Premiejager uit 'Grof geld' is dè nieuwe thrillerheldin EL r r Boeken 'Mijn angst voorbij' is huiveringwekkend 7\g et uit 'Dump' van Charles den Tex mag er zijn ZATERDAG 17 JUN11995 REDACTIE RENEE DE BORST 023-150241 ipnaj •"•crime thrjtfers ves sciencefiction norrorfantasy Juni is de maand voor de liefhebbers van de huiver. Het is inmiddels voor de zesde keer dat thrillers, detectives, horror- en spionageromans centraal staan in de maand van het spannende boek. Ook deze krant besteedt in de boekenrubriek deze maand meer dan normaal aandacht aan boeken die je de koude rillingen bezorgen. THRILLER RECENSIE ARNO RUITENBEEK Janet Evanovich Grof geld Uitgevenj Meulen- hoff Prijs 34.90 Een vrouwelijke premiejager, die het bikkelharde vak. waar ze is ingerold na haar ontslag als lingerie-inkoop ster, nog moet leren. Een groentje, dat vermakelijke beginnersfouten maakt. Hoera, thrillerliefhebbers hebben er een nieuwe heldin bij: Stephanie Plum. Debuterend schrijfster Janet Evanovich bewijst dat spanning en humor heel goed samen kunnen gaan in Grof geld. Moeder Plum wil dat Stephanie re gelmatig eet, een fatsoenlijk baantje neemt en, boven alles, trouwt met een ambtenaar. Dochter doorstaat het goedbedoelde gezeur van ma, al was het alleen maar omdat ze op zwart zaad zit. Tot overmaat van ramp moet ze bij neef Vinnie, de oversekste eige naar van een borgstellings- en incas sobureau, een baantje aannemen. Haar eerste prooi die 10.000 dol lar oplevert is de van moord op een ongewapende man verdachte diender Joe Morelli. Die kent ze: dit is de knaap die haar ontmaagdde. Bij de zoektocht naar Joe stuit ze op een écht gevaarlijk individu, de boksende sadist Benito Ramirez. Dat ze beide handen in een wespennest heeft ge stoken, ontgaat Stephanie eerst. Ze heeft ook veel belangrijker zaken aan het hoofd. Zoals het behoud van de Jeep, die ze van Morelli heeft ge stolen. En dan de dronkaard en de potloodventer die ze tussen de bedrij ven door moet oppakken, omdat ze honger en haar auto dorst heeft. Haar schietlessen, omdat een baantje als premiejager specifieke eisen stelt... Je hoeft Evanovich niets over plots, karakters en ontknopingen te vertel len. Het enige dat je haar zou willen toeschreeuwen is: 'Schiet op met nummer twee'. Want een shot Step- hanie-werkt zeer verslavend. Terzijde: Amerikaanse critici waren zeer lo vend. Wel stonden velen stil bij Evanovich' keuze voor Trenton (New Jersey) als decor. Voor de Nederland se lezer maakt het niets uit; zelfs in dit blijkbaar saaie stadje gebeurt genoeg. Schrijfster Janet Evanovich debuteert met Grof geld. TRUE CRIME RECENSIE ARNO RUITENBEEK Stephanie Slater Pat Lancaster. Mijn angst voorbij Uitgeverij Luitingh-Sijthoff, Prijs 29,90 Officieren van justitie wijzen er in hun requisitoir steeds op: slachtoffers van het sterk ge groeide aantal geweldsmisdrij ven zijn jaren, zo niet hun hele leven lang ernstig getraumati seerd. Angst voor de duister, voor lief bedoelde aanra kingen, voor mensen. U denkt dat de officieren overdrijven? Integendeel. Lees het goed ge schreven en huiveringwekkende Mijn angst voorbij van de in 1992 ontvoerde Stephanie Sla- r. De 25rjarige Britse makelaars assistente Stephanie werd ruim drie jaar geleden ontvoerd door iemand die zich als potentiële huizenkoper had voorgedaan. De man die zich Bob liet noe men, stopte zijn slachtoffer het grootste deel van de tijd in een smalle kist. Tot op het laatst na ont vangst van de half miljoen gul den losgeld toonde Bob zjch een onberekenbare dader. Te genover zijn kleffe pogingen aardig gevonden te worden door de willoze vrouw, stonden bijvoorbeeld zijn angstaanja gende verhalen over z'n partner in het kwaad. Dat zou een beest zijn; Stephanie mocht niet eens klagen dat ze alleen met Bob te maJcen had. Ook tijdens de zitting trachtte Bob, die in werkelijkheid Mi chael Benniman Sams heette, de schuld op de Grote Onbe kende te schuiven. Bovendien ontkende hij heftig een nage noeg identieke ontvoering, waarbij echter de achttienjarige Julie Dart werd vermoord. Dit Stephanie k ~"i Slater BI Mijn angst voorbij HaivaaKjcfiturde ■h j raoedye vrouw dir.