Slag om Sarajevo staat voor de deur' Bosniërs klaar voor strijd bij Sarajevo Auto's worden toch ook eerst getest? Buitenland Wapenverkopen in 1994 laagste in tien jaar Frankrijk niet onder indruk van protesten Zorg over aanklacht tegen Sharif raakse legereenheid ebelleert tegen Saddam Duimen naar beneden De verkoop van conventione le wapens is in 1994 met 11 procent gedaald in vergelij king met 1993. Met de verko pen was een totaalbedrag van 21.7 miljard dollar (volgens de koers van 1990) gemoeid, het laagste bedrag sinds tién jaar. Dat meldt het Internationale Instituut voor Vredesvraag stukken (SIPRI) in Stockholm in zijn jaarraport dat gisteren werd gepubliceerd. SIPRI constateert niettemin dat het niveau van de verkopen sinds 1991 gekenmerkt wordt door een relatieve stabiliteit. Eer der maakten zij, na in 1987 een top te hebben bereikt, een grote daling door. Nummer één op de wereld ranglijst is nog altijd onbe twist de Verenigde Staten. Zij nemen 55 procent van alle verkopen voor hun rekening (11,9 miljard). Tweede op de lijst is Duitsland, dat in 1994 zijn verkopen bijna verdub belde (van 1,7 naar 3,2 mil jard dollar). Derde is Groot- Brittannië (1,5 miljard). Ruslands verkopen bleven dalen, nadat die verleden jaar al een spectaculaire val had den doorgemaakt. Het land viel met verkopen van 842 miljoen in 1994 van de vierde naar de vijfde plaats terug en werd gepasseerd door China (1,2 miljard) Frankrijk staat op nummer zes, met verkopen die in 1994 terugliepen van 1,1 miljard naar 705 miljoen. De zevende en achtste plaats zijn respec tievelijk voor Nederland (558 miljoen) en Italië (357 mil joen). Samen zijn de landen van de EU goed voor zo'n 30 procent van de totale wapen verkopen. Aan de kant van de impor teurs staat Azië met importen ter waarde van 7,2 miljard dollar bovenaan. Het Mid den-Oosten, in 1985 nog im porteur nummer éen, impor teerde in 1994 nog maar 24 procent van het totaal. Het werd nu ook van de tweede plaats vedrongen door Euro pa, dat voor 6,7 miljard in kocht, 31 procent van het to taal. et Bosnische regeringsleger heeft tussen de 5.000 en 30.000 militairen samengetrokken in bergen ten noorden van Sarajevö. Staat een anhoopsoffensief voor de deur om de al 38 laanden durende omsingeling van de stad te Dorbreken? Generaal b.d. G.C. Berkhof geeft b moslims een goede kans. „Ze hebben de vakste plek opgezocht". alle onzekerheid waarmee het strijdtoneel in psnië-Hercegovina is omgeven, durft Berkhof 'er één ding wel een weddenschap af te sluiten. 90» 'ie troepenverplaatsingen van het Bosnische re- oöf iringsleger naar Zenica ten noorden van Saraje- zijn niet voor de flauwekul. Je kunt er gif op in- !men dat daar straks een offensief gaat begin- egt hij beslist. De generaal glundert. „U 'grijpt dat ik dat kan toejuichen. Idealiter wor- oo n de Bosnische Serviërs naar de onderhande- 90» 'gstafelgebombardeerd". m» Na een Servische omsingeling die in totaal im drie jaar heeft geduurd, is een nieuwe slag de Bosnische hoofdstad Sarajevo aanstaande, 'orspelt Berkhof, buitengewoon hoogleraar stra- gische studies aan de Rijksuniversiteit Leiden, n zekerheid ontleent hij aan zijn strategische 'nnis over wat er allemaal bij een.troepenver- aatsing komt kijken. w .Vergis u niet; dat is een enorm dure aangele- 40* nheid. Er komt veel brandstof, gesjouw en ge- aan te pas. Munitiedepots moeten ver- aatst worden. Dat het Bosnische regeringsleger *ar Zenica is opgerukt, verbaast me niet. Uit nerikaanse satellietfoto's zullen ze begrepen hebben dat daar de zwakke plek in de Servische verdediging zit". Het moslim-initiatief vindt plaats tegen een achtergrond van groeiende wanhoop: de voedsel voorraden in Sarajevo zijn zo goed als uitgeput, drinkwater- en elektriciteitsvoorziening haperen, elke dag vallen er in de stad enkele doden door sluipschutters. Aan de andere kant put de bevol king