Onverwachte schatten Toerisme ATERDAG 17 JUNI 1995 N DEN DOBBELSTEEN EtSBOEKEN lyrië/Jordanië e betrouwbaarheid van de iminicusrreisgidsen was al toen ]o 'The rand Old Man' Dominicus ze elf schreef. Alleen zijn ver in leegsters-stijltje werd gaarne l( hekeld. Sinds zijn verschei en, enkele jaren terug, namen ideren het werk van de Alk- iaarse geschiedenisleraar over'. kwam de tekstbehandeling veel gevallen danig ten goede omdat de uitgever de uitvoe- jjng van de boekjes ook nog ;ns flink onder handen nam, pnden er zowaar nieuwe 'Do- linica' op, die er op alle gebied ogen wezen. Het deeltje Sy- l/Jordanië (geschreven door leke de Haan-Van de Wiel) iderstreept die stelling. neJJordanië (Dominicus-reeks), uitge dij Gotmmer, prijs 34,90. In dezelfde ie verschenen (prijs f32,90): Wales, ordoost Italië, Tsjechië/Slowakije, ioedapest Stergidsen van Agon zijn loral geschikt voor een be- lald soort, toerist. Wie wil we- hij zich het beste te ste kan leggen en hoe hij per lenbaar vervoer het makke- ist van Boedapest naar het in yenoord-kringen wereldbe- emde Tatabdnya kan reizen, iet er verstandig aan zich een der reisboek aan te schaffen, ie zich echter van tevoren op hoogte wil stellen wat Tata- nya de toerist allemaal te bie- i heeft (niets!), zal zich met boek niet bekocht voelen. :ker nog 'Boedapest' laat al in de leunstoel uitste- nd lezen. Auteur Wolfgang lal kent niet alleen het land or en door, hij kan nog uit- ';end schrijven ook. Cultuur geschiedenis vormen de fdmoot en dat zijn precies onderwerpen waarin ook de stergidsen uitblinken. r.st (Stergids), uitgeverij Agon, ink 59,90. In dezelfde serie USfcheen New York. Jaterland ion Carmiggelt zou Frans [om een 'rusteloos tiep' heb- genoemd. De Zaanse kun- naar zwierf (en zwerft) de e wereld over, maar lijkt z'n rt niettemin aan z'n geboor- treek te hebben verpand. eerste boek dat hij enkele in geleden maakte, handelde ir het tussen Koog/Zaandijk Westzaan liggende Guisveld; tweede over De Zaan. Het geleden verschenen derde rk heeft het aan de Zaan- ?ek zeer verwante Waterland onderwerp. Room maakte in e vooral door Nescio laantjes') zo onnavolgbaar ichreven streek een aantal vige etsen en voorzag die i een uitgebreide, historische ilichting. De Stichting Uitge- lij Noord-Holland vervaar de er een boekje van en ;d dat op de bekende (prach- wijze. I en aroog in Waterland, door Frans <m. Uitgever Stichting Uitgeverij vd-Holland, prijs f 30,00. EISBERICHTEN ln amson en Gert :f lEfteling Venijnige reuzencactussen en lange spitse agaven-tongen vormen hagen langs de slingerwegen in de Serrania de Ronda. Vanuit de verte lijken de heuvels gedrapeerd met vale vloerkleden. De groene dotten zijn dichterbij gekomen knoestige olijfbomen, verspreid wortelend in de kurkdroge aarde. Dit is Andalusië, het stille binnenland van zuid-west Spanje. DOOR THEO VAN DER KAAIJ Hoog in de strakblauwe lucht cirkelen arenden zonder een enkele vleugelslag op de thermiek. Witgekalkte huizen van een tegen de rotswand gekleefd dorpje kaatsen de felle zon terug. Het is vrijwel zeker dat dit pueblo blanco onver wachte schatten herbergt die de moeitevan een wandeling waard zijn. Een ooievaar op een nest met jongen bijvoorbeeld, een fontein op een fraai betegelde patio en vast en zeker een kerk vol kunstzinnige pracht. Zo geeft Ronda haar geheim pas middenin het stadje prijs. Daar ontvouwt zich onaangekon digd een 160 meter diepe, nauwe kloof in de rotsen. Het is bijzonder om hier neer te kun nen kijken