Leiden Koopavond Meren wijk naar vrijdag Studentensociëteit SSR koopt pand buurman Fietsers hebben mooi weer Kijk eens wat wij in Leiden hebben.. Leiden CHEF HENNY VAN ECMOND, 071 -356414, PLV.-CHEF HANS K06NEK00P, 071 -356429 Beelden weg uit tuinen leiden Een vis, een leeuw, een Griekse dame en zes andere ste nen beelden verdwenen in de nacht van zondag op maandag uit twee tuinen aan de Van Hogendorpstraat in Leiden. Ook werden planten vernield en verdwenen er een kruiwagen, twee fietsen en een hogedrukspuit uit een schuur. Fietsendief meldt zich leiden Een 19-jarige Leidenaar heeft zich op het politiebureau gemeld omdat hij vrijdagavond samen met een vriend met ge weld twee fietsen had gestolen van twee 15-jarige jongens. Dat gebeurde op het fietspad aan de Rijnsburgerweg in Leiden. De vriend van de 19-jarige Leidenaar, een 21-jarige man, werd die zelfde avond al aangehouden. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Schilders bijna onder brug leiden Twee schilders zijn gisteren bijna verpletterd door de Haagsche Schouwbrug in Leiden. De mannen waren in het bak je van een hoogwerker bezig met het verven van de openstaande brug. Door een misverstand liet de brugwachter de brug zakken. De schilders konden nog een noodsprong maken, waarna de brug met een klap op het bakje terecht kwam. De schilders ble ven ongedeerd. De hoogwerker liep schade op. ANNO 1895 Woensdag 19 Juni Pieter Hagenaar, oud 14 jaren, is hedenmorgen om halftwaalf aan de Heerengracht bij het rijden met een bleekerswagen van de brug over die gracht bij den Nieuwen Rijn, omdat hij voor eenige kinderen moest uitwijken, tusschen zijn wagen en een boom bekneld geraakt, ten gevolge waarvan hij bloed opgaf. Door een toevallig passeerende vrachtwagen der Holl. Spoor is hij naar zijne wonning aan de Bolwerksteeg gebracht, waar dr. Stichter geconstateerd heeft dat inwendig gekneusd was. ANNO 1970 zaterdag 20 juni De Leidse Duinwatermaatschappij heeft besloten het sproeiver- bod in Leiden en omgeving te verzachten. Dit is mogelijk omdat men zich in het algemeen goed aan het verbod tot langdurig sproeien heeft gehouden, zodat de watervoorraden weer enigszins op peil zijn gebracht. Met nadruk wordt gewezen, dat de verzachting zal worden ingetrokken als onmatig sproeien weer tot moeilijkheden voor de watervoorziening van hoge flat gebouwen zou dreigen te leiden. leiden aap rietveld De maatregel gaat aanstaande vrijdag in, daags na de feestelij ke heropening van de ver nieuwde Kopermolen. De win keliers zien de koopavond als wapen in de slag om de consu ment. En op dat onderdeel was de Kopermolen de afgelopen ja ren de verliezer. Veel Merenwijkers gingen lie ver op vrijdagavond naar de Lange Voort in Oegstgeest of de Winkelhof in Leiderdorp, dan op donderdagavond naar de Kopermolen. Dat centrum lag er op koopavond vaak verlaten bij en veel winkels hielden de deuren dicht. Door verplaatsing van de koopavond naar vrijdag denkt de Kopermolen het publiek te rug te winnen. Wethouder J. Walenkamp (CDA/economi sche zaken) deelt die verwach ting. Hij zou het liefst zien dat in heel Leiden koopavond op vrijdag werd gehouden. Alleen voor de binnenstad heeft Walenkamp die hoop Argwaan bij EWR over energieheffing leiden annet van aarsen Een flinke extra energieheffing op gas en elektra en in ruil daar voor een verlaging van de loon belasting? Dit besluit van de re gering is door de Verbruikers- raad van de Energie en Water voorziening Rijnland (EWR) met de nodige argwaan ontvan gen. De energieheffing wordt ingevoerd per 1 januari 1996, maar de Verbruikersraad vreest dat het met de verlaging van de loonbelasting minder vaart zal lopen. Gisteravond vroegen de leden aan de directie van de EWR om