weer moed uit de komst van de snelle reac tiemacht naar Bosnië. Deze 12.000 man tellende troepenmacht, met onder andere Franse, Britse en Nederlandse mili tairen, heeft onder meer tot taak een route voor humanitaire hulp naar Sarajevo te openen en te beveiligen. De Bosnische president Izetbegovic lijkt daar echter niet op te willen wachten. „Ik heb liever vijfhonderd doden op één dag, dan maan den achtereen enkele slachtoffers dagelijks", zo liet hij weten. Berkhof kan zich daar wel wat bij voorstellen. „De huidige situatie kan gewoon niet veel langer voortduren. Ik zou ook kiezen voor een offensieve actie, ondanks de slachtoffers die daarbij kunnen vallen". Bevreesd voor een 'massaslachting' on der de burgerbevolking van Sarajevo door Ser visch mortiervuur is hij niet. „Ik was in Tel Aviv toen Saddam Hussein daar zijn Scud-raketten op afvuurde. Vergaderingen van meer dan 20 men sen waren meteen verboden. Ik bedoel: via dit soort maatregelen beperkt een stad zelf zijn risi co's". Militair-strategisch ziet het er voor het Bosni sche regeringsleger helemaal nog niet zo slecht uit, meent Berkhof. De Serviërs moeten na drie jaar oorlog met een beperkt aantal manschappen zeventig procent van het grondgebied van Bosnië Generaal b.d. G.C. Berkhof geeft de moslims een goede kans. „Ze hebben de zwakste plek opge zocht". foto gpd cees zorn en Hercegovina verdedigen. Getalsmatig zijn de moslims in de meerderheid en sedert de coalitie met Kroatië ook ruimer dan voorheen van wa pens voorzien. „Voorheen werd de helft van de wapenzendingen voor de moslims in Zagreb ge stolen, nu krijgen ze alles. De Servische munitie- voorraden raken intussen uitgeput, vandaar dat ze zo duivels waren toen de NAVO twee depots bij Pale aanviel en opblies". Het doorbreken van een omsingeling in berg achtig gebied hoeft geen hopeloze zaak te zijn, al- .dus Berkhof. Hij analyseert: „Om te beginnen, zullen de Serviërs Sarajevo niet kunnen innemen. We hebben in Grozny gezien wat het betekent als je met een paar tankdivisies een grote stad bin nenrijdt. Daarmee begin je zo goed als niets. Daarentegen maken de moslims tegen de Ser vische artillerie een goede kans, mits ze op de goede plaats aanvallen en zeer snel, bijvoorbeeld door de bossen, met infanterie om de vuurmon den heentrekken en deze in de rug aanvallen. Het is hard hollen, maar het kan. Daar komt bij dat de Serviërs zuinig moeten omspringen met hun brandstof en aan een tweede front, in de Krajina, ook nog door de Kroaten worden beziggehou den". Het klinkt allemaal zeer slagvaardig, wat de ge neraal vertelt, ware het niet dat de VN in Bosnië nog de 'vrede' tracht te bewaren en liever zelf niet in de vuurlinie komt. Hoe groot is het risico dat de VN, gedwongen door nieuwe veldslagen, hun eva cuatieplannen in werking moeten stellen? Berkhof grijnst sluw: „Is het toeval dat deze moslim-actie samenvalt met de komst van de in ternationale snelle-reactiemacht?", vraagt hij re torisch. „Ik denk het niet. De weg naar Zenica loopt via Busovaca naar Split. Hij is ook voor de VN van groot belang. De VN-genie heeft er in middels voor gezorgd dat alle bruggen weer goed berijdbaar zijn". ig; vee speciale eenheden van it Iraakse leger hebben giste- n een zender van de staatsra- o in Abou Gharib, zo'n 20 ki- meter ten westen van Bagdad, ngevallen met tanks en heli- pters. In een gebouw van de nder heeft zich een opstandi- legereenheid onder leiding (n generaal Turki Ismail al- mlaimi verschanst. Dat heb- :n ooggetuigen telefonisch rklaard tegenover het Franse irsbureau AFP. Irak ontkent berichten. Het Iraakse pers- ïreau INA beschuldigde AFP van 'met oliedollars' valse ver- aringen te hebben gekocht. Bayan Jaber, de woordvoer- ir in Syrië en Libanon voor de i'itische Opperste Raad van Islamitische Revolutie in Irak CIRI), bevestigde tegenover :t persbureau Reuters dat bij >ou Gharib