Leiden Toch huizen in Grote Polder Den Haag zondigde net lokken bedrijf egen Europese regels' ONALP McDONALD HUIS LEIDEN Jonge herten in Leidse Hout Geen 'Yomanda-toestanden' op b paranormaal begaafden in Pieterskerk 'Leiden geeft meer geld uit door nieuwe bijstandswet' /OENSDAG 21 JUN11995 ief henny van egmond. 071 -356414, plv -chef hans koenekoop. 071-356429 Chauffeurs zonder rijbewijs n jiiDENDe Leidse politie heeft gisteren twee automobilisten van le weg gehaald die geen rijbewijs hadden. Een 20-jarige Leidse werd in een geleende auto aangehouden. Even later werd een jarige Somalische man aangehouden die in een auto reed irjzonder dat hij een geldig rijbewijs kon laten zien. De man vertel- le dat hij wel een Somalische rijbewijs had, maar kon dat niet lefaantonen. huANNO 1895 Vrijdag 21 Juni advertentien) Het Poetspoeder van het Verkoophuis poetst leter dan de poetspommade, geeft een buitengewoon helderen [lans, maakt geene krassen en grijpt het metaal niet aan. Per lakje 10 Cts. Verkrijgbaar te Leiden bij J. J. Pollmann, Nieuwe lijn. - Aardappelenberichtü Dagelijks geregelde aanvoer van puike Vestlandsche Aardappelen. Aanbevelend, D. Dirkse Jr., Bakker- iteeg No. 21. MINO 1970 zaterdag 20 juni )e viering van het Pilgrim Fathers jaar 1970 heeft de bevolking tan Leiden maar weinig gedaan. Voorbijgangers die wij op straat lanspraken reageerden bijna allemaal negatief of vrijwel nega- ief op de vraag: „Weet u wat de Pilgrim Fathers zijn?" Toch leeft Leiden het een en ander gedaan aan deze viering zoals de nrichting van een tentoonstelling in de Lakenhal. Een deputatie an Plymouth, de laatste Europese haven die de Pilgrims aande len voordat zij naar Amerika gingen, bezocht Leiden. uroparlementariër Van Dijk (GroenLinks): DEN AAD RIETVELD öroparlementariër Nel van ijk (GroenLinks) heeft de Eu- jpese Commissie gevraagd de jbsidie, waarmee de gemeente ïen Haag het Amerikaanse be- jijf Software Support uit Lei- |n weglokte, te verbieden of rug te vorderen. Volgens Van lijk heeft Den Haag met de jbsidie van een kwart miljoen lilden aan het bedrijf de Eu- kpese regels overtreden. Het jiroparlementslid van Groen- nks spreekt van een erwerpelijke verkwisting van meenschapsgeld'. Steunmaatregelen boven de 5.000 gulden moeten volgens beihropese regels ter goedkeuring >rden voorgelegd aan de Eu- pese Commissie. Den Haag iloofde Software Support een bsidie van een half miljoen lilden, waarvan de helft uit de meentekas, als het bedrijf :h in de hofstad zou vestigen, i dat terwijl de Leidse wethou- n het kader van een sponso- actie ten bate van het Ronald IcDonald Huis in Leiden lebben onderstaande bedrij en in geld minimaal 250 gul- en of in goederen ter waarde 'an minimaal 500 gulden ge- chonken. Geldelijke bijdragen unnen worden overgemaakt >p Postbank 9030 of ABN AM- 0 424949490 t.n.v. Ronald IcDonald Huis, Boerhaave- aan 3 te Leiden. Vereniging van AMBULAN TE HANDELAREN te Leiden. TRANSAVIA AIRLINES te Amsterdam. SHOOTERS waterfront res- aurant-bar in Valkenburg. SA RUTTE ZOON, distil- ateurs en wijnkopers uit Dordrecht. NBBS REIZEN, Leiden. HERTZ Autoverhuur, Am- terdam. CLEAN LEASE RANDSTAD BV, Koudekerk a/d Rijn. ABNAMRO, Leiden. P. VOGEL, Halfweg. ZILVEREN KRUIS verzeke ringen, Noordwijk. KPMG Holding NV. Leiden. Ben Walenkamp Ben Walenkamp is I 2 samen met kunst schilder Jan Willem Bruins het brein achter de gedich ten op de stadsgevels. Vijf- tot zesduizend woningen voor Leidse regio in Zoeterwoude De Grote Polder in Zoeterwoude wordt kort na de eeuw wisseling bebouwd met vijf- tot zesduizend woningen. In de Leidse Oostvlietpolder komen minimaal 40 hectare bedrijfsterrein en mogelijk een vuilstortplaats. De Boter- huispolder in Warmond blijft in elk geval tot na de eeuw wisseling gespaard. bebouwen - de wijk Valkerhout zou er verrijzen - geen enkele kans van slagen heeft. Defensie weigert het vliegveld op te ge- LEIDEN MONICA WESSELING Dat hebben gedëputeerde sta ten van Zuid-Holland besloten. Het provinciebestuur erkent voor het eerst ruiterlijk dat het In de Leidse regio moeten in plan om vliegveld Valkenburg te de periode 2005 tot 2015 dui zenden woningen komen. De provincie kiest nu dus toch de Grote Polder als grote nieuwe bouwlocatie. De studie naar de mogelijkheden hiervan moet op korte termijn beginnen. 