Ri ertrouwelijke brieven ijnwoude op vuilnisbelt Geiten zijn net wielrenners Ouders voeren actie voor behoud experimentele school Rijn Veenstreek Dorpsraad Stompwijk gekant tegen afsluiten Markseweg Leimuiden weer in feeststemming Barbecuen tijdens de Kaagweek Als u niet' van rommel houdt, adviseren wij een SieMatic. JNDERDAG 15 JUN11995 CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 )ief twee keer opgepakt fflen aan den run Een 25-jarige Alphenaar is gistermiddag n-ee keer betrapt op diefstal. Rond elf uur werd hij in winkel- >ntrum De Aarhof aangehouden met een gestolen strijkijzer, ond drie uur werd de politie gebeld door een bewoner van de ijamantlaan, die een inbreker in zijn huis vasthield. De 25-jari- f werd andermaal door de politie opgehaald. Jereedschap gestolen phenaan den run» Uit een trekker met oplegger die geparkeerd ond op de Anthony van Leeuwenhoekweg in Alphen is gister- liddag voor meer dan 10.000 gulden aan gereedschap gestolen, et gereedschap was eigendom van een bedrijf uit Zaandam. stompwuk dorith ligtvoet De Stompwijkse Dorpsraad is tegen het invoeren van eenrichtingverkeer tijdens de spits op de Markseweg bij Wilsveen. De raad vreest dat met name Zoetermeerse automobilisten zullen uitwijken naar de Meerlaan, Dr. van Noorstraat en de Stompwijkseweg. De verkeers drukte en onveiligheid in Stompwijk nemen hierdoor toe. De verkeersmaatregel zorgt ervoor dat met name Zoetermeerse automobilisten tussen zeven en negen uur 's ochtends niet meer via Wilsveen naar Leidschen- dam kunnen rijden. Tussen vier en zes uur 's middags geldt de maatregel in omgekeerde richting. De gemeen te Leidschendam hoopt hiermee de verkeersveiligheid voor omwonenden te verhogen en de verkeersstroom door het oude centrum in te dammen. Stompwijkers zijn echter niet blij met het instellen van eenrichtingverkeer tijdens de spits. „Dit leidt tot sluipverkeer door Stompwijk. Nu al komt er te veel ver keer op de Dr. van Noorstraat en het wegdek is veel te slecht om straks ook nog eens al die extra auto's te ver werken", verklaart dorpsraadslid B. van Bemmelen. In de Dorpsketting die huis-aan-huis in Stompwijk wordt bezorgd, keren leden van de raad zich samen met nog een aantal Stompwijkers tegen de maatregel. Het blad bevat een voorgedrukt bezwaarschrift, dat on der meer bij leden van de Dorpsraad kan worden inge- regio leiden leverd. HSL-platform verzamelt foto's De tegenstanders hopen door het indienen van be zwaarschriften vooral tijd te kunnen winnen. Als de verbindingsweg van Zoetermeer via de nog te bouwen nieuwbouwwijk Leidschenveen naar de A4 klaar is, kan deze weg (de N469) het verkeer vanuit Zoetermeer naar Den Haag verwerken. Ook de gemeente Zoetermeer heeft al aangekondigd om voor 9 juli tegen de verkeersmaatregel bezwaar te maken. Het Platform Hogesnelheids trein Nederland heeft de in zendtermijn van foto's voor het foto-protestalbum verlengd tot 2 juli. Regiobewoners kunnen een foto inleveren waarop hun kostbare en dierbare plekken of landschappen staan, die moge lijk verdwijnen door de HSL'. Voor informatie: 01712-8375. jrtrouwelijke brieven van burgemeesters van Ha- irswoude en later Rijn oude zijn opgedoken op n vuilstortplaats in Am- rdam. Het gaat om cor- spondentie tussen de irgemeesters en de pro- ïcie Zuid-Holland over geschiktheid van sollici- nten voor een burge- eesterspost. iwoude patrick meershoek brieven, opgemaakt tussen 18 en 1992 zaten in kantoor- •ubilair dat twee maanden eden bij de ingebruikname de nieuwe vleugel