ttü Aubergine echte zomerse lekkernij Raapsteel en zandraap oer-Hollands Smaak VRIJDAG 16 JUNI 1995 REDACTIE: WIM VAN 8EEK 072-196258 Foto-sessies Wie een blad openslaat en een prachtige kleurenfoto van een ge recht onder ogen krijgt realiseert zich vaak niet hoe lang eraan ge werkt is. Vaak met bloed, zweet en tranen. En dan spreek ik uit erva ring want ook onze chef-kok Lucas Rive verleent regelmatig zijn me dewerking aan foto-sessies. „Je moet engelengeduld hebben", zegt Lucas. „En je moet in goed teamverband met de fotograaf kunnen werken. De juiste belich ting vormt vaak het grootste pro bleem. In veel gevallen wordt ge bruik gemaakt van halogeen lam pen die, naarmate ze langer aan staan, een enorme hitte afgeven. Kunt u zich voorstellen wat er ge beurt als een nagerecht bestaande uit ijs op de plaat moet worden vastgelegd?" „Uiteraard hanteer ik dan een aantal foefjes", legt Lucas uit. „Sauzen bind ik bij voorbeeld ex tra met wat bloem om te voorko men dat ze zo van het bord aflo pen." En zo heeft iedere kok zijn eigen foto-receptuur. „Er zijn koks die helemaal gespecialiseerd zijn in het vervaardigen van fotogenie ke scholels. Het is hun dagtaak", weet culinair fotograaf Frans van Wijk, die zowel op locatie als in zijn eigen studio in Krommenie gerechten vereeuwigt, en gerust een autoriteit op dit gebied mag worden genoemd. „Ijs wat op de foto oogt als ijs blijkt in de praktijk slechts de structuur van ijs te hebben. Vaak is het niet meer dan bij voorbeeld een mengsel van boter en bloem", zegt Van Wijk. „De koks waar ik mee samenwerk hebben ieder voor zich hun eigen receptuur ontwikkeld. I let geheim van de chef", lacht Van Wijk. Dat culinai re fotografie vooral tijd vergt weet Van Wijk als geen ander. Gemid deld maakt hij niet meer dan vier opnames per dag. Lucas Rive herinnert zich nog goed dat één foto liefst een hele dag in beslag nam. „Van 's och tends vroeg tot 's avonds laat zijn we in de weer geweest. Op het laatst haalde de fotograaf, overi gens niet Frans van Wijk want daar werk ik heel goed mee sa men, het bloed onder mijn nagels vandaan. Hoe vaak ik het bewuste gerecht die dag heb gemaakt, weet ik niet meer. Er kwam zelfs een pincet aan te pas omdat de foto graaf meende dat een bepaald blaadje groen iets meer naar rechts 'gestileerd' moest worden. En zo ging het de hele dag door. Het resul taat kreeg ik met een schok, onder ogen. De citroensaus over het ijs was op de foto kanariegeel uitgevallen. De kleur bleek na derhand met de computer te zijn ingetekend. Het oogde alles be halve smake lijk", zegt Lucas, die dit drama een uitzonde ring noemt. JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd res taurant in de dui nen van Bloe- mendaal. Van de tomaat, de paprika en de aardappel weten we wel dat ze uit Zuid-Amerika komen en nog verre familieleden zijn ook. De aubergine staat wat ver wantschap betreft veel dichter bij de pieper dan die andere twee, en daarom is het zo verbazend dat ze uit tropisch Centraal-Azië stamt. De Chinezen publi ceerden al vijf eeuwen voor onze jaartelling over witte tot lichtpaarse, als eieren zo grote en niet- zoete vruchten. Ook in India is de vruchtgroente sinds mensenheugenis bekend. Of ze van daaruit via Afrika naar hier reisde, of dat de zaden met Arabische kara vanen in Venetië terecht kwamen weten we niet. Pas in de dertien de eeuw maakten we in Europa kennis met de gladde, van bin nen sponsachtige vrucht. Sinds 1550 wordt ze in Italië geteeld en het duurde nog wel een eeuw voordat de Fransen er de naam aubergine aan gaven. Sindsdien is dat eveneens de aanduiding voor die speciale paarse kleur geworden, en de Parijzenaars noemen hun poli- tieagentes ook aubergines. In ons klimaat kunnen aubergines uitsluitend in kassen worden gekweekt omdat ze temperaturen van ruim boven de 22 graden vragen. Dan groeien