget voor de wet bevordering speur en ontwikkelingswerk, ver hoogd met honderd miljoen gulden tot 450 miljoen gulden per jaar. Het leerlingwezen krijgt een fiscale stimulans door vrijstelling van loonheffing. De term 'ontwikkelingssamenwerking' zou moeten wor den afgeschaft. Invoering van een meerpartijenstelsel mag geen voorwaarde meer zijn voor ontwikkelingshulp en aan het financieren van onnodige en niet levensvatba re projecten moet zo snel mogelijk een eind worden ge maakt. Deze kritische noten worden niet gekraakt in een politiek rapport, maar komen rechtstreeks van het Ko ninklijk Huis. DEN HAAG PAUL KOOPMAN Terwijl topambtenaren achter de schermen strijden over de verdeling van gelden en be voegdheden in het kader van de 'herijking', is prins Claus uit zijn schulp gekropen. In het boek 'Geld en nog veel meer', dat vandaag in Den Haag wordt ge presenteerd, wijdt hij een heel hoofdstuk aan de voors en te- gens van ontwikkelingssamen werking. Dat de prfns uitgesproken op vattingen heeft over dit onder werp hoeft niet te bevreemden: Claus is al sinds 1984 onbezol digd adviseur van de 'minister van ontwikkelingssamenwer king. Maar dat hij zijri opvattin gen ook publiek maakt is bij zonder. Politiek bedrijven is sinds de invoering van de con stitutionele monarchie gereser veerd voor kabinet en Staten- Generaal. Nu kroonprins Willem- Alexander steeds duidelijker wordt voorbereid op de troon, lijken de Oranjes die terughou dendheid langzamerhand wat te laten varen. Nog deze week kritiseerde Willem-Alexander tijdens een werkbezoek met zijn vader aan Tanzania de geringe effectiviteit van ontwikkelings gelden. Tanzania is ook uitgere kend het land dat in een rap port van de Inspectie Ontwikke lingssamenwerking te Velde een dildte onvoldoende kreeg. Uit de bittere ervaringen daar opge daan, concludeerde WD-leider Bolkestein dat de ontwikkeling van een land nauwelijks wordt bevorderd door het overmaken van grote sommen geld. Claus sluit zich daar voorzich tig bij aan. '„Men had langza merhand tot de overtuiging moeten komen dat je een mens niet kan ontwikkelen evenals een land, of een volk of een na tie. Die ontwikkelen zichzelf', schrijft hij. Claus wijst in dit ver band op de stormachtige eco nomische groei in grote delen van Zuidoost-Azië, dat nauwe lijks ontwikkelingshulp ontving, terwijl in sub-Sahara Afrika sinds de dekolonisatie nauwe lijks vooruitgang is geboekt. „Hieraan zien we hoe margi naal onze hulp vaak is voor lan den die op geen enkele wijze beschikken over structuren en bestuurlijke stabiliteit. Claus opent een felle aanval op de Afrikaanse elite, 'van wie men zou wensen dat zij ook hun onrechtmatig verkregen fondsen gingen investeren in de economie van hun eigen land'. Niettemin wil de prins Afrika - 'afhankelijker van de buitenwe reld dan ooit tevoren' - niet op geven. Maar dan moet het con tinent wel 'afkicken' van be paalde vormen van buitenland se hulp, aldus Claus. Hoewel de prins nadrukkelijk een 'persoonlijke mening' geeft, is er een reële kans dat zijn kri tische kanttekeningen een rol gaan spelen in het debat over de Nederlandse ontwikkelings hulp. Juist deze weken wil het kabinet knopen doorhakken in deze kwestie, waarin PvdA en WD lijnrecht tegenover elkaar staan. Bij de kabinetsformatie is vorig jaar afgesproken dat de ef fectiviteit van ontwikkelings hulp een belangrijke maatstaf is bij het bepalen van de hoeveel heid geld die minister Pronk de komende jaren nog mag verde len. den haag anp ten. De structuur van Nuts was met 56 rechtspersonen zo inge wikkeld dat accountants van de raad het idee hadden dat de verzekeraar daar met opzet voor had gekozen om ffauduleuze handelingervte verdoezelen. De weinig meewerkende opstelling van twee van de vier directeu ren van Nuts Verzekeringen versterkte die verdenking. Later schorste Nut!» beide bestuursle den. Eén van de twee, financieel directeur Ooms, komt definitief niet terug bij de zorgverzeke raar, zo maakte Nuts gisteren bekend. Hij vertrekt 'in goed overleg' per 1 augustus. Binnen Nuts wordt het uiterst onwaar schijnlijk geacht dat algemeen directeur Zijderlaan wel terug komt. Het overleg over zijn ver trek is echter nog niet afgerond. Zorgverzekeraar Nuts moet 2,5 3 miljoen gulden terugstorten in de kassen van de Zieken fondswet en de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Nuts heeft het bedrag deels 'ver diend' door kortingen en ver goedingen niet in declaraties te verrekenen. De rest is bij Nuts terechtgekomen door ten on rechte toeslagen te rekenen op ritprijzen van ziekenvervoer. Tot die conclusies komt ac countantsbureau Moret Ernst Young, dat in opdracht van Nuts de financiële en bestuurlij ke structuur van de zorgverze keraar heeft onderzocht. Aanlei ding daarvoor