Haarhuis bluft beter dan Leconte Grand Prix Assen voor elf jaar zeker :Van Seeters: meer !dan tennis alleen Sport Klok belangrijk bij werelddamtoernooi Sokolov zonder verliespunt 'Fysieke tegenslag' in Woubrugge Leidsch Dagblad Tennis Circuitl00 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071 -356463 HARDERWIJK «ANP De klok speelde in de tweede ronde van het Werelddamtoer nooi in Harderwijk een belang rijke rol. Krajenbrink en Schol- ma ontsnapten op wonderbaar lijke wijze aan een nederlaag, terwijl ook in de andere partijen de tijd spelbreker was bij winst pogingen. Wereldkampioen Valneris behield uiteindelijk zijn voorsprong van twee punten op een vrijwel compleet achtervol gend veld. De Letse wereldkampioen kreeg tegen Ton Sijbrands niet dezelfde kansen als in de eerste ronde tegen Scholma. Vier keer J hadden beide grootmeesters el kaar sinds 1988 ontmoet en vier keer eindigde het duel onbe slist. De Nederlander wilde aan die reeks kennelijk een einde maken en bracht een kansrijk speltype op het bord. Beiden hadden al direct veel tijd nodig en na bijna drie uur spelen had Sijbrands het bijna voor elkaar, het werd remise. Ook in alle andere partijen werd ongemeen fel gevochten. Johan Krajenbrink bewees te gen Baljakin dat hij vorige week terecht nationaal sneldamkam- pioen was geworden. Na een bijzonder interessant gevecht tegen de Witrus, had hij zelfs in nijpende tijdnood (zo'n 14 zet ten in minder dan een minuut) nog diverse dreigingen in petto. Die werden handig door Balja kin ontweken. De nationale kampioenen van Nederland (Scholma) en Zwitserland (Ver min) voerden een spektakelstuk op van de eerste orde. Twee tijdnoodfases brachten de toe schouwers in vervoering en het is zeer de vraag of Vermin in het zesde speeluur niet ergens de winstvariant over het hoofd heeft gezien. ASSEN ANDRE HOOGEBOOM GPD-VERSLAGGEVER De TT van Assen is voorlopig onder de pannen. De organisa tie van Neerlands grootste een daagse sportevenement kondig de gisteren tijdens de presenta tie van de 65e Dutch TT met enige trots aan, dat met de eige naars van het Grand Prix-circus, het Spaanse bedrijf in sportrechten Dorna/Two Wheel Production, een overeenkomst was gesloten tot het jaar 2006. In ieder geval nog elf Grand Prix' in Nederland. Een opmer kelijke verbintenis, die in de motorsportgeschiedenis uniek is. 'Assen' staat hoog aange schreven in de wereld van de motorsport. Dat blijkt wel uit dit langlopende contract met Dor- na. Alleen tnet het Spaanse Je rez is een soortgelijke overeen komst gesloten. De voorzitter van het TT-bestuur, Ernst Lut- gert, was dan ook zeer ingeno men met de lof die hem en zijn organisatie gisteren bij monde van Doma-president Ezpeleta ten deel viel. ,,De TT", zo stelde Ezpeleta onomwonden, ,,is een van de beste motorsportwedstrijden ter wereld." Met het contract van Doma op zak, hoopt de TT-or- ganisatie meer financiers te kunnen aantrekken voor de noodzakelijke investeringen. Elk jaar vereist het circuit een mo dernisering, om de ontwikkelin gen op motorsportgebied te kunnen bijhouden. Ook de af gelopen periode is er weer voor miljoenen guldens vertimmerd aan het Drentse circuit. In de toekomst wordt verbreding van de baan niet uitgesloten. Wel licht wordt 'Assen' ooit zelfs een geduchte concurrent van 'Zandvoort'. Afgelopen jaar wer den er zelfs voor het eerst auto races gehouden en de toekomst zullen meer vierwielers hun gang kunnen gaan op het cir cuit. „Maar de TT", zo ontnam Lutgert voer voor speculaties, „zal altijd de kurk blijven waar op deze