Schoolgebouw moet wijken voor huizen Alphen: kort geding tegen Proper-Stok Eindexamen in de woonkamer |,aPenvïu't New York Pizza opent vestiging in Leiden Rijn Veenstreek Bromfietser geschept door taxi üf; Plek dierenbegraafplaats blijft punt van discussie AA/OENSDAG 21 JUNI 1995 chef henny van egmond, 071 -356414, plv.-chef hans koenekoop, 071 -356429 Rubriek voor zakelijk nieuws Fax: 071 -321921 project heeft opgeleverd, moet weer worden goedgemaakt door de nu geplande uitbreiding van de wijk. De Rijnwoudse commissie ruimtelijke ordening stemde gisteravond in met het bouw plan waarin de oude school moet wijken. De commissiele den beseften daarbij maar al te goed dat de gemeente wel plan nen kan maken, maar dat het doorgaan van de plannen in dit geval volledig afhankelijk is van de provincie. ,,Het oogt aardig, maar als de provincie 'nee' zegt dan is het voorbij", reageerde J. Steinhart (WD) droogjes op de presentatie van het plan. Als de provincie 'wil meewerken, zal het nog zeker twee tot drie jaar duren voor er met de bouw kan worden begonnen. Inbraken bij zes bedrijven alphen aan den run Bij zes bedrijven aan de Alphense Hoorn is ingebroken. Elektrische gereedschappen en geld werden gesto len. Tijdens hun bezigheden hielden de dieven flink huis. In de panden werden vernielingen aangericht. Amsterdammers aangehouden alphen aan den rijn» De Alphense politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag twee Amsterdammers (30 en 51 jaar oud) aangehouden. De twee waren bezig met het voorbereiden van een diefstal bij een juwelier in De Aarhof. De politie werd ge waarschuwd door getuigen. Oud-papieractie Rijntamboers zoeterwoude» De drumfanfare De Rijntamboers houdt op zater dag 8 juli een oud-papieractie in Zoeterwoude-Rijndijk. De op brengst is bedoeld voor het instrumentarium en uniformen. Zoeterwoudenaars die de ophaalploeg hebben gemist, kunnen het papier en vodden tot twee uur aanbieden bij de Eendenkooi. De actie wordt zaterdag 26 augustus herhaald. Een 18-jarige Alphense brom fietser is gistermiddag gewond geraakt bij een ongeval op de kruising Willem de Zwijgerlaan en Rembrandtlaan in zijn - woonplaats. Hij werd met letsel aan been en voet overgebracht naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp. De bromfietser reed de kruising op en werd geschept door een taxi. Volgens een woordvoerder van de politie is de taxi vermoedelijk door het rode licht licht gereden. Het gebouw van basisschool De Groene Stee wordt niet verbouwd tot woningen, maar zal worden afgebroken om plaats te maken voor nieuwe huizen. Op de plek van de school en verder naar het zuiden aan de Groenhof kunnen 25 woningen worden gebouwd: acht huurappar- tementen en zeventien koophuizen. Verbouwing van de school zou volgens de experts leiden tot erg hoge huren voor relatief kleine en weinig aantrekkelijke appartemen- )f de bouwplannen in de wijk üroenendijk in Hazerswoude verkelijkheid worden, hangt ^niOg volledig af van de provincie. Dm het bouwplan mogelijk te naken, moet de gemeente de loor de provincie vastgestelde jebouwingscontouren over- ichreiden. De bebouwingscon touren zijn de lijnen waarbuiten gemeenten in het Groene Hart in principe niet mogen bouwen. Zonder over die lijn heen te gaan, is het plan financieel ech ter niet haalbaar. Bij die financiën speelt nog een rol dat Rijnwoude op een vorig bouwproject in de wijk Groenendijk flink geld heeft moeten toeleggen. De ruim 600.000 gulden verlies die dat Van Beek: jongeren, toegang verzamelplaatsen ontzeggen ;erard van der geest lurgémeester Van Beek van Ja- :obswoude wil jongeren verhie len zich na zes uur 's avonds p te houden rond Het Spant in imuiden en bij de brug in ioogmade. Hij