2005 Als het enigszins mogelijk is moeten de eerste paar honderd woningen er al voor 2005 staan. Er is namelijk in de Leidse regio nog niet voldoende plek gevon den om alle 11.300 huizen waaraan behoefte is, 'neer te zetten'. In de Grote Polder zou den dan alvast die huizen kun nen worden gebouwd. Om de werkgelegenheid te stimuleren wil het provinciebe stuur bekijken of er ergens langs de lijn Amsterdam/Den Haag plek te vinden is voor bedrijfs terreinen. In elk geval moet Oostvlietpolder bij voorkeur nog voor de eeuwwisseling plek bieden aan bedrijven. De op pervlakte van 40 hectare is het minimum: de provincie sluit niet uit dat het 50 of 60 hectare der J. Walenkamp (CDA/econo mische zaken) zijn Haagse col lega Van der Laar had gemeld, dat Software Support al een voorlopig huurcontract had ge tekend voor een., pand in Lei den. Van Dijk wil nu van Europees commissaris Karei van Miert weten, of de Haagse subsidie inderdaad is aangemeld bij de Europese Commissie. En als dat niet het geval is, vindt de Euro parlementariër, moet de EG de subsidie verbieden. Van Dijk heeft voor de houding van Den Haag én het Ameri kaanse bedrijf in de kwestie geen goed woord over. Zij vindt dat Den Haag 'Leiden een loer heeft gedraaid' en dat Software Support op 'schaamteloze wijze twee door werkloosheid en fi nanciële krapte geplaagde ste den tegen elkaar heeft uitge speeld'. Zij denkt dat de Eu ropese Commissie de subsidie niet goedkeurt. leiden Het hertenkamp in de Leidse Hout is verblijd met de geboorte van drie jonge hertjes. De dieren huppelen vrolijk rond in de weide, ondanks dat daar tegelijkertijd een sloot wordt gegraven. De uitbater van het theehuis en zijn bezoekers zijn daar nogal verbolgen over. Ze vrezen dat de graafmachines te veel de rust van het jonge grut verstoren. Eergisteren was een hertejong zelfs in de vijver gevallen en moest een voorbijganger voor redding zorgen. Deskundigen bezweren dat het allemaal wel meevalt. Een hertejong moet in de vrije natuur ook al snel zelfstan dig zijn. Wie een bezoek brengt aan het hertenkamp, merkt ook niets van bange hertjes. Hoewel de volwassen dieren wel uit de buurt blijven van de ronkende machines, deinzen de kleintjes er zelfs niet voor terug om zich te ver schansen in de hopen bagger. FOTO HENK BOUWMAN leiden annet van aarsen Paragnosten, helderzienden, bloesemtherapeuten, handlijn- kundigen, iriscopisten, hapto- nomen, astrologen, aurafoto grafen, hypnotherapeuten.... Een bont gezelschap van zo'n zeventig paranormaal en an derszins begaafde mensen kiest zaterdag en zondag tijdens de eerste grote Paranormaal Beurs in Leiden de Pieterskerk als praktijkruimte. „De deelnemers verrichten hun werk met hun geest. Ik kan geen mooiere plek daarvoor verzinnen dan een kerk", zegt Maarten Soels, één van de organisatoren. Niet iedereen is het daarmee eens. Tijdens een Paranormaal Beurs enige weken geleden in de Grote Kerk in Den Haag, die Soels samen met zijn zaken partner Michiel Loeber organi seerde, protesteerde buiten een groepje mensen tegen het ge bruik van het godshuis voor dit soort evenementen. „Het is jammer dat ér ontzettend veel mensen zijn, die zich pas open stellen voor paragnosten of hypnotiseurs, als een familielid of kennis er baat bij heeft ge had", zegt Soels. Hij is zelf - zo zegt hij - 'abso luut niet begaafd op paranor maal gebied.' Maar de wereld tussen hemel en aarde boeit hem bijzonder. „Ik ben drie jaar Maarten Soels: „De