Van der Sluijs 'tamelijk weerloos' umm Koudenhoorn al één grote hondenren Tegenstanders verplaatsing markt boos op Leiderdorp Regio Leiden/Rijn Veenstreek VVD: toch plannen voor bezuinigingen Leiderdorper Vis meldt zich Hoofdgebouw Bavo te huur Wethouder opent opgeknapt honk voetballers Meerburg Vader en zoon krijgen boete voor illegaal verbranden afval ÏATERDAG 17 JUNI 1995 Drie fietsen gestolen alphen aan den run» Uit een kelderbox aan het Aïdaplein in Al phen zijn de drie fietsen met een waarde van 6000 gulden gesto len. De deur van de box werd met grof geweld opengebroken. Zestig rollen dakleer ontvreemd alphen aan den run» Zestig rollen dakleer met een waarde van 6000 gulden zijn gestolen op de Alphense Australiëlaan. Een dakbedekkersbedrijf uit Utrecht is op die plek aan het werk. Er worden nieuwbouwhuizen gebouwd. 'Ze wilden ons buitenspel zetten ZOETERWOUDE LIESBETH BUITINK De Zoeterwoudse WD-fractie overweegt toch plannen op tafel te leggen voor de bezuinigingen die moeten voorkomen dat de gemeente bij de eeuwwisseling een tekort van 2,5 miljoen gul den heeft door kortingen van het Rijk. De fractie weigerde maandag in de raadscommissie middelen mee te praten over de besparingen, omdat de college partijen CDA en PZ een geza menlijk plan ter waarde van B60.000 gulden presenteerden. „We hadden ons de discussie anders voorgesteld. Wij wRden eerst kijken welke gemeentelijke taken beslist moeten worden uitgevoerd, om daarna te kijken wat overbleef', verklaart WD- fractievoorzitter H. van der Kooi zijn boycot van de bezuini gingsdiscussie. „Wat PZ en het CDA voor zich hadden, was de oppositie volledig buitenspel zetten. We voelden dat spelletje wel aankomen. Van mij mag er best eerst met de benen op tafel gepraat worden en daarna in het openbaar, maar dan wel met de hele raad en niet alleen de collegepartijen." Burgemeester en wethouders gaan het voorstel van PZ en CDA bestuderen, om in sep tember een definitief bezuini gingsplan op tafel te leggen. Toch verwacht Van der Kooi niet dat de WD in de discussie achter het net zal vissen. „We hebben binnenkort fractiebe- raad over deze zaak. We over wegen om het document dat wij hebben alsnog schriftelijk in te dienen bij de raad." Wethouder R. Hogenelst (CDA/financiën) zou een bij drage van de liberalen in ieder geval zeer op prijs stellen. „Het is bij bezuinigingen toch zo dat het prettig is om een zo breed mogelijk draagvlak te hebben. Anders krijg je maar politiek ge hakketak. Wanneer de WD als nog met ideeën komt, zullen wij die graag meenemen in onze uiteindelijke voorstellen", aldus de wethouder. leiderdorp. CHEF HENNYVAN EGMOND.071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP,071 - 356429 nen. Noch de gemeente, noch de politie, noch de nieuwe be woner van zijn huis wist te ver tellen waar de man was geble ven. Een paragnost wist met stelligheid te melden dat de ge zochte in Indonesië zat. Hij bleek uiteindelijk gewoon in Nederland te zijn. Van Coevorden heeft niet de! indruk dat Vis heeft geprobeerd zich aan de consequenties van zijn faillissement te onttrekken. Bij de curator liggen inmiddels: voor ongeveer 110.000 gulden aan claims. Vis heeft gisteren: aan de curator toegezegd dat hij zal proberen geld bij elkaar te schrapen om daarmee de schuldeisers een schikking te kunnen aanbieden. P. Vis, de eigenaar van de faillie te Hobbywerkplaats in Leider dorp is terecht. Nadat deze krant donderdag meldde dat curator R. van Coevorden op zoek was naar de 'spoorloos verdwenen' Vis, heeft hij direct contact opgenomen met de cu rator. Gisteren hebben de twee een gesprek gehad waarin zij over de afhandeling van het fail lissement hebben gesproken. Vis werd vorige