Plek markt op losse schroeven Face-lift Leiderdorpse bibliotheek Politie: samen criminaliteit te lijf Leiden Regio Curator is Vis op spoor Voorschoten wil contact met burgers verbeteren ^intratuin ONDERDAG 15 JUN11995 ijlderdorp judy nihof Curator R. van Coevorden heeft de afgelopen tijd een groot aantal aanwijzingen ge kregen over de spoorloos ver dwenen eigenaar van de voor malige Hobbywerkplaats in Leiderdorp: P. Vis. Zelfs een paragnost heeft zich gemeld. Deze is ervan overtuigd dat Vis in Indonesië zit. De curator neemt die uit spraak niet zo serieus. Hij zegt over veel concretere aanwij zingen te beschikken waarmee hij Vis binnenkort hoopