'Herindeling gemeenten kan de oplossing zijn' 'We hebben geen behoefte aan nog meer HEMA's' Ook Leiderdorp gaat weer sporters van het jaar kiezen Woningbouwverenigingen gaan samen in Wonen Plus Leiden Regio Staatssecretaris Van de Vondervoort over Leidse regio en kuststreek chef henny van egmond, 071-356414. plv -chef hans koenekoop. 071 -356429 Burgemeester I. van der Wel van Warmond: „Als het met overleg en samenwerking kan, waarom dan herin delen?" FOTO DICK HOGEWONING leiden wim koevoet Pas na 70 minuten ging de knuppel in het hoenderhok. Toen durfden twee Leidse PvdA-raadsleden het aan in het Cultureel Centrum in Voorschoten, dat gisteravond was gevuld met tientallen gemeentebestuurders uit de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek, de hamvraag te stellen en pijnlijke conclusies te trekken. front, dat haar een kille en zake lijke benadering verweet. De discussie-avond was geor ganiseerd door de Voorschoten- se PvdA. Thema was de regio vorming in de regio Leiden en de Duin- en Bollenstreek. Voor zitter J.G. Majoor, hoofdredac teur van deze krant, wilde na de pauze weten of de eensgezind heid van vóór de koffie nu schijn was of werkelijkheid. Tussen acht en negen waren er inderdaad vooral beleefdheden Het uur dat daarna volgde moet voor staatssecretaris Van de Vondervoort van binnenlandse zaken moeilijk zijn geweest, al was haar dat niet aan te zien. Zij stond er alleen voor met haar opvattingen over gemeentelijke herindeling, die voor zo'n beetje alle gemeenten in de wijde om geving een reële bedreiging vormt als zij haar zin krijgt. Te genover haar zat een gesloten uitgewisseld en open deuren in getrapt. Majoor meende tussen de regels door 'venijnige me ningsverschillen' te hebben be speurd. Konden de dames en heren politici hun wollige taal ook in 'heldere discussiepunten omzetten?' Het Leidse PvdA-raadslid E. van der Veen kon dat. Hij wilde weten hoe de staatssecretaris de positie van Leiden denkt te ver sterken als deze gemeente bin nen de eigen gemeentegrenzen niet genoeg ruimte kan vinden voor de vele duizenden wonin gen die moeten worden ge bouwd. De staatssecretaris: „Herindeling van gemeenten kan in zo'n geval de oplossing zijn." De Vreeze, ook van de Leidse PvdA, gooide nog wat olie op het vuur. „Uw redenering bete kent een grootscheepse herin deling van gemeenten en leidt tot bestuurlijke en burgerlijke frustraties voor een reeks van tientallen jaren." Van de Vondervoort bleef ui terlijk onbewogen door het tu mult in de zaal. Was bij haar ge hoor herindeling uit den boze, zij moet niets hebben van een vierde bestuurslaag. Gemeen ten, provincies en het rijk - dat is voldoende. Volgens de staats secretaris dreigt een vierde laag te ontstaan doordat allerlei in tergemeentelijke samenwer kingsverbanden, ook in deze re gio, instituten op zichzelf aan het worden zijn. „Lokale bestu ren moeten autonoom beslis singen kunnen nemen en niet afhankelijk zijn van de buren", verwoordde ze haar uitgangs punt. Ook wil zij niet dat taken die boven de gemeenten uitstijgen, bij voorbeeld op het gebied van ruimtelijke ordening en verkeer en vervoer, door samenwer kingsverbanden worden uitge voerd. Die wil zij overhevelen naar de provincie. Van de Vondervoort wilde niet zeggen welke gemeenten in deze regio zelfstandig kunnen voortbestaan of welk mini mum-inwonertal ze zal hante ren. Zij wil dat 'per situatie' be kijken. Burgemeester Ineke van der Wel van het kleine Warmond (5000 inwoners) vindt niet dat j Heftig verzet tegen aanhouding voorschoten Een 16-jarige Voorschotenaar heeft gisteravond een politieagent in het gezicht geslagen. Dat gebeurde toen twee politiemensen hem wilden aanhouden omdat hij zonder helm op een brommer reed. Daarbij verzette hij zich heftig. De jongen is inmiddels overgebracht naar het politiebureau. De agenten zaten aanvankelijk overigens helemaal niet achter de jongen aan. Ze waren juist bezig om zijn vriendje te bekeuren. Deze reed zonder helm op