Rebellen rijden Tsjetsjenië binnen Levy kan niet kiezen tussen Likud en ego Buitenland ^erry: VS kijken naar ^noodzaak kernproeven Doden door overstromingen Bangladesh Noodmaatregelen Burundi zonder effect Aan alles gedacht en alles geregeld? Britse mannen zuinig met ondergoed londen Eén op de drie Britse mannen draagt zijn onderbroek twee tot drie dagen op rij. Eén op de honderd Britten doet een week met hetzelfde ondergoed, aldus een Brits onderzoek. Van de ondervraagde mannen neemt één op de vier regelmatig om de drie dagen een douche of bad. De ondervraagde vrouwen zijn schoner. Van hen bekende één op de zes soms drie dagen niet te douchen of baden. De helft van de Britse vrouwen draagt onder goed tot het op de draad is versleten. Irak houdt gegevens achter new york De VN hebben meer bewijzen gevonden dat Irak ge gevens achterhoudt over biologische wapens. Daarentegen heeft Bagdad aan bijna alle eisen betreffende chemische en ballisti sche wapens voldaan. De speciale VN-commissie, die toeziet op de ontmanteling van het Iraakse wapenarsenaal, heeft gisteren voor het eerst gezegd ervan overtuigd te zijn dat Irak niet meer beschikt over het vermogen voor chemische en ballistische oor logvoering. President wint verkiezingen in Guinee conakry De partij van de Guinese president Lansana Conté heeft een grote meerderheid gewonnen in het parlement. Op 11 juni werden in het Westafrikaanse land de eerste vrije verkiezin gen gehouden, waaraan meerdere partijen konden meedoen. De drie belangrijkste oppositieparttijen hebben de verkiezingen af gedaan als frauduleus en boycotten de nieuwe volksvertegen woordiging. De Partij van Eenheid en Vooruitgang (PUP) van Conté 71 heeft van 114 parlementszetels in de wacht heeft ge sleept. Nieuwe termijn Hongaarse president Boedapest Het Hongaarse parlement heeft gisteren volgens verwachting president Arpad Göncz voor een tweede termijn van vijfjaar herkozen. Göncz (73) kreeg 259 van de 335 geldige uitgebrachte stemmen, één meer dan de tweederde meerder heid die de grondwet voorschrijft. Zijn enige tegenstander, de door drie conservatieve oppositiepartijen gesteunde oud-minis ter van cultuur Ferenc Madl, bleef op 76 stemmen steken. Staking Zuid-Afrika zonder geweld Johannesburg Tienduizenden Zuidafrikanen hebben gisteren verspreid over het land gedemonsteerd tijdens de eerste algeme ne staking onder de vorig jaar aangetreden regering van presi dent Nelson Mandela. In tegenstelling tot vroegere stakingen verliep de actie zonder geweld. De stakers eisten meer inspraak in de bedrijven. Khartum veilt dure limousines Cairo» De Sudanese regering gaat op 2 juli vijftien limousines veilen teneinde het begrotingstekort iets te verminderen. De wa- jens waren bestemd voor staatsbezoeken van presidenten en toningen aan Sudan. Het Egyptische persbureau Mena meldde jisteren dat ondei; de limousines een auto is die speciaal was ge tocht voor het bezoek in 1960 van de toenmalige Egyptische president Nasser. Verder zijn geen mededelingen gedaan over de vijftien pronkstukken. /oorlopig geen plan breken moratorium /ashington-wellington P-Rtr-AFP )e Verenigde Staten zullen wel- cht enige nucleaire 'experi- tenten' uitvoeren in het kader an een toekomstig verbod op ernproeven. De VS zullen ech- er zeker niet het Franse voor- leeld volgen en een vrijwillig noratorium op kernproeven ireken. Functionarissen van de egering-Clinton hebben dit gis- eren gezegd. Minister Perry