10%, Rijksambtenaar: maar ook harder Minder, werken „Dat noem ik spectaculair, rente die klimt naar Bijbel bij de huur inbegrepen Binnenland Tilburger fotografeert en misbruikt meisjes in slaap Nederlandse economie blijft verder groeien Brug op het droge Tunnel Pannerdensch kanaal verdeelt (nog) de coalitie Kok lust wel weer eens een boterham Bonden vechten wanhopig tegen florerend bankbedrijf DINSDAG 20 JUN11995 Nikolai walrus primeur Dolfinarium harderwijk» In het Dolfinarium in Harderwijk is afgelopen week einde een walrusje geboren. Het is voor het eerst in Europa dat een walrus in gevangenschap heeft gejongd. De walrus is een mannetje met de naam Nikolai, is een meter lang, weegt bijna vijftig kilogram en verkeert in blakende gezondheid. Ook moe der Olga maakt het goed. Vader Igor heeft zijn zoon nog niet ge zien. Dat gebeurt pas wanneer Olga besluit met haar jong de kraamkamer te verlaten om een duik in het buiten gelegen bas sin te nemen. Het Dolfinarium bracht het nieuws gisteren pas naar buiten, omdat het eerst zeker wilde weten dat het walrusje zou blijven leven. foto anp Beenderen in werkput Zutphen zutphen Tijdens graafwerkzaamheden in de binnenstad van Zutphen zijn gisteren beenderen gevonden, mogelijk van een mens. De politie sluit niet uit dat het gaat om de stoffelijke res ten van een in 1989 spoorloos verdwenen Zutphenaar. In 1989 lag de bewuste straat open omdat toen de riolering werd ver nieuwd. Het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk onderzoekt momenteel de botten. Lichaam dode vrouw in tas zwunprecht» In Zwijndrecht is gisteren een dode vrouw gevon den in een grote tas. Een werknemer van een verpleeghuis vond de tas. Het gaat om een 26-jarige France vrouw. De politie heeft twee Franse mannen van 36 en 22 jaar aangehouden. Zij klamp ten rond het middaguur op een parkeerplaats langs de snelweg Rotterdam-Breda surveillerende agenten aan en vroegen om hulp. Later vertelden ze op het politiebureau dat ze de vrouw dood in Zwijndrecht hadden achtergelaten nadat zij aan drugs was overleden. Iraanse homo in Teheran opgepakt den haag De 35-jarige homoseksuele Iraniër die naar zijn ge boorteland is teruggestuurd, is zondag bij aankomst op het vliegveld in Teheran gearresteerd. Dat heeft het steuncomité voor de man vernomen van zijn drie broers die hem op het vliegveld opwachtten. De man werd zondag uitgezet nadat de Haagse rechtbank vrijdag het verzoek van de man afwees om de beslissing over zijn nieuwe asielaanvraag in Nederland af te mo gen wachten. Ruim een jaar lang, vanaf zijn eerste verzoek om toelating als vluchteling op humanitaire gronden in april 1994 tot begin juni dit jaar, repte hij niet over zijn homoseksualiteit. „Niet voldoende consistent en ongeloofwaardig", vond de recht bank. D66-kamerlid Dittrich, die met de man heeft gesproken en de zaak aankaartte bij justitie, overweegt vragen te stellen. Overleg supermarkt-CAO. in de ijskast den haag De onderhandelingen over een nieuwe CAO voor de supermarkten (200.000 werknemers) gaan eind september ver der, zo hebben werkgevers en bonden gisteren besloten na het zoveelste vergeefse overleg. Probleem is en blijft de hoogte van de toeslagen voor werk in de avonduren en in de weekeinden, nu verruiming van de winkeltijden voor de deur staat. De bon den willen de komende maanden van hun leden weten hoever ze in de onderhandelingen mogen gaan. Volgens een woord voerder van de FNV Dienstenbond kunnen de bonden wel leven met lagere toeslagen, mits daar ATV en een loonsverhoging te genover staan. Ontvoerde Nederlander Jemen vrij arnhem De donderdag in Jemen ontvoerde medewerker van het Arnhemse adviesbureau Euroconsult is gisteren vrijgelaten. Of er losgeld is betaald, wilde het bedrijf niet zeggen. De 23-jari- ge man werd ontvoerd bij de stad Rada door een politieke groe pering. De man reed met twee collega's in een auto, toen hij werd aangehouden. De collega's moesten de auto verlaten, hij werd meegenomen. Het slachtoffer