G7-rijken stichten noodfonds arme landen b>ToP aöncz hoeft niet op tegenstand te rekenen Buitenland )uizenden betogen tegen acistische moord Portugal Dodental aardbeving Griekenland stijgt Tsjetsjeense strijders laten twee kinderen vrij Rel in Frankrijk over nieuw bankbiljet Britse Lotto brengt winnaars veel ellende Ex-RAF-lid Maier-Witt vrijgekomen Frans protest tegen De Bom ftTERDAG 17 JUN11995 Veertien doden bij busongeluk Spanje tarracona Een aanrijding tussen een bus, vrachtwagen en een personenauto op een snelweg 85 kilometer ten zuiden van de Spaanse stad Tarragona heeft gisteren aan veertien inzittenden van de bus het leven gekost, aldus de politie. Er raakten 31 men sen gewond. De bus was met veertig gepensioneerde Spanjaar den op weg naar de badplaats Peniscola, twintig kilometer ten zuiden van Tarragona. foto reuters marcella aguillo Oekraiense straaljager verongelukt 3EV» Een straaljager van de Oekraiense luchtmacht is tijdens en trainingsvlucht in het westen van het land neergestort. Daarbij zijn de twee piloten om het leven gekomen en raakte een vrouw op de grond licht gewond. Het vliegtuig kwam don derdag in een riviertje terecht bij Bovsjin, 480 kilometer ten wes ten van Kiev. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Vliegtuig stort neer: twaalf doden lOSKOUIn het Russische verre oosten zijn gisteren twaalf inzit- enden van een klein passagiersvliegtuig om het leven gekomen oen het toestel neerstortte. Het vliegtuig maakte een lokale ducht van Polina Osipenko naar Nikolajevsk-aan-de-Amoer, bij Ie grens met China. Het had elf passagiers en twee beman- lingsleden aan boord. Slechts een van hen overleefde het onge- uk Levenslang voor moord op Bakhtiar arus Een speciale anti-terrorisme rechtbank in Parijs heeft gis- eren zes Iraniërs bij verstek veroordeeld tot levenslang voor de noord op de Iraanse ex-premier Bakhtiar in 1991. Bakhtiar werd der jaar geleden samen met een bediende doodgestoken in zijn joedbewaakte villa in de Parijse voorstad Suresnes. De ex-pre- nier, die in die tijd 77 jaar was, was een felle tegenstander van iet regime in Teheran. Chinezen gedood voor BTW-fraude hjing In de zuidelijke Chinese provincie Guangdong zijn don- erdag zes mensen terechtgesteld die handel hadden gedreven vervalste BTW-formulieren, heeft het officiële persbureau [inhua gisteren bericht. Twaalf andere verdachten kreeg levens- ange celstraf opgelegd of een voorwaardelijke doodstraf, die ventueel omgezet kan worden in levenslang. loodse kolonist neergestoken eruzalem Een joodse kolonist is gisteren in Hebron op de Westoever neergestoken door een Palestijn. Andere kolonisten, lie getuige waren, gooiden uit wraak marktkramen van Pales- ijnse kooplui omver totdat het Israëlische leger orde op zaken telde. De Palestijn wist te ontkomen. Nazi verhuist naar Antwerpen openhagen De Duitse nazi Christophersen, die jarenlang in )enemarken ongestoord een extreemrechts blad kon uitgeven, s verhuisd naar Antwerpen, meldt de Deense krant Ekstra Bla- iet. De 77-jarige Christophersen wordt in Duitsland gezocht we ens het aanzetten tot rassenhaat en geweld. Hij woonde sinds Denemarken en maakte gebruik van de liberale Deense lerswet om zijn publicaties uit te geven, waarin hij ondermeer e massamoord op de joden door de nazi's ontkende. 'n tienduizend mensen heb- n gisteren in het centrum van ssabon gedemonstreerd tegen :isme in Portugal. Aanleiding de moord op een jonge farte man afgelopen weekein- door skinheads. Zwarten en inken liepen gearmd over at terwijl ze leuzen riepen 'We zijn allemaal verschil den allemaal hetzelfde'. De tocht voerde door de lalle straatjes van de wijk irro Alto, waar de 27-jarige Kaapverdië afkomstige Al- 1 ido Monteiro zondag in coma j :rd geslagen. Hij bezweek J aandag aan zijn verwondin- n. Er zijn negen skinheads ge- esteerd. Het was de eerste er dat een georganiseerde ra- 'ongaarse presidentsverkiezingen eigenlijk formaliteit cistische aanval werd uitge voerd in Portugal. De etnische spanningen zijn