van het neentehuis is afgedankt. De nwoudse loco-burgemeester Hoogendoorn-Oskam be urt het naar buiten komen de vertrouwelijke brieven, vermoed dat het dossier er- is achter een lade van een reau terecht is gekomen. Het spijtig dat de informatie op se manier op straat is beland" H aldus wethouder Hoogen- om. )at is ook de reactie van de 31 ivincie Zuid-Holland. „De kken zijn vertrouwelijk. Er je itaan geen voorschriften voor behandeling van dergelijke armatie, maar een overheid (ft natuurlijk altijd de verant- d ordelijkheid om er voor te rgen dat de gegevens in huis ti (ven", zegt een woordvoerder de provincie. lirenruzies gevonden materiaal geeft icht in het verloop van de k licitatieprocedure voor enke burgemeesterschappen, die 'eder strikte geheimhouding u ïoren te worden afgehan- d. Van drie kandidaten is de ;eheten staat van inlichtin- aanwezig, een vragenlijst door de sollicitanten dient j| worden ingevuld. Bij de vra- lo ilijsten zijn ook adviezen ge- diegd van de opeenvolgende rgemeesters van de gemeen- die de commissaris van de Burgemeester J. van derSluijs. koningin op zijn verzoek onder meer informeren over goede en slechte karaktereigenschappen van de kandidaten. Een inwoner van Hazerswou- de solliciteerde in 1990 naar de post van burgemeester in Zee- wolde. De toenmalige burge meester J. van der Sluijs (tegen woordig eerste burger van Noordwijk) gaf commissaris van de koningin Schelto Patijn in een brief van 15 mei 1990 het advies o.m niet in zee te gaan met de kandidaat. Volgens de burgemeester beschikte de man, een 'hardwerkend ambte naar met goede organisatori sche talenten', niet over vol doende bestuurlijke en ambte lijke ervaring en maatschappe lijke betrokkenheid voor de functie van burgemeester. Opvallend is het harde oor deel van de burgemeester over de leefwijze van de kandidaat. Hij schrijft: „Het echtpaar leeft met een aantal buren in een voortdurende situatie van on min. Dit vloeit voort uit de be hoefte van de heer X. om zich normstellend naar zijn buren op te stellen, die daar niet van gediend zijn. Daarbij komt dat mevrouw X. snel het conflict zoekt, ook als daar weinig aan leiding toe bestaat. Het gevolg is een reeks van burenruzies, waarbij enkele malen de politie is betrokken". Ter illustratie heeft de burgemeester een aan tal dagrapporten van de politie bij de brief gevoegd. Het oordeel van de burge meester is vernietigend. „Daar bij komt dat X. behept is met een grote stelligheid en het ver mogen mist om samenbunde lend op te treden. Het optreden van zijn echtgenote vormt ook een risico bij het vervullen van een openbare functie". De brief aan de commissaris van de ko- nigin sluit af met een weinig verrassende conclusie: „Ik moet vaststellen dat de heer X., noch de samenleving, gediend zijn met een eventuele benoeming van de heer X. tot burgemees ter". Aan de brief zit voor intern gebruik nog een memobriefje vastgeplakt, verwijzend naar de aanstaande gemeentelijke her indeling: „Belangrijk! De kans bestaat dat de heer X. zich tot een nieuwe burgemeester zal wenden om een wijziging van het advies te bewerkstelligen". Burgemeester Van der Sluijs was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. Burgermoeder Voor een inwoonster van Bent huizen waren de druiven ook zuur. Zij solliciteerde in 1992 naar de functie van burgemees ter van jacobswoude. In de briefwisseling tussen de Rijn- woudse eerste burger M. Boelen en de commissaris van de ko ningin komt zij naar voren als te licht voor de baan. „Hoewel zij