Oudheidkamer Hazerswoude opgeknapt Overlast jongeren overdreven Aanval op voorzitter Kickers '69 Rijn Veenstreek Verslavingszorg in Alphen onder druk Dierenbegraafplaats Wh dicht bij wijk Actie Comité Rijnoord bij symposium over kleine ziekenhuizen Onderkomen Dierenzorg Zoeterwoude moet wijken MEUBELPLEIN LEIDERDORP chef henny van egmond, 071 356414. plv -chef hans koenekoop. 071-356429 Duitsers gewond bij aanrijding alphen aan den run Bij een aanrijding op de Schans in Alphen aan den Rijn zijn gisteren een Duits echtpaar en hun vierjarige kind gewond geraakt. De Duitsers stonden met hun auto voor het stoplicht toen zij van achteren werden aangereden door een 43-jarige Rotterdammer. De drie inzittenden van de Duitse auto moesten met nekklachten worden overgebracht naar het Elisa beth ziekenhuis in Leiderdorp. Ex vernielt inboedel alphen aan den run Een 49-jarige Alphenaar is de afgelopen nacht om half twee aangehouden nadat hij het appartement van zijn ex kort en klein had geslagen. De man was de woning aan de Argosstraat binnen gekomen door met een klauwhamer de deur in te slaan. Vervolgens reageerde hij zich al schreeuwend af op de inboedel. Ook riep hij dat hij de bewoonster, een 54-jarige vrouw, zou vermoorden. De vrouw wist zich via het balkon in veiligheid te brengen. In maart van dit jaar richtte de man in de zelfde woning al voor 17.000 gulden schade aan. Gemeente verkoopt pand voor één gulden De Oudheidkamer in Hazerswoude-Dorp wordt mogelijk begin volgend jaar gerestaureerd. Burgemeester en wet houders van Rijnwoude zijn bereid het pand op de hoek Dorpsstraat/Torenstraat voor één gulden te verkopen aan de stichting Historisch Museum Hazerswoude. Bo vendien krijgt de stichting van de gemeente een kleine 70.000 gulden als bijdrage in de restauratiekosten. HAZERSwouDE-DQRPRuud SEP draagt ongeveer 130.000 gulden bij, maar betaalt pas in de loop De restauratie van het pand - van tien jaar na de restauratie het rond 1630 gebouwde oudste uit. De stichting zal daarom in woonhuis van Hazerswoude - eerste instantie toch geld moe- gaat rond de 200.000 gulden ten lenen. Daarnaast gaat be kosten. Monumentenzorg heerder C. Kroon op zoek naar sponsors. „Want we willen na tuurlijk zo weinig mogelijk le nen. En bovendien is er nog zo'n 20.000 gulden nodig voor de inrichting van het museum." Expositieruimte De collectie van de Oudheidka mer - in eerste instantie de pri- vécollectie van Kroon - is al twintig jaar te zien in het voor ste gedeelte van het monumen tale pandje. Straks wordt ook het achterste deel van het pand bij het museum getrokken, waardoor de expositieruimte in één klap meer dan verdubbelt. Tot nu toe werd het achterste deel van het gebouw bewoond. Kroon heeft grote plannen met de grotere ruimte. Hij wil het aantal vitrines flink uitbrei den. „En we gaan er een echt professioneel museum van ma ken. In ieder geval zal het muse um het hele jaar door iedere za terdag geopend zijn. Nee, niet op zondag. De vorige eigenaar, die schuin tegenover het muse um woont, heeft in het koop contract laten vastleggen dat zo lang hij en zijn vrouw leven er op zondag niets mag worden gedaan", aldus de beheerder. Over de restauratie van de het museum is de afgelopen jaren al heel wat te doen geweest. Toen de gemeente Hazerswou de in 1990 het pand aankocht, was dat al met het oog op res tauratie. Door de herindeling raakte het project nogal onder gesneeuwd. Vorig jaar stelde Kroon zelfs een ultimatum: als de restauratieplannen niet snel concreet zouden worden, zou hij zich terugtrekken als beheer der. Wethouder G. van der Lecq-De Knikker (PvdA/cul