denkt dat 're- jressief optreden' de enige ma- de overlast van de ongeren te beteugelen. Over iet creëren van officiële hang- ilekken is de burgemeester [niet zo optimistisch gestemd', "ij vraagt zich af of de jongeren zich spontaan zullen' begeven naar de voorgeschreven hang plekken. Van Beek wil zijn voorstel maandag 26 juni bespreken in het driehoeksoverleg met politie en justitie. De burgemeester zit erg in zijn maag met het jonge- renprobleem in zijn dorpen. Vernielingen, intimidaties en racistische uitingen zijn nog al tijd aan de orde van de dag bij Het Spant en de brug in Hoog- made. Van Beek wil daar zo snel rtiogelijk paal en perk aan stel len. Milieu Optiek Sjaak Scheffer gaat lege flessen contactlens-vloeistof weer innemen. De kunststof- flesjes worden door de optiek ingeleverd bij een bedrijf dat ze weer verwerkt. Onder andere wordt er tuinmeubilair van ge maakt. Volgens de Leidse optiek belanden er jaarlijks bijna 9 mil joen lege flesjes in het huisvuil. Dat is ongeveer 200.000 kilo. De optiek is gevestigd aan het 5 Meiplein 50. Skoda Als een van de eerste merken in Nederland heeft Skoda een or ganisatie opgezet die het inne men van oude auto's regelt. Klanten kunnen hun sloopauto inleveren bij een dealer. Zij krij gen daarvoor een zogenoemd vrijwaringsbewijs, waarmee zij de auto uit de houderschapsbe lasting en verzekering kunnen halen. De sloopauto wordt ver volgens verwerkt door een be drijf in Hendrik-ldo-Ambacht. Dit bedrijf is opgezet met me dewerking van Pon Holdings, de moedermaatschappij van de Skoda-importeur uit Voorscho ten. hazerswoude-runduk ruud sep De plek van de dierenbegraaf plaats van de Hazerswoudse hovenier J. de Wit blijft de ge moederen bezighouden. De Rijnwoudse commissie ruimte lijke ordening besprak gisteren een voorstel waarin werd ge meld dat de ondernemer met de bewoners van de wijk Groe nendijk tot een vergelijk was ge komen voor een begraafplaats dicht bij de wijk. Een bewoner wist echter te melden dat nog niet iedereen daar gelukkig mee is. Wat voor de politiek een uit gemaakte zaak leek, kwam daardoor weer in beweging. CDA'er G. van Bostelen: ,,Ik zou willen vragen om met zijn allen het liedje in te zetten: Van voor, naar achter, van links, naar rechts..." Het was gisteren niet de eer ste keer dat de plaats van de dierenbegraafplaats voor het nodige theater zorgde. De Wit had oorspronkelijk een vergun ning aangevraagd voor de aan leg van een dodenakker dicht bij de spoorlijn Leiden - Alphen, ver weg van de wijk. Maar daar voor gaf de gemeente op advies van een stedebouwkundig bu reau geen toestemming. Een begraafplaats op die plek zou het open polderlandschap te zeer aantasten. De Wit werd voor zijn plannen verwezen naar een plaats op nog geen vijftig meter van de wijk. De on dernemer zag daar in eerste in stantie weinig in, en de buurt al helemaal niet. in hun voetspoor gaf de politiek burgemeester en wethouders opdracht nog eens goed te kijken naar de plek aan het spoor. Tot ieders verbazing kwamen B en W vorige week toch weer met het voorstel de laatste rust plaats vlak bij de wijk aan te leg gen. De buurt zou haar bezwa ren hebben ingeslikt na ver schillende toezeggingen van De Wit. Dat bleek gisteren niet he lemaal te kloppen. Buurman J. Verdegaal meldde de commis sie dat niet iedereen zijn be zwaarschrift had ingetrokken en dat ook het wijkcomité haar be zwaren staande hield. De aan leg van de begraafplaats zou onder andere de toekomstige groei Van de wijk te zeer beper ken. ,,Wij zouden nog steeds lie ver zien dat de begraafplaats bij het spoor komt." De opmerkingen van Verde gaal sloegen in als een bom. De commissieleden vroegen zich af hoe het kon dat het voorstel iets anders zei