Leiden Oudere jeugd komt speelruimte tekort 'Niet als een stel ouwetjes op de bank zitten' Haagse uitspraken wekken verbazing 9 Hij kwam anabole steroiden halengeen wapen brengen ZATERDAG 17 JUNI 1995 CHEF HENNYVAN EGMOND. 071 -356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 Alblas <4 Dominee Johan Al- I Z bias (34) had het in Hazerswoude enorm naar zijn zin: toch vertrok de predikant naar IJmuiden Weerloos q Burgemeester Van I J der Sluijs voelt zich 'tamelijk weerloos' onder het uitlekken van de ver trouwelijke brieven Speeltuinen moeten langer open Voor kinderen van 2 tot 6 jaar zijn er voldoende speel plekken. In de Merenwijk en de Stevenshof zijn er zelfs zoveel, dat sommige zelden of nooit worden gebruikt. Maar aan de jeugd tussen 12 en 18 jaar is in de meeste Leidse wijken niet gedacht. Dat blijkt uit het beleidsplan Speelruimte van wethouder J. Laurier (GroenLinks/wijkbeheer). In het plan wordt gepleit voor de aanleg van een groot aantal sport- en ontmoetings plaatsen voor jongeren. Behalve volwassenen wil de wet houder ook kinderen laten inspreken op het plan. LEIDEN» AAP RIETVELD De grote winst van het plan is volgens Laurier, dat er normen in worden genoemd voor de be hoefte aan speelruimte. Het plan gaat er van uit, dat er in de leeftijdscategorie van 2 tot 6 jaar één speelplek op vijftig kinde ren moet zijn, voor 6- tot 12-ja- rigen één op de honderd en voor 12- tot 18-jarigen één sport- of ontmoetingsplek op honderdvijftig jongeren. „Ik heb het altijd vreemd gevonden", zegt Laurier, „dat er wel nor men bestaan voor de hoeveel heid parkeerruimte die je moet aanleggen, maar niet voor speelruimte. En ervan uitgaan de dat wij niet alleen van onze auto's, maar ook van onze kin deren houden, zou dat toch wel moeten." Uitbreiding van 'speelgelegenheid' moet er vooral komen voor jongeren van 12 tot 18 jaar. Uit de inven tarisatie van de gemeente blijkt, dat daar in alle Leidse wijken te kort aan bestaat. In de nota worden achttien plekken ge noemd waar een ontmoetings- ts voor jongeren kan wor den aangelegd. En dat moeten niet alleen 'hangplekken' wor den, maar ook plaatsen waar iets te doen of te beleven valt. Ook buurthuizen zouden in de visie van Laurier meer moeten doen voor die categorie jonge ren. Verder zouden schoolplei nen zo veel mogelijk openbaar toegankelijk moeten zijn, „om- ANNO 1895 Maandag 17 Jui Men schrijft ons heden uit Rijnsburg: Gedurende den pluk zul len voortaan eiken avond alhier veilingen van aardbeziën ge houden worden. Gisteravond had de eerste veiling daarvan plaats in het café „De Landbouw", waarbij nogal koopers, zoowel uit Den Haag als Leiden, aanwezig waren. Alles ging vlot van den hand tot den prijs van 16 a 17 cents per Haagsch mand je. ANNO 1970 woensdag 17 juni De zeven jongelui die maandagavond onder het bordes van het Leidse stadhuis hebben geslapen, zijn gistermiddag door een groot aantal rechercheurs per overvalwagen naar het politiebu reau gevoerd. Daar werden ze verbaliseerd voor „het zitten in een portiek". De jongelui waren dakloos geworden, nadat ze za terdag door een „knokploeg" van woningzoekende arbeiders uit een gekraakt pand aan het Levendaal waren gezet. dat dit al bekende ontmoetings plekken zijn." Aan de vijftien speeltuinen die Leiden rijk is wil de ge meente strengere eisen stellen. Nu wordt er veel geklaagd dat de speeltuinen te weinig open zijn. De gemeente zal de gesub sidieerde verenigingen daarom in het vervolg voorschrijven, dat zij op werkdagen ten minste van twee tot vijf uur 's