'Kerk meer in de branding' Het leven is als een glas water Kerk Samenleving Leiden ZATERDAG 17 JUNI 1995 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 356481 KORTWEG Dromen Dominee Bakker leidt op zondag 18 juni om 17.00 uur een interkerkelijke dienst met en voor verstandelijk ge handicapten in 'De Bron' aan de Troubadourweg in Al phen. Het thema van de dienst is 'Dromen zijn....' en als uitgangspunt is gekozen voor Openbaring 1:1-3. Mu zikale medewerking wordt verleend door de kindercan- torij van 'De Bron'. Moker Het radio-programma van Moker besteedt vandaag en morgen aandacht aan het 'Aanloophuis' in de Leidse Nieuwstraat. De overdenking is van pastor F.W. Hazebroek uit Leiden. Moker zendt op zaterdag uit van 09.30 tot 10.00 uur en op zondag (een herhaling) van 19.00 tot 19.30 uur. Het programma is te ontvangen op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88. Evensong De derde Evensong van dit seizoen wordt op zondag 18 juni verzorgd door 'Cappella pro Cantibus' uit Oegstgeest onder leiding van Theo Tobé. Dit kamerkoor bestaat uit 28 amateurzangers in de leeftijd van 20 tot 45 jaar. Doelstel ling van het koor is het zin gen van kerkmuziek uit alle eeuwen. Het thema voor de ze avond in de serie 'toeven bij de bron' is 'aanstekelijke mededeelzaamheid', naar aanleiding van het leven van de gemeente na Pinksteren. De Evensong begint om 19.00 uur. Zingend geloven Dominee P. van der Horst gaat op zondagmiddag 18 ju ni voor in een meditatie- zangdienst in de Vredeskerk aan de Voorstraat 35 in Kat wijk aan Zee. De dienst be gint om 17.00 uur. Theo Bakker Door omstandigheden ver valt deze week de column van Theo Bakker. Dominee J.B. Alblas ruilt Hazerswoude voor Umuiden-West Dominee J.B. Alblas. „Je moet steeds de vraag stellen: wat zegt God daarover? Wat wil Hij op dit punt?" FOTO UNITED PHOTOS DE BOER ROB HENDRIKS JJ en druilerige juni- m morgen. De wind blaast lange re genslierten over het Noordzee kanaal. Vanuit zijn woonkamer in de pastorie aan de Kanaal straat heeft Alblas zicht op de scheepvaart en het imposante Hoogoventerrein. De verschil len met het landelijke, agrari sche Hazerswoude konden niet groter zijn, lijkt het wel. Toch, vindt Alblas, moet dat niet over dreven worden. „Alles vind je overal. Mijn gemeente daar was ongeveer even groot als hier." Toch trekt IJmuiden hem. „Hier sta je als kerk meer in de branding van de samenleving. Bijna alle inwoners van Hazers woude staan in de kaartenbak ken van de hervormde, gerefor meerde of katholieke kerken. Natuurlijk is ook Hazerswoude geen eiland, maar de kerk heeft er een vaste, zeer aanwezige plek. Dat is hier anders. We zit ten hier in een grote niet-kerke- lijke omgeving. Er wordt meer aan gelovigen getrokken om het geloof op zij te zetten. De her vormde kerk in Ijmuiden heeft het moeilijker dan in Hazers woude. Het kerkbezoek is min der en ik heb hier twintig cate chisanten. jongeren zoeken el ders kerkelijk onderdak of verla ten de kerk helemaal. De kerke- raad heeft mij ook met nadruk gevraagd om hier aandacht aan te besteden." De Hervormde ge meente IJmuiden- West noemt zich rechts-confessioneel. Wat dat betreft heeft de kerkeraad met de wat zware Alblas een goede keuze gedaan. Hij is lid van de gereformeerde bond binnen de hervormde kerk. „Ik ben uit die sfeer afkomstig en voel me er mee verwant. Toch heb ik er ook wel kritiek op. Ik vind het vaak wat eng en besloten en te veel op uiterlijkheden gericht." Ook voelt hij verwantschap met de confessionele vereniging in de hervormde kerk. Hij loopt er echter niet mee te koop. „Zo Dominee Johan Alblas (34) had het in Hazerswoude enorm naar zijn zin. „Ik was er heerlijk gesetteld en geborgen. Ik had er nog jaren