defensie) zei dat de regering laar beleid overweegt inzake de >eperkingen die zullen worden ;esteld aan de lichte nucleaire xplosies die zullen zijn toege- taan onder het Comprehensive Test Ban Treaty waarover nog vordt onderhandeld. Perry oegde hieraan toe dat de rege- ing niet van plan is buiten dit 'erdrag ondergrondse kern- iroeven te hervatten. „Wij zijn liet van plan dat moratorium te ireken", aldus Perry. Perry zei dat met andere lan- len zal worden gesproken over velk soort proeven zijn toege- itaan als weer zou worden ge est. Als alternatief voor vol- vaardige kernexplosies zijn ex- lerimenten mogelijk met explo res op kleinere schaal. Ook is Eindbestemming van opstandelingen is nog niet duidelijk De zwaar bewapende Tsjetsjeense rebellen en hun 'men selijke schilden' zijn vanochtend Tsjetsjenië binnengere den. Na een tocht van bijna 20 uur passeerden de zes bussen met naar schatting 70 Tsjetsjeense strijders en 130 vrijwilligers de grens tussen het Russische autonome gebied Dagestan en de opstandige deelrepubliek Tsjets- parlementsleden en journalis ten. Bij het vertrek van de Tsjetsje- nen uit Boedjonnovsk en bij de daarop volgende bevrijding van de 764 gijzelaars speelden zich dramatische taferelen af. Hon derden inwoners van de stad vielen hun vrijgelaten familiele den en kennissen om de hals. Anderen, die hun familieleden niet zo snel konden vinden, probeerden een glimp op de vangen van de inzittenden van de bussen. Zij weesden dat hun verwanten als gijzelaars waren meegenomen. Veel overlevenden van het drama, dat aan minstens 100 mensen het leven heeft gekost, waren woedend op de Russi sche president Jeltsin die zater dag het bevel had gegeven het ziekenhuis te bestormen. „Zij vielen ons aan. Onze eigen jon gens schoten op ons met ma chinegeweren. We kropen tegen de muren aan als konijnen". Terwijl de meeste bevrijde gij zelaars vergezeld van dolgeluk kige familieleden naar huis gin gen, verklaarde een aantal leden van de medische staf in het zie kenhuis te zullen blijven tot hun collega's die door de Tsjetsje- nen waren meegenomen, terug zouden zijn. „De Tsjetsjenen hebben ons beloofd dat onze collega's terugkomen. Ze zeiden correspondent Volgens een Russische woord voerder wil de leider van de re bellen, Basajev, niet zoals hij eerst had gezegd naar het Tsjetsjeense stadje Vedono. Vol gens de Russen trekken de Tsjetsjenen nu naar het berg dorp Nozjai-Joert, waar Basajav een nieuw verzetscentrum zou willen opbouwen. Gistermiddag begonnen de Tsjetsjenen aan de tocht die normaal hooguit drie uur duurt. De Russen verhinderden echter dat ze de snelste weg namen. De radicale Tsjetsjeense strij ders hadden van de Russische premier Tsjernomyrdin een vrij geleide gekregen. Voorwaarde was dat ze de honderden gijzelaars vrijlieten, die ze sinds vorige week woens dag vasthielden in het zieken huis van Boedjonnovsk. Omdat ze de Russische belofte niet ver trouwden namen ze vrijwilligers mee in hun bussen. Bij hun tocht werden ze nauwkeurig in de gaten gehou den door Russische militaire eenheden. Helikopters cirkel den boven het konvooi, jeeps volgden de bussen. Onder de 130 vrijwilligers in de bussen zijn leden van de medische staf van het ziekenhuis, Russische De bussen met Tsjetsjeense rebellen en hun gijzelaars rijden nu door Tsjetsjenië. Op de foto het afscheid in Boedjonnovsk. dat de nachtmerrie in Tsjetsje- In de Tsjetsjeense hoofdstad nië duizend keer erger was dan