Als Brent Spar over de dam is, volgt rest Frankrijk: de burgemeester dubbelt als premier Feiten &Meningen NS creëren eigen concurrentie met reorganisatie Culturen stimuleren voorkeur voor geslacb ZATERDAG 17 JUN11995 NIEUWSANALYSE Hebben de Nederlandse Spoorwegen het ei van Co lumbus gevonden of zijn de concern-strategen he lemaal de kluts kwijt? Beide opties passeerden gis teren de revue nadat de NS bekend hadden ge maakt een belangrijk deel van hun bouwactiviteiten af te zullen stoten. ..Dit wordt geen makkelijk verhaal", waarschuw de T. Regtuijt, lid van de raad van bestuur, voor hij zijn toelichting begon op de jongste herstructure ring bij NS. En dat was niets te veel gezegd. Want het gebeurt niet elke dag dat een ondernemer, marktleider nota bene, besluit zijn eigen concur renten te creëren. Als het gaat om de specifieke kennis en middelen die nodig zijn voor bouw en onderhoud van rail-in frastructuur, lopen de NS in Nederland vanzelfspre kend voorop. Dat zou kunnen veranderen als tus sen 1996 en 2000 vanuit Brussel geleidelijk een vol ledig open aanbesteding van bouwwerken wordt ingevoerd, maar de positie van NS op deze markt is sterk en de drempel om toe te treden is hoog. Het besluit van NS om de concurrentie, die nu nog voorzichtig warm loopt aan de zijlijn, op weg te helpen door kennis en middelen over te doen, is op z'n minst opmerkelijk. Concreet streven NS een si tuatie na waarin drie partijen elkaar vrij beconcur reren met een compleet pakket diensten op het ge bied van nieuw- en verbouw, onderhoud en sto ringsopheffing. Daartoe worden de eigen bedrijven Strukton (bouw), NS Infra Services (onderhoud en storings dienst) en ER Groep (electronica) samengevoegd en vervolgens weer in drieën opgedeeld. Twee van de drie nieuwe ondernemingen scheiden zich af en gaan met een externe partner in zee, hetzij door middel van verkoop, hetzij door deelname. De be doeling is wel dat het onderdeel dat binnen de NS blijft, het grootste marktaandeel behoudt. De verkoop van activiteiten moet volgens Regtuijt niet worden uitgelegd als een verkapte uitverkoop, laat staan een soort sterfhuisconstructie. De con cernstrategie is weliswaar gericht op het op termijn afstoten van een aantal activiteiten, maar bij nader inzien menen de NS dat de spoorbouwmarkt vol doende winstpotentie bezit. Dat werpt de vraag op waarom men dan niet kiest voor een interne fusie van de drie onderdelen en zelf die potentiële winst opstrijkt. Die optie blijkt inderdaad te zijn overwogen, maar een onderzoek van het externe bureau Boer Croon wees uit dat dat toch geen goede keuze zou zijn. In de eerste plaats vanwege de Europese regelge ving, die monopolieposities juist moet uitbannen. Maar ook voor het bedrijf zelf zou een positie als monopolist weinig aantrekkelijk zijn. Volgens Boer Croon is er op de binnenlandse spoorbouw markt, waar jaarlijks voor 1 miljard aan onderhoud en 2,5 miljard aan nieuwbouw is te verdelen, plaats voor drie sterke aanbieders. Dat betekent dat de NS in alle gevallen met (Eu ropese) concurrenten te maken zouden krijgen. Omdat de markt niet groeit, zouden mededingers hun marktaandeel bij NS weg moeten halen. Daar bij mogen ze rekenen op steun Vanuit Brussel en uit de markt, die immers ook gebaat is bij meer dan één aanbieder. Een neerwaartse spiraal, met afne mend marktaandeel en verlies aan arbeidsplaatsen, zou het gevolg zijn. Bij NS is ervoor gekozen om dat geleidelijke proces in één klap op te vangen voor 1 januari 1997 maar dan wel onder eigen regie. Omdat in het verleden van verschillende