bij de Tweede Kamer aan de bel te trekken. Het kabinet wil de elektrici teitsprijs volgend jaar raet 3,5 cent verhogen en de gasprijs met 3,8. In 1998 zou vervolgens nogmaals een prijsverhoging worden doorgevoerd. De ener gieheffing zou ertoe moeten lei den dat het energieverbruik in Nederland afneemt. In ruil daarvoor wil het kabinet com pensatiemaatregelen doorvoe ren door belastingverlagingen. De Verbruikersraad ging ak koord met de nieuwe tarieven voor gas en water, die vanaf vol gende maand gelden. De prijs van het water gaat van 2,71 naar 2,80 gulden per kubieke meter. Daartegenover staat een verla ging van de gastarieven van 1,6 cent naar 46,8 per kuub. Vanaf volgende maand geldt het lage elektriciteitstarief van 22.00 tot 6.00 uur. leiden Ongeveer 350 fietsliefhebbers hebben gisteravond meegedaan aan de 20ste avond-fietsvierdaag se van de Leidse Ren- en Toervereniging Swift. De vierdaagse begint bij het clubhuis van Swift aan de Willem van der Madewegin Leiden. Fietsliefhebbers kunnen kiezen tussen een tocht van 15 of 30 kilome ter. De fietsers krijgen een routekaartje mee. „Maar helemaal nodig is dat niet", aldus secretaris J. de Vries van Swift. „De route staat met rode pijlen aangegeven." Volgens de secretaris waren de meeste fietsers enthousiast over de tocht gisteravond. „Vanwege het mooie weer en de prachtige route door de weilan den." Fietsliefhebbers kunnen vanavond ook nog inschrijven voor de vierdaagse die over vijf dagen is uit gesmeerd. Het vertrek is vanaf 18.30 uur. foto dick hogewoninc Bewakers A Het AZL krijgt 450C I 2 bewakers. Alle me dewerkers worden inge schakeld bij de beveiliging van het ziekenhuis. Brieven A C Burgemeester Boe- I 3 len betreurt het uit lekken van geheime brie ven. Maar hij biedt geen excuses aan. Koopavond in winkelcentrum de Kopermolen wordt ver plaatst naar vrijdag. Daarmee gaat een lang gekoesterde wens van de winkeliers in de Merenwijk in vervulling. Zij denken zo de concurrentie met winkelcentra in Oegst geest en Leiderdorp beter aan te kunnen. ven. Daar houdt de midden- Reproduktie originele catalogus universiteitsbibliotheek uit zestiende eeuw stand vast aan de donderdagse koopavond. Winkelcentrum de Winkelhof in Leiderdorp is kennelijk bang voor de vrijdagse koopavond in de Kopermolen. De winkeliers daar onderzoeken de mogelijk heid voortaan zowel donder dag- als vrijdagavond open te gaan, omdat anders de Leidse consument zijn boodschappen niet meer in Leiderdorp zou ko men doen. Om de verplaatsing van de koopavond te laten samenval len met de heropening van de Kopermolen loopt wethouder Walenkamp met de maatregel vooruit op een besluit van de gemeenteraad. Die praat daar op 11 juli over. Maar de politie ke partijen hebben al te kennen gegeven geen bezwaar te heb ben. Als overgangsmaatregel zijn er deze en volgende week in de Merenwijk twee koopavonden: behalve op donderdag ook op vrijdag. leiden caroline van overbeeke Het was eigenlijk toeval: zijn baas was op reis door Europa. Voor studie en op speurtocht naar boeken voor de Leidse uni versiteitsbibliotheek (UB). Daarom had waarnemend bi bliothecaris, Petrus Bertius, an no 1595 een primeur. In dat jaar verscheen in Leiden de eerste gedrukte bibliotheekcatalogus ter wereld. „Het was pure public relations voor de Leidse univer siteit, al kenden ze dat woord toen nog niet", vertelt UB-con- servator Jan Just Witkam. Witkam en zijn collega R. Breugelmans ontdekten on langs - bij toeval - dat de kleine Leidse catalogus de allereerste in zijn soort was. Precies vier eeuwen later ligt er een repro duktie van deze originele No- menclator - de Latijnse naam voor naamlijst of register. Het boekje is een overdruk van ori ginele exemplaren die de UB