tuur) wist de Hazerswoudenaar er uiteindelijk van te overtuigen dat er wel degelijk aan de res tauratie werd gewerkt. Om de overdracht van het museum en de subsidie voor de renovatie mogelijk te maken, heeft het gemeentebestuur zich in nogal wat financiële bochten moeten wringen. Zo moet een deel van de aan de Torenstraat gelegen tuin worden verkocht. De plaatselijke fysiotherapeut wil op deze plek een nieuwe praktijkruimte bouwen. B en W waarschuwen dat de overdracht van het museum niet kan door gaan zonder de grondverkoop. Half jaar voor reeks auto-inbraken N HAAC/ALPHEN AAN DEN RUN ERSBUREAU CERBERUS ien 30-jarige inwoner van Al- jhen aan den Rijn is door de laagse rechtbank veroordeeld ot een gevangenisstraf van zes naanden voor drie auto-inbra- ;en in februari 1995 en decem- jer 1994 en de diefstal van vier ietsen in zijn woonplaats. De ichtbank sprak de man vrij van liefstal van een Mazda in no- ember 1994. De Alphenaar zit ïomenteel nog een gevange- isstraf uit voor vergelijkbare riten, maar zou op zaterdag 17 ini vrijkomen. De rechtbank eeft besloten dat de man zijn es maanden gevangenisstraf aansluitend uit moet zitten. Officier van Justitie Mr. Th. Renckens had een gevangenis straf van negen maanden gëeist omdat zij wel bewezen achtte dat de man de Mazda had ge stolen. De auto werd bij hem voor de deur gevonden en de man had het autosleuteltje in zijn zak. Maar volgens de man was een vriend uit Gouda op bezoek gekomen en had hij de auto alleen even wat beter ge parkeerd. Daarbij was hem niet opgevallen dat een ruitje van de wagen was ingetikt. De Alphenaar gebruikte de opbrengsten van zijn diefstallen om zijn verslaving te betalen. VRIJE TIJD reiden Borstvoeding. Moeders die vragen hebben over borstvoeding kunnen op woensdag 21 juni en donderdag 13 juli terecht op een informatie- 'ond in het gebouw aan de Witte Rozenstraat 17. De bijeenkomsten 'beginnen om 20.00 uur en kosten 3 gulden. Gastouders. Het Gastouderbureau houdt op woensdag 21 juni een nformatie-avond in het gebouw van de Leidse Welzijnsorganisatie aan de Breestraat. Vanaf 20.00 uur is er onder meer een videopresen- ;atie en komt een ervaren gastouder aan het woord. Informatie: 071- 122441. WARMOND Poppentheater. Het poppentheater van Annette Dekker uit Gouda treedt op zaterdag 17 juni op tijdens het open huis van vereniging Het Oude raadhuis aan het plein aan de Dorpsstraat. Het open huis be nt om 12.00 uur. ALPHEN AAN DEN RUN Aquarium. De aquarium- en terrariumvereniging 'De natuur in huis' houdt op dinsdag 20 juni een clubavond in buurtcentrum Elckerlyc aan de Havlxhorst. Gastspreker is A. Bouman, die vertelt over filter- ;ystemen. Aanvang: 20.00 uur. Computers. De Hobby Computer Club houdt op woensdag 21 juni st een demonstratie met een vluchtsimulator in het buurtcentrum 'Halfje Wit' aan de van Brakelstraat. Aanvang: 20.00 uur. ZOETERWOUDE-DORP Volleybal. Volleybalvereniging Utopia houdt van vrijdag 7 tot en met zondag 9 juli een beachvolleybaltoernooi bij zwembad Haasbroek, b Het toernooi begint op vrijdag om 19.00 uur. In het weekeinde wordt vanaf 12.00 uur gespeeld. Teams moeten uit drie personen staan en kunnen worden ingeschreven in de categorieën dames en heren, en beginners of gevorderden. De inschrijfformulieren liggen in het zwembad. alphen aan den run ruud sep De verslavingszorg in Alphen aan den Rijn zal de komende ja ren flink achteruit gaan. De ge meente houdt er rekening mee dat het centrum voor versla vingszorg aan de Jan Pieters zoon Coenlaan vanaf 1997 moet stoppen met de langdurige be geleiding en de behandeling van verslaafden. Het