dan de buurman. Voor PvdA en WD was het dui delijk: die begraafplaats moet gewoon aan het spoor komen. D66 twijfelt, terwijl CDA en SG P/RPF het allemaal wel best vinden wanneer de dieren di rect achter de wijk hun laatste rustplaats krijgen. Achter in de vergaderzaal werd voor iedereen hoorbaar een burenruzie geboren. ,,ja, nou heb je roet in het eten ge gooid", beet De Wit zijn buur man toe. ,,Nou krijgen jullie flink last met me hoor, reken maar." De geschrokken Verde gaal probeerde het nog goed te maken. „Ik krijg nu toch wel spijt van mijn opmerkingen: als het zo doorgaat zou ik straks de oorzaak zijn dat het niet door gaat. Geef De Wit alsjeblieft toe stemming. Ik heb alleen willen zeggen dat het niet klopt wat er in het stuk staat. Maar ik had beter thuis kunnen blijven." Hierna verlieten beide heren mokkend de zaal. Fototoestel ontvreemd in Zwammerdam zwammerdam»deocamera, geld en girobetaal- kaarten gestolen. Uit een huis aan de Ds. Bennick Bolstraat in Zwammerdam zijn De dader, van wie elk spoor in de nacht van maandag op ontbreekt, heeft een slaapka- dinsdag een fototoestel, een vi- merraamopengebroken. Rutger van Noord na ongeval aan bed gekluisterd Weg langS weer in beeld caroline van overbeeke Het komt niet elke dag voor: examen doen in je eigen bed, terwijl je moeder in de keuken koffie aan het zetten is. Rutger van Noord kreeg gistermorgen op bed de verzegelde envelop van zijn leraar uitgereikt. De 16- jarige jongen uit Hoogmade ligt na een brommerongeluk met zijn been in het gips en mocht het schriftelijk examen Neder lands gisteren thuis maken. Een brede grijns op zijn gezicht. „Maar zenuwachtig ben ik wel." Rutger van Noord kreeg op 26 april - hij zat midden in zijn examens - een ernstig ongeluk in zijn woonplaats. Daardoor miste hij een belangrijk deel van zijn eindexamen elektrotech niek van het Voorbereidend Be roepsonderwijs van de Mondri aan Scholengemeenschap in Leiden. „Ik was aan mijn nieu we brommer aan het sleutelen die middag en wilde even een proefritje maken rond het huis. Zonder helm, stom natuurlijk. En met een flinke snelheid. Toen ik op de hoek van de straat om een paar caravans wilde rijden, werd ik aangere den door een automobilist." Hersenschudding Rutger belandde met een zware hersenschudding, brandwon den, een gebroken neus en een gebroken been in het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL). Daar, op de intensieve care, ver zocht hij de behandelend neu roloog of hij niet even een uur tje naar school kon voor zijn examen. Volgens zijn moeder althans, want Rutger zelf weet daar niets meer van. „Rutger wou graag examen doen. Hij had zich goed voorbe reid. Dat ongeluk was dus pure pech voor hem. Daarom is het fijn dat hij op deze manier nog een kans krijgt. Wij hopen dat hij er doorheen komt. Als hij uit het gips is en in augustus ook voor de andere examen-onder- delen slaagt, hoeft hij dit jaar tenminste niet over te doen", zegt ze. Rutger heeft ruim twee weken in het zifekenhuis gelegen en ligt nu alweer zes welden in de woonkamer van zijn ouderlijk huis. Hij is aan bed gekluisterd, want zit vanaf zijn linkervoet tot zijn lies in het gips. „Ik kan al leen naar de WC. Maar vervelen doe ik me niet: ik heb mijn exa menstof nog eens doorgeno men." Ook voor zijn leraar Neder lands, Sjaak Blaazer, is het de eerste keer dat hij 'aan huis' surveilleert bij een examen. „Ik moet erop toezien dat Rutger niet spiekt en heb een stapel boeken meegenomen om de tijd door te komen. Ik snap trouwens best dat Rutger ze nuwachtig is: je leraar aan huis, dat is al iets om de zenuwen van te krijgen." Rutger hoopt dat hij vrijdag uit het gips mag. Daarna moet hij revalideren. Als hij in augus tus slaagt