organisatie drijft." Toch sluit hij verbreding van de baan op termijn niet uit. „Zo lang het karakter maar niet wordt aangetast." De baan in Assen staat bekend als een van de laatste echte stuurcircuits, waarop technische rijders zich lekker voelen. In tegenstelling tot de moderne parkoersen, is de vormgeving nog een mix tus sen sturen en snelheid. Kevin Schwantz, gisteren ook in Assen om zijn plotselinge af scheid van de motorsport nog even toe te lichten, zei het nog duidelijker: „De lay-out van As sen is gewoon goed. Het heeft alles in zich wat een goed cir cuit nodig heeft. Ik heb er altijd graag gereden." Schwantz won twee keer, in 1991 en 1993. Dat er ook anders wordt ge dacht over 'Assen' heeft Mick Doohan, vorig jaar winnaar, al meer dan eens laten weten. Vo rig jaar zei hij nog: „Het ver baast me dat hier geen pubs op de hoeken van de baan staan." Directeur Lutgert haalt de schouders op over dergelijke kritiek. „Doohan staat alleen. De rijdersorganisatie, de IRTA, heeft nooit een wanklank laten horen. En de IRTA heeft ook een stem in Dorna. Trouwens, die Doohan, valt er toch zo vaak van af de laatste tijd." Er was meer reden voor een vrolijke persbijeenkomst. Er is volgende week zaterdag sprake van een jubileum-uitvoering. De 65e TT wordt dan gehouden, terwijl de organisatie al zeventig jaar bestaat. Om het een en an der op te luisteren vindt er op de wedstrijddag, voorafgaand aan de races, een unieke mani festatie plaats. In de 'Parade of the Champions' komen de hel den van weleer nog een keer voorbij, op klassieke motorfiet sen. Die zijn inmiddels eigen- Beste dagen van Fransman lijken geteld AMSTERDAM ANP Het Nederlands kampioen schap schaken wordt na vijf ronden gedomineerd door één iersoon: Ivan Sokolov. De Bos niër uit Oegstgeest, die zijn va derland twee en een half jaar geleden verliet wegens de oor log, versloeg in de vijfde ronde - een van zijn belangrijkste con currenten, de Tilburger Loek van Wely. Omdat titelverdediger (eroen Piket met zwart tegen Jo ris Brenninkmeijer niet verder cwam dan remise, bezet Soko- ov nu de eerste plaats met een vol punt voorsprong op Piket. Beide spelers ontmoeten elkaar in de laatste ronde. Alle aandacht in de Amster damse Balie richtte zich woens- iag op het topduel tussen Soko- ov en Van Wely. Temeer ook jmdat Joris Brenninkmeijer en Jeroen Piket al na zestien zetten remise overeenkwamen. De duels tussen Ivan Sokolov n Loek van Wely zijn altijd de noeite waard. Beide groot- leesters zijn aartsoptimisten :n beiden spelen zij het liefst 'anuit de opening op mat. Van Nely wist pas één keer van Sokolov te winnen, terwijl de losniër in de onderlinge partij- m al vaker toesloeg. Woensdag vas het niet anders. Van Wely Bi ïad ten opzichte van de partij okolov - Wiersma, in de derde onde, een nieuw idee voorbe- 3teid. In de praktijk viel dit tegen, vant Sokolov kreeg al snel op ui le damevleugel de overhand. Had Van Wely nu wel of niet ien winnende koningsaanval?. )at was keer op keer de vraag. 5® 'iket en Jan Timman volgden >n iet duel met grote interesse en ieten de omstanders in de pers- ;amer zien dat Sokolov nauwe- ijks gevaar liep. De in topvorm verkerende Bosniër zag het ook en besliste de partij op de 33e zet. Sokolov verklaarde na de partij dat hij eigenlijk voortdu rend hef gevoel had gehad dat de zwarte aanvalskansen weinig voorstelden. Hoewel Van Wely dat in eerste instantie niet kon geloven, moest hij dat na de analyse toch toegeven. Sokolov blijft dus bezig aan een fraaie serie, want vlak voor de start van het NK