werkte als technicus aan een waterzuiveringsproject. In Jemen worden wel vaker buitenlan ders ontvoerd door politieke groeperingen, die zo aan geld wil len komen voor hun acties tegen het zittende regime. groningen gpd lil deze tijd van ontzuiling wil de christelijke woningstichting Patrimonium in Groningen haar beginselen beter uitdra gen. Daarom worden bijbels verstrekt aan nieuwe huur ders. „Wie een hotelkamer huurt, treft op het nachtkastje veelal een bijbel aan. Dat heeft ons op het idee gebracht om in een leeg huurhuis ook een bij bel neer te leggen", legt direc- teur Van Willigen uit. Doel is de eigen identiteit te bena drukken zonder op de toer van evangeliseren te gaan. „We hebben er doelbewust een neutraal briefje bij gevoegd". In de afgelopen maanden zijn op een bestand van zes duizend woningen zo'n dui zend bijbels aan huurders ver strekt. Volgens Van Willigen wordt de landelijk unieke actie door de bewoners hogelijk ge waardeerd. CAO-akkoord: 36 uur en kleine loonsverhoging De 112.000 rijksambtenaren gaan minder werken, maar moeten wel harder en flexibeler aan de slag. Dat is de kern van het CAO-akkoord dat minister Dijkstal van bin nenlandse zaken gisteren met de vakbonden voor over heidspersoneel heeft gesloten. Het principe-akkoord kost naar schatting vijfduizend voltijdsbanen. De lonen gaan slechts mondjesmaat omhoog: 0,75 procent in '96 en 0,85 procent in '97 plus een eenmalige uitkering van een half procent in zowel '95 als '96. Het maximaal haalbare, oordeelden de bonden, maar ze verwachten nog pittige discussies met hun leden. den haag gpd Blij zijn de bonden met de ver korting van de werkweek van 38 naar 36 uur. Maar het is niet ge lukt om vast te leggen dat alle rijksambtenaren nu vier dagen mogen gaan werken. De werk tijden kunnen per werknemer, per afdeling, per rijksdienst en per departement gaan verschil len. Zelfs een werkweek van zes dagen van zes uur per dag is denkbaar. Bij rijksdiensten waar het werk grote pieken kent, zoals de belastingdienst, gaat de werk week 'mee-ademen' met de werkdruk. De toeslag voor het werken op zaterdag gaat om laag. Alleen bij rijksdiensten waar volcontinu gewerkt wordt; zoals bij de douane en het ge vangeniswezen, worden de vrij gekomen uren gegarandeerd herbezet. „Wantje kunt nu een maal niet de gevangenis twee uur per week dicht doen, of open in dit geval", aldus direc teur-generaal personeelszaken Annink van het ministerie. In de meeste andere gevallen worden de vrijgekomen uren niet opgevuld en moet hetzelfde werk in minder uren worden gedaan. „Want de publieke dienstverlening mag er niet on der lijden. We zitten nu een maal in een krimpsituatie. Vol ledige herbezetting is een illu sie", aldus Annink. Dit kabinet wil 1,5 miljard be zuinigingen op de ambtenaren. Hoeveel dit principe-akkoord daaraan bijdraagt, wil Dijkstal pas op Prinsjesdag bekendma ken. De rijksambtenaren vormen de eerste groep ambtenaren waarvoor nu een principe-ak koord is gesloten. Als de leden het akkoord omhelzen, zal het waarschijnlijk model staan voor de zeven andere ambtenaren- CAO's (voor in totaal 740.000 ambtenaren) waarover nog on derhandeld moet worden. De VUT die minister Dijk stal min of meer wil afschaffen blijft in deze onderhandelin gen buiten schot. Daarover werd in een praatgroep over legd, maar die is in een knette rende ruzie eind vorige maand uit elkaar gespat. Bij rijksambtenaren wordt meestal gedacht aan de 30.000 departementale ambtenaren die in Den Haag achter een bu reau zitten. Het overgrote deel is echter verspreid over het hele land werkzaam, bijvoorbeeld als landmeter, sluiswachter, doua ne-ambtenaar, gevangenisbe waarder of wegwerker bij Rijks waterstaat. tilburg anp Éen 43-jarige Tilburger is op gepakt wegens ontucht met en verkrachting van vrouwen en minstens vijf meisjes. Hij no digde ze bij hem thuis uit, fo tografeerde hen en misbruikte hen daama. Bij de politie zijn negen aangiften binnengeko men, waarvan vijf over mis bruik van meisjes