zijcfen belangstelling is getoond voor de bouwactiviteiten van NS. verwacht Regtuijt dat het vinden van bin nen- of buitenlandse partners geen probleem zal zijn. Officieel ligt de keuze nog open, maar gezien de goede contacten ligt het voorde hand dat bij de andere twee bouwbedrijven die op de Nederlandse markt actief zijn, Railbouw (onderdeel van Volker Stevin) en Van Welzenes (NBM Amstelland) al een balletje is opgegooid. Zolang de overnameprijs nog niet is vastgesteld, heeft geen van de partijen er echter baat bij die interesse publiekelijk uit te spre ken. Worden de deze week gepresenteerde plannen door de directies van de betrokken onderdelen van harte gesteund, bij de rest van NS overheersen ver bazing en scepsis. De ondernemingsraad zegt bij monde van voorzitter R. Wennekes niet te begrij- pen waarom niet voor een bundeling van de eigen krachten is gekozen. Volgens de OR zou die de Eu ropese concurrentie gemakkelijk het nakijken ge ven. Bovendien staat helemaal niet vast dat de Spoorwegen in de nu gecreëerde situatie de andere twee aanbieders de baas zullen weten te blijven. De bonden FNV, FSV en CNV bekommeren zich uiteraard in de eerste plaats om de werkgelegen heid van de vijfduizend werknemers. Dat ze niet staan te juichen is logisch. Nog maar anderhalf jaar geleden werd met evenveel verve een drastische re organisatie in de bouwsector aangeprezen, waarbij achthonderd arbeidsplaatsen verdwenen. Bij die gelegenheid werd omstandig uitgelegd hoe de afge slankte onderneming in de toekomst winstgevend zou worden. Nu zijn die berekeningen kennelijk al weer achterhaald. Alle inspanningen om de nieuwe organisatie op poten te krijgen, zijn daarmee voor niets geweest. UTRECHT BART VAN OORTMERSSEN 'Verwijdering van olieplatforms vormt gigantische markt' Het dumpen van afgedankte olieplatforms in de Noordzee gaat de komende jaren tussen de vijf tien en 35 miljard gulden kosten. Binnen driejaar moeten tientallen platforms worden opge ruimd. Wordt het afzinken niet langer getolereerd, dan kost dat de oliemaatschappijen en regerin gen rond de Noordzee miljarden guldens extra. De stort van platforms in zee is vele miljarden goedkoper dan dé verwerking ervan aai) land. Het dumpen van de Brent Spar moet dan ook veel meer bin nenhalen dan een miljoenen voordeel: als er één platform naar de zeebodem is verdwe nen kunnen er meerdere vol gen, moet Shell hebben ge dacht. Een gedachte die Greenpeace feilloos heeft aangevoeld toen ze besloot al haar pijlen te rich ten op de enorme oliedobber bij Schotland. „De Brent Spar is de gangmaker en Greenpeace heeft aangetoond dat het pu bliek problemen heeft met dumpen. Greenpeace heeft de discussie aangewakkerd over de vraag hoe we om moeten gaan met de overige platforms," zegt onafhankelijkoffshore-manager en olieplatform-deskundige Thor Sterker. Overigens kan in het Neder landse deel van de Noordzee geen enkel afgedankt platform blijven staan of worden ge dumpt omdat wettelijk is vast gesteld dat je tot minstens 55 meter diepte nergens je hoofd aan mag stoten. Het Nederland se deel van de Noordzee is slechts veertig meter diep. „De verwijdering van de olie platforms in de Noordzee vormt een gigantische markt," aldus Sterker, die vandaag een op dracht in de wacht hoopt te sle pen voor een onderzoek naar de verwijdering van zeventien Noorse platforms: een opdracht die voor vijftien mensen twee jaar werk oplevert. „Er zijn een heleboel oliemaat schappijen die zich nu pas rea liseren dat ze serieus moeten gaan kijken naar de verwijde ring van de platforms. En daar