mensen verrichten hun werk met hun geest. Ik kan geen betere plek daarvoor bedenken dan een kerk." FOTO HENK BOUWMAN mensen zitten die de boel doel- geleden in het organiseren van beurzen verzeild geraakt. De al lereerste beurs was een compu terbeurs, ook in de Pieterskerk. Een wereld van verschil dus met een Paranormaal Beurs. Het laatste vind ik persoonlijk veel leuker; vanwege mijn eigen in teresses maar ook vanwege de mensen die erop afkomen. Het raakt je veel meer dan de'be zoekers van een computer beurs, die op zoek zijn naar een printer." Echt controleren kan hij het natuurlijk niet, maar Soels heeft er een vast vertrouwen in dat er tussen de deelnemers geen bewust flessen. „Deze mensen vormen zo'n beetje een vaste groep, die her en der in het land op Paranormaal Beurzen is te vinden. Als er ineens een be drieger tussen zou zitten, dan wordt hij beslist aangesproken door de andere deelnemers. Want dat soort dingen willen ze niet." Het bleek uiteindelijk niet zo heel moeilijk om juist de Pieter skerk af te huren voor een Para normaal Beurs. „We mogen al leen geen Yomanda-toestanden binnen de deur halen. Dat ge beurt ook niet. Spectaculaire shows hoeven de bezoekers niet te verwachten", zegt de man die enig jaren geleden de hypnoti seur Rasti Rostelli naar de Stadsgehoorzaal haalde. Rostelli staat bekend om zijn spannen de shows waarin hij grote groe pen mensen onder hypnose brengt, ze laat laat schreeuwen als Tarzan, gitaarspelen als Clapton en huilen als een baby, om ze vervolgens van de siga retten of faalangst af te helpen. „Een Rostelli-show zou ik nu niet meer doen", zegt Soels. „Het is te nadrukkelijk enter tainment. Toen vond ik het heel leuk om mensen op deze ma nier kennis te laten met hypno se. Maar nu wil ik géén specta culaire shows meer organiseren. Op de beurs van zaterdag en zondag zul je ze niet aantreffen. De deelnemers aan de beurs en de bezoekers hebben privacy. Dat is ook nodig, het gaat vaak om heel persoonlijke dingen." De Paranormaal Beurs is za terdag 24 en zondag 25 juni van 10.00 tot 18.00 uur ge opend. Entreekaartjes kosten 10.00 gulden. Kinderen tot 12 jaar hebben onder begeleiding gratis toegang. De meeste deel nemers vragen een bijdrage van tien, twaalf gulden voor een consult. Shell is boycot Leiden voor leiden aad rietveld Met het besluit het olieplat form Brent Spar niet af te zinken heeft Shell in ieder geval een boycot van de ge meente loeiden voorkomen. Vlak voordat Shell Engeland door de bocht ging besloten burgemeester en wethouders van Leiden gistermiddag lot een boycot. Die vanochtend uiteraard weer werd afgebla zen. Wethouder Jan Laurier (GroenLinks/milieu), die met het voorstel voor de boycot kwam, is blij met het besluit van Shell Engeland. „Want als het afzinken van de Brent Spar was doorgegaan waren er nog veel meer van die 'oliedobbers' naar de bodem van de oceaan gestuurd." Een Leidse boycot van Shell zou niet meer dan sym bolisch zijn geweest. Van de ongeveer 230.000 liter brand stof die degemeentelijke au to's per jaar verbruiken komt verreweg het meeste uit de dieseltank op het terrein van de dienst Milieu en Beheer. Die tank wordt gevuld door Shell en het contract daar voor loopt tot 1 januari van het volgend jaar. Burgemeester C. Goekoop en wethouder J. Walenkamp waren tegen een boycot. wordt. De aanleg van de stortlocatie is nog onzeker. In het zuidelijk deel van de provincie worden, onder meer bij Cromstrijen ook grote stortlocaties gemaakt. Vóórdat de Oostvlietpolder tot stortplek wordt omgevormd, moet onomstotelijk zijn aange toond dat er de komende jaren behoefte is aan nog een stortlo catie. Als er een stortplaats komt, wordt deze zo afgewerkt dat er een groen recreatiegebied ontstaat. Examen rt K Rutger van Noord I 3 uit Hoogmade, on langs gewond geraakt bij een brommerongeluk, doet thuis examen. LEIDEN ANNET VAN AARSEN „Ik had