'Eén loket sociale zekerheid werkt niet' Het gaat een vader niet alleen om de inhoud. 'huiszorg stevent af op 'weergaloos' conflict over CAO Binnenland oberco zet vierkante iielkfles in het schap Vrij veilig tijdens TT-races Kamer: Nog geen verbod op geslachtskeuzekliniek 19,95 19,95 34,95 Deventer temt de eenarmige bandiet JNDERDAG 15 JUN11995 Frauderende vissers toch vrijuit VE ipDELBURCDe rechtszaak tegen vijf verdachten van visfraude iVlissingen is gisteren afgeblazen omdat de dagvaarding werd on nietigverklaard. De rechtbank was het eens met de vijf advoca- inzejjendie vonden dat de aantijgingen in de dagvaarding in verre- pande mate onduidelijk waren. Het openbaar ministerie zal net een nieuwe dagvaarding op de proppen moeten komen, hei ferwacht wordt dat dit op z'n vroegst in het najaar zal gebeuren, ver )erechtbank in Middelburg had drie dagen uitgetrokken voor de behandeling maar was in drie uur (voorlopig) klaar. De vijf «daagden, waaronder de gemeente Vlissingen (eigenares van evismijn) en de directeur van de vismijn, worden allen ver- Ten M11 van valsheid in geschrifte. Vis zou buiten de vismijn om I handelaars zijn verkocht. ïindhoven niet vervolgd voor tegel hdhoven Het Openbaar Ministerie zal de gemeente Eindho- en niet vervolgen wegens dood door schuld. Het raadslid Zijl- itra van een plaatselijke groepering had daarom gevraagd nadat n maart een bejaarde bromfietser om het leven was gekomen oen hij kwam te vallen door een losliggende tegel. Uit het on- jerzoek door de politie blijkt niet dat er sprake is van grove nala- jgheid, aldus de officier van justitie. Zijlstra baseerde zich op utlatingen van enkele Eindhovenaren die zeiden dat de ge- neente niet reageerde op de klachten over de beschadigingen an het fietspad. Die klachten zijn echter nergens in de admini- tratie terug te vinden. Voor burgemeester Welschen is dit aan- eiding om een extern onderzoek te laten instellen naar het iinktioneren van de klachtenprocedure. Radiopionier Fikkert overleden aversum-larenOp 76-jarige leeftijd is dinsdag in Hilversum de roegere radioverslaggever Herman Fikkert overleden. Fikkert ras de grondlegger van de KRO-actualiteitenrubriek Echo. Kort iade oorlog kwam hij bij de KRO als verslaggever in dienst, hij reeg de leiding van het omroepersteam en werd hoofd van de ifdeling nieuws en actualiteiten. In de jaren zestig en zeventig ras hij plaatsvervangend hoofd van de programmaleiding. GAK-topman kraakt plannen van minister De voorstellen van minister Melkert en staatssecretaris Linschoten voor de vorming van één loket voor werklo zen, bijstandsontvangers en WAO'ers zullen leiden tot een grote, logge organisatie. Met die plannen worden uit eindelijk honderden miljoenen guldens over de balk ge gooid. rotterdam anp Die harde kritiek uitte GAK-top man De Jong gisteren op een bijeenkomst in Rotterdam over de organisatie van de sociale ze kerheid. De bewindslieden van Sociale Zaken willen dat in de toekomst iedereen bij één loket terecht kan voor zowel een uit kering als arbeidsbemiddeling. Volgens De Jong leidt dat echter tot een enorme organisatie die twee tot drie keer zo groot is als het huidige GAK. „Zat u daar nu echt op te wachten?", zo vroeg de GAK-topman. Ook een regio nale opsplitsing van die nieuwe uitvoeringsorganisatie lost de problemen niet op, voorspelde hij. De Jong wil dat particuliere verzekeraars, bedrijfsverenigin gen en arbodiensten de kans moeten krijgen hun eigen uit voeringsorganisatie naar inzicht zoveel mogelijk te integreren. Zo komen er uitvoeringskanto ren die bedrijven benaderen met diverse paketten met zorg voor goede arbeidsomstandig heden, begeleiding van zieken, en verzekeringen tegen ziekte en arbeidsongeschiktheid. Be drijven kunnen dan vrij kiezen, zodat een echte concurrentie is iberco en Campina