- 1 haar-mvomj j i gedrag en zijn krokodilletranen deden het laatste restje medelij den bij de makelaarsassistente verdwijnen. Zonder goedkope sentimen taliteit en met goed gevoel voor spanning vertelt Slater (perfect en dus onopvallend geholpen door journaliste Pat Lancaster) haar schokkende relaas. Uit al les spreekt een, ook door haar zelf waarschijnlijk nooit ge dachte moed om alle vernede ringen zoals de lang verzwe gen verkrachting op de eerste ontvoeringsdagte trotseren. Ik zit slechts met de titel in mijn maag. Mijn angst voorbij lijkt me te optimistisch. Stepha nie heeft nog steeds last van angsten en is (mede daarom) verhuisd van de drukke stad Birmingham naar het rustiger Isle of Wight. Ik hoop dat criminelen dit boek, of In het hol van de leeuw van Terry Anderson (1993, uit gever A.W. Bruna) over diens bijna zevenjarige gijzeling in Beiroet, ook lezen. THRILLER RECENSIE ARNO RUITENBEEK Charles den Tex, Dump. Uitgeverij Bert Bakker Prijs 29,90. Chris Rippen Met de grond ge lijken Rood Rood (Konings- water) produceerden prima thrillers over het modieuze on derwerp milieucriminaliteit. Deze ervaren auteurs krijgen nu gezelschap van de in Australië geboren en tegenwoordige in Amsterdam actieve zakenman Charles den Tex. Zijn debuut Dump, over de internationale handel in giftig afval, mag er zijn. Na de plotseling dood van zijn vader moet de Britse head hunter Alex Duffield tegen zijn zin het chemiebedrijf van pa leiden. Wat hij niet weet, maar waar hij snel en keihard achter komt, is dat senior en de com missarissen van Duffield Che micals in toenemende mate als dekmantel gebruiken voor een onderneming belast met de dumping van chemisch afval. Daarin zijn miljarden te ver dienen. Tegen forse smeergel den zijn topfiguren uit Zuidamerikaanse en Afrikaanse landen graag bereid mee te werken een makkelijke oplos sing te vinden voor het wereld omvattende probleem van ver werking van de berg giftige rot zooi. Dat daarbij dwarsliggers moeten sneuvelen, maakt de heren niet uit. Den Tex laat de jonge Duf field van hot naar her reizen om het bedrijf, dat hem langzamer hand dierbaar wordt, van de ondergang te redden. Dat levert knappe sfeerbeschrijvingen op. Op intrige en spanning is niets aan te merken. Onvermijdelijk en een beetje gekunsteld is de opbloeiende romance tussen Alex en de Nederlandse Chris Hapk. De auteur heeft te veel haast gemaakt bij de ontknoping. Die loopt, afgezet tegen de eerder uiteengezette immense moei lijkheden, te gemakkelijk en er is een andere groot delict met de haren bij gesleept. Natuurlijk heeft Den Tex veel research moeten plegen; de volgende keer moet hij wel zijn kennis en inzicht beter doseren. Anders raakt de lezer het spoor bijster. Ann Rule Mijn vriend de seriemoordenaar Uitgeverij Meulenhoff-M Prijs 45,00 Verslag van Amerika's meest vooraan staande misdaadjournaliste over haar ontmoetingen met seriemoordenaar Ted Bundy. Het demonische dubbelleven van de ideale schoonzoon, beloftevolle advo caat en hoop van de Republikeinse Partij. Jayne Anne Phillips Zomerkamp Shelter Uitgeverij Meulenhoff Prijs ƒ45,00 In de woeste natuur van Virginia speelt zich juli 1963 de laatste gouden zomer voor het verliezen van de onschuld af. Twee vijftienjarigen, twee elfjarigen, een achtjarige en een paar volwassenen on dergaan een bijna tastbare dreiging. Phil lips debuteerde in 1979 met de romans Black Tickets; in 