China besmet met smeergeldvirus Vrede met Israël leeft niet bij Jordaanse volk Kolossale illegale koper-export Buitenland Verzorging gehandicapten in Oost-Europa rampzalig ZATERDAG 17 JUNI 1995 347 Columbus camoufleert smokkel MOSKOU HANS HOOGENDIJK CORRESPONDENT Er waren eens twee presiden ten, George Bush van Amerika en Michail Gorbatsjov van de Sovjetunie. Die twee konden het prima met elkaar vinden en de Russische eerste man bood zijn Amerikaanse collega een fantastisch geschenk aan ter ge legenheid van de 500ste verjaar dag van de ontdekking van Amerika door de 'Spanjaard' Columbus. Omdat de Rus niet karig wilde zijn, beloofde hij Madrid hetzelfde cadeau. De vermaarde Georgische beeldhouwer Zoerab Tsereteli kreeg de eervolle opdracht twee composities te maken met als bekroning het hoofd van Co lumbus. En omdat de Russen bij het maken van beeldhouw werken ruim denken, werd be sloten dat alleen het hoofd van Columbus al de maten van het beroemde Amerikaanse Vrij heidsbeeld zou overtreffen. Maar liefst 126 meter hoog en 500 ton zwaar moest de super- kop worden. Om het project te financieren, werd in maart 1992 in Moskou de vennootschap 'Columbus' in het leven geroepen. Maar zoals wel vaker bij zulke plannen, ging er iets helemaal mis. De beeldhouwer leverde zijn werk keurig op tijd af, maar, zoals hij tegenover het weekblad Ogon- jok vertelde, tot nu toe is alleen het hoofd in de VS aangeko men. De rest zou zijn opgesla gen in de Russische havenstad Sint Petersburg. Zo iets kan ge beuren. Maar daarna-gebeur den er mysteriéuze dingen met Columbus. In 1993 meldde de vennoot schap Columbus in ernstige fi nanciële problemen te zijn ge raakt. De machtige Moskouse burgemeester Joeri Loezjkov, een man wiens naam bij vele dubieuze zaken valt, kwam in actie. Hij schreef een brief aan president Boris Jeltsin, waarin hij hem vroeg Columbus te vrij waren van in- en uitvoerrech ten. Jeltsin leidde de brief door naar zijn minister-president Tsjermomyrdin en die gaf zijn zegen aan het project. Ogonjok heeft de vrijstellings- lijst eens nader geanalyseerd en zag dat er 8.500 ton koper op stond. Dat was maar liefst tien procent van de hele Russische koperexport. Was dat een tik fout of een ordinaire leugen? Inmiddels was er ook enige be weging aan de andere kant van de Atlantische oceaan: New York wilde het beeld niet meer hebben, de kop van Columbus ligt in Florida en die staat wilde er ook af. Uiteindelijk werd be sloten dat de inwoners van de stad Columbus in Ohio er ge lukkig mee zouden worden ge maakt, maar ook daar zagen ze er vanwege de hoge kosten van af. Aan Russische kant zat men in tussen niet stil. In het najaar van 1993 diende het Russisch- Letse bedrijf Varsj een export- aanvraag in voor het versche pen van tien wagonladingen naar de Columbus Discovery Foundation. De inhoud bestond volgens de vrachtbrief uit delen van het standbeeld. De douane stuitte echter op 1.224 ton puur koper. De justitie ontdekte al snel dat Varsj zo'n 5.000 ton koper had gekocht van Columbus en dat Columbus op eigen houtje al 2.000 ton koper belastingvrij had uitgevoerd. Overigens is dat koper nooit in de VS aangeko men, maar werd het, volgens het blad, in Rotterdam en Ham burg uitgeladen. In totaal was 15.200 ton hoogwaardig koper illegaal het land uitgebracht. Maar desondanks vroeg Loezjk ov eind 1993 een nieuwe ont heffing aan en kreeg die nog ook van Tsjernomyrdin. Hopeloze strijd van partijtop tegen veelkoppig monster Shanghai, ooit wereldberoemde ha\ rupt zijn. Onder de twintigdui zend misdadigers die de recht bank vorig jaar veroordeelde voor corrupte praktijken, waren vierduizend politieagenten en justitiële ambtenaren. Meer dan dertig politieagenten kregen de doodstraf. Zelfs de hoogste openbare aanklager, Zhang Siqin, heeft het probleem erkend. 