Den Haag houdt promotie in vizier Rockets kiezen kortste weg Sport Van Vossen en Van den Brom naar Turkije budgethotel ïist andere ïaam voor djax-stadion Schaatsers krijgen vijf kernploegen Oranje hockeysters mogen prijsschieten DONDERDAG 15 JUNI 1995 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-356463 Gorter stopt definitief utrecht Edwin Gorter heeft laten weten bij zijn besluit te blij ven om FC Utrecht de rug toe te keren. De spelbepaler heeft gis termiddag trainer Simon Kistemaker in een persoonlijk onder houd in Utrecht hiervan op de hoogte gesteld. Kistemaker was bijzonder teleurgesteld over het feit dat Gorter niet op zijn be slissing is teruggekomen. De coach vindt het vooral jammer dat hij niet de kans heeft gekregen om in het geval-Gorter met een schone lei te beginnen. Voorzitter Jan van de Kant van FC Utrecht kon gisteren nog niet zeggen welke stappen FC Utrecht nu verder gaat ondernemen. Formeel heeft Gorter nog een con tract dat twee jaar doorloopt. „We moeten het intern nog be spreken of we wel of geen actie in zijn richting ondernemen. Nu is het vakantietijd en nog geen sprake van verzaking", aldus Van de Kant Excelsior 'thuis' in Vlissingen rotterdam De Rotterdamse eerstedivisionist Excelsior wil vol gend seizoen een aantal competitiewedstrijden thuisspelen in Vlissingen. Excelsior wijkt vier duels uit naar het complex aan de Vlissingse Irislaan en wil daarnaast een groot gedeelte van de voorbereiding op het seizoen in Zeeland afwerken. Het initiatief voor de opmerkelijke verhuizing van Excelsior is uitgegaan van de sponsorgroep van FC Zeeland, dat al enkele jaren probeert het betaald voetbal in Zeeland nieuw leven in te blazen. Het is overigens nog niet geheel zeker dat de plannen door zullen gaan. De KNVB moet wel toestemmming verlenen voor de wed strijden van Excelsior in Vlissingen Irislaan. Pankratov zwemt wereldrecord canet» Denis Pankratov heeft woensdagavond in Canet en Roussilon het wereldrecord op de 200 meter vlinderslag met bij na een halve seconde verbeterd. De Russische zwemmer tikte in het 50-meterbad van de Zuidfranse plaats aan na 1 minuut en 55,22 seconden. Het oude record stond sinds 12 januari 1991 met 1.55,69 op naam van de Amerikaan Meivin Stewart. Hij zwom die tijd op het WK in Perth. Racestal Verstappen failliet londen Het Formule I-team van Simtek-Ford, waarvoor de Ne derlander Jos Verstappen dit seizoen uitkwam, heeft gisteren het faillissement aangevraagd. Dat betekent het voorlopige einde van de 23-jarige Limburger als Formule I-coureur. Verstappen staat wel nog bij Benetton-Renault, de renstal van wereldkam- pioen Michael Schumacher, onder contract als testrijder. Vol- ^gens team-eigenaar Nick Wirth is het bankroet terug te voeren op het uitblijven van toegezegde sponsorgelden. Afgelopen zon dag liet Simtek al verstek gaan tijdens de Grand Prix van Cana da. Verstappen nam tot nu deel aan vijf races. Slechts één keer bereikte hij de finish. Geesink kandidaat voor bestuur IOC Boedapest Anton Geesink heeft zich gisteren bij voorzitter Juan Antonio Samaranch kandidaat gesteld voor het bestuur van het Internationaal Olympisch Comité (IOC). De voormalige olym pisch judokampioen is sinds 1987 lid van het IOC. De Executive Board van het IOC, dat deze week in Boedapest vergadert, be staat behalve uit voorzitter Samaranch nog uit tien bestuursle den. Behalve Geesink hebben zich nog vier kandidaten gemeld om de Rus Smirnov op te volgen. i (Champions Trophy '97 in Australië !L_! De Internationale Hockey Federatie (IHF) heeft de or ganisatie van het negentiende toernooi om de Champions Trop hy toegewezen aan Australië. De wedstrijden hebben van 9 tot jl9 oktober 1997 in het Pines stadion in Adelaide plaats. Andere kandidaten voor de organisatie waren Duitsland (Berlijn) en Bel gië (Brussel). Het is de derde maal dat Australië optreedt als or ganisator van het toernooi, waaraan de beste zes landen ter we- reld deelnemen. In 1985 was Perth gastheer, in 1990 Melbourne. Beide toernooien leverden een Australische overwinning op. Gastheer Australië en Pakistan, als wereldkampioen, zijn reeds ;ekwalificeerd. De winnaar van de achttiende Champions Trop- ïy, die in september in Berlijn op het spel staat, plaatst zich eveneens voor het toernooi van 1997. De resterende drie plaat sen worden komend jaar bij de Olympische Spelen inAüanta verdeeld. Duitsland, Pakistan, Nederland, Australië, India en En geland zijn komend najaar in Berlijn de deelnemers. istanbul ap Ajacieden Peter van Vossen en John van den Brom hebben gis teren een contract van een jaar getekend met Istanbulspor, de club die zal worden getraind door Leo Beenhakker. Het Turk se persbureau Anatolia heeft dit bekendgemaakt. Het akkoord kwam dinsdagavond tot stand na besprekingen van beiden met clubvoorzitter Cem Uzan en geldt voor het seizoen 1995- 96. Bijzonderheden over de ver bintenissen werden niet ver meld. Istanbulspor nam vorige maand Beenhakker in zijn team op nadat de club erin was ge slaagd naar de Turkse hoogste divisie te promoveren. Been hakker zei op een persconferen tie op Istanbuls vliegveld Ata- turk dat de nieuwe aanwinsten ervoor moeten zorgen dat de club het komende seizoen op het hoogste niveau in de Turkse competitie zal kunnen mee draaien. Beenhakker reisde sa men met Van Vossen en Van den Brom terug naar Nederland om naar nog een derde Neder landse speler te zoeken, aldus Anatolia. Max Huiberts vertrekt defini tief naar Borussia Mön- chengladbach. De linkerspits van Roda JC was persoonlijk al een tijdje rond met de Duitse Bundesligaclub over een twee jarig contract. De-beide clubs bereikten woensdag een ak koord over de transfersom. De Kerkraadse club, die afge lopen seizoen als tweede ein digde achter Ajax, incasseert voor de getalenteerde aanvaller een bedrag van ruim twee mil joen gulden. Bovendien worden in het kader van de transfer twee onderlinge vriendschappe lijke wedstrijden gespeeld. Eén in Nederland en één in Duits land. Roda JC lijkt de selectie re delijk intact te kunnen houden, want alleen Babangida heeft zijn contract volgens algemeen directeur Kuijer nog niet ver lengd. Roda JC heeft zijn oog la ten vallen op Richard Roelofsen van MW. „We wachten op een antwoord uit Maastricht. We hebben een bod op Roelofsen uitgebracht. Met de speler-zelf hebben we nog niet gepraat", aldus Kuijer, die ook meedeelde dat Roda JC onderhandelt met een opvolger voor Huiberts. „Die gesprekken hopen we bin nenkort succesvol af te ron den", aldus de algemeen direc teur. Talan Jeffrey Talan blijft in Nederland voetballen. De 23-jarige spits van FC Den Haag, voor wie de Zwitserse club Grashopper be langstelling had, heeft een con tract getekend bij de eredivisie club Heerenveen. De verbinte nis geldt voor twee jaar. John Lammers heeft gisteren een tweejarig contract getekend bij Willem 11. De aanvaller van NAC, die zijn profcarrière bij de Tilburgse club begon, speelde eerder voor RKC, WV en