'Toch kan ik de Serviërs begrijpen' 'Actie! Het hoeft allemaal niet zo peaceful' Feiten &Meningen 'Nederland is te ondoordacht naar Bosnië gegaan' DINSDAG 20 JUN11995 „Wat denkt u, de tekst van Frits Bolkestein is bijna ge heel door mijn handen gegaan." WD-kamerlid Jan Dirk Blaauw, 'fractiespecialist voormalig Joegoslavië', zegt het met een terloopse vanzelfsprekendheid. Dat WD-fractieleider Bolkestein zaterdag op een partijcon gres pleitte voor terugtrekking van Nederlandse blauw helmen uit Bosnië-Hercegovina was voor hem geen verrassing. Wèl de stroom van fel afkeurende reacties, niet in de laatste plaats van partijgenoot en defensiemi nister Joris Voorhoeve. Blaauw kijkt er een beetje ongelukkig bij. Want hoe gaan die dingen? De minister van defensie is net gearri veerd in New York en de minister van buitenlandse za ken zit met de premier in China. Bij hen arriveert een eenregelig telegram waarin staat: Bolkestein wil blauw helmen weghalen. Een politieke rel is geboren. De WD-fractiespecialist zucht: „Wat ziet men dan over het hoofd? Het woordje regulier. Zo nauw steekt dat. Bolke stein pleit niet voor onmiddellijk eenzijdig terugtrek ken, maar voor regulier terugtrekken. Dat is iets funda menteel anders!". In de lunchpauze van het kamerdebat over de Betu welijn, waar Blaauw ook woordvoerder is, treedt hij graag op als advocaat voor zijn fractievoorzitter. Want zo is de rolverdeling in de WD: Bolkestein schetst de grote lijnen, de fractiespecialisten zetten de puntjes op de i. Blaauw nuanceert: „Wat wij op de politieke agenda willen plaatsen, is de vraag hoe lang we nog in Bosnië actief willen blijven. We zitten er nu drie jaar, wordt het niet eens tijd dat een ander onze taken overneemt? De WD vindt het onderhand welletjes. In Cambodja heb ben we indertijd ook gezegd: het is mooi geweest." Blaauw, zelf oud-officier bij de marine, wijst op de hoofdbrekens die de langdurige aanwezigheid in ex- Joegoslavië de landmacht kost. „Men zit daar middenin een reorganisatie. Over een half jaar zou de eerste pant serinfanteriebrigade die geheel uit beroepsmilitairen bestaat meteen al naar ex-Joegoslavië moeten voor af lossing van andere eenheden. Wij willen die luchtmo biele brigade in Nederland hebben, want de Apache- helikopters komen eraan. Daar moet mee geoefend worden. Bovendien wordt deze eenheid opgenomen in het Nederlands-Duitse legerkorps. Meteen naar ex-Joe- goslavië afreizen zou een ongelukkige start voor dit nieuwe legerkorps zijn." Dat het bepleiten van een discussie over terugtrek king op een ongelukkig moment is uitgekozen, uitgere kend nu 170'zwaarbewapende mariniers op het punt staan naar Bosnië te gaan, erkent Blaauw volmondig. „Zo'n discussie komt altijd ongelegen. Het is net als het beëindigen van een liefdesrelatie, daar wacht je ook vergeefs op het geschikte moment. Maar je móet het ooit een keer aansnijden. In de fractie hebben we twee maanden geleden al de knoop doorgehakt. Maar ik geef toe dat het verwarrend is om enerzijds extra troepen te sturen en tegelijk een discussie te starten over het be ëindigen van je taken daar." Voor alle duidelijkheid: in het WD-scenario worden de moslims in Srebrenica en Sarajevo niet aan hun lot overgelaten, maar neemt een ander land de taken van de circa 1.200 Nederlandse blauwhelmen over. Op een algehele evacuatie is de WD niet uit. Blaauw: ,,Ik geloof er niet in dat de VN rustig de aftocht kunnen blazen. Dat wordt hoe dan ook een pandemonium met grote inzet van troepen en mogelijke slachtoffers. Je moet misschien denken aan preventieve bombardementen op Servische munitiedepots en brandstofvoorraden. Maar het is niet verstandig daar te veel over uit te wij den, want een interview als dit ligt morgen al vertaald op het Servisch hoofdkwartier in Pale." Lessen heeft Blaauw inmiddels wel uit de volkeren- oorlog in de Balkan getrokken. Nederland moet niet meer zo ondoordacht en naïef als drie jaar geleden zijn troepen aan de VN uitlenen. „Ten eerste moeten we vooraf zeggen hoe lang we aan VN-operaties willen meedoen. Ten tweede moet de militaire opdracht dui delijk zijn. Als we veel troepen sturen, willen we ook po litieke