'Machts misbruik, het aannemen van steekpenningen, verduistering en wetsovertredingen zijn bin nen de gerechterlijke macht zeer ernstig te noemen', schreef hij in het partijorgaan, het Volksdagblad. Een bijkomende complicatie is dat in China de rechterlijke macht niet onaf hankelijk is en ondergeschikt aan het regionale partijcomité. Vaak worden zaken waarbij ho gere functionarissen zijn be trokken door bestuurlijk ingrij pen in de doofpot gestopt. Geen medicijn Alle sectoren van de Chinese sa menleving lijken besmet met het smeergeldvirus en een me dicijn is niet voorhanden. De partijtop heeft opnieuw zijn toevlucht genomen tot het stel len van voorbeelden. In de afge lopen weken zijn in de officiële pers berichten verschenen van arrestaties door het hele land van een aantal hooggeplaatste verdachten van 'economische foto afp misdaden'. In een paar zaken zijn zware straffen uitgespro ken. Vier lokale functionarissen zijn geëxecuteerd omdat zij een boer hadden gelyncht die her haaldelijk geldaagd had over corruptie. „De politieke leiders proberen de bevolking ervan te overtui gen dat het corruptie-probleem serieus wordt aangepakt, zodat het geloof in de partij kan wor den hersteld", verklaart een westerse diplomaat de inzet van Jiang Zemin en de zijnen. Vol gens haar is de afkeer van de Chinezen voor de Communisti sche Partij echter minstens zo dodelijk als de corruptie. VIDRARE VESELIN TOSHKOV AP Onder het communisme zou den geestelijk gehandicapten eigenlijk niet moeten bestaan en daarom werden zij in institu ten opgesloten en was het on derwerp verder taboe. Nu zijn de geestelijk gehandicapten van Oost-Europa niet langer een staatsgeheim; maar de jaren van officieel stilzwijgen hebben hun sporen nagelaten. Veel gezinnen schamen zich voof een gehandicapt gezinslid of hebben geen idee hoe zij adequate zorg moeten geven. Van de diverse Oosteuropese regeringen, die met economi sche problemen te kampen hebben, is niet veel hulp te ver wachten. Het resultaat van het commu nistische beleid ten aanzien van de geestelijke gezondheidszorg is desastreus. Overal in Oost- Europa zitten geestelijk gehan dicapten opgesloten in vervuil de instituten, waar zij nauwe lijks verzorgd worden en alleen kunnen wachten op de dood. Het verwaarloosde tehuis in het dorp Vidrare op zo'n zestig kilometer van de Bulgaarse hoofdstad Sofia staat als een van de betere instellingen in het land te boek, maar als de sneeuw smelt loopt het water door de gaten in het dak. Per kamer worden wel tien tot vijftien kinderen van alle leeftij den opgesloten. Hun kleding en de vloeren stinken naar urine. De 120 kinderen in het tehuis ontbreekt het aan de meeste noodzakelijke dingen, zegt di rectrice Nena Krasteva. „Wij hebben geld nodig voor de re paratie van het tehuis, geld voor kleding, voedsel en speelgoed." In Roemenië en Albanië is de situatie net zo slecht. Maria Murzea van de Roemeense ver eniging voor geestelijk gehandi capten zegt dat de geesteszieke kinderen in de regel te eten krij gen, maar niet onderwezen worden. Volgens Andreas Veer, hoofd van het natio'nale psychiatri sche en neurologische insitituut in Hongarije, hebben passende huisvesting en psychiatrische ziekenhuizen al jaren prioriteit, maar is het daarbij gebleven. Veel geestelijk gehandicapten in Oost-Europa zijn er net zo aan toe als in Bulgarije: In dat land zijn ongeveer 13.000 kin* deren met een lichte handicap opgenomen. Daarnaast zitten er zo'n 5.700 kinderen met een middelzware tot zware handi cap in instituten. Volgens de overheid werd in 1994 zo'n 52 miljoen gulden uitgegeven aan gehandicapten en wezen, die in 190 tehuü verblijven. Maar ondanks uitgaven zijn de tehuizen e doodlopende straat voor deg handicapten, die soms al op jarige leeftijd worden opgen men. In veel gevallen treedt na opname in een tehuis ge verbetering meer op, zo zegg deskundigen. Ljoebomir Timtsjev, voon ter van de nationale Bulgaai commissie voor geestelijk i handicapten, zegt dat voor oorlog organisaties actief wai om traditionele vooroordel en onkunde ten aanzien van; handicapten tegen te gaan.; het aan de macht komen van communisten na 1945 werds die activiteiten een einde