middags en in weekeinden en op vakan tiedagen van twaalf tot vijf uur open moeten zijn. Experiment In de Burgemeesters- en Profes- sorenwijk gaat de gemeente ex perimenteren met een 'half open speeltuin', waar geen hoge hekken omheen staan. De ge meente wil samen met de ver eniging onderhoud en beheer van die tuin voor zijn rekening nemen. Mocht dat experiment slagen, dan worden ook bij an dere speeltuinen wellicht de ho ge hekken verwijderd. Van het beleidsplan ver schijnt ook een speciaal voor jongeren geschreven versie. Want ook zij moeten hun me ning erover kunnen geven, vindt Laurier. Financieel hoeft het plan geen grote problemen op te le veren, meent de wethouder. Voor het maken van nieuwe speelplekken is drie ton nodig, terwijl er één ton beschikbaar is. Maar omdat de aanleg een een malige uitgave is denkt de wet houder dat die gemakkelijk in het gemeentelijk investerings programma kan worden inge past. Zilveren Veer voor Van der Luit Het bureau MVKK Kreatieve Kommunikatie heeft ter gele genheid van haar vijfjarig be staan een cultuurprijs in het le ven geroepen. De prijs - de Zil veren Veer - bestaat uit een be drag van 1000 gulden dat aan een cultureel doel besteed dient te worden. De prijs is bedoeld voor personen die zich verdien stelijk hebben gemaakt voor de cultuur in Leiden en omgeving. De eerste Zilveren Veer werd gistermiddag uitgereikt aan Aad van der Luit die zijn 25-jarig ju bileum bij de gemeente Leiden vierde. De donderspeech van de coach in de pauze maakte nog de meeste indruk. Als de tweede helft niet beter zou worden, dan mochten de voetbal lers van De Zwaluw wat hem betreft hun Oranje-shirtjes 'verbranden'. Aldus kon televisiekijkend Nederland gisteren zien en horen tijdens een uitzending van het scholenkampioenschap voetbal. De Leidse basisschool behaalde vorige weekend de tweede plaats in dat toernooi. Het is te hopen dat geen enkele leerling van De Zwaluw zich na afloop iets heeft aangetrokken van de harde taal van de coach. Tenslotte speelden de leerlingen de finale in het officiële uit-tenue van Oranje. Een nederlaag is het verbranden van zo'n kleinood echt niet waard. Op de hele school werden gisteren tussen half twaalf en twaalf uur de lessen onderbroken voor een half uurtje televisie. Frank Snoeks van Studio Sport gaf commentaar bij de beelden van de finalewedstrijd, die werd gespeeld in Apeldoorn. Hij moest ook eerlijk toegeven dat De Zwa luw in de met 2-0 verloren finale de mindere was van de Rotterdamse Tweebosschool. Twee 'dodelijke' boogballen in de eerste helft bezegel den het lot van de Leidenaars, die ook nog Sander Langezaal zagen uitvallen met een bloedlip. Desondanks is de vreugde over het succes - De Zwaluw is de op een na beste van 5000 scholen - groot. Op een boerenkar werden ze zater dagavond door de wijk vervoerd, terwijl buurtbewoners ze toejuichten en bewonderend naar de beker keken die de scholieren torsten. En op school kunnen de 'helden' helemaal niet meer stuk. foto hielco kuipers DEN HAAG/LEIDEN „Het is hem in de bol geslagen. Hij kan geen onderscheid ma ken tussen fantasie en werke lijkheid." De Amsterdamse ad vocaat Korvinus - raadsheer van een 31-jarige Leidenaar, die vo rig jaar maart zijn ex-vriendin zwaar verwondde en haar moe der doodschoot - maakte giste ren tijdens de behandeling van de zaak voor het gerechtshof korte metten met de verklarin gen van een 26-jarige Leide naar, een belangrijke getuige in de dodelijke schietpartij. Ook procureur-generaal C. Flint rea geerde - weliswaar om andere