Grozny is vandaag de tweede wat hier is gebeurd. Ze wilden ronde begonnen van de hervat- onze mensen laten zien hoe erg te onderhandelingen over een het was", aldus dokter Marina bestand in het gebied. Dit over- Sverdikova. leg was ook een van de voor waarden die de bezetters van OVSE, de Organisatie voor Vre- Boedjonnovsk hadden gesteld de en Samenwerking in Europa, voor vrijlating van de gijzelaars. De OVSE-woordvoerder en een De besprekingen tussen Mos- Tsjetsjeens delegatielid toonden kou en de Tsjetsjenen vinden zich tevreden over de eerste on- plaats onder auspiciën van de derhandelingsdag. het mogelijk proeven zonder TerhTóding Té'TiÖü'den. Nieuw- Zeeland heeft de Verenigde Sta ten meegedeeld dat de weder zijdse betrekkingen ernstig on der druk zullen komen indien Washington zijn kemproeven hervat. De Franse president Chirac heeft gisteren tijdens een persoonlijke ontmoeting een verzoek van de Japanse premier Murayama afgewezen alsnog af te zien van plannen voor her vatting van de Franse kernproe ven in de Stille Zuidzee. Chirac nodigde' na zijn topontmoeting met Murayama Japanse geleer den uit om een bezoek te bren gen aan Frans Polynesië, opdat zij zich ervan kunnen vergewis sen dat de ondergrondse proe ven geen schade aan het milieu berokkenen. Het Australische parlement nam gisteren op initiatief van premier Keating een motie aan waarin een veroordeling wordt uitgesproken over het Franse besluit de kernproeven te her vatten. De motie waarschuwt Frankrijk dat Australië en ande re landen in het Pacifische ge bied sancties zullen overwegen als Parijs zijn plannen doorzet om dit najaar acht kemproeven uit te voeren. sylhet Overstromingen als gevolg van hevige moes sonregens hebben in het noordoosten van Bangladesh aan zeker 41 mensen het leven gekost. Ongeveer ander half miljoen mensen zijn van de buitenwereld afgesloten. Vooral de districten Sylhet, Sunamganj (foto) en Moulvi- bazar zijn zwaar getroffen door de watervloed die sinds donderdag uit India naar Bangladesh stroomt. De pogingen om de mensen die van de buitenwereld zijn afgesloten te redden worden belemmerd door de regen en wind en het gebrek aan boten die de sterke stroming het hoofd kunnen bieden. Volgens de autoriteiten worden nog vele mensen vermist wier huis is weggespoeld. Het dodental kan daarom tot enkele honderden stijgen. FOTO EPA MUFTYMUNIR Zwitserland wil meer tol vrachtwagens Zwitserland gaat de toltarieven voor vrachtwagens verhogen. Bern geeft daarmee uitvoering aan een vorig jaar februari ge houden referendum, waarin de bevolking zich uitsprak voor een verschuiving van het vrachtvervoer van de weg naar het spoor. In plaats van een eenmalig be drag wil de regering vrachtwa gens van 3,5 ton of meer 1,6 centime (ruim 2 cent) per tonki- lometer laten betalen. Daartoe worden speciale meters in de wagens geïnstalleerd voor het vastleggen van de gereden af stand. Tegen dat tarief kost een rit van 125 kilometer van een vrachtwagen van 7,5 ton vijftien Zwitserse frank (twintig gulden. Onder het bestaande tolsys- teem betalen de zwaarste Zwit serse vrachtwagens maximaal 4.000 frank per jaar en buiten landse wagens 25 frank per dag. De kantons en de transportbe drijven krijgen de gelegenheid suggesties te doen voor wijzi gingen in de plannen. Daarna legt de regering een definitief wetsontwerp voor aan het par lement. Het nieuwe systeem zou over drie jaar van kracht kunnen worden. De heffing dient behalve