voor zijn eindexamen, wil hij naar de MTS. Zijn brom mer laat hij voorlopig staan. „Van die brommer is trouwens niet veel over: het achterwiel is vierkant en de motor is kapot. Maar los daarvan lijkt het me niet zo verstandig. En mijn moeder vindt het ook niet zo'n goed idee. Ik ga maar fietsen, denk ik." hazerswoude-dorp ruud sep De kans dat de Burgemeester Smitweg langs de Papenvaart wordt doorgetrokken naar het Spookverlaat, lijkt de laatste tijd sterk toe te nemen. De weg zou moeten dienen als verbindings ader tussen het Hazerswoudse sierteeltgebied en rijksweg II. De plannen voor uitbreiding van het sierteeltgebied in de Hazerswoudse droogmakerij maken dat de provincie steeds meer gaat voelen voor een bij drage aan de nieuwe weg. Nu rijdt al het verkeer van de boomkwekerijen nog dwars door Hazerswoude-Dorp. Bij een verdere toename van het verkeer van en naar het sier teeltgebied wordt vooral de kruising van de Gemeneweg en de Dorpsstraat in het centrum van Hazerswoude-Dorp steeds gevaarlijker. Om aan die situatie iets te doen, lijkt de provincie bereid om flink in de buidel te tasten. Dat deelde hoofd ruim telijke zaken in de gemeente Rijnwoude P. Bakker gisteren mee aan de leden van de com missie ruimtelijke ordening. Reserves Het doortrekken van de Smit- weg langs de Papen vaart is en kele jaren geleden al opgeno men in de gemeentelijke struc tuurvisie. Toen had de politiek overigens de nodige reserves te genover de geprojecteerde weg, onder andere omdat deze, twee vrijwel nieuwe boerderijen zou afsnijden van het land dat bij de bedrijven hoort. Wanneer de weg langs de Pa penvaart er daadwerkelijk komt, zal dat gevolgen hebben voor de kruising Dorpsstraat-Gemene- weg. De gemeente heeft al jaren als wens de kruising om te bou wen tot een rotonde. Daarvoor was zelfs 600.000 gulden opge nomen in het investeringspro gramma. Een nieuwe weg zal naar verwachting de drukte op de kruising zo zeer verminde ren, dat een rotonde niet meer nodig is. alphen aan den rijn jan winde In navolging van de Vereniging Eigen Huis spant ook de ge meente Alphen aan den Rijn een kort geding aan tegen de Rotterdamse projectontwikke laar Proper-Stok. De gemeente wil voorkomen dat Proper-Stok 22 woningen in de wijk Kerk en Zanen verkoopt aan mensen van buiten de regio. Eigen Huis eist daarentegen dat Proper- Stok de woningen gewoon le vert aan deze mensen, die reeds een koop/aannemingsovereen komst hebben getekend. Burgemeester en wethouders zijn verbolgen over het feit dat Proper-Stok de overeenkomsten uit het grondcontract niet is na gekomen. Met de onderteke ning van het contract verplicht te de project-ontwikkelaar zich om zich tot het uiterste in te spannen om de 86 vrije-sector- woningen op het voorplein van Archeon aan streekgenoten te verkopen. Bovendien moest Proper-Stok vóór het sluiten van de koop/aannemingsover eenkomsten een lijst met kandi daat-kopers voorleggen. Dat is niet gebeurd. Het gemeentebestuur neemt dit verzuim hoog op. Volgens de genj,eente heeft makelaar Van 'l Hof, die belast was met de ver koop van de woningen, zich niet genoeg ingespannen om mensen uit de regio te werven. Bij de gemeentelijke informatie balie hebben zich verscheidene streekgenoten gemeld die bij de makelaar hadden geïnformeerd of er nog huizen vrij waren, maar die nul op rekest kregen. Het college wil blijven vast houden aan de toewijzingsvoor- waarden van het grondcontract. Op deze manier probeert de ge meente de Alphense woning markt te reguleren. Een betere doorstroming moet er voor zor gen dat er meer goedkope huur- en koopwoningen vrijkomen voor mensen met lagere inko mens. Bovendien verwacht de gemeente dat over twee tot drie jaar vijfhonderd Alphenaren