redenen - zichbaar geïrriteerd op nauwelijks verstaanbare en vooral magere verklaringen van de 26-jarige. Justitie had de getuige willen gebruiken om aan te tonen dat het drama aan het Jan Pieters zoon Coenhof niet anders kan worden betiteld als eenmaal moord en eenmaal poging tot moord. De rechtbank veroor- deelde de 31-jarige Leidenaar eerder tot zes jaar cel en tbs we gens doodslag en poging tot doodslag, een vonnis waar het Openbaar Ministerie zich niet mee kon verenigen. Tijdens een eerdere zitting bij het hof - voor de rechters niet voldoende om tot een vonnis te komen - eiste de procureur-generaal twaalf jaar cel en tbs. Het kwam justitie bij de be handeling van het hoger beroep goed uit, dat de Leidse politie in maart van dit jaar de 26-jarige kennis oppakte. In de Sleutel stad deden verhalen de ronde dat deze kennis van de sport school een paar uur voor de schietpartij een revolver was ko men brengen. De kennis beves tigde dat verhaal tijdens de ver horen en legde bovendien een aantal andere verklaringen af, die het moordverhaal aanne melijk maakten. Gisteren stonden de twee be kenden - flink uit de kluiten ge wassen bodybuilders die nu en dan samen trainden - voor het eerst weer tegenover elkaar. Het hof had besloten om de 26-jari- ge als getuige op te roepen na dat al een aantal pogingen was ondernomen om de zaak tot een definitief einde te brengen. De man, die eind juli zelf moet voorkomen wegens me deplichtigheid en een aantal andere vergrijpen waaronder bedreiging, zwakte gisteren en kele eerder gedane uitspraken behoorlijk af. Andere uitspraken herriep hij compleet. Het bracht procureur-generaal Flint ertoe de vraag te stellen of hij wellicht onder druk was gezet door de hoofdverdachte en zijn vrien den. „U zegt nu iets heel anders dan u bij de rechter-commissa- ris heeft gezegd. U houdt zich behoorlijk op de vlakte." Het gesprekje dat volgde tus sen de hoofdverdachte en de mogelijk medeplichtige maakte goed duidelijk hoe de verhou dingen liggen. De eerste be weert dat zijn vroegere kennis die dag van de schietpartij slechts één keer bij hem thuis is geweest, de kennis herinnert zich drie ontmoetingen. „Je kunt toch niet anders dan toe geven dat je maar één keer bent langs geweest", probeerde de 31-jarige dader. „En beslist niet om een revolver te brengen. Je kwam toch je anabolen steroi den ophalen? Je hebt een paar weken ervoor een heel oud wa pen gebracht, om te laten zien. Haal je de dingen niet door el- Sociëteit LISC stap dichter bij pand Stille Rijn DEN HAAG/LEIDEN PERSBUREAU CERBERUS De Raad van State verwacht niet dat de nieuwe sociëteit van de Leiden International Stu dents Club (LISC) aan de Stille Rijn ernstige overlast zal geven voor omwonenden. De Raad heeft daarom gisteren besloten de hinderwetvergunning voor de sociëteit niet te schorsen. Hiermee hebben 23 om wonen den voorlopig de rechtszaak verloren die ze gisteren voerden tegen de gemeente Leiden. enden vrezen dat de studenten veel lawaai zullen maken. Ze hebben de introduc tieperiode van vorig jaar augus tus nog vers in het geheugen staan. Volgens de omwonenden hebben de studenten, die de so ciëteit vijf dagen mochten ge bruiken, toen voor enorme overlast gezorgd. „Het is een groot verlies voor het aanzicht van de Stille Rijn en een ramp voor de omwonenden", aldus advocaat F. de Vries. De gemeente Leiden heeft de Raad van State ervan kunnen overtuigen dat de voorschriften in de vergunning streng genoeg zijn om de overlast te beperken. Zo moet LISC het pand, voordat het