het Franse Toulon. Willem II en de Bredase club hebben overeenstemming be reikt over de transfersom, maar willen de hoogte van het bedrag niet bekend maken. Drie spelers hebben hun contract met Wil lem II verlengd. Marc van Hin- tum en Jean Paul van Gastel te kenden voor drie jaar bij. Adrie Bogers heeft zijn handtekening gezet onder een tweejarige ver bintenis. Go Ahead blijft in eredivisie Den Haag is waarschijnlijk nog minstens vier doel punten en één overwin ning verwijderd van de ere divisie. De verdiende zege gisteren in het volle Zui derpark op MW (2-0) bracht de formatie van trainer Schoenmaker in de nacompetitie niet veel stappen verder dan het al was. den haag anp De Graafschap versloeg üiuis Heracles (2-1). De Doetinchem- mers hebben nog een beter doelsaldo, beide concurrenten treffen zaterdag een tegenstan der voor wie het seizoen is ge speeld. De geschiedenis van de nacompetitie leert wel dat won derlijke ontknopingen de we reld niet uit zijn. MW liet gisteren zien er niet helemaal met de pet naar te smijten. De formatie van Reker probeerde er in het Zuiderpark zeker iets van te maken. Maar hoe vaak Den Haag ook nog zal scoren in de nacompetitie, twij fels over de club op het hoogste niveau zullen blijven bestaan. Nergens in Nederland is de al tijd lastige aanhang welkom. Daarnaast is het de vraag of Den Haag kwalitatief op peil blijft, laat staan sterker wordt. Tot nu toe is de formatie van de volgend seizoen bij Dordrecht actieve trainer Schoenmaker met name in het nieuws door vertrekkende spelers. De Ro- mijn en Van der Laan gaan met Schoenmaker mee naar Dordt, Talan is rond met Heerenveen, Tebbenhof vertrekt waarschijn lijk naar Harelbeke. Voor Genti le is Groningen in de markt, NEC schijnt Koning wel een aardige speler te vinden. Vries- de tot slot stopt als professional. In de eerste helft bleek al dat Den Haag de wellicht noodza kelijke monsterscore niet was gegund. Het kwam meer door onfortuin dan door de afwezig heid van de zieke schutter Van Den Haag-speler Van Schijndel probeert tegenstander Kolmschot de doorgang te beletten. der Laan. Talan kreeg een fraaie kans, maar stuitte op doelman Van Duinhoven. Va banque-spel van trainer Lex Schoenmaker bracht Den Haag na de rust wel het ge wenste resultaat. Hij offerde twee middenvelder voor even- zovele aanvallers. Eén daarvan, Boereboom, maakte uit een pass van Talan het bevrijdende doelpunt. Hoogendorp maakte de tweede. Huurling Uitgerekend huurling Frank Wijnhoven, die aan het einde van het seizoen De Graafschap moet verlaten, heeft de Doetin- chemse ploeg op de weg naar de eredivisie gehouden. In een van Achterhoekse zijde erbar melijk slechte wedstrijd op De Vijverberg in Doetinchem bracht hij met zijn treffer in de j 78e minuut zijn ploeg op de rand van promotie. De Graaf schap moet zaterdag het duel in Maastricht tegen het reeds uit geschakelde MW winnen om na drie jaar weer in de eredivi sie te komen. De opening van het duel was uiterst nerveus. De Graafschap maakte geen mo ment de koppositie waar. De ploeg van trainer Körver miste de aanwezigheid van belangrij ke spelers zoals laatste man Oosterhuis, topscorer Van de Brink en aanvaller Victoria. De opbouw verliep dramatisch. Heracles kon of wilde niet profiteren van de nervositeit bij de tegenstander. Met uitzonde ring van Krüzen, die afwisse lend op het middenveld en in de aanval speelde, toonde nie mand enig vernuft. Scheidsrechter Van Dijk toon de geen clementie toen