over voldoende organisatori sche en leidinggevende capaci teiten beschikt, heeft zij, mede door haar tekort aan bestuurlij ke ervaring in het praktische politieke vlak een idealistisch beeld van het ambt", schrijft de burgemeester. „Jacobswoude echter is met al zijn problemen voor haar te hoog gegrepen en derhalve niet geschikt", gaat de brief verder. Zonder hoop hoeft de kandida te niet te zijn, zo blijkt uit de af sluiting. „Ik ben van mening, dat zij voor een kleine gemeen te (5000 inwoners) een goede invulling aan het ambt zou kun nen geven, zeker als er in colle ge bestuurlijke ervaring zit. De eisen, die dan aan het ambt worden gesteld, geven haar de kans zich verder bestuurlijk te ontplooien en haar capaciteiten als 'burgermoeder' in te zetten", luidt het oordeel van de burge meester. leimuiden Vier dagen staat de kermis bij het gemeenschapscentrum Het Spant in Leimuiden voor het jaarlijkse feest in het dorp. Naast de botsautootjes, de schiettenten en het rad van avontuur staan ook nog andere activiteiten op het programma. Vanavond wordt een wielerronde verreden, morgen is er een trimloop en zaterdag de jaarmarkt, waarbij de Acacialaan en de leplaan vol met kraampjes staan. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Voor het eerst keuring in Koudekerk v odegraafse fwond bij „Janrijding le& aan den run 52-jarige Bodegraafse is gis- lorgen bij een aanrijding op auising van het Goedse Rij- en de J.C. Hoogendoorn- in Alphen gewond geraakt aar gezicht. De vrouw ver- [)de geen voorrang aan een rechts komende auto. Be- 'e de twee auto's, raakten bij aanrijding twee verkeerspa- en een boom beschadigd. warmond zien is. Zaterdag kan er worden deelgenomen aan een bosloop door het Bos van Krantz en is er kin- dermarkt in het park. Aan het eind van de mid dag organiseert de vereniging Het Oude Raadhuis een frans terras op het pleintje bij de pomp en 's avonds is in het park het traditionele Groot Bil- lenprikkersfeest. Andere hoogtepunten zijn de ringrijderij op zondag, maandag de wielerronde en dinsdag tot slot de touwtrekwedstrijden. De kermis op de Baan is tijdens de hele Kaagweek geopend. Met een barbecue in park Groot Leerust en een kermis op de Baan, begint op vrijdag 23 juni de 'droge' Kaagweek in Warmond. Burgemeester G. van der Wel geeft 's avonds om zeven uur offi cieel het startsein in het gemeentehuis, waar ook de Sloepie-wisselprijs en de Warmondse sport- prijs worden uitgereikt. De Kaagweek duurt tot en met dinsdag 27 juni. De Harbour Jazz Band speelt vrijdagavond in park Groot Leerust, waar om elf uur vuurwerk te koudekerk aan den run kees van kuilenburg Vroeger werd de geit de koe van de armen genoemd. Nu worden de dieren hoofdzakelijk als lief hebberij gehouden. Al vraagt dat wel veel inzet van de eige naar. Vooral als zijn geiten eens in de zoveel tijd worden ge keurd. In het Koudekerkse Hof stedepark staat zaterdag een traditionele geitenkeuring op het programma. Voor de eerste keer in het dorp. Een activiteit van de geitenfokvereniging Ons Doel uit Hazerswoude/Koude kerk. Keurmeesters Organisator van het evenement is Teun van der Meijden. De Koudekerker verwacht zo'n honderd geiten. Witte, bonte en Toggenburgers. De vereniging heeft niet alleen leden uit beide dorpen, maar in de gehele re gio. „Vroeger hadden veel dor pen een eigen vereniging, maar dat neemt duidelijk af. Zoals in Zoeterwoude, waar de club is opgeheven. Daardoor groeit on ze vereniging nog steeds", legt de Koudekerker uit. In het Hofstedepark is zater