PRUIMINGB Netelenbos: Geld speciaal onderwijs voor basisschool Binnenland iorst: Stappen tegen eslachtskeuzekliniek TOP DESIGN Klap tegen brug kost 15-jarig meisje het leven TU Delft gaat jonge ingenieurs 'verhuren' Broer Lubbers stapt boos op als voorzitter RBA Geen Fair Game Zeventien maanden op asielboot maakt een mens gek van tirSGHHTi ATERDAG 17 JUN11995 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geass<xie< Herdenking van bloedbad Soweto pen haag Bij de Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag wer den gisteren de bijna driehonderd slachtoffers herdacht van iet bloedbad in Soweto precies negentien jaar geleden. De lanwezigen hielden twee minuten stilte en zongen het Zuid- ifrikaanse volkslied. foto anp 36 uur voor rijksambtenaar ien haag Er bestaat een grote kans dat de werkweek van de 12.000 rijksambtenaren van 38 naar 36 uur gaat. Maandag on- lerhandelt minister Dijkstal van binnenlandse zaken zelf met le ambtenarenbonden over een nieuwe CAO. Zijn ministerie iet gisteravond -zeer ongebruikelijk- weten dat partijen maan- lag mogelijk een akkoord bereiken. De ambtenarenbonden varen aanmerkelijk terughoudender, maar bevestigden dat de 16-urige werkweek de kem van een mogelijk akkoord is. [ustitie mag Iraanse homo uitzetten ien haag De Haagse rechtbank legt Justitie geen strobreed in le weg bij de uitzetting van een 35-jarige homoseksuele Ira- liër. Begin juni maakte de Iraniër in een gesprek met D66-ka- nerlid Dittrich zijn homoseksualiteit bekend. Dittrich verzocht oen -met succes- het ministerie van justitie de uitzetting uit te tellen en de man opnieuw te horen. Dat deed Justitie maar het ond de verklaring van de man ongeloofwaardig. Die kwam lamelijk pas naar buiten na vele eerdere verhoren. Volgens de raniër was dat omdat hij het zijn advocaat niet had durven ertellen. De rechtbank is het eens met het standpunt van het ninisterie. Ook de rechter vindt zijn verhaal ongeloofwaardig. jtkkoord over bescherming trekvogels ien haag Ruim zestig landen hebben gisteren in Den Haag en verdrag ondertekend voor de bescherming van trekvogels, let akkoord staat onder toezicht van de milieu-afdeling UNEP an de Verenigde Naties. Tegelijkertijd is een actieplan goedge- eurd waarmee aktief aan de beschèrming van 172 soorten ekvogels kan worden gewerkt, aldus het ministerie van land ouw, natuurbeheer en visserij. De overeenkomst heeft betrek ing op trekvogels in Europa, Afrika, een deel van Azië en een eel van Noord-Amerika. De betrokken partijen hebben een trikt beschermingsregime afgesproken. Ook zullen zij gebei- en aanwijzen voor de trekvogels. Bovendien zullen zij be- cherming, beheer en herstel daarvan bevorderen. Het Neder- indse ministerie van landbouw heeft samen met het secretari at van de Conventie van Bonn (een overeenkomst uit 1979 ver het behoud van trekkende diersoorten) de overeenkomst oorbereid. Die voorbereiding heeft ruim acht jaar geduurd. ender Behandelcentrum ontslaat arts iecht anp-cpd nister Borst van volksgezond- id gaat stappen ondernemen en het Gender Behandelcen- in Utrecht. Wettelijke* latregelen tegen de kliniek ouders voor de conceptie de ize tussen een jongetje en meisje biedt, sluit de be- idsvrouw daarbij 'zeker niet Vel wijst ze erop dat het ge- me tijd kan duren voor de icedures daarvoor doorlopen Borst heeft dat gisteren de mer laten weten een dag na- die het kabinet om een ndpuntbepaling had ge- agd. )e aan het Gender Behandel- itrum in Utrecht verbonden Roos is gisteren op staande et ontslagen. Roos heeft vol ts de stichting die het cen- m beheert, in de media blijk ;even van onvoldoende ken- Aanleiding is de uitzending de actualiteitenrubriek No- van donderdagvond, waarin os aankondigde zich te zullen tinnen op het aanbod men- vóór de conceptie (bevruch- g) een keuze te laten maken ■r het geslacht van hun kind. )e Gezondheidsraad plaatste tier deze week vraagtekens het voorgespiegelde hoge :cespercentage (rond de 75 :ent) van de kunstmatige BIJ VAN TIL Ons adre 1823 cj