Melkunie iroduceren komend voorjaar vierkante kunststof-melk- Het meermalig te gebrui- n polycarbonaat moet de gla- fles op den duur gaan ver- ngen en het gebruik van kar- terugdringen. Volgens ad- nct-directeur Hollander van iberco Zuivel is de nieuwe rpakking goedkoper en min- rmilieu-belastend. De literfles is volgens de zui lsector geschikt voor melk ordat het materiaal geen in- ed heeft op de smaak en bij ge temperaturen gereinigd worden. De verwachting is 3/de fles, met klikdop-sluiting, irtig keer gebruikt en daarna illedig gerecycled kan worden, flessen van de verschillende livelfabrikanten zijn onderling wisselbaar doordat ze van hetzelfde gestandaardiseerde formaat zijn. Volgens Hollander is de kunststoffles lichter in gewicht dan de glazen fles en neemt ze door de vierkante vorm minder ruimte in beslag. Dat levert voor de handel voordelen op, al kan de Coberco-man nog niet zeg gen of dat invloed zal hebben op de prijs. Coberco zal de fles (met een statiegeld van een gul den) in eerste instantie vullen met halfvolle melk. De melkdrinker zal de eerste tijd na de introductie kunnen kiezen uit drie soorten verpak king: kunst, karton en polycar bonaat. Hollander verwacht dat de kunststoffles een marktaan deel van 15 procent kan halen. De glazen fles zit nu op 10 pro cent, het karton op 90 procent. Coberco verwacht dat de glazen melkfles hierdoor op den duur geheel verdwijnt. assen Het duurt nog bijna ander halve week voor het zover is, maar de voorbereidin gen zijn al in volle gang. leder jaar worden er tijdens de TT-races in As sen (24 en 25 juni) ettelijke motoren gestolen. Om dat te beperken wor den bewaakte par keerplaatsen inge richt nabij het cir cuit. FOTO ANP KAREL ZWANEVELD Ve stevenen af op een weer-ga-loos arbeidscon- ct in de thuiszorg. Ik was vorige maand op een jeenkomst van 150 thuiszorgsters en die kun- :n hun bazen wel slachten". AbvaKabo-bestuur- ir Loek Geradts gaat forse woorden niet uit de eg om uiting te geven aan zijn verontwaardiging er het plan van het bestuur van de Landelijke ireniging voor Thuiszorg (LVT) om de CAO af te haffen. „Ik hoop maar dat de ledenraad van de T vandaag ook denkt 'jeempie, wat is dit stom' leen stokje voor de plannen steekt". Om de concurrentie met de commerciële thuis- irg aan te kunnen, wil het bestuur van de LVT esparen op de arbeidsvoorwaarden van de 10.000 werknemers. „En dat terwijl we in 1994 1995 al op de nullijn zitten", briest Geradts. ij benadrukt dat het werken in de thuiszorg toch geen vetpot is. Een gezinsverzorgster verdient issen de 2386 en 3672 bruto per maand. Voor n haag margreet vermeulen een wijkverpleegkundige zijn de minimum- en maximumbedragen 3200 en 4250 gulden bruto per maand 'en dat maximum haalt bijna nie mand'. Om de kosten te drukken, wil het LVT-bestuur de CAO beperken tot een soort raam-CAO waarin in feite alleen het loon is geregeld. De rest (denk aan onkostenvergoedingen, extra vrije dagen, kinderopvang) moeten de werknemers per instel ling gaan bevechten. „Dat is een regelrechte oor logsverklaring aan de bond", vindt Geradts. Zijn hoop is erop gevestigd dat de meer dan 100 in stellingen die lid zijn van de LVT vandaag op de ledenraad tégen de plannen van het LVT-bestuur stemmen. Circa 96 procent van de thuiszorg is nog in handen van reguliere instellingen. Maar het aan deel van de commerciële bureaus - die de CAO niet hoeven na te leven en aan geen enkele kwali teitseis hoeven te voldoen - groeit snel. „Zeker nu de verzekeraars zelf mogen weten waar ze de zorg voor hun cliënten inkopen. Bij zo'n klein com mercieel bureau is dat natuurlijk lekker goed koop. Zeker als je met alle regels de hand kan lichten". Geradts is beslist niet tegen commercie, ook niet in de thuiszorg. „Welnee. Wij zijn gewoon voor concurrentie, maar wel onder gelijke voor