de brommer van de 16-jarige Voorschote naar. Toen die dat zag, griste hij zijn brommer weg en reed weg zonder helm. Daarop zette de politie de achtervolging in. Snelle rijders betrapt voorschoten Bij snelheidscontroles op de Veurseweg en de Leidseweg in Voorschoten zijn gisteren 15 bekeuringen uitge deeld. Alleen op de Leidseweg, waar een maximumsnelheid geldt van 50 km per uur, werden overtredingen geconstateerd. Van de 288 auto's die werden gecontroleerd, maakte een be stuurder het met 101 km per uur wel erg bont. Op de Veurseweg, waar 80 gereden mag worden, werden 104 auto's gecontroleerd. Niemand reed hier te hard. Achthovenerweg afgesloten leiderdorp De Achthovenerweg in Leiderdorp is morgen en donderdag 22 juni vanwege werkzaamheden afgesloten voor het doorgaande verkeer. Alleen (brom)fietsers hebben vrije door gang. Ter hoogte van het Patrimoniumpark worden twee ver keersdrempels aangelegd. Verder komen er verkeersspiegels te staan. De voorzieningen komen er op verzoek van de bewQners van het Patrimoniumpark, die de situatie onveilig vonden. Van daag zijn al enkele voorbereidende werkzaamheden verricht. Zomerconcert in Wassenaar wassenaar Het Van Wassenaer JEnsemble geeft op vrijdag 23 juni een zomerconcert in de Messiaskerk aan de Zijllaan in Was senaar. Het ensemble speelt daar onder meer werken van Bruch en Brahms. Het concert begint om 20.15 uur en kost 12,50 gul den. Inwoners kraken plannen Wassenaar wassenaar marina van den berg Wassenaar heeft geen behoefte aan nog meer winkels als HE- MA, Zeeman en Etos. En glazen puien, hoogbouw en beton zijn ook geen gezicht in de Lang straat, de winkelstraat van Was senaar. „Dan zie je geen ver schil meer met andere plaatsen in Nederland. Wij willen het ka raktervan het dorp zo houden riep een inwoonster gisteravond op een bijeenkomst waar de plannen voor de facelift van het winkelcentrum werden afge kraakt. Zo'n 200 inwoners bezochten de informatie-avond, die door de Vereniging Vrienden van Wassenaar (WW) was georga niseerd. Er werd een toelichting gegeven op de ideeën van pro jectontwikkelaar Mabon. De plannen voorzien in de bouw van een ondergrondse parkeer garage, met daarboven winkels en woningen in de Langstraat. Verder zal die straat grotendeels voor verkeer worden afgesloten. De gemeente Wassenaar wil hiermee bereiken dat het win kelen in het centrum weer aan trekkelijk wordt voor de inwo ners die nu hun boodschappen in Den Haag doen. Een groot deel van de belang stellenden was bezorgd dat het winkelcentrum in een eentoni ge rij bekende winkelketens zou veranderen. „Dan krijgen we hier nog meer winkels als de HEMA, Zeeman en Etos," zo stelde een inwoonster. Voorzit ter K. Kroon van de winkeliers vereniging vond „die roodge- blokte luiken ook heel leuk", maar als de winkeliers niet meegaan met hun tijd, dan zul len ze snel failliet zijn. De plan nen moeten volgens hem direct uitgevoerd worden, want 'Elke dag wachten is een dag te lang!!! stond op één van zijn sheets. Mevrouw M.J. van Ameron- gen vroeg zich namens de 'da mescommissie' van de WW af of er werkelijk behoefte was aan meer en duurdere winkels. De ze commissie had de plannen van de gemeente uitgebreid be studeerd en liet er weinig van heel. „Wij hebben het behoud van het huidige karakter van het dorp niet in de stukken terugge zien. Wij willen geen glazen puien, geen hoogbouw en geen beton in de Langstraat." Na het verbale geweld van de winkeliers kwam het betoog van Van Amerongen als een verfris sing: „Zit Wassenaar wel te wachten op meer winkelende mensen en dus meer verkeers drukte?" vroeg zij zich af. Ook het leuke pleintje dat Mabon in gedachte had, vond geen gena de in haar ogen: „Daar zijn wij tegen; het ligt op het noorden, het is er tochtig en je zit er altijd inde schaduw." Tot slot vroeg zij waarom Mabon geen maquette had ge maakt, want dan pas waren de plannen door iedereen goed te beoordelen geweest. „Of was dat juist niet de bedoeling?" Wethouder Pruis