Alkmaar Telefoon 072-112760 Q Parkeerterrein Kenners en liefhebbers opgelet! Om plaats te maken voor de geplande zomer-exposities en tal van nieuwe modellen, ruimen wij nu een deel van onze exclusieve collecties modern, klassiek en slaapkamerdesign. Deze opruiming is even kort als spectaculair Op tal van wereldberoemde ontwerpen geven wij tijdelijk kortingen tot 70%!!! U kunt kiezen uit modellen van o.a. LEOLUX - ROLF BENZ - DESEDE - HULSTA - HARVINK - PASTOE - MONTIS - YOUNG - BW - HELDENSE - KOEKOEK - THÖRMER EN DIVERSE ITALIAANSE TOPMERKEN!!! Een unieke kans om een klasse-interieur te kopen voor een fractie van de normale prijs! 'Gewoon onderwijs' krijgt extra geld voor moeilijke kinderen Van het speciaal onderwijs wordt 140 miljoen gulden overgeheveld naar het basisonderwijs om moeilijk leren de kinderen daar beter.op te vangen. Daarmee wordt het speciaal onderwijs bijna gehalveerd. Op die manier wil staatssecretaris Netelenbos van onderwijs stimuleren dat kinderen met leermoeilijkheden vaker en beter opgevan gen worden in het basisonderwijs. In totaal komt nu 270 miljoen gulden beschikbaar om het moeizame 'weer sa men naar school'-proces vlot te trekken. lerende kinderen (MLK), kinde ren met leer- en opvoedings moeilijkheden (LOM) en in ont wikkeling bedreigde kleuters (IOBK) naar gewone basisscho len. De doelstelling om het dure speciaal onderwijs niet te laten groeien en leerlingen met extra den haag gpd De staatssecretaris wist gisteren met de onderwijsbonden en vertegenwoordigers van het speciaal onderwijs een akkoord te bereiken over de overheve ling van het geld voor moeilijk hulp op te vangen op de basis scholen ('weer samen naar school') wordt anders niet ge haald. Er zitten nu ruim 57.000 leerlingen op genoemde scho len. Het integreren van kinderen die meer geholpen moeten wor den bij het leren in gewone schoolklassen kwam niet van de grond, omdat het speciaal on derwijs geen leerkrachten kwijt wilde raken en het basisonder wijs geen geld en extra hulp krachten had om de 'moeilijke' leerlingen op te vangen. Door het akkoord krijgen docenten uit hel speciaal onderwijs de mogelijkheid met behoud van hun inkomen en rechtspositie bij basisscholen aan de slag te gaan. Ook gaan er geen banen verloren. Naast de overheveling van 140 miljoen gulden komt er 90 miljoen gulden beschikbaar door fusies van scholen. Voor 'weer samen naar school' was al 40 miljoen gulden uitgetrokken. Door de aderlating' van het speciaal onderwijs zal nu bijna de helft van het budget (en dus veel scholen) in één klap ver dwijnen, ten gunste van het ge wone onderwijs. De Tweede Ka mer had bij de staatssecretaris aangedrongen op een stevige impuls om het moeizame pro ces te redden. enkhuizen-amsterdam anp De 15»jarige scholiere uit het Gelderse Afferden die dinsdag middag bij Enkhuizen levens gevaarlijk gewond raakte tij dens een schoolreisje, is giste ren overleden. Ze stierf in het Academisch Medisch Gentrum in Amsterdam aan zwaar her senletsel. Het meisje lag sedert het on geval in een diepe coma. waaruit zij niet meer is ont waakt. Zij stak dinsdag haar hoofd uit het vluchtluik van de 3,95 meter hoge dubbeldeks bus. Dat gebeurde vlak voor dat de bus onder een ruim vier meter hoog spoorwegviaduct reed. Het meisje sloeg met haar hoofd bij een snelheid van 50 tot 60 kilometer per uur tegen de stalen draagbalken onder het viaduct. Zij werd met zwaar hoofd- en hersen letsel door de trauma-helikop ter van de ANWB overgebracht naar het VU-ziekenhuis en la ter verder vervoerd naar de in tensive care van het Acade misch Medisch Centrum. De regiopolitie schakelde dinsdag artsen en de Riagg West-Friesland in bij de op vang van de zeer geschokte 62 scholieren en hun begeleiders. Zij hadden op hun schoolreis je een bezoek gebracht aan de replica van het VOC-schip Ba tavia in Lelystad en waren via de dijk Enkhuizen-Lelystad onderweg naar Amsterdam. 