tussen de vijf en dertien jaar. De man heeft alle zaken bekend. In vermoedelijk twaalf tot vijftien gevallen vond het ma ken van de foto's plaats buiten medeweten van de slachtof fers. De man bracht ze ver moedelijk eerst in een diepe slaap alvorens ze met allerlei attributen seksueel te misbrui ken. Volgens een woordvoerder van de Tilburgse politie kwa men bij de man in de loop der jaren tientallen vrouwen over de vloer. Hij legde via adver tenties contact met hen. Van de vrouwen maakte hij in voorkomende gevallen prach tige fotoreportages, maar op de een of andere manier is hij steeds verder afgegleden, al dus de politiewoordvoerder. De politie hield de verdach te op 16 mei aan, sindsdien zit hij vast. In zijn woning trof justitie een groot aantal foto's aan waarop slachtoffers staan afgebeeld. De politie is op zoek naar meer vrouwen die door de verdachte zijn gefoto grafeerd terwijl ze in een zeer diepe slaap verkeerden. NEl en OESO optimistisch weesp De bouw van de nieuwe spoorbrug over het Amsterdam-Rijnkanaal bij Weesp vordert gestaag. De bruggenbouwers hebben nog een dik jaar voordat het gevaarte klaar moet zijn en over het kanaal naast de bestaande spoorbrug wordt geschoven. Als de brug in gebruik wordt geno men, wordt de capaciteit van de spoorlijn verdubbeld. foto anp koen suyk parus-amsterdam anp-gpd Met de economie blijft het de komende jaren wel goed gaan, met de werkloosheid een stuk minder. Het Nederlands Econo misch Instituut (NED kwam gis teren en de OESO kwam van daag met een nieuwe voorspel ling voor de nabije toekomst. Het NEI toonde zich gisteren in een met vijf andere Europese onderzoeksinstituten gemaakt rapport erg optimistisch: de Ne derlandse economie zjil tot het jaar 2000 gemiddeld met 2,7 procent blijven groeien en ligt daarmee precies op het gemid delde van de hele Europese Unie. De EU streeft daarmee de VS en Japan voorbij, waar het NEI een gemiddelde groei van 2,1 en 2,4 procent verwacht. De voorspelling die de OESO vandaag naar buiten bracht, voorziet eveneens 2,7 procent economische groei in Neder land volgend jaar, 0,4 procent minder dan dit jaar. De nieuwe ramingen komen aardig over een met de prognoses die het Centraal Planbureau begin april gaf. Het bureau ziet het Bruto Binnenlands Produkt dit jaar met 3,25 procent toenemen en in 1996 met 2,75 procent. Over de groei van de export, een van de belangrijkste onder delen van de Nederlandse eco nomie, is de OESO minder opti- mitisch dan een half jaar gele den. Toen voorspelden de eco nomen in Parijs een groei van 5,3 procent, maar nu zien zij een toeneming van niet meer dan 4,7 procent. Het negatieve effect van de harde Nederlandse gulden blijft daarmee beperkt, zo stellen zij. De gulden kent ten opzichte van de meeste ari- dere munteenheden momen teel een relatief hoge koers, waardoor Nederlandse produk- ten in het buitenland duur zijn. Daartegenover staan echter de voordelen die bedrijven hebben van loonmatiging en lastenver lichting. En dankzij de harde munt blijft de inflatie laag. Zoals de OESO vorige maand ook al aangaf, blijft de werkloos heid in Nederland een pro bleem. Ondanks een flink aantal nieuwe arbeidsplaatsen zal de werkloosheid als percentage van de beroepsbevolking maar langzaam afnemen omdat de beroepsbevolking in hoog tem po blijft groeien. De werkloos heid zal nagenoeg stabiel blij ven, zo verwacht de OESO: 7,5 procent In 1994, 7,r> procent fti 1995 en 7,4 pfocent in 1996. den haag anp Een tunnel of een 'stille' brug bij het Pannerdensch kanaal is nog het enige twistpunt in de discussie over de aanleg van de Betuwelijn. De regeringspartijen PvdA en D66 gokten er gister avond na afloop van het kamer debat over de Betuwelijn op dat een kleine meerderheid hun motie steunt om voor een tun nel te kiezen. Het kabinet daar entegen stelt een stille brug, een zogeheten M-baan, voor. Die is begroot op 100 miljoen gulden, terwijl de tunnel 250 miljoen zou kosten. Regeringspartij WD steunt vooralsnog het kabinet, maar