Breet- veld aan het shirt werd getrok ken door Wiggers. Breetveld be nutte de penalty. Ook in de tweede helft deden de Doetinchemmers niet wat de bijna 8000 toeschouwers had den verwacht. In plaats van de wedstrijd te controleren gaven ze het duel in handen van Hera cles, dat met die situatie aan vankelijk nauwelijks raad wist. Het gevolg was een treurig schouwspel. Vanuit het niets frommelde Folkert Velten in de 65e minuut de gelijkmaker langs doelman Olyslager. Hera cles was de betere ploeg, maar De Graafschap scoorde. In de 78e minuut liet doelman Van Beerthuizen een schot van Lukassen los, de bal rolde tegen de paal, waarna Van Schijndel hem teruglegde op de inlopen de Wijnhoven: 2-1 Groep B De afgang naar de eerste divisie is Go Ahead Eagles bespaard gebleven. Alleen die vernede ring overigens, want verder was het voetbal van de Deventer for matie, die met 3-2 bij AZ won, in de nacompetitie wel een af gang. Decheiver ontbrak in de uitwedstrijd tegen AZ, dat de kans op promotie allang ver speeld had. Go Ahead had in Alkmaar desondanks geen pro blemen met doelpunten maken, maar scoorde verdedigend op nieuw een onvoldoende. In het eerste half uur kwam de opper machtige ploeg van Fafié door treffers van Schenning en De Gier tweemaal op voorsprong. AZ kwam in dezelfde periode maar twee keer in de buurt van Eagles-doelman Hiele, maar was wel net zo doeltreffend. Mutsaers (uit een strafschop) en Van Dam scoorden tegen. Eagles was de kluts kwijt, AZ werd steeds feller. De eredivi- sionist was onmiskenbaar beter, maar wist dat af en toe nog be ter te verbergen. De winnende treffer van Michels, halverwege de tweede helft, was terecht Eagles vierde bedeesd feest, de ereronde werd gestrompeld. Excelsior en WV spelen ool« komend seizoen in de eerste di visie. Het treffen tussen beide ploegen bleek van geen beteke nis meer toen op Woudensteir bekend werd dat Go Aheac Eagles bij AZ had gewonnen er daarmee het verblijf in de eredi visie prolongeerde. Excelsior maakte in elk gqva nog wel de indruk te geloven ir de minimale mogelijkheid ko mend seizoen een klasse hogei te spelen. De Limburgers kwa men zelden voor het Rotter damse doel en legden zich na dat Excelsior op 2-0 was geko men door goals van Boateng er Koenen bij de nederlaag neer Voor de Rotterdammers was he een revanche voor de nederlaag van 0-3, eerder in Venlo. WSTERDAM ANP et Amsterdamse cultureel entrum en budgethotel Arena eeft woensdag in een kort ge- ing geëist dat het nieuwe Ajax- adion volgend jaar niet wordt ■opend onder dezelfde naam. In het in Amsterdam-Zuid- Dst verrijzende sportpaleis, dat maart tot Amsterdam Arena erd gedoopt, worden naast Detbalwedstrijden ook andere ulturele manifestaties gehou- en, zoals popconcerten en mgressen. De directeur van Arena, P. Jermanides, vreest dat bij het ubliek verwarring ontstaat als p 'twee lokaties zijn met dezelf- ,t: e naam, waar deels dezelfde venementen plaatshebben, rena, op de hoek van de Mau- tskade en de 's Gravesande- raat, is een multifunctioneel )mplex. Het beschikt over on- meer een hotel, restaurant i zalen voor popconcerten en 'rgaderruimten. De advocaat van de eisende artij, mr. Th. van Engelen, ees er op dat het cultureel antrum, dat in 1992 door de jormalige minister van WVC 'Ancona werd geopend, al lim 300.000 gulden heeft geïn- ïsteerd in bewegwijzering en en internationale reclamecam- agne. Advocaat mr. H.J. Boukema in Stadion Amsterdam N.V. )erde aan dat 'arena' een 'ortnaam is die