centrum zal zich vooral moeten toeleg gen op preventie, signalering en adviezen. De specifieke zorg voor ver slaafden zal nog verder worden uitgekleed wanneer wethouder F. Dales (D66/sociale hulpverle ning) er niet in slaagt om de re giogemeenten ervan te overtui gen dat ook zij belang hebben bij een goede verslavingszorg. Oftewel: Dales moet de ge meenten rond Alphen ervan overtuigen dat problemen met verslaving aan drugs, alcohol en gokken zich niet beperken tot gemeenten met meer dan 50.000 inwoners. De missie is nodig door een wijziging in de financiering van de verslavingszorg. Op dit mo ment krijgen centrumgemeen ten een zak geld die speciaal voor dit doel is bestemd. De omliggende gemeenten krijgen niets, maar daar staat tegenover dat hun verslaafde inwoners kosteloos in het centrum te recht kunnen. Vanaf 1997 krijgt echter iedere gemeente een be drag. Dat wil zeggen: het geld voor verslaafden wordt in het gemeentefonds gestort, waar van ze wel de verslavingszorg op poten moeten zetten. Het geld komt straks binnen in de grote pot. zonder dat er een ver plichting is het geld uit te geven voor het doel waarvoor het er oorspronkelijk was ingestopt. Burgemeester en wethouders van Alphen hebben deze week besloten het extra geld dat ze voor verslavingszorg krijgen ook voor dat doel in te zetten. Mis schien dat er zelfs nog wel wat meer geld die kant op kan gaan. In ieder geval probeert het ge meentebestuur bij kortingen op de algemene uitkering het bud get voor verslavingszorg over eind te houden. Dales hoopt dat andere gemeenten zullen vol gen: „Dat is de grootste uitda ging: alle gemeenten laten er kennen dat er een probleem is en dat er geld beschikbaar moet komen." ALPHEN AAN DEN RUN el (AZERSWOUDE-RIJNDUK RUUD SEP i de 0 Hazerswoudse hovenier J. de Wit komt toch kort achter de wijk Groenendijk. De dodenak- v ker krijgt een oppervlakte van 1 ongeveer vijftig bij honderdzes- ir tig meter en komt te liggen op li ets meer dan vijftig meter van de dichtstbijzijnde huizen aan deGroenenstein. In overleg met de omwonenden heeft De Wit zijn plannen zo aangepast, dat er geen bezwaren meer zijn. Be gin dit jaar verwierp de com missie ruimtelijke ordening nog een door burgemeester en wet houders opgesteld plan waar noch De Wit, noch de omwo nenden gelukkig mee waren. De hovenier had zijn begraaf- aats in eerste instantie meer hjnaar het zuiden, vlak bij de ie spoorlijn Leiden-Alphen willen ;i( aanleggen. Het gemeentebe stuur wilde het gebied langs de "lijn echter zo veel moge lijk open houden en verwees de ondernemer naar een plek dichter bij de wijk. Dat stuitte op problemen, zowel bij de buurt als bij De Wit. Uiteindelijk leidde dit ertoe dat de politiek adviseerde de begraafplaats toch maar aan het spoor aan te laten leggen. Zo ver hoeft het nu niet te ko men. Alle partijen hebben el kaar gevonden in een plan waarbij de ondernemer flink de ruimte krijgt, maar ook van alles onderneemt om overlast voor de buurt te voorkomen. Zo krijgt de dierenbegraafplaats dertig parkeerplaatsen en komt de ingang direct aan de oprij laan van de hovenier. Die heeft bovendien zwart op wit ver klaard dat de begraafplaats niet zal worden uitgebreid met een crematorium voor huisdieren. De commissie ruimtelijke orde ning buigt zich volgende week opnieuw over de plannen. Eén misverstand wil Jeffrey, met zestien jaar de jongste van de groep 'hangjongeren' in de veldbloemwijk in Alphen, direct uit de wereld helpen. „Niemand van ons gebruikt harddrugs. Dus als er in de zandbak spui ten worden gevonden, dan zijn die niet van ons afkomstig. Ie mand die gebruikt, wordt