1984 verscheen haar roman Machine Dreams, in 1987 Fast Lanes. Bret Easton Ellis De informanten Uitgeverij Luitingh-Sijthoff Prijs 29,90 Verhalen waarin het 'flinterdunne, glan zende laagje vernis' van de levens van tijdgenoten in Los Angeles wordt afge krabd. Patricia Highsmith Het zwarte huis Uitgeverij De Arbeiderspers Prijs 34,90 Thrillerachtige verhaleh vol kalme gruwel van de onlangs overleden Amerikaanse lady of crime. Emmanuèle Bernheim Zijn vrouw Uitgeverij De Arbeiderspers Prijs/22,50 De dertigjarige Claire begint een verhou ding met de getrouwde Thomas en is ja loers op zijn 'andere leven'. Roman waar van in Frankrijk 200.000 exemplaren werden verkocht. Z E 1 7 9 8 5 1 9 2 9 8 4 3 8 6 1 9 9 5 6 5 6 2 8 2 1 9 7 6 4 8 10 2 9 6 9 6 8 8 8 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1 de aandacht trekken; 2. even wijdig; 3. onbuigzaamheid; 4. Italiaans vioolvirtuoos; 5. moe rasvogel; 6. raadgever; 7. opge wondenheid; 8. soort zeehond. OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL C H A O S A L S E M O O R D V A E R A N O K D A K T 1 L T I P A L E T E L A A R G L 1 S T O C O D E E A U T O T O E E 1 K R 1 T G L A S A L B E U S A P U P 1 N K s T A L S 1 N D O A R O L L A D E R N A K O A L A R D T R Al T N T D 1 A I E R s\ D N O T A E N K E L B A R E I WÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊËÊÊ^ S T HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten Bij het binnentreden van de nieuwe klanten staakte de waard zijn gruw zaam werk. Hij liet heer Bommel schieten en wendde zich tot Tom Poes. „Willen de heren iets gebruiken?" vroeg hij hijgend. „Hm", zei Tom Poes. „Dat ligt er aan. Waarom behandelt u deze heer zo ruw?" Nu laaide de toorn van de onderne mer opnieuw op. Met overslaande stem vertelde hij zijn grieven en Tom Poes moest toegeven, dat die niet ge heel ongegrond waren. „Ja", zei hij, „dat zijn geen leuke din gen. Waarom gooide u met zout heer Ollie? En waarom hebt u met een vork geprikt? En dan nog al dat ge zeur met die bestellingen..." „Het zijn de voortekens", sprak Hob bel op de achtergrond. „Men moet berusting leren wanneer het lot slecht gezind is." Met moet zich tegen dit soort dingen verzekeren", riep Hup opgewekt. „U hebt haast alles, maar wat u nog ont breekt is een hach-verzekering, me neer Bommel. Als u nu hier even on dertekent, kan u niets meer gebeu ren." Heer Ollie richtte zich moeilijk op en wankelde naar de tafel. Hij was be reid om alles te proberen wat een einde aan zijn rampspoed zou kun nen maken. En terwijl Hobbel afkeu rend toekeek, zette hij een bevende handtekening onder Hups formulier. „Kan er nu echt niets meer met mij gebeuren?" vroeg hij hoopvol. „Niets", verzekerde de verzekeraar. „Wilt u nu de eerste premies even voldoen? De hach-verzekering treedt pas in werking na betaling." Zo sprekende legde hij een kwitantie op tafel - en heer Bommel keek met een nieuwe schrik naar het bedrag. H W R Weersvooruitzicht ZATERDAG 17 JUNI DOOR HANS VAN ES Met de langste dag in zicht wor den de bakens rigoreus verzet op het Europese weertoneel. We hebben wekenlang een ongelijke verdeling gezien; het oosten van het continent was warm met soms tropische temperaturen, terwijl in ons land dag in, dag uit dé kachel moest blijven branden. Gisteren was het de derde dag op rij, waarop de maximumtempera tuur op veel plaatsen niet boven 12 graden uitkwam. Kijken we terug naar de eerste helft van juni, dan blijkt, dat vooral de middagtemperatuur ver onder de maat is gebleven. In de westelijke kuststrook kwamen maar liefst tien dagen voor met maxima onder 15 graden. De nachttemperatuur daarentegen was met ongeveer 10 graden vrij wel normaal. De relatief hoge minimumtempe ratuur hield verband met het veelal bedekte weer. De bewolking