op de ruggen van vliegende vogels. Drie over elkaar heen gebouwde bruggen hou den de historie levendig. De Romeinen wisten deze vestingstad al te vinden. Islamieten en de Spanjaarden zelf hebben zich erop stuk gebe ten. Net als overal in Spanje ademt ook in deze streken de geschiedenis mee, want men is hier niet geneigd iets dat geen direct nut meer heeft te slopen. Talrijke stadjes in dit gebied hebben De la Frontera achter hun naam. Met elkaar vormden ze vroeger de grens tussen het Moorse en Spaanse rijk. Vroeger zal het land schap er nauwelijks anders uitgezien hebben, want het binnenland is nog steeds dunbevolkt. De tocht kan lang en warm zijn, zeker in hartje zomer, maar als edelstenen liggen de dorpen en steden voor het oprapen in het stoffige land. De kleine witte dorpen als Vejer en Atcos de la Frontera, het indrukwekkende Sevilla, dat als een oase in de hete vlakte ligt en het oude, op een landtong in de oceaan gelegen Cédiz. Tijdens de jaarlijkse feria zijn de steden en dorpen vol leven. Dat betekent kermis met muziek, dans en gezang en in de mooiste kle ren flaneert de hele bevolking aan elkaar voor bij. Bij Tarifa, de zuidelijkste punt van Spanje, is het zelfs mogelijk om dromerig naar de don kere kust van Afrika te staren. Met de eerbied voor de geschiedenis houden de Spanjaarden een reeks tradities in ere, waar de reiziger niet omheen kan. Het dier speelt daar vaak een voor noorderlingen onbegrijpe lijke hoofdrol in. Met liefde fokt de Spanjaard stieren op tot gespierde vechtjassen. De wel doorvoede dieren zijn vaak te zien achter ste vige hekken op uitgestrekte landerijen, waar ze een uitstekend leventje leiden. Maar onherroe pelijk wacht elke stier na enkele jaren de dode lijke steek van de torero in de arena. Met het paard heeft de Spanjaard eveneens een bijzondere verhouding, zeker in Andalusië. Jerez dala Frontera heeft geen manege, maar een Real Escuela Andalüza del Arte Ecuestre. Op de tonen van klassieke muziek draaien de ruiters hier hun sierlijke rondjes. Anders dan de stier hoeft het paard natuurlijk niet dood, maar het dient wel exact te doen wat de berij der wil. Dat kunnen circus-achtige nummers zijn van achteruit en zijdelings stappen tot danspasjes en luchtsprongen toe. Smeulende takkenbossen Zelfs de vis dient na de vangst nog een rol te spelen voor de mens. De levenloze, maar nog puntgave dieren worden vlak voor de maaltijd trots aan de hongerige gasten in het restaurant getoond. Op een aparte manier vis eten kan in de Salinas, de voormalige zoutpannen in de Baai van Cadiz. De zoutwinning is niet langer rendabel, maar de vis die daar nog steeds arge loos vanuit zee binnenzwemt, wordt in netten uit het ondiepe water gehaald, op smeulende takkenbossen geroosterd en opgediend. De Spanjaarden houden dat leldcer primitief. Op de patio van een twee eeuwen oude ha cienda, gelegen temidden van de uitgestrekte Salinas, wordt de goudbaars of de paling met de vingers vanuit een dakpan gegeten en weg gespoeld met een glas sherry. In het gebied van Jerez de la Frontera is deze drank nu een maal meer dan een aperitief. Sherry Een verblijf in Andalusië of aan de Costa de la Luz, de Kust van het Licht, zou niet compleet zijn zonder een bezoek aan een bodega, een pakhuis, hoog en koel als een kathedraal, waar de sherry in reuzenvaten ligt te rijpen. Alleen in deze uithoek van Spanje waaien winden waarvan de warmte en vochtigheid de druiven sherry laat voortbrengen. Echter pas na lange en zorgvuldige