nog in haar bezit heeft. Het be vat ongeveer 400 titels van boe ken die de bibliotheek eind zes tiende eeuw in de boekenkasten aan het Rapenburg had staan. De reproduktie is gemaakt ter gelegenheid van de 420ste ver jaardag van de universiteit en is voor de liefhebber te koop. Tentoonstelling In de vitrines van de UB liggen deze weken enkele tientallen oude en zeer waardevolle boe ken en handschriften uitgestald. De tentoonstelling 'De eerste ja ren van de Leidse Universiteits bibliotheek' is gemaakt naar aanleiding van het verschijnen van de catalogus. De UB bezat anno 1595 honderden weten schappelijke werken op het ge bied van de theologie, filosofie, recht, medicijnen, geschiedenis, wiskunde en literatuur. Witkam: „De belangrijkste boeken en handschriften waren aanwezig in Leiden: Hebreeuwse en La tijnse werken en de verzamelde edities van Aristoteles en Plato bijvoorbeeld." „We hebben de meeste nog in ons bezit. En deze oude werken zijn ook nog opvraagbaar via onze huidige catalogus. Die ca talogus is niet langer een klein boekwerkje maar een uitgebreid computersysteem waarin in middels zo'n anderhalf miljoen titels zijn opgeslagen. De boe ken staan ook niet meer in boe kenkasten in de leeszaal maar in de kelders van onze biblio theek." Geïnteresseerden veelal wetenschappers - kun nen de oude werken vandaag de dag nog steeds inzien. Onder toezicht weliswaar. Want de unieke boeken uit het oudste bezit van de UB zijn erg kost baar. „Ze worden dan ook in een kluis bewaard. Hoewel ze niet verhandelbaar zijn, zijn ze Auto's rijden te snel Bij snelheidscontroles op de Lammenschansweg en de Burg- gravenlaan in Leiden zijn gister middag 11 overtredingen ge constateerd. In totaal werden 610 auto's gecontroleerd. NAGERECHT lAdministratie [Het afwikkelen van de admini stratie moet nu eenmaal ook gebeuren en daarvoor trok kan tonrechter Oomen maar weer eens een middagje uit. De Wet van Mulder - twee jaar geleden lin werking getreden - stond [daarbij centraal. Dat niet elke% burger op de hoogte is van de [implicaties daarvan, bleek giste ren aan Rapenburg nog eens ten overvloede. I „Ik dacht, ik laat gewoon niks van me horen, dan volgt vanzelf I wel een oproep voor de kanton- rechter", sprak een Oegstgees- tenaar die het niet eens was met zijn bon voor een verkeersover treding en daarom maar 'ge woon' verzuimd had te betalen. „Zo ging het vroeger toch altijd? „Fout", repliceerde mr. Oom- en gedecideerd. ,,U moet tegen woordig zelf wat doen. Actief meewerken binnen het rechts bestel. Iemand die de gelegen heid voorbij laat gaan om in verweer te komen, heeft tegen woordig pech gehad." 6 Zes miljoen bekeuringen vallen erin Nederland jaarlijks onder de wat oneerbiedige noemer I C huis-tuin-en-keukenwerk.De' meeste bonnen hebben betrek- king op lichtere verkeersover tredingen zoals foutparkeren, te snel rijden, verkeerd inhalen, door rood rijden, etc. Wie be taalt, hoort logischerwijs niets meer, dan is de kous daarmee af. Wie niet betaalt krijgt tot twee keer toe een aanmaning en vervolgens een dwangbevel, in welke gevallen de boete steeds automatisch wordt ver hoogd. Hetgeen trouwens nog aardig in de papieren kan lo pen. Wie het niet eens is met zijn bon, kan in verweer gaan. Dat staat ook expliciet op het papiertje dat, bijvoorbeeld on der de voorruit is geschoven in geval van fout parkeren. In eerste instantie moet dat ge beuren bij de officier van justi tie. Wijst die het verweer af, dan kan je - overigens altijd eerst na betaling, dat wel - met de klacht terecht bij de kantonrechter. Het duurt een tijdje (een jaar of iets langer) eer het in behande ling wordt genomen, maar dat moet je maar voor lief nemen, wil je althans je recht halen. Haal je daar