'Liever dood door ongeluk met auto dan weer de cel in' 'Het lekt er nu al, bij Brent Spar' Er is markt voor de baby op bestelling Chirac wil grandeur laten herleven Feiten &Meningen 'Drama' Shell geheel volgens het boekje VRIJDAG 16 JUNI 1995 nieuwsanalyse 'Napoleontische De Gaulle-arrogantie', zo noemde Nieuw-Zeeland het besluit van Frankrijk om zijn kernproeven in de Stille Zuidzee te hervatten. De verwijzing naar De Gaulle kan president Jacques Chirac als een compliment beschouwen. Amper een maand na zijn verkiezing doet hij zijn best om in het voetspoor van zijn illustere voor ganger en geestelijk leidsman te treden. Net als De Gaulle in de jaren '60 gaat het Chirac erom de grandeur van Frankrijk op het internationale toneel te beklemtonen. Om die positie waar te maken riep De Gaul le de force de frappe in het leven, Frankrijks eigen kernmacht. Chirac gaat nu tegen de wereldopinie in met zijn voornemen acht proeven op het atol Mururoa te houden, ondanks een internationaal moratorium op atoomtests. ,,En die beslissing is, natuurlijk, onherroepelijk." De force de frappe is het paradepaardje van de Franse soevereiniteit, en het privile ge van de president. De Gaulle gaf de aan zet tot het Franse atoomprogramma, nadat de Amerikaanse president Eisenhower zijn voorstel om samen het nucleaire leider schap van de NAVO over te nemen, had weggehoond. In 1960 bracht Frankrijk zijn eerste atoombom tot ontploffing in de Alge rijnse woestijn. Chiracs socialistische voorganger Mitter rand hield vast aan de Franse kernmacht, 'een vitaal belang met een eigen afschrik wekkende deugd', en breidde de vloot kern onderzeeërs uit. Toch besloot hij in 1992 al le kernproeven op te schorten, tegen het advies van zijn militaire adviseurs in. „La dissuasion, c'est rnoi (de afschrikking, dat ben ik)", liet hij hun, vrij naar Lodewijk XIV, Veel landen hebben tot dusver met onbe grip op Chiracs besluit gereageerd. Op de vraag waarom Parijs niet samen met Was hington proeven kon houden, antwoordde minister De Charrette van buitenlandse za ken: „Frankrijk is een grote mogendheid. Het kan zijn veiligheid niet in de handen van een derde partij leggen, hoe machtig en vriendschappelijk die ook is." Ook op andere fronten is Chirac in de eerste weken van zijn presidentschap druk in de weer geweest om Frankrijks stempel op het wereldgebeuren te zetten. Zo gaf de president de aanzet tot de vorming van de snelle-interventiemacht die de blauwhel men in Bosnië moet beschermen. Chirac toont begrip voor de Britse terughoudend heid jegens een supranationaal Europa: De Gaulle had destijds immers dezelfde bezwa- Afgelopen week gaf Chirac tijdens een di ner in het Elysée zijn EU-collega's de wind van voren: van Griekenlands pleidooi voor de Serviërs wilde hij niets höfën, en Neder land moest de drugssmokkel maar eens aanpakken. Met deze harde houding zette hij de toon voor zijn eerste buitenlandse rondreis, naar Washington en de G7-top in Halifax. Waarnemers zien in de assertiviteit van het staatshoofd de terugkeer van de groot ste gaullistische gebaren. „De boodschap aan de wereld en aan de Franse natie is de zelfde: bevestiging van wilskracht, gezag, en het vermogen om besluiten te nemen die, natuurlijk, onherroepelijk zijn", aldus com mentator Philippe Alexandre. „Zo wil hij de Amerikaanse president Clinton alvast laten weten dat hij zijn macht volledig zal uitoe fenen." Het moment lijkt gunstig om de gaullisti sche koers te doen herleven, als men de buitenlands-politieke dogma's van De Gaulle naar de letter neemt. Het pleidooi dat legénéral destijds hield voor 'een Euro pa der naties, van de Atlantische Oceaan tot de Oeral' lijkt na de val van het communis me te zijn uitgekomen. Aan de door De Gaulle vermaledijde 'angelsaksische over heersing' komt een einde nu de Verenigde Staten hun handen van Europa aftrekken. Ook binnen de NAVO, waarmee De Gaul le in 1965 de militaire samenwerking op zegde, is nu meer ruimte voor de stem van Frankrijk. Het