Leidsch Dagblad 'Dumpen van Brent Spar onnodig' Zeker tien doden bij aardbeving Griekenland Agressieve kauwen maken Leiden onveilig Ingrijpende reorganisatie bij Spoorwegen BBL: 071-128030 Politie laat onveilige bedrijven links liggen GOED NIEUWS DONDERDAG 15 JUN11995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40799 LOSSE NUMMERS 1,65 Negentien Fransen vermist ATHENE Rtr-DPA Zeker tien mensen, onder wie - twee Franse toeristen, zijn vanmorgen omgekomen door een zware aardbeving die de Griekse provincie Folds en de noordelijke Peloponnesus heeft getroffen. Zo'n negentig mensen worden nog vermist of liggen onder het puin van een ingestort apartementen- complex in het aan de Golf van Korinthe gelegen kust- plaatsje Aiyion en een daar vlakbij gebouwd toeristenho tel. Negentien Fransen zijn spoorloos. In het ingestorte hotel Eliki verbleven 158, meest Franse, toeristen. Brandweerlieden en politie werken met man en macht in de puinhopen op zoek naar overlevenden. Bulldozers en kraanwagens zijn ingezet om betonblokken te verwijderen. De voormalige verdiepin gen liggen als pannekoeken op elkaar. Ziekenhuizen in de omgeving zijn in gereedheid gebracht om gewonden op te nemen. Volgens de ANWB bevinden zich onder de slachtoffers geen Nederlan ders. De beving, waarvan het epicentrum lag in de Golf van Korinthe, op ongeveer 145 ki lometer ten westen van Athe ne, had volgens het seismolo- gish instituut van Athene een kracht van 6.1 op de Schaal van Richter. De beving werd in vrijwel het hele land ge voeld en veroorzaakte behal ve in Aiyion in het noorden van de Peloponnesus, paniek en schade in plaatsjes op het vasteland als Itea, Galaxidi en Eratini. In grote delen van het Griekse vasteland en op het Peloponnesische schiereiland vielen de stroomvoorziening en de telefoonverbindingen uit. Met name in Galaxidi is de materiële schade groot. Uit het populaire toeristenoord Delphi kwam het bericht dat er veel schade is en een per soon gewond is geraakt. In de getroffen kustplaats Egion is men druk bezig met het opruimen van de muren van ingestorte appartementen. FOTO REUTER Leids offshorebedrijf kan olieplatform veilig en goedkoop aan land brengen -Iet olieproduktieplatform Brent Spar kan absoluut veilig aan land worden gebracht en daar verder worden ver werkt. De argumenten van Shell dat dumpen van het ilatform de veiligste en een voor het milieu aanvaardba- e oplossing is, schieten ernstig tekort. Ook de kosten roor verwerking aan land worden door Shell schromelijk jverdreven. Dat stelt het offshorebedrijf Heeremac in .eiden, de grootste platformbouwer ter wereld (tweedui zend werknemers) gpddriekwart van de platforms neergezet, waaronder de Brent ieeremac heeft in de Noordzee Spar in 1976. Wereldwijd heeft CDA: Jorritsma mogelijk nalatig in Shell-zaak )en haag gpd het bedrijf veertig procent van de grotere platforms gebouwd. Vorig voorjaar heeft Heeremac aan Shell aangeboden de Brent Spar te ruimen. De kosten zou den zo'n 50 miljoen gulden be dragen. Shell beweert dat ber ging van het platform 110 mil joen gulden kost, dumpen komt op 30 miljoen gulden. „Berging van het platform le vert geen enkel probleem op en kan absoluut veilig worden ge daan", aldus woordvoerder R. Erdbrink. Heeremac wilde sa men met Schotte-Bukom in Heerhugowaard en ECN in Pet ten de berging voor haar reke ning nemen. De Brent Spar, die als een enorme dobber 120 me ter diep in het water ligt, zou gedeeltelijk worden afgebroken waardoor de diepgang tot 80 meter kan worden terugge bracht. Voor de Schotse kust kan het eiland dan verder wor den ontmanteld en afgevoerd naar Nederland. „De Brent Spar zou dus niet, zoals Shell beweert, hoeven te worden gekanteld waarbij het gevaar bestaat dat de dobber breekt en de schadelijke stoffen in zee terecht komen", aldus Heeremac. Bij Hoogovens zou het ijzer kunnen worden ver brand en het radioactieve mate riaal kan bij ECN worden opge slagen. Erdbrink: „We hebben enorm veel ervaring met het bouwen en weghalen van plat forms. De Brent Spar vormt voor ons geen enkel probleem. Het is een grote dobber met de inhoud van een halve super-su per tanker. Het enige unieke aan dit platform is dat het wat meer is vervuild." Heeremac