eveneens bakzeil, dan rest voor de doorzetter nog een cassatie-verzoek bij de Ho ge Raad. Wel binnen veertien dagen versturen. Gegrond „Maar dat schiet natuurlijk niks op, als ik hier al niet verder kom", mompelde de man uit Zoetermeer wiens verweer door mr. Oomen ongegrond werd verklaard. De kantonrechter bleef vriendelijk tegen deze au tomobilist die bestreed dat hij op rijksweg A4 volgens de Por- sche-mensen van de politie 127 kilometer per uur had gereden. „Ik kan niet zeggen of in uw ge val cassatie zin heeft of niet. Ik mag de rechtsgang namelijk niet beïnvloeden, ziet U." Gegrond of ongegrond, dat was al met al de kwestie gistermid dag. „Want dit is dus geen straf proces, dit zijn louter admini stratieve afwikkelingen", do ceerde mr. Oomen nog maar eens speciaal voor de zeven parkeerwachters die een kijkje kwamen nemen en voor onder getekende die na afloop nog eens apart op het matje werd geroepen. „Daarom zit hier bij voorbeeld ook geen officier bij. De Wet van Mulder werkt in de praktijk goed. Vroeger liep dat maar en liep dat maar en moest je als officier de zaak maar bo ven water zien te krijgen wan neer mensen in gebreke bleven bij dit soort kleine overtredin gen en boetes. Gebleken is dat veel meer mensen nu op tijd betalen. We hebben nu name lijk een stok achter de deur." Welk verweer tegen een uitge schreven bon gegrond is en welk verweer ongegrond, dat is uiteraard aan de rechter om te bepalen. Wat dat betreft is er natuurlijk geen verschil met een gewone strafzaak. „En het ligt vaak ook nog eens dicht bij el kaar", zo erkende mr. Oomen na afloop van de zitting. Waar van acte. Want waar het bij de één volgens hem wél door de beugel kon dat-ie een stukje op de vluchtstrook had gereden - op weg naar een oude moeder die onwel was geworden - daar betoogde een ander tevergeefs dat hij datzelfde had gedaan - een file ontwijken - zonder daarbij het verkeer in gevaar te brengen. In het eerste geval kon betrokkene rekenen op terugs torting van de boete, in het an dere geval wordt die gewoon als voldaan beschouwd. Geld terug Er was gisteren nog een man, een Leidenaar, die zijn geld bin nenkort terug kan zien. Hij was op de bon geslingerd omdat-ie niet op tijd zijn auto had laten keuren. Maar hij kon aantonen dat-ie wel degelijk binnen de termijn van een jaar zijn auto ter keuring bij de garage had aangeboden. Er was ergens iets misgegaan met de melding tus sen garage en Rijksdienst voor het Wegverkeer. „U bent inder daad niet in gebreke gebleven", sprak de kantonrechter. „Uw verweer is gegrond." Voor de meeste andere gevallen die aan bod kwamen, betoonde hij minder clementie. ad van kaam Conservator Jan Just Witkam: „De catalogus werd in 1595 in een oplage van 625 exemplaren gedrukt: een gigantisch aantal voor die tijd." foto loei:zuyderduin voor ons van onschatbare waar de." De nog jonge protestantse universiteit - ze bestond 20 jaar - wilde zich met de bibliotheek catalogus in 1595 onderschei den van concurrerende instel lingen in Europa. Witkam: „Ook in die tijd draaide het om het aantrekken van studenten en beroemde geleerden: voor de expansie en groei van de uni versiteit. De positie van de eer ste onafhankelijke protestantse universiteit was extra belangrijk omdat ons land met de Spaanse katholieken in oorlog was. De catalogus was vooral een stukje reclame, vertelt Witkam. „Voor het opzoeken van de boeken in de bibliotheek was de catalogus niet noodzakelijk. De boeken stonden namelijk in de zaal, op onderwerp en alfabe tisch gerangschikt. En met ket tinkjes - tegen diefstal - beves tigd aan de boekenkasten. Stu denten en hoogleraren konden de boeken zelf uit de kasten ha len en openslaan op leesplank- jes." „De catalogus werd destijds