Armsysteem bij zonwering Consument Half Nederland heeft wasdroger Kraan met filtersysteem DINSDAG 20 JUNI 1995 Balkonhoekarm Glijarmtussenrolarm Vertikaal scherm Zonwering houdt de z stralend en zonnig, fc Buitenzonwering. Wie daar opti maal en langdurig plezier van wil hebben koopt niet zomaar een scherm, maar laat zich informe ren bij de vakhandel over de ge schiktste uitvoering; het juiste armsysteem. Die is afhankelijk van: vorm, afmeting en situering van het kozijn, de te overspannen breedte en de draairichting van ramen en deuren. De gewenste gebruiksmogelijkheden en de be schikbare ruimte zijn mede bepa lend voor de grootte van de uitval; de afstand tussen gevel en voor zijde scherm. De vakman zal een kwaliteitspro- dukt aanbevelen. Kwaliteitszon wering is herkenbaar aan het PLV-kwaliteitslabel (Producenten en leveranciersvereniging zonwe ring- en rolluikenbranche); nog meer zekerheid biedt een TNO- gecertificeerd scherm. Behalve bij markies of verticale zonwering moet voor elk scherm afzonderlijk worden bepaald welk armsysteem van de zes het beste is. De vaste arm is de eenvoudigste. Deze scharniert op een vast punt in het verticale muurprofiel. De 'doorloophoogte' (ruimte tussen onderzijde uitgeklapt frame en 'vloemiveau') is daardoor gering en het scherm is zelden geschikt voor kozijnen met openslaande ramen en deuren. De standaard uitvoering is zeer windgevoelig, gaat snel klapperen. Daarom is dit systeem ook verkrijgbaar met een verzwaarde, windvaste, stormvas- te of gasveerarm. De duplex arm is een glijarmsys- teem, bij het neerlaten van het scherm glijdt de arm ver omhoog. Daardoor ontstaat een aanzienlij ke doorloophoogte. Ook ramen en deuren zijn onder zo'n scherm meestal probleemloos te openen. De valarm is geschikt voor zeer hoge ramen. Hierbij brengt een tussenrol het doek eerst loodrecht naar beneden en pas nadat die rol is geblokkeerd, valt het doek in voorwaartse richting uit. Bij dit ty pe zijn zowel uitval als doorloop hoogte gering. Bij de glijarmtussenrolarmbe- werkstelligt de tussenrol dat het doek eerst in vrijwel horizontale en pas daarna in verticale richting uitvalt. Dit type is geschikt voor kozijnen met openslaande ramen. De vorm lijkt op die van de mar kies, maar in gesloten toestand neemt dit type aanzienlijk minder ruimte in beslag. De zijzonwe ring-stukken van de markies ont breken echter. De balkonhoekarm is speciaal be doeld voor plaatsing onder over stekken en balkons. De gebogen arm kan voor elk balkon door de fabrikant op maat worden gele verd. Het knikarmscherm is het meest geavanceerde systeem. De twee WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊi PUZZEL OPGAVE CRYPTOGRAM Horizontaal: 1Vechten terwijl ze op de vloer liggen (6); 7. Volgens de priester onmatig uitgelezen (5); 8. Rust heen en weer uit (5); 9. Zo te ho ren is er werk aan deze plant (5); 10. Dat rijtuig is eigenlijk een misbaksel (4); 11In wezen geen droge tijd (6); 12. De duiven la ten zich horen op de binnen plaatsen (6). Verticaal: 2. Bij schade krijg je een hele reeks groeten (5); 3. Voertuig met gevoel voor de Britten (6); 4. Rolt met klem later van de pers (6); 5. Maakte de indruk'niet op de hoogte te zijn (4); o. Toon zwier door verplaatsing! (8); 10. Wel een boerin.die haar erver-- liest (4); 11Uitstekend li chaamsdeel (3). OPLOSSING WOORDZOEKER Overgebleven woord: ROMMELKAMER knikarmen bevinden zich vlak on der het doek en zijn verbonden aan een, zowel horizontaal als verticaal, scharnierend construc- tiedeel in de kap en aan het voor- profiel. Bij bepaalde merken (Ma- do) is ook de hellingshoek van het doek instelbaar, daardoor kan