door ons niet geaccepteerd." De groep bestaat uit een har de kern van hooguit vijftien jon gens en een enkel meisje, in leeftijd variërend van 16 tot 24 jaar. De jongens hebben zich geïrriteerd aan het beeld dat van hen is ontstaan. Goed. ze blowen wat, drinken een biertje en leggen een kaartje. En er is ook heus wel eens een ruit ge sneuveld met het voetballen op het plein. Maar intimidatie en bedreiging met geweld, dat is volgens hen overdreven. Sterker nog: het is gewoon niet waar. Raymond (21) snapt niet waar die verhalen vandaan komen. „Wij komen allemaal zelf uit de ze buurt en kennen bijna ieder een. Als de pastoor, die even verderop woont, langskomt, dan zeg ik 'Dagi meneer Pas toor', en meneer Pastoor groet dan altijd vriendelijk terug. Zo gaat dat." Twee maanden geleden wer den er zestien ruiten ingegooid van de dependance waarin de basisscholen De Tafelronde en de Martin Luther Kingschool gehuisvest zijn. De beschuldi gende vinger wees onmiddellijk naar de 'hangjongeren'. Onte recht, zo bleek later. Wijkagent Chris Sins bevestigde deze week tijdens de vergadering van de commissie voor uitvoeringsza ken dat de daders te vinden zijn onder een groepje van dertien en veertienjarigen die elkaar ophitsten om zo hun stoerheid te bewijzen. De commissie besprak de plannen van burgemeester en wethouders om rond de school een hek te plaatsen. Weinig commissieleden voelen wat voor een hek, omdat ze vrezen dat het probleem daarmee al leen maar wordt verplaatst. Van de 40.000 gulden die zo'n hek werk minimaal moet kosten, kan in de ogen van S. van Halte ren (PvdA) beter een opbouw werker aangenomen worden. Fractie-voorzitter T. Viezee (RPF/GPV) was het daar niet mee eens. Het hek bij de nabij gelegen Vrije School heeft vol gens hem zijn waarde bewezen. Hij was ziedend over het milde optreden van de politie en de bagatelliserende houding van het gemeentebestuur. „Stop ze een nachtje in de bak of zet ze aan het werk", propageerde Viezee een hardere aanpak. Opsluiten gaat misschien wat ver, maar directeur F. Franken van basisschool De Tafelronde vindt wel dat er een hek moet komen om de jongeren van het schoolterrein te weren. Hij be treurt het dan ook dat de poli tiek nu voor een andere oplos sing kiest. Wat hem betreft loopt het het laatste anderhalve jaar de spuigaten uit. „Deze jongens hangen 's middags al rond op het schoolplein en zijn een slecht voorbeeld voor jonge kinderen." Vandalisme kostte de school dit jaar tot nu toe 25.000 gulden. „Daarmee had al bijna een hek bekostigd kunnen worden", aldus Franken. Buurtbewoner E. Geerdes, die schuin tegenover de school woont, vindt dat de overlast van de jongeren wel eens overtrok ken wordt, alhoewel hij de er gernis van het schoolbestuur wel kan begrijpen. Zelf heeft hij weinig last van de opgeschoten jeugd. „Als onze kinderen een bal op het dak trappen, dan ha len zij hem ervan af." Schuilhut De 'hangjongeren' van de Veld- bloembuurt voelen zich intus sen van het kastje naar de muur gestuurd. Omdat ze al jaren een last zijn voor de buurt, zette de gemeente twee jaar geleden een schuilhut neer in het Zeger- slootgebied. Bewoners van de Grashof kwamen daartegen met succes in opstand. Met als ge volg dat de jeugd zijn heil weer zocht op het vertrouwde schoolplein en in de portiek van de dependance. „Wij zoeken een eigen jeugdhonk", zegt Jef frey. „Wij willen gewoon een overdekte plek, eventueel met elektriciteit. Dan zijn we tevre- ZOETERWOUDE LIESBETH BUITINK De vereniging Dierenzorg moet de toercaravan, een kippenren en -nachthok en een eenden- hok verwijderen van het perceel aan de