maand failliet verklaard. Toen de curator hem wilde bezoeken om te kijken in hoeverre de claims van de schuldeisers kunnen worden gehonoreerd, leek de Leiderdor per van de aardbodem verdwe- noordwukerhout Paul de vlieger lijk niet aandoen om zo'n beeldbepalend gebouw te slo pen. Daarvoor heeft het te veel historie en hoort het te zeer bij het dorp Noordwijkerhout." Komt Langeveld er met de huidige gegadigde niet uit, dan sluit Van der Zande niet uit dat er geadverteerd gaat worden om een huurder te zoeken. „Ik denk dat we dan een makelaar in de arm nemen om een kan didaat voor ons te zoeken." gio die een eigen jeugdhonk opende. Voor de opening reisde zelfs de toenmalige Feyenoord- vedette Wim Rijsbergen af naar Zoeterwoucfe. Na twintig jaar intensief gebruik was het ge bouwtje toe aan een flinke re novatie. alphen aan den rijn Een fietsenrek waarin je je stalen ros veilig kunt achterlaten, waarin je rijwiel bij terugkomst gewoon nog staat, zonder dat de een of andere leukerd je voorwiel dubbel heeft gevouwd. Voor het Alphense winkelcentrum De Ridderhof staan sinds gisteren tien 'fietspar- keerframes' die aan alle eisen voldoen. Alphen is na Amsterdam en Apeldoorn de derde gemeente in Nederland waarin het nieuwe 'fietsparkeersysteem' op proef is geplaatst. foto ben de bruyn Het markante hoofdgebouw van de voormalige Stichting Bavo in Noordwijkerhout is te huur. De directie van Psychia trisch Centrum Langeveld on derhandelt met een gegadigde die het gebouw een kantoor functie wil geven. Het gaat om een onderneming die betrokken is bij de gezondheidszorg. Volgens T. van der Zande, voorzitter van de Raad van Be stuur van Psychiatrisch Cen trum Langeveid, is het de be doeling dat het karakteristieke hoofdgebouw in Noordwijker hout blijft bestaan. „Hoewel het eigenlijk een loden last aan het been van ons ziekenhuis is. Het staat al een tijdje helemaal leeg, op dag en nacht bewaking na. Het gebouw kost eigenlijk al leen maar." Toch wil de Langeveld-direc- tie het pand niet afbreken. „Het valt niet onder monumenten zorg, dus wat dat betreft zou het wel kunnen. Maar we willen het de lokale gemeenschap eigen- ZOETERWOUDE-RIJNDUK. Welzij ns wethouder R. Hoge nelst heeft gisteravond het op geknapte jeugdhonk van voet balvereniging Meerburg offi cieel in gebruik genomen. De wethouder was door het be stuur van de voetbalclub uitge nodigd omdat de gemeente de opknapbeurt mogelijk heeft ge maakt door speciaal voor dit loei subsidie beschikbaar te stellen. In de afgelopen maanden nebben de leden van Meerburg le bar in het honk verbouwd, een zithoek getimmerd, het hele gebouw getimmerd en opnieuw ingericht. Als sluitstuk van de opknapbeurt is tevens een muurschildering aangebracht. De Zoeterwoudse voetbalver eniging was twintig jaar geleden de eerste voetbalclub in de re Burgemeester slachtoffervan slordigheid op gemeentehuis Rijnwoude m m "w Vragen over kunststofkozijnen... BELDE HOP KOZIJNLIJN VOOR GRATIS INFORMATIE 071 -22 22 20 Het uitlekken van een stapel vertrouwelijke brieven met informatie over burgemeesterskandidaten is volgens de Noordwijkse burgemeester J. van der Sluijs geen aanlei ding om deze brieven niet langer te bewaren. Van der Sluijs werd als oud-burgemeester van Hazerswoude 'slachtoffer' van de slordigheid op het gemeentehuis van Rijnwoude, waar Hazerswoude inmiddels onderdeel van uitmaakt. brieven op de vuilnisbelt, en uiteindelijk bij de pers terecht. NOORDWIJK/RIJNWOUDE. RUUD SEP Bij de verhuizing van het ge- Bij de brieven die op dié manier meentelijk apparaat naar een naar buiten kwamen zat onder nieuwe vleugel van het ge- andere een schrijfsel van Van meentehuis kwam een stapel der Sluijs waarin hij de Com missaris