met plezier voort gekund. Mijn kerk zat altijd vol en ik had jaarlijks zo'n honderd catechisanten." Maar de kerkeraad van de hervormde gemeente in IJmuiden-West trok aan hem. „De nood was hier groot. Men zat al een jaar zonder predikant en ook daarvoor was het moeilijk, omdat de vorige dominee door ziekte beperkt was in zijn doen en laten. Ik was in IJmuiden nodig en gewenst." ben ik hier niet beroepen. Waarin verschilt IJmuiden- West nu van de lichtere kerkge meenten? Alblas licht toe. „Bij ons staat de verhouding met God op de eerste plaats en dan pas die met de naaste. Bij ande re gemeenten is het meer: hoe sta je in de samenleving? Wij zijn belijdender, vol bewonde ring voor het feit dat Christus voor ons aan het Kruis gestor ven is. Wij zijn onvolkomen en toch mogen wij van God be staan en mogen we van hem verder gaan." Toch betekent die gerichtheid op God niet dat de dominee en zijn gelovigen de maatschappe lijke werkelijkheid terzijde laten liggen. Niet dat Alblas vanaf de kansel politieke standpunten verkondigt of zich verliest in maatschappijkritiek. Maar het geloof is wel maatgevend voor het dagelijks handelen en het bepalen van standpunten over 'hete hangijzers'. „Je moet steeds de vraag stellen: wat zegt God daarover? Wat wil Hij op dit punt? Wij kijken naar wat de Bijbel zegt en niet naar wat de media zeggen." De Bijbel veroordeelt homo seksualiteit, meent Alblas. Dat de hervormde synode de be zwaren daartegen heeft laten vallen, heeft Alblas dan ook Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00uur 071-128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.DPaauw 071-356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W van Egmond, chef red. Groot Leiden A J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 071-356356 Familieberichten Redactie: 071 Hoofdredactie: 071 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) 323501 317 337 3202U 32 1 92: 31592: 31.05 30.05 87.71 ƒ134,51 LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND Voor mensen die moeilijk lezen, slechte oger - hebben of blind zijn (of een andere leeshar» dicap hebben), is een samenvatting v regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op p geluidscassette beschikbaar. Voor informatit 08860-82345 (Centrum voor Gesproken Lec- tuur, Grave). 'verdrietig' gemaakt. „De syno de zegt dat het moet kunnen, maar geeft daarvoor geen Bij belse verantwoording. Meer in het alge meen betreurt hij het dat in andere delen van de kerk soms te ge makkelijk over harde Bijbeltek sten heen wordt gestapt. Onge huwd samenwonen, scheiden, euthanasie, op deze gebieden is Gods woord normgevend, meent Alblas. „Soms verlang ik wel naar de duidelijkheid in de Gerefor meerde Gemeente", verzucht Alblas. „Daar is het allemaal heel streng, maar tenminste duidelijk. Dit mag, dat mag niet. Houd je je er niet aan, dat lig je er uit en word je pas weer aan genomen na een uitgebreide schuldbelijdenis." Maar zover wil hij toch niet gaan. Hij vindt zo'n uitstoting ook niet bijbels. „Samen praten, samen bidden, samen verder gaan", somt hij zijn taak in één zin op. „Wie niet handelt naar Gods woord, veroordeel ik niet. Ik weet dat het niet zo hoort, maar als ik er zelf voor kwam te staan, weet ik ook niet hoe ik het zou doen." ZIEKENHUIZE ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf!; woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuisj f en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN D1ACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor part ners bovendien van 10.30- 11.15uuren van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 u na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende ver pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.0! uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur e 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00uur, 19.00-20.00 uur(A l leen Partners/echtgenoten'met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluiten voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime bi zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorhee' kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde e heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.1 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. ij het woord 'ambtenaar' denk je I J aan een figuur wiens broek glanst van het zitten achter zijn bureau. Aan iemand ook die geen deuk in een pak boter kan slaan, die zich aan een zak kroepoek nog vertilt. Bij Aad van der Luit (49) ligt dat toch even anders. Hij be kleedt dan ook binnen het gemeentelijke apparaat een unieke positie als iemand die op het gebied van evenementenorganisatie en sportstimulering vrijwel carte blanche heeft. Hoe het wordt geregeld maakt niet uit, als het maar gebeurt, luidt de stelregel van deze alom bekende Leidenaar. Een man wiens daden en uitspraken al even ge spierd zijn als zijn bovenarmen, maar die ook over de keerzijde van het bestaan op vallend openhartig in de bus kan blazen. Aad van der Luit is een emotioneel baasje, zoals hij het zelf uitdrukt. Als hij praat over zijn vader, zijn vrouw, zijn zoontje, de dood, of over zijn drijfveren in het leven, dan lijken zijn staalblauwe ogen te smelten, dan wordt zijn hart zo zacht als een boks- handschoen, dan staan zijn karakteristieke stekels recht overeind. „Mensen hebben vaak een heel ander beeld van me", zegt hij. ,,lk ben bij veel mensen vooral bekend uit de vechtsport. Dan denken ze dat je louter leen harde jongen bent. Ik ben na het win nen van kampioenschappen vaak op mijn schouders geslagen. Mepte in een roes met één klap nog eens 13 stenen door. Maar nog nooit heb ik zo'n triomf beleefd als toen mijn zoontje Joost werd geboren. Hij is nu vijf jaar, maar dat moment vergeet ik nooit. Zo'n wonder doet geen mens de natuur na." - Over kinderen. „Die neem je niet, die krijg je. Dat realiseerde ik me nadat mijn vrouw Marjo twee miskramen had gehad na zwan gerschappen van zes maanden. Vandaar dat het er pas op vrij late leeftijd van is ge komen, want ik was al 44 toen hij kwam. Het is het beste wat ons ooit is overkomen. De geboorte zelf maakte ik heel bewust mee. Duurde 24 uur. Ik weet nog goed dat er zo'n anaesthesist bij was met van die vie ze, lange nagels. Ik zei nog tegen hem, joh, ga jij je eerst eens wassen en trek een paar handschoenen aan voor je aan mijn vrouw en kind zit. Toen-ie er eenmaal was en ik hem in mijn handen had, wist ik helemaal niets te zeggen. Ik zit niet gauw om een woordje verlegen, maar in die verloskamer sloeg ik helemaal dicht. Ik kon alleen maar janken. Misschien ook omdat het alles bij elkaar zo lang had geduurd." - Over zijn vader. „Sport is mé met de pap lepel ingegoten. Ik moest van hem op judo, daar was geen ontkomen aan. Ik was als kind totaal niet agressief. Maar ik moest op gegeven moment kiezen tussen buiten te rugslaan of thuis een draai om mijn oren krijgen. Toen ik twaalf was sloeg ik op de Maresingel een ventje een hersenschud ding, Jantje Monfils. Later heb ik nog bij de mariniers gezeten met hem. Leuk, hé. Later Herman Hartevelt. We komen nooit bij el kaar op visite, maar je hoeft toch ook niet elke dag in de kerk te komen om te gelovei Maar als ik midden in de nacht bel omdat ik een probleem heb of omdat ik verdrietig ben, dan staan ze er wél. En andersom is dat precies zo." - Over liefde. „Ik geloof niet in liefde op he eerste gezicht. Dat is louter afgaan op fysie ke