on der andere de (aanzienlijke) door loophoogte worden bijgesteld. Van dit wind- of stormvaste scherm is ook de uitval traploos in te stellen. Dit type scherm is veruit het duurste, maar biedt ook de meeste mogelijkheden. Het kan bijvoorbeeld tegelijkertijd als binnenzonweringen terrassover kapping fungeren. Het verticaalscherm is arm-loos. Bij dit scherm is het zonwerings doek ingeklemd tussen twee, te gen het kozijn bevestigde, profie len. Met een goede kwaliteit doek naar buiten kijken blijft moge lijk kan 90% van de zonneën- ergie worden tegenhouden. Deze zonwering is geschikt voor kozij nen met vaste en naar binnen draaiende ramen. Door de gerin ge afmetingen van profielen en kap doet het heel weinig afbreuk aan het aanzicht van de gevel. Ook de markies, de klassieker on der de zonneschermen, is nog steeds volop leverbaar. Het hout van weleer is vervangen door fraai gekleurde (gemoffelde) lichtmeta len frames. Pluspunten van de markies zijn onder andere de per manente zijzonwering, de ruime, 'gebogen' uitval en het klassieke uiterlijk. Minder aantrekkelijk zijn de 'ontsierende' grote kast en de prijs. De vijf systemen waarmee zonwe ringen kunnen worden bediend zijn de: koord-, band-, staaldraad- mono-commando en elektrische bediening. Koord- en bandbediening zijn al leen geschikt voor lichte scher men. En koordbediening dan ei genlijk alleen voor bediening van binnenuit. De staaldraadbediening werkt met een solide zwengelwindwerk. Daardoor is dit systeem geschikt voor grote en zware schermen. Het monocommandosysteem is geschikt voor lichte en iets zwaar dere schermen. Het kan geleverd worden met een zwengeldraai- werk of met een afneembare (zwengel-)stang. Met een elektrisch systeem (Som- fy) is in principe elk type zonwe ring op afstand te besturen. Vaak is de (buis)motor inge bouwd in de constructie. Een handgeschakelde elektrische be diening wordt volautomatisch als daarop een tijdklok, een zonnecel en een windmeter worden aange sloten. Voor meer informatie: Zonwering: Mado Nederland b.v. Tel.: 040 - 2513877. Elektrische besturing: Somfy Ned. BV. Tel: 02503 - 14344 Wttg/B/KtHÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊMÊÊÊÊÊÊÊ Nederlandse huishoudens ver bruiken steeds minder aardgas door woningisolatie en steeds meer elektriciteit door een groeiend aantal huishoudelijke apparaten. De gemiddelde reke ning voor 'gas en iicht' daalde sinds 1980 met bijna de helft tot 1600 gulden. Dat staat in het Energie Verslag Nederland van het Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN) in Petten. Elektrische apparaten zijn sinds 1973 zuiniger geworden, maar door de sterke groei van het aantal apparaten is het elektrici teitsgebruik per huishouden ge stegen. In 1973 had slechts vijf procent van de huishoudens een wasdroger, maar in 1993 al 45 procent. Vaatwassers zijn goed voor acht procent van het totale huishoudelijk elektrici teitsgebruik. Twintig jaar geleden stond in elk huishouden één televisie toestel, nu gemiddeld ander half. Het voortdurend laten aanstaan van de tv op de stand by knop vreet volgens het ECN energie. Veertig procent van de elektriciteit die de tv's verbrui ken gaat aan stand by verloren. Onder druk van de hoge elektri citeitsprijzen en de minder goe de economische situatie liep begin jaren tachtig het verbruik tijdelijk terug, maar begon daar na weer te stijgen. Vergeleken met 1974 is het stroomgebruik per huishouden in Nederland met veertien procent toegeno men tot 3018 kilowattuur in 1SS4. Daarentegen is het ge middeld aardgasverbruik per huishouden gestaag gedaald, van 3100 kubieke meter in 1980 tot 2100 kubieke