inspraak en niet in de laatste plaats: de bewape ning moet robuust en afschrikwekkend zijn. Ook een vredesmacht moet power uitstralen." Nederland is te goed van vertrouwen in het conflict gestapt, meent Blaauw. „Ais je terugleest wat mijn PvdA-collega Van Traa en het voormalig CDA-kamerlid De Kok allemaal te berde hebben gebracht, springen de tranen je van zoveel optimisme in de ogen. Het ver trouwen in diplomatieke stappen was zeer groot, terwijl je, als je de geschiedenis van dit gebied een beetje kent, kunt zien dat het zo eenvoudig niet ligt. Wij hebben veel te braaf het VN-advies gevolgd en zijn met relatief te lichte bewapening afgereisd. Onze waarnemers kre gen oude DDR-jeeps in de maag gesplitst die amper re den. Dan de Denen. Die hebben tegen de VN-instruc- ties in gewoon zes Leopard-tanks meegenomen. Daar kunnen we nog wat van leren!" DEN HAAG PAUL KOOPMAN Nederlandse waarnemers opgelucht na vrijlating VN-waarnemer Jos Gelissen onderging in de eerste dagen van zijn gevangenschap 'kritieke momenten', leefde op een schraal dieet van rijst- of bo- nenensoep en werd bedreigd 'middels de bekende handgebaren'. Toch kan hij opmerkelijk genoeg begrip opbrengen voor de Serviërs die hem 24 dagen lang als menselijk schild gebruikten. „Ik praat niet goed wat ze hebben gedaan, maar kan het wel begrijpen. De Serviërs zijn de underdog in deze oorlog, ze staan met de rug tegen de muur. Bij de luchtaanvallen stel ik mijn vraagtekens." Het is de eerste reactie van een militair die 24 spannende en onzekere dagen in gevangen schap heeft doorgebracht, waarbij zijn enige gesprekspart ners enkele collega's en zijn Servische bewakers waren. Identificatie met gijzelnemers komt vaker voor, leert de we tenschappelijke literatuur. Majoor Jos Gelissen (39) uit Zeewolde had gisteren eindelijk weer veilige grond onder zijn voeten. Opgelucht is hij, net zoals zijn twee collega's, kapitein Wilco Ramakers (32) uit Uden en ka pitein Mark Helgers (29) uit Breda. Ze arriveerden gisteren samen met 23 andere vrijgela ten VN-militairen met een spe ciaal VN-vliegtuig vanuit Bel grado in Zagreb. Eerder op de dag waren ze formeel overge dragen aan de VN-troepen, maar hun vrijlating was zondag al bekendgemaakt. Onderaan de vliegtuigtrap wer den ze verwelkomd door VN- gezant Akashi en VN-bevelheb- ber Janvier, een legertje beveili gingsmensen en de internatio nale pers. Onmiddellijk daarna werd het Nederlandse drietal overge bracht naar het nabij gelegen VN-kamp Pleso voor de eerste medische en geestelijke bij stand en stonden de telefoons klaar voor de broodnodige tele foontjesmet het thuisfront. Het Holland Huis op kamp Pleso was met oranje slingers versierd en het ontvangstcomité, met onder anderen een aalmoeze nier, stond voor ze klaar. Het drietal'Onze jongens' werd met open armen ontvan gen. Vanmiddag zijn ze voor een verlof van tien dagen in Ne derland aangekomen om op verhaal te komen. GOED BEHANDELD De drie waarnemers zeggen over het algemeen goed te zijn behandeld door de Bosnische Serviërs, al waren er kritieke momenten. De woede onder de Bosnische Serviërs over de luchtaanvallen was groot. Er waren in de eerste dagen mo menten dat ze vreesden voor hun leven. ,,Ze maakten van die handgebaren. De bedoeling was duidelijk. De eerste dagen wa ren kritiek", blikt Gelissen terug. Ze werden alledrie op 26 mei gevangen genomen, vlak nadat NAVO-vliegtuigen hun bom men afwierpen op Servische munitieopslagplaatsen. Hun ge vangenneming was een fluitje van een cent, want de waarne mers waren ongewapend. Ra makers: ,,Ze kwamen op me af en zeiden: meekomen. Wat kun je doen? Als ongewapende De vrijgelaten gijzelaars gisteren bij aankomst op het vliegveld van Zagreb. Van links naar rechts Mark Helgers, Jos Gelissen en Wilco Ramakers. waarnemer ben je zeer kwets baar. Je doet wat van je ge vraagd wordt". De verhalen over hun gevan genschap lopen uiteen. Mark Helgers, gestationeerd als waar nemer in de sector Sarajevo, moest na zijn gevangenneming zijn uniform omruilen voor bur gerkleren. Dit ervaarde hij als zeer bedreigend. „Dat vond ik geen prettige gedachte. Je weet niet wat er met je gebeurt." FRISSE