behandeling in de bodega. De temperatuur daar mag nooit boven de 22 gra den komen. Daarom blijven de raamloze pak huizen in de hete zomer potdicht. Alleen bij zonsopgang, als er buiten een verkoelend windje waait, gaan de luiken open. De eigenaar van de bodega schenkt niet zo maar een glaasje in. Hij dompelt een pipet op een lange steel in het vat en schenkt de wijn met een straal van een halve meter feilloos in om hem beter te laten geuren. Overigens kan er dan fino in het glas zitten, amontillado, manzanilla of oloroso, maar dat legt de bode- guero wel uit terwijl hij de tapas laat aanruk ken, de stukjes ham, gefrituurde vis, kaas en olijven. Het prettige van Andalusië is dat de kuststrook westelijk van Tarifa, een verademing is verge leken bij de volgebouwde Costa del Sol in de richting van Malaga. Hier zijn nog talloze on- Middenin Ronda gaapt een in de rotsen een kloof van 160 meter diep. FOTO THEO VAN DER KAAIJ bedorven plekken waar bos of bouwland pas ophoudt pal aan zee. Het massatoerisme is hier ver vandaan. De Spaanse overheid wil dat het liefst zo laten. Er zijn strenge bouwveror deningen en natuurgebieden genieten be scherming. Zo is het aan zee grenzende natio naal park Coto Dohana nauwelijks toeganke lijk. Hier hebben de rose flamingo, de lynx, de kameleon en het wilde zwijn het rijk alleen. Aan de ongerepte zandstranden is het moge lijk een hotel aan zee te vinden, zonder dat daar nog een drukke weg en een spoorlijn tus sen zitten. Dat kan een zeer luxueus hotel zijn, temidden van golfbanen of een eenvoudig hostal in een dorpje aan zee. Door de langdu rige droogte en het groeiende watergebruik voor de landbouw bestaat er in grote delen van Spanje gebrek aan drinkwater. Ook in Andalu sië is dat een dagelijks probleem. In sommige steden komt er slechts op gezette tijden water uit de kraan, omdat de verzamelbekkens zijn leeggeraakt. Het is dan ook een vreemd ge zicht dat golfbanen aan de kust kwistig met water worden besproeid. Navraag leert dat dit water uit eigen putten afkomstig is. Ook de ho tels beschildcen over waterputten, zodat de toerist nooit vergeefs de kraan opendraait. Er zou overigens genoeg grondwater zijn, maar de steden beschikken over te weinig putten en het graven van nieuwe is aan strenge regels ge bonden. Het hele jaar door is het aan de Costa de la Luz aantrekkelijk toeven. Het binnenland kan in de zomermaanden ondraaglijk heet zijn. Knijp al rondreizend overigens een oogje dicht bij het naderen van een grote stad, want de Spanjaar den kunnen er buitenshuis een geweldige troep van maken. Sinds kort vliegt Neckermann Reizen iedere maandag per Transavia-charter naar Jerez de la Frontera aan de Spaanse Costa de la Luz. (n de plaatsen Chipiona, Chi- clana, Novo Sancti Petri, Zahara de los Atunes en Rota worden hotels en appartementen aangeboden. Fr zijn vluchten inclusief hotel voor 8 dagen (halfpension) vanaf 868. Het is mogelijk in Nederland een Spaanse huurauto te reserveren voor 530 per 8 dagen (kilometers vrij, inclusief verzekering). Aantal toeristische reizen verdubbelt Het aantal toeristische reizen gaat zich tussen nu en 2010 verdubbelen. Wordt aan vakanties op dit moment 5100 mil jard gulden uitgegeven, over vijftien jaar zal dat bedrag zijn opgelopen tot 10.800 miljard. Dat is de prognose van de World Travel Tourism Council (WTTC), die ook heeft uitgerekend dat het aantal ba nen in de reisbranche - reeds hoog en breed de grootste industrie ter wereld - zal toenemen van 212 miljoen tot 338 miljoen. Vooral de luchtvaartmaatschappijen zullen profiteren van de steeds groter wordende belangstelling. 