noodgedwongen moeten uit zien naar woonruimte elders in de Randstad, omdat Alphen de komende jaren minder mag bouwen. WD-wethouder D. van der Veen Meerstadt (ruimtelijke or dening) heeft goede hoop dat de rechter de gemeente in het gelijk stelt. Volgens hem kan de rechter geen levering goedkeu ren die een wanprestatie van Proper-Stok aan de gemeente inhoudt. Van der Veen Meer stadt heeft gisteren per fax aan milieu-minister De Boer (PvdA) en aan gedeputeerde staten ge vraagd om Alphen in deze zaak moreel te steunen. Nieuw deel Forepark leidschendam» Wethouders uit Wassenaar, Leidschendam en Den Haag ge ven donderdag 29 juni het start sein voor de aanleg van de tweede fase van het bedrijven park Forepark. Dat gebeurt om vier uur 's middags. Dit grote Leidschendamse bedrijventer rein ligt nabij het verkeers knooppunt Prins Clausplein. IANDEL EN WANDEL sfeer in dit bedrijf spreekt me aan. Niet zoals elders strakke lij nen naar boven toe, hier is alles veel directer. Zoals ik graag werk", legt de Noordwijkerhou- ter uit. Om bij het bedrijf in dienst te komen, is geen opleiding nood zakelijk. „Dat is zelfs niet be langrijk. Het gaat om de vraag of iemand past in onze cultuur. Geen sieraden in neus of andere verschijnselen. Dat willen wij .beslist niet. Dat is onze cultuur zeker niet. Verder verzorgen we zelf de opleiding. Onze pizza bakker Mino Ghaly leert de mensen bakken en voor het overige hebben we ook geschik te mensen in het bedrijf om on ze medewerkers te scholen", legt Milo Zegerius uit. Hij is hoofd vestigingen van New York Pizza. Volgens Zegerius is niet voor niets voor Leiden gekozen. „De Beestenmarkt is naar wij ver wachten een hele goeie stek. Bovendien is Leiden een stu dentenstad. De ervaring elders heeft geleerd dat vooral studen ten en scholieren gebruik ma ken van een dergelijke voorzie ning. Wat dat betreft hebben wij goede verwachtingen." f De aanwezigheid van 'buur- lan' McDonald's brengt Ri- :hard Abram op een idee. „Bin- lenkort openen we een filiaal 'an New York Pizza in Mos- ;ou", zegt hij lachend. Dat zal liet het geval zijn, maar in het lein timmert de Amsterdam ier flink aan de weg. Twee jaar leden opende hij op het Am sterdamse Spui zijn eerste piz- :eria. Gisteren ging aan de beestenmarkt in Leiden de ze- 'ende vestiging open. Op de ilaats waar tot voor kort Brasse- ie Ludwig was gevestigd en laarvoor het veel besproken leer Bommel. ien op het oog normale pizze- ia, maar volgens de initatiefne- ler met een voor Nederland lieuw verschijnsel. Als je trek ■ebt, hoefje geen complete lizza te kopen, maar kun je een üice bestellen en ter plekke nut tigen. Desnoods bestel je van wee of meer soorten pizza en- cele partjes. Of een super-slice, zoals de menu-kaart kleurrijk luidelijk maakt. Geheel in Ame- ikaanse stijl. )e Amsterdammer heeft samen met zijn broers Philip en Max iet idee bedacht. „Als resultaat 'an wat filosoferen over onze oekomst tijdens een vakantie, 'let bleek een gat in de markt. izeer zelfs dat we verrast zijn >ver het succes dat we nu heb- 'en. Het is de bedoeling dat we iog dit jaar vier nieuwe vesti gingen openen", legt Abram uit. in totaal heeft het bedrijf zo'n 20 man in dienst, loordwijkerhouter Willem van Ier Geest is de bedrijfsleider 'an de vestiging in de sleutel- itad. Tot voor kort was hij actief ls slijter in Leiden en is opge roeid in de horeca. „Een badn Is dit had ik al geruime tijd in 'n hoofd. Toen ik hierop at tent werd gemaakt, heb ik ge solliciteerd en werd tot m'n ge noegen aangenomen. Vooral de Bedrijfsleider Willem van der Geest met twee van zijn medewerkers voor New York Pizza. Gistermiddag werden de eerste slices verkocht. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15