Zuidbuurtseweg in Zoe terwoude. De vereniging vangt daar sinds zes jaar verwaarloosde dieren op en huisvest nu 80 kip pen, 9 schapen, 5 ganzen en en kele eenden. De gemeente beval de vereniging al eerder de bouwwerken weg te halen, maar daartegen tekende Dien- renzorg bezwaar aan bij de Raad van State. Die geeft de ge meente Zoeterwoude echter ge lijk. Vergunning Volgens de vereniging was voor de bouwwerken geen vergun ning nodig, maar de Raad van State betwist dat. Bovendien is de opvang van verwaarloosde dieren geen 'agrarisch bedrijf, zoals Dierenzorg claimde. De Raad van State heeft in de afwij zing van het beroep van de ver eniging wel meegewogen dat de gemeente zich bereid heeft ge toond te helpen zoeken naar een geschiktere locatie. Verenigingsvoorzitter Barbara Verhoeve is teleurgesteld over de uitspraak van de Raad van State. „Dit hadden we niet ver wacht. want we zitten er al zes jaar, zorgen niet voor overlast en dienen een goed doel. Ik had gedacht dat de gemeente het wel zou intrekken." Verhoeve is onzeker over de toekomst van de vereniging. „We zitten met een heleboel dieren, die we niet zomaar weg kunnen doen. We kunnen toch moeilijk zomaar alles afbreken, zonder te weten waar de dieren heen moeten. Ik hoop dat de gemeente ons als nog wil gedogen, maar anders kunnen we hopelijk een andere locatie krijgen." ALPHEN AAN DEN RUN ANP Vijf verpleegkundigen trekken voor de ingang van de RAI in Amsterdam heftig aan een brancard met daarop een pa tiënt. Iedereen wil een andere richting op, maar feitelijk komt de draagbaar niet van zijn plaats. Even later blijkt de ge wonde door dit verwarrende optreden te zijn overleden. Ge lukkig werd zijn rol in dit geval door een pop gespeeld. Leden van het Comité Rijnoord uit Al phen aan den Rijn hielden deze ludieke actie gisteren voor de congreszaal van de oude RAI aan het Europaplein. In het ge bouw is de conferentie 'Sprei ding naar behoefte, de functie van kleinschalige ziekenhuizen'. „Wij protesteren tegen het ontbreken van een volwaardige EHBO-post in een middelgrote gemeente als de onze", zegt woordvoerster Frant^oise van der Waals. „Dit levert levensge vaarlijke taferelen op voor de 130.000 mensen die vroeger hun leven aan deze voorziening toevertrouwden. Als er iets ge beurt, moeten slachtoffers hele maal naar ziekenhuizen in Woerden of Leiderdorp. Vaak is ook niet duidelijk naar welke van de twee, wat tot nog meer tijdverlies leidt." Sinds 1 januari 1994 heeft het Rijnland Ziekenhuis in Alphen zijn EHBO-afdeling naar het Eli sabeth Ziekenhuis in Leider dorp overgeplaatst. Vanaf die periode hebben ,te veel' men sen onder deze bezuinigings maatregel geleden, meent het comité. De belangenorganisatie heeft hiervan verslag gedaan in een zogenoemd zwartboek, dat ze dinsdag aan minister Borst (volksgezondheid) heeft aange boden. „Het opdoeken van de EHBO heeft zeker een paar mensen het leven gekost", constateert Van der Waals. Het ministerie heeft inmiddels toegezegd zich serieus over de klachten van het comité te buigen. Binnen drie weken kan het Comité Rijnoord een schriftelijke reactie van de minister tegemoetzien, zo ver zekert een woordvoerder. In maart van dit jaar zei mi nister Borst na een schriftelijke vraag van Kamerlid Marijnissen van de Socialistische Partij het aanvaardbaar te vinden dat het Rijnland Ziekenhuis de EHBO in Ixriderdofp heeft gevestigd. Borst destijds: „Voor eenvoudi ge hulp kan de bevolking im mers bij de huisarts terecht. In diverse regio's hebben zieken huizen onderlinge afspraken gemaakt over het concentreren van de EHBO-functie omdat het een kostbare zaak