met zware wapens tussen Iraakse eenheden is ge vochten. Gezagsgetrouwe soldaten hebben de zender omsingeld. De opstandelingen beschikken 'over tanks, waardoor de solda ten van Saddam Hussein er niet in slagen op te rukken. Generaal Doulaimi heeft gezegd dat hij zal vechten tot de dood. De op standelingen eisen de vrijlating van meer dan 850 inwoners van het district Anbar die zijn opge pakt sinds het begin van de.on- lusten in die streek op 18 mei. Op die dag werd het lijk van luchtmachtgeneraal Moham mad Mazloum al-Doulaimi ver minkt aan de familie teruggege ven. De generaal was in novem ber 1994 gearresteerd wegens medeplichtigheid bij een po ging tot staatsgreep. De machti ge familie Al-Doulaimi is in op stand gekomen. Bij gevechten met ordetroepen zijn sindsdien meer dan 170 doden gevallen. PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Aan de vooravond van een bezoek aan de Verenigde Staten kondigde de Franse pre sident Chirac de acht nieuwe kernproeven aan. De laatste staat voor mei 1996 op het programma. Zijn beslissing is 'onherroepe lijk'. In Le Figaro lichtte een parlementariër van Chiracs partij, de gaullistische RPR, het be sluit aldus toe: „Auto's huishoudapparaten en machines worden toch ook eerst getest voordat ze worden gebruikt"?' Bij een ondergrondse proef, zoals de Fran sen die op het atol Mururoa in de Stille Zuid zee houden, wordt de kernbom in een diepe schacht tot ontploffing gebracht. De kunst is om tijdens die explosie zo veel mogelijk in formatie in te winnen: over de druk, de tem peratuur, de werking van het ontstekingsme chanisme, enz. Daartoe is de schacht voor zien van meters, camera's en kilometers ka bel. De meeste geleerden zijn het erover eens dat een tëst de beste methode is om die infor matie te vergaren, maar het is niet langer de enige. Amerikaanse natuur- en wiskundigen zijn nu zo ver dat zij kernproeven kunnen si muleren met een krachtige laserstraal. Maar in Frankrijk, waar deze technologie nog in de kinderschoenen staat, zou dat op zijn vroegst in het jaar 2003 mogelijk zijn. Om zijn kernwapens te kunnen modernise ren, zo zei Chirac, is Frankrijk dus gedwon gen voorlopig kernproeven te blijven doen. Als gebaar naar de critici stelde de president een onderzoek in het vooruitzicht naar de 18 kernraketten die op het plateau van Albion staan opgesteld. Chirac wil af van die raket ten, die hij als te kwetsbaar beschouwt. Ook zegde hij toe eind volgend jaar de kernproe ven weer te zullen staken en vervolgens een verdrag te zullen tekenen dat verdere proe ven verbiedt. De Franse president Chirac wordt op het Witte Huis begroet doorzijn Amerikaanse collega Clinton en diens vrouw Hillary. foto epa paul richards. kderlandse generaal b.d. Berkhof verwacht acties van Bosniërs: u Luigi Innocenti overleden milaan» Luigi Innocenti, de ontwerper en ingenieur die met zijn Lambretta de motorscooter populair hielp maken in het Italië van na de Tweede Wereldoorlog, is op 72-jarige leeftijd overle den. De Lambretta en de Vespa van concurrent Piaggio waren in de jaren vijftig razend populair in Italië, toen nog maar weinig mensen een auto konden betalen. Maar naarmate de welvaart toenam, verdrongen de Fiats de scooters uit het Italiaanse straatbeeld. Vietnamese president naar VN Hanoi De Vietnamese president Lê Due Anh is van plan om in oktober naar New York te gaan om de plechtigheden ter gele- b genheid van het 50-jarig bestaan van de Verenigde Naties bij te wonen. Het zou de eerste keer zijn dat een Vietnamese president de Verenigde Staten bezoekt sinds de onafhankelijkheid van (het pla noorden van) Vietnam in 1945. President Ahn, de nummer twee listi in het politbureau, is uitgenodigd door de secretaris-generaal erki van de VN, Boutros Ghaü. iftir nUo Jeltsin verleent generaal Lebed ontslag moskou President Jeltsin heeft gisteren de populaire generaal Aleksandr