De 'neoklassiekers' van Alfa Romeo Nieuwe Volvo krijgt vorm AUTO RIALT0 B.V. Campagne voor meer veiligheid motorrijders itAHMBAARS Fietsendief niet te stuiten Weg en wiel VKIJÜAÜ 'lb JUNI 'iyyb DEN HAAG. ANP De Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging (KNMV) gaat in samenwer king met Veilig Verkeer Ne derland actie voeren om de veiligheid van motorrijders te vergroten. Via posters langs de wegen roepen de organisaties de automobilis ten op meer „oog voor mo torijders" te krijgen. De mo torrijders zelf wordt ge vraagd zich een defensieve rijstijl aan te leren. Volgens een woordvoerster van de KNMV zien automo bilisten het smalle silhouet van een motor nogal eens over het hoofd. Niet zozeer uit onwil, maar omdat ze nu eenmaal meer zijn gespitst op de bredere auto's en vrachtwagens en niet altijd rekenen op een naderende tweewieler. „Doel van de ac tie is om onze partners-op- de-weg meer bewust te ma ken van dit specifieke pro bleem." Omdat het nu eenmaal voorkomt, moeten motorrij ders zelf ook meer rekening houden met het gevaar over het hoofd te worden gezien. Defensief rijden, vooruitkij ken, de fouten van anderen zoveel mogelijk opvangen: op die manier kan de mo torrijder zijn veiligheid ver groten. Je moet zo rijden dat je het kunt navertellen als je een keer geen voorang krijgt, aldus de woordvoer ster. Opel Monterey wordt luxer Nu vast kondigt Opel aan dat het terreinwagen-topmodel Monterey met ingang van mo deljaar 1996 herzien wordt. Dat slaat dus op modellen die na de fabrieksvakanties in augustus geleverd worden. Ze krijgen meer uitrusting en een ver nieuwde binneninrichting. De Monterey krijgt standaard air conditioning en een nieuw dashboard. Dat laatste beloofde men ook al voor 1996-versies van de onlangs verschenen nieuwe Frontera. Verder krijgen de duurste Mon- terey-versies (LTD) aangepaste voorwielnaven, die het mogelijk maken tijdens het rijden de vierwielaandrijving in te scha kelen. Nu hebben ze automati sche vrijloopnaven in de voor wielen, waarbij alleen stilstaand of zeer langzaam rijdend op 4x4-aandrijvingovergeschakeld kan worden. PERSONENWAGENS LEIDEN B.V. RIETSCHANS 70, IND.TERREIN BAANDERIJ, LEIDERDORP TEL.: 071-899307. Officieel Volvo-dealer AUTOBEDRIJF ADRI MULDER B.V. RIJNSBURGERWEG 88, RIJNSBURG TEL. 01718-29302 P. M. Baak Zn. BV Veurseweg 81 2251 AA Voorschoten Telefoon 071-61 22 15/61 23 19 Al 21 jaar gespecialiseerd in Alfa Romeo Zaagmolenweg 2 - Alphen aan den Rijn Tel. 01720-38335 Eind mei, drie maanden eerder dan gepland, rolden bij NedCar in Bom de eerste exemplaren uit de voorserie van de 'Nederlandse' Mitsubishi Carisma van de band. Aan het eind van de herfst komt daar het 'zustermodel' van Volvo bij, dat nu nog onder de codenaam 'V40' be kend staat. dealers staan. De V40 wijkt vol gens Volvo uiterlijk volledig af van de Carisma, is groter dan de 440/460 en doet denken aan de Environmental Concept Car studie van 1992. Het wordt dus een model tussen de 400- en 850-serie in de prijsklasse rond 50 mille en kan gezien worden als de opvolger van de 'klassie ke' 240-serie. De nieuwe Volvo Beide nieuw ontwikkelde mo dellen worden geproduceerd naast de bestaande Volvo 400- serie, waarvan de produktie nog zeker tot 1997 doorloopt. De nieuwe Volvo debuteert in september op de autotentoon stelling LAA in Frankfurt en moet begin volgend jaar bij de wordt aangedreven door een 4- cilinder versie van de 5-cilinder motor uit de Volvo 850. Het is voor het eerst dat Mitsubishi, de op twee na grootste autofabrikant van Ja pan, in Europa gaat produce ren. De Carisma bestaat voor 85 procent uit onderdelen die van Europese leveranciers komen. De Volvo en de nieuwe Mitsubishi kunnen op dezelfde produktielijn worden gemaakt. Een groot aantal onderdelen, waaronder het chassis, is uit wisselbaar. Eind dit jaar zal de produktieca- paciteit van NedCar 