'Bewijs dat we slecht werken is nooit geleverd' rotterdam gpd Voorzitter Rob Lubbers van het Regionaal Bestuur Arbeidsvoorzie ning Rijnmond (RBA) stapt per 30 juni op. De broer van de voor malige premier en directeur van de Hollandia Industriële Maat schappij kan zich niet vinden in de kabinetsplannen, waarin het Centraal Bureau voor de Arbeidsvoorziening (CBA) een deel van de leiding overneemt van de RBA's. In een vinnige brief aan minister Melkert van sociale zaken en werkgelegenheid noemt Lubbers de suggestie dat er ruimte blijft voor een autonoom bestuur door het RBA 'verbale windowdressing om het gekozen centralistische éénconcern-model te maskeren'. De spreekwoordelijke druppel was voor Lubbers een overleg op 8 juni tussen CBA- en RBA-besturen, waarin hem duidelijk werd dat in de nieuwe kabinetsplannen het regionaal bestuur de 'hiërarchi sche baas' wordt en de landelijke directie de 'functionele baas'. De hiërarchische baas (RBA-bestuur) heeft volgens Lubbers in de praktijk niks meer in de melk te brokkelen. „Door de onduidelijk heid over de verantwoordelijkheid, begint straks het zwarte-pieten- spel opnieuw, als er iets misgaat", zei hij gisteren. Lubbers weerspreekt de kritiek van het kabinet dat de RBA's ern stig tekort zijn geschoten in het aan de bak helpen van langdurig werklozen en daarom maar weer met harde hand vanuit Den Haag moeten worden geregeerd. „Er zijn dingen fout gelopen. Maar ik heb nergens, nooit een inventarisatie gezien van wat er fout is ge gaan en waaróm". Tot 1990 werden de RBA's landelijk bestuurd. Vanaf 1991 lag het zwaartepunt in de regio's. „Het roer moet weer om", aldus Lub bers, „terwijl het harde bewijs niet is geleverd dat het RBA ineffi ciënt werkt". Bedrijven kunnen binnenkort Delftse ingenieurs inhuren via een uitzendbureau van de Technische Universiteit, ge naamd Supair. Ook kan het be drijfsleven via Supair toegang krijgen tot de kennis en kunde van de verschillende faculteiten. Supair staat voor sfipervisie procesbeheersing en automati seringsvraagstukken voor jonge ingenieurs. Het is een initiatief van Peter Wieringa. werkzaam bij de faculteit Werktuigbouw kunde en Maritieme Techniek. zaadscheiding. Zij pleit daarom voor goede, eerlijke informatie, ook over de veiligheid en de ge hanteerde methode. In een schriftelijke reactie liet het Gender Behandelcentrum gisteren weten de reactie van Roos te betreuren. In het NOS- journaal van gistermiddag zei directeur Van Delen echter dat Roos wordt ontslagen, maar dat hij nog niet met hem had ge sproken. Nadat Roos in de loop van gistermiddag had verno men dat hij zou worden ontsla gen, noemde hij zijn voormalige collega's van het behandelcen trum 'kwakzalvers'. De arts had in de uitzending van Nova geen enkel weer woord op kritiek van gynaeco loog Jansen, voorzitter van de vereniging voor in vitro fertilisa tie (IVF). Die verwees naar on derzoeken waaruit blijkt dat de methode die het Utrechtse cen trum wil gaan gebruiken, niet deugt. Roos zei slechts dat hij niet bekend was met deze test resultaten, die volgens Jansen volop in vakliteratuur zijn gepu bliceerd. In de reactie spreekt de stich ting Gender Preselection tegen dat er vooral negatieve onder zoeksresultaten zijn. Volgens het centrum zijn de slechte re sultaten vooral veroorzaakt doordat in laboratoria niet zorg vuldig genoeg is gewerkt. Apeldoorn Leden van Kritisch Faunabeheer hebben gistermiddag door het oplaten van een kleine Zeppelin symbolisch gedemonstreerd tegen de jacht. De betoging werd gehouden in park Berg en Bos, voor de ingang van Game Fair, een tweejaarlijks jachtevenement. Kritisch Faunabeheer had bij de ingang van het terrein ook 50 knuffeldieren uitgestald. Elk dier stond symbool voor 100.000 door hobbyjagers gedode dieren. Game Fair is volgens Kritisch Faunabeheer een grootscheepse jachtpromotie-kermis waar reclame wordt gemaakt voor verre jachtreizen. Bezoekers kunnen bij voorbeeld boeken voor een buffeljacht in Afrika of beren schieten in Canada. „In de twintig jaar dat Game Fair wordt georganiseerd, hebben 50 mil joen weerloze dieren het loodje gelegd voor