Een beroerd imago TT ZATERDAG 17 JUNI 1995 Amerikanen vergelijken Nederlands drugsbeleid al met 'genocide' Het In veel landen zo verfoeide beeld van Nederland: Een Duitse toerist rookt een joint in een Amsterdamse koffieshop, foto cpd henriette guest Voor het buitenland is Nederland al lang niet meer het land van Hansje Brinker, die metz'n vinger in de dijkeen watersnood voorkwam. De Hansje Brinker van nu is een spuitende, snuivende drugsverslaafde die legaal stuff koopt, auto's kraakt, door de politie wordt nagezwaaid en ook nog geld toe krijgt. Terwijl Den Haag woorden tekort komt om Neerlands gen uanceérde en effectieve drugsbeleid aan te prijzen, ergeren andere landen zich wild aan 'the Dutch way'. De relaties met vooral Amerika komen steeds meer onder druk te staan. Portret van een beroerd imago. H et had een haar gescheeld of I Amsterdam was het Europese hoofdkantoor van autogigant Chrysler misgelopen. De Chrysler-top had na langdurig onderzoek gekozen voor een plek in de hoofdstad. Toch twijfelden de hoge jon gens van Chrysler. De centen waren het pro bleem niet, zeiden ze. De locatie en de infra structuur ook niet. Het zat hem meer in het breed uitgemeten, inktzwarte drugsimago van Nederland. Ze konden hun hoofdkantoor toch niet met goed fatsoen vestigen in een drugsparadijs, lieten ze tot grote schrik van de Nederlandse ambassade in Washington weten. Na driftig telefoonverkeer tussen Washing ton en Amsterdam en persobnlijk ingrijpen van burgemeester Patijn, werden de mana gers van de autofabrikant gratis overgevlo gen. Ze kregen een rondleiding door de stad met z'n honderden 'koffieshops' en werden uitvoerig onderhouden over het drugsbeleid. De Amerikanen waren daarna overtuigd. De overeenkomst kon toch worden getekend. Op de ambassade in Washington prijzen ze Patijn en de zijnen nog steeds voor hun aler te optreden. Zweden In het buitenland is er immer kritiek geweest op het Nederlandse drugsbeleid. Burgemees ters, politiebazen, ambtenaren, politici en niet te vergeten de media uit de ons omrin gende landen klagen al jaren hun nood over ons tolerante drugsklimaat. Voorop staat het conservatieve Zweden, dat sinds jaar en dag zo ongeveer een hetze tégen Nederland voert. Ondanks de TV-beelden van rokerige kof fieshops, spuitplaatsen, Nederwiet-plantages en methadonbussen, wisten de Nederlandse drugsdeskundigen, met name die in de Randstad en de grensgebieden, altijd haarfijn en ietwat betweterig "uit te leggen waarom het Nederlandse drugsbeleid wel degelijk een succes is. De praktijk wijst dat ook uit, als we dezelfde deskundigen en wetenschappers moeten geloven. Niet voor niets hebben lan den als Duitsland en Zwitserland, die een aantal jaren geleden nog forse kritiek lever den, nu projecten lopen die 'geënt zijn op de Nederlandse aanpak. De kritiek blijft echter. Sterker nog: de irri tatie neemt alleen maar toe en staat tegen woordig ook hoog op de agenda van rege ringsleiders. Mag Nederland graag andere landen wijzen op het schenden van de men senrechten, nu wordt premier Kok en zijn ministers de pin op de neus gezet als het gaat om drugs. En er worden ook consequenties aan verbonden. Eén van de eerste daden van de Franse president Chirac, die tijdens zijn verkiezings- toernee herhaaldelijk uithaalde naar Neder land, was het doen van de uitspraak dat Frankrijk het Schengen-verdrag wil uitstellen. Parijs is ontevreden over de Nederlandse drugsaanpak, en wil desnoods opnieuw gaan controleren aan de grenzen. In de visie van de Fransen heeft Hansje Brinker zijn vinger uit de dijk gehaald en wordt het achterland (Duitsland, België maar vooral Frankrijk) overspoeld met drugs uit de lage landen. En die vinger moet terug in de dijk, anders gaan de grenzen dicht, zo dreigen de Fransen. Melkweg Ook in de Verenigde Staten, waar de War on Drugs bovenaan de politieke agenda staat, gaan steeds meer stemmen op om Neder land de wacht aan te zeggen. Het keurige imago van Nederland van destijds wind molens, tulpen, groene polders, ijverige wer kers en propere woningen vertoont daar al lange tijd forse scheuren. Vraag een jonge Amerikaan wat hij van Nederland weet, en hij zal je onmiddellijk etablissementen als de Bulldog en de Melkweg noemen. „Good stuff, man.En van Hansje Brinker heeft hij nog nooit gehoord. Zelfs president Bill Clinton wel mari huana gerookt maar nooit geïnhaleerd noemt Nederland een land dat op drugsge bied volledig is ontspoord. Ofschoon het in de media nauwelijks