sloot hij een toernooi in Zweden af met de score van 4 uit 4. Donderdag kan hij bij winst op Nijboer de serie van tien achtereenvolgen de overwinningen volmaken. In de overige partijen werden veel fouten gemaakt, met uit zondering van het duel tussen Nijboer en Sosonko, waar na 33 zetten en een vrij regelmatig verloop het punt werd gedeeld. John van der Wiel had in een groot gedeelte van zijn partij te gen Riemérsma het beste van het spel, maar in tijdnood bleek hoe kwetsbaar Van der Wiel dit toernooi is. De Leidenaar werd onmstig en begon fouten te maken. Hoofdschuddend reali seerde hij zich na de veertigste zet dat er van zijn voordeel he lemaal niets was overgebleven, waarna tot remise werd beslo ten. Zo mogelijk nog erger verging het Paul van der Sterren. De kampioen van twee jaar geleden kwam al snel gewonnen te staan tegen Dimitri Reinder- man, maar raakte in het vervolg het spoor volledig bijster. Na de veertigste zet moest de groot meester uit Amstelveen zelfs voor remise vechten, maar ook dat lukte niet. Reinderman won uiteindelijk na 66 zetten. Met 3 1/2 uit 5 en de gedeelde derde plaats is de 22-jarige student psychologie voorlopig de groot ste verrassing in dit toernooi. Een pokerspelletje. Zo noemde Henri Leconte gis teren op het Autotron in Rosmalen tennissen op gras. De Fransman kan het weten. Hij loopt iets langer dan de helft van zijn bijna 32 levensjaren mee in het profcircuit en staat door gaans zijn mannetje op de groene sprieten. Deze keer kon Leconte zich er tegen Paul Haarhuis, die op gras liever voetbalt dan tennist, niet uitbluffen. Na een hoopgevend begin rolden de dobbelstenen voor hem verkeerd: 7-6 3-6 2-6. ROSMALEN ANP Voor Haarhuis betekende de nieuwe winst voor het eerst in zijh loopbaan een plaats in de kwartfinales van een grasevene ment. In de eerste ronde was hij tegen de Venezolaan Pereira ook teruggekomen na verlies in de openingsset. „Alleen op Wimbledon heb ik in 1990 ook twee ronden overleefd", zei hij. „Maar toen stond ik natuurlijk nog niet in de kwartfinales. Ver der ben ik er altijd in de eerste of tweede ronde uitgevlogen." Haarhuis was op het Ordina Open, de enige Nederlander die in het enkelspel actief was. Kra- jicek, Eltingh en Siemerink kun nen zich vandaag bij de laatste acht voegen. In de kwartfinales treft Haarhuis de Slowaak Karol Kucera. Leconte had in zijn bagage heel wat betere prestaties op gras dan Haarhuis. Zo was hij op Wimbledon goed voor één halve finale en .twee kwartfina les. Dat was echter al bijna een decennium geleden. Vorig jaar reikte de in Genève wonende Leconte in Rosmalen tot de hal ve finales, waarin de latere win- Paul Haarhuis bereikte in Rosmalen voor de eerste keer de kwartfinale van een grastoernooi. foto anp naar Krajicek te sterk bleek. heid te kort, zijn services hape- zelfs één game bij met vijf dub- Maar de Leconte van nu is de ren veelvuldig. Zo sloeg hij in de bele fouten, die hij nota bene Leconte van vroeger niet meer. eerste ronde tegen de Slowaak nog won ook. De fluwelen touch is nog maar Kroslak en tegen Haarhuis bij Tot zijn onuitsprekelijke ver- zelden te zien, zijn steeds meer elkaar niet minder dan 28 dub- driet moest Leconte zijn favo- uitdijende lijf komt reactiesnel- bele fouten. Er was gisteren riete toernooi op Roland Garros, waar hij veertien keer actief was geweest en in 1988 verliezend finalist was, laten schieten, we gens een blessure. Tussen de bedrijven door hertrouwde hij met een stierenvechtster. Haarhuis had opnieuw niet het gevoel dat hij echt goed stond te spelen'. „Het