denkt, evenals de milieuorganisaties, dat zelfs op de 2,5 kilometer diepte ten noorden van de Shetland eilan den de giftige stoffen gevaar voor het milieu kunnen opleve ren. „Uit recente studies blijkt dat door de verticale bewegin gen van het water er meer rot zooi naar boven komt dan tot nu toe werd aangenomen." Oorlogstrauma's q Een groot aantal I O Nederlanders lijdt nog steeds aan trauma's als gevolg Van de Tweede Wereldoorlog. Rusland praat met Tsjetsjeense gijzelnemers moskou afp-dpa Rusland is vanmorgen vroeg onderhandelingen begonnen met een groep gewapende mannen, die in de Zuidrussi- sche stad Boedjonnovsk onge veer zestig mensen gegijzeld houdt in een ziekenhuis. De gij zelnemers eisen dat Rusland gaat onderhandelen met presi dent Doedajev van Tsjetsjenië over een onmiddellijk staakt- het-vuren. Ook eisen zij terug trekking van de Russische strijdkrachten uit Tsjetsjenië. De gijzelaars werden gisteren gevangen genomen tijdens een aanval waarbij tientallen doden en gewonden vielen. De over vallers, die mogelijk behoorden tot een Tsjetsjeens commando, doodden zeker veertig mensen. In twee vrachtwagens en gewa pend met automatische machi negeweren en granaatwerpers reden de aanvallers Boedjon novsk (ongeveer honderd kilo meter ten noorden van Tsjetsje nië) binnen. Ze schoten wille keurig op flatgebouwen in het centrum om paniek te zaaien. De groep nam gebouwen van de politie en de federale veilig heidsdienst in, evenals de tele fooncentrale, waar zij de werk nemers gijzelden. Op het stad huis hesen ze de Tsjetsjeense vlag. Acht overvallers, onder wie zeker twee Tsjetsjenen, werden gevangen genomen. Rusland bracht na de aanval zijn strijdkrachten in de noor delijke Kaukasus in verhoogde staat van paraatheid. Extra elite troepen werden naar de regio gestuurd. Een woordvoerder van Doe dajev heeft de verantwoordelijk heid voor de overval van de hand gewezen. Hij beschuldig de de Russen ervan de aanval zelf te hebben uitgevoerd. IDA, PvdA en Groen Links wil- en nog vandaag opheldering 'an minister Jorritsma (water staat) over mogelijke nalatig- ïeid in de hoog opgelopen cwestie van het dumpen van iet boorplatform Brent Spar in tee. De Britse regering zou, toen te Shell in februari toestem- ning gaf voor de dumping, de Nederlandse regering hebben ;evraagd te reageren. Dat zou orritsma hebben verzuimd. Volgens Shell Nederland had le regering zestig dagen om te eageren op het Britse besluit, let kabinet liet niets van zich ïoren, ook niet toen de termijn net nog eens dertig dagen werd 'erlengd, aldus Shell. CDA-ffactieleider Heerma tilt waar aan de zaak. Hij ver- noedt dat jorritsma het parie nent rond het Britse verzoek involdoende heeft geïnfor- necrd. Dat staat te boek als een waar politiek vergrijp. Shell is inmiddels bereid met le Britse regering te praten over :en mogelijk alternatieve oplos ing voor de dumping van Brent par, zei president-directeur Slechte gisteravond in het TV- irogramma NOVA. Slechte gaf oe de publieke reacties te heb- )en onderschat. „Onder publie- ce druk zijn wij bereid te praten »ver andere oplossingen." De topman gaf aan dat het nitiatief in eerste instantie van le Britse regering moet komen. ,Met hen hebben wij de afspra- ;en over het afzinken ge naakt." Steeds meer landen oe- enen druk uit op Groot-Brit- annië om de vergunning voor iet in zee dumpen in te trek ken. Slechte gaf aan dat er wei- E lig tijd meer is. „De Brent Spar onderweg." De milieu-organisatie Green peace heeft besloten de consu- nent toch op te roepen Shell te ^boycotten, na eerder een derge- ijke oproep te hebben afgewe ken. Een woordvoerster van de utrecht gpd irganisatie zei gisteren dat na stevig intern beraad' toch is af- legen het olieconcern. „Wij leiden dorith ligtvoet Kauwen die laag over je hoofd vliegen, in duikvlucht op je haardos belanden en je een doodschrik bezorgen. De klei ne zwartgevederde vogels met hun karakteristieke grijze kop maken Leiden sinds kort on veilig. Bij de politie kwamen afgelopen week drie meldin gen binnen uit verschillende wijken. Een Leidenaar werd op de Truus Smuldersstraat bij het instappen in zijn auto aange vallen door enkele grote zwarte vogels. Waarschijnlijk ging het