werkt in de nacht als een bescher mende deken, waardoor afkoeling van het aardoppervlak werd be perkt. Diezelfde bewolking hield natuurlijk ook de sterke junizon te gen, zodat de opwarming overdag soms weinig voorstelde. De afgelo pen dagen was het temperatuursverschil tussen dag en nacht zeer khein; slechts 1 2 graden. De strakke westcirculatie, die zich nu van de oceaan over het vaste land uitbreidt, zorgt er voor dat de scheve verhoudingen worden rechtgetrokken. De Russiche hittegolf wordt afgebroken, terwijl het kwik boven West-Europa met sprongen omhooggaat. Dit weekeinde wordt de eerste stap gezet, maar 20 graden wordt nog niet gehaald. We moeten eerst afrekenen met een frontensysteem, dat vrij veel be wolking meegbrengt. Vanuit het westen zijn perioden met regen te verwachten bij een krachtige zuidwestenwind. Achter de neerslagzone klaart het zondag wat op bij nog altijd vrij krachtige wind; een prima dag voor de zeilsport, lijkt me. De strand- liefhebbers moeten nog even geduld hebben. Op maandag passeert de voorste begrenzing van warmere oceaanlucht. Bewolking houdt een temperatuurstijging nog tegen; tevens is er wat regen mogelijk. Vanaf dinsdag komt er meer ruimte voor zon en in de warme lucht- massa, die over ons land is uitgestroomd, is de zomer al voelbaar. Voor het eerst sinds drie weken wordt het meer dan 20 graden; in het zuiden van het land misschien zelfs 25 graden. De kans op een bui is rond het midden van volgende week niet groot meer. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Vrij veel bewolking en met name langs de kust en in het zuiden geruime tijd re gen. In het zuiden boven dien zondag een stevige westenwind. Middagtem peratuur zaterdag tussen 16 en 19 graden, zondag vooral in het zuiden da lend tot 13 graden. Zweden: Zaterdag wisselend be wolkt en enkele stevige re gen- of onweersbuien. Zondag bewolkt en enige tijd regen. Middagtempe ratuur op veel plaatsen rond 17 graden, maar za terdag in het midden en noorden nog oplopend tot 20 graden Denemarken: Overwegend bewolkt en vooral tussen zaterdag middag en zondagochtend enige tijd re gen. Maxima rond 15 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdag op veel plaatsen bewolkt en enige tijd regen. Zondag vooral in Wales en midden-Engeland ook kans op opkla ringen. Middagtemperatuur van 15 gra den in de westelijke kustgebieden tot rond 18 graden elders. België en Luxemburg: Zaterdag eerst wat zon. Daarna veel be wolking en enige tijd regen Middagtem peratuur van 15 graden vlak langs de Belgische kust tot rond 17 meer landin- Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag perioden met zon, maar in het noordwesten al vrij snel meer bewolking en later kans op regen Zondag ook el ders in het noorden meer bewolking en kans'op regen, in het zuiden opnieuw geregeld zon. Middagtemperatuur rond 23 graden, langs de Kanaalkust bedui dend lager. Portugal: Droog en vrij zonnig. Maxima langs de kust uiteenlopend van 21 graden aan de Costa Verde tot 25 aan de Algarve; m het binnenland maxima plaatselijk rond 29 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook geregeld zon. Bijna overal droog. Middagtemperatuur onge veer 23 graden. Spanje: Vrij zonnig, zaterdag met name in het noordoosten soms ook wolkenvelden en een kleine kans op een regen- of on weersbui. In het binnenland maxima iets boven de 30 graden; langs de Golf van Biskaje ongeveer 21 graden en aan de costa's in het oosten en zuiden van 25 tot 28 graden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig, zondag misschien ook enke le wolkenvelden. Droog. Middagtempe ratuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: flinke perioden met zon, soms ook enkele wolken. Droog. Middagtem peratuur vlak aan zee rond 24 graden. Tunesië: Zaterdag aanvankelijk nog flink wat zon. Daarna meer bewolking en toenemende kans op een regen- of onweersbui Mid dagtemperatuur vlak aan zee rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en vrij zonnig. Middagtempera tuur van 25 graden rond Bordeaux tot rond 28 graden ten zuidoosten van de lijn Lyon-Toulouse,- rond Biarritz bijft het iets koeler. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig, zaterdag misschien ook en kele wolkenvelden. Droog. Middagtem peratuur ongeveer 27 graden. Italië: Vrij zonnig, maar in het uiterste zuiden in de loop van het weekeinde toenemen de kans op bewolking en een enkele re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen van 25 tot 29 graden. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig, op Sardinië van tijd tot tijd ook enkele wolkenvelden en een kleine kans op een (onweers)bui. Middagtem peratuur rond 27 graden. Malta: Zaterdag veel zon, zondag waarschijnlijk vrij veel wolkenvelden en kans op een regen- of onweerssbui. Middagtempera tuur rond 29 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon, in het noordoosten van Grie kenland soms ook een stevige regen- of onweersbui. Middagtemperatuur rond 29 graden, op het Griekse vasteland za terdag plaatselijk nog 33. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee meest tussen 28 en 32 graden. Duitsland: Zaterdag in het midden en zuiden gere geld zonneschijn, in het noorden vrij veel wolkenvelden en plaatselijk regen. Zondag ook in het midden vrij veel be wolking en plaatselijk regen, in het zui den eerst nog geregeld zon Middagtem peratuur zaterdag van 16 graden in het noorden tot iets boven de 20 in het zui den; zondag in het zuiden iets hoger. Zwitserland: Vrij zonnig, aan de noordkant van het Al penmassief soms enkele wolkenvelden Droog. Stijging van temperatuur met op zondag maxima van ongeveer 26 gra Oostenrijk: Overgang naar warmer weer met flink wat zon Droog Middagtemperatuur za terdag rond 22 graden, zondag enkele graden hoger. Polen: Zaterdag half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd een bui. Zondag vooral in het zuidoosten flink wat zon; naar het noor den toe wolkenvelden en later plaatse lijk regen. Middagtemperatuur eerst rond 21 graden, zondag vooral in het zuidoosten iets hoger Tsjechië en Slowakije: Zaterdag eerst wolkenvelden en plaatse lijk een biw. maar geleidelijk meer zon. Zondag" later op de dag vooral in Tsje chië weer kans op bewolking. Middag temperatuur zaterdag rond 21 graden, zondg enkele graden hoger. Hongarije: Zaterdag eerst nog wolkenvelden en hier en daar een regen- of onweersbui. Zon dag meer zon, droger en warmer. Mid dagtemperatuur oplopend tot circa 26 graden. ZATERDAG 17 JUNI 1995 Zon-en maanstanden Zon op 05.19 Zon onder 22.01 Maan op 00.12 Maan onder 10.50 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.18 19.56 06.51 19.29 Laag 03.06 17.22 02.47 17.03 Weerrapporten 16 juni 08 uur: Amsterdam zwaarbew w5 12 9 De Bilt zwaar bew w3 13 8 Deelen regen wrw3 12 9 Eelde motregen zzw4 13 9 Eindhoven motregen zw3 13 9 Den Helder regenbc w5 12 10 Rotterdam zwaarbew w5 13 10 Twente regen zw3 12 9 50 Vlissmgen motregen nw4 13 10 13 0 Maastricht regen zw6 12- 9 14 0 Aberdeen zwaarbew. nnw5 11 8 0 2 Athene onbew w3 35 23 0 0 Barcelona hall bew. n5 20 15 4 0 Berlijn zwaarbew z3 15 9 09 w3 13 9 1.0 io2 33 22 00 4 20 8 0.0 w5 19 12 0.1 1 20 7 00 :w3 21 16 2.0 s.0 21 11 1.0 36 30 21 0.0 nw2 20 10 0 1 3 15 12 0.0 no 3 24 20 0.C nw2 24 15 0C nol 11 0.C 3 18 10 OC «3 14 8 3.C 1 30 14 01 Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul licht be< Klagenfurt half bew Kopenhagen regenbu Las Paimas licht bei locamo half bew Luxemburg zwaar tx Madrid onbew.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7