1 let aantal pas sagierskilometers, zo is de verwachting, zal toenemen met 170 procent. Deze ontwikkeling wordt in de hand gewerkt door de sterke stijging van lange af- standsreizen. De WITC voorspelt dat vooral het toerisme in het Verre Oosten de komende jaren een spectaculaire toe name te zien zal geven. De interesse voor een vakantie in Europa daarentegen zal teruglopen. Betere treindiensten in oostelijk Europa Duitsland, Oostenrijk en de Tsjechische republiek gaan de komende jaren de treinverbindingen tussen Berlijn, Wenen en Praag verbeteren. Het is de bedoeling de reistijd lussen de steden aanmerkelijk te verkorten, onder meer door het inzet ten van hogesnelheidstreinen en het electrificeren van het spoor. 1 Iet traject Berlijn-Praag moet 3 uur gaan duren in plaats van nu 4 uur en 40 minuten; de treinen van Praag naar Wenen moeten er drieënhalf uur over gaan dóen (nu 4 uur en 50 minuten). De eerste verbeteringen moeten voor het jaar 2000 hun beslag krijgen. Toename aantal malaria-gevallen Het aantal malaria-gevallen in Neder land is in 1994 in vergelijking met het jaar daarvoor toegenomen van 223 tot 236. In enkele gevallen kende het ziekte verloop een dodelijke afloop. Volgens 'Tropenzorg' dat deze gegevens naar buiten bracht, had vijfenzeventig pro cent van de patiënten een reis naar tro pisch Afrika achter de rug en leed tachtig procent aan malaria tropica, de gevaar- li jksie vorm van deze door muggen over- geliriióhle ziekte. In Denemarken alle kinderen in autoriem Automobilisten die in Denemarken in een wagen rijden die is voorzien van vei ligheidsriemen, moeten er voor zorgen dat alle kinderen op voorgeschreven wij ze vastgesnoerd zitten. Tot nu toe gold die plicht alleen voor kinderen van drie jaar en ouder. Noordhollandse fietsvierdaagse De Fietsvierdaagse van Noord-Holland wordt dit jaar gehouden van 27 tot en met 30 juni. Ook nu beginnen en eindi gen de routes in Schoorl. Van daaruit wordt op de eerste dag de Schermer en de Beemster aangedaan, op de tweede de Noordkop, op de derde West-Fries land en op de vierde het duingebied en de Zaanstreek. Info en inschrijvingen: telefoon 02205- 1990. Vlaamse kinderidolen imson Gert, die via Veroni- ■tv ook de Nederlandse huis- miers veroverden, treden de- zomer op in de Efteling. In n Zomertheater geven baasje «t Verhulst en zijn hondje lCtl imson elke dag een voorstel- rjss "g om 13 en 15 uur (tot en et 30 juni zijn er geen optre- '■ns in het weekeinde). Tijdens 'show speelt en zingt het duo te als 3/Vij zijn bij de brand eer', de Sainson Rock' en 'Pi- iten van de Zee'. ifo: 04167-88111. Ballonvaarten VW Utrecht organiseert net als vorig jaar ballonvaarten. Elke vrijdag of zaterdag stijgt ergens in |r de provincie een ballon op. Er kunnen maximaal vijf personen mee. De tocht duurt één tot ander half uur en in die tijd wordt, afhan kelijk van de windsnelheid, een af stand van 20 tot 50 kilometer afgelegd. Een ervaren grondploeg volgt de ballon over de weg en brengt de passagiers na af- 4 loop weer terug naar Utrecht. Als de weers omstandigheden op vrijdag niet goed zijn, wordt de vaart op zaterdag gemaakt. De kosten bedragen f365 per persoon. Info en reservering: VW Utrecht, telefoon 030 - 317.576. iC: 1611 auriërs tussen Ems en IJssel eftf ide tentoonstelling 'Sauriërs tussen Ems en IJssel' (tot 1 met 3 september te zien in her