bondgenootschap zoekt nog steeds een nieuwe taak, nu de Sovjet-erfvij and is weggevallen. „Ik denk dal de Atlanti sche alliantie geen leider heeft", zei Chirac dinsdag in zijn eerste officiële TV-rede. Daarmee zinspeelde hij erop dat de Eu ropese lidstaten hun veiligheid in eigen ei gen hand moeten nemen. De wereld is echter veranderd sinds De Gaulle. De generaal kon zich zijn eigenzin nige koers veroorloven, omdat hij zich door de Amerikaanse atoomparaplu beschermd wist tegen een aanval van het Warschau Pact. En de voortdurende deling van Euro pa bood, ondanks de felle retorische uitval len van de generaal, een garantie tegen de hereniging van Duitsland. Het is nog maar de vraag of Chirac met zijn neo-gaullisti- sche koers erin slaagt de toon te zetten bin nen een Europa, waarin het herenigde Duitsland een steeds grotere rol speelt. DEN HAAG DIEPERIK KRAMERS Kenyacinse gevangenissen 'huizen des doods Uit het totaal gedesintegreerde Rwanda komen voortdurend verhalen over onmenselijke toestan den in gevangenissen. Kenya daarentegen heet voor Afrikaanse begrippen redelijk welvarend te zijn. Des te schokkender zijn daarom de gegevens die nu naar buiten zijn gekomen over de condi tie van Kenyaanse gevangenen. Ze staan dag in dag uit bloot aan ziekten, rottend voedsel, martelingen, gebrek aan bedde- goed en medische zorg. Iedere -- dag laten gemiddeld vijf gevan genen hierdoor het leven. „Tot celstraf veroordeeld worden, staat in Kenya gelijk aan de doodstraf krijgen", oordeelt een gevangene. Een van de meest beruchte ge vangenissen ligt middenin het industriegebied van de hoofd stad Nairobi. Aan weerszijden van de ingang lange, hoge mu ren. Bovenop is wat prikkel draad gespannen. Aan weinig is te zien dat het hier gaat om een huiveringwekkend detentiecen trum. Wat er zich achter de mu ren afspeelt, komt alleen naar buiten via Kenyanen die hun straf hebben uitgezeten en heb ben overleefd en hun ervarin gen met anderen willen delen. gebrek Zoals Kamau, die maar twee maanden in Nairobi vastzat, maar toor z'n leven getekend is. Tegen het dagblad The Nation verklaarde hij: „Er is gebrek aan alles. Water, toiletten, voedsel, beddegoed. Ik heb in die twee maanden geen deken gezien, moest me met m'n handen en armen warmhouden. Er zijn ook nauwelijks bedden, de meesten slapen op de betonnen vloer. Zelfs het vinden van een plaatsje om te slapen, is al een nachtmerrie. Alle cellen zitten propvol. Nieuwkomers worden gedwongen in WC's min of meer staande te slapen. Ik heb dat een week moeten doen". Slechts de allersterksten overle ven de beproevingen. Kamau: „Ik kan nauwelijks geloven dat ik nog leef. Slechts weinigen sla gen erin ongeschonden naar huis te gaan. Sommige van mijn maten stierven, anderen liepen zware littekens van martelingen op. Als ik de keuze had, zou ik liever door een auto overreden worden dan opnieuw de gevan genis ingaan". tien in cel Kenya heeft over het hele land verspreid 78 gevangenissen en huizen van bewaring met een capaciteit voor 15.000 gedeti neerden. Op dit moment zitten er ruim 50.000. Dat houdt in dat in een cel van 3x5 meter 10 of meer gevangenen worden ge propt. Vanwege gebrek aan water en sanitaire voorzieningen zijn de gevangenissen bovendien ver geven van de luizen, vlooien, muizen en ratten. In de gevan genis in het industriegebied (met 4.000 gedetineerden, maar geschikt voor slechts 1.700) moeten ruim duizend mensen het met drie WC's doen en als er al water is, werken maar tien kranen in het hele complex. Meestal echter worden gevan genen gedwongen water te ko pen van de bewakers. Wie de 75 cent per emmer niet op kan brengen, wast zich gewoon nooit. Een emmer is veelal ook de enige sanitaire voorziening. Ontbreekt die emmer, dan doet de vloer van de cel dienst als WC. Niet verwonderlijk dus dat bij grote regelmaat epidemieën uitbreken. Vorige maand over leden tientallen inwoners van Kamiti, een andere beruchte ge vangenis aan de rand van Nai robi, aan cholera. Andere centra zijn recentelijk getroffen door dysenterie, tyfus, gele koorts, hersenvliesontsteking, TBC en schurft. Ook AIDS slaat wild om zich heen. Gèvangenen worden op grote schaal onderling sexueel misbruikt en wegwerp- injectienaalden worden keer op keer hergebruikt. 