benadrukte dat het college van B en W ook het kleinschalige en dorpse ka rakter wil behouden. Hij was er van overtuigd dat de architect in het ontwerp van de huizen hiermee rekening zal houden. Het architectonisch ontwerp was er echter nog niet, omdat een gedetailleerde uitwerking te duur was en de gemeente de plannen gefaseerd wil aanbie den aan de bevolking. iee Zeker 150 jaar oud is 11111 deze boerderij aan het Zuideinde in Aarlanderveen. Maar volgens de huidige bewoner dr. 1 Simons zijn sommi ge gedeelten veel ou der. Het is een voor malige veeboerderij, waar ook kaas werd gemaakt. Bij opgra vingen in de tuin trof Simons enkele iaren geleden drie ad skeletten van koeien em die vermoedelijk aan er runderpest waren oi doodgegaan. Het Soe pand heeft sinds jaar Lei en dag de naam de 'Denk en Werk'. ee dit nidi noi Onze fotograaf Wim ide Dijkman doorkruist Zo dagelijks een groot iijkl deel van de streek om het nieuws voor de krant in beeld vast gen. Tijdens die inentten komt hij langs j allerlei 'beeldige' ge Plekjes die niet direct hot news vormen, maar het zeker waard ie» zijn om te presente- een gemeente 'die niet alles zelf kan' moet worden heringe deeld. Van een plattelandsge meente kun je niet hetzelfde verlangen als van een centrum gemeente, meent zij. „De staatssecretaris doet geen recht aan de verscheidenheid van ge meenten." Zij wees er op dat haar gemeente 'vrijwillig heeft ingestemd' met de bebouwing met Leidse huizen van het War- mondse deel van de Broek- en Simontjespolder. „Als het met overleg en samenwerking kan, waarom dan herindelen?" Mieke Breunesse van de Voorschotense PvdA-fractie concludeerde cynisch dat de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek één grote gemeen te worden. „Niet een van de zestien gemeenten kan immers een taak helemaal in haar een tje vervullen, ze zijn allemaal af hankelijk van elkaar, daarom werken ze ook al jaren samen. Als die ene grote gemeente er dan is, moet die dan weer fuse ren met een aanpalende ge meente?" De voor het overige zwijgza me burgemeester van Voor schoten, P. Cannegieter, kreeg applaus voor hetgeen hij op de valreep zei: „U gebruikt een paardemiddel waarmee u meer kapotmaakt dan herstelt. Laat ons in vredesnaam samenwer ken." Volgens Cannegieter en zijn ambtsgenoot Jonkman van Rijnsburg is een gemeente, hoe klein ook, niet alleen maar een VRIJE TIJD LEIDEN Stathuys. De formatie Funzz treedt op zaterdag 24 juni op in 't Stat - huys aan de Breestraat. De band speelt funk, jazz en rock vanaf 21.00. De toegang kost 5 gulden. Volkstuinen. De Leidse bond van Amateur-tuinders houdt op zater dag 24 juni een open dag in het volkstuinencomplex tussen 12.00 en 16.00 uur. Zeven complexen doen mee: 'Ons Buiten' aan de noord zijde van de Willem de Zwijgerlaan, 'Cronesteyn' aan het einde van de Vrouwenweg, 'Oostvliet', 'Roomburg' en 'OTV' aan de Vlietweg, 'Veldheim' aan de Haagsche Schouwweg en 'Zonneveld' aan de Nachtegaallaan. Heempark. Het Heempark viert op zondag 25 juni zijn 35-jarige ju bileum met verschillende activiteiten. De vereniging voor natuur- en milieueducatie IVN wandelt door het Heempark vanaf 14.00 uur. Verzamelen bij de ingang Oegstgeesterweg. administratieve eenheid maar 'ook een gevoel, een identiteit zelfs'. Het opheffen van ge meenten leidt volgens de burge meesters tot een nog grotere 'uitval' van burgers, die het steeds meer worst zal zijn wat 'de politiek' uitvreet. De staatssecretaris kreeg geen vochtige ogen van de enorme bereidheid tot samenwerking. Ze wees er fijntjes op dat de laatste jaren al 240 gemeenten zijn opgeheven door regeringen 'met een heel andere kleur dan paars'. Volgens haar predikt ze geen revolutie. De eventuele herinde ling van gemeenten in deze re gio is een kwestie van 'continuï teit in het beleid'. Volkstuindag tuindersclub Voorschoten voorschoten Op het volkstuinencomplex aan het Tuinderspad iii Voorscho ten wordt zaterdag 24 juni een volkstuindag gehouden. De tuindersvereniging