bij zitten ze niet te wachten öp de wereld die hun gaat vertellen wat ze met hun geld moeten doen. Eén keer per jaar gaan de boeken open voor de aandeel houders en voor de rest blijven de deuren dicht." CHAMPAGNE 'Een klein feestje' werd er ge bouwd toen in 1977 het eerste booreiland in de Nederlandse Noordzee in gebruik werd ge nomen. Na achttien jaar boren naar gasvelden was het eindelijk bingo in vak K14. Het pompen van gas vanaf het kunstmatige eiland, 72 kilometer ten westen van Den Helder, kon beginnen. Of er champagne werd ge schonken, weet Wietse Stuiver van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) niet meer. „Maar toen we daar vol enthou siasme begonnen op zee, dach ten we natuurlijk niet dat dat ding op een gegeven moment weer moest worden afgebro ken." Zover is het ook nog niet, want er kan nog heel wat gas door de werkmaatschappij van Esso en Shell uit de zeebodem worden opgepompt voor het veld leeg is. De komende drie jaren moeten wel tientallen andere produktie- platforms worden ontmanteld: de olie- en gasvelden zijn uitge put en instandhouding van de installaties is onbetaalbaar. „Door verbeterde technieken hebben we die afbraakmarkt steeds vooruit kunnen schui ven, maar het moment dat veel velden uitgeput raken, komt steeds dichterbij." Woordvoerder Erdbrink van het Leidse offshorebedrijf Héere- ;mac schat dat de komende tien jaar het merendeel van de in to taal 417 platforms op het conti nentaal plat in de Noordzee moet worden opgeruimd. De ja ren daarna zal de rest volgen. „Technisch kunnen ze vaak nog veel langer mee. Als een eiland goed is onderhouden, kan het een leeftijd van vijftig jaar ha len." OLIEBOBO S Het meest actueel op dit mo ment is, naast de Brent Spar, de verwijdering van het platform Nord-West Hutton van de Ame rikaanse maatschappij Amoco, een produktieplatform met sta len onderbouw die vastgeheid is in de bodem van de Noordzee. „Alleen al de studie naar de mo gelijkheden van verwijdering heeft 23.000 manuren gekost," zegt Sterker die betrokken was bij het onderzoek. Uit de studie rolden 235 manie ren en combinaties om het plat form te verwijderen. De kosten worden angstvallig geheimge houden om concurrenten en kandidaat-verwijderaars als Heeremac niet te veel op weg te helpen. Volgens Heeremac ech ter moeten de maatschappijen niet moeilijk doen. „Er zijn ook miljarden met de platforms ver diend. Wij moeten ook statie geld betalen voor onze auto's. En olieplatforms zijn nu een maal geen drinkwaterinstalla ties, er zit een hoop troep in." Erdbrink van Heeremac denkt dat de verwijderingskosten wel- ILLUSTRATIE TOM JANSSEN eens zouden kunnen meevallen omdat er bij de afbraak geen tijdsdruk is.,Elke keer als we langs, komen onderweg naar een of ander platform, kunnen we een stukje verwijderen." Sterker denkt dat de verwijde ring in de toekomst veel goed koper kan. „We hebben nu nog nauwelijks ervaring en alle aan bieders schatten de kosten heel hoog in. We moeten dit alle maal nog leren. In de Golf van Mexico hebben ze er al 1100 weggehaald, daar kennen ze de klappen van de zweep." Een vergelijking met de Noord zee is echter niet te maken. De omstandigheden zijn totaal ver schillend en bovendien zijn de milieuwetgeving en de eisen rond de veiligheid hier veel strenger. „In Nederland betalen we op een platform per jaar 27.000 gulden per werknemer om te voldoen aan de veilig heids- en milieu-eisen." Inmiddels is de 'verwijderings- markt' van olieplatforms ook tot in de congreszalen van Hous ton, Aberdeen en Londen door gedrongen. Op deze congressen