Lebed uit het Russische leger ontslagen. Lebed had twee weken geleden al zijn ontslag ingediend. Volgens Jeltsins stn decreet is Lebed ontheven van zijn functie als commandant van het 14de leger, dat in Moldova is gelegerd, en uit het leger ont slagen. Splitsing in Rifondazione Comunista rome Er is een splitsing in de Partij van de Communistische Herstichting (PRC), de op drie na grootste van Italië bij de regio- 1 nale verkiezingen in april. Achttien parlementariërs van Rifon- 1 iazione Comunista verklaarden gisteren tijdens een persconfe rentie in de Kamer van Afgevaardigden in Rome dat zij zich af splitsen uit protest tegen het beleid van de partijleiding die de PRC binnen Italiaans links zou isoleren. Turkije wil parlementariërs vrij ant Vel ankara De Turkse procureur-generaal heeft gisteren gezegd eei dat drie Koerdische leden van het Turkse parlement, die in de ven gevangenis zitten wegens 'separatisme', op basis van een onjuis- t te aanklacht zijn berecht. Hiermee is de weg vrij voor hun moge- jsi lijke vrijlating, aldus Feridun Yazar, een van de advocaten van de ice drie. Amerikaanse ambassadeur ongedeerd Bujumbura» De Amerikaanse ambassadeur in Bumndi is giste ren samen met de Burundese minister van buitenlandse zaken n een hinderlaag gereden. Beiden bleven ongedeerd. Een mili- aire waarnemer van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid en ien Burundese veiligheidsagent kwamen om. Tien anderen, met name Burundese militairen die het konvooi begeleidden, raak- en gewond. Angola wil vluchtelingen laten terugkeren ienèveAngola en de VN-organisatie voor de vluchtelingen Un- ïcr zijn het gisteren eens geworden over een programma om de erugkeer van circa 300.000 vluchtelingen te bevorderen. Angola m de Unhcr tekenden in de Angolese hoofdstad Luanda een ak- ;oord over het programma. Sinds de ondertekening van een vre- lesverdrag afgelopen november zijn al zo'n 5.500 vluchtelingen o ip eigen initiatief teruggekeerd. VN verdenken Serviërs van dubbel spel bij gijzeling Blokkades nog steeds niet opgeheven De Verenigde Naties verdenken de Bosnische Serviërs er van een aantal gijzelaars langer vast te houden om ze op nieuw als 'menselijke schilden' in te kunnen zetten. Ook de moslims voerden de spanning rond Sarajevo op door te verklaren dat ze zich voorbereiden op 'preventieve ac tie' tegen de Serviërs. De laatsten zouden nieuwe wapens rond de Bosnische hoofdstad opstellen. De Serviërs in Bosnië houden nog altijd 26 VN-gijzelaars vast, onder wie drie Nederlandse waarnemers. De VN lijken wei nig geloof te hechten aan de be wering van de Serviërs dat de vrijlating van de laatste gijze laars is vertraagd om 'techni sche' redenen. Volgens VN- woordvoerder Sjizjik is een van de problemen waarschijnlijk dat de Serviërs bang zijn dat ze het zonder 'menselijke schilden' moeten stellen. Woordvoerder Zametica van de Bosnische Serviërs herhaalde gisteren dat de laatste gijzelaars nog deze week vrijkomen. De VN-vredesmacht zou dan vier Servische gevangenen vrij laten. De speciale VN-gezant voor het voormalige Joegoslavië, Ya- sushi Akashi, heeft de Bosni sche Serviërs er vanmorgen van beschuldigd zich niet te houden aan hun belofte om voedsel konvooien tot de moslim-encla ves in Bosnië door te laten. „Alle konvooien zijn tot stoppen ge dwongen en er is geen vooruit gang ondanks de beloften die ons het afgelopen weekeinde in Pale zijn gedaan", zei hij tegen journalisten. Het aantal aanwijzingen dat de moslims zich voorbereiden op een offensief om Sarajevo te ontzetten, nam gisteren toe. VN-waarnemers bevestigden eerdere berichten dat het Bosnische regeringsleger een 30.000 man sterke troepen macht, bijna een kwart van de geschatte Bosnische reserves, heeft samengetrokken op am per 20 kilometer van de Bosni sche hoofdstad. De Bosnische premier Silajd- zic brak een bezoek aan Was hington