'ethiek' Zieke gedetineerden worden niet gescheiden van de gezon den, waardoor de epidemieën zich ook razendsnel kunnen ontwikkelen. Aan medische zorg wordt pas gedacht als ie mand heel erg ziek is en het bij na te laat is. „In onze gevange nissen viert een mysterieuze ethiek hoogtij, die bewaarders ervan weerhoudt de levens van gevangenen op tijd te redden. Ze wachten blijkbaar liever tot het bijna te laat is", zegt een Ke nyaanse arts. Voor velen komt iedere medi sche hulp dan ook te laat. In het huis van bewaring in Nairobi's industriegebied vallen ieder jaar ruim 200 doden. Het landelijk gemiddelde ligt op vijf dode ge vangenen per dag. Naast ziek ten een gevolg van ongelukken en martelingen. Vorige week nog ontstond grote consternatie toen Kenyaanse kranten meldden dat in een week tijd 17 gevangenen uit het industriegebied aan dysenterie waren bezweken, terwijl ze met handboeien aan elkaar of hun bedden zaten geketend in een ziekenhuis in de stad. Sommige overlevenden zouden drie da gen aan een dode vastgezeten hebben, aldus het relaas van de gevangenen. De reacties van de betrokken autoriteiten op dit soort schok kende verhalen zijn schrijnend. De problemen worden op schromelijke wijze gebagatelli seerd en zullen voorlopig dus wel niet worden aangepakt. Ge volg van de totale instorting van de sociale waarden in onze maatschappij, menen Kenyaan se deskundigen. Professor Katama Mkangi: „De gevangeniscultuur wordt zuiver gezien als een strafmaatregel, niet bedoeld om iemand te re habiliteren. Wij genieten ervan als mensen lijden. Gevangenen worden daarom extra gestraft, niet hervormd. Vanwege die beestachtige behandeling eindi gen de meeste gevangenen in Kenya als harde kriminelen". NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT In de hal van het internationale hoofdkantoor van Greenpeace in Amsterdam hangt een affiche: 'Een beter milieu begint bij jezelf en eindigt bij Shell'. Het is razend druk bij de milieu-organisatie sinds de boycot van Shell-produkten werd afgeroepen. Er wordt koorts achtig vergaderd, telefoons ratelen onafgebroken en de fax draait op volle toeren. „Ach jee, nu blijkt er ook nog een bruinvis bij Noordwijk te zijn aangespoeld. Moet ik eigen lijk ook nog naar toe", verzucht een medewerkster. „Eigenlijk hadden we de hoop al bijna opgegeven", zegt woordvoer ster Fransée Verdeuzeldonk. „Maar langzaam aan is toch doorgedrup peld dat de argumenten van Shell om het afgedankte olieplatform Brent Spar in zee te dumpen, gam mel zijn. Ik denk dat onze bezet tingsacties van dat platform heel aansprekend zijn geweest. En niet te vergeten de manier waarop Shell en de Schotse politie daarop heb ben gereageerd". Greenpeace liet al een maand gele den 35.000 Save our Seas-kaarten drukken. Pas de laatste dagen slaat die actie echt aan en stromen de kaarten bij duizenden tegelijk bin nen. En er zijn de publieksvragen: wat is er precies zo giftig? Waarom maken jullie je zo druk over dat ene platform? Waarom hebben jul lie dit niet eerder kunnen tegen houden? De actie van Greenpeace is niet he lemaal van kritiek ontbloot. Want, waarom wordt pas sinds een paar maanden aandacht gevraagd voor het in de oceaan dumpen van het Shell-platform. De afgelopen jaren waren er toch talloze studies ver richt en was het onderwerp van ge sprek op diverse conferenties. Campagnemedewerker Barbara van der Hoek: „We proberen overal een vinger achter te krijgen, maar dat lukt niet altijd. We hebben nooit inzage gehad in die vergun ningaanvraag. Pas eind vorig jaar kregen we via Lloyds List lucht van de Shell-plannen. We hebben toi onmiddellijk een rapport laten n ken. Toen dat in april verscheen, was het voor ons te laat nog be-, zwaar aan te tekenen" Haar collega Just van den Broek, t „De vlam sloeg in de pan t Duitse ministers zeiden niet mei i bij Shell te zullen tanken. Dat g een kick na zo'n moeizame start i van de actie". Zelf was hij in mei een van de actievoerders op de Brent Spar. „In Schotland is iede i een die je spreekt pro-Greenpea i en tegen het in zee dumpen. Ik werd met een kraan van het plat i form gehaald. Zelfs de kraandrijt t zat met zijn duim voor o hoog". Van den Broek bestrijdt de lezin van Shell dat het wel meevalt mi de verontreiniging in en rondon het overslagplatform. „Het lekt c nu al. We hebben geprobeerd n< beneden af te dalen. Na tien trau pen houd je het niet i stank. Volgens Shell mag je die diepte alleen maar met maskers zuurstofflessen betreden vanwef de giftige gassen". Over de uitspraken van presiden i directeur Slechte van Shell-Nedi land dat hij onder druk van de p blieke opinie bereid is nat dere oplossing te zoeken, het initiatief daartoe van de Brit overheid als vergunningverlener moet komen, zegt Van den Broe i „Vreemd dat Shell het nu laat af hangen van Engeland. Het dum pen wordt toch verricht door Sh zelf'. De tekst van de uitspraken Slechte is daarom zo snel mogel vertaald en toegespeeld aan Gri peace Engeland. Het opvoeren de druk op Britse politici kan no wel een tandjé hoger. En dat gel ook voor Nederland. Van den Broek: „Als Shell niet overstag g; hebben we ook voor volgende week nog acties in petto". AMSTERDAM THEA VAN BEEK Het afzinken van het booreiland Brent Spar is een klassieke mis kleun van Shell. Precies waar de leerboeken voor PR-adviseurs voor waarschuwen. Het zoveelste geval van gelijk hebben maar het niet krijgen. De rationele argumenten, hoe juist ook, leggen het af tegen de emoties van consumenten en zelfs politici. Dat zegt dr. R. Riezebos van de fa culteit bedrijfskunde van de Eras mus Universiteit in Rotterdam. Hij onderzoekt al geruime tijd soortge lijke, recente marketingdrama's rond Omo Power, Olvarit en Brinta in de hoop dat bedrijven er wat van kunnen leren. Shell zelf wijst een vergelijking met het gedeukte imago van waspoe- ders en papjes af. „Het afzinken van de Brent Spar is een welover wogen stap waarbij het milieu voorop staat", zegt woordvoerder M. Broekers van Shell Nederland. Talloze rapporten en voorstudies, onder meer van de universiteit van Birmingham, onderbouwen Shells goede wil. De milieuschade bij het slopen van de Brent Spar op het land is even groot, zó niet groter. Het financiële voordeel van circa 79 miljoen gul den bij afzünking speelt geen rol, zo benadrukt Broekers. Toch zit er volgens Riezebos een rode draad in alle conflicten tussen multinationals en de publieke opi nie. Riezebos: „De top is vol onbe grip over hoe de wereld om hen heen reageert. Unilever heeft met Omo Power ook lang volgehouden dat er niks mis was met het pro- dukt. En dat was tot op zekere hoogte ook waar. Maar daar gaat het niet om. Wat telt is het beeld dat de media geven en wat de con sumenten daarvan vinden. Multi nationals zijn daarbij altijd in het nadeel omdat er commerciële be langen meespelen. Dat maakt ze verdacht. Het publiek gelooft e der een club als Greenpeace or deze geen commerciële belang! i heeft." Voor Shell een extra bittere pil dat het commerciële belang bij i zinking van de Brent Spar niets voorstelt, vergeleken met verlie die dreigen door de boycot at pomp en langdurige schade a het imago. Riezebos schetst aan de hand v Amerikaanse studies naar grote marketingmissers de psycholog sche processen aan de top v multinationals. „De leiders zijn sterk gefocust op positieve beril ten. Dat is belangrijk om jezelf te maken en om aan de aandee houders te kunnen vertellen. Vi nature sluiten managers zich af voor wat er allemaal mis kan g Als er iets negatiefs opkomt, v( de fase van downplayed. Hetv gebagatelliseerd. Pas daarna kie men eieren voor zijn geld. Zo'n proces hakt er enorm op ii Meestal hebben de mense top last van posttraumatische stress. Ze liggen er vaak nachtei lang wakker van." Maar in het geval van