waarden. Dat is niet alleen in het belang van het personeel, maar ook van de patiënt". De vakbond wordt daarin gesteund door de In specties voor de Volksgezondheid in Limburg en Noord-Brabant die inmiddels onderzoek naar de particuliere thuiszorg hebben gedaan. Beide in specties vinden de kwaliteit van de verpleegkun digen die bij particuliere bureaus werken veelal onder de maat. Amateuristisch, is de term die de Limburgse inspectie gebruikt. Om mogelijke commerciële concurrenten in hun regio de pas af te snijden, heeft een aantal re guliere instellingen zelf een commercieel bureau voor thuiszorg opgericht. Aan de voordeur verko pen ze ouderwetse thuishulp, aan de achterdeur leveren ze ongeveer dezelfde diensten af onder de standaard-prijs. Ook de voorzitter van de LVT èn directeur van de thuiszorg in Drente, Tjassink, speelt zo'n dubbelrol. „Tjassink eet van twee wal letjes. Je kunt het vergelijken met een aanvoerder van Ajax die zo nu en dan met Feijenoord mee speelt. Dat vindt niemand leuk". Geradts weet dat 60 procent van de LVT-leden tégen Tjassink is. Om een voorzitter weg te krijgen, is echter 75 procent van de stemmen nodig. Om de CAO-plannen van het LVT-bestuur weg te stemmen, is een gewone meerderheid vol doende. Geradts is hoopvol gestemd. „Ze zijn gek als ze hun eigen personeel nu ook nog tegen zich in het harnas jagen. De buitenwereld denkt mis schien dat te weinig thuishulpen lid van een vak bond zijn om acties te kunnen ontketenen, maar de acties in de gezondheidszorg hebben aange toond dat het personeel heus wel tot actie over gaat. Als je ze maar kwaad genoeg maakt". n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten den haag gpd gewaarborgd. Directeur Don van het Centraal Planbureau voorspelde op het congres dat de verwachtingen van het Colle ge van Toezicht Sociale Verze keringen over een doorzetting van de daling van het aantal WAO'ers niet zullen uitkomen. Naarmate oudere leeftijdsgroe pen van het WAO-bestand voor herkeuring opdraven, neemt het effect af terwijl de instroom van nieuwe WAO'ers niet zal blijven dalen. Door de vergrij zing van de werkende bevolking komen er ook meer arbeidson geschikten. Alleen CDA wil Utrechts initiatief verbieden lijkheid van de mensen", meent PvdA-woordvoersterSwildens. Alleen oppositie-partij CDA is bij monde van woordvoerster Soutendijk-Appeldoorn zeer stellig: „Er moet zo snel moge lijk een wettelijke regeling ko men waarin dit gemanipuleer wordt uitgesloten". Soutendijk zegt het te betreuren dat een wetsvoorstel van de vorige mi nister van justitie Hirsch Ballin door het huidige kabinet is in getrokken. „Daardoor werden dit soort praktijken aan banden gelegd en had je meteen kun nen optreden". De fracties willen zich met name nog verdiepen in de vraag of in bepaalde gevallen ge slachtskeuze toch moet worden toegestaan. Zo zou het volgens minister Borst wel mogen als bij het ene geslacht de kans op ern stige ziektes heel hoog zou zijn. Ook de WD is daar voorstander van. Die fractie heeft overigens kritiek op de minister, omdat ze niet zelf met een voorstel tot wettelijke maatregelen komt, maar dit overlaat aan de Kamer. Het centrum zelf meent de ethische bezwaren weg te ne men door de behandeling al leen uit te voeren op mensen die al een kind hebben en er daar een van het andere ge slacht aan toe willen voegen. Bovendien moeten ouders con tractueel vastleggen dat geen abortus wordt gepleegd als het kind van het andere geslacht is. De Tweede Kamer zal voorals nog niet aandringen op wettelij ke maatregelen tegen het Gen- der Behandelcentrum in Utrecht, waar ouders nog voor de conceptie het geslacht van hun kind kunnen kiezen. Minis ter Borst van volksgezondheid liet gisteren weten op ethische gronden tegen selectie op ge slacht te zijn, maar initiatieven voor een verbod