het plezier van hobbyjagers", aldus vice-voorzitter Niessen van Kritisch Faunabeheer. De organisatie vindt dat er een verbod moet komen op het doden van dieren voor het plezier van de jagers en dat evenementen als Game Fair verboden moeten worden. foto anp dordrecht» anp Het is ogenschijnlijk rustig op de Bibby Progress, het drijvend asielzoekerscen trum in Dordrecht. Maar menigeen vraagt zich af hoelang dat zal duren. Een brandstichting in huis, een brandstich ting buiten en twee fikse vechtpartijen aan boord in één week tijd. Dat schept toch onrust. Bij de toegangsweg naar de boot demonstreren nog altijd asielzoe kers, voornamelijk Zaïrezen. Met tent doek en een vuurtje houden zij zich warm. Ze gaan door, zeggen ze. Totdat hun stem wordt gehoord. De geel gespoten Bibby Progress te kent zich scherp af tegen de grijze lucht. Het asielzoekerscentrum, dat bij de poli tie in Dordrecht met twee kleine inci denten per week als een rustige boot te boek staat, ligt op een steenworp afstand van het groepje demonstranten bij wie grote onvrede heerst. Een Zaïrees maakt foto's van zijn me de-demonstranten en hun spandoeken. Het is koud. De vierde nacht die ze uit protest buiten hebben doorgebracht, was het actievoeren een bezoeking. De belangstelling is ook zo gering, dat ze er soms moedeloos van worden. „De eni gen die we hebben gezien, zijn journalis ten. En die zijn zo weer weg. Verder is er niemand komen vragen hoe het met ons gaat. We krijgen het gevoel dat de Ne derlanders ons niet willen", zegt Muke- Disvishe-Adrien uit Zaïre. Zeventien maanden verblijft hij op de boot. Te lang, zegt hij, want hij wordt er gek. Gek van de discipline aan boord, gek van het gebrek aan contact met de buitenwereld, gek van het gebrek aan in formatie over de Nederlandse regelge ving. „Ik begrijp niet hoe het kan dat mensen die na mij een asielaanvraag in dienden nu al een woning hebbèn. Waar komt die ongelijkheid vandaan? Dat wil ik graag weten." Een Iraanse vrouw zit met dezelfde vraag. „Sommige nationaliteiten krijgen eerder een huis dan andere. Dat is niet eerlijk, het is een vorm van discrimina tie. Ons wordt niet uitgelegd hoe het werkt." Ze wil haar kind zo snel mogelijk een 'normaal' bestaan geven. Een huis met een tuin. Ze wil Nederlands leren van een goede leraar, geen vrijwilliger. Ze wil ook dat haar kinderen een goede opleiding kunnen volgen en kunnen spe len met Nederlandse kinderen: „Veel kinderen op de Bibby zijn getraumati seerd. Ze zien de hele dag kinderen die uit eenzelfde situatie komen. Dat is toch niet goed? Ze hebben geen contact met Nederlandse mensen. De demonstranten voelen zich soms 'minder dan mensen'. Ze vinden de op vang in Nederland allesbehalve humaan. De boot is mooi, voor hun eerste levens behoeften is gezorgd. Daar zijn ze dank baar voor. Maar met z'n vieren op een klein kamertje met gebrek aan frisse lucht is niet altijd gemakkelijk. En van menselijk contact met de staf is volgens hen geen sprake. „Als we ons niet aan de regels houden, wordt ons zakgeld ingehouden", vertelt de Iraanse vrouw. Muke vult aan: „We mogen nu buiten de boot werken, maar voor niet meer dan een gulden per uur. Dat noem ik uitbuiting, hoe goed de be doelingen ook zijn. En sommige asiel zoekers zijn bang om te klagen. Ze krij gen van de medewerkers te horen dat ze dan maar terug moeten. Of dat ze wei eens problemen kunnen krijgen met hun asielaanvraag. Is dat nou democratie?" Het merendeel van de demonstranten wacht op een beslissing over de asiel aanvraag. Dat wachten vinden ze nog het ergst. Daarom is voor hen misschien nog het allerbelangrijkste dat ze goede informatie krijgen over de te volgen pro cedure. Fahim Mohammad Younus, een jour nalist uit Afghanistan, heeft een negatie ve beschikking gekregen. Hij schrijft nu brieven naar het ministerie van justitie waarin hij zijn situatie uitlegt. „Asielzoe kers zouden hier naar toe komen om economische motieven. Waarom zou ik mijn land ontvluchten? Ik had daar alles: een mooi huis, een