Raadslid weigert 'Vlaamse Blokkers' als disgenoot Jirk Koot: 'Zonder die tuin zou k me echt geen raad weten Bibliotheek Warmond wil samenwerken met Leiden Leiden Regio Voorschoten in actie tegen nieuwe dienstregeling NS .eythenrode belegt bewonersavond na beroering over 'bomen-kap' Voorschotens fietspad wordt flink verbeterd SIJDAC 16 JUN11995 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 356429 2 Frisdrankdief in de kraag gepakt iegstgeest De eigenaar van een bedrijf aan de Willibrordlaan in )egstgeest heeft gisteravond een 26-jarige Katwijker in de kraag jegrepen, die er met een krat frisdrank vandoor was gegaan. De indememer kwam vlak na de diefstal bij zijn bedrijf aan, maar :ag de dader in de verte wegfietsen. Daarop zette hij de achter- a 'olging in. De eigenaar wist de dief van de fiets te trekken en lem in bedwang te houden tot de politie arriveerde. De Katwij ker werd meegenomen naar het bureau. J Vlagnetron uit woning gestolen )egstgeest Uit een woning aan de Hofbrouckerlaan in Oegst- ;eest is een magnetron gestolen. De bewoonster had de achter- leur niet op slot gedaan, waardoor de dader geruisloos binnen ;on komen. De Oegstgeestse was op het moment van de diefstal 1 vel thuis, maar heeft niets gehoord. koninklijke onderscheiding oorschotenaar De Steur Gemeenteraadslid S. Harlaar van Groen Links is niet van plan morgenavond deel te nemen aan het diner met raadsleden van het Belgische Schoten. Reden daarvan is de aanwezigheid van het Vlaams Blok dat zes zetels heeft in de Schotense gemeenteraad. Burgemeester, wethou ders en raadsleden van Voorschoten brengen morgen een bezoek aan de zustergemeente. [orschotenaar L. G. de Steur is ïoemd tot Officier in de Orde Oranje Nassau. Hij kreeg ze onderscheiding bij zijn af leid als algemeen voorzitter i de Nederlandse Ingenieurs leniging NIRIA. Burgemeester Cannegieter reikte de onder scheiding vanmorgen uit op het hoofdkantoor van de NIRIA in Den Haag. De Steur heeft zich in de 15 jaar dat hij voorzitter was ingezet voor de positie en erkenning van de beroepsgroep ingenieurs in Europa. In 1988 werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, toen hij afscheid nam van Shell. voorschoten alice van schuppen „Het lijkt me niet zo gezellig om met een stel van die Vlaamse Blokkers aan tafel te zitten", zegt Harlaar. „Onze Schotense zusterpartij Agalev heeft mij ge vraagd om samen met hun le den ergens anders te gaan eten. Zij vinden dat de gemeente Schoten veel te veel geld uit geeft aan het gezamenlijke di ner. We zullen wel ergens een pitabroodje gaan eten." Harlaar stelde een paar maanden geleden al aan de Voorschotense afvaardiging voor om een duidelijk gebaar van afkeuring te maken naar het Vlaams Blok. Hij is ook niet van plan leden van het Vlaams Blok de hand te schudden. Het college van burgemeester en wethouders vindt echter dat de mocratisch gekozen raadsleden gerespecteerd dienen te wor den. „Als ik het kan voorkomen, dan geef ik ze geen hand", zegt Harlaar. „Maar ze zijn moeilijk als zodanig te herkennen. Het staat niet in hun voorhoofd ge tatoeëerd of ze lid zijn van het Vlaams Blok." De Voorschotenaren worden morgen ontvangen op het Schotense kasteel, waarna er een rondrit per bus door de Bel gische gemeente wordt ge maakt. 's Middags bezoekt de afvaardiging de bibliotheek en de brandweerkazerne en is er een bijeenkomst in de Schoten se raadszaal. Na het gezamenlij ke diner keren de Voorschote naren weer huiswaarts. Het jumelage-comjté heeft na raadpleging van de Voorscho tense verenigingen geconsta teerd dat er nog steeds voldoen de interesse is voor de steden band, die al ruim 25 jaar be staat. Het comité wordt straks een zelfstandige stichting, zoals de Stichting Voorschoten Oost Europa, waarin vooral mensen uit het verenigingsleven zitting hebben. Het voornemen van Harlaar om anti-racistische stropdassen voor de Voorschotenaren te maken is op niets uitgelopen. „Ontwerpen ligt mij niet zo", verklaarde het raadslid. „Ik draag morgen in ieder geval een anti-racisme speldje en ik zal eens kijken of ik nog ergens een dergelijk T-shirt in de kast kan vinden." voorschoten pauuen koopmans De spoorverbinding tussen Lei den en Den Haag-Centraal is er sinds de invoering van