over te laten aan de Kamer. In de nieuwe privé-kliniek in Utrecht kunnen vanaf volgende week mensen voorafgaand aan de kunstmatige inseminatie aangeven of ze een jongetje of een meisje willen. Volgens de kliniek, die gebruik maakt van sperma-scheidende technieken, is de kans dat de wens om een jongen uitkomt 80 procent. De kans op een meisje is iets klei ner. De kliniek rekent met name op grote belangstelling van al lochtonen. Een behandeling kost tweeduizend gulden. De Tweede Kamer is net als ministes Borst sterk afwijzend in haar oordeel over deze toe passing van geslachtsselectie. PvdA, VVD en D66 willen de kwestie echter eerst nader be kijken. Aan een verbod zijn ze nog niet toe. „Je moet niet alle ontwikkelingen waar je tegen bent meteen met een verbod doorkruisen. Er is ook nog zo iets als de eigen verantwoorde- Europarlement waakt over vogels langs Betuwelijn straatsburg anp De plannen voor de Betuwelijn zijn in strijd met de Europese regels voor de bescherming van vogels en padden. De drie Ne derlandse Europarlementariërs Van Dijk (Groen Links), Eisma (D66) en Van Putten (PvdA), die de kwestie hebben aangekaart bij de Europese Commissie, menen dat in het Rijnstrangen- gebied de trein ondergronds moet. Rijnstrangen, waar de Betu welijn via een nieuwe spoor brug dwars doorheen zou gaan, ligt in het natuurontwikkelings gebied de Gelderse Poort. Er le ven 120 vogelsoorten, waarvan tien volgens de Europese vogel richtlijn bescherming genieten. Het gaat onder andere om de roerdomp, de zwarte stern, het woudaapje, de visdief en de bruine kiekendief. Zo'n vijf pro cent van de kleine zwanen in Noordwest-Europa -ook op de lijst- overwintert er. Bovendien verblijven er rugstreeppadden, die de hoogste bescherming ge nieten onder de Europese habi tatrichtlijn. De geplande spoorbrug over het Pannerdensch Kanaal, de spoorlijn en de verlenging van de A15-snelweg die wordt over wogen, zullen leiden tot e^n grote verstoring in het natuur gebied. De Europarlementariërs willen daarom dat de Europese Commissie stappen onder neemt bij de Nederlandse rege ring om het vogelrijk voor Euro pa te behouden. Nederlandse werknemer heeft maar weinig vrij brussel. anp De Nederlandse werknemer heeft jaarlijks veel minder vrije dagen dan zijn collega in andere lidstaten van de Europese Unie. Volgens Eu- rostat, het statistisch bu reau van de EU, had de Ne derlandse arbeider in 1993 gemiddeld slechts 28,5 va kantiedagen en officiële feestdagen. Alleen de Ierse werknemer heeft nog min der vrij: slechts 28 dagen. In alle andere lidstaten ligt het aantal vrije dagen ruim bo ven de dertig. Duitsland is koploper met bijna veertig vrije dagen per jaar. Overigens wil dat niet zeggen dat de Nederlandse werknemer meer uren werkt dan zijn Europese collega. Mensen met een volledige baan werken in Nederland jaarlijks gemid deld 1788 uren. Dat ligt zelfs iets onder het Europe se gemiddelde. In Griekenland, Spanje, Frankrijk, Ierland, Portugal en Groot-Brittannië wordt langer gewerkt. De Britse werknemer maakt het meeste uren: 1952 per jaar. De Italianen en de Belgen werken het minst met res pectievelijk 1710 en 1711 uren. 0.75L7Ï25 1.0L2£95 035L24;95 035L3&95 Het oog wil ook wat. Daarom hebben we speciaal voor vader een aantal stijlvolle kadoverpakkingen voor onze aanbiedingen. Aanbiedingen overigens waarmee je sowieso een prima beurt maakt (noem ons één vader die Johnnie Walker Black Label en Remy Martin VSOP Cognac een gewoon kadootje vindt). En, wordt 't een kistje, doosje of zakje? Of wordt 't cellofaan? Zodat vader meteen ziet dat 't geen zeep, after-shave of stropdas is, maar een kado waar-ie écht op zit te wachten. GALLGALL Altijd iets bijzonders. dc voorraad strekt Voor uw dichtstbijzijnde Gall Gall bel: 02503 - 60555. Air Miles en het Air Miles logo zijn