aandacht kreeg, heeft de Amerikaanse president dit voorjaar tijdens het bezoek van premier Kok en minister van buitenlandse zaken Van Mierlo aan Washing ton zijn bezorgdheid over het Nederlandse drugsbeleid kenbaar gemaakt. Kok en Van Mierlo kregen te horen dat de belangrijkste westerse regeringsleider not amused was. Sinds de 'Hollanditis' het verzet tegen plaatsing van kruisraketten in de eerste helft van de jaren tachtigwas dat niet meer voorgekomen. Een diplomaat van de Nederlandse ambas sade in Washington meent dat de relaties tussen Nederland en de VS onder druk staan door de meningsverschillen over de drugs- aanpak. „Wij slagen er niet in om ons beleid hier te verkopen. Bovendien zijn ze ook niet geïnteresseerd in onze genuanceerde aan pak", zegt hij. Amerikanen, zo gelooft hij en in zijn kielzog vele anderen, zijn niet geïnte resseerd in nuances. Ze willen korte, bondige uitspraken van politici, in mediatermen one liners of soundbites genoemd. Een medewer ker van de Amerikaanse ambassade in Den Haag komt tot dezelfde conclusie. „We heb ben al zo vaak geprobeerd in Washington uit te leggen wat het Nederlandse beleid bete kent, maar daarin zijn we nooit geslaagd. Ze bekijken alles zeer zwart-wit." Overgave In Amerikaanse ogen hebben de Nederlan ders het de afgelopen weken helemaal te bont gemaakt. Eerst hoorden ze dat er groen licht is gegeven voor een experiment met gratis heroïneverstrekking aan duizend junks. Enkele dagen later vernamen ze dat de hoofdcommissarissen van politie voorstan der zijn van 'decriminalisering', ofwel legali sering, van in elk geval softdrugs, omdat de oorlog tegen de drugscriminaliteit toch is verloren. Is dat land van God los, hoor je ze in de VS al nationwide denken. Als Amerikanen er gens een hekel aan hebben dan is dat aan het begrip surrender (overgave). „We zullen ons nooit overgeven aan de drugshandel", is vrij wel altijd de laatste zin in toespraken van ie dere zichzelf respecterende politicus in de VS. Als je je overgeeft, dan ben je een loser, een verliezer, zo heet het daar. En dat mer ken de medewerkers van de Nederlandse ambassade in Washington. Tegenwoordig moeten de diplomaten van de economische afdeling van de ambassade ook vragen over drugs beantwoorden. De drugsoorlog, die de VS 25 miljard dollar per jaar kost, heeft aan de overkant van de Oceaan bijna hysterische proporties aange nomen. Op vrijwel elke bijeenkomst over de drugsstrijd wordt Nederland aangehaald als een paradijs voor de gebruiker en de smok kelaar. In Atlanta wqrd vorige maand een tweedaagse conventie gehouden van 'Ameri kaanse steden tegen drugs'. Bijna iedere spreker en het waren er nogal wat noemde Nederland als voorbeeld van hoe het niet moet. De opgetrommelde media, twee honderd burgemeesters, talloze vertegen woordigers van belangengroeperingen, zoals bijvoorbeeld American families against drugs, vielen van de ene in de andere verbazing bij wat er allemaal loos was in 'Holland'. De 'oooh's' en 'aaah's' waren niet van de lucht. De kroon spande dr. Lee Brown, de be langrijkste adviseur van president Clinton op het gebied van drugs. Deze voormalig hoofd commissaris van de politie in New York is verantwoordelijk voor de drugsoorlog in de VS. Hij kent geen enkele nuance in zijn poli tieke opstelling. Zo haalde hij hard uit naar ABC, één van de grootste televisienetwerken van Amerika, omdat dat het gewaagd had een documentaire uit te zenden onder de ti tel: 'De oorlog tegen drugs, zoeken naar op lossingen'. Daarin werden onder anderen Nederlandse deskundigen geïnterviewd over het drugsbeleid in dit land. Het commentaar van Brown: „Ik was geschokt. Een belangrijk televisienetwerk hield een pleidooi voor lega lisering van drugs. Geen verbale zee gaat de drugs-tsaar, zoals Brown ook wel wordt genoemd, te hoog om het belang van de drugsstrijd te benadrukken en zijn afschuw over Nederland uit te spre ken: Zo zei hij ooit: „Ik denk niet dat het een overdrijving is dat legalisering van drugs het morele equivalent van genocide kan worden genoemd." Kortom: Nederland maakt zich schuldig aan volkerenmoord door niet alle uitingen van drugsgebruik keihard te bestrij den. De Drugs Enforcement Administration (DEA), een organisatie die vrijwel de hele we reld als haar strijdtoneel ziet om drugs uit de VS te weren, voedt de vooroordelen over Ne derland met reeksen statistieken en versla gen. Een brochure van de DEA die op de con ventie in Atlanta werd uitgedeeld, meldt