meter in 1993. Een daling van dertig procent die is bereikt door dubbel glas en andere isolatie van woonhui zen en door toepassing van ho- ge-rendements verwarmingske tels. Voor het verwijderen van een hinderlijke chloorsmaak uit drinkwater brengt Franke een keukenkraan met geïntegreerd filter. Smaakt het kopje thee weer veel lekkerder. Dit filter is echter niet alleen ontwikkeld om het nare smaakje uit het wa ter te halen, maar tevens in staat selectief chemicaliën, bac teriën en virussen te verwijde ren. Dus ook de gezondheid is erbij gebaat. De kraan heeft drie knoppen: rechts voor koud, links voor warm en aan de voorzijde voor gefilterd water. Het gefilterde water komt vi£ een aparte lei ding uit de uitloop. Hebt u net een nieuwe kraan dan kunt u ook een apart filter kraantje in mini-uitvoering la- Daarvoor moet u toch nog wel een bedrag van te gen de 600 gulden negrtellen. Een drie-in-één kraan komt compleet op circa 1200 gulden. Maar voor mensen die tot nu toe voor drink- en theewater week-in-week-uit naar de win kel gaan, kan zo'n uitgave op den duur zeker lonend zijn. Het filter gaat ongeveer een half jaar mee en is dan 'vol'. Dat merkt men doordat de kraan nog maar een klein straaltje geeft. Bij aankoop van de com plete kraan of de mini-uitvoe ring ontvangt u een antwoord kaart om een nieuw filter te be stellen. Zo'n filter kost rond de zeven tientjes. Het vervangen kunt u gemakkelijk zelf doen. Voor meer informatie: Franke Roestvrijstaal, Helmond, tel. 04920-85142. Bouwgrond te koop Voor het tiende jaar i verschijnt bij Bouwcentrum Ex po in Rotterdam de brochure 'Bouwgrond te koop'. Hierin staat een overzicht van grond die in Nederland te koop is voor de bouw van particuliere, vrij staande woningen. Het is inte ressant om bij deze tiende uit gave eens terug te bladeren en de ontwikkeling van de grond prijzen over het afgelopen de cennium te bekijken. Het blijkt dat in tien jaar tijd de prijs van een vierkante meter bouwgrond met ruim 50% is ge stegen. Volgens gegevens van de gemeenten lag de gemiddel de meterprijs in 1985 rond de 120 gulden en nu rond de 180 gulden. Per provincie doen zich opmer kelijke verschillen voor. De ge middelden lopen uiteen van 108 gulden in Groningen en Friesland tot 350 gulden in Zuid-Holland. Ook per gemeente treden inte ressante verschillen op. In de provincie Groningen variëren de prijzen van 43 tot 200 gul den. In Zuid-Holland zelfs van 170 tot 700 gulden. Van de ge meenten die bouwgrond te koop hebben wordt de grond prijs vermeld en het telefoon nummer waartoe men zich voor nadere inlichtingen kan wen den. In het overzicht is tevens ver meld welke gemeenten eisen stellen aan de toekomstige ei genaar/bewoner, zoals econo mische gebondenheid. In de in leiding geeft de brochure uit voerige informatie over het moeizame traject van grond ko pen voor het bouwen van een huis. 'Bouwgrond te koop' kan voor een tientje worden afgehaald aan de informatiebalie van Bouwcentrum Expo (Weena 760) te Rotterdam. Wilt u schrif telijk bestellen dan dient u een bedrag van 15 gulden over te maken op giro 2058600 t.n.v. Bouwcenrum Boekhandel te Rotterdam, onder vermelding van de titel van de brochure. