Sport Alle Nederlanders druipen eerloos af Winterspelen 2002 in Salt Lake City Talan wacht niet op Grasshoppers Jalabert maakt weer indruk Bokstitel voor Tiozzo Fred van Dorp trainer AZC ZATERDAG 17 JUN11995 chef* willem spierdijk, c 54, plv -chef rob onderwater. 071 -356463 Istanbulspor Istanbulspor wil met ZL J behulp van de Aja- cieden John van den Brom en Peter van Vossen een topper in Turkije worden Buitenlandse tennissers blijven over in Rosmalen jsmalen rob van der zanden Het weerbericht luidde gisteren: een enkele opklaring. Die opklaring in het bewolkte Rosmalen was gisteren vol doende om alle overgebleven Nederlandse tennissers te II elimineren. Toen het om één uur 's middags ophield met egenen was het vlot gebeurd met Jan Siemerink, Jacco ■ltingh en Paul Haarhuis. Ze druppelden één voor één naar de uitgang van het Autotron. Richard Krajicek over leefde nog wel de tweede ronde, maar in de kwartfinale iverd ook de laatste nationale troef uitgeschakeld door de veteraan Anders Jarryd. in het wereldje. De dubbelspe- cialist won in 1993 zijn laatste toernooi als enkelspeler. Dat was in Rotterdam en de oude vos gaat in Rosmalen voor een nieuwe Hollandse hoofdprijs. De nummer 93 van de wereld weet hoe je moet retourneren en volleren en kan onze natio nale helden nog wel een lesje leren. Eerst liep Siemerink tegen de lamp en twee uur later Kraji cek. Samen met de vele buien was de man uit Bastad de grote spelbreker voor Kloppert. Na de regen kwam Jarryd. Krajicek die in de tweede ronde nog won van de 25-jarige Amerikaan Alex O'Brien (6-3, 6- 3) wist niet wat hij van zijn uitschakeling moest vinden. Zelfs op de vraag hoe hij zich voelde zo vlak voor Wimbledon, kon hij nauwelijks een zinnig antwoord geven. „Ik weet het niet. Vorig jaar ging ik met een goed gevoel naar Londen en verloor ik in de eerste ronde. Ik Er begonnen negen Nederlan ders aan het grastoernooi, maar iet finaleweekeinde wordt ge speeld zonder vaderlandse in- ireng, afgezien van het dubbel- oernooi. Vandaag zijn de halve finales Henrik Holm-Karol Ku- rera en Brett Steven-Jarryd. De- ie tegenvaller kon er nog wel bij 'oor toernooibaas Jacques Qoppert, die deze week niets lespaard blijft. Achteraf gezien had de Belgi- iche organisator van het ATP- oernooi in de namiddag nog el een buitje kunnen gebrui- en tijdens de wedstrijd Kraji- ek-Jarryd. Dan zou hij tenmin- te vandaag zijn publiekstrekker de race hebben gehad. Maar iet bleef droog en de titelverde- liger werd door de routinier uit weden genadeloos aan de kant ;ezet: 6-4, 6-2. Jarryd wordt volgende maand 4 en draait al vijftien jaar mee moet mijn vertrouwde service- volleyspel terugvinden, dat is nu mijn probleem. Vooral mijn op slag moet beter, het is de motor van mijn spel. Jarryd serveerde vandaag beter dan ik." Autotron Er werd dan wel getennist in Rosmalen, maar de spelers klaagden op alle banen. De baan te glad, de ballen te zwaar en de handen te koud om het racket lekker in de hand te heb ben. Het is oer-Hollands weer in Brabant, maar de Nederland se spelers wisten er gistermid dag niet goed mee om te gaan. Van proftennissers wordt ge zegd dat ze het hele jaar de zon achterna reizen. Rosmalen ligt wat dat betreft niet op de route. Volgens Eltingh zijn de 'zompi ge' omstandigheden achter het Autotron zo lastig dat het als proef voor Wimbledon van wei nig waarde is. Eltingh (29ste op de ATP-lijst) stelde teleur tegen Diego Nargi- so die hem in twee sets wegzet te: 7-6 (7-5), 6-4. De linkshandi ge Italiaan, ranking 183, sloeg