woordvoerder Blaauw stelde dat 'in de politiek niets onmogelijk is'. PvdA en D66 rekenen op de steun van Groen Links, SP en de kleine christelijke partijen. PvdA-woordvoerder Crone zei dat hij deze week nog gesprek ken in de regio wil voeren om te zien of de keuze van zijn partij en D66 meer steun van de be woners krijgt dan het kabinets voorstel. Het kabinet lijkt niet van zins af te zien van een brug. Volgens minister Jorritsma van verkeer en waterstaat is er vooral sprake van een financieel probleem. „Ik heb de indruk dat de Kamer wel erg luchthartig met geld omspringt." PvdA en D66 stelden gisteren dat een tunnel mogelijk is bin nen het budget van 8,1 miljard. Jorritsma ontkent dat. Ze liet vbrige week ook duidelijk weten dat het blijft bij de toegezegde 820 miljoen gulden extra voor de aanpak van de belangrijkste knelpunten en herhaalde dat gisteren nog eens. De coalitiepartijen denken de tunnel onder het Pannerdensch Kanaal te kunnen betalen door elders langs de goederenspoor lijn voor andere milieuoplossin gen te kiezen of maatregelen uit te stellen. Volgens PvdA en D66 valt bij het knelpunt Rotterdam- Pendrecht 100 miljoen te be sparen door het spoor pal langs rijksweg Al5 aan te leggen in plaats van in een boog bij Pend- recht. Jorritsma gelooft daar niets van, maar laat momenteel een Engels onderzoeksbureau de situatie bij Pendrecht nog eens bekijken. Premier tevreden over verloop van China-reis kanton yvonne van der heupen correspondent „Als ik tien jaar jonger was, zou ik hier een jaar gaan wonen. Nu zal dat er waarschijn lijk wel niet meer van komen". Premier Kok keek gisteren 'met een heel positief gevoel' terug op een verblijf van een kleine week in China. Hij gaf echter ook duidelijk aan dat hij net zo lief als een gewone burger zou hebben rondgereisd. „Bij een officieel be zoek is het volstrekt onmogelijk om enig in zicht te krijgen hoe de samenleving in el kaar zit", zei hij aan de vooravond van zijn vertrek uit China. Kok loopt niet warm voor het leven van een vorst. In China is daar echter voor een bezoekende regeringsleider geen ontkomen aan. Overal een rode-loperontvangst, een majoor als persoonlijke lijfwacht, personeel voor het dragen van de koffers en elke dag twee keer officieel, uitgebreid eten. In een gesprek met de meereizende Nederlandse journalisten in zijn suite op de 28e etage van het sjieke White Swan Hotel in Kanton constateerde een ontspannen Kok droog: „Laat ik het zo stellen: ik ben wel weer toe aan een boterham". Het bezoek van premier Kok en een dele gatie met ruim dertig grootindustriëlen aan Peking, Sjanghai en Kanton is vorige week al tot een succes verklaard. Gisteren vatte Kok het samen tot: „In politiek opzicht zijn de banden met Peking versterkt. Econo misch gezien zijn bestaande contacten ver der uitgebouwd. Ik denk dat het Nederlands bedrijfsleven hiervan lang profijt zal trek ken". Kok weigerde een optelsom te maken van de waarde van het aantal contracten dat uiteindelijk is afgesloten in de afgelopen dagen en die tenminste enkele honderden miljoenen gulden belopen. „Het gaat niet om het aantal of de omvang van de con tracten, maar als je er nu niet op tijd bij bent dan kun je het over tien jaar wel verge ten in China", benadrukte Kok het belang van een aanwezigheid op de langere ter mijn in het immense land met zijn 'enorm onstuimige groei'. Werkgeversvoorzitter Rinnooy Kan sloeg een voorzichtige toon aan. Hij is tevreden, maar benadrukte de moeilijkheden die het zaken doen met China nog altijd oplevert. Hij plakte onder meer de etiketten 'bureau cratisch, corrupt en onbetrouwbaar' op het land dat bovendien een schoksgewijze ont wikkeling zal blijven doormaken. „Ondernemers zullen rekening moeten blij ven houden met risico's. Het blijft moeilijk hier". den haag david jan godfroid ING, ABN AMRO, RABO. Van Lanschot, Credit Lyonnais Bank Nederland: zoveel banken, zoveel reorganisaties. Zelfs de vak bondsonderhandelaars zijn nauwelijks in staat door de