Sussen werkt in Noordwijk >e zaterdag 17 juni1995 De susploeg verzamelt zich op de Grent. In het midden (in smoking) Peter Nederstigt, portier van bar 't Deurtje en organisator. FOTO •HOLVAST MARK LAMERS Drie jaar geleden liepen ze voor het eerst door Noordwijk: de 'susploegen', ordehandhavers in dienst van de horeca. Ook deze zomer zijn ze er weer, elke zaterdagavond van tien uur tot even na sluitingstijd. Want gemeente, politie en bareigenaars zijn het er over eens: sussen werkt. Overlasten vandalisme in de badplaats zijn verminderd. De susploegen danken dat niet aan hun imposante verschijning. „Het gaat om tact, niet om kracht. Ze moeten onrust in de kiem smoren. Dat gaat het best door mensen op hun eigen verantivoordelijkheidaan te spreken. "Een avondje stappen met de susploeg. Ordehandhavers in badplaats zorgen voor vermindering horeca-overlast us... sus... sus..." Het Noord- k wijkse uitgaanspubliek laat ge- regeld blijken dat het kan le zen. Met het eerste deel van het woord 'sus ploeg' achterop de bodywarmers hebben de stappers in elk geval weinig moeite. Henk en Willem „Geen achternamen, je weet nooit of mensen je nog willen opzoeken." zijn er na een paar seizoenen wel aan gewend. Het is een van de vele blijken van herkenning die hen ten deel vallen op hun rondje, dat begint en eindigt bij de bar-dancings op De Grent en hen langs onder meer de Hoofdstraat en discotheek De Bob voert. De sussers zijn na drie jaar vast onderdeel geworden van het Noordwijkse straatbeeld op zaterdag. Het is nóg vroeg in het seizoen. Bovendien is het kil en nat. Dat houdt de mensen enig zins van de straat en vooral binnen in de bars. Daarom lopen er vanavond maar vier 'suswachten' in het dorp. Twee houden de wacht bij de snackbars in de Hoofdstraat en twee anderen maken de ronde. Bij mooi weer en midden in het seizoen is de susploeg gro ter. Dan staan er ook nog twee man vast op De Grent. Maar guur of niet. Het is half juni en dus ook niet helemaal stil op straat. Een paar 'lampekap-achtige' figuren nemen afscheid van hun vrijgezellenbestaan. „Zo hebben we er elke zaterdag wel wat", weten de sussers. En natuurlijk zijn er de doorgewinterde kroeghoppers, die minimaal gekleed van de ene bar naar de volgende dancing hollen. „Ik krijg al blaasontsteking als ik er naar kijk. 's Winters kom je ze trouwens net zo tegen. Kennelijk went het", zegt een van de leden van de susploeg. Onderweg letten ze niet alleen op schaarsge- klede discogangers. Ze weten precies waar op een uitgaansavond in Noordwijk de gevoelig heden liggen. Bij de snackbars in de Hoofd straat verzamelt zich zeker na middernacht heel wat publiek om even wat inwendig dempwerk te verrichten. Soms lopen de ge moederen dan hoog op. De irritatiegrens blijkt er laag te zijn. Randstedelingen vinden Brabanders boeren en laten dat blijken. Lim burgers op hun beurt steken niet onder stoe len of banken het randstedelijk optreden als arrogant te ervaren. Er hoeft maar weinig te gebeuren om de vlam in de pan te laten slaan bij deze melée van wachtende en etende jon geren, al dan niet beschonken. Ook van avond is dat even het geval. Een gemorste druppel ketchup op een dure schoen is goed voor rake klappen. Juist op dat moment zijn de vier susploegleden in de buurt. Voordat de vechtpartij uit de hand loopt, en vrienden en vriendinnen van beide kemp hanen zich ook op elkaar storten, wordt het tweetal uit elkaar getrokken. Beiden worden een andere kant op geleid, alsof het leerlin gen van de basisschool betreft. Ze worden in taxi of bus gezet. Even is iedereen tevreden over de afloop, totdat susser Edwin zich be klaagd over een suizend oor. Hij blijkt een klap te hebben opgevangen toen hij tussen de vechters stapte. Dat levert hem kritiek op. „Je moet er nooit tussen stappen, maar ze van achteren of van opzij aanpakken." Bo vendien roept het de vraag op of niet toch de politie had moeten worden opgeroepen, een vaste regel als een van de leden van de ploeg klappen oploopt. „Dat betekent geheid een boete van 750 gulden wegens openbare ge weldpleging. Daar leren ze het wel van." Dreiging Het idee voor de susploegen is komen over waaien uit Texel. „Het was daar een succes. We lazen er over in een horecablad", vertelt Peter Beuk. Als eigenaar van bar The Champ is hij regelmatig deelnemer aan het overleg met gemeente en politie. Vier jaar geleden nam de overlast toe. Vernielingen, vechtpar tijen, problemen in de 'disco-bussen' waar van de chauffeurs op een gegeven moment niet eens meer naar Noordwijk wilden rijden; het was iedereen duidelijk dat er iets moest gebeuren. Beuk erkent dat de druk op de horeca groot was. De dreiging hing in de lucht dat de dancings hun ontheffing om op zaterdag tot twee uur open te blijven zouden kwijtraken. Eén van de maatregelen om dat te voorko men was de instelling van de susploeg, waar van de kosten enkele duizenden guldens per zaak per seizoen door de horeca wor den gedragén. Deelname aan de