discussiëren oliebobo's, weten schappers en overheden uit de hele wereld over het droeve lot van de enorme platforms. Ster ker: „Het circus gaat van hot naar her. Volgende week weer in Londen. Alle smaakmakers in de oliewereld zijn daar aanwe zig om van gedachten te wisse len en de laatste trends rond de verwijderingspolitiek op te pik ken." DEN HAAG PETER DE KNEGT 'Dat 't volgende keer een jongetje is De komst van een kliniek in Utrecht waar echtparen via spermascheidingen kunstma tige inseminatie het geslacht van hun kind kunnen laten be palen, heeft tot grote opwin ding geleid. Toch is de wens van ouders om zelf te kunnen bepalen of het een jongen of een meisje wordt, zo oud als de mensheid. Beïnvloeding van het geslacht is zo oud als de mensheid. Doen wij vaak besmuikt over rituelen van medicijnmannen in 'don ker' Afrika, ook in de westerse wereld bestonden en bestaan rare volksgebruiken die zouden bepalen of het een jongetje of een meisje wordt. Zou bijvoorbeeld de linker testi kel tijdens de zaadlozing wor den dichtgeknepen, dan komt er een meisje van; rechts levert een jongen op. Nog vermakelij ker is het sprookje dat wanneer de vrouw tijdens het vrijen bo venop de man ligt, de kans groot is dat zij een meisje zal baren. In dat licht bezien zijn de medi sche praktijken van het Gender Behandelcentrum in Utrecht, geïnitieerd door zakenman en electronicus Bert van Deelen, slechts een aanvulling op het arsenaal van dubieuze metho den om de natuur slimmer af te zijn. Volgens cultureel-antrolopoog prof dr. Sjaak van der Geest van de universiteit van Amsterdam valt de wereld grofweg in patri lineaire (waarbij afstamming via de mannelijke lijn bepalend is) en matri-lineaire (via de vrou welijke lijn) maatschappijen te verdelen. Van der Geest woonde een tijdlang in Ghana en heeft in het westelijk deel van Afrika met eigen ogen kunnen consta teren hoe bijvoorbeeld in een patriarchale samenleving een meisje in dubbele zin onaan trekkelijk is. Voor vrouwen is het so wie so geen lolletje in een gemeen schap te moeten leven die door mannen wordt gedomineerd. En daar komt dan bij dat wie z'n dochter op een fatsoenlijke manier wil uithuwelijken, een aanzienlijke bruidsschat moet opbrengen. Dat zijn relatief gro te sommen geld of een veesta pel die vaak door armen heel moeilijk bijeen te schrapen valt, aldus de Amsterdamse hoogle raar. In samenlevingen waar een meisje wel volwaardig kan mee doen, bestaan weer andere pro blemen. Hier gaat het niet om de bruidsschat, maar om de bruidsprijs. Het voortbestaan van de familie loopt in dit geval via de vrouwelijke lijn. Een toe komstige echtgenoot moet de familie uitkopen, omdat hij zijn vrouw meeneemt naar zijn fa milie. Een gevoelig verlies dat compensatie vereist. Afrika is maar één voorbeeld van hoe een cultuur de voor keur van het geslacht stimu leert. Families zullen alles aan grijpen om dat geslacht voort te brengen dat beantwoordt aan de culturele gewoonten, zo valt het betoog van Van der Geest samen te vatten. Treuriger is het gesteld in de Arabische wereld. Een vrouw wordt vaak bekeken als een mislukte man. De auteur Tahar Ben Jaoun beschrijft in z'n schokkende roman L'enfantde sable fin het Nederlands ver taald als de 'Zoon van de vader') hoe het jongste meisje uit een kroostrijk gezin met allemaal zusjes, als een man door het le ven moet gaan. Het patriarchale karakter van de Arabische maatschappij wordt niet zozeer voorgeschreven door de-islam, maar heeft een veel oudere his torie, die van de nomadencul- tuur. Dat geldt trouwens ook voor