200.000 au to's per jaar bedragen. Vorig jaar produceerde de fabriek in Bom 94.000 wagens uit de Vol vo 400-serie. Sinds augustus 1991 is NedCar officieel voor een derde eigen dom van Mitsubishi. De Neder landse overheid en het Zweedse autoconcern Volvo zijn elk ook voor een derde eigenaar. De samenwerking tussen Volvo, Mitsubishi en de Nederlandse Staat in NedCar is een unicum. Geen andere automerken bou wen samen twee geheel ver schillende, apart van elkaar ont wikkelde modelseries. Mitsubis hi en Volvo zitten om zo te zeg gen eerder als voordeurdelers dan als gezinseenheid op het zelfde adres. Mitsubishi bracht vooral hypermoderne produk- tiemethoden en -uitrusting in. Die maken het mogelijk in de zelfde fabriek door elkaar twee totaal verschillende autotypen te bouwen. Door één fabriek te gebruiken sparen beide auto merken veel kosten uit, zonder iets van het eigen karakter op te geven, aldus Volvo. Het Italiaanse Alfa Romeo heeft, vooral op autosportge bied, een roemruchte historie die in de loop der tijd al heel wat 'onsterfelijke' auto's heeft voortgebracht. Tegenwoordig onder de vlag van de Fiat Groep opererend, blijkt Alfa gelukkig weer in staat tot het produceren van spraakmaken de auto's die, nog voor ze op de markt zijn, al tot de 'klassie kers van de toekomst' kunnen worden gerekend. DRUNEN Een mooi voorbeeld is de komst van de nieuwe 'image-builders' Spider en GTV, die dezer dagen leverbaar worden. Wat de ca briolet betreft, is het de opvol ger van de allang als klassieker te boek staande Spider, die in 1966 voor het eerst op de weg verscheen. De dichte coupé versie draagt de lettercombina tie GTV, die enkele jaren gele den voor het laatst een ander, nog bepaald niet vergeten top model van Alfa sierde. Het nieuwe sportieve duo is vormgegeven door het Italiaan se ontwerphuis Pininfarina, dat al vele 'klassiekers' op zijn naam heeft staan, niet alleen bij Alfa maar onder meer ook bij Ferrari. De nieuwe Spider en GTV zijn duidelijk familie van elkaar, die elk met een eigen achterkant toch een verschil lend aanzien hebben. Gewaagd is de overdadig schui ne belijning, die Pininfarina eerder bij de Coupé Fiat toepas te. En ook bevat het duo duide lijke stijlelementen van het stu diemodel Protéo uit 1991, voor al aan de voorkant. Was laatstgenoemde gebaseerd op de Alfa 164, de Spider/GTV heeft de Alfa 155/Fiat Tipo als technische basis, dus met voor wielaandrijving maar ook met een mooie nieuwe achterwiel ophanging. Heel knap maakte men een veel bredere achteras met drie draagarmen per wiel, in de ruimte waar oorspronke lijk de uiterst compacte achte ras van de Tipo zat. Het stalen subffame voor de wielophan ging werd bovendien vervangen door een aluminium exemplaar. Met die nieuwe achteras en het lage zwaartepunt van de auto stuurt de GTV/Spider messcherp door de bocht. Het valt nauwelijks te mer ken dat de aan drijving op de voorwielen ge schiedt, voor een sportwagen eigen- 3 lijk aan de ver keerde kant. De vering doet in eer ste instantie hard aan, maar blijkt op grotere onef fenheden toch best mee te geven. Bij auto's die als klassieker ge boren worden, is de stijl eigen lijk het allerbelangrijkst en gaat meestal vóór functionaliteit. Vanzelf duiken er dan prakti sche zaken op die beter hadden gekund, maar dat nemen de ko pers voor lief. Ook bij de Spider Ll-GS-36 en de GTV gaat het vooral om het rijden en dat doen de nieu we Alfa's als de beste. De gloednieuwe 2.0 liter Twin Spark basismotor met 150 pk geeft de auto's ruim voldoende prestaties. De 16-klepperis sterk, soepel en loopt erg mooi. Daarbij werkt de schakeling nu ook aangenaam precies en ge makkelijk, net als in klassieke Alfa's. Voor de Spider is er ook een meer op comfort gerichte 3.0 liter V6 van 192 pk. In de GTV is ook een 6-cilinder moge lijk, maar dan de 200 pk sterke 2.0 liter turbo V6, die Alfa