Europeanen moeten meer sparen Economie Beurs I)e Kredieter zoekt voor bedrijfjes goede lening Computervakhandel boos over onderzoek Consumentenbond Spanning tussen VS en Japan loopt verder op Onrust op internationale oliemarkt door ministersoverleg van OPEC DINSDAG 20 JUNI 1995 ECONOMISCH KORT LINGERIEKETEN De Kroon is failliet. De dertien winkels in ondergoed, gevestigd in Rotter dam, Spijkenisse, Vlaardingen en Capelle aan den IJssel, zijn dicht. Het personeel, zestig man sterk, zit thuis. Hun toekomst is onzeker. De keten is eigendom van voormalig hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool in Rotterdam, A.I Diepenhorst, en zijn broer, die Eerste-Kamerlid van het CDA is. De broers erfden de handel van hun vader. Volgens FNV bonds- bestuurder Wilma Ruis ging het bedrijf ten onder aan 'mismanagement'. OP DE EFFECTENBEURS in New York was het gisteren weer feest. De Dow Jones-index boekte een flinke 6tijging van 42,89 punten tot 4553,68 en sloot daarmee voor de vierde achtereenvolgende beursdag op een recordniveau. De drijvende kracht achter de gestage koers stijgingen is de verwachting dat de rente in de Verenigde Staten op korte termijn omlaag zal gaan. BRITISH STEEL heeft in het op 1 april geëindigde boekjaar het beste resultaat voor belasting in vijf jaar behaald. De winst ging omhoog van 30 miljoen pond tot 578 miljoen pond (1,45 mil jard gulden). Het Britse staalbe drijf schrijft de verbeterde resul taten toe aan de toegenomen vraag op de belangrijkste staal- markten, vooral in Europa, en aan hogere verkoopprijzen. Bri tish Steel profiteerde verder van de lage koers van het pond ster ling. Topindustriëlen: Unie moet duidelijke doelen stellen AMSTERDAM GPD De Europeanen moeten meer sparen, onder andere via pensioenfondsen. Dat kapitaal kan worden gebruikt om nieuwe investeringen te doen in de Europese Unie. Dat is een van de adviezen van een groep top-industriëlen, die heeft bekeken hoe de Unie haar concurrentiepositie in de wereld kan verbeteren. ting. Aan de regeringsleiders, die volgende week voor een topconferentie bijeenkomen in het Franse Cannes, stellen ze vijf streefcijfers voor. Het spaargeld in Europa zou tegen het jaar 2000 een niveau van 25 procent van het bruto binnenlands produkt (BBP) moeten bereiken (nu rond twin tig procent). Het rendement op De Ronde Tafel met promi nente ondernemers als Timmer (Philips), Herkströter (Shell) en Tabaksblat (Unilever) meent dat de Unie en de vijftien lidsta ten zich duidelijke doelen moe ten stellen met betrekking tot kapitaalvorming, sparen, ba- exportvergro- kapitaal in het bedrijfsleven dient te worden opgeschroefd naar zeventien procent tegen de eeuwwisseling om een positief signaal te geven naar investeer ders. Het ligt nu op veertien procent, een flink stuk lager dan in de Verenigde Staten. De in dustriëlen constateren dat op dit terrein de interne markt nog niet de voordelen heeft opgele verd, die waren voorspeld. Ze wijzen ook op het achter blijven van het aantal banen in de particuliere sector in vergelij king met de VS en Japan. Ze he kelen de 1 lidstaten die de werkgelegen heid moet beschermen maar te gelijkertijd grote hindernissen AMSTERDAM GPD Dealer Info: 'Voor bedrog ontbreekt elk bewijs' stens eenmaal met een defecte computer te kam pen heeft gehad. Dealer Info wijst erop dat de ge noemde bedriegerij (valse snelheidsaanduidingen op processoren) in Duitsland werd gevonden. Het computerblad vermoedt dat de bond deels een Duits consumentenonderzoek heeft geleend en zich verder heeft gebaseerd op klachten van le den. Op de TROS-radio bevestigde een mede werkster van de bond het gebruik van het Duitse onderzoek. Desgevraagd zegt een woordvoerder van de Consumentenbond dat het computeron- derzoek gebaseerd is op een eigen enquête onder 2100 leden, aangevuld met klachten van leden. ,,De dozen met formulieren staan bij ons. Kom maar kijken." De bond spreekt tegen dat een De computervakhandel beschuldigt de Consu mentenbond van list en bedrog. De branche is boos over het door de bond uitgevoerde onder zoek naar personal computers. De resultaten daarvan werden vorige maand in de Consumen tengids gepubliceerd. De Consumentenbond sig naleert daarin vormen van bedrog in de Neder landse computerhandel waarvoor