niet eens de helft van zijn eerste services in (49 procent). Hij leg de veel risico in zijn eerste op slag. Eenmaal binnen de lijnen was het in acht van de tien ge vallen overigens wel een punt. Nargiso sloeg dertien aces, El tingh slechts één. In tótaal maakte de winnaar maar acht Richard Krajicek beleefde in Rosmalen een slechte generale repetitie voor Wimbledon. punten meer dan de verliezer. Eltingh hield tot overmaat van ramp ook nog een schouder blessure over aan de wedstrijd. Ook Siemerink maakte geen sterke indruk. De Rijnsburger was niet alleen met zijn tegen stander Jarryd bezig, ook met de baan. „Dit is geen tennis meer," riep Siemerink, die er in drie sets afging, 4-6, 7-6 (7-3), 6-7 (5- 7), meermalen. In de slotfase kreeg de 25-jarige linkshander een waarschuwing nadat hij met zijn racket een hele kluit gras uit de baan had geslagen. Toen de umpire hem misbruik van de baan verweet, zei Sieme rink: „Kun je zo'n baan dan nog misbruiken?" Siemerink gaf toe dat hij on bewust angst voelde om op de gladde natte grassprieten naar het net te sprinten. „Ik ben niet uitgegleden, maar in gedachten voel je toch wat angst. Als je naar het net loopt, sta je boven dien niet lekker om te volleren." Voor een aanvaller als Sieme rink was het daarom behelpen op de bijbaan. De nummer 51 van de wereld heeft op gras een prestatielijst van vijf zeges en tien nederlagen. „Ik ben een service-volley-speler en zou daarom op gras goede resulta ten moeten boeken, maar in fei te heb ik nog niets laten zien op deze ondergrond." Voor Haarhuis kwam de ne derlaag geenszins als een don derslag bij heldere hemel. Ook al is Karol Kucera geen groot heid in het proftennis, de 21-ja rige Slowaak (ranking 50) maak te korte metten met de 29-jarige Eindhovenaar en bewees veel beter uit de voeten kunnen op gras: 6-3, 6-2. Haarhuis was na de wedstrijd beter in vorm. Hij dicteerde de persconferentie, riep per microfoon iedereen op om naar hem te komen luiste ren en stelde een maximum van drie vragen in. „Dan sluiten we deze verga dering en komt de tik met de hamer. De tik die ik al heb ge had." Luc Leblanc gerust op Tour de France parus Wereldkampioen wielrennen op de weg Luc Leblanc heeft goede hoop dat hij op 1 juli aan de start verschijnt voor de proloog van de Ronde van Frankrijk. Leblanc gaf onlangs op tij dens de Dauphiné Libéré, maar de blessure lijkt mee te vallen. De ploegleiding van Leblanc liet weten dat een spier in de heup boven het linkerbeen bekneld zit. Een lichte operatie is noodza kelijk. Maar omdat het herstel na zo'n ingreep een week of drie duurt, is besloten pas tegen het einde van het seizoen te opere ren. „Ik zal alles doen om fit aan de start te verschijnen van de Franse titelstrijd en de Tour de France", aldus Leblanc gisteren. Meijs zet loopbaan voort bij Turnhout leiden Leon Meijs zet zijn loopbaan als profvoetballer voort in België. De verdediger van Willem II tekende een eenjarig con tract bij de tweedeklasser Turnhout. De 30 jarige oud-Oegst- geestenaar, die uitkwam voor Oegstgeest, UVS en Katwijk, maakte gebruik van zijn rechtop een vrije transfer. boedapest gpd/anp/rtr De Olympische Winterspelen van 2002 zijn in de Ame rikaanse stad Salt Lake City. Dit is gisteravond bij stem ming bepaald door 93 leden van het Internationaal Olympisch Comité tijdens de 104de sessie in Boeda pest. De andere drie kandidaten waren Sion (Zwitser land), Oestersund (Zweden) en Quebec (Canada). De verkiezing van Salt Lake City betekent goed nieuws voor de Nederlandse hardrijders