gestegen door de economische recessie en de toenemende werkloosheid en misdaad. Een groep zwarten heeft in een metrostation van Lissabon twee blanke Portugese soldaten en een burger mishandeld, ken nelijk üit wraak voor de moord op een Monteiro. De drie raak ten licht gewond. Volgens mili taire functionarissen werden de soldaten per abuis aangezien voor skinheads omdat ze ook hun haar kort drogen. De Portugese president Mario Soares en TëicTers uit de zwarte gemeenschap hebben er bij zwarten op aangedrongen geen vergeldingsacties uit te voeren. In het fonds moet 90 miljard galden EGION Rtr/AFP De leiders van de zeven rijkste industrielanden in de we reld (de G-7) zijn het gisteren eens geworden over de vor ming van een speciaal noodfonds, dat gebruikt kan wor den om landen te helpen die plotseling in een financiële crisis dreigen te raken. In het fonds komt 58 miljard dol lar (90 miljard gulden) maar het is nog niet duidelijk welk land hoeveel gaat bijdragen. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De noodzaak voor zo'n fonds is gebleken bij de financiële crisis van begin dit jaar in Mexico. De internationale financiële ge meenschap reageerde daar veel te laat op. De crisis kon alleen maar worden bezworen doordat de Amerikaanse president Bill Clinton besloot, ondanks veel binnenlandse kritiek, 20 miljard dollar uit te trekken om Mexico uit de put te helpen. De G-7 be staan uit: de VS, Canada, Japan, Duitsland, Frankrijk, Engeland en Italië. Maar op de top van de Ge leiders in het Canadese Halifax maakte Clinton duidelijk dat hij niet bij elke financiële crisis weer als 'redder in nood' wil worden beschouwd. De VS dra gen het meeste bij aan instellin gen als het Internationaal Fonds en de Wereldbank, maar nu de Amerikanen voor drastische be zuinigingen staan, is er geen animo om veel geld in zwakke buitenlandse economieen te steken. Het Internationale Monetaire Fonds heeft al een noodmecha- nisme, waarvoor 29 miljard dol lar (43 miljard gulden) beschik baar is. Maar dat heeft in het geval van Mexico niet gefunc tioneerd. De leiders van de G-7 vinden dat afspraken moeten worden gemaakt over voorstel len op grond waarvan de inter nationale financiële instanties sneller kunnen reageren. Maar concrete besluiten zijn nog niet genomen. Hoe het fonds zal worden op gezet en waar het geld vandaan moet komen, zal worden uitge werkt door de G-10, de overleg groep waarin behalve de Ga landen ook Nederland, België en Zwitserland deelnemen. De G-7-leiders waren het er over eens dat landen die een beroep doen op die financiële nood hulp, aan strenge eisen moeten voldoen om hun economie ge zonder te maken. In Halifax werden geen maat regelen genomen om de zwakke Amerikaanse dollar te steunen. De G-7-leiders spraken slechts over de wens tot een 'ordelijke ommekeer' in de dollarkoers. Niemand heeft echter concrete ideeën over hoe de dollarkoers kan worden opgekrikt. Boven dien zien de VS zelf daar mo menteel nauwelijks de nood zaak van in. De lage dollarkoers heeft de Amerikaanse concur rentiepositie in de wereld juist een duw in de rug gegeven. MOSKOU Rtr Tsjetsjeense strijders hebben gisteren twee kinderen vrijgelaten die ze samen met honderden andere mensen in gijze ling hielden in de stad Boedjonnovsk in Zuid-Rusland. Dit meldt persbureau Itar Tass onder aanhaling van plaatselijke au toriteiten. Er is geen onafhankelijke bron die het nieuws kan bevestigen. De strijders, die eisen dat Rusland zijn bloedige militaire operatie in de afge scheiden republiek Tsjetsjenië staakt, houden meer dan duizend mensen vast in het ziekenhuis van Boedjonnovsk. De strijd gaat hard tegen hard. Het com mando stelt keiharde politieke eisen: ver trek Vein de Russische militairen uit Tsjets jenië, inrichting van een gedemilitariseer de zone en rechtstreekse onderhandelin gen tussen president Jeltsin en (de men sen rond) Doedajev over hel beëindigen van de oorlog. De Russische minister van defensie voorziet een bloedbad. „Ik ben er niet van overtuigd