is". Rijnwoude pakt enge plekken aan el runwoude 'WD 'er draagt twee petten 1< De gemeente Rijnwoude gaat samen met de politie de 'enge plekken' in kaart brengen. Over t< ruim een week krijgen alle in- i) woners van Rijnwoude een en quêteformulier waarop zij enge c plekken kunnen aangeven. Ge meente en politie hebben sa- men een plan opgesteld om te komen tot een veilige woonom- j gering. De uitvoering is gepland in 1996 en 1997. Het gevoel van onveiligheid wordt onder ande re veroorzaakt door zaken als overhangend groen en slechte j verlichting. Een en ander zal na ,e de inventarisatie zo veel moge- a lijk worden aangepakt. LEIMUIDEN LIESBETH BUITINK De Jacobswoudse WD-fractie- voorzitter J. van Dam is gister avond in de gemeenteraad aan gevallen, omdat hij zich als voorzitter van de voetbalvereni ging Kickers '69 heeft gemengd in de discussie over de renova tie van het trainingsveld van de Leimuidense club. Van Dam had de raad eerder deze maand een felle en afkeurende brief ge schreven over de aannemer die het veld zou moeten renoveren. De brief van Van Dam was op persoonlijke titel en vertrouwe lijk verstuurd, waardoor geen van de raadsleden rechtstreeks op de correspondentie wilden ingaan. Toch zetten zij vraagte kens bij de brief, die volgens wethouder A. Kea (CDA) 'een harde opstelling' toonde en waarin Van Dam eiste dat het werk aan een andere en duur dere aannemer werd gegund. Van Dam mengde zich uitdruk kelijk niet in de discussie en verliet de raadzaal toen er moest worden gestemd. Van Dam erkende na afloop van de vergadering desgevraagd dat hij 'twee petten draagt'. „Soms gaat één van beide pet ten wringen. Natuurlijk had ik daarvoor gewaarschuwd kun nen zijn toen ik afgelopen de cember voorzitter werd. Maar ik heb die club mede opgericht en dat doet je wat. Bovendien was op dat moment niemand an ders beschikbaar om voorzitter te worden." Ook de gesprekken die ge meente en Kickers voeren over privatisering van de voetbalver eniging, zaten verschillende raadsleden dwars. „Kunnen we de procedure niet beter stoppen en eerst verder onderhandelen over privatisering, zodat duide lijk is wie waarvoor verantwoor delijk is", vroeg CDA-fractie- voorzitter H. van der Nagel zich af. Volgens Kea kan de renovatie van het veld echter niet worden uitgesteld, omdat het veld nu onbruikbaar is en bij regen een modderpoel wordt. „Het is een gemeentelijk sportcomplex en het is goed gebruik dat de ge meente het onderhoud voor haar rekening neemt." De raad stelde daarom 70.000 gulden beschikbaar om het veld nog deze zomer te laten renoveren. Door welke aannemer dat moet gebeuren, werd echter niet dui delijk. Tijdens het woonkunsrfestival deze maand zal in iedere zaak het werk van een eigentijdse kunstena(a)r(es) geëxposeerd worden. Meubelplein Leiderdorp ligt pal aan de A4 tussen Amsterdam, afslag Leiderdorp. Informatie: 071 - 416585. MET EEN SCHILDERSHOEK VOOR DE KINDEREN. Van Zijl (PvdA) bij A O W-debat in Hazerswoude HAZERSWOUDE-RUNDUK Door het stijgend aantal ouderen wordt de AOW over een aantal jaren on betaalbaar. Vanuit ver schillende hoeken wordt er daarom op dit moment nagedacht over manieren om ook in de toekomst de oudedagsvoorziening vei lig te stellen. Eén van de initiatiefnemers in de dis cussie, de PvdA'er Jan van Zijl, komt aanstaande maandag in Hazerswou de-Rijndijk zijn ideeën toelichten. Tevens zal het Tweede-Kamerlid vragen beantwoorden en met het publiek in discussie gaan. De AOW-avond wordt ge houden in multifunctio neel centrum 't Anker aan de Chopinlaan en begint om 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17