auto en ik verdiende geld als politiek verslaggever. De Neder landse regering denkt er anders over, maar ik ben op de vlucht voor de funda mentalisten die ik in mijn artikelen aan klaagde. Ze wilden me vermoorden." Hij knoopt zijn jas dicht en warmt zijn handen aan het vuur. Hij wil nog even kwijt dat de brandstichtingen van de af gelopen week los stonden van de pro testactie: „Ik vermoed dat andere bewo ners van de boot onze demonstratie hebben aangegrepen om zelf een actie te beginnen. Maar wij wijzen geweld af. Daar los je niets mee op. Wij zoeken de dialoog." Die dialoog kan alleen op de boot plaatshebben. De directie en het Cen traal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) hebben dat de demonstranten duidelijk te verstaan gegeven. Adjunct-directeur Verschuren van de boot wijst het meren deel van de klachten van de hand. „Bewoners van de boot worden geïnfor meerd over de procedures, zowel indivi dueel als via de bewonersraad. Van dis criminatie is geen sprake. Als een bewo ner denkt dat een ander bevoordeeld wordt, kan hij daarover een klacht indie nen. Een verzinsel is echt dat medewer kers van de boot zouden dreigen dat be woners problemen met de asielaanvraag zouden kunnen krijgen als ze te veel kla gen." DESIGNCENTRUM Wieringa: „Je zou Supair kun nen beschouwen als een stuk nazorg van de TU. Net afgestu deerde ingenieurs kunnen via dit bureau in projecten werker varing opdoen en krijgen op de ze manier meer kansen op de arbeidsmarkt De bedoeling is dal een inge nieur die via Supair wordt inge huurd voor een bedrijf een pro ject ontwerpt en daarbij een planning en een kostenraming maakt. Wordt het project uitge voerd, dan zal de jonge inge nieur hierover de leiding heb- Flippo-gek gooit winkelruiten in TILBURG ANP De dozen chips met flippo's zetten ze bij de Tilburgse su permarkt Super Venmans voortaan midden in de zaak en niet in het zicht bij de etalage. De aanblik van een stellage vol chips werd een flippoverzame- laar eerder deze week namelijk te machtig. Om een doos met twintig zakjes chips te kunnen bemachtigen, gooide hij de winkelruit met twee straatste nen aan diggelen. „Het is onvoorstelbaar", vindt bedrijfsleider Sengers. Sinds de flippo-actie verkoopt hij vijf keer zoveel chips als voorheen. „Zakken worden opengescheurd om de flippo's eruit te halen, maar dit gaat wel erg ver. Alleen die doos chips met flippo's is weg, ver der niks." Grof geweld om aan de flippo's te komen is niet no dig, aldus Sengers. „De chips zijn deze week in de reclame." Hasjwinkel ex-politieman moet sluiten HEERLEN GPD De winkel in softdrugs van een oud-politieman in Heerlen moet binnen twee weken dicht. Burgemeester Pleumeekers wil geen uitbreiding van hel aantal koffieshops en -winkels in I leer len, zo liet hij eind vorig jaar al weten. Hij kondigde toen aan zich niet soepel op te zullen stellen tegenover het initiatief van de oud-politie-agent. De gemeente stelt nu dal verkoop van softdrugs in strijd is met de bestemming van het pand. In de winkel worden sinds vo rig najaar hasj en weed ver kocht. Ex-agent Bert Stelten zei op te willen komen voor de mensen die in hun vrije tijd een joint willen roken. Maar volgens de burgemeester gaat het de man alleen om geld. Rabo wil eigen bank in Peking UTRECHT ANP De Rabobank verwacht in het najaar een kantoor te kunnen openen in Peking. Voorlopig gaat het om een representative office, dat nog niet de officiële status van bank heeft. De Rabo bank heeft al zo'n kantoor in de grootste stad van China, Shang hai. Directielid Van den Goor- bergh heeft de officiële vergun ning voor het Pekingse kantoor aangevraagd bij de Peoples Bank of China tijdens het be zoek van premier Kok. De bank wil haar positie in Zuid-oost Azië versterken. In juli wordt een kantoor geopend in de Ma leisische hoofdstad Kuala Lum pur en in augustus volgt de Thaise hoofdstad Bangkok. De Rabobank zit al in in Singapore, Hongkong, Indonesië en Australië.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3