dat de terroristen, die het leven van vele mensen op hun geweten hebben, bereid zijn tot onderhandelingen", zei Pa vel Gratsjov in een vraaggesprek met het persbureau Interfax. Daarom is. hij voor „een zo snel mogelijke beslissing, waarbij geweld onontkoombaar is." Premier Vik tor Tsjernomyrdin had eerder de verzeke ring gegeven dat de autoriteiten alles doen om de levens van de gijzelaars te redden. President Jeltsin zit in het Canadese Ha lifax, waar hij gast is van de G-7-top. „Jelt sin moet nu niet naar Halifax reizen, maar naar Boedjonnovsk. Als het om het redden van duizend mensenlevens gaat, moet men met allen onderhandelen", zei de be kende hervormingsgezinde politicus Gri- gori Javlinski. „Het is hoog tijd dat we stemmen over een motie van wantrouwen tegen de regering." In heel Rusland zijn de veiligheidsmaat regelen verscherpt. De politie houdt alle uit de Kaukasus afkomstige mensen, die veelal aan een donkerder opslag dan de doorsnee-Rus herkenbaar zijn, scherper in de gaten. Bij de Moskouse politie zijn alle verloven ingetrokken, de bewaking van overheidsgebouwen en ook het Kremlin is verscherpt. Een krant repte al van 'een niet-verklaarde noodtoestand'. PARUS Rtr/DPA De centrale bank van Frankrijk moet waarschijnlijk, miljoenen nieuwe biljetten van tweehon derd frank (64 gulden) vernieti gen nog voordat zij in omloop zijn gekomen. Aanleiding zijn politieke protesten tegen het af beelden op de biljetten van de gebroeders Lumière, die een dubieuze rol speelden tijdens de Duitse bezetting. De centrale bank had Auguste en Louis Lumière willen eren als grondleggers van de bioscoop. Voormalige Franse verzetsstrij ders zijn daartegen in opstand gekomen omdat de broers tij- flens de Tweede Wereldoorlog officiële functies hadden onder het met de Duitsers collabore rende Vichy-regime. Zij waren toen al rond de tachtig. Auguste Lumière behoorde tot een co mité dat steun gaf aan een Frans vrijwilligerslegioen voor de Duitse veldtocht tegen de Sovjet-Unie. Het biljet had volgend jaar in omloop moeten komen. De Franse centrale bank bevestigde gisteren berichten in de media dat dat vermoedelijk niet zal ge beuren. Volgens de krant Libé- ration is het drukken vorige week stopgezet en liggen er al zeventien miljoen biljetten in de kluizen. De centrale bank Het dodental van de aardbeving in Griekenland is gisteren geste gen tot twintig. Met gaat om tien Franse toeristen, negen Grieken en een Italiaanse vrouw. Speciale teams uit Frankrijk en Zwitserland werk ten met macht en macht om twee overlevenden, een jongen en een vrouw, uit het puin van een ingestort flatgebouw in het Griekse Egion te redden. In Boedjonnovsk werden gisteren de 36 slachtoffers van de bloedige aanval door de Tsjetsjeense strijders begraven. foto reuters sergei karpukhin De 8-jarige jongen, bijge naamd kleine Andreas, is giste ren uit het puin gered door Griekse reddingswerkers. Hij heeft meer dan veertig uur on der de puinhopen van een inge stort flatgebouw gelegen. Hij werd onder gejuich en geklap van omstanders naar een ge reedstaande ziekenwagen ge bracht. Over de situatie van de vrouw is weinig bekend. LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De Britse lotto, met geregeld een superprijs van rond de 60 miljoen gulden, zaait dood en verderf. In Liverpool pleegde een vader van twee kinderen zelfmoord omdat hij dacht de hoofdprijs te hebben gewon nen, maar het loterijbriefje nietfiad ingeleverd. En twee Londense huisvrouwen zijn in het ziekenhuis behandeld voor 'loterij-ziekte': ze had den zich ingebeeld de lotto te hebben gewonnen. Van alle kanten wordt de Brit se Lotto-exploitant, Camelot, onder druk gezet om een eind te maken aan de waanzinnig hoge eerste prijs. Niet alleen het geld speelt daarbij een rol, ook de vloedgolf van publici teit die over de winnaars wordt uitgestort. Maar Came lot weigert omdat de lotto volgens het bedrijf juist daar door een groot succes is. Voor Timothy O'Brien uit Li verpool werd de lotto-hysterie fataal. Zijn echtgenote vertel de donderdag bij een gerech telijk onderzoek naar zijn dood dat haar man er vast van overtuigd was dat hij bij een trekking in april alle ge tallen goed had, maar het briefje niet ingeleverd. O'Brien raakte in een gewel dige depressie, vooral omdat hij samen met een vriend in de lotto speelde en dacht ook deze met zijn fout te hebben benadeeld. 