van de Koningin afraadt een inwoner van Ha zerswoude te benoemen op een vacante burgemeesterspost. De kandidaat was volgens de brief van Van der Sluijs volledig on geschikt als burgemeester, niet in de laatste plaats omdat de man en zijn echtgenote con stant ruzie hadden met hun bu ren. Regels Van der Sluijs voelt zich 'tame lijk weerloos' bij het naar buiten komen van de brieven. Deson danks ziet hij geen reden om het bewaren ervan aan strenge re regels te binden. „Hoe vaak komt het nu voor dat dit soort brieven naar buiten komt? Het zijn stukken die op de gemeen tesecretarie met de grootste omzichtigheid worden behan deld. De inhoud wordt zelfs niet in het college besproken. Behal ve de burgemeester is alleen een vertrouwde medewerkster die de zaken uittypt op de hoogte van de inhoud." De brieven moeten volgens de Noordwijkse burgemeester worden bewaard omdat men sen die op een burgemeesters post solliciteren dat over het al gemeen meer dan eens doen. En elke keer vraagt de Commis saris van de Koningin weer in lichtingen bij de gemeente. Privéleven Dat er in de brieven soms diep op iemands privéleven wordt' ingegaan, vindt de burgemees ter niet vreemd. „Of je inlichtin gen gëeft over iemands privéle ven, hangt ervan af of het rele vant is voor de uitoefening van de functie. Soms is dat het ge val. Dan moet je de Commissa ris van de Koningin daarvan op de hoogte stellen", aldus Van der Sluijs. Vakantie Op de vraag hoe hij tegenover de Rijnwoudse burgemeester M. Boelen zal reageren op de kwestie, wil Van der Sluijs niet ingaan. Boelen is nog op vakan tie. „Ik heb op het moment voor al te doen met de loco-burge meester van Rijnwoude die dit alles op haar bord krijgt. Maar collega Boelen en ik zullen er nog wel eens over te spreken komen." Regels op Warmonds eiland aangepast aan wangedrag bezoekers warmond wim koevoet alice vanschuppen Bezoekers van het Warmondse recreatie-eiland Koudenhoorn begrijpen niets van het plan voor een omheinde hondenuit- laatstrook. De hondenregels - van maart tot oktober zijn vier voeters niet toegestaan, de rest van het jaar alleen aangelijnd - worden massaal overtreden. Daar waar een straf meer dan zijn plaats is, krijgen de hon den hun eigen afgebakende stukje eiland. Bij wijze van proef wordt voor hen gedurende een jaar een driehonderd meter lan ge strook gras nabij de. toe- -jarige mevrouw A. Smit is met de boot gekomen. In haar rolstoel, waarmee ze de toe- gangsbrug is opgereden, praat ze over de kwestie met een Warmonder die anoniem wil blijven. Haar eigen hond be vindt zich nog aan dek. Aange lijnd. De twee zijn het er al snel over eens: „In plaats dat ze 10.000 gulden uitgeven voor zo'n hondenren, kunnen ze er beter een paar verzuipen. Dan houdt iedereen zich weer aan Smit kan zich niet voorstellen dat de controle een probleem is. Je kan alleen maar via deze smalle voetgangersbrug het ei land op. Waar ik nu zit, zou een agent met een schietwapen moeten staan." Doodsnood Maar zo simpel is het niet. Bij de polftie heeft het hondenpro bleem op Koudenhoorn geen topprioriteit. „Als een agent een hond op het eiland voorbij loopt, groet hij het baasje vrien delijk", zegt opzichter H. de Ruyter. Het toezicht op het ei land wordt aan hem overgela ten. Hij heeft echter een onmoge lijke opdracht, geeft hij zonder omwegen toe. De Ruyter heeft namelijk geen enkele bevoegd heid. Bonnen uitschrijven is al leen aan de politie voorbehou den. Het enige wat hij kan doen is hondenbezitters aanspreken op hun overtreding, maar vaak ontstaat er dan een hevige dis cussie waarin hij zelden het laatste woord heeft. „Je bent ze ker geen dierenliefhebber", ci teert hij de hondenbazen. De Ruyter heeft geconsta