kenmerken. Het is niet voor niks dat vei jonge stellen al weer snel uit elkaar gaan. Marjo en ik werkten destijds al een hele tiji met elkaar bij de Sociale Dienst. Bij een do letje viel ze in de rozenstruiken, zat hele maal onder de doornen. Ik zou haar er wel even uittrekken, maar liet haar per ongelul weer los. Lag ze er weer in. Vond ze ook ni leuk. Onze relatie is dus eigenlijk ontstaan uit gebrouilleerd zijn. Later is het toch nog goed gekomen. En als ik nu naast haar lig en haar zo zie slapen, heb ik nog wel eens spijt van al die keren dat ik zonder haar ging stappen." - Over werk. „Ik kom veel te veel mensen tegen die eerst naar een uitgever gaan om te vertellen dat ze een boek uit gaan geven en dan vervolgens aan mij vragen of ik de tekst wil schrijven. Bij de presentatie staan ze het dan aan te prijzen als HUN boek. Ik heb daar een uitdrukking voor. Als je de hoofdtooi van een ander draagt, kneus je ooitje nek." - Over sport. „Ik heb moeten wennen aan het feit dat als je kampioen wordt mensen je allemaal op de schouders slaan. Maar di er weinig rekening gehouden wordt met je eigen emoties en beleving. Ik bedoel: je wordt vaak op de schouders gezet, terwijl) liever in een hoekje zou zitten janken. Een mooi voorbeeld had je laatst weer met Frank Rijkaard. Loopt er zo'n aap in een groen pak die na de Europa Cup-finale maar aan hem liep te plulcken. Terwijl Rijk aard zichtbaar de behoefte had om samen met Reiziger zijn tranen de vrije loop te la ten. Dat beeld van Rijkaard met Seedorf la ter in de uitzending. Dat hij zijn knie zo va hield, dat was echt mooi. Dan denk ik, wal kan het leven toch prachtig zijn." - Over ambtenaren. „Jammer genoeg kom ik nog steeds van die figuren tegen die be antwoorden aan het stereotype beeld dat men van ambtenaren heeft. Ik ken er die drukken de knop van het antwoordappa raat in en zakken vervolgens onderuit om de krant te lezen. Ze vergeten dat ze word betaald uit gemeenschapsgeld. Daar wore ik schijtziek van. Van mij mogen ze dat ap paraat daar best eens op doorlichten. Zeil ben ik een workaholic. Ik kan niet stilzittei Ik ben ambitieus, eergevoelig en emotio neel. Als ik wat doe, wil ik het ook goed doen. Liefst op mijn manier. Dus onafhan kelijk. Als het goed is, komt dat straks ook! mijn functie-waai dering als ambtenaar ev nementen en sportstimulering te staan. 0, maar dat mocht ik eigenlijk niet vertellen. Dat is nog geheim." Het zal niet vaak gebeuren dat tout Leiden aanwezig is op de receptie van een ambtenaar die 25 jaar 'bij de zaak' is. Maar voor Aad van der Luit, onder meer de grote man achter de Lakenfeesten, stonden ze gisteren bij DIOK in de rij. Portret van een opmerkelijk figuur binnen de ambtenarij. is het helemaal misgegaan tussen mijn vader en mij. Ze vonden Marjo maar niks voor me, zo'n eenvoudig boerenmeisje. Moest ik kie zen tussen haar of de fami lie. Hoe kan je dat in vrede snaam je zoon aandoen. Alsof het om een plak ham of kaas ging. Het is daarna nooit meer goed gekomen. Ik heb radicaal gebroken, ik heb alles weggeveegd uit mijn geheugen. Ik ben niet eens naar zijn begrafenis geweest. Ik prefereerde die dag de bruiloft van een vriend. Nee, mijn moeder heb ik ook nooK meer ge sproken. Op weg naar mijn werk bij Sport en Reci'eatie zie ik haar nog vaak. Maar contact is er niet." - Over emoties. „Als ik al leen in de auto zit en ik krijg een aanrijding, dan zou ik absoluut anders reageren dan wanneer ik daar met vrouw en kind in zou zitten. En eigenlijk is dat heel vaak zo in het leven. De affiniteit met het gebeuren of de per soon bepaalt vaak hoe je je emoties uit. Geldt natuurlijk hetzelfde voor die dokter van hierboven. Omdat het zo spannend is en het al een paar keer