susploegen is inmiddels voorwaarde om een ontheffing te krijgen. Peter Beuk: „Maar dat is het ons ook waard. Het werkt, want het is rustiger gewor den. Inmiddels is de susploeg iets dat bij een zaak hoort, net zoals de portier." Beuk schrijft het succes vooral toe aan het feit dat de susploegen door de horeca op pad wor den gestuurd. „Dat werkt toch anders dan politie. De jeugd staat hier positief tegenover. Ze weten dat ze bij ons horen. Van de sussers nemen ze aanwijzingen aan. De ploeg wijst ze op hun verantwoordelijkheid. Zegt ze dat de zaken eerder dicht moeten als ze niet rus tiger doen. Als de politie optreedt, wordt dat als schoolmeesterig ervaren. Voor de administratieve kant van de sus ploegen werd de VW ingeschakeld. Maar de feitelijke organisatie van de susploeg is in handen van Peter Nederstigt. Hij is al tien jaar actief als portier van bar 't Deurtje, maar ook eigenaar van een sportschool in Hille- gom. Hij selecteerde ook de kandidaten, en putte daarbij vooral uit zijn kennissenkring. „Nee, het zijn niet speciaal sportschoolfigu ren, hoewel sommigen van hen daar ook ko men. Ik heb vooral gezocht naar rustige men sen met overwicht. Vooral niet te jong. Het zijn allemaal minstens dertigers. Een van de 'jongens' is 58 en juist die man doet het heel goed. Dat geeft aan dat fysieke aanwezigheid niet zaligmakend is voor de susploeg." Alle leden van de susploeg krijgen instruc tie van de politie voor ze op pad mogen. Bo vendien heeft iedereen een portofoon, waar mee direct contact met het politiebureau mogelijk is. In geval van nood kan zo alarm worden geslagen. „En dan staan ze echt bin nen de kortste keren met alle beschikbare au to's bij je. Dat werkt heel goed", vertelt een susser. Nederstigt claimt dat de overlast sinds de invoering van de susploeg met minstens de helft is afgenomen. Politie en gemeente zijn wat voorzichtiger in hun schattingen. „Harde cijfers hebben we niet", zegt een politie woordvoerder, „maar de aanpak is wel een succes. Voor ons gevoel zijn er in elk geval minder klachten. Er wordt veel voorkomen door een adequate aanpak, en anders wel door een snelle melding bij ons." De gemeente laat deze zomer een extern bureau opnieuw metingen doen van overlast in Noordwijk. Twee jaar geleden gebeurde dat voor het laatst. De nieuwe meting zou duidelijk moeten maken of en in welke mate de overlast afneemt. Kapel De wandeling met de susploeg door het cen trum voert niet alleen langs bars en dancings. Ook woonstraten komen aan bod. Een be woonster die in haar auto stapt, kijkt aanvan kelijk afwachtend als ze de mannen naderen. Om even later een blijk van herkenning te ge ven: „Aah, de susploeg!" Bij een portiek con stateert Willem dat daar net als een week eer der een jongen en een meisje zitten te blo wen. Hij popelt om in te grijpen en ze weg te sturen, maar doet dat niet. Vorige week is daar een verschil van mening over geweest met de politie. En ja, het is in zo'n geval mis schien discutabel of er écht sprake van over last. Willem vindt dat de zaak duidelijk is. „Je zult er wonen, en als je naar binnen wilt over die twee heen moeten stappen. Als we niets doen, zitten ze er over vier uur nog." Wegstu ren mag echter niet. „Wij mogen niet meer dan iedere andere burger. Als je iemand op heterdaad betrapt, dan mag je ingrijpen. Ver der moeten we het aan de politie overlaten." Besloten wordt nu dan ook de politie in te seinen. Een paar minuten later verschijnen agenten, die een praatje beginnen met het tweetal in het portiek. Een ander vast punt om in de gaten te houden is de Kapel in de Hoofdstraat. Een historisch gebouw met hekken en steunbe ren, waartussen het goed urineren is. Juist dat soort overlast staat hoog op de lijst van aanpak van de susploeg. De vaste ploeg bij de snackbars houdt een oogje in het zeil, maar ook het duo dat rondloopt. Geregeld worden kroeglopers in hoge nood aangespro ken als ze op het punt staan hun broek los te knopen. „Meesti is het genoeg als je ze vraagt hoe ze het zouden vinden als iemand dat tegen hun huis zou doen." Het bewijs wordt direct geleverd, als een duidelijk be schonken discoganger in hoge nood na de vaderlijke vermaning schuldbewust opmerkt: „Ja, en al helemaal niet tegen een kerk." Imponeergedrag De avond eindigt steevast op De Grent. Als om twee uur de dancings dichtgaan, ontstaat daar een wirwar van mensen en auto's. Voor al bij de taxi's, die soms door drie groepen te gelijk worden opgeëist, willen de gemoede ren nog weieens oplopen. Bij warm weer is het ook zaak om in de loop van de avond mensen van de straat en op de terrassen te houden. Menig jeugdig chauffeur vindt De Grent op zaterdagavond namelijk de ideale plek voor wat automobiel imponeergedrag. Maar dat valt deze zaterdag mee. En als even na tweeën ook nog een regenbui losbarst, zijn de leden van de susploeg tevreden. „Pri ma timing." Om half drie is het stil op De Grent.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 37