maakt. „Het was een schande i een socialistische maatschap met een glanzende toekoi geestelijk gehandicapte mens kon voortbrengen", alt Timtsjev. „Onze maatschap is niet bereid deze catego mensen te accepteren als s natuurlijk sociaal en biologi: i fenomeen." Het uit die gedachten vot vloeiende systeem van „ges ten en geïsoleerde tehuizen s doemt mensen met matige ernstige geestelijke achtersi lingen tot levenslange discrii natie", zegt Timtsjev. Ook voor Maria Veleva, vorig jaar in Vidrare overle was er geen onderwijs. Op jarige leeftijd had zij het chaam van een 8-jarige en gezicht van een vrouw van Zij was zwaar gehandicapt, het tehuis, waar zij twintig woonde, kon men eigenlijk leen maar op haar dood wa ten. De moeder van Maria, die kind meteen na de geboorte stond, stuurde een telegr waarin zij meedeelde het druk te hebben om de begr nis bij te kunnen wonen. Officieel moet in Bulgarije riodiek, een rapport over de hoeften van het te verzot kind opgemaakt worden, n dat wordt vaak vergeten. 1 gens deskundigen is het in I garije moeilijk de zorg te vei teren. Krasteva zei dat er hoefte is aan speciaal getrai artsen en onderwijzers. Timtsjev zegt dat Bulgi een op het gezin gerichte z cultuur, dagopvang en nieuwe houding ten opzi van geestelijk gehandica nodig heeft, iets waar het tc toe aan heeft ontbroken. hebben niet alleen geld n< maar eerder moeten wij oi de mensen de zorg voor de demens cultiveren. Grootste frustratie is het gebrek aan economische vooruitgang „De geschiedenis leert ons dat degenen die alleen maar geld, mooie vrouwen en macht verafgoden, de strijd vergeten en hun vast beradenheid en macht zul len verliezen". Partijleider Jiang Zemin houdt in Chi na de ene scheldkannona- de tegen corruptie na de andere. De bestrijding van dit wijdverbreide kwaad is door de machthebbers ver heven tot belangrijkste voorwaarde voor het voort bestaan van de Commu nistische Partij en dus voor het politieke leven van de kopstukken. PEKING YVONNE VAN DER HEUPEN CORRESPONDENT De vrees van Jiang, die is aange wezen als opvolger van de zie ke, eigenlijke leider Deng Xiao ping (90), is niet ongegrond. Hij kent zijn vaderlandse geschie denis en weet dat corruptie een belangrijke factor is geweest in de val van de nationalistische regering van Tsjiang Kai Tsjek in 1949 waardoor de commu nisten de macht konden over nemen. Van recenter datum zijn de massale, in bloed ge smoorde demonstraties in 1989. Een van de belangrijkste rede nen voor de protesten was alge meen heersende onvrede over corrupte praktijken binnen de overheid. De nieuwe anti-corruptie campagne een bijna jaarlijks terugkerend ritueel heeft op nieuw weinig kans van slagen, want omkoperij is in China diepgeworteld, veelzijdig en in gebed in de cultuur. De gemid delde Chinese burger begint zich echter in toenemende ma te te ergeren aan het fenomeen, dat hem geld uit de portemon nee klopt. Zijn leven wordt danig ver zuurd door de steekpenningen die nodig zijn om alledaagse dingen gedaan te krijgen. Of het nu gaat om de behandeling in een ziekenhuis, de aanleg van een telefoon of de afgifte van een geboortebewijs, de 'dienst verlener' zal slechts in actie ko men als er een extraatje onder de tafel wordt doorgeschoven. Toch blijkt uit een enquête dat de meerderheid van de be volking omkoperij veroordeelt, maar ten volle bereid is smeer- Auto's liggen ver buiten het financiële bereik van de meeste Chinezen. Paarde- en ezelkrachten zijn dus nog steeds zeer gewilde artikelen. foto reuter geld te betalen als hun eigen belangen daarmee gebaat zijn en dat maakt de bestrijding van het euvel niet gemakkelijker. Nieuwe rijken Tot groeiende ergernis van Wang, de arbeider die met een karig loon moet rondkomen, maken landgenoten die inmid dels wat beter in de slapppe was zitten, dagelijks het gezegde waar dat in China alles te koop is. Zonen en dochters van de 'nieuwe rijken' belanden op een universiteit alhoewel ze in de toelatingsexamens onvoldoen de punten gescoord hebben. Vrouwen