precies weer- eft waar het bij het sportpa- '•s omgaat. Bovendien kan een aam niet worden gemonopoli- 'erd, zo zei hij. Boukema zei erder dat de twee instellingen 'et dezelfde naam elkaar niet tllen bijten. HOUSTON JAN VAN DER NAT De Houston Rockets hebben gekozen voor de kortst mogelij ke weg en daarop was geen plaats voor de Orlando Magic. Via een superieur overwicht in het vierde duel, die een 113-101 zege opleverde werd een op merkelijk seizoen afgesloten. Eigenlijk had niemand dit jaar rekening gehouden met de Roc kets, kampioen of niet. En toen ze zich slechts met moeite als zesde in de Western Conference plaatsten voor de play-offs, leek het kwestie van één of hooguit twee ronden. Maar het pakte allemaal an ders uit. Gewapend met de slo gan 'We are the champions, and champions just don't die' wer den achtereenvolgens Utah (3- 2), Phoenix (4-3) en San Anto nio (4-2) uit de weg geruimd. Allemaal ploegen met 59 of meer overwinningen in het re guliere seizoen van 82 duels. Daar hadden de Rockets echter geen boodschap aan. Er werd gepiekt op de mo menten dat het moest. In het beslissende vijfde duel tegen Utah en in wedstrijd zeven te gen Phoenix. Bovendien had den de Rockets daarbij dat klei ne beetje geluk dat topploegen plegen af te dwingen. Het was daarnaast uiterst curieus dat de Rockets juist in uitwedstrijden het meeste succes hadden. In de eerste helft werd er goed gespeeld, werden ook de drie punters raakgeschoten. En tot halverwege het vierde kwart bleef de Magic in de wedstrijd. Maar opeens werd er geknoeic dat het een lieve lust was. Er dat kan dus niet, zeker niet te gen de Rockets, magistraal ge leid door Hakeem Olajuwon die 35 punten maakte, 15 re bounds pakte en Shaquille O'N eal in zijn zak stak. Er werd on middellijk een gat van tien pun ten geslagen en de rest was eer formaliteit. The Summit trilde op zijr grondvesten en toen het feesi binnen langzaam wegebte werd het buiten voortgezet. Ir auto's, want dat is de enige ma nier om je in Houston te ver plaatsen. Nou ja, normaal ge sproken dan. Vannacht au* niet, want tot in de kleine uur tjes zat de hele stad potdicht Maar voor één keer vond nie mand dat erg. amersfoort Vreugde in het Nederlandse kamp na weer een doelpunt tegen Zweden. AMSTELVEEN ANP Voor het Nederlands vrouwen hockeyteam was het eerste duel van het Europees kampioen schap een oefening in prijs schieten. Zweden werd in Am stelveen met 10-0 verslagen. El len Kuipers werd met vijf doel punten meteen serieus kandi daat voor een persoonlijke tri omf, die van topscorer van het toernooi. Het sierde het Nederlands team dat het het enorme krachtsverschil in zulke duide lijke cijfers uitdrukte. „Als het bij 3-0 of 4-0 was gebleven, had den we een katterig gevoel ge had", zei coach Tom van 't Hek. „We konden alleen maar verlie zen. Dat is niet gebeurd." Tot zover de tevredenheid. „Het worden lange dagen." Neder land speelt op doordeweekse avonden telkens om 20.00 uur. Het Nederlands team had in theorie een zwakke tegenstan der verwacht. Maar zo zwak, was toch even lastig te bevatten. Kuipers maakte na twee minu ten 1-0, maar die stand bleef ruim een kwartier ongewijzigd. Zowaar een Zweedse kans, ver knoeid door Gustafsson, deed de ploeg weer realiseren met meer dan een zomeravonds oefenpotje bezig te zijn. De aanwijzingen van Van 't Hek; 'meer tempo', werden op gevolgd en de doelpunten kwa men haast vanzelf. Waarbij Kui pers bewees dat vriend Van 't Hek haar terecht bij de selectie