in gebruik wordt genomen, eerst gbed laten isoleren. Staatsraad E. Berg liet giste ren al doorschemeren dat de omwonenden de rechtszaak, die later nog een definitieve be handeling krijgt, zullen verlie zen. kaar?" Een duidelijk antwoord op zijn vragen kreeg hij niet. Volgens de 31-jarige hoofdda der is het verhaal van de procu reur-generaal - dat hij zijn vroe gere vriend onder druk heeft ge zet - volslagen onzin. „Als je in de cel zit is het heel moeilijk om druk op iemand uit te oefenen", aldus de meest welbespraakte van het tweetal. Procureur-generaal Flint liet zich niet uit het veld slaan door de tegenvallende uitspraken van zijn getuige. „De essentie van zijn getuigenis is nog steeds dat hij het moordwapen, dat eerder door de verdachte bij hem werd ondergebracht, enke le uren voor de schietpartij heeft afgeleverd. Een groot Clint Eastwood-achtig wapen. We hebben hier niet te maken met een man die de dingen fantas tisch door elkaar haalt, we zien hier een man die zich de details niet meer goed kan herinneren. Bovendien zijn er wat mij be treft ook zonder zijn verklarin gen voldoende bewijzen om moord aannemelijk te maken." De uitspraak volgt op 30 juni. 'MevrouwPeet en 'Ome Willemhouden 50-jarige speeltuin Morschkwartier draaiende LEIDEN MARINA VAN DEN BERG Ze zijn druk bezig met bloeme tjes op de tafels te zetten. Overal hangen al ballonnetjes en slin gers in het clubgebouw voor het feest van vandaag. De speeltuin 'de Morschkwartier' bestaat dan 50 jaar en dat zal gevierd wor den. 'Mevrouw' Peet (70) en 'Ome Willem' van Eygen (65) zijn een begrip voor de wijk. Zelf zeggen ze bescheiden dat ze hier 'een paar jaartjes' rond lopen. Maar zelfs in dit druileri ge weer zien de glijbaan en de wip er vrolijk uit in kleurig rood, geel en blauw. Het clubgebouw is brandschoon. Allemaal dank zij deze twee mensen die al tientallen jaren samen de speel tuin draaiende houden, zonder daarvoor een cent betaald te krijgen. Ouders die als kind nog bij mevrouw Peet op schoot za ten, laten nu hun kinderen on der het toezicht van 'Ome Wil lem' hier spelen. Mevrouw Peet lijkt jonger dan haar zeventig jaren: vol grijs haar en ze zit geen moment stil. 'Ome Willem' lacht breed als hij over de kinderen praat. „Nee, ik wil niet dat ze meneer zeggen, dan gaan ze twee meter van je af staan. Ik vind het prachtig dat ik op mijn leeftijd nog iets kan betekenen voor die kleintjes. Dan zeggen ze: 'Ome Willem mag ik een ijsje?' Als ik dat zo zie spelen...tja, als die kinderen plezier hebben, dan heb ik het ook." Een buurtbewoonster komt vragen of ze een zaaltje kan hu ren voor het verjaardagsfeestje van haar dochter. Ze poetst de en zo, maar daar hebben ze nu geen geduld meer voor", vertelt mevrouw Peet. Ze moeten tel kens iets anders verzinnen: „Nu zijn het die computerspelletjes, maar dat is veei te duur voor ons. Ik heb ook wel eens een film gehuurd, kwam ik met Mickey Mouse, riepen ze na een half uur: 'Wij willen sex, wij wil len sex!', kinderen van zes jaar!" Van Eygen schudt zijn hoofd, dat vindt hij maar niks: „Ze zijn veel wijzer de kinderen van nu. Ik denk wel eens 'hebben we ze vroeger zo dom gehouden?' Ik ben soms zo verbaasd, ze weten al zoveel meer dan vroeger." Maar je moet mee met je tijd, vinden ze allebei. Dat houdt je jong. „We willen niet als een stel ouwetjes op de bank gaan zitten. Kijk, dan takel je juist af." Toch maken ze zich wel zor gen, over elkaar, de ouderdom. Beiden hebben hartklachten en ze hopen dat de jongere genera tie het bverneemt. Van Eygen benadrukt