voor het stimuleren van het goede renvervoer per trein ook voor het dekken van de kosten die vrachtwagens veroorzaken via ongelukken, lawaai, schade aan gebouwen en luchtverontreini ging- JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT „Wij bouwen vandaag een nieuw huis", vertelde oud-minister David Levy afge lopen zondag zijn geestdriftige aan hang. Maar zal zijn nieuwe, nog naam loze politieke beweging werkelijk kun nen concurreren met het vertrouwde 'oude huis', de Likud van Benjamin Netanyahu? Het heeft er veel van weg dat Levy zich onzeker voelt en de grote gok alleen heeft gewaagd omdat hij geen uitweg meer zag. Misschien dacht hij dat Neta nyahu op het allerlaatste moment een compromis zou voorstellen, zoals Li- kudleiders in het verleden steeds heb ben gedaan als hij dreigde op te stap pen. Maar Netanyahu gaf geen krimp. De situatie is er sinds zondagavond wel iets overzichtelijker op geworden, maar duidelijk is nog steeds anders. Met zijn aankondiging van een nieuwe bewe ging lijkt Levy zich definitief te hebben afgekeerd van de Likud. Maar zijn be weging is nog geen officiële politieke partij. Gisteren verklaarde hij dat hij zich gewoon blijft beschouwen als lid van de Likudfractie in de Knesset. „En ik ben niet van plan dat te veranderen." Wat Levy de Likud duidelijk wil maken, is dat hij zich beschouwt als een recht matig bewoner van het 'oude huis'. Twee dagen geleden heeft hij met zijn aanhang de eerste steen gelegd van een nieuw huis, maar hij zal daar pas defi nitief intrekken als Netanyahu hem hoogstpersoonlijk de partij uitwerkt. Het liefst zou Levy zijn nieuwe bewe ging 'Cheirut' of 'Likud' noemen, want dat zijn de namen waarmee hij zich verbonden heeft gevoeld sinds hij in 1957 voet op Israëlische bodem zette. In het opvangkamp voor Marokkaanse immigranten maakte hij voor het eerst kennis met de paternalistische en niet zelden racistische houding van het door Oosteuropese joden gedomineerde Ar beid. Zijn vernederende ervaringen in die tijd drukten een stempel op zijn politieke loopbaan, die begon in de noordelijke immigrantenstad Beit She'an. Hij verte genwoordigde er de plaatselijke bouw bond en werd later gemeenteraadslid en loco-burgemeester. Via het centrale comité van Menachem Begins Cheirut- partij bereikte hij in 1969 de Knesset, het Israëlische parlement. Het jaar 1977 bracht voor het eerst de Likud, met de Cheirut als belangrijkste component, aan de macht. De overwin ning was voor een belangrijk deel te danken aan de Marokkaanse immi grantengemeenschap. De Marokkanen, David Levy voorop, dweepten -met Be gin, de man die de socialisten had ver slagen en die zich ondanks zijn Poolse afkomst niet neerbuigend gedroeg te genover immigranten uit het Midden- Oosten. Levy kreeg als dank voor zijn bijdrage aan de verkiezingsoverwinnig het de partement van immigratie en immi- grantenopvang toegeschoven. In het tweede kabinet-Begin (1981) werd hij minister van huisvesting. De politieke opvattingen van David Le vy verschillen niet wezenlijk van die van Benjamin Netanyahu. Maar de man uit Beit-She'an is soms bereid wat meer water bij de wijn te doen, met name als het gaat om zaken van oorlog en vrede. In het kabinet van Yitzhak Shamir, dat in 1992 zou plaatsmaken voor de huidi ge linkse regering, was Levy minister van buitenlandse zaken. Zijn ondermi nister was Benjamin Netanyahu, en die twee vormden niet direct een konings koppel. Levy wist dat Shamir