op de schaats. Zij schaatsen in de mormonen-metropool in een hal. Bij de andere drie kandidaten zou dat in de buitenlucht zijn. Salt Lake City was zwaar favoriet. De hoofstad van Utah deed voor de vierde keer een gooi naar de organi satie van de Olympische Winterspelen. Vier jaar gele den, tijdens dcIOC-sessie in Birmingham, was de stad eveneens de grootste kanshebber. De IOC-leden, meestal onpeilbaar in hun stemgedrag, kenden in 1991 de Spelen van 1998 toe aan de Japanse stad Nagano. Voor de verkiezing was slechts één stemmingsronde nodig. In de eerste had Salt Lake City al direct een ab solute meerderheid van de 89 geldige stempien: 54 te gen veertien voor zowel Sion als Oestersund. Quebec kreeg er zeven. Van de vier geselecteerde kandidaten beschikte Salt La ke City over het grootste budget, bijna 800 miljoen dol lar, een slordige 1,3 miljard gulden. De meeste sportac commodaties zijn reeds gereed. Alleen het olympisch dorp en de overkapping van het schaatsovaal zijn nog niet gereed. Krook Een veto van de vrouwen allroundploeg staat een te rugkeer van Ab Krook naar de schaatsselectie van de mannen in de weg. De inwoner van Loosdrecht was in principe bereid om de switch te maken. Krook trainde de mannen allroundploeg met veel succes in de perio de 1988-1994 en maakte vorig seizoen de overstap naar de vrouwen. Met deze opzienbarende ruil dacht de ad interim-sectie langebaan van de KNSB de belangrijkste trainerspost bij de vijf kernploegen op te lossen. De vrouwen houden Krook echter aan zijn belofte om de vrouwenselectie tot en met Nagano 1998 tq begeleiden. De ad interim-sectie langebaan heeft Krook inmid dels gevraagd behulpzaam te zijn bij het zoeken naar een geschikte kandidaat voor de mannenploeg. Na het afvallen van Gerard Kemkers blijkt het voor de schaats bond een groot probleem een opvolger voor de ontsla gen Wopke de Vegt te vinden. De overige trainerspos- ten zijn al wel ingevuld. Naast Krook zijn dat twee be kende gezichten. Leen Pfrommer, de laatste tien jaar kampioenenkweker bij Jong Oranje, schuift door naar de vrouwen sprintploeg. Floor van Leeuwen is aange zocht als coach voor de sprintselectie mannen. Voor de jeugdploeg wordt een gewestelijk trainer aangetrokken. (atwijker kiest voor Friese zekerheid atwuk rob onderwater iffrey Talan droomde al van de lampions League. Gehuld in ;t shirt van het Zwitsere irasshoppers slalomde de Kat- ijkse voetballer van FC Den aag in gedachten door de ver- ediging van Ajax. De Zwitserse ampioen was verguld van de echniek van Talan, dat was in Ik geval geen droom. Toch leelt de 23-jarige spits komend iizoen in het blauwwit van leerenveen. Ra, ra, hoe kan dat? De bewo- |en week die Talan achter de - ug heeft, geeft nog maar eens an dat de door Marco Borsato lezongen 'meeste dromen' be- rog zijn. De Katwijker was heel «r' met Grasshoppers. Er was Zürich gesproken met trainer hristiansen, er hadden in het •uiderpark een scout en een mager op de tribune gezeten, peciaal voor Talan, die op zijn >eurt 'heel veel zin' had in het witserse avontuur. ,*Dat is voetballers eigen, je 'u wel gek zijn om zo'n avon- ir te laten schieten", zegt de •n van een Nederlandse ieder en een Indische vader, let zag er in eerste instantie lemaal leuk uit. Grasshoppers me hebben voor Ron Wil- Maar de ex-spits van Twente n Ajax moest dan wel eerst ver- ocht worden. En daar wrong e schoen. Talan: „Willems (erd maar niet verkocht. Het tf"? allemaal te lang duren. En rstond niets op papier." Op het moment dat Talan ag in Zwitserse