teerd dat het wild op het eiland door de honden wordt be dreigd. Meerdere malen was hij getuige van wilde achtervolgin gen waarbij hazelevens op het spel stonden. „Je ziet zo'n dier dan in doodsnood weghollen, terwijl je er niets aan kan doen", zegt de opzichter. „De baas roept dan nog wel, maar een hond luistert niet meer op zo'n moment. Ik heb eens op een zondagmorgen een haas met een opengereten rug ge vonden. Dat is geen mooi begin van je dag." Het valt hem op dat de van zelfsprekendheid waarmee de bezoekers hun kinderen naar het toilet op het eiland laten gaan, volledig ontbreekt als het huisdier zijn behoefte moet doen. Waarmee hij echter geenszins wil pleiten voor de hondenuitlaatstrook. „Daar ben ik helemaal niet blij mee. Door die strook worden de mogelijk heden voor honden juist ver ruimd. Ze mogen dan het hele jaar door de brug over. Hoe moeten ze anders bij de hon- denuitlaatstrookkomen?" Els BartelS heeft vanaf haar woonark Atlanta een prima uit zicht op de brug. „Tienduizend gulden voor die hondenuitlaat strook is weggegooid geld. Kou denhoorn is al één grote hon- denuitlaatplaats. Warmonders, Leiderdorpers en Merenwijkers komen hier met auto's vol hon den. Er zijn geen sancties, con trole ontbreekt volledig. Daar komt nog bij dat de bor den met de hondenregels zeer verwarrend zijn. Aan het begin van de brug staat een verbods bord. Eenmaal op het eiland aangekomen blijkt dat van een algeheel verbod geen sprake is. Van 1 oktober tot 1 maart zijn aangelijnde honden toegestaan. Van 1 maart tot 31 september, is op verschillende borden ver meld, zijn honden op Kouden hoorn taboe. Absurd Niet voor de Warmondse Jolan- da van der Drift en thaar twee honden. Zij pleitte in een brief aan de gemeente voor het vrij geven van een stuk eiland, het hele jaar door. „Ik vind het ab surd dat er in Warmond niets voor honden is", zegt Van der Drift. „Voor de hondenbelasting (80 gulden voor de eerste en 119 voor de tweede hond) die we betalen, krijgen we niets terug." Door haar actie raakte de be sluitvorming over het honden probleem in een stroomversnel- ling. Van der Drift is het volledig oneens met opzichter De Ruy ter. „Gezonde dieren kunnen niet door honden worden ge pakt. Als een verzwakt dier door étn hond wordt gegrepen, is het al zover heen, dat het maar goed is dat het uit zijn lijden wordt verlost." De Warmondse bekent dat zij de regels van het eiland aan haar laars lapt. Zonder gewe tenswroeging. „Als je met 120 kilometer per uur door het dorp rijdt, breng je mensen in gevaar. Maar door het negeren van dat verbodsbord breng ik geen mensen in gevaar. In mijn ogen doe ik niets verkeerd,. Een even tuele boete neem ik voor lief." De burgemeester van War mond, Ineke van der Wel, er kent dat de openbare orde op Koudenhoorn in het geding is. Toch is zij niet van plan om strenger op te treden tegen mensen als Jolanda van der Drift. Volgens Van der Wel kun nen de regels op het eiland be ter worden gehandhaafd als de politie en de opzichter honden eigenaren op een alternatief kunnen wijzen. „Alleen maar zeggen dat iets niet mag, heeft niet veel zin." Van der Wel stelt dat als de hondenren er eenmaal is, be zoekers die hun dier elders op het eiland los laten lopen, har der kunnen worden aangepakt. Blijft de vraag waarom juist de hondenuitlaatstrook uitgere kend op Koudenhoorn moet worden aangelegd. Van der Wel: „Er zijn meer plekken mogelijk zoals het gebied langs de spoor lijn. Dat is echter niet het eigen dom van de gemeente en er moet dan ook nog veel worden geregeld. Dat kost tijd. Het is niet goed om alles op alles te la ten wachten. Het hondenpro bleem speelt al zo lang. Vandaar dat de keuze op Koudenhoorn is