draait op gras om drie dingen. Aces slaan, winnende returns en goeie vol ley's afleveren. Alleen over dat laatste was ik tevreden. En toch sta ik in de kwartfinales. Dat kan nog wat worden als ook die andere onderdelen goed gaan lopen." Het is bekend dat Haarhuis en Jacco Eltingh na de winst op Roland Garros en vorig jaar de Australian Open en de US Open in het dubbel hun zinnen heb ben gezet op Wimbledon, waar mee een Grand Slam zou zijn voltooid. Haarhuis: „Daarom moet ik zoveel mogelijk op gras spelen om er aan te wennen. El ke overwinning is nu meegeno men. Ik doe hier gewoon net steeds of ik sta te dubbelen. Er worden mij situaties opgedron gen die ik liever niet meemaak. Gras dwingt mij meer naar vo ren te gaan dan mij lief is. Dat moet dan maar." Haarhuis probeert zich vol gende week verder op het gras te bekwamen in Halle, waarna Wimbledon alweer opdoemt. Volgens hem wordt dat toernooi op een veel te hoog voetstuk ge plaatst. „De waarde van Wim bledon wordt schromelijk over dreven. We spelen maar een maandje per jaar op gras. En toch vinden velen Wimbledon het belangrijkste toernooi van de wereld." „Dat gaat mij veel te ver. Maar misschien heb ik geen recht van spreken omdat het gras mij nu eenmaal niet ligt. Er zijn haast geen rallys, ik laat geen zweetdruppeltje. Ik heb een ander idee over tennis." dom van een steenrijke Ameri kaan, Robert Inanucci, die er vele miljoenen in heeft gesto ken om zijn collectie te verove ren. De 65e TT van Assen krijgt zelfs een koninklijke status. Prins Willem Alexander zal op de wedstrijddag aanwezig zijn. Net als voetbalkoning Pele trou wens, die op uitnodiging van de organisatie een kijkje in Assen komt nemen. In officiële functie als minister van Sport van Bra zilië. Want 'Assen' staat model voor de Grand Prix van Rio de Janeiro, die is opgekocht door Le van Dam Productions. Alle baancommissarissen die vol gend week de races in goede banen moeten leiden, worden in september overgevlogen. De Nederlanders mogen dan als coureurs geen rol van betekenis meer spelen, in de organisatie staan ze nog wel degelijk hun mannetje. Sampras speelt voor zijn coach LONDEN RTR Pete Sampras wint zijn tennis wedstrijden dezer dagen niet voor zich zelf. De Amerikaan behaalt zijn overwinningen vooral voor zijn coach Tim Gul- likson. Tijdens de Australian Open in januari werd bij de trai ner een hersentumor ontdekt. Sampras hoopt met zeges het herstel van zijn steun en toever laat te versnellen. Bij het gras- toernooi van Queens in Londen plaatste de voormalige nummer één van de wereld zich ten kos te van Johathan Stark voor de tweede ronde. Bij de Open Franse kampioenschappen in Parijs kwam Sampras niet ver der dan de eerste schifting. „Het is voor het eerst dat iemand die zo dichtbij mij staat, op deze manier tobt met zijn gezond heid", aldus de tennisser. „Ten nis is een fantastisch spel en ik vind het heerlijk om iedere wedstrijd te winnen, maar het is niet het belangrijkste in mijn le ven. Dat is mijn gezondheid." Sampras hoopt dat Gullikson zich door zijn overwinniningen wat beter gaat voelen. Een der de opeenvolgende titel op Wim bledon zou een goede opkikker voor de coach zijn. „Hij zou zich een stuk beter gaan voelen, want de laatste maanden liep het niet lekker. Als ik verlies voelt hij met mij mee en dat wil ik hem besparen." Een belang rijke concurrent voor Sampras op Wimbledon is Boris Becker. De Duitser, die het evenement drie maal won, had bij grastoer nooi van Queens geen enkele moeite met Danny Sapsford. Hij versloeg de hummer 