g< erde handelsmerken van Air Miles International Holdings N V Convenant over gokkasten leidt tot daling gokverslaafden deventer anp Bijna vijf jaar nadat Deventer als eerste gemeente afspraken maakte over het gebruik van gokkasten in de horeca, lijkt dat beleid vruchten af te werpen. „Het aantal gokverslaafden groeit niet meer, loopt zelfs langzaam terug," constateert een tevreden ambtenaar Van Hennik van de afdeling juridi sche zaken. Het 'Deventer-gok- wonder' komt morgen aan de orde tijdens de jaarvergadering van de Raad voor de Casinospe len. Dat juist Deventer in 1990 met een zogeheten gokkasten- convenant op de proppen kwam, is te danken aan een rapport met een voor de ge meente nogal onthutsende in houd. Van de bijna 70.000 inge zetenen bleken er 250 een zeer problematische hang naar het spelen op de fruitmachines te hebben. Zo'n 1250 mensen ble ken redelijk tot zwaar te gokken. Het ging vooral om jongeren. „Toen we de uitkomsten van het onderzoek zagen, kwam als eerste de gedachte in ons op om alle kasten te verbieden. In het overleg dat volgde met de horeca en de automatenhandel kwamen we uiteindelijk tot een convenant. We waren op dat moment een roepende in de woestijn, maar onze ervaringen zijn zonder meer positief." Het eerste convenant tussen gemeente, de horeca, de auto matenhandelaren, de versla vingszorg en het jongerenwerk had een looptijd van twee jaar. Een belangrijk gevolg was dat bijna een kwart van de automa ten verdween, voornamelijk uit club- en buurthuizen en cafeta ria's. Verder moesten horeca- exploitanten erop toezien dat gokkers niet langer dan een uur op een kast speelden. Op de au tomaten kwamen waarschu wingsstickers. Elke horeca-ex- ploitant moest bovendien een bijdrage per kast (75 gulden) aan de gemeente overmaken. Dat geld gaat naar de hulpverle: ning aan verslaafden. De afgelopen jaren is het con venant twee keer verlengd en zijn de regels enigszins ver scherpt. Het zijn vooral de hore- ca-ondernemers die in het con venant worden aangesproken. Zo wordt tegenwoordig met el ke ondernemer afzonderlijk een gok-afspraak gemaakt. Daarin is bijvoorbeeld vastgelegd dat de ondernemer een cursus over verslavingsproblematiek volgt zodat hij herkent dat klanten in problemen raken en bij hulp verleners aan de bel kan trek ken. Het convenant kent slechts één belangrijke sanctie: bij het in gebreke blijven wordt de gok kast door de automatenhandel weggehaald en kan de vergun ning voor de kast worden inge trokken. Tot nu toe is dat slechts eenmaal gebeurd bij een cafébaas die jongeren gokschul den liet opbouwen en vervol gens op het dievenpad stuurde om de schulden af te betalen. Uit de laatste rapportage blijkt dat het beleid succes heeft: het aantal automaatver- slaafden is gezakt naar 200. Van Hennik: „Dat zeggen we met de nodige voorzichtigheid, het zijn tenslotte steekproeven. Je kan de daling misschien niet hele maal toeschrijven aan het con venant maar wij zien dat als be hoorlijk positief signaal. Dat we door alle maatregelen toch een beetje grip krijgen op die gok verslaving." De veelgehoorde kritiek op het Deventer-convenant is dat het beleid staat of valt met de medewerking van in de eerste plaats de horeca-ondernemers. „In veel gemeenten wordt een strakker beleid gevoerd. Wij zijn wat minder ver gegaan. In ruil daarvoor vragen we wat inspan ningen van de horeca en auto matenhandel." Van Hennik gruwelt van de gedachte dat het eigen beleid dadelijk moet worden ingeruild voor landelijke richtlijnen. „Wij vinden dat je het beleid lokaal moet kunnen blijven bepalen. Ik kan me voorstellen dat er ge meenten zijn waar je moeilijk afspraken kan maken. Maar hier hebben we een goed geor ganiseerde horeca en automa tenhandel waar we afspraken mee kunnen maken."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5