de grote, ovale en donkerpaarse vruchten voorspoe dig. Op de volle grond in warme landen kweekt men echter aubergines in vele vormen en kleuren. Licht groen, gestreept, wit, oranjerood of geel, paars in alle variaties tot bijna zwart. Klein en rond of druppel vormig, dik als een knots, lang als een komkommer, gekronkeld soms. Toch smaakt het witte vruchtvlees onder de schil bij al die soorten vrijwel hetzelfde: neutraal, romig, licht bitter. Behalve flink grote, glanzende aubergines met de voor ons vertrouwde peervorm en donkerpaarse kleur kweekt de Nederlandse kastuinder de laatste tijd ook rassen met een wit velletje die veel kleiner blijven. Dergelijke mini-aubergines zijn er trouwens ook in het paars. Bovendien zijn er op tropische markten en in toko's geïmporteerde kleine, bolronde en groenwitte tot bruingele aubergines te koop. Dat is een iets andere soort die bekend staat onder de Surinaamse naam 'antroewa', maar wie Afrikaanse aubergine wil zeggen heeft ook gelijk, want daar ko men ze vandaan. Er bestaat nog een in de verte verwant vruchtje dat in de Thaise keuken wordt toegepast en waarvan de Engelse naam 'pea aubergine'luidt. Dat zijn inder daad net erwten die in een trosje groeien en evenals aubergine vrij bitter smaken. Zowel de Afrikaanse als de Thaise kan rauw worden gegeten. Koop tussen nu en oktober, met een topaanvoer tij dens de zomermaanden, alleen stevige, glanzende aubergines die niet verschrompeld zijn. Bewaar ze niet te lang en houd ze koel maar niet te koud. Houd ze uit de buurt van tomaten, appels, bananen en ci trusvruchten, want die scheiden gassen af waar au bergines slap en rimpelig van worden. Schillen hoeft niet, al bestaan er recepten waarvoor alleen het witte binnenste wordt gebruikt. Snijd aubergines pas kort voor de bereiding, want het witte vruchtvlees kleurt snel bruin. Plakken of parten aubergine laat men soms een half uurtje met zout bestrooid staan zodat het bittere vocht eruit kan trekken. Nodig is dat ab soluut niet. Eigenlijk zijn voor aubergine alle garingsmethoden bruikbaar: koken, stomen, smoren, stoven, bakken, gratineren of roosteren. Door hun vorm lenen au bergines zich uitstekend om te worden gevuld. In gerechten uit het Midden-Oosten, Turkije, Grieken land en Italië vindt de groente overvloedig toepas sing. En zoals in die landen veel gegeten wordt, smaakt de combinatie met lamsvlees en knoflook voortreffelijk. Italië combineert aubergine met tomaten, olijven en ansjovispasta, India met yoghurt, komijn en korian der. China met knoflook, gemberwortel en sojasaus. Griekenland met aardappelen, courgettes, uien en tomaten. Het gare, gepureerde vruchtvlees ver mengd met kaassaus is een bijgerecht uit de Turkse keuken. Dat heet 'hünkar begendi', het plezier van de sultan. Datzelfde gepureerde vruchtvlees met knoflook, olijfolie, citroensap en zout wordt daaren tegen 'kaviaar van de bedelaar' genoemd. Raapstelen is de naam die gegeven werd aan de jonge blaadjes en stengels van verschillende snelgroeiende kool soorten. Blad en steel zijn 12 tot 15 cm lang. Vooral het zaad van knolvormen- de koolsoorten, zoals meiraap, is voor raapstelenteelt geschikt, en ook het zaad van Chinese kool wordt gebruikt. Raapstelen kunnen rauw gegeten wor- - den, door een salade bij voorbeeld, en ze zijn ook heel lekker als ze verwerkt zijn tot stamppot rauwe raapstelen. Af hankelijk van de soort zijn raapsteeltjes als los blad of als hele, tot bosjes van circa 200 gram gebonden plantjes te koop. Was ze zo kort mogelijk voor de bereiding en snijd er daarna de wortel tjes af. De meiraap heet ook wel meiknol. Het is een heel lekker, wit en sappig knolle tje dat vooral in Duitsland, België en Frankrijk graag wordt gegeten. Namen van verwante soorten zijn zandraap of consumptieknol en er bestaat een varia tie die herfstraap heet. Daaruit