sferen verkeer- e> verscheen Heerenveen op markt. In naam van trainer bewogen voorzitter Riemer van der Velde. Dinsdagavond ver plaatste Talan zich in gezel schap van zijn oudere broer Rick, de oud-voetballer van AZ en Vitesse, en WCS-afgevaar- digde Peter Gerards naar het Friese Haagje. Heerenveen wil de-snel zaken doen. Zeer snel. Talan: „Dat was met het oog op de intertoto-competitie. Heerenveen moest voor woens dag de spelerslijsten naar de UEFA sturen." Het werd een hete avond in het Abe Lenstra-stadion. Talan stond voor een dilemma: moest hij wachten op de ongetwijfeld fantastische aanbieding van Grasshoppers, met de zekerheid 'van Europa Cup-voetbal. Of moest hij kiezen voor de zeker heid, die Heerenveen hem bood. Talan koos-, na rijp fami- lieberaad, voor zekerheid. En wie weet speelt Heerenveen straks ook Europees voetbal na eensuccesvolle intertoto. „Zekerheid", zegt Talan, „dat kun je het beste hebben in de voetballerij. Stel dat ik Heeren veen had afgezegd en het was niets geworden met Grasshop pers, dan nog had ik bij Den Haag gezeten. Dat wilde ik niet meer. Ik heb een tijdje geleden' de keus gemaakt om weg te gaan bij de club, ik wilde de ere divisie in." Op dat moment was FC Den Haag een anonieme midden moter en zag het er allerminst naar uit dat geelgroen een pe- riodetitel zou grijpen. Met nog één wedstrijd voor de boeg heeft Den Haag nog een kans op de PTT-Telecompetitie. Ook al slaagt zijn club in die opzet, dan nog is Talan blij dat hij de deur van het Zuiderpark in het LENZBURG ANP/IPA De voorbereiding op de Ronde van Frankrijk verloopt voor Lau rent Jalabert naar wens. Na een imponerend voorjaar, met on der meer winst in Milaan - San- Remo en de Waalse Pijl, deklas seerde hij in de eerste etappe van de Ronde van Catalonië veel favorieten en nam hij de leiderstrui over van Fondriest. Erik Zabel behaalde in de vierde etappe van de Ronde van Zwitserland zijn vijfde overwin ning van het seizoen. Het was zijn tweede succes in Zwitser land. Donderdag won de renner uit de Telekom-ploeg ook al de sprint van een grote groep. Na de derde etappe van de Ronde van Zweden behoort de leiderstrui niet langer aan een Nederlander. Michel Lafis volg de Tristan Hoffman en Leon van Bon op. De Italiaan won de rit van Linjelopp naar Falun over 183 kilometer door in de sprint een andere Nederlander, Erik Dekker, te verslaan. In de algehele rangschikking hield Lafis daardoor net vol doende over op Dekker om de leiderstrui te veroveren. De Ne derlander, uit de formatie van Raas, volgt op vier seconden. Hoffman zakte van de eerste naar de vierde positie. De vroe gere nationaal kampioen heeft een achterstand van 56 secon den. In de rit tussen Manlleu en Montserrat, over 191 kilometer en enkele zware beklimmingen, reed Jalabert in de eerste etappe van de Ronde van Catalonië de Italianen Fondriest en Chiap- pucci op meer dan zeven minu ten. Het leverde hem na de zege van de dag ook de leiderstrui op. Jeffrey Talan: „Ik wil de eredivisie in." slot gooit. „De helft van de hui dige selectie gaat weg, voorals nog komt daar niets voor terug. Zo kun je de eredivisie toch niet in?" Talan verwijt het Den Haag- bestuur gebrek aan visie. „Had den ze met betere contracten gekomen, dan hadden de zaken er nu anders uit gezien. Nu ver trekken Harry van der Laan, Hennie de Romijn (beiden naar Dordrecht), Marco Gentile (naar Groningen) en ik. Er vol gen er meer, neem dat maar aan. En neem het vertrek van trainer Lex Schoenmaker naar Dordrecht. Het is belachelijk dat het