Voorschoten bestaat dan 40 jaar. Ter gelegenheid van dat jubi leum wordt er tussen 10.00 uur en 16.00 uur een feestje gevierd op het complex. leiderdorp» judy nihof De Leiderdorpse Sportraad en de sportredactie van Radio Lei derdorp doen deze maand een poging om de plaatselijke sportverkiezing nieuw leven in te blazen. Vrijdagavond 30 juni is het zo ver en worden de bes te sportvrouw, -man, -vereni ging en -team van het seizoen 94/95 in het zonnetje gezet. Het is alweer jaren geleden dat de laatste sportverkiezing in Leiderdorp werd gehouden. De sportraad en de plaatselijke radiozender besloten het eve nement weer op te pikken om de Leiderdorpse sport te pro moten en vooral de sporten die niet direct in het middelpunt van de belangstelling staan. Als het aan de organisatoren ligt, wordt de sportverkiezing een jaarlijks terugkerend eve nement. „Het is een experi ment, waarvan ik denk dat we ermee door moeten gaan", al dus H. de Jong, secretaris van de Leiderdorpse sportraad. Af gelopen maand zijn alle Lei derdorpse sportverenigingen benaderd om hun nominaties voor de vier verschillende cate- goriën in te sturen. „De reac ties waren positief', zegt De Jong. „Per categorie zijn er meer dan tien nominaties." De jury bestaat uit R. van der Vlies, voorzitter van de sportraad, R. Veeren, redacteur van het Leiderdorps Weekblad en de sportredacteur van Ra dio Leiderdorp, Tom Pley. De sportverkiezing is tevens een eerste aanzet lot een Lei derdorps sportcafé, dat meer dere keren per jaar gehouden zou moeten worden. Het is de bedoeling zo'n sportcafé te or ganiseren in sportcomplex De Does of, als dat niet kan, afwis selend bij Leiderdorpse sport verenigingen. Elke bijeen komst, met een thema, wordt rechtstreeks uitgezonden door Radio leiderdorp. De sportverkiezing wordt op 30 juni gehouden in het club gebouw van voetbalvereniging RCL in de Bloemerd en begint om 20.30 uur. Fusie in Voorschoten nagenoeg rond voorschoten alice van schuppen De fusie tussen het Gemeente lijk Woningbedrijf, de Algemene Woningbouwvereniging Voor schoten en de Humanistische Bouwstichting Bejaardenhuis- vesting is nagenoeg rond. De drie partijen, die samen verder gaan onder de naam Wonen Plus, hebben na ruim een jaar onderhandelen een overeen stemming bereikt. Wonen Plus krijgt in totaal 1686 Voorscho tense woningen in beheer. Be gin volgende maand beslist de gemeenteraad over de fusie. De fusie betekent door deel name van de Humanistische Bouwstichting Bejaardenhuis vesting een belangrijke vooruit gang voor de ouderenwoningen in Voorschoten. De HBB blijft een landelijke stichting, maar krijgt in Wonen Plus regionale bevoegdheden. Zo mag Wonen Plus zelf beslissen over de huur- som, de verdeling van de woon ruimte en het onderhoud. Door de verstevigde positie heeft Wo nen Plus meer mogelijkheden tot aankoop en nieuwbouw van woningen. Bovendien krijgen de huurders door uitbreiding van het aantal woningen meer keus. De Stichting Wonen Plus gaat in Voorschoten een woonwinkel openen, waardoor er klantge richter gewerkt kan worden. Huurders kunnen in de winkel terecht met hun vragen en klachten. De positie van de huurders verandert niet door de fusie. Huurcontracten worden niet gewijzigd en ook financieel gaan de huurders er niet op achteruit. Ook blijven de bewo ners vertegenwoordigd in het bestuur van de nieuwe organi satie. De gemeente* en de Algemene Woningbouwvereniging hebben al eerder geprobeerd met ande re woningbouwverenigingen sa men te gaan. Twee jaar geleden liepen onderhandelingen met de Christelijke Woningbouw vereniging Voorschoten op niets uit. De CWV fuseerde met Zijl en Vliet uit Leiden, waar door de gemeente en de AWV naar een andere fusiepartner moesten uitzien. Voor de huurders van het Ge meentelijk Woningbedrijf wordt op woensdag 21 juni een infor matie-avond gehouden. De ge meente geeft een toelichting en er kunnen vragen gesteld wor den over de fusie.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13