over Nederland: „Tegenstanders van legalisering van drugs noemen Amsterdam vrijwel altijd het Mekka van de drugs in de Westerse we reld. Iedereen kan een restaurant in gaan en marihuana en hasj bestellen. Heroïne en co caïne zijn gedecriminaliseerd om praktische redenen." Even verderop in de brochure 'Drugslegalisering: mythes en dwalingen' valt in één zin te lezen: „Nederland heeft de hoogste criminaliteit van Europa en de mees te drugsverslaafden hebben een uitkering en plegen misdaden." Blowend en snuivend Holland is ook on derwerp van gesprek bij leden van het Ameri kaans Congres. De republikein Gerald B. Solomon schreef in een brief aan zijn colle ga's en aan Clinton dat „legalisering van drugs een desastreuze fout van Nederland was". Hij beweert 'op basis van cijfers van de Nederlandse regering' dat het „aantal geregi streerde drugsverslaafden in de afgelopen vijf jaar met 22 procent is toegenomen. Alleen al in 1993 werden 25.000 nieuwe verslaafden geregisteerd." Volgens zijn beweringen en berekeningen zou Nederland meer dan hon derdduizend verslaafden tellen. Volgens cij fers van het ministerie van volksgezondheid kent Nederland al acht jaar een stabiele groep van 25.000 verslaafden. Lobby Veel van de vooroordelen, misvattingen en onjuiste conclusies over het Nederlandse drugsbeleid in Amerika komen voort uit een actieve lobby van het Nederlandse Landelijk Comité Drugspreventie (LCD). Dat is een in ons land vrijwel onbekende organisatie, waarvan de leden voornamelijk in orthordox- christelijke hoek te vinden zijn. Het LCD was ook officieel aanwezig op de eerder genoem de conventie in Atlanta, in de persoon van secretaris dr. E. de Marees van Swinderen. Zij is een bejaarde dame, die zelfs in het ortho dox-christelijke Reformatorisch Dagblad te Apeldoorn geen ruimte krijgt voor haar tame lijk rigide ideeën over het Nederlandse drugs beleid. Zij mocht in Atlanta vertellen dat de „Ne derlandse jeugd verdrinkt in een poel van drugs", en kon ongehinderd meer van dit soort verklaringen afleggen. Het was koren op de molen van de Amerikaanse beleidsma kers. De deelnemers moesten de opvattingen van de LCD-secretaris overigens wel lezen in een brochure, want haar Engels was voor de toehoorders onbegrijpelijk. Solomon, de re publikeinse afgevaardigde, doet zijn uitspra ken echter mede op basis van informatie van het comité. De naam LCD duikt ook herhaal delijk op in Amerikaanse uitgaven over het Nederlands drugsbeleid. Een lid van de Nederlandse ambassade in Washington noemt de officiële uitnodiging van De Marees van Swinderen voor de con ventie in Atlanta illustratief voor de Ameri kaanse desinteresse in het Nederlandse drugsbeleid. „Ze willen alleen verklaringen horen van medestanders", is zijn ietwat bit tere verklaring. Vooral omdat een hoge amb tenaar van het ministerie van volksgezond heid geen kans kreeg het Nederlandse beleid in Atlanta wèl goed toe te lichten. Nederland is, zoals eerder gezegd, in Ame rika berucht om z'n drugsaanpak. In het meest recente jaarlijkse narcoticarapport van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken kan Nederland zich de volgende zaken aanrekenen: de vrije verkoop van hasj en ma rihuana, een belangrijk centrum voor het witwassen van drugsgelden, één van de be langrijkste distributielanden voor de export van chemicaliën om drugs te produceren en de voornaamste producent van XTC. Tegelijkertijd echter zwaait het ministerie Nederland alle lof toe als het gaat om wetge ving waarmee de georganiseerde misdaad en het witwassen van drugswinsten wordt te gengegaan. Ook de samenwerking tussen de Nederlandse marine en de Amerikaanse kustwacht in de Caraïben wordt toegejuicht. Verkopen Maar in de Amerikaanse politiek lijken dit soort nuances nog wel eens te worden verge ten of onder de oppervlakte te blijven. Wat ook wel wordt gezegd door de mensen die het weten kunnen: Nederland moet z'n drugsbeleid beter en intensiever gaan verko pen. Dat vindt althans een diplomaat in Was hington, die er aan toe voegt dat er inder daad lobby-plannen in de maak zijn. Deson danks lijken de Franse en Amerikaanse reac ties al aan te geven dat de marges voor een nieuw drugsbeleid in Nederland bijzonder smal zijn. Het buitenland volgt Nederland met argusogen en zal onmiddellijk op de in ternationale drugsverdragen wijzen als Ne derland nieuwe wegen gaat bewandelen. Het geduld met Hansje Brinker is op.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 35