248 van de wereldranglijst in 55 minuten met 6-16-1. Miriam Oremans bereikte bij het tennistoernooi in Birming ham de derde ronde. De num mer vier geplaatste Nederlandse won met 6-4 6-2 van de Japanse Nagano. Petra Kamstra redde het net niet. Ze verloor met 7-5 3-6 8-6 van de Amerikaanse Pam Shriver. Caroline Vis was niet opgewassen tegen de als derde geplaatste Amerikaanse Zina Garrison: 6-7 1-6 EIDEN GERT-JAN ONVLEE 'ooraf al had Irma van Seeters haar bedenkingen geuit over le plaatsing van het DEB1 op ie Merenwijk. „Dubieus", zo naakte de thuisspeelster duide- ijk dat haar klassering als pa lieren nummer twee op z'n 'j ninst met wat vraagtekens tp liende te worden omlijst. Gis- 3e eravond bleek dat de 25-jarige -eidse dat goed had ingeschat. J le 'sneuvelde' al tijdens haar lerste optreden, tegen Charlotte Zandbergen: 6-3, 2-6, 6-3. Een gang van zaken die de speelster van de Merenwijk niet lyfcnmiddellijk met een aantal rauma's zal hebben opgeza- leld. Omdat haar tien jaar jon- ;ere opponente van gisteravond :ich al in haar eerste B-jaar als :en aanwinst van het Leidse cir- n* suit doet gelden. Maar vooral v, imdat Van Seeters al lang door leeft dat er veel meer op de we- eld is dan tennis alleen. Op de laan er voor gaan, dat is geen :|J >unt. Maar daar houdt het dan lok wel een beetje mee op. Met int indere' woorden: je plaatsen 'oor de Masters is aardig, maar ils de planning van dat sloteve- lement van het seizoen dan vat slecht uitkomt, dan moet ■o'n toernooi maar wijken ook. hn Seeters zegde in het verle- |SJ len twee keer af voor het Mas- stej erstoernooi: „Ik vind tennis euk, zeker. Maar op vakantie >aan vind ik nog leuker, zelfs als er zo'n toernooi wordt ge speeld. Ook de voorbereiding op het u| iïeuwe toernooiseizoen stond vat Van Seeters betreft in het «der van vakantie. Een knap rn# irote vakantie waarvoor ze vier aar had gespaard, in dit geval, 'n maart van dit jaar keerde ze in Nederland terug na een we reldreis die haar en vriend Sij- men Moerman in dik zeven maanden door Azië, Australië en Nieuw Zeeland had gevoerd. „Een weréldervaring", weet Van Seeters die vanwege ziekte van haar moeder een kleine drie maanden eerdér dan gepro grammeerd huiswaarts keerde. „Vooral Indonesië was schitte rend. Een combinatie van na tuur en cultuur waar je niet op uitgekeken raakte." Leuke din gen voor de mensen, maar je gaat er niet beter van tennissen. Zeker niet als een vaste baan als assistent accountant bij het Noordwijkse Van Duyn Ra makers ook nog eens de nodige energie opslurpt. „Als je 's avonds de baan op gaat, ben je tegenwoordig soms gewoon moe", weet de binnenkort ook nog eens aan een studie regis ter-accountant beginnende Van Seeters. „Het valt me nog niet tegen hoe ik op dit moment tennis, maar dat het allemaal wat minder is, is wel duidelijk." Iets dat gisteravond tegen Charlotte Zandbergen tot uiting kwam. De winnares van vorig jaar pakte nog wel de tweede set, maar moest haar jeugdige tegenstandster in het beslissen de deel ver laten gaan. Waar door niet Van Seeters, maar Zandbergen in de kwartfinale de tegenstandster is van Rijns- burgse Barbara van der Gugten. Het was nauwelijks een echte tegenvaller voor Van Seeters, die deze week nog met Nelleke Weijermans dubbelt en volgen de week het toernooi van TEAN aandoet. Daarna verruilt de ten nisster het tenniscircuit weer even voor Italië. Want: tennis sen is leuk, maar op vakantie gaan is echt leuker. Zestien dubbels trekken zich terug WOUBRUGGE GERT-JAN ONVLEE Het 35+ dubbeltoernooi van Woubrugge kampt tijdens