bestuur hem heeft laten gaan. Hij is een kanjer van een trainer, het is voornamelijk zijn verdienste dat we bij Den Haag weer lekker spelen." Dank zij de goede serie van Den Haag en uiteraard zijn ei gen prestaties verdiende Talan een contract bij Heerenveen. Volgens eigen zeggen stond Ta lan boven aan het 'boodschap penlijstje' van trainer De Haan. Talan: „Daar spreekt vertrou wen uit. Het is de bedoeling dat ik met die Deen (Talan bedoelt de veelbelovende Tomasson, voor wie veel topclubs belang stelling hebben) de rechterflank ga bezetten. Ik heb er in elk ge val zin in, het positieve publiek en dat prachtige stadion heb ben zeker meegespeeld in mijn beslissing om voor Heerenveen te geen spelen." Bij Den Haag is dat een tik keltje anders. Bij die club liep Talan als 17-jarige binnen na een jeugdcarrière bij de ama teurs van Katwijk. Hij bereikte jle UEFA's en kwapi al snel in aanmerking voor een contract. Drie knieoperaties belemmer den hem in de ontwikkeling van zijn loopbaan. Talan is Den Haag veel dank verschuldigd, maar hij heeft de club ook veel teruggegeven. Van het publiek baalt hij soms. „Ik weet niet wat dat is met die Hagenaars. Als het goed gaat met de club moet FOTO HENK BOUVA/\AN een aantal raddraaiers zich weer zonodig bewijzen, zoals vorige week bij De Graafschap." Van rottigheid zal hij in het sfeervolle Abe Lenstra-stadion geen last hebben. Misschien als zijn oude club Den Haag op be zoek komt. Sportief gezien zal het een makkie worden: „Als Den Haag promoveert, heeft het niets in de eredivisie te zoe ken." Na de wedstrijd vanavond bij Heracles maakt hij zich op voor een vakantie naar Italië. Van Heerenveen-voorzitter Van der Velde heeft hij hoogstpersoon lijk toestemming gekregen, want de Friezen starten de trai ning als Talan stopt met voet ballen. Volgende week wacht immers het eerste duel voor de intertoto. Na het intermezzo hoopt de Katwijker zijn reputa tie waar te maken. „Veel trai ners zeggen dat ik een topper kan worden. Dat wil ik in Heerenveen bewijzen." LYON RTR/AFP De Franse bokser Fabrice Tiozzo heeft in Lyon de wereld titel bij de profs (WBC-bond) in het halfzwaargewicht veroverd. Hij won gisteravond op punten van Mike McCallum uit Jamai ca. Voor Tiozzo was het de 32ste partij als prof, waarvan hij er 31 heeft gewonnen. De 38-jarige veteraan McCallum, voormalig houder van wereldtitels in lich tere klassen, verdedigde de gor del voor de tweede keer. De 26- jarige Tiozzo stuurde zijn tegen stander in de tweede ronde een keer met een fraaiè stoot naar het canvas. Dat was bijzonder, want voor McCallum was het de eerste keer in veertien jaar dat de scheidsrechter tot acht telde terwijl hij op de grond lag. „De legende is voorbij", zei de veel fittere Tiozzo, die ver wees naar de 48 profzeges van de op het oog matig voorberei de, langzamere McCallum. ALPHEN AAN DEN RUN Overgewicht Q Leontien van Moor- 2 J sel is wanhopig op zoek naar een manier om haar overgewicht kwijt te raken Driepuntenland Of de maatregel op last van de Europe se- of van de wereld bond moet worden ingevoerd is mij even ontschoten, maar met ingang van het volgende voet balseizoen telt een overwinning in de Nederlandse competitie voor drie parten. De wet van Hughes is daarmee gedoemd voor eeuwig uit het voetbaltrai nerslexicon te verdwijnen. (Hughes, ter verduidelijking, is Barry Hughes. Toen Hughes de wet van Hughes uitsprak was hij trainer van Haarlem. Het ging niet denderend met Haar lem en reeds halverwege de competitie leek degradatie uit de eredivisie