dagmorgen veel te zien. Vanaf de kleintjes van zo'n maand of drie tot de oudere dieren. De geiten worden beoordeeld door drie keurmeesters. „Keurmees ters die door de landelijke bond worden toegewezen. Het mo gen geen mensen vanuit ons district zijn. Dat is om vriend jespolitiek te voorkomen. Dat komt jammergenoeg wel eens voor. Daardoor verziek je de sfeer op zo'n dag", weet Van der Meijden uit ervaring. De Koudekerker - sinds een jaar of vier actief als geitenfok- uiker stierf -btuurlijke dood jen aan den run» 'Het doel was aan te tonen dat apart onderwijs nodig is, dat doel is bereikt' politie gaat ervan uit dat de jarige duiker die dinsdag- nd in Alphen om het leven m een natuurlijke dood is orven. Uit onderzoek van de eidsinspectie is komen vast (A taan dat de persluchtappa- iur die de man van zuurstof est voorzien naar behoren ctioneerde. Bij de berging het slachtoffer had de man persluchtmasker nog op en ner nog voldoende zuurstof wezig. De man, die werk- mheden uitvoerde in de ef- ntleiding van de nieuwe '•waterzuivering aan de Jdse Schouw, is waarschijnlijk 'dpleden aan een hartinfarct. alphen aan den run ruud sep Drie leerlingen telt de school en als de ou ders voor 15 juli geen 45.000 gulden bij el kaar hebben gesprokkeld, gaat de Alphense Söderberghschool aan het eind van dit schooljaar dicht. De ouders zijn daarom op zoek naar sponsors, met als doel de school in elk geval nog één jaar open te houden. Over een jaar hebben de leerlingen vol doende taal- en spraakonderwijs om zich in het gewone onderwijs redelijk te kunnen redden. De Söderberghschool is een experimen teel schooltje voor kinderen met een dy- sphatische ontwikkeling. „In het ergste ge val houdt dat in dat er helemaal geen geluid uit ze komt. In het geval van Folkert is het zo dat hij wel veel praat, maar dat het in houdelijk weinig voorstelt", vertelt de Wou- brugse Irene van Bienema, moeder van de 9-jarige Folkert. Dysphatische leerlingen belanden over het algemeen op scholen voor zeer moeilijk lerende kinderen (ZMLK- scholen). In veel gevallen horen de leerlin gen daar niet thuis, weet Van Bienema. „Maar omdat ze zich absoluut niet uit kun nen drukken, scoren ze niet op tests waar mee het schooltype wordt vastgesteld. Dus worden ze naar het ZMLK verwezen." Vol gens voorzichtige schattingen zijn er in Ne derland zo'n 15.000 dysphatische kinderen. Het Alphense mini-schooltje is in 1992 opgericht op initiatief van een paar ouders van dysphatische kinderen en is onderge bracht in een lokaal van de openbare basis school De Hobbitburcht aan de Batenstein. De kosten van de school (75.000 gulden per jaar) werden betaald door de ouders en een paar sponsors. De school werd door het mi nisterie van onderwijs niet erkend - de school werd dus niet gesubsidieerd - maar wel gedoogd: een dagelijks bezoek aan de school gold als de vervulling van de leer plicht. Het schooltje was een succes. Van Biene ma: „Het doel was aan te tonen dat apart onderwijs voor deze groep nodig is. Dat doel is nu bereikt. Volgend jaar begint een nieuwe spraak-taalschool in Almere met een aparte klas voor dysphatische kinde ren." Met het bereiken van het doel verviel voor de meeste financiers de aanleiding om bij te dragen aan de school. De Söderbergh school dreigt aan het eigen succes ten on der te gaan. Dat het binnenkort is afgelopen met de school, kunnen de ouders wel begrijpen. Maar als de school te snel wordt opgeheven vallen de kinderen tussen wal en schip, en dat kan de bedoeling niet zijn. De school