tot nu toe alleen in Italië gebruikte. Deze tprbomotor loopt opmer kelijk sm'éüïg,' zónder rauw uit- laatgeblaf en ook zonder een duidelijk voelbare sprong in vermogen als de turbo op toe ren komt. Een juweel van een motor, waarmee de Alfa GTV al les heeft wat de sportwagen liefhebber maar kan wensen. Overigens hebben alle GTV's en Spiders ook een complete uit: rusting met onder meer ABS- remmen, twee airbags, stuurbe krachtiging en lichtmetalen wielen. De prijs van de GTV be gint bij 67.450 grilden, de Spider is er vanaf 70.450. Een redelijk prijsniveau, zo blijkt, want de 450 auto's (waarvan de helft Spiders) die Alfa dit jaar voor ons land beschikbaar heeft, zijn praktisch allemaal verkocht. Voor 1996 rekent de importeur op ongeveer 600 exemplaren. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Deskundigen schat ten dat er in Neder land jaarlijks 900.000 fietsen worden gesto len. Tien jaar geleden waren dat er nog 'slechts' 500.000. Het zal er alles mee te maken hebben dat fietsen er steeds mooier gaan uitzien en in steeds duur dere versies te koop zijn. De fietsendief blijkt niet te stuiten. De fietsersbond ENFB wil dat er een eind komt aan alle onder zoeken over het fenomeen fiet sendiefstal en dat er nu werke lijk actie tegen wordt onderno men. Inmiddels is wel duidelijk dat de meeste fietsen in de grote steden gestolen worden. De kans op diefstal is daar twee keer zo groot als in kleinere ste den. Ook staat vast dat de meeste fietsen gestolen worden bij de woning van de eigenaar, die binnen geen stallingsruimte heeft. Verder zijn bij fietsendie ven plaatsen in trek waar veel fietsen op straat staan, zoals bij stations, zwembaden, sportpar ken en winkelcentra. Fietsendieven zijn vrijwel on grijpbaar voor de politie. Dat komt voornamelijk doordat het publiek nauwelijks de moeite neemt aangifte van diefstal te doen. Slechts een vijfde van de gedupeerden stapt naar de poli tie en zelden wordt een gestolen fiets achterhaald. De rol van de junk als fietsen dief wordt wat overschat. Gele- genheidsdieven die een fiets voor eigen gebruik willen, zijn Alternatieve b(r)andstof Ontwikkelde landen brengen jaarlijks één autoband per in woner naar de vuilnisbelt, de Amerikaanse staat Californië zelfs drie keer zoveel. Reden voor Mitsubishi om zijn nieuw ste rinding juist daar in praktijk te brengen: oude autobanden als brandstof voor een cement fabriek. Onderzoekers ontdek ten dat het verbranden van banden bij een temperatuur van 1500 graden Celsius minder schadelijke uitstoot geeft dan de verbranding van bij voorbeeld steenkool. In Japan zijn al rijf cementfabrieken overgestapt op de 'alternatieve brandstof. Mitsubishi ziet de nieuwe tech nologie als oplossing voor de landschapontsierende bergen oude autobanden die ook nog eens veel kostbare grond in be slag nemen. De elektro-auti De elektrische auto is mon teel een 'hot item'. Uitgeve Kluwer springt hier op ii het uitbrengen van een ver derend boek waarin autote cus Gijs Mom en historicus cent van der Vinne alle faci van de problematiek rondi elektrische voertuigtractiei kaart brengen. Steeds meer automerken g er toe over elektrisch aange ven auto's op de markt te b gen. Niet alleen uit milieu wegingen, maar ook omda sommige overheden ze da< min of meer verplichten. In de Amerikaanse staat O nië bij voorbeeld dient in 1 twee procent van de verkoi auto's geen enkele schadeli stof uit te stoten. Dat dwinj producenten ertoe, alles op les te zetten om een aanvaj bare elektrische wagen te q wikkelen, maar op het ogeij kunnen die pogingen als m lukt worden beschouwd. De voordelen van de elektn auto zijn duidelijk: er zijn g uitlaatgassen (althans niet auto's zelf) en de auto's zijl fluisterstil. Probleem blijfti ter het hoge eigen gewicht de accu's, de lange oplaadl en de relatief kleine actiera (de afstand die op één acct ding kan