de nieu we dienstregeling van 31 mei niet op vooruit gegaan. Vooral forensen die in Voorschoten wonen en dagelijks de trein ne men naar hun werk in Den Haag krijgen daarmee te ma ken. In plaats van vier stoptrei nen per uur rijden er nu nog maar twee. Wethouder J. van de Poel (Openbare Werken) van de ge meente Voorschoten is van plan de NS hierop aan te spreken. „Het is natuurlijk vreemd dat er naar een forensengemeente zoals Zoetermeer wél voldoen de treinen rijden en naar station Voorschoten en de Vink niet. De wijk Noord-Hofland heeft zo'n 7000 inwoners, samen met de Stevenshof en Leiden Zuid- West zijn dat er al 27.000. Bo vendien vervullen treinen in de Randstad een soort metro-func tie. Door de nieuwe dienstrege ling neem je de mensen in Voorschoten een deel van hun mobiliteit af." Volgens Dijksman van de commissie openbare werken bestaat het plan bij de NS om volgend jaar toch weer vier keer per uur in Voorschoten te stop pen. „Nog steeds een reden om actie te ondernemen", vindt Drayer. „Want intussen worden wel veel mensen de dupe." Margo Geus uit Voorschoten wil komende dagen op het sta tion en in treinen handtekenin- .gen verzamelen om de oude si tuatie te herstellen. De super markten Albert Heyn en Hoog vliet hebben haar alvast hun medewerking beloofd. erpleeghuis Leythenrode in Leider- orp organiseert maandag 26 juni een t Dorlichtingsbijeenkomst voor omwo- enden. Aanleiding is de commotie ie onlangs ontstond nadat er plotse- ng zeventig bomen op het terrein van et verpleeghuis waren gekapt. Vooral bewonersvereniging Holtlant laakte zich de afgelopen tijd druk om e kaalslag. In een brief aan het ver- leeghuis vroeg de vereniging om uit- 0 ?g. Aan dat verzoek wil Leythenrode nu voldoen. De directie is bereid aller lei zaken rond de grootscheepse ver bouwing en uitbreiding nader toe te lichten. Volgens Leythenrode moesten de bomen wijken om ruimte te maken voor de aanleg van een brandweerlei ding en voor de noodgebouwen, waar in de bewoners tijdelijk worden onder gebracht als het hoofdgebouw wordt verbouwd. Voorzitter C. Kooter stelt uitdrukke lijk niet tegen de uitbreiding van Ley thenrode te zijn. Hij vraagt zich alleen af waarom dit ten koste moest gaan van zo veel bomen. Kooter is blij dat er een bijeenkomst is gepland. Leythen rode heeft volgens hem nog wel iets uit te leggen, al geldt dat in sterkere mate voor de gemeente, vindt hij. „In feite is het de gemeente geweest die fout was door toestemming te ge ven om zo veel bomen te kappen. Het is ook heel slordig geweest dat de kap- vergunning niet is gepubliceerd. Daar zou je een rechtszaak van kunnen ma ken." Zover wil Kooter het niet laten ko men. Eerst wil hij het antwoord af wachten dat de gemeente geeft op de brief van de bewonersvereniging. Daarin worden vragen gesteld over het hoe en waarom van de rigoreuze kap- beurt. „Het kappen ging allemaal heel snel. We hopen dat de gemeente net zo snel is met een antwoord", aldus Kooter. Ook binnen de Leiderdorpse politiek is beroering ontstaan over de onver wachte kapbeurt. Zo heeft D66-fractie- voorzitter E. Grootaarts de kwestie on langs bij de wethouders Bouman (PvdA/milieu) en Van Dijk (BBL/open bare werken) aangekaart. „Het is een schande, maar je kunt er formeel niks aan doen", zegt hij. Volgens hem hebben de bestuurders gefaald in de communicatie met de burgers. „Er had vóór de kapbeurt uit gelegd moeten worden waarom die bomen daar wegmoesten. Zeker hier, waar de bomen beeldbepalend wa ren." Behoefte Grootaarts zou graag zien dat de be stuurders de communicatie met de burgers verbeteren. „Daar heb ik meer behoefte aan dan aan wollige taal in nota's over bestuurlijke vernieuwing." voorschoten paulien koopmans Het fietspad dat van Leidschen- dam via Voorschoten naar Lei den loopt, wordt komend najaar flink verbeterd. Enige tijd gele den is de provincie Zuid-Hol land al begonnen met de aanleg van dit pad, maar sommige de len waren duidelijk over het hoofd gezien. Dit terwijl het pad als een officiële ANWB-route bekend staat. Ter hoogte van de Haydnlaan in Voorschoten is het gecombi neerde voet- en fietspad niet helemaal verhard. Het veran dert met slecht weer al snel in één grote modderpoel. Boven dien is het pad veel te smal. In