bomen het bos nog te zien. Hun gevecht tegen het afslankende bank bedrijf kan niet verhinderen dat er de ko mende drie tot vier jaar zo'n 15.000 banen uit de florerende bedrijfstak met nu nog ruim 100.000 werknemers zullen verdwij nen. .Maar of we het droog kunnen houden, dat betwijfel ik. Als ik heel eerlijk ben, dan zeg ik: het kan niet zonder gedwongen ontsla gen." De vakbeweging is nadrukkelijk in hét de fensief. Een collectieve arbeidsovereen komst waarin vooruitstrevende afspraken zijn gemaakt over verkortingvan de ar beidstijd in ruil voor flexibilisering en een loonstop van drie jaar heeft dat niet kunnen voorkomen. De bonden zijn bang dat er bij ING een 'hard surplus' van enkele honder den werknemers overblijft voor wie geen werk meer is. ABN AMRO wil, ondanks een verbod daarop in het sociaal plan, in 'be paalde projecten' de mogelijkheid om werknemers te ontslaan. Van Lanschot re organiseert, het personeel van Credit Lyon nais Bank Nederland verkeert na de overna me door De Generale in grote onzekerheid. De bonden zitten met de handen in het haar. Hier en daar is misschien niet aan ge dwongen ontslagen te ontkomen, zo erken nen hun onderhandelaars schoorvoetend. Maar toegeven bij de ene bank betekent dat ook bij de andere de principiële werkgele- genheidsgarantie moet worden verlaten. Vakbondsonderhandelaars verwijten met name de grote banken nu al werknemers de laan uit te willen sturen, zonder af te wach ten hoe de in maart gemaakte CAO-afspra- ken in de praktijk uitwerken. De verkorting van de werkweek van gemiddeld 38,4 uur naar gemiddeld 36 uur heeft nog op geen stukken na zijn volledige beslag gelaegen. Bovendien hebben werkgevers nog niet of nauwelijks geprobeerd de arbeidsmarktpo sitie van hun medewerkers met opleidingen te vergroten. „Zo hebben ze bij ING in feite al besloten afscheid te nemen van groepen werkne mers", aldus Hamaker, „daar wordt een voudig geen energie meer ingestopt." Zijn collega De Leeuw den Bouter van de Dien stenbond CNV: „De CAO had elementen in zich die verder gaan dan hétgeen de werk gevers wilden. Dat blijkt nu. Ik ben zeer te leurgesteld dat we bij alle reorganisaties nog eens moeten bevechten wat we toen al hadden bevochten." Er lijkt één lichtpuntje: de RABO-bank. Daar lijkt de 36-urige werkweek voorlopig voldoende soelaas te bieden. Probleem hier is dat de centrale directie niet veel te zeggen heeft over het beleid van de aangesloten (zelfstandige) banken. Hamaker weigert het hoofd al te snel in de schoot te leggen. De bonden zullen de arbeidsbureaus oproepen bij ontslagaan vragen voor bankmedewerkers 'heel zorg vuldig te bestuderen' of de bank wel heeft geprobeerd iemand om te scholen of via korter werken ontslagen te voorkomen. Als desondanks blijkt dat veel mensen hun baan verliezen, dan is het over en uit. „Mis schien hebben de banken wel gelijk", zegt De Leeuw den Bouter, „maar dat moeten we achteraf dan maar constateren". Introductietarief tot 1 juli 1995. 55 Sinds de introductie van de Postbank Klimrcnte rekening is het sparen er een stuk spectaculairder op geworden. En zoals u van de Postbank gewend bent, werkt het eenvoudig. De minimum-inleg bedraagt f5000,-. U kunt kiezen uit 2 looptijden: 5 jaar en 10 jaar. Als u vóór 1 juli 1995 een Postbank Klimrente rekening opent, klimt de rente gegarandeerd naar respectievelijk 7,5%* in het 5e jaar en 10%** in het 10e jaar. Eveneens uniek is het ge mak waarmee u tussentijds geld kunt opnemen. We willen het u gezien de hoge rente niet aanraden, maar tussentijds opnemen is geheel kosteloos. U neemt dan per keer ten minste f 1000,- op en laat minimaal f 1000,- staan. Zo ziet u maar, sparen kan wel degelijk spectaculair zijn. Bel voor meer informatie (020) 591 82 80 en vraag de folder 'Postbank Klimrcnte rekening' aan of haal hem op het postkantoor. POSTBANK Sparen doe je bij de Postbank. elde rentevergoeding: 5,7H per jaar. •'Gemiddelde rentevergoeding: 6.6H

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3