in Almere biedt om twee redenen geen alter natief: deze school begint pas in 1996 en gaat dan nog alleen van start met leerlingen van vier jaar. En omdat de leerlingen na één a twee jaar aangepast onderwijs nog onvol doende kunnen lezen en schrijven, zullen ze in dit stadium gewoon terug moeten naar de ZMLK-school. Eén jaar extra en de drie hebben voldoen de bagage op taalgebied om door te stro men naar een wat hoger schooltype: een MLK- of LOM-school. „Zodat ze in de toe komst iets meer kunnen bereiken dan een plaatsje op de sociale werkplaats. Na een ZMLK-school is zelfs dat al moeilijk", aldus Van Bienema. In een poging de school nog één jaar open te houden zijn de ouders een actie be gonnen om geld bij elkaar te krijgen. Zelf betalen zij al een flinke ouderbijdrage van vijf procent van hun brutoloon. Óp dit mo ment is er voor volgend jaar nog een tekort van 45.000 gulden. Verschillende sponsors hebben bij elkaar al zo'n 10 tien mille toe gezegd. Giften zijn welkom op rekening 83.28.11.939 van de VSB-bank Amsterdam, ten name van de stichting Steun Stidyso, onder vermelding van 'schooljaar '95/'96'. Bij SieMatic maken ze niet alleen prachtige, degelijke en perfekt atgewerkte keukens, ze maken ook prima planningen. Daardoor is het voor ons mogelijk om uw nieuwe SieMatic keu ken helemaal kompleet en dus kookkiaar te installeren m maximaal 5 werkdagen. Dat bete kent voor u dat u slechts enkele dagen 'in de rommel zit'. En ook dat valt mee, want onze vakmensen werken snel en schoon. Ook bi) eventueel sloop- en breekwerk. En ze kunnen sto'zugen als de beste 't Liefst een SieMatic. GOEDHART «BOUWHUIS SieMatic Keukencenter Leiderdorp 0e*fJ'flJlM»n iriMnosj *an 13.00 tc MeuDeCfcfl 3. 23S3 EX L*d«dorp. li ker - was vorig jaar zeer succes vol op de Leidse Vebo. Een van zijn geiten behaalde een van de kampioenstitels en werd tevens algemeen kampioen op die dag. De dochter van de prijswinnen de geit werd daarnaast reserve kampioen. Eten Maar of hij ook zaterdag weer zoveel succes zal hebben, is nog maar de vraag. „Er zijn er meer die hele mooie geiten hebben. Geiten zijn wat dat betreft net wielrenners. Uitgekiend eten en een goeie verzorging. Niet voor niets zijn we 's morgens om half zes al bezig met het verzorgen van de dieren. Niet alleen omdat we goed voor de dag willen ko men, maar ook omdat we van onze geiten houden", legt Teun van der Meijden uit. De keuring begint om half tien en duurt tot ongeveer half een. De toegang in het 1 lofstedepark - naast de sporthal Ridderhof - is gratis. Celstraf voor cocaïnedealer uit Alphen alphen/den haag persbureau cerberus Een poging tot zware mis handeling en het dealen van harddrugs is een 22-jarige Al phenaar op vijftien maanden celstraf komen te staan. De Alphenaar moest twee weken geleden bij de meer voudige straflcamer van de Haagse rechtbank terecht staan, maar hij kwam niet opdagen. Zijn zaak werd toen bij verstek behandeld. Hem werd ten laste gelegd dat hij zijn broer met een schaar achterna zou zijn ge rend door zijn woning. De Alphenaar ontkent dat. Maar behalve de broer van de verdachte, bevestigde ook een getuige dat een en ander zo gegaan was. Bij een inval van de politie vond de politie cocaïne en heroine in de wo ning. De vriendin van de 22- jarige verklaarde dat deze als drugdealer fungeerde in de buurt. Ook 'klanten' meld den een en ander aan de po litie. Officier van justitie, mr. M. Rutgers, had twee weken ge leden dezelfde straf geëist.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21