die tegen de regels in een tweede kind baren, beta len een dokter voor een verkla ring dat ze zwanger zijn geraakt na een mislukte sterilisatie. Driekwart van de dure buiten landse luxe auto's die in Peking rondrijden, zoals Mercedessen en BMW's, blijken het land in te zijn gesmokkeld en te zijn voor zien van een valse nummer plaat met bijbehorende 'officië le' papieren. De economische hervormin gen die in de afgelopen zestien jaar zijn doorgevoerd, hebben de corruptie die onder het be wind van Mao Zedong nage noeg was uitgeroeid, weer volop aangewakkerd. De tradiüoneel bijna almachtige partijbazen in de dorpen en de steden worden relatief laag betaald. Zij kijken met scheve ogen naar vrienden en voormalige klasgenoten die niet voor de staat werken en rijk worden. De verleiding om 'macht te ruilen voor geld' blijkt dan erg groot en dus is het bij voorbeeld ónmogelijk een res taurant te openen door voor de nodige vergunningen en prakti sche zaken, zoals een aanslui ting op het elektriciteitsnet, slechts het officiële tarief neer te tellen. Met name op het platteland misbruiken partijbazen hun po sitie om de arme boeren uit te zuigen door allerlei vergezochte belastingen te heffen onder meer voor het gebruik van de linnen zakken waarin het zaai goed zit en het parkeren van de fiets door schoolkinderen op het schoolplein. Met de aanleg van snelwegen door het hele land zijn nieuwe praktijken ge meengoed geworden. Automo bilisten worden herhaaldelijk op willekeurige punten gedwongen te stoppen om tol te betalen. Soms gaat dat in de vorm van het moeten laten wassen van de auto, 'want vuile auto's mogen niet door ons dorp rijden'. Partijfunctionarissen zitten ook in een ideale positie om zich te verrijken ten koste van hun werkgever, de overheid. In de meeste gevallen is de contro le van de boeken in handen van dezelfde persoon die de kas be heert. Verduistering van publie ke fondsen kan op die manier heel lang onopgemerkt blijven, de verkoop van staatseigen dommen ook. Er is een veel openlijker verspilling van over heidsgelden door functionaris sen waartegen de partijtop on langs ten strijde is getrokken: declaraties van 'zakenlunches' die de Chinese staat jaarlijks 100 miljard yuan kosten, ofte wel 20 miljard gulden. Een gigantisch struikelblok bij het uitroeien van het veelkoppi ge omkoopmonster is dat poli tie en justitie door en door cor- CORRESPONDENT „De vrede tussen Jordanië en Israël is een vrede tussen twee regeringen. Aan ons de taak er een vrede tussen twee volkeren van te maken." Met die bood schap arriveerde Marwan Muasher (38), Jordanië's eerste ambassadeur in Israël, onlangs in Tel Aviv. „Pas als er vooruitgang wordt geboekt in het onderhande lingsproces met de Palestijnen en de economische voordelen van het verdrag zichtbaar wor den, accepteren de gewone Jor- daniërs de vrede met Jsraël", voegde hij daar aan toe op een bijeenkomst met de buiten landse persvereniging, zijn eer ste publieke optreden in Israël. Het is al meer dan een half jaar geleden dat Israël en Jorda nië in aanwezigheid van de Amerikaanse president Bill Clinton hun vredesverdrag on dertekenden. Aan de Israëlische kant heerste grote vreugde en voldoening. Met uitzondering van extreem rechts steunden al le politieke partijen het akkoord en de verwachtingen waren hooggespannen. Te hoog gespannen, meent ambassadeur Muasher, en hij spreekt uit ervaring. Sinds de Vredesconferentie van Madrid van 1991 is hij opgetreden als woordvoerder van de Jordaanse delegatie bij de vredesonder handelingen met Israël, in Was hington. Zijn optreden op pers conferenties kenmerkte zich, anders dan dat van zijn Pales tijnse en Israëlische collega's, door grote duidelijkheid en een laag propagandagehalte. En als ambassadeur lijkt hij niet van plan die lijn te verlaten. De euforie aan Israëlische kant over de vrede met Jordanië had volgens Muasher te maken met een gevoel van acceptatie in de regio, veel meer dan na de vrede met Egypte. „De gemid delde Israëli