Noord-Hofland loopt de fiets route dwars door de wijk. Hier door dreigt de fietser het spoor snel uit het oog te verliezen. Daarom kiezen veel fietsers en brommers het veel snellere wandelpad door het park Noord-Hofland. Dit komt de verkeersveiligheid niet ten goe de. De commissie Openbare Werken heeft van de provincie een toezegging voor subsidie gekregerk /assenaarder al vijftig jaar hovenier op landgoed Blankenburg eerste dag op het landgoed inkenburg in Wassenaar her- ïert Dirk Koot zich nog goed. het wegwerken van puin van i door de Duitsers kapotge- lioien zandstenen beeld zag tussen de inmiddels al uitge leide rodondendrons in de n iets liggen. „Een achterge- iven voedselpakket was mijn ste reactie. Pik in het is win- dacht ik meteen, want we dden het zo kort na de oorlog g niet erg breed. Bleek het 't haam te zijn van een Duitser i zich kort voor het aflopen n de oorlog op die plek had odgeschoten", vertelt de nu ■jarige Wassenaarder. „Dat s even een tegenvaller." iderscheiding t is een van de vele herinne gen van de hovenier van inkenburg zoals Koot in het rp bekend staat. En hij heeft el herinneringen omdat de niddels 75-jarige hovenier al tig jaar in die functie werkt. j rst in dienst bij de toenmalige idgoed-eigenaar jhr. John udon en nu al weer vele jaren de familie Van Roijen. Ter egenheid van zijn gouden ju bileum kreeg Koot - een gebo ren en getogen Wassenaarder - de eremedaille in zilver van de orde van Oranje-Nassau. Bij het begin op 4 juni 1945 was hij een van de vijf hoveniers op het landgoed aan de Buurt weg. „Zoals er toen ook nog ka mermeisjes en kokkinnen bij de familie Loudon werkten", kijkt Koot terug. „Dat werd echter al heel snel minder. Binnen korte tijd was ik als enige van de vijf hoveniers over en ook de rest van het personeel verdween. Het was hard werken, want de Duitsers hadden nogal op het landgoed huisgehouden. Pas in 1948 was de tuin weer op orde. Eind van dat jaar overleed me neer Loudon en een jaar later zijn vrouw. Twee jaar heeft het huis daarna leeggestaan en daarna nam de familie Van Roijen het landgoed over. Ook ik kwam in dienst van de fami lie", legt de Wassenaarder uit. Koot begon als hovenier in een moestuin. Dat veranderde bij de komst van de familie Van Royen. „De groenteman woont om de hoek. Waarom zelf al die moeite doen om dat fruit telen redeneerde de oude mevrouw Van Roijen. Dus werden er en kele tuinarchitecten in de arm genomen om een siertuin te ontwerpen", vertelt de Wassen aarder. Liefde Koot had daarvoor slechts enke le maanden op de tuin bouwschool gezeten. Daarna kwam de mobilisatie en moest hij in dienst. Na de Duitse inval werkte hij tot het einde van de oorlog op de boerderij van de familie Jochems. „Meneer Jo- chems hield mij uit Duitsland. Maar mijn echte liefde ging toch naar de tuin. Vandaar dat ik zo in mijn schik was toen ik op Blankenburg kon komen." De inmiddels 75-jarige Koot geniet nog steeds van 'zijn' tuin. „Nog steeds ben ik verrast als na de winter alles weer op komt. Dat wonder ontroert me nog elke keer. Ik zou me dan ook geen raad weten als ik die tuin zou moeten missen. Vooral ook omdat ik hier de vrije hand heb, zonder dat iemand mij op de vingers kijkt. Vandaar ook dat ik nooit op vakantie geweest ben. Dat kan ook niet. Als je dan na veertien dagen weer terug komt staat het onkruid veel te hoog. Dat wil ik niet. Sinds kort heb ik een kaart van de Spoor wegen. Met zes gratis reisdagen. 4 j 3nze fotograaf Wim ,i dijkman doorkruist da- jelijks een groot deel 'an de streek om het neuws voor de krant ,j n beeld vast te leggen. 0 Tijdens die ritten komt h langs allerlei 'beeldi ge' plekjes die niet di- K reet hot news vormen, baar het zeker waard ^'|n om te presenteren. Dan moet ik me dwingen om tripjes te maken. Maar 's avonds moet ik weer in Wasse naar zijn en nog even een kijkje nemen in de tuin. Want het is toch een stuk van mijn leven." Circus Naast zijn grote liefde voor de natuur heeft Koot nog een pas sie: het circus. „Eigenlijk al van af mijn jeugd. Na de oorlog heb ik in mijn vrije tijd in de zomer periode gewerkt bij het circus van de familie Strassburger in Scheveningen. Als placeerder. Dat is iemand die de bezoekers naar zijn plaats brengt", legt de