Shell hee i afdeling 'public affairs' in Rotte dam en in Groot-Brittannië n intern gewaarschuwd voor de e tionele'reacties. Broekers: „Net hadden dit nooit verwacht. Bet I gezegd: wij hadden nooit verwt i dat Greenpeace met halve waai i den en onverantwoorde acties: komen. Dit keer gaan ze wel he I erg ver. Daarmee hebben zij on i normale betrekkingen met het] bliek geblokkeerd. Ik vind ooki media te weinig feiten hebben] bracht. Fleel af en toe gaan ze k tisch in op Greenpeace, m allemaal too little en too late. ROTTERDAM BEREND SCHILDER Wie er zestigduizend gulden voor over heeft, kan licentiehouder worden van Ronald Ericson. De ze Amerikaanse biochemicus heeft het patent op een door hem ontwikkelde methode voor de scheiding van zaadcellen, waardoor voor de be vruchting het geslacht van de baby 'gestuurd' kan worden, zoals in het deze week geopende Gender Behandelcentrum in Utrecht. De Amerikaan heeft inmiddels veertig van der gelijke Gender Behandelcentra in de Verenigde Staten een licentie verstrekt. Daarnaast bestaan er nog eens zo'n twaalf klinieken in het buiten land. Het aantal behandelde klanten in al deze klinieken komt uit op gemiddeld twee per dag per centrum. In het Londense centrum bestaat een wachtlijst van meer dan vijf maanden, reden waarom een 'dependance' is geopend in Bir mingham. De belangen van de patenthouder Ronald Ericson zijn onder gebracht in de Gametric Li mited, die in Alzada in de Amerikaanse staat Montana is gevestigd. Ericson zelf reist over de hele wereld om zijn methode te propageren en zijn zakelijke belangen te behartigen. Flet Ne derlandse centrum aan de Amsterdamsestraat weg in Utrecht, waarvoor ook nog enkele tonnen geïvesteerd moest worden, heeft inmiddels grote belangstelling ondervonden na de eerste publi- katie over de vestiging. Het is begonnen door de in Londen gevestigde Nederlandse zakenman Bert van Deelen. Van Deelea van huis uit electronicus, heeft het be lang van het Nederlandse centrum onderge bracht in een stichting, waarvan hij samen met zijn Haarlemse compagnon Havinga het bestuur vormt. Van Deelen ziet duidelijk een markt in deze hoek van medisch handelen. Per behandeling, zaadscheiding en inseminatie, moet de klant 1.990 gulden betalen. Een consult alleen voor informatie over de behandeling kost 48,50. Wie een tweede keer geïnsemineerd moet worden, omdat de eerste keer geen bevruchting tot gevolg had, betaalt 1.200 gulden. Twee keer insemineren is het gemiddelde, blijkt uit de eerste statistieken van de buitenlandse centra. Volgens de aan het centrum verbonden Leeuwardense arts Roos is ook bij natuurlijke bevruchting een tweede poging normaal. Hij verwacht van kunstmatige inseminatie meer succes, omdat de zaadcellen 'beter geplaatst' in de baarmoeder terechtkomen. In de folder van het Londense centrum wordt overigens geschre ven dat voor de gemiddelde vrouw drie pogin gen nodig zijn. Diezelfde folder haalt aan, dat de succeskans voor een zoontje op bestelling ligt tussen de 75 en 80 procent en voor meisjes op ongeveer 70 procent. De regionale centra zijn geheel zelfstandig, maar aan de licentie is wel een aantal strikte voor waarden verbonden. Een daarvan is dat er geen zaadscheiding zal plaats vinden voor het eerste kind. Bij het tweede kind kan alleen geopteerd worden voor een jongetje, als er al een meisje is en als de eerste een zoontje is, kan alleen geop teerd worden voor een zoontje. Nadrukkelijk wordt aangegeven, dat in geval van 'mislukking' er geen abortus gepleegd mag worden. In het Londense centrum wordt bovendien als voorwaarde gesteld dat de behandeling alleen mogelijk is bij getrouwde stellen, een voorwaar de die in ons land niet gesteld wordt. Bovendien moet gewerkt worden met gekwalificeerd perso neel en volgens de bestaande wetgeving. Bert van Deelen denkt dat in de beginperiode een jaaromzet van een zeven tot acht ton gehaald zal worden: „Dat is dan een mager resultaat." UTRECHT GPD

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2