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■Hl RIPS arulé-rz- Ucux, iA< c^o-ecL cyeioru^ccn- pok y/ (go 4 yOr* TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten Heer Ollie trok met bevende handen zijn jas uit en gaf die aan de waard. „Ach, zover is het dus al met mij ge komen", prevelde hij gebroken. „Be rooid moet ik door het leven gaan en zelfs mijn mooie jas heb ik niet meer als beschutting. Hoe moet dat nu? Zó kan ik toch niet de straat op? Zeg jij dan eens iets, Tom Poes!" Maar dat hoefde niet. De waard trok een oud en gescheurd kledingstuk uit en een poetsmand en wierp dat de ongelukkige toe. Want zelfs deze ver harde ondernemer had nog een zacht plekje in zijn gemoed. Toen was zijn geduld echter op. Zodra heer Bommel de flarden had aange trokken wierp hij hem met schade en schande de deur uit. Torn Poes volg de hem en hielp hem zorgzaam over eind. „Laten we nu .gauw naar huis gaan", stelde hij voor. „Dan kunt u uw za ken in orde maken en dan is alles weer..." „Naar huis?!" riep heer Ollie jamme rend. „Waar een heksenring in het gazon groeit en waar nummer der tien op de deur staat? Jij begrijpt er niets,van, jonge vriend! Ik ben een getekende, achtervolgd door het noodlot!" Op dat moment werd hun aandacht getrokken door een stem, die mur melend de stilte van de nacht ver stoorde. „Kwade voortekens", sprak de stem. „Duivelskruid, groeiend naast het trapje van de herberg! Dat duidt op kommer en kwel voor de onderne mer en voor allen, die hier binnen gaan. Ik had het kunnen weten." Het was Hobbel Hachelbout, die bij het licht van de vale maan enig on kruid bestudeerde. H T W R Weersvooruitzicht WOENSDAG 21 JUNI DOOR HANS VAN ES Morgen, 21 juni, om 22 uur 36 staat de zon recht boven de Kreeftskeerkring; de start van de astronomische zomer. Op deze langste dag van het jaar blijft de zon 16 uur en 45 minuten boven de horizon. De atmosfeer past zich op dit moment aardig bij de kalender aan; op de weerkaarten prijkt een circulatiepatroon met zomerse kenmerken. De straal stroom, de band met versterkte westenwinden, neemt deze week een vrij noordelijke postie in en stuurt depressies en regenfron ten langs IJsland naar het noor den van Scandinavië. De subtropische gordel van ho- gerdruk is nu ook een stuk verder naar het noorden verschoven. Aparte kernen van hogedruk tref fen nu aan ter hoogte van de 50e breedtegraad. De uitwerking van dit zomers stramien was gisteren goed te merken in ons land. On der een strakblauwe lucht liep het kwik eindelijk weer eens boven graden op. Alleen aan het strand, waar een vrij krachtige zuidweste wind stond, zat er nog niet meer in dan 17 of 18 graden. Vanmiddag is de stroming naar zuid gedraaid en met maxima van graden aan zee en 27 graden in Limburg wordt het waarschijnlijk d warmste dag van deze week, Als woensdag de kern van hogedruk boven Midden-Europa wordt af gelost door een ander hoog, dat via de oceaan naar het oosten koers stroomt vanuit het noorden koelere lucht binnen. De middagtempi tuur valt terug naar ca. 19 graden. De aflossing van de wacht geeft ook enige tijd bewolking; eventuele neerslag stelt weinig voor. Het nieuwe hogedrukgebied staat garant voor enkele dagen stabiel weer. Nadeel is evenwel dat de kern wat blijft dralen boven de Brits Eilanden. Hiermee samenhangend waait de wind nog tot vrijdag uit noord tot noordwest, 2 tot 4 Beaufort. Ondanks redelijk wat zon blij de temperatuur gematigd door aanvoer van over de koele Noordzee (zeewater 14 a 15 graden). Voorlopig komt het kwik met hoger dan 18 graden aan zee en 21 den landinwaarts. Toch is de echte zomerwarmte niet eens zo vei weg. Boven Engeland, West-en Zuid-Frankrijk loopt het kwik later i de week weer op. Het is even afwachten of de hogedrukkern dit wei einde de sprong over de Noordzee naar het vasteland waagt. In dat geval wordt de wind aflandig en is de warme lucht in een mum van tijd hier. Misschien heb ik morgen meer zekerheid hierover. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en af en toe buien, misschien ook met onweer. Maxima rond 16 graden; in de om geving van Oslo vooral Nu en dan zon, ook* een gen iets koeler. Denemarken: Perioden met zon en vrij wel overal droog. Middag- temperatuur vandaag on geveer 23 graden, morgen circa 18. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden, afgewis seld door wat zon en nu en dan regen. In Engeland meer zonnige perioden en vandaagavond kans op een regen- of onweersbui. Middagtem- peratuur uiteenlopend van 15 graden op de Hebriden tot plaatselijk 24 in de om geving van Londen. België en Luxemburg: king e nige perioden maar uidwesten uit meer bewol- I morgen kans op enkele Middagtemperatuur on geveer 25 graden, morgen in het westen Noord- en Midden-Frankrijkr Vandaag eerst vrij zonnig maar later op de dag meer bewolking en vooral in het westen enkele onweersbuien. Morgen half tot zwaar bewolkt en op veel plaat sen enkele buien, ook met onweer. Mid dagtemperatuur meest tussen 25 en 29 graden maar langs de kust van het Ka naal enkele graden frisser. Portugal: Veel zon en vrijwel overal droog. Langs de westkust ten noorden van Lissabon kans op mist of laaghangende bewol king. Middagtemperatuur aan de kust uiteenlopend van 20 graden aan de Cos ta Verde tot 28 ?an de Algarve; in het binnenland maxima rond 30 graden. Madeira: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 23 graden. Spanje: Zonnige p rond 28 graden, morgen koeler. Zwitserland: Vandaag zonnig, in de avond kanN een lokale regen- of onweersbui. Mo meer bewolking en in het hele lam kele regen- of onweersbuien. Warm maxima rond 28 graden. Oostenrijk: Vandaag zonnig, morgen king en enkele regen- of onweerstx ii Warm met maxima van ongeveer 29 e Tsjechië en Slowakije: Vandaag zonnig, in de avond in Tsji kans op een onweersbui. Morgen r bewolking en enkele regen- of onw buien. Middagtemperatuur ongevee n Tsj«[ WOENSDAG 21 JUNI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.19 Zon onder 2 Maan op 01.51 Maanonderl Waterstand IJmuiden Katwijk r Hoog 11.26 23.55 10.59 2 Laag 06.46 19.36 06.27 1 Weerrapporten 20 juni 08 ui n vandaag enkele l( Ergwarr de Costa's waarts tussen 30 en 36. Langs de kust in het noorden en westen aanmerkelijk lagere temperaturen. Canarische Eilanden: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 24 graden, landinwaarts veel war- Droog, veel zon en warm met maxima tussen 28 en 35 graden. •Zuid-Frankrijk: Perioden met zon. Vandaag in het wes ten en morgen ook elders enkele ver spreide regerv of onweersbuien. Mid dagtemperatuur ongeveer 30 graden, langs de Atlantische kust morgen enkele graden lager. Mallorca enlbiza: Veel zon, vandaag kans op een onweers bui. Vrij warm met maxima van ongeveer 30 graden. Italië: Veel zon en droog, maar morgen in het noorden kans op een lokale onweersbui. Warm met middagtemperaturen rond 30 graden. Corsica en Sardinië: Veel zon, morgen wat meer bewolking en een kleine kans op een lokale regen- of onweersbui. Warm met maxima rond 30 graden. Malta: Zonnig en warm. Middagtemperatuur omstreeks 31 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig. Op de Egeische zee geleidelijk meer wind. Middagtemperatuur onge veer 27 graden, op het vasteland circa 32. Turkije en Cyprus: Zonnig, maar in het Turkse binnenland enkele verspreide regen- en onweersbui en. Middagtemperatuur vlak aan zee meest tussen 28 en 32 graden. Duitsland: Vandaag flinke zonnige perioden, in de namiddag en avond in het zuidwesten kans op een onweersbui. Morgen minder zon en in het hele land kans op regen en onweersbuien. Warm met maxima Tisterdam half bew. Bordeaux Brussel Cyprus Las Palmas onbew 23 1' r 32 18 t 35 2'

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8