hem haat te en hij vermoedde dat deze Néta- nyahu als een waakhond op zijn depar tement had geplaatst. Dat Netanyahu door zijn goede beheersing van het En gels een taal die Levy niet spreekt voor de buitenlandse media het gezicht van Israël werd, droeg al evenmin bij tot een goede samenwerking. Volgens mensen die hem goed kennen, is Levy's grootste grief het besef dat hij politiek op zijn retour is. Toen na de verkiezingsnederlaag van 1992 Neta nyahu werd aangewezen als Shamirs opvolger, werd voor iedereen duidelijk dat hij, Levy, de top nooit meer zou be reiken. Hij wist zich verslagen door een veel jongere man. Daarom heeft Levy deze week de grootste gok uit zijn poli tieke leven gewaagd. Het kan nu twee kanten op, schreef gis teren het populaire dagblad Yediot Acharonot. „De tijd zal leren of de 18de juni 1995 het begin was van een nieuwe volksbeweging, met aan het hoofd Da vid Levy, of de dag waarop een mini- partij het licht aanschouwde die de machtsdromen van Levy zowel als Netanyahu zou verwoesten." Maar het is ook mogelijk, zelfs waar schijnlijker, jdat de schade voor Neta nyahu beperkt blijft, terwijl Levy met open ogen de politieke woestijn in loopt. De tijd waarin Marokkaanse im migranten zonder aarzelen zijn stem advies opvolgden, is definitief voorbij. De nieuwe immigranten van nu zijn de bijna 600.000 Russen en Oekraïners die in de afgelopen vijf jaar zijn gearriveerd, en voor die groep is Levy een vreemde. BUJUMBURA «AFP-DPA De noodmaatregelen die presi dent Ntibantunganya van Bu rundi gisteren instelde, hebben nog niet geleid tot een einde aan de onrust in de Burundese hoofdstad Bujumbura. In de door Hutu's bewoonde wijk Ka- menge in het noorden van Bu jumbura waren schoten te ho ren. De wijk wordt door het door Tutsi's gedomineerde le ger omsingeld. Legerwoord- voerders reageerden met de mededeling dat Kameiige ge heel onder controle van de strijdkrachten staat. Ntibantunganya wil met de strenge veiligheidsmaatregelen een nieuwe burgeroorlog in het door etnisch geweld geteisterde land voorkomen. Zo geldt voor geheel Burundi, en niet alleen voor de hoofdstad, de avond klok. Politieke bijeenkomsten en demonstraties zijn verboden, met uitzondering van die van zijn eigen coalitieregering. Voor reizen in het land waarbij pro vinciegrenzen worden over schreden, is toestemming van de autoriteiten nodig. De media staan onder curatele. Zij mogen geen etnische haatgevoelens propageren. Het door Tutsi's gedomineerde leger moet een hervorming ondergaan. Sinds de moord in oktober 1993 op de eerste democratisch gekozen en procent van de bevolking, con- tot de Hutu's behorende presi- centreren zich in de hoofdstad, dent Melchior Ndadaye, kent waar uit vrijwel alle wijken de Burundi een vorm van stam- Hutu's zijn weggevlucht, men-apartheid. De Tutsi's, 14 Reiswijzers en Routekaarten. Voor informatie over uw vakantieland en de weg ernaartoe. Reisgidsen. Voor de urtgebrei de informatie over uw vakantie land en streek. Reisverzekering op maat. Kies voor een éénmalige verzekering /vw\NB-leden, of een Vaker Vakantie Verzekering. De Internationale Reis- en Kredietbrief. Onmisbaar voor voertuighulp bij pech onderweg in het buitenland. ANWB Alkmaar, Kennemerstraatweg 12 Beverwijk, Beverhof 16-17 Den Helder. Bernhardplein 75. Haarlem. Stationsplein 70. Leiden. Stationsweg 2. IJmuiden, Lange Nieuwstraat 422. Zaandam. Peperstraat 146.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5