hoe belangrijk het is dat het toezicht blijft in de speeltuin. „Die moeders ver trouwen dat kind aan je toe. Wie troost ze anders als ze ge vallen zijn en wie lost hun ru zietjes op? En ze kunnen toch nergens anders veilig spelen?" Misschien was het vroeger toch beter. Van Eygen: „Wij speelden op straat, hoepelen en foto hielco kuipers tollen. En ik ging naar Katwijk. dan- kreeg ik één cent mee. Ja hoor, lopend, daar deden we regen van haar bril. „Ik woon op gaat op een tafel zitten en over- woordt Van Eygen. Ze worden mee. „We hebben alles hier ge- twee uur over, maar dat hadden een fiat, en een feestje met der- legt met haar. „Wim, wat vind je het snel eens over de prijs. had. Eerst breiden we met de we helemaal niet in de gaten, tig kinderen, dan krijg ik last d'r van?" vraagt ze. „Ligt er aan Ze hebben veel zien verande- kinderen, toen kwam kleien, Spelenderwijs, we hoefden toen met de buren." Mevrouw Peet wat ze d'r voor over heeft", ant- ren, maar ze gingen overal in beestjes maken in zo'n oventje niet bang te zijn voor auto's." 'Ome Willem' van Eygen en 'Mevrouw' Peet in speeltuin Morschkwartier: „Als de kinderen maar plezier hebben." Lissese jongen (13) vliegt in brand Met ernstige brandwonden aan handen, benen en hoofd is een 13- jarige jongen uit Lisse gisteravond naar het Brandwondencentrum in Beverwijk vervoerd. De jongen was getroffen door een steekvlam in het Wassenaarse park De Pauw en bijna levend verbrand. Samen met een 14-jarig vriendje had hij vuurtje gestookt in het park. Het ging erom wie de hoogste vlammen kon maken. Toen de Lissese jongen een scheut wasbenzine op het vuur gooide, ging het mis. Een enorme steekvlam laaide op en zette zijn nylonjack in de brand. De jongen rende weg en sprong in een nabijgelegen sloot. Daar door doofde het vuur. Daarna is hij bij het vriendje thuis onder de koude douche gaan staan. De pijn was echter te hevig, zijn lichaam was voor 20 procent bedekt met brandwonden. LEIDEN RUDOLF KLEUN VERVOLG VOORPAGINA De Leidse wethouder J. Walen kamp heeft met enige verbazing de uitspraken van Haagse be stuurders aangehoord dat hij het contract met Software Sup port maar had moeten overleg gen om aan te tonen dat er een overeenkomst was. „Ik heb het contract hier liggen. Ze mogen het zien. Maar het is toch de ge woonte dat als de ene wethou der de andere op zaken atten deert dit in goed vertrouwen ge beurt. Ze zijn al op 17 mei op de hoogtegesteld." Walenkamp blijft er dan ook bij dat Den Haag te ver is ge gaan in zijn wervingsdrift. „Maar laat de rechter zich maar uitspreken. Waar ik me zorgen over maak is dat gemeenten zich tegen elkaar laten opzetten. Als men dit afdoet als verhar dende concurrentie, en die trend zet zich door, gaat het steeds meer geld kosten. De re kening komt uiteindelijk bij de belastingbetaler terecht." Volgens advocaat mr. D. Bu- ter van heheersmaarschappij Profi Netherlands heeft Softwa re Support eerder aangegeven dat de overeenkomst zou zijn geaccordeerd door iemand die niet tekenngsbevoegd is. „Maar diezelfde vertegenwoordiger heeft wel de contracten met de gemeente Den Haag getekend." Buter meent dat Den Haag met haar subsidiebod 'wanpres tatie' heeft uitgelokt. „Het staat vast dat ze op de hoogte waren van het contract van Software Support met Leiden. Ze zijn er in ieder geval op gewezen. Daarna is toch een overeen komst gesloten. Het is een on rechtmatige daad om te profite ren als je weet dat iemand een wanprestatie levert."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11