voortijdig af, kennelijk met het oog op de gespannen situatie rond de Bosnische hoofdstad. Hij bevestigde dat Bosnische regeringstroepen zijn samengetrokken ten noorden van Sarajevo. Silajdzic sprak van een 'tegenmaatregel', omdat een Servische aanval op de stad op handen zou zijn. „Een derde winter onder beleg komen we niet door. U kunt uw eigen con clusies trekken", aldus minister Sacirbey (buitenlandse zaken) op een persconferentie. Een commandant van de Bosnische Serviërs waarschuw de dat zijn soldaten een aanval van de moslims hard zullen te rugslaan. „De vijand moet niet vergeten dat een sterke Servi sche tegenaanval zal volgen, waarbij zij niet alleen militairen maar ook grondgebied zullen verliezen", aldus generaal Dra- gomir Milosevic. Inwoners van Sarajevo rea geerden met een mengeling van scepsis, angst en hoop op de berichten dat een offensief op handen is. „Het zal er niet van komen. Hier hebben we al zo vaak beloften gehoord, maar ze zijn nooit nagekomen", zei de 45-jarige ambtenaar Hidajta. PARUS-DEN HAAG AFP-Rtr-ANP Frankrijk reageert onaangedaan op de internationale storm van protest die is opgestoken na de bekendmaking dat Parijs in sep tember haar kemproeven her vat. De beslissing is genomen op grond van 'vitale belangen' die prevaleren boven 'diploma tieke overwegingen', zo zei de Franse premier Alain Juppé. De veroordelingen aan het adres van Frankrijk zijn volgens minister Hervé de Charette (buitenlandse zaken) zowel overdreven als voorspelbaar. Volgens Juppé hebben met na me de Verenigde Staten en Rus land geen recht van spreken, omdat zij al 'tien keer zoveel' kemproeven hebben gedaan. Ook de Nederlandse regering schaarde zich in het internatio nale koor van afwijzende reac ties. De regering vreest dat de aankondiging een negatief ef fect zal hebben op de onder handelingen over een interna tionaal verbod op kernproeven. Die besprekingen in Genève zouden eind volgend jaar moe ten resulteren in een verdrag. Juist het feit dat de drie Wes tern kemwapenstaten (Frank rijk, Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten) en de Russische federatie vanaf 1992 afzagen van kernproeven, had een posi tief effect op de onderhandelin gen, stelt de Nederlandse rege ring. China is de enige kernwa- penstaat die nog geregeld kem proeven neemt. WASHINGTON Rtr-AFP De Verenigde Staten zijn be zorgd over de beschuldigingen van hoogverraad van de Pakis taanse regering aan het adres van de leider van de oppositie, ex-premier Nawaz Sharif. De Pakistaanse minister Be- bar (binnenlandse zaken) machtigde dinsdag de regering van de provincie Punjab om een aanklacht wegens hoogver raad uit te brengen tegen Sharif en diens medewerkers. Dit om dat Sharif in 1993, toen hij pre mier was, zou hebben gepro beerd de regering van Punjab af te zetten via een presidentieel decreet dat niet was onderte kend door president Ghulam Is- haq Khan. De VS blijven eveneens be zorgd over de voortdurende hooglopende confrontatie van regering en oppositie in Pakis tan. Sharif is 30 maanden premier geweest tot hij juli 1993 ge dwongen werd de leiding over te geven aan een interim-rege ring. In oktober '93 kwam Bena zir Bhutto aan het bewind, na dat haar Pakistaanse Volkspartij PPP de verkiezingen had ge wonnen. Sindsdien zijn hevige botsingen tussen de PPP-rege- ring en de alliantie van opposi tiepartijen aan de orde van de dag. iagdad ontkent verslag ooggetuigen Boekarest Vijf jaar geleden vielen Roemeense mijnwerkers, die door de regering naar Boekarest waren gehaald, demonstranten aan die al meer dan een week tegen de regering betoogden. Bij de daarop volgende schermutselingen vielen doden en gewonden. Dat feit werd gisteren door de oppositiepartijen herdacht met een demonstratie, waaraan naar schatting 15.000 Roemenen deelnamen. foto epa adrian popescu

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7