hierbij om kauwen. Ook in het Sint Anna Aalmoeshuishofje aan de Hooigracht ging een agressieve kauw tot de aanval over. En een oudere dame werd tijdens een fietsrit langs de Vliet het doelwit van de zwarte vogel. De 69-jarige dame fietste vo rige week dinsdag in de buurt van de Vijf Meibrug langs de Vliet. Ze schrok zich een onge luk toen een kauw, blijkbaar zonder enige reden, in duik vlucht een aanval deed op haar haardos. Geschrokken zwaaide ze met haar handen boven het hoofd om het dier te verjagen. Maar toen de vogel opnieuw in de aanval ging, week ze uit naar het grasveld naast het fietspad. Pas daar raakte ze de vogel kwijt. „Ik begrijp niet waarom hij me aanviel", vertelt ze. „Ik fiets daar zo vaak, maar het was de eerste keer dat dit me over kwam." Ze besloot het voorval bij de politie te melden, omdat het dier haar behoorlijk pijn Dit is maar een pop. Maar ook tegenover mensen kunnen kauwen zich soms agressief gedragen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN had gedaan en ze erg was ge schrokken. „Kijk, ik ben een volwassene, maar dit zal maar met een klein kind gebeuren. Dan kan het wel eens vervelen der aflopen. Als er veel klach ten zijn, gaan ze misschien iets aan de nesten doen." Volgens W. van Dijk, mede werkster van het vogelasiel in Oegstgeest, vallen kauwen niet vaak mensen aan. Agressie komt echter wel eens voor bij 'tamme' vogels die door de mens zijn opgevoed en losge laten in de vrije natuur. „Zo'n dier kan niet meer wennen in een groep en valt soms men sen aan om te tonen dat hij de sterkste is." Kauwen die in mei of juni gezamenlijk aanvallen, be schermen vaak hun nest. Dat ze daarbij, zoals in de film 'Birds' van Alfred Hitchcock, mensen ernstig verwonden, lijkt Van Dijk overdreven. „Een kauw zal alleen in uiterste nood echt aanvallen." Bij de gemeente is de laatste weken één melding binnenge komen, bij de politie drie. Te weinig om maatregelen zoals het rapen van eieren te over wegen. Gemeente-ambtenaar J. van Noppen denkt niet dat er sprake is van een kauwen- probleem in Leiden. „We let ten op. Als het een probleem mocht worden, gaan we na tuurlijk proberen om iets aan het aantal vogels te doen. Maar vooralsnog zie ik daar geen aanleiding toe." Volgens Van Dijk is de aan wezigheid van kauwen in de woonomgeving te beperken door de vogels niet te voeren. „Met voedsel lok je ze. Dan heb je natuurlijk meer kans op problemen." noordwij kerhout monica wesseling Ondernemers die blijven weige ren hun bedrijf te beveiligen te gen overvallers, vangen op niet al te lange termijn bot als ze de politie om hulp vragen. De poli tie zal alarmmeldingen van niet goed beveiligde bedrijven 'even opzij' leggen. Goed beveiligde bedrijven krijgen sneller hulp. Korpschef S. van Hulst van de politieregio Hollands Midden wond er gisteren op een mini symposium over beveiliging te gen roofovervallen geen doekjes om. De politie heeft niet langer het monopolie in veiligheids zorg. „De beveiliging van be drijven is vooral de verantwoor delijkheid van ondernemers zelf. En als ondernemers weige ren die verantwoordelijkheid op zich te nemen en niet zelf te zorgen voor een goed pantser tegen overvallers, dan komt er een moment dat we alarmmel dingen van die bedrijven onder aan de prioriteitenlijst plaatsen. Een lijst waarvan het eind meestal niet wordt gehaald." Hollands Midden heeft als eerste politieregio in Nederland een beveiligingsproject opgezet NS willen drie nieuwe bedrijven voor onderhoud, renovatie en nieuwbouw drie nieuw te vormen bedrijven die alle dis ciplines beheersen. Bij de operatie vallen geen ontslagen. De NS hopen met deze re organisatie in de toekomst ontslagen te voorkomen. Een van de drie nieuwe ondernemingen met daarin de overige bouwactiviteiten van Struktonblijft binnen het NS-con- cern. De twee andere moeten worden ge koppeld aan een kapitaalkrachtige bouwon derneming en komen geheel los van de NS te staan. De reorganisatie moet op 1 januari 1997 een feit zijn. De drie ondernemingen moeten dan concurrerend gaan werken en zullen gelijke kansen krijgen als het gaat om het binnenslepen van spoorwegorders. De reorganisatie staat in hoofdlijnen vast en heeft de instemming van de raad van be