gevallen." LEIDERDORP. RUUD SEP Waarom waren er bij de hoor zitting over de plaats van de Leiderdorpse markt geen men sen aanwezig die de kramen op de Hoofdstraat willen houden? „Omdat we niet waren uitgeno digd", weet voorzitter C. Bos van de werkgroep herinrichting Hoofdstraat. „En misschien is het wel bewust gebeurd. Mischien waren ze wel bang voor de werkgroep. Alle markt kooplieden hebben persoonlijk bericht gehad. Waarom kon er dan niet één berichtje naar het secretariaat van de werkgroep worden gestuurd?" De afwezigheid van de tegen standers van verplaatsing van de markt maakte de hoorzitting tot een nogal eenzijdig verhaal. En dat had weer tot gevolg dat de fractie van Burgerbelangen, in pricipe tegenstander van ver-, plaatsing, aan het twijfelen sloeg. BBL-wethouder A. van Dijk verklaarde na afloop van de hoorzitting dat de afweging tus sen wel en niet verplaatsen nu wel erg moeilijk wordt. Van Dijk weet inmiddels hoe het kwam dat de tegenstanders woensdag verstek lieten gaan. Maar dat de mensen uit de Hoofdstraat geen uitnodiging hebben gekregen, wil volgens hem niet zeggen dat ze niet konden weten dat er een hoqr- zitting zou zijn. „De mensen in Leiderdorp konden dat lezen in het huis-aan-huisblad. De marktkooplieden krijgen dat blad niet, dus zijn die per brie,f uitgenodigd", aldus de wethou- der. Desondanks kan hij zich goed voorstellen dat Bos zich gepasseerd voelt. Over de angst dat BBL na de hoorzitting ineens een groot voorstander van verplaatsing van de markt zou zijn, kan Van Dijk kort zijn. „Het is niet zo dat BBL nu 180 graden om is. Maar dat neemt niet weg dat je de ar gumenten die woensdag over tafel zijn gegaan zomaar naast je neer kunt leggen." Voorlopig blijft Burgerbelangen echter bij zijn oude standpunt: nieuwe kansen geven aan de markt in de Hoofdstraat en eventueel kij - ken naar de komst van een tweede markt in het centrum. VRIJE TIJD LEIDEN Boeken. De centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat verkoopt op vrijdag 23 juni afgeschreven boeken voor 1 en 2,50 gulden. De bibliotheek Merenwijk aan de Rosmolen verkoopt de boe ken van 3 tot en met 29 juli. ALPHEN AAN DEN RUN Jazz. De JazzHappening viert op vrijdag 23 juni het eerst lustrum in het Ashram College. Verschil lende gymnastiekverenigingen uit de regio dansen vanaf 19.00 tot 21.30 uur. De toegang kost 3 gulden. HAZERSWOUDE-DORP Zomerconcert. Het symfonieor kest Ramuze geeft op woensdag 21 juni een zomerconcert in de- Hervormde kerk aan de Dorps straat. Vanaf 20.15 uur speelt het orkest stukken van Handel, Gor don Jacob, Beethoven en Bi^.et. DEN HAAG/AARLANDERVEEN PERSBUREAU CERBERUS De Haagse politierechter A. Schuering heeft een 62-jarige Aarlanderveender en zijn 27-jarige zoon beboet voor het zonder vergunning verbranden van afvalstoffen aan de Hogedijk in Aarlander- veen. De boete van de vader, 750 gulden, is daar mee even hoog als het schikkingsvoorstel dat jus titie eerder had gedaan. De boete voor de zoon was 600 gulden. De vader wilde de zaak voor de rechter laten komen omdat hij meent geen andere stoffen te hebben verbrand dan de gemiddelde burger in zijn open haard. De behandelend officier van jus titie dacht echter niet dat de burger een met plas tic beklede driezitsbank in zijn open haard op stookt. Behalve de nadelige milieu-effecten die de ille gale verbrandingen veroorzaken, kleeft er volgens de officier nog een nadeel aan dergelijke vuurtjes. De politie en brandweer moeten regelmatig in actie komen, met alle maatschappelijke kosten die daaraan verbonden zijn. Ook in dit geval was de politie via een brandmelding op het spoor van de illegale verbranding gezet.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13