onafwendbaar. Op fluistertoon vroeg de pers er wel eens naar, maar zoals in elk trainerswoordenboek ontbrak ook in het exemplaar van Hug hes de term degradatie. Hughes wilde er niets van horen. Maar de positie van Haarlem werd er niet beter op en met nog een wedstrijd of wat te gaan stond de club er hopeloos voor. Of Hughes dat ook opgevallen was en of hij de handdoek al had ge worpen, wilde een bijdehante verslaggever weten? Hughes ont plofte zowat, zocht tevergeefs naar zijn jachtgeweer, trok een grimas waaruit af te leiden viel dat hij op dat moment bereid en in staat was de journalist zijn blocnote te laten opeten en sprak toen in alle kalmte: Gedegradeerd ben je pas, als je uit de laatste wedstrijd driepun ten halen moet. Er ging nadien geen seizoen voorbij zonder de wet van Hug hes. Elk jaar werd wel een trainer in last bereid gevonden Hughes te citeren. Reker van MW zei het pas nog en Versleijen van Dordrecht '90 heb ik zulks in de slotfase van het afgelopen sei zoen horen zeggen). Nooit meer zullen wij in het ver volg een trainer Hughes horen aanhalen, want voortaan is drie punten op de laatste competitie dag niet onmogelijk. Engeland voerde de drie-pun- tenregel als eerste in. Turkije was er ook vlot bij. Frankrijk, Italië, Denemarken, Cyprus, allemaal driepuntenlanden. Wij moesten het al die tijd stellen met ons drielandenpunt, maar vanaf augustus horen wij er als drie puntenland helemaal bij. Waarom? Omdat het moet. Waar leidt het toe? Tot niets. Er van uitgaande dat het voetbal er van een maatregel, zo ingrij pend als deze, beter op moet worden en dat onder 'beter' in dit verband een aantrekkelijker competitieverloop wordt ver staan, leidt het tot niets. In al de jaren van professioneel voetbal zou er in Nederland, door een zege met drie punten te horioreren, niet één keer een an dere kampioen zijn geweest. Al les zou zó zijn gelopen als het nu gelopen is. Op het wereldpodium telde een jaar geleden een overwinning in de poulewedstrijden voor drie. Het bracht niets teweeg. De zes tien landen die zich in Amerika plaatsten voor de achtste finales zouden in het geval van twee punten dezelfde zijn geweest. Zou in het afgelopen seizoen een zege al met drie punten zijn be loond, dan was Ajax kampioen geworden, hadden Roda JC en PSV zich geplaatst voor het UEFA Cup-toernooi, was Dordrecht '90 gedegradeerd en waren MW en Go Ahead tot na- competitievoetbal veroordeeld. Precies zoals nu. In de eerste di visie was Fortuna gewoon kam pioen geworden en waren de pe riodewinnaars en deelnemers aan de nacompetitie ook dezelf de geweest. (Gelooft u mij, ik heb het voor u uitgerekend, zelfs als een overwinning honderd pun ten had opgeleverd, was alles in het afgelopen seizoen bij het ou de gebleven). Het is ook een gotspe te veron derstellen dat de nieuwe pun- tenregeling de competitie span nender en de verschillen kleiner maakt. Ajax werd nu kampioen met zeven punten voorsprong, in het geval van drie punten per overwinning was het verschil met Roda twaalf punten ge weest. Het enige dat mij wel ra zend benieuwt, is welke trainer deze primeur voor zijn rekening neemt: Gedegradeerd zijn we pas als we uit de laatste wed strijd vier punten moeten ha len." Fred van Dorp is de nieuwe trainer van AZC. Van Dorp, oud- scheidsrechter, is de opvolger van Fred Kranstauber, die met AZC dit seizoen geen denderende successen haalde. De ploeg miste de landstitel en werd al vroegtijdig uitgeschakeld in de bekerstrijd.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21