Wassenaarder uit. „Daar heb ik gemerkt hoe lief die circusmen sen voor hun dieren zijn. Maar om dat nu echt dag in dag uit mee te maken.... Geef mij mijn tuin maar." Hoewel hij officieel zijn func tie als hovenier heeft neerge legd, is Koot nog lang niet van plan te stoppen. Zolang zijn ge zondheid hem niet in de steek laat, wil hij actief blijven. „Ik kan 'mijn tuin' toch niet aan een ander overlaten. Eigenlijk zou ik willen dat ik nog twintig was en nog eens zo'n periode vol willen maken. Koot: „Ik kan mijn tuin toch niet aan een ander overlaten." en stilleven op de lieuwkoopse Plassen i Nieuwkoop. De fo- )is gemaakt in het wetenschappelijk stil- igebied. De plassen )e jn indertijd door ont- ening ontstaan. Van- f1600 nam de vraag >l_ aar turf als brandstof oe. De turf werd ver- aardigd door het in Ikaar persen van de noerasgrond. De han del in turf was een be- angrijke bron van in- omsten voor de f ilaatselijke bevolking, ijf loe de turfsteker zijn eroep uitoefende, is >zien in het Polder- Tiuseum in Nieuw- oop. raadplegen. Het vernieuwingsplan kost geld. Maar in vergelijking met omliggende gemeenten be steedt Warmond weinig aan de bibliotheek. Per inwoner is dat nu ongeveer 9 gulden, terwijl Sassenheim 52 gulden per in woner besteedt. Het bestuur van de OBW hoopt dan ook dat de gemeente Warmond met het plan instemt. „We moeten meer lucht krijgen", zegt Jager. „We kunnen gewoon niet de service bieden waar om gevraagd wordt." De bibliotheek in Warmond zit te springen om een vak kracht, die ondersteuning kan bieden aan de vrijwilligers. „We werken met 18 vrijwilligers, die bijna allemaal al ruim 20 jaar actief zijn", vertelt penning meester en medewerkster R. de Vroomen. „Maar de vragen, vooral van kinderen, worden steeds specifieker. Vroeger hoefden de kinderen nog geen werkstukken te maken." Ook is het voor de vrijwilligers onmogelijk om alle nieuwtjes op vakgebied te volgen. „De meesten hebben een baan. Ze hebben dus geen tijd om alle vakbladen door te spitten", al dus Jager. „Ook wat betreft de samenstelling van de collectie en het saneren van de boeken is ondersteuning hard nodig." Een ander probleem is de huisvesting van de De War- mondse bibliotheek in Het Meerpunt. „In 1978 was het een hele vooruitgang dat we van de Burcht, waar we een kamertje van drie bij vier meter hadden, hier heen gingen", weet De Vroomen. „Maar de ruimte is nu veel te klein. We kunnen geen enkele activiteit ontplooi en. Een voorleesmiddag of een tentoonstelling is hier ondenk baar. Maar dat zijn juist activi teiten die mensen ook van een bibliotheek verwachten." Een alternatieve ruimte heeft het bestuur nog niet op het oog. „We zullen moeten wachten tot er een nieuw cultureel centrum is. Die komt er pas als de sport hal gebouwd is. Dat kan dus al lemaal nog wel even duren. Maar we zijn voorlopig allang blij als de samenwerking met Leiden doorgaat." Jager benadrukt wel dat de Warmondse bibliotheek geen fi liaal van Leiden wordt. „Daar is vanaf het begin van de onder handelingen op aan gedron gen", vertelt ze. „We willen on ze eigen identiteit bewaren en zelfstandig blijven. Uiteindelijk blijven wij bepalen welke boe ken hier op de plank staan." „Als we nu niets doen, belan den we op een doodlopende weg", zegt L. Jager, voorzitter van de Stichting Openbare Bi bliotheek Warmond (OBW). Het bestuur en de vrijwilligers van de Warmondse biblio theek worden er moedeloos van. Al drie jaar zijn ze met de gemeente in onderhandeling over de verbetering van de bieb. Er ligt nu een plan op ta fel waarin voorgesteld wordt samen te werken met de Openbare Bibliotheek Leiden. De commissie burgerzaken en bestuur buigt zich binnenkort over het voorstel. Begin oktober vorig jaar be naderde de OBW de Leidse bi bliotheek met het verzoek om samenwerking. Na enkele maanden onderhandelen heeft de bibliotheek in Leiden een aanbod gedaan om de Warmondse bieb te onder steunen. Leiden biedt onder meer een vakkracht voor 10 uur in de week aan die kan helpen bij het beheer en het beleid van de OBW. Ook kan Warmond aangesloten worden op het automatiseringssys teem van Leiden, waardoor het mogelijk wordt de Leidse catalogus vanuit Warmond te

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15