stuur en de raad van commissarissen van de NS. Vanochtend zijn de betrokken werk nemers en de bonden op de hoogte gesteld. Bruinvis spoelt aan in Noordwijk noord wuk« gert visser/wim van wanrooy Een in nood verkerende bruin vis is vanmorgen voor de kust van Noordwijk ter hoogte van de Koningin Astridboulevard aangetroffen door voorbijgan gers. Het een meter lange zoog dier werd door de politie in le ven gehouden, tot hulpverle ners van het dolfinarium in Harderwijk zich over hem zou den ontfermen. Ter hoogte van het strandpa viljoen Beach End zagen wan delaars op het Noordwijkse strand de bruinvis rond negen uur 's morgens in het water spartelen. Een poging om hem weer in zee te krijgen mislukte, waarna de in een strandpavil joen werkzame Robert van Duin de bruinvis op het zand bracht. Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN H.J.A. Hofland Vaderlandse geschiedenis is een algemeen aanvaarde vorm van in doctrinatie. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen Programma's Randstad Regio Religie Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Overwegend droog Veel bewolking en nu en dan re gen. In de loop van de dag over wegend droog en mogelijk wat zon Minimumtemperatuur om streeks 10 graden. Middagtempe- ratuur ongeveer 15 graden. Wind westelijk, zwak tot matig, rond kracht 3. Langs de kust eerst nog nu en dan vrij krachtig, 5. 'Ondernemer is zelf verantwoordelijk' voor de vijf 'meest roofoverval - gevoelige soorten bedrijven'. Al le 1.200 snackbars, café-restau rants, videotheken, supermark ten en tabakszaken in het ge bied van Hollands Midden kun nen, tegen vergoeding van een paar tientjes, advies krijgen over de beveiliging van hun zaak. Deelname is vrijwillig, maar heeft, zo blijkt uit waarschu wing van Van Hulst, op termijn zeker gevolgen. Overigens ver wacht hij dat 'de markt' zijn werk zal doen. „Klanten zullen snackbars mijden die slecht zijn verlicht en waar de kassa grijp klaar staat voor de overvallers. Ze gaan liever naar zaken die veilig ogen en dat ook zijn." Retail Security Check, zoals het anti-roofovervalproject offi cieel heet, bestaat niet alleen uit adviezen ter voorkoming van overvallen. De politie geeft ook tips voor het moment dat de roofovervaller binnen is: Verzet je niet, geef geld, druk de alarm knop in en geef vooral je ogen goed de kost. Van Hulst denkt dat de sa menwerking tussen politie en maatschappij steeds vaker zal voorkomen: „We begrijpen steeds beter dat wij niet de eni ge zijn die veiligheid kunnen geven en dat we dit ook zeker niet alléén kunnen. We worden makelaar in veiligheid." Parkeergarage blijft voortaan langer open leiden wim koevoet Met ingang van uiterlijk 1 augustus is de Haarlem merstraat-garage in Lei den de hele week open van zeven uur 's ochtends ('s zondags van twaalf uur) tot een half uur na slui tingstijd van de horeca. Dat is de belangrijkste be paling in een overeen komst die wethouder J. Walenkamp (CDA) en de wijkvereniging Pancras- West gisteravond hebben afgesloten. Door het akkoord kan de gemeente verder gaan met het autoluw en par- keervrij maken van de Ou de Rijn. Daardoor verdwij nen 24 parkeerplaatsen uit deze straat. De vergunninghouders waren hiertegen in op stand gekomen omdat hen onvoldoende compensatie was geboden: slechts ne gentien plekken op de Kaasmarkt, die bovendien dikwijls zijn bezet door be zoekers van kroegen. De rechter stelde Pancras- West in het gelijk. Hij wees gemeente en wijkvereni ging erop dat het parkeer probleem van de bewoners voor een belangrijk deel kan worden opgelost door de parkeermogeiijkheden voor bezoekers te verrui men. Dat is nu gebeurd. In het akkoord met de wijk staat ook dat de gemeente tot 1 januari 1996 op de koop avond en minimaal nog twee andere avonden, na zessen, parkeercontrole zal uitoefenen. Daarmee moet het 'foutparkeren' worden uitgebannen. Ver der heeft Walenkamp toe gezegd dat het betaald parkeren in de avonduren in de garage goedkoper wordt dan op straat. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. :ontrole bezorging), Nr. bank/giro: I Handtekening:. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-12 80 30 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1