blijkt wel dat de groente vrijwel het hele jaar ver krijgbaar is, en echt niet alleen in mei. De meestal ronde, maar ook wel eens wat langwerpiger knolletjes hebben een doorsnede van 6 tot 8 cm en de witte Raapsteel en knol- of meiraap, alias meiknol of zandraap. schil verkleurt bovenaan tot paars. Jammer dat in ons land de groente zo weinig waardering geniet, want bij voorbeeld bij lamsvlees is ze in het voorjaar onovertroffen. FOTO'S STUDIO NATZIJL Kook de geschilde en in partjes of blok jes gesneden knolletjes in een bodem kokend water met wat zout niet langer dan 10 minuten. Dan zijn ze beetgaar, en dat is het lekkerst. We moeten de meiraap niet verwarren met de ouderwetse koolraap die ook wel knolraap heet, want dat is een echte wintergroente en bovendien een heel andere koolsoort. Overigens worden jonge koolraapplantjes een enkele keer vlak boven de grond afgesneden en on der de naam snijmoes verkocht, net als raapstelen dus. Een koolraap is zo'n 15 cm lang en heeft een vrij dikke, paarse tot brons kleurige schil. De groente smaakt zacht, maar toch wat uitgesprokener dan mei raap en is heel aromatisch. De structuur is steviger, de kooktijd langer en de kleur is na het koken oranjegeel. Koolraap wordt na het schillen gewoon lijk in reepjes gesneden zodat het net frietjes lijken, en dan in een bodem ko kend water met wat zout in circa 20 mi nuten gaar gekookt. Sommigen voegen een beetje suiker toe. Het is een bijzon der gezonde, caloriearme groente die veel vitamine C en mineralen bevat, en dat is vooral tijdens de 'R in de maand' heel belangrijk. In Scandinavië, waar veel koolraap wordt gegeten, spreekt men wel van 'de citroen van het noor den'. Z E L OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. wanorde; 5. absint-, 10. plek; 12. tijdperk; 13. deel van het dak; 14. deel van een gebouw; 16. dierenverblijf; 17. titanium; 18. schildersgerei; 20. oude lengtemaat; 21. kwade bedoe ling; 23. geheimschrift; 25. voer tuig; 27. aansporing; 28. boom; 30. mollengang; 31. drinkgerei; 32. koorhemd; 33. de Verenigde Staten; 34. deel van een orgel; 36. deel van een fuik; 38. die renverblijf; 40. kleurling; 41. vleessoort; 44. achter; 46. blii- delbeer; 47. eerwaarde heer; 48. brandgang; 50. soort springstof; 51. projectieplaatje; 52. Europe se taal-, 54. rekening; 55. alleen; .56. hoofddeksel. Verticaal: 1. aanraking; 2. gedroogd gras; 3. woonboot; 4. ordedienst (afk.); 6. Frans lidwoord; 7. film decor; 8. meer in Canada; 9. dwaas persoon; 11. dal; 14. groet; 15. steen; 18. voor; 19. aansporing; 21. roofvogel; 22. schoepenrad; 24. opbrengst; 26. deel van de oogst te betalen als pacht; 28. ratelpopulier; 29. hoofddeksel; 33. gewoonte; 35. Europees land; 37. ferm; 39. haarkrul; 40. meisjesnaam; 42. loterijbriefje; 43. zangstem; 45. palmsoort; 47. cultusgebruik; 49. woonboot; 51. droog; 53. se lenium-, 54. achter. OPLOSSING CITAAT Horizontaal: I. kater; 2. panter; 3. mijter; 4. porie; 5. schip; 6. droog; 7. bal lon; 8. piano; 9. slop; 10. kroes; II. klaar; 12. straf; 13. marine; 14. voile. Het citaat is: ,,Houd van je bu ren, maar neem de schutting niet weg". Chinees spreekwoord. HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten Het prikje, dat heer Ollie de waard ongemerkt wilde geven bleef beslist niet onopgemerkt. Want in zijn ze nuwen stiet hij veel te wild toe, zodat het lelijk aankwam. De herbergier stiet een rauwe kreet uit. „Dit is het einde!" schreeuwde hij met schorre stem, „Mijn geduld is op, ongelikte beer! Ik ga de vloer met je aanvegen!" Zo roepende vatte hij heer Bommel bij de jaskraag en hief hem uit zijn stoel. „Ho! Halt!" piepte heer Ollie. „Ik ben niet ongelikt! Ik ben een heer van stand!" „Men moet berusten", sprak Hobbel Hachelbout stil voor zich heen. „De voortekens duiden kommer en kwel - en tegen het lot valt niet te vechten." Deze