Natuurmuseum op Ruyterlaan 2 in Enschede) zijn uiteraard de toppers rii der de dino's present, zoals de Tyrannosaurus rex en Triceratops. Maar het accent ligt toch vooral op de '■•sauriërs die tussen de 208 en 65 miljoen jaar gele- n de regio domineerden. Die keuze ligt voor de hand: sauriërvondsten in Nederland en het Duitse grens- bied bestaan voornamelijk uit resten van reusachtige iterbewoners. Zee-sauriërs zijn misschien minder be- Tid dan de dino's die het land beheersten, maar ze n beslist niet minder imposant. De Brancasaurus en Nothosaurus, met hun lange nek en poten die op eispanen lijken, konden een lengte bereikten van nsi Kien meter. 053-323409. Nachtdierenhuis Met het in gebruik nemen van een compleet nieuw nachtdie renhuis heeft Artis de renovatie van het pand 'De Volharding' afgesloten. Een nachtdierenhuis is niet nieu w in de Amsterdamse dierentuin. Artis was zelfs één van de eerste in de wereld op dit gebied. In het onderkomen zijn de laatste ontwikkelingen op het terrein van huisvesting en pre sentatie verwerkt. Een Zuidame rikaans regenwoud, compleet met boskreek en tempelruïne, vormt het decor van Artis' nieu we troef. Folklore Onder de titel 'Strekenfestival' neemt Ne derlandse folklore op dinsdag 20 en 27 ju ni, donderdag 22 en 29 juiii, zaterdag 24 juni en 1 juli en zondag 25 juni en 2 juli bezit van het Openluchtmuseum in Arn hem. Een van de hoogtepunten is ongetwij feld de Nationale Klederdrachtendag op zaterdag 24 juni als kostuumverenigingen uit vrijwel alle streken in ons land de origi nele klederdrachten en bijbehorende siera den uit de kast halen om die in Arnhem te showen. Maar ook voor het optreden op 25 juni van diverse volksdansgroepen, waar onder het Folkloristisch Danstheater en de Gerechtendag op donderdag 22 juni wordt veel bezoek verwacht. Op zondag 2 juli pa raderen leden van diverse Gilden door het Spelen met; TV-helden Met de tentoonstelling 'Spelen met tv-helden' biedt het Veluws Museum Harderwijk van 17 juni tot en met 19 augustus een chronologisch overzicht van de tv-jeugdseries die de afgelo pen veertig jaar de huiskamer werden bin- nengestraald. Op de expositie ontmoet elke generatie zijn eigen idolen, van Dappere Do do (jaren vijftig), Pipo de Clown (jaren zestig). De Fabeltjeskrant (jaren zeventig), Sesam straat (jaren tachtig) tot Alfred Jodokus Kwak (jaren negentig). Swiebertje, Paulus de Boska bouter, Ti-Ta Tovenaar en de helden uit bij voorbeeld uit 'Ja zuster, nee zuster'. 'Oebele' en 'Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen', ontbreken evenmin op het appel. Info: 03410-14468. DèWIHIèëëütè hepdbliek. Bombardement van ANWB-brochures Per traditie bekogelt de ANWB de Nederlandse vakantieganger in de maanden mei en juni met een enorm aantal brochures en boe ken. Dit jaar verschenen nieuwe, bijgewerkte edities van: Reiswijzer voor Gehandicapten (gratis voor ANWB-leden). Op Stap in Nederland (gratis). Attractieparken (gratis). Nederlandse Transportmusea (gratis). De Wandelgidsen Veluwe en Oostelijk Brabant CZ 19,95 per stuk). Aanrijding en boetes in het buitenland (gratis) De Reisgidsen Utrecht, Drenthe en Oostelijk Brabant 24,50 per stuk). Zwemwaterkwaliteit in Binnen- en Buitenland (gratis). De Wegenatlas van Frankrijk 32,50 voor ANWB-leden). Op Vakantie met Vouwwagen en/of Caravan. Veerdiensten in de Middellandse Zee. De Reiswijzers voor Scandinavië, Polen, Roemenië/Bulgarije, Verenigde mn

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25