elk bewijs ont breekt, aldus het vakblad Dealer Info. In het meinummer van de Consumentengids presenteerde de bond de resultaten van een en quête onder 2100 leden. Onder koppen &ls 'Com puter laat het vaak afweten' en 'List en bedrog' De handelsspanningen tussen de Verenigde Staten en Japan zijn vandaag verder opgelopen. De Japanse minister van ver keer, Shizuka Kamei, liet weten dat zijn land tegenmaatregelen zal nemen als Washington het dreigement uitvoert om sanc ties te treffen tegen Japanse luchtvrachtbedrijven, te weten Japan Air Lines en Nippon Car go Airlines. De twee landen lig gen ook al met elkaar overhoop over de handel in auto's. De VS dreigden Japan giste vormt voor het scheppen van nieuw werk voor werklozen, met name jongeren. De Unie dient zich tot doel stellen tussen 1995 en 2000 tien miljoen ar beidsplaatsen te creëren in de particuliere sector. In de wereldexport moet het Europese aandeel omhoog naar 25 procent en de Unie zou haar hoogopgeleide bevolking en tra ditie van wetenschappen op ni veau beter kunnen benutten. Er rfnSedeT dan ze ontvangt. Deze balans moet in evenwicht komen, vin den de industriëlen. Kleine en beginnende bedrijven kunnen binnenkort de lastige en tijdrovende klus van een le ning lospeuteren bij de bank, kosteloos overlaten aan De Kre dieter. De organisatie opent de ze week haar eerste vestiging aan het Valeriusplein in Amster dam. Volgens De Kredieter is voor beginnende of snel groeiende bedrijven de financiering bij banken een onoverzichtelijke en lastig te nemen hindernis. Veel kredietvers trekkers stellen verschillende eisen of voor- Waarden, geven uiteenlopende adviezen, terwijl ook de renteta rieven per bank kunnen ver schillenen. De Kredieter is een nieuwe, landelijke franchiseorganisatie en doet wat De Hypotheker doet voor de particulier die een hypotheek nodig heeft. De Kre dieter zoekt voor de onderne mer de beste en goedkt geldverstrekker. Het waar schuwt ook voor nodeloos g lenen of onderpanden verstrek ken. De Kredieter is vo klant gratis; hij dekt zijn kosten via een percentage dat de banj voor een geslaagd krediet uit keert. Bij het opzetten van een be drijfsplan en financieringsplan kan de Kredieter ook behulp, zaam zijn, zij het dat dan eer, tarief van ongeveer tweehon derd gulden per uur wordt bere kend. ren met sancties nadat onder handelingen over het lucht- vrachtvervoer waren mislukt. Tokyo weigert het Amerikaanse bedrijf Federal Express toestem ming te geven om vanaf de Fili- pijnen via Japan naar andere Aziatische landen te vliegen. Volgens de Amerikanen is dat een schending van het lucht vaartverdrag uit 1952, maar de Japanners willen deze overeen komst helemaal herzien, omdat die te voordelig zou zijn voor de VS. Wanneer de Amerikaanse sancties zouden ingaan, is niet WENEN Rtr/ANP Op de internationale .oliemarkt is de nodige onrust ontstaan door het halfjaarlijkse minis tersoverleg van de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) in Wenen. De ministers hebben gisteren, de eerste dag van hun beraad, weliswaar nog geen besluiten genomen, maar het lijkt erop dat het kartel aan stuurt op een prijzenslag in 1996 om marktaandeel te her- linke daling van de noteringen. Verscheidene ministers uitten gisteren hun ongenoegen over het feit dat de OPEC niet profi teert van de groei van de vraag naar olie. De organisatie houdt zich redelijk aan haar produk- tieplafond van 24,52 miljoen va ten (van 159 liter) per. dag, maar andere producenten zoals Noorwegen en Groot-Brittannië pompen steeds meer olie om hoog. Daardoor liggen de prij zen nog steeds op een laag ni veau. De wereldvraag is de afge lopen joeni Land daarvan 1,7 miljoen hun rekening. De Venezolaan» minister Arrieta, die gisteret voor een half jaar werd gekozen tot voorzitter van de OPEC, ver klaarde dat opschorting van he produktieplafond een optie i voor 1996. Dit jaar blijft hei maximum waarschijnlijk no; van kracht. Als de OPEC de kra nen volgend jaar wijd opei draait, kan een situatie ontstaaj als in 1986. Toen drukte het kar tel de prijzen flink omlaag doe overproduktie, waardoor pro ducenten met relatief hoge kos ten in de problemen kwamen. BINNENLANDSE AANDELEN MFFST ACTIFVF FONDSFN OPTIEBEURS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6