wel wat meer vuurwerk verwacht", mopperde een toe hoorder gisteravond tijdens de pauze. Zijn metgezel: „Hoezo? Leiden heeft de soepelste rege lingvan heel Nederland." liet Stadsdebat in het Leidse Volkshuis over de nieuwe Alge mene Bijstandswet (nAWB) die volgend jaar van kracht wordt, leverde vooral veel compli mentjes op voor de manier waarop de gemeente deze wet heeft ingevuld. Onder meer eenvoudiger te doorgronden voor de cliënten van de sociale dienst en minder fraudegevoe lig. Daarnaast biedt de Leidse invulling van de nABW voor de mensen die het nodig hebben mogelijkheden om in aanmer king te komen voor toeslagen. Toch is er geen regeling zo goed, of er zitten wel een paar haken en ogen aan, bleek gister avond. Tijdens het Stadsdebat discussieerde een forum van deskundigen met de mensen in de zaal over de Leidse uitwer king van de nieuwe Algemene Bijstandswet. „In Leiden is de nAWB simpel ingevuld. Maar ik ben benieuwd hoelang Leiden het zal uithou den. Want op de Leidse manier is de kans heel groot dat er straks meer geld uitgegeven zal worden. Nu voeren politici vaak korte-termijnpolitiek. Misschien denkt de wethouder wel 'Op het moment dat Wallage erachter komt, ben ik al weg'. Maar meer geld uitgeven zal toch een effect van deze regeling zijn", meende Romke van der Veen, onderzoe ker van de Universiteit Twente. Verantwoordelijk wethouder Jan Laurier ziet het echter niet zo somber in. „Ons uitgangs punt is niet om door middel van de regels een bezuiniging te be reiken. Maar toch denk ik niet dat we straks meer geld zullen gaan uitgeven. Sommige men sen zullen er op vooruit gaan, anderen gaan er iets op achter uit." Werk Ray Geerling, projecleider nA BW in Amsterdam, vraagt zich af hoe het zit met de grotere in spanningen die de sociale dien sten straks moeten gaan ver richten, om hun klanten weer aan het werk te krijgen. Zo veel werk is er niet, meent hij. „Veel mensen in de samenleving zijn niet bereid om hun baan te de len. Er zijn de afgelopen decen nia weliswaar meer banen ge komen. Maar het aantal uren arbeid in totaal is niet toegeno men. Aan de andere kant zijn er wel meer mensen onder wie de banen verdeeld moeten wor den." De Amsterdamse project leider vindt dat de sociale dien sten vooral ook oog moeten houden voor mensen die kans loos zijn op de arbeidsmarkt. Ook onderzoeker Van der Veen heeft enigszins moeite met het in de toekomst strengere active- ringsbeleid. „Ik ben bang voor de bureaucratie die dat met zich meebrengt. Ik denk dat er straks meer ambtenaren aan de slag worden gezet dan uitke ringsgerechtigden. Trajectplan - nen naar werk zijn heel leuk maar een groot deel van het cliëntenbestand van de sociale diensten zal met de huidige ar beidsmarkt niet uitstromen." Een lid van het team 'Vrouwen in de bijstand' sprak zich uit te gen de nieuwe verplichte bepa ling dat bijstandsmoeders moe ten gaan solliciteren zodra hun kinderen zes jaar oud zijn. Nu nog ligt de grens voor sollicita tieplicht op twaalf jaar. „Op de ze manier worden nog meer kinderen sleutelkinderen. Een slechte zaak." Ook protesteren de 'Vrouwen in de Bijstand' te gen de aanstaande veranderin gen voor mensen die hun uitke ring aan het begin van de maand krijgen. In de nieuwe si tuatie krijgt de groep - zo'n 1200 cliënten groot - haar uitkering pas aan het eind van de maand, zodat met het geld voor een maand de maanden december en januari moeten worden overbrugd. Een probleem dat door wethouder Jan laurier wordt erkend. Hij is op zoek naar oplossingen, waarbij wordt gedacht aan een overbruggings lening. En ander probleem dreigt voor onderhuurders die straks met een huurcontract moeten aantonen dat ze op commercië le basis met hun medebewo ners in een huis wonen. Som migen vrezen dat een aantal van hen van hun huisbaas geen papieren zullen krijgen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11