LUCHT Helgers verbleef de eerste twin tig dagen van zijn gevangen schap onder de grond in een bunker van drie bij vijf meter, samen met enkele andere waar nemers. Dit was vlakbij een mi litair radarstation, circa vijftien kilometer van de Bosnisch-Ser- vische 'hoofdstad' Pale. „De Serviërs zeiden tegen mij: als ons wat overkomt door de luchtaanvallen, dan zijn jullie ook de klos." Twee uur per dag mochten ze naar buiten voor 'wat frisse lucht'. Hij doodde de tijd door spelletjes schaak te spelen, te kaarten en vooral veel te slapen. „Dat heb ik voor m'n leven genoeg gedaan." Wilco Ramakers, die tijdens het gesprek wat aangedaan lijkt als hij over zijn belevenissen ver telt, was gestationeerd bij Banja Luka. Hij werd eerst overge bracht naar een huis in een bos en vervolgens naar het vliegveld van Banja Luka. Daar vormde hij met enkele anderen het 'menselijke schild': „Ik heb daar een dag of drie vastgebonden gezeten, zittend voor een bun ker. Soms mochten we even rondlopen. Maar zeker in het begin gaat er wel wat door je heen". Majoor Gelissen had zijn gevan genneming zien aankomen. „Het hing in de lucht." Hij werd na zijn 'arrestatie' in een Servi sche buitenwijk van Sarajevo overgebracht naar Pale. Een vernederende ervaring was, dat hij werd vastgeketend aan een paal, waarna de Bosnische Ser viërs video-opnamen van hem maakten die de wereld rondgin gen. De rest van de tijd bracht hij door in een kazerne. „De eerste dagen waren zeer bedrei gend. Vooral omdat een derde airstiiketoen nog tot de moge lijkheden behoorde. VERVELING Nadat de eerste spannende da gen voorbij waren, kregen alle drie de overtuiging dat ze wel weer zouden worden vrijgela ten. De verveling sloeg toe, er werd veel geslapen en slecht ge geten soep van rijst of bonen. Probleem was vooral dat ze wa ren verstoken van informatie. Dat wekte de onzekerheid in de hand. „Gaandeweg, toen de be dreiging minder werd, ging ik meer aan het thuisfront denken. Je gedachten gaan naar je fami lie. Ik denk dat het ook vöor mijn collega's gold", vertelt Ge lissen en Ramakers en Helgers bevestigen dat. Door 'technische problemen', zoals de Bosnisch-Servische president Radovan Karadzic dat zo cryptisch formuleerde, werd de vrijlating van de laatste 26 gijzelaars nog bijna een week Algemeen wordt er vanuit ge gaan dat de vrijlating van vier gevangen genomen Bosnisch- Servische soldaten onderdeel uitmaakte van de onderhande lingen tussen de VN, het Inter nationale Rode Kruis en het be wind in Pale. De waarnemers hadden toen zelf ook door, op' grond van de gebrekkige infor matie die ze via de lokale televi sie of een radio kregen, dat ze binnen niet al te lange tijd naar huis konden. „Dat kon geen eeuwen meer duren, dat wist ik wel", vertelt Gelissen. Over tien dagen keren Rama- kers, Gelissen en Helgers weer terug naar het door de burger oorlog verscheurde Bosnië. Ze hebben er geen problemen mee. „We hebben een duidelij ke taak en die moeten we uit voeren", meent Ramakers. En dan staan ze ook weer oog in oog met de Serviërs die eerder hun bewakers waren. Maar ook daar hebben ze geen moeite mee, zeggen ze. ZAGREB CEES VAN DER LAAN CORRESPONDENT WIM STEVENHAGEN Wereldpers verzamelt zich op Greenpeaceschip bij olieplatform Brent Spar: We varen op Shelldiesel de haven van Stornoway uit. Laat in de middag om dat de Greenpeacekok op zich liet wachten. Water zover je kunt kijken, grauw weer. Windkracht zes zwiept de golven huizenhoog op. Het Greenpeace vlaggeschip de Solo heeft de achtervol ging ingezet op de meest besproken oliedobber ter wereld: de Brent Spar. Aan boord het mondiale mediacircus dat een stukje oceaan voor een paar dagen tot brandpunt van de wereld moet maken. Op de kade in Stornoway schudt een bejaarde visser het hoofd. Wat een poespas voor zo'n olieplatformpje. De zee geeft en de zee neemt en er is toch plaats genoeg in dat vele water? Avon turiers zijn het die milieujongens en wat halen ze nou helemaal uit zee? De apotheker in het dorpje op de Hebri- den bij Scotland deed een paar uur goede zaken. Door de wereldpers leeg gekocht. De laatste reispillen eh arm bandjes met accupressuur zijn onder het stof vandaan gehaald. Achter me nig oor kleeft een reispleister. Zeven uur verderop stoomt een obscu re vlootschouw op naar de North Fen ny Ridge, een ruim twee kilometer die pe trog die Shell heeft voorbestemd als het zeemansgraf van de Brent Spar. Be jaard en afgedankt. 