deze editie met nogal wat'fysieke te genslag. Tot nu toe moesten maar liefst zestien dubbels zich wegens lichamelijke klachten terugtrekken. Pijnlijke enkels, polsen, ruggen en armen die 'niet meer omhoog wilden' dwpngen de voor de helft ver nieuwde wedstrijdleiding tot de nodige walk-overs. Op die ma nier belandden Rob Vink en Jan van Winsen bijvoorbeeld zon der spelen in de kwartfinale. Terwijl er toch officieel twee partijen gepland stonden. Desondanks wenst de leiding van het open toernooi daar in Woubrugge niet te mopperen. Er mag dan wel eens een speler zoek zijn waar twee uur naar moet worden gezocht Qacques van Veen vertoefde overigens gewoon op het park), en er mo gen zich aan wat kwalen open baren die de wat oudere tennis sers sneller bezoeken dan het jongere volk - over het toernooi zelf behoeven ze daar in Wou brugge niet te klagen. Met 408 inschrijvingen en 250 partijen is het park deze week weer goed bezet en de lijsten voor de LD- circuit-onderdelen mogen er zijn. Ook al zorgde de splitsing tussen Cl en C2 30+ er dan voor dat die lijsten niet echt lang zijn en een koppel inmiddels zonder in actie te komen reeds de halve eindstrijd bereikte. Daarbij werden de weergoden in Woubrugge tot nu toe goed doorstaan. Zo werd tijdens de eerste toernooidag, die hele natte zaterdag, bijna het com plete programma nog afge werkt. En was het op zondag dermate druk dat sommige mensen dachten dat het al fina ledag was. Een gang van zaken die de wedstrijdleiding in Wou brugge er bijna van heeft over tuigd dat er deze week geen partijen in de hal behoeven te worden gespeeld. MVKV Het twaalfde Kuifhof-toernooi van MVKV telt dit jaar' drie on derdelen meer dan in de voor gaande uitvoeringen. De dub belende Dl 35-plussers hebben gezelschap gekregen van C2 30+ dubbelaars. Een omschakeling waar ze daar op de grens van Katwijk en Noordwijk geen spijt van hebben. Het niveau van het tennis ligt net even hoger en de gezelligheid heeft er bepaald niet onder geleden. Hoewel de sfeer op zondag wel even een kleine deuk incasseerde toen bleek dat onverlaten in het clubhuis hadden ingebroken en veel van wat los en vast zat ble ken te hebben meegenomen. In het 130 partijen tellende toernooi dat op de drie banen wordt afgewerkt, bereikten MVKV-ers Paul Kraan en Cor Parlevliet inmiddels de halve fi nales in het HDC. Bij de vrou wen plaatsten Dineke van der Plas en Thea de Groot zich daar al voor. D-mannen Fred Kroon en Roy Wijdh van Sikkens teken den voor een suprise door Pie- kaar en Kroon van Bollenpark te kloppen. De laatste combinatie stond wel niet officieel nummer één geplaatst (daar hebben ze bij MVKV gezien de prille staat van het toernooiseizoen niet aan gedaan), maar ze werden wel ver verwacht. De pot met de hoogste amusementswaarde werd in Katwijk tot nu toe in het GDD afgewerkt door Corry Cec- chi en Bas Ouwehand. Ze ble ven Hou waart en Bierman met 6-1,6-7 en 6-4 voor. CIRCUIT IN CIJFERS DE MERENWIJK HEB1: J, de Regt - H. van Schie 6-3, 6- 0; M. Kallenberg - W. van Tongeren 6-4, 6-0; E. Bolten - M. Seriier 4-6, 6-3, 6- 4. DEB1: R. Crama - F. de Boer 6-4, 6-0; C. Zandbergen -1. van Seeters 6-3, 3-6, 6-3; M. Griekspoor - N. Weyermans w.o.; M. Zonderop - M. Ten Berge 3-6, 6-1,6-1. HEC1: J. Hagemans - A. Stadt 6-4, 7-5. DEC1: K. Wilbrink-N. Visser 6-1, 6-1; M. Patiwael - A. van Cleef 6-4, 6-0. Irma van Seeters moest bij haar eerste optreden gisteren het tennistoernooi van De Merenwijk vaarwel zeg gen fotoloek zuyderduin Rabobank

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25