eerder mis is gegaan, reageer je oneigen lijk. Nu word je boos, maar Een Heer van Stand kijkt neer op Aad van der Luit Zoon. komt zo'n kind binnen een paar uur dan geef je die man een fles wijn. Maar het gegeven is dat er een kind geboren is, daar verandert dus niks aan." - Over de dood. „Twee jaar geleden op 20 december kreeg ik een hartinfarct. Een'erfe- lijke kwestie. Ik zat alleen thuis. Het was alsof er een olifant op mijn borst ging zit ten. Een dag later kreeg ik het weer. Duurde wel een half uur. Dat was afschuwelijk. Lag ik opeens in het ziekenhuis aan al die slan gen. Maar ik ben nooit bang geweest dat ik zou doodgaan. Ik zei nog tegen die profes sor die me moest dotteren: schiet een beetje op, want over vier dagen is er weer Sportcafé en bovendien heb ik alles al gere geld om de dag voor kerstmis Marjo een huwelijksaanzoek te doen. Heb ik ook ge daan. Onder een etentje in restaurant De Schildknecht. Want dat realiseerde ik me daar wel, ik mag haar en mijn zoon niet on verzorgd achterlaten als ik dan toch het loodje leg. Ongetrouwd zou ze geen cent van mijn toch wel zorgvuldig opgebouwde pensioen krijgen. En ach, we waren toch al sinds 1972 bij elkaar." - Over religie. „Ik geloof nergens in. Voor mij is het leven als een glas water dat je door de gootsteen gooit. Als het op is, is het op. Daarom sta ik bij de dood niet stil, ken moeten. Dat ik volkomen afhankelijk zou zijn van an deren. Ik denk dat ik dan nog liever dood zou zijn. Trouwens, dat weet ik wel zeker." - Over kunst. „Ik ben een liefhebber. Ik heb zelf het een en ander aan kunst in huis, ook overgehouden aan mijn reizen naar China. Die Boedha bijvoorbeeld in de hal. Hij zit een beetje onder uit gezakt. In zijn rechter hand iets om te eten, in zijn linker iets om te drinken. Maar wel met zijn rug tegen de boeken die hij moet te genhouden. Dus hij doet waarvoor hij is ingehuurd. Dat beantwoordt wel aan mijn levensfilosofie. Ik heb bewondering voor mensen die creatief zijn. Tekenen of schilderen kan ik absoluut niet. Maar gelukkig com penseer ik dat zoveel moge lijk door creatief te denken." ik daarvoor ook geen angst. Waar moet ik bang voor zijn? Of zou dat soms helpen? Daar geloof ik dus niks van". - Over leven. „Daar geloof ik wel in. Abso luut. Ik ben enorm gelukkig. Hoef ook niks voor mijn verjaardag, want ik heb alles al en die sokken koop ik zelf wel. Ik geniet elke dag van wat het leven me geeft. Van mijn vrouw, van mijn kind, van mijn vrienden, van mijn werk, van sport, van humor, van mijn vrijheid. Dat laatste is trouwens m'n hoogste goed. Ik kan en wil van niemand afhankelijk zijn. Stél je voor dat ik na dat in farct als een soort plant door het leven zou - Over geld. „Als ambtenaar verdien ik natuurlijk een flutsalaris, dat zit me wel eens dwars. Je doet zaken met alles en iedereen, de grote jongens incluis, en zij verdienen daaraan maar jij niet. Wat dat betreft word ik fors ondergewaardeerd, denk ik wel eens. Aan de an- LOEK ZUUDERDUIN dere kant zou ik zeker geen multi-miljonair willen zijn. Laatst was ik nog met een vent in de slag die vroeg wat ik van zijn auto vond. Ach, wel aardig, zo'n ouwe Bentley, liet ik me achteloos ontval len. Maar het is een Rolls hoor, repliceerde hij verontwaardigd. Dat is toch triest als je je louter daarop moet laten voorstaan. En dan daarbij: als je geld hebt, weet je ook nooit wie je vrienden zijn. Ze zullen nim mer zeggen datje een klootzak bent, bang als ze zijn dat ze die 100 gulden dan niet krijgen. Nee, dat schiet niet op. Dan maar arm en gelukkig." - Over vrienden. „Veel belangrijker dan geld. Ik heb vier echte vrienden. Hans Gortz, Bob Delprado, Steef Abelman en

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12