130 meter schroot vol olieresten, PCB's, cadmium en lichtradioactief grafiet. In het kielzog van de sleepboten van Smit hebben zich al dagenlang Shell- boten en de Britse visserijwacht genes teld. Twee actievoerders zijn bij een mislukte actie aan boord gehesen van de Rembras en worden volgens Green peace gegijzeld. Het Greenpeaceschip de Altair volgt op de voet, weer gepest door de vijand die probeert te verhin deren dat het Greenpeaceschip hin dert. Bovenop de oliedobber hebben zich vier milieu-activisten verschanst. Ondanks de enorme waterkanonnen van de Britse 'oorlogsschepen' wist een helikopter twee van hen vrijdag te los sen. Eén werd bijna van het dertig me ter boven de zeespiegel uittorende heli- dek gespoeld. De andere twee werden vanmorgen met een kleine rode heli kopter aan boord gebracht. Ze hebben voedsel voor weken bij zich, een radio verbinding met schip de Altair en een overdosis moed. De kettingen waarmee ze zich wilden vastketenen aan de Brent Spar zijn verloren gegaan in de golven. Met een spandoek beant woordden de milieuhelden de water stralen: Welcome back Spartans. De matrozen van de tegenstander kalkten snel hun beddelakens vol: Heil Mam ma. Wé love you. Om het nog enigszins behaaglijk te krijgen zijn ze afgedaald naar een van de werkruimtes, maar de ramen zijn eerder al door Shell ingeslagen en con stant spuwende waterstralen proberen deze jongste milieuhelden op de knie ën te krijgen. Met dit boegbeeld van Greenpace aan boord van de Brent Spar kan er geen sprake zijn van afzin ken, zo weet ook Shell. Als de vier niet opgeven en vrijwillig via het laddertje weer de helikopter inklimmen kan de begrafenis morgen niet doorgaan. Een belegering van het platform door Shell- werknemers of de Britten lijkt onhaal baar omdat het helikopterdek op de Brent Spar ook al is vernield en behan gen met scheermesjesdraad. KAT EN MUIS „Gonzo moet nog even wachten met opblazen," meent Solo's eerste stuur man Frank. Hij heeft net 18 dagen Brent Spar-bezetting achter de rug en is in Panama aan boord gegaan van de inderhaast opgetrommelde Solo. De voormalige Smit Tak sleper die enkele jaren geleden voor enkele miljoenen door Greenpeace is aangeschaft was net op de terugweg van een achtervol ging van het plutoniumtransport dat vanuit Frankrijk via de Kaap Hoorn naar Japan leidde. Flet wordt de laatste tocht van de Solo onder de Green- peacevlag. Na de strijd op de Atlanti sche Oceaan wordt het schip verhuurd aan de Staat der Nederlanden om als een Florence Nightingale te kunnen in grijpen bij olierampen op de Noordzee. Een mooiere finale had de Solobeman ning zich niet kunnen voorstellen. De 14-koppige bemanning van de 67 me ter lange Solo is klaar voor de zoveelste strijd tegen milieu-onrecht. Frank waarschuwt voor de oorlogsdreiging. „Ik hoop dat jullie ze niet nodig heb ben, maar de Shelljongens probeerden de helikopter al naar beneden te halen, dus ik ben benieuwd wat er gaat ge beuren. Maar niet in het water sprin gen voordat wij het zeggen." Greenpeace zegt geen draaiboek klaar te hebben voor de komende dagën. De helikopter staat klaar op het dek van de Solo. De Amerikaanse pilote Paula (45) zit te popelen om de lucht in te gaan. De rubberbootjes zijn vastgesjord. Hans de machinist geeft in de machi nekamer volle kracht vooruit. Nog één nacht en de extra troepen van Green peace kunnen zich in het strijdgewoel storten. Tweede stuurman Cor Graaf land uit Beuningen zal zijn vuurdoop beleven en hij heeft er zin in. „Ik hoop dat er actie komt, echte actie. Wat mij betreft hoeft het allemaal niet zo pea ceful." AAN BOORD VAN DE SOLO PETER DE KNEGT i V Vl e>^& PIEL op (We Af/WfZ- WE KÖ4 ÊÖ4 KAHS OVERBED Htg&ÖJ )S IN VIEP6- TfObp/M M C(EW'" HUM zun ow. Eeuw poof^ WflT ZETÖÊN '0LI&- lyWATSLHAfpUEN' Möe/WE)J ZOh&lktmc 6/3>mrr wat twr ram ooi eeremiEN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2