woorden gingen echter in la waai ten onder. Want inmiddels was de bruut, temidden van vallend meu bilair met het afdweilen van de vloer begonnen. De anders zo rustige her berg trilde onder het geweld; hout werk kraakte en aardewerk kletterde in scherven en boven alles uit klon ken de benauwde kreten van heer Bommel. Toen dit ruwe toneel zijn hoogtepunt bereikt had werd plotseling de deur geopend - en daar stonden Tom Poes en Hup Hachelbout. „We komen nog op tijd", zei de eer ste ademloos; „de moeilijkheden zijn net begonnen." „Ja", knikte de ander. „Het is geluk kig dat we haast gemaakt hebben, meneer Poes. De heer Bommel is te gen molest verzekerd, maar nu ziet u hoe belangrijk een hach-verzekering kan zijn." W R Weersvooruitzicht ZATERDAG 17 JUNI H E T DOOR HANS VAN ES Het sombere weertype, waarbij voortdurend koude Noordzee lucht over Nederland uitstroom de, wordt dit weekeinde eindelijk vervangen door een zachter regi me met luchtstromingen vanuit het zeegebied ten westen of zuid westen van Ierland. De tempera tuur bereikt begin volgende week weer vrij normale waarden voor deze tijd van het jaar: 18 tot 20 graden. De middagtemperatuur lag in de afgelopen dagen zo'n 5 tot 8 gra den onder het gemiddelde. De boosdoener was een zogeheten koudeput, een meteorolologische benaming voor een lagedrukge bied dat tot grote hoogte gevuld is met koude lucht. Reeds op 6 juni zagen we het systeem vanaf IJsland naar het zuidoosten af zakken. Vervolgens bleef de sto ring enkele dagen boven de Noordzee rondtollen. Die aarze lende beweging bleef voor ons niet zonder gevolgen. U kunt zich on getwijfeld het langdurig natte en koude weer van eind vorige week herinneren. Vervolgens zakte de koudeput af naar Centraal-Europa. Even leek het gedaan met het armetierige zomerweer, maar het grilli ge systeem bedacht zich en keerde via Polen en Denemarken terug naar de Noordzee. De weerkaarten van de afgelopen twee dagen lekt dan ook sterk op die van vorige week en opnieuw werden we afge scheept met een paar druilerige en kille dagen, waarbij ook donder dag de maxima op een peil van slechts 12 graden bleven steken. Op de meeste plaatsen werd weer 5 tot 10 millimeter regen afgetapt. De koudeput wordt nu snel opgeruimd. Een zwakke rug van hogedru zorgt vanaf vanmiddag voor opklaringen en droog weer. Z draait de wind wat bij naar het zuidwesten en wordt al wat zachtere lucht aangevoerd met maxima van 17 tot 20 graden. Aanvankelijk is er aardig wat zon, later op de dag neemt de bewolking toe op de nadi ring van een frontensysteem. De neerslag bereikt ons waarschijnlijk pas in de avond of nacht. Zondag is het aanvankelijk regenachtig, la ter op de dag breekt de zon weer door. Bij een stevige westenwind wordt het 17 a 18 graden. Begin volgende week blijft ons land ineen westelijke tot zuidwesteli ke aanvoer met redelijke temperaturen, een enkele bui en soms brei opklaringen; geen echt zomerweer, maar toch wel een oppepper na het sombere weer van de afgelopen periode. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en af en toe regen of buien. Middagtemperatuur uit eenlopend van 14 graden aan de westkust tot plaat selijk- 20 graden in het binnenland. Half tot zwaar bewolkt erf enkele buien, misschien ook met onweer. Vandaag in het midden eerst nog droog en meer zon. Mid dagtemperatuur meest tussen 15 en 21 graden. Denemarken: Overwegend bewolkt van tijd tot tijd regen. Middag temperatuur ongeveer 1G graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag eerst op veel plaatsen wat zon en droog weer. Daarna van het westen uit toene mende bewolking, gevolgd door regen. Middag- temperatuur vandaag van 14 graden in het noorden van Schotland en het noorden van Ierland tot 19 graden in het zuiden van Engeland. Morgen langs de Schotse oostkust wellicht ook 19 gra- België en Luxemburg: Vandaag eerst nog veel bewolking en enige tijd regen. Daarna nu en dan zon en op veel plaatsen droog. Middagtem peratuur ongeveer 16 graden, morgen iets hoger.