terug vroeg. Zij bezit de gave op de juiste momenten op de juiste plaatsen te staan. De 5-0, haar derde, verdiende bovendien een schoonheidsprijs. Met een sub tiele backhand-beweging schoof ze de bal langs keepster Andreasson. Nederland leidde bij de rust met 7-0. Reden genoeg voor Van 't Hek om in de tweede helft de wisselspeelsters in het veld te brengen. Het kwam de concentratie niet ten goede. „Uit negen strafcorners maar twee doelpunten", zo zag de coach ruimte voor verbetering. De 9-0, waarmee titelverdedi ger Engeland het toernooi ten koste van België had geopend, werd drie minuten voor tijd overtroffen. Invalster Donners maakte de 10-0. Nederland-Zweden 10-0 (7-0) 2. Kui pers 1-0, 18. De Ruiter 2-0 (sc), 20. Steenberghe 3-0, 25. Kuipers 4-0, 27. Kuipers 5-0, 28. De Ruiter 6-0 (sc), 33. Kuipers 7-0, 39. Kuipers 8-0, 51. De Ruiter 9-0,67. Donners 10-0. Scheidsrechters: Löwenstein (Dui) en D'Alberto (Ita). Nederland: Toxopeus; Appels, Van den Boogaard (53. Vossen), Holsboer en Derks (36. Plesman); Lewin, Kooien (36. Donners) en Steenberghe: Teeu- wen (53. Van der Wielen), Kuipers en De Ruiter. Het bondsbestuur van de schaatsbond (KNSB) heeft inge stemd met de vorming van vijf kernploegen. De schaatsers, die vorig jaar al hadden .aangedron gen op meer formaties, krijgen komend seizoen daarmee ein delijk hun zin. Het sectiebe- stuur ad interim voor het lange baanschaatsen maakte gisteren de samenstelling van de selec ties bekend. Rintje Ritsma, Falko Zandstra, Bart Veldkamp, Martin Hersman, Ids Postma en Jeroen Straathof vormen de ploeg allround/lange afstand. Opvallende afwezige in deze groep is Gianni Romme. De voor Zuidholland uitkomende rijder eindigde bij NK allround op de vijfde plaats. „We hadden maar zes plaat sen voor de kernploeg", vertel de Jan Groot, woordvoerder van het sectiebestuur „Romme is de zevende man, dus als er om welke reden dan ook iemand af valt, neemt hij die plaats in." De allround/lange-afstand- ploeg bij de vrouwen kent wei nig verrassingen. Het team be staat uit Annamarie Thomas, Tonny de Jong, Carla Zijlstra, Barbara de Loor, Marianne Timmer en Sandra 't Hart. In de mannenploeg voor de sprint en de middenafstand zijn Gerard van Velde, Jakko Jan Leeuwangh, Jan Bos, Arjan Schreuder, Erben Wennemars en Niels Greidanus opgenomen. De laatste twee rijders zijn nieuw. Het tweetal komt uit de opleiding sprint. Deze ploeg is opgeheven. Bij de vrouwen heeft Sandra Zwolle eindelijk een definitief plaatsje in de kernploeg ver overd. Dit jaar verbeterde ze in Calgary het Nederlands record op de 1000 meter. De ploeg be staat verder uit Christine Aaf- tink, Leontine van Meggelen, Andrea Nuijt, Judith Straathol en Linda van Oosten. Jong Oranje maakt de vijf kérnploe- gen compleet. Het sectiebestuui ad interim heeft Renate Groen- wold, Frouke Oonk, Sandra de Ronde, Tijn Ponjee, Floor van Slochteren, Marja Vis, Bob de Jong, Jochem Uytdehaage, Rail Bekers, André Vreugdenhil, Gijs Buitelaar en Jelmer Beulen- kAmp geselecteerd. Terugkeren De kernploegleden hebben op verzoek van het sectiebestuur voorlopig positief gereageerd op hun uitverkiezing. „Maar voor we definitief binnen de bond gaan schaatsen, moet eerst het voltallige sectiebestuur terugke ren", aldus Veldkamp. „Het ziet er nu wel gunstig uit, maar we willen eerst afwachten of het bestuur echt terugkomt. Als dat niet gebeurt, is het moelijk weer in de kernploeg te stappen."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23