1 lij pleegde zelf moord. O'Briens dood is des te tragi scher omdat de vriend meteen ontdekte dat er niet zes, maar slechts vier getallen goed waren ingevuld. Zou het briefje zijn ingeleverd dan had dit het tweetal 27 pond (67 gulden) opgeleverd. Twee Londense vrouwen wer den slachtoffer van lotto-ma nie, zoals het in Groot-Brit- tannië al genoemd wordt. Ze fantaseerden zich rijk en beeldden zich in dat hun om geving hen geld afhandig pro beerde te maken. Volgens psychiater dr. I larry Dole ging het om 'ernstige gevallen' van lotto-manie. Beide vrouwen werden met behulp van me dicijnen van hun afwijking af geholpen. Doyle schreef de manie mede toe aan de geweldige publici teitsgolf die met de lotto ge paard gaat. Een van de vorige winnaars, een immigrant uit India, liet vorige week weten dat zijn leven in een hel was veranderd sinds hij de jackpot van 45 miljoen gulden bin nensleepte. I lij is met zijn ge zin ondergedoken, heeft een andere naam aangenomen en probeert een nieuw leven op te bouwen. De twee eigenaren van een glasbedrijf die vorige week 22 miljoen pond wonnen, zoch ten in tegenstelling tot de In diase immigrant zelf de publi citeit. Een van hen, Mark Gar diner, zal dat nu ongetwijfeld betreuren. „Ik hoop dat hij zich dooddrinkt", liet zijn adoptief moeder de pers we ten en dat was meteen de kop over de hele voorpagina van The Sun. Een van zijn ex- vrouwen eiste meteen de helft van Gardiners helft op en zei dat Mark een schurk was. En de Daily Mirror bracht een exclusief interview met een striptease-danseres, die be weerde dat de 'lotto-rat' niet met zijn handen van haar kon afblijven. Geld wilde ze niet, maar Groot-Brittannië moest wel weten dat Mark een gore viezerik was. Moldavische vrouwen blokkeren landing legerchef CHISINAU Rtr HANNOVER AP neemt 22 juni een definitief be sluit. In plaats van een portret de gebroeders Lumière zal het bil jet vermoedelijk een beeltenis gaan dragen van ingenieur Gustave Eiffel, de bouwer van de gelijknamige toren. Het was oorspronkelijk de bedoeling hem te laten figureren op een nieuw biljet van honderd frank dat een jaar later in omloop moet komen. Het voormalige RAF-lid Silke Maier-Witt is gisteren na vijf jaar vroegtijdig uit de gevange nis ontslagen. Het ministerie van justitie van de deelstaat Ne dersaksen liet weten dat de vijf jaar die ze nog had moeten zit ten in een voorwaardelijke straf zijn omgezet, wegens goed ge- drag. In 1991 werd Maier-Witt on der andere wegens de moord op werkgeversvoorzitter Hanns Martin Schleyer veroordeeld tot tien jaar cel. De strafverminde ring was in 1991 reeds in het vonnis van de rechtbank in het vooruitzicht gesteld, omdat Maier-Witt slechts zijdelings bij de RAF betrokken zou zijn ge weest. Vijfhonderd Moldavische vrou wen hebben gisteren verhin derd dat een vliegtuig met de opvolger van generaal Aleksan- dr Lebed kon landen op een mi litair vliegveld. Zij deden dat door massaal op de landings baan te gaan liggen. Het militaire toestel met ge- neraal-majoor Valeri Jevnevitsj vloog enkele rondjes boven het vliegveld Tiraspol, waarna het in Oekraïne landde. Generaal Lebed, die in 1996 vermoedelijk kandidaat is voor het president schap van Rusland, nam ontslag nadat Moskou bekendmaakte de status van het 14e legerkorps te verlagen. Dat korps is in het gebied Dnjestr, dat zich van Moldavië wil afscheiden, gesta tioneerd maar het moet binnen drie jaar vertrekken. Lebed is reuze populair bij de Molda- in verkiezing van de nieuwe Hongaar- president is maandag in wezen een rmaliteit. 