in een oplage van 625 exempla ren gedrukt: een gigantisch aan tal voor die tijd. Dat wijst er ook op dat ze werden rondgestuurd om de universiteit te promoten. Zo van: kijk eens wat wij in Lei den allemaal hebben. Het Leid se initiatief vond trouwens snel navolging: binnen vijftig jaar hadden andere Europese uni versiteitsbibliotheken hun eigen catalogi." De jonge protestantse univer siteit timmerde flink aan de weg, weet Witkam: „Om aan zien te verwerven werden kos ten nog moeite gespaard. Zo haalde Leiden een van de be roemdste geleerden van Europa binnen haar poorten: J.J. Scali- ger. Deze Fransman bezat een haast encyclopedische kennis - hij kende bijvoorbeeld zes Oos terse talen - en ontving een vor stelijk salaris. Hij verdiende tien keer zoveel als zijn collega's. Scaliger hoefde bovendien geen colleges te geven en had het voorrecht een rode toga te dra gen: om zich te onderscheiden van de anderen. In de biblio theek stond een aparte kast met alleen zijn boeken. Na zijn dood liet hij de UB zijn omvangrijke collectie na. In veel van onze oude boeken en handschriften staat zijn naam nog te lezen." De tentoonstelling in de UB is tot 30 augustus te bezichtigen aan de Witte Singel 27 in Lei den. Aanleg vluchtwegen dan wel mogelijk leiden dorith ligtvoet Studentenvereniging SSR is bin nenkort uit de problemen. Tij dens een vergadering van de projectgroep Hogewoerd ont hulden bestuursleden van SSR dat de buurman zijn pand Ho gewoerd 106 aan de sociëteit wil verkopen. De studentenvereni ging kan via dit pand de nood zakelijke vluchtwegen aanleg gen. Zonder deze nooduitgan gen mogen de studenten niet aan de Hogewoerd 108 blijven zitten. Bestuurslid M. de Langen gaf gisteravond een toelichting op de plannen van de SSR. Op de begane grond komt in de muur tussen 106 en 108 een deur. Zo ontstaat via 106 een extra vluchtweg. Studenten die boven bivakkeren, kunnen in geval van nood via een branduitgang en het dakterras van 106 ontsnap pen. De SSR wil direct van de gelegenheid gebruik maken om de keuken en de mensa te ver plaatsen van 108 naar 106. Bei de voorzieningen blijven bene den gevestigd. De Langen maakte duidelijk dat de vereniging met de aan koop van het huurpand niet eens veel extra meters wint. Een groot deel van de benedenruim te in het nieuwe pand - dat ove rigens al eerder toebehoorde aan de sociëteit - is nodig voor het nemen van geluid- en brandwerende maatregelen. De gemeente zal het bestem mingsplan moeten wijzigen. De bestuursleden van de sociëteit wilden dan ook weten wat de buurtbewoners van de plannen dachten. De leden van de buurtgroep konden zich voor alsnog wel in de geopperde maatregelen vinden. Alleen de overburen van de SSR, de ge broeders Groenewegen, hadden nog problemen. De sociëteit heeft namelijk een bou waan vraag bij de ge meente ingediend voor een nooduitgang die uitkomt op het dak van deze broers. Omdat hun dak niet op grote mensen massa's is berekend, zijn de broers tegen dit bouwplan. Zij eisten gisteravond dat de socië teit dit bouwplan intrekt nu er een nieuw plan op tafel ligt. Maar zover wilde de studenten vereniging niet gaan. „We zijn op zoek naar een andere oplos sing, maar die moet financieel en ambtelijk wel verantwoord zijn", zei De Langen. Zoals de zaken er nu voorstaan, denkt de sociëteit de aanschaf van het nieuwe pand wel te kunnen betalen. Dat kan onder meer door de bovenapparte- menten in nummer 106 te blij ven verhuren. Stadsgesprek over de nieuwe bijstandswet Hoe gaat de Leidse aanpak eruit zien? Vanavond in het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33 a. Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis! shuis, Apoth

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11