- Noord- en Midden-Frankrijk: Op de meeste plaatsen perioden met zon en overwegend droog. Morgen later op de dag in het noordwesten meer be wolking. Middagtemperatuur op veel plaatsen 20 graden of iets hoger; langs de Kanaalkust enkele graden lager. Portugal: Droog en vrij zonnig. Maxima langs de kust uiteenlopend van 21 graden aan de Costa Verde tot 25 aan de Algarve; in het binnenland maxima plaatselijk rond 29 graden. Spanje: Vrij zonnig,- met name in het noordoos ten soms ook wolkenvelden en een klei ne kans op een regen- of onweersbui. In het binnenland maxima rond 30 graden; langs de Golf van Biskaje ongeveer 22 graden en aan de costa's in het oosten en zuiden van 24 tot 29 graden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig, vandaag misschien ook wol kenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: flinke perioden met zon, soms ook wat wolken. Droog. Middagtempera tuur vlak aan zee rond 24 graden. Tunesië: Vandaag vooral in het noorden wolken velden. Verder vrij zonnig. Droog. Mid dagtemperatuur vlak aan zee rond 28 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon. Droog. Mid dagtemperatuur vandaag van 20 graden plaatselijk langs de westkust tot rond 25 in de Provence en aan de Middellandse Zee; morgen nog iets hogere maxima. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en een kleine kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 27 graden. Italië: Vrij zonnig, in het noorden vooral van daag ook nog kans op een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen van 25 tot 29 gra den, in het noordwesten vandaag plaat selijk iets lager. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig. Droog. Middagtemperatuur rond 26 graden. Malta: Veel zon. Middagtemperatuur rond 30 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon. maar vooral in het noordoosten van Griekenland soms ook een stevige regen- of onweersbui. Middagtempera- tuu( rond 29 graden, op het Griekse vas teland vandaag plaatselijk 32. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig, in het binnenland van Tur kije misschien ook een stevige regen- of onweersbui. Middagtemperatuur vlak aan zee meest tussen 28 en 32 graden. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Morgen van het westen uit meer opklaringen en een af nemende kans op buien. Geleidelijk iets warmer; morgen middagtemperatuur uiteenlopend van 16 graden in het noordwesten tot 21 in het midden en zuiden. Zwitserland: Perioden met zon en droog maar van daag aan de noordkant van het Alpi massief eerst enkele wolkenvelden mogelijk nog een bui. Middagtempe tuur oplopend tot ongeveer 22 grad maar vandaag in het noorden iets Ie maxima. Oostenrijk: Half tot zwaar bewolkt en enkele bun soms ook met onweer. Morgen van l westen uit meer opklaringen ei nemende buienkans. Middagtempe tuur oplopend tot ongeveer 20 g Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot t1 buien, ook met onweer. Middagtempe tuur ongeveer 20 graden; in het oosi hier en daar wat hoger. Tsjechië en Slowakije: Wisselend bewolkt en enkele regen- j onweersbuien. Middagtemperatuur de meeste plaatsen rond 20 graden. ?o' ZATERDAG 17 JUNI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.19 Zon onder Maan op 00.12 Maan onder Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.18» 19 56 06.51 Laag 03.06» 17.22 02.47 17 Weerrapporten 16 juni 08 uur: Stockholm onbew. Warschau zwaar bew Wenen licht bew. Zünch licht bew. Bangkok licht bew Buenos Aires regen Casablanca half bew. Johannesburg onbew Los Angeles half bew New Orleans onbew. New York onbew Tel Aviv licht bew Tokyo Toronto Vancouver licht bew.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10