's Morgens komen de poli ce partijen in het bombastische par- mentsgebouw aan de Donau bij el- W, brengen de afgevaardigden hun ïm uit, drinken ze een kop koffie, feli- teren ze de winnaar en gaan ze over tde orde van de dag. De oppositie n eenvoudigweg niet met een serieu- rivaal op de proppen komen. De eni- formele tegenkandidaat, de 64-jarige rist Ferenc Mddl, heeft geen schijn nkans. j geniet enige bekendheid als voorma- minister van onderwijs en cultuur, aar zijn kandidatuur geldt als voor ek en bonen. De vraag is ook of er so- eso een kandidaat te vinden was die zittende en gedoodverfde nieuwe pre- lent Arpad Göncz voorbij kon streven, pad Göncz is sinds jaar en dag de po- Jairste politicus van het land, zo blijkt 'de wekelijkse populariteitspolls van diverse kranten. Zijn integriteit en plichtsbesef hebben hem als president de koosnaam Arpi bdsci (oompje Arpi) opgeleverd. De wijze oom die iedere Flongaar zich zou wensen. De president is een beminnelijk, be scheiden man van 73, schrijver/vertaler en voormalig dissident. In 1956 kreeg hij levenslang voor zijn 'contrarevolutionai re' activiteiten tijdens de Hongaarse op stand. Uiteindelijk zat hij zes jaar achter de tralies, in 1962, na de 'normalisatie', kwam hij vrij. Tijdens de 'zes jaar die ik schuldig was aan de duivel' leerde hij Engels. Eenmaal op vrije voeten vertaal de hij werken van Hemingway, Sytron, FauUorer en Doctorow. De overeenkomsten met zijrrTsjechische collega Vaclav Havel liggen voor de hand, maar reiken in feite niet verder dan de professionele achtergrond en hun dissidentschap. Na een gezamenlij ke persconferentie tijdens het bezoek van Havel aan Boedapest stortte de ver zamelde pers zich massaal op de Tsjech alsof het een popster betrof. Göncz stond er bij en keek ernaar, moederziel alleen. Van hem geen vlammende uitspraken. Over het algemeen schikt hij zich in zijn rol als ceremonieel personage. Toen het parlement Göncz in 1990 tot president koos, was deze relatief onbe kend. Als een compromis-figuur gekozen door de toenmalige regeringscoalitie van MDF, Kleine Boeren en Christen-Demo craten en als geste aan de oppositiepartij Alliantie van Vrije Democraten (Szdsz), die Göncz kandidaat had gesteld. Toch is Göncz niet de louter ceremoniële president die de toenmalige regering zich had gewenst. Hij logenstrafte die ge dachte met regelmaat. Zijn weigering de .omstreden mediawet te ondertekenen deed wijlen premier József Antall woe dend door de wandelgangen lopen. Göncz vertikte het mee te werken aan een wet die een grotere controle door de regering op de staatsmedia beoogde. Van zijn recht wetsvoorstellen in te die nen, maakte hij slechts zelden gebruik. Het meest in het oog springend was zijn voorstel een nieuwe categorie misdaden toe te voegen aan het Wetboek van Straf recht: misdaden op racistische gronden. Göncz is dus de ideale persoon voor nogmaals vijfjaar presidentschap. Toch zijn er bij de gang van zaken kantteke ningen te plaatsen. Allereerst is het een blamage voor de oppositie dat die niet in staat is een serieuze kandidaat naar vo ren te schuiven. Daarnaast kies het par lement de president en kan de regering dus in theorie een simpele ziel neerzet ten die eenvoudigweg alles tekent wat anderen hen onder zijn neus schuiven. Het is een democratisch manco dat de bevolking aan de verkiezing van haar staatshoofd part nog deel heeft. Pogingen van de rechts-populistische voorman JózsefTorgyan het huidige pre sidentieel verkiezingssysteem in een di recte verkiezing te veranderen, liepen stuk op een uitspraak van het Opperste Gerechtshof. Toch zou het in het geval van Göncz weinig uitmaken. Uit een opi niepeiling deze week blijkt dat hij bij di recte verkiezingen met grote meerder heid gekozen zou worden. ULLEIn het Franse Lille is gisteren door dertig leden van De Groenen gedemonstreerd tegen de aangekon digde kemproeven op het Franse atol Mururoa. De actie vond plaats bij een militair ziekenhuis dat een spe ciale ontsmettingsruimte heeft in geval van radioactieve besmetting. foto reuters michel spingler

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5