de Simonis: niet ofj stoel Lieve Hee Kardinaal Simonis vindt het 'verschrikkelijk' dat in zijn woonplaats Utrecht een kli niek komt waar ouders kun nen kiezen welk geslacht huil kind zal krijgen. „Als wij dat zelf gaan uitmaken, zitten we op de stoel van Onze Lieve Heer zelf', zei hij gisteren voSj Radio Utrecht. Mensen moe- ten met hun handen van het „goddelijk geheim van het le, ven" afblijven, aldus de aarts bisschop van Utrecht. Hij is voor een verbod op het Gen-1' 3 der Behandelcentrum, maar vreest dat daarvoor in deze van „amoriliteit en zogenoen de moderne principes" in de 1 politiek te weinig draagvlak z zijn. UTRECHT. ANP joodse beschaving, met name bij joden van oriëntaalse af- komst komt het nogal eens vb dat bij de geboorte van een meisje de ouders door familie en vrienden krijgen toegefluis terd: „Dat het de volgende kef1 een jongen moge wezen." Ronduit verschrikkelijk zijn df1 opvattingen in India, Pakistanr en China waar het een ramp i1 als de baby een meisje blijkt tir zijn. Volgens dr. Willem Dechi ring, cultureel-antropoloogaa de universiteit van Leiden, kei India een demografisch tekort i van tachtig miljoen vrouwen gevolg van zogeheten infantic I de (kindermoord), abortussen i en andere dodelijke methode i op foetussen en baby's van h( vrouwelijk geslacht. In China, aldus Dechering, gaat het om een paar miljoen abortussen per jaar. Volgens de Leidse hoogleraar het uiterst 'verwerpelijk' wat in Azië gebeurt, maar tegelijki i tijd is het erg moeilijk om een: oplossing voor dit immense probleem te vinden. De bevoli kingspolitiek in China bepaal dat elk gezin slechts één kind mag hebben. „Probeer menst in die patriarchale cultudr hi; eens wijs te maken dat een meisje net zo belangrijk is als I een jongetje. Dat is voor hen eenver-van-m'n-bed-show", zegt Dechering. Mede om die praktijken in Az is de andragoge Beatrijs Ste- merding furieus over de ope ning van het Gender Behandf centrum. „Als je dit soort klin ken zonder meer toestaat, le£ timeer je in feite de absurde vattingen in India en China," zegt ze fel. Als stafmedewerkster is ze vei bonden aan het coördinatie kantoor van het Women Glob Network for Reproduction Rights (WGNRR) in Amsterda Dit is een van de belangrijkst! netwerken van internationale vrouwenorganisaties die zich als doel stellen het zelfbeschil kingsrecht van vrouwen over hun lichaam en geboorten te bevorderen. Stemerding ben: drukt met kracht dat er door soort nieuwe medische snufjf geen verandering komt in de ge status van vrouwen in sa menlevingen waar het belang van afstammingen, erfrecht cetera zo domineert. „Ik wil geen misverstand over laten I staan dat het vrouwen in die genaamde Derde Wereld wel degelijk uitmaakt of het een jongetje of een meisje wordt. Maar dat is ingegeven door druk van mannen en de rest' de maatschappij." AMSTERDAM/LEIDEN TACO SLAGTEI Te oordelen naar de wallen onder zijn ogen was Alain Juppé afgelopen zondag dodelijk vermoeid de verkiezingscampagne voor het burgemeesterschap van Bordeaux had zichtbare sporen nagelaten op het anders zo aalgladde gelaat. Dat was ook geen won der: naast die campagne had Juppé ook nog een paar andere beslommeringen gehad. Zo was hij als premier ook druk geweest met Bosnië. Een premier als burgemeester (Juppé won) mag in andere landen ondenkbaar zijn, in Frankrijk is het regel..Van de laatste zeven premiers waren er vijf tevens burgemeester. En de man van wie Juppé in de wijnstad de scepter overneemt, Jacques Chaban-Del- mas, was zelf ook ooit premier. Premiers zijn niet de enige landelijke politi