had de idee dat het verdrag alle politieke proble men oploste", zegt hij. Er mag dan vrede zijn, de meeste inwoners van Jordanië moeten nog wat wachten om de vruchten daarvan te plukken. foto reuter Premier Rabin, minister Christopher en kroonprins Hassan bij een plechtigheid aan de Israëlisch-Jordaanse grens. zette gebieden en bij zeer veel Jordaniërs is dat het geval wordt hun visumaanvrage wekenlang opgehouden. En vaak krijgen ze nul op het re kest. De Jordaanse ambassadeur draait er niet omheen: zijn land en Israël verschillen nog steeds diepgaand van mening op een aantal cruciale punten. Jordanië verzet zich net als de rest van de wereld tegen de Israëli sche aanspraken op Oost-Jeru- zalem en de aanwezigheid van Israëlische nederzettingen in de bezette gebieden. En dan is er het vluchtelin genvraagstuk. Geen land her bergt zoveel Palestijnse vluchte lingen als Jordanië. Maar over hun toekomst zal pas worden beslist als Israël en Palestijnen onderhandelingen beginnen over de definitieve status van de bezette gebieden. Regionaal gezien wachten de Jordaniërs op vorderingen in de onderhandelingen van Israël met Syrië, Libanon en de PLO. Muasher ontkent dat zijn land met Israël een afzonderlijk vre desverdrag heeft gesloten, zoals destijds Egypte. „Het huidige proces is begonnen in Madrid, met deelname van alle bei ken Arabische partijen. Da eerder hebben getekend da anderen, betekent niet da niet langer streven naar eej omvattendevredesregelingj Een half jaar na de onderj ning van het vredesverdrag grootste frustratie, het ge aan economische vooruitfl Jordanië wacht nog steed! een kwijtschelding van Amerikaanse schulden. 1 zelfs als dat gebeurt, beffl de staatsschuld nog altijd fl veel als zijn bruto natie produkt. En alles waartoe ir verdrag met Israël is beslj kost geld. Van de 200 miljoen kul meter water die per jaar vd de Jordaan en de Yarmuk| Jordanië moet vloeien, hel de Jordaniërs nog geen dn] gezien omdat er nog geenj is voor de bouw van dad Het is hoog tijd dat de Verj de Staten en de Europese' de Jordaanse economie eei jectie te geven, meent ambl deur Muasher, zodat bii landse particuliere inveS ders het nodige vertrouwen gen. De reacties in Jordanië kwali ficeert hij als 'hooguit lauw'. De bevolking steunde het verdrag alleen in de hoop dat het zou bijdragen aan de oplossing van politieke problemen in de toe komst en aan een verhoging van de levensstandaard. Zolang dat niet is gerealiseerd en de harde werkelijkheid laat weinig ruimte voor optimisme be staat er in Jordanië breed verzet tegen een werkelijke normalise ring van de betrekkingen. Net als in Egypte zijn het in Jordanië vooral de intellectue len en de middenklasse die di recte contacten met Israëli's van de hand wijzen. Zo tieeft onlangs de Jordaanse tandart senorganisatie besloten haar le den te adviseren Israëlische toe risten niet te behandelen. Israë li's begonnen in de gaten te krij gen dat ze in Jordanië hun tan den en kiezen konden laten trekken vooor een fractie van het bedrag dat ze daarvoor in Israël moeten neertellen. „Als regering kun je mensen niet dwingen hun betrekkingen te normaliseren", reageert am bassadeur Muasher. „Wat dat Jongeren reageerden opgetogen bij bekendmaking van het vredesver drag tussen Israël en Jordanië. foto ap betreft, komen veranderingen niet van bovenaf, maar alleen door een wijziging van politieke omstandigheden. Het risico van kiespijn weer houdt de Israëli's er allerminst van Jordanië te bezoeken. Enke le tienduizenden zijn de grens al over geweest en als Jordanië geen maximum van negenhon derd per dag zou toelaten, was hun aantal nog aanzienlijk ho ger geweest. Een Israëlische toerist krijgt binnen een week een visum van de Jordaanse ambassade, die voorlopig is ge vestigd in een hotel in Tel Aviv. Jordaniërs ondervinden bij de Israëlische ambassade in Am man aanzienlijk meer proble men, bevestigt Muasher. Vooral als ze familie hebben in de be-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6