worden gereden), De elektrisch aangedreven is niet iets van de laatste tij tegendeel, hij heeft vanaf b begin van het autotijdperk gedraaid naast de door de zinemotor aangedreven ex plaren. In het begin van de eeuw waren er in de Veren Staten zelfs meer elektriscl auto's op accu's dan auto'i een benzinemotor. Al gauv bleek dat een benzinemoti meer mogelijkheden bood voorbeeld dat er veel grote standen mee mogelijk war Zo verdween de elektrischi to steeds weer uit beeld. Voor elektrisch aangedrevi alito's is in Europa op dit r ment alleen een kans weg| als de overheid het gebruil van oplegt. De prijs is veel hóóg ohï kopers te trékkei bovendien laat de bruikba heid zoals gezegd nog veel wensen over, ondanks jare onderzoek. De industrie is tig op zoek naar een doorl met name op accu-gebied De elektro-auto, een paard van uitg. Kluwer, 200 pagina's, 31 Tweedehands Zojuist verschenen: het At sie Occasion Magazine, ee nieuwe uitgave die de kwa ten van populaire modelle gebruikte auto behandelt, kan een periodieke, weilid jaarlijkse uitgave worden a •ze occasiongids aanslaat b publiek. Het geheel in klei drukte blad bevat algemec verhalen, zoals de import i een gebruikte auto, en een checklist om de staat van( sions te beoordelen. Kern' de 140 pagina's dikke uitg vormen de 100 pagina's di een automodel behandele Eurotax verzorgde lijsten i richtprijzen voor de gebrti auto's tot rijf jaar oud. Eer nuttige informatie, die mei 9,95 bepaald niet duur b is. Nadeel is wel dat de prij gevens vrij snel verouderfl dus over enige tijd slechts globale benadering opgevi kunnen worden, tot een ni Occasion Magazine uitkot BLIK IN HET VERLEDEN er des te meer. Ook doen in elke stad verhalen de ronde over bendes die opereren met busjes waarin grote aantallen fietsen tegelijk van de straat gehaald worden. Het is een fabeltje om te denken dat elke Nederlander een fiets heeft. Het onophoudelijk stelen brengt veel mensen ertoe hele maal niet meer te fietsen. In Amsterdam, het mekka van de fietsendief, bezit bijna een kwart van de inwoners geen fiets, zo blijkt uit onderzoek van de gemeente. Diefstal veroor zaakt ook gedragsverandering bij het publiek. In veel steden fietsen de mensen om deze re den niet meer naar het cen trum. Daaruit blijkt weer hoe zinvol het is om bewaakte stal lingen in het leven te roepen. Volgens André Guit van de EN FB, die veel kennis heeft ver gaard over fietsendiefstal, is met goed preventief gedrag diefstal van de fiets vaak te voorkomen. Daar valt vanzelfsprekend het bewaakt stallen van fietsen on der en het monteren van goed gekeurde sloten. Groningen le verde onlangs het bewijs dat de diefstallen toch terug te dringen zijn. Er kwamen extra politie controles, meer stallingsruimte en gelegenheid tot het graveren van postcode en huisnummer in het frame. Het aantal dief stallen liep prompt binnen twee jaar met 30 procent terug. Het nieuwste idee is om de fiets uit te rusten met een chip in de zitbuis van het frame en een bijbehorend pasje. Bij diefstal en heling valt zo'n fiets te ach terhalen. De politie zegt hier over enthousiast te zijn. Enkele weken geleden ging in Londen deze zeldzame Alfa Romeo 'onder de hamer'. Het is een 6C 2300 Spider Pescara, die ooit heeft toebehoord aan de voormalige Italiaanse dictator Benito Mussolini. Het type 6C 2300 (aantal cilinders plus inhoud daarvan) verscheen voor het eerst op de Motor Show van Milaan in 1934 en kwam in de plaats voor de kleinere 6-pitters 1750 en 1900. Alfa was met deze auto gelijk succesvol in autoraces, onder andere de 24-uurvan P werden. Naar aanleiding van dit succes brac! merk een kleine serie 6C 2300's uit met een lichtgewicht carrosserie van ontwerper Tourinj Deze bijzondere sport-versie kreeg uiteraard dj toevoeging Pescara. fotc\ BOEKEN DE ELEKTRO-j auto: 1

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 20