ci die azen op de functie van burgervader. Afgelopen zondag, in de eerste ronde van de Franse gemeenteraadsverkiezingen, haalden 22 van Juppé's ministers een bur gemeestersfunctie binnen. Morgen, in de tweede stemronde, volgen er ongetwijfeld meer. En dat zijn alleen nog maar de ministers. Van het huidige parlement was bijna de helft van alle 577 afgevaardigden burge meester, terwijl vrijwel alle anderen onder burgemeesters, wethouders of raadsleden waren. Zelfs de dik betaalde leden van de Europese Commissie blazen hun partijtje mee; commissaris Edith Cresson is kandi daat voor Chatellerault. In Nederland komt zo'n dubbelfunctie alleen af en toe in de Eerste Kamer voor, zoals bij Thijs Wöltgens senator voor de PvdA en burgemeester van Kerkrade. Frankrijk heeft 36.673 burgemeesters, meer dan enig ander land in West-Europa. Een politicus met een beetje naam kan dan ook altijd wel ergens terecht, hoewel de over winningen van ex-president Giscard d'E- staing (in Clermont-Ferrand) en voormalig premier Raymond Barre (in Lyon) nog niet vast staan. Burgemeesterschappen zijn populair in Frankrijk. Het stadhuis behoort altijd tot de mooiste gebouwen van de stad, en beschikt soms over een paradijselijk appartement voor de burgemeester en zijn gezin. Tot de emolumenten behoort een auto, en het maandsalaris kan oplopen tot een kleine achtduizend gulden (voor de grootste ste den). Voor een parlementariër, die maande lijks met dertienduizend gulden moet zien rond te komen, is dat een leuke opsteker. Nog belangrijker is echter dat een burge meesterschap een politicus een machtsba sis verschaft, van waaruit hij aan zijn lande lijke loopbaan kan schaven. Als burgemees ter krijgt de politicus een grote staf, die hij kan gebruiken voor landelijke campagnes. Jacques Chirac, de huidige president, was 18 jaar burgemeester in Parijs alvorens hij zijn zegetocht naar het Elysée kon maken. Mitterrand, zijn voorganger, droeg 22 jaar de ketting in Chétteau-Chinon. Het staat te bezien of Chirac het tot presi dent gebracht had zonder die Parijse machtsbasis. Iedereen was het erover eens dat Chirac veruit het grootste en best geor ganiseerde verkiezingsapparaat had. Dit ap paraat had hij in de loop der jaren in Parijs opgebouwd. Als burgemeester was Chirac in de positie om cadeautjes uit te delen aan zijn trouwste volgelingen. Van de 67 gemeenteraadsleden die de laatste keer voor hem als burgemees ter hadden gestemd, kregen er 27 een bij baan als onderburgemeester. Dat wilde zeg gen: een auto met chauffeur en een toeslag op het salaris. Deze week onthulde het weekblad Le Ca nard Enchamé het bestaan van een presti gieuze wijk met dertienhonderd gemeente lijke appartementen. De luxe flats, die op de markt een fortuin zouden kosten, werden door Chirac tegen dumpprijzen aan zijn loyaalste mensen verhuurd. Veel van deze mensen stemden niet alleen op hem, maar werkten ook voor hem tijdens zijn campag ne. Ministers willen graag burgemeestersfunc ties, maar plaatselijke kiezers willen ook graag landelijke politici als burgemeester. De inwoners van Bordeaux die afgelopen zondag Juppé tot burgemeester kozen, ver wachten niet van hem dat hij iedere dag vanuit het stadhuis hun belangen dient. Eerder verwachten zij dat hij dat als pre mier vanuit Parijs doet. En voor een extra maandsalarisje van zevenduizend gulden is Juppé daar wel toe bereid. PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Burgemeester van Bordeaux, premier van Frankrijk: Alain Juppé (links). FOTO Rl

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2