waren verdenkin gen van de Ziekenfondsraad dat Nuts fraude pleegde. Nuts heeft gisteren direct besloten de mil joenen inderdaad terug te stor- 'Aparte vogel' fietst naar Schiermonnikoog schiermonnikoog gpd Als een wadloper Schiermonnikoog kan berei ken, kan een wadfietser dat ook. Dat moet de 27-jarige Hagenaar hebben gedacht, die giste ren per rijwiel en rubberbootje de Waddenzee overstak. De dienstdoende ambtenaar van de Kust wacht wist 's avonds om half tien niet wat hij zag. Op. een zandplaat, zuidelijk van de vaar geul, stond een man met een fiets aan de hand. Even later maakte hij op het oog nogal vreemde bewegingen, terwijl hij op zijn knie- en aan de rand van de plaat zat. Al ras werd duidelijk dat de man bezig was een rubberboot op te blazen. In dat vaartuig, van speelgoedformaat en -kwaliteit, laadde hij zijn fiets en rugzak om zo de vaargeul over te steken. Toen hij Schier had bereikt, vertelde de Ha genaar dat hij 's middags om half vijf bij Lau- wersoog met zijn bootje de Waddenzee was opgegaan. Hij dacht zich zo het geld voor de veerboot te kunnen besparen. De man peddelde in de richting van het ei land, tot het water zo laag was dat hij zijn weg per fiets kon vervolgen. Hij liet de lucht uit het bootje stromen en bond zijn bagage achterop het rijwiel. Een eind verder versperde de vaar geul hem de weg, zodat hij nog een keer het bootje moest opblazen. Politieman Henk Hayma die hem opwacht te, heeft de Hagenaar duidelijk gemaakt dat hij levensgevaarlijk bezig is geweest. Dat had hij niet door. De man had naar eigen zeggen 'enige studie' gemaakt van de Waddenzee en dacht dat de opgebouwde kennis voldoende was voor een dergelijk waagstuk. „Het is een aparte vogel", aldus Hayma, die de wadfietser er op heeft gewezen dat hij erg veel geluk heeft gehad. De stroming had hem kunnen grijpen, zodat hij het zeegat was uit gespoeld. De Hagenaar bleef tijdens zijn tocht op het droge zand, maar het drijfzand was akelig dichtbij. Als hij daarin terecht was ge komen, was het ook slecht met hem afgelo pen. Dormaél - Geeft - Mooi - Mode - Cheques - Kado! den haag anp Anders dan hun moeders willen veel Turkse en Marokkaanse meisjes een opleiding, een car rière, of beide. Ook willen ze veel later dan hun moeders kin deren krijgen. Dit blijkt uit een gisteren gepubliceerd onder zoek van het Sociaal en Cultu reel Planbureau. Een zeef ruime meerderheid onder Turkse (78 procent) en Marokkaanse meisjes (75 pro cent) wil blijven werken na het krijgen van kinderen. Bij blanke Nederlandse meisjes ligt dit percentage op 75 procent. Suri naamse en Antilliaanse meisjes scoren daarentegen hoger, res pectievelijk 88 en 92 procent. De huishoudelijke taak willen zij veelal daartoe samen met de partner gelijk verdelen. De al lochtone jongens, vooral de Marokkaanse, Surinaamse en Antilliaanse, blijken daartoe best bereid. De onderzoekers Hooghiemstra en Niphuis zetten in hun onder zoek 'sociale atlas van de vrouw' de 'allochtonen' steeds af tegen de 'autochtonen', Ne derlandse kinderen geboren uit Nederlandse ouders. Bij verge lijking blijkt hun dat Nederland se jongens veel minder dan de allochtone iets zien in een taak in het huishouden. De Neder landse jongens zien hun echt genote - in vergelijking - liever ook geen baan hebben naast het huishouden. Allochtone jongeren blijken daar een modernere opvatting over te hebben. „Surinaamse jongens willen vaker dan au tochtone jongens dat hun vrouw meeverdient en bijna alle Antilliaanse jongens zien de verzorging van Idnderen als een taak voor beide ouders", con stateren de onderzoekers. De onderzoekers zien meer aanwijzingen dat allochtone vrouwen meer en meer geïnte greerd raken in de Nederlandse samenleving. Het aantal kinde ren dat de nieuwe generatie wil, ligt niet hoger dan dat van hun Nederlandse leeftijdsgenoten en ze willen die kinderen ook op een hogere leeftijd dan hun moeders. De leeftijd waarop ze verwachten te trouwen ligt ove rigens wel lager dan wat Neder landse meisjes aangeven. ^^___^IDaar schrik je even wakker van. Bij Dormaël Slaapkamers liggen nu stapels Mode Cheques klaar. Die bezorgen je fikse kortingen bij maar 'ie^ zes ac*ue'e modezaken. De cheques zijn een jaar geldig. Dus als je nu bij Dormaël gaat winkelen voor de laatste slaaptrends, kun je zelf je mode kiezen: korting deze zomer, komend winterseizoen of korting op de lentemode van volgend jaar. Haast je naar Dormaël voor je slaapkamer en profiteer van de kortingen voor ry f-y overdag Alleen deze maand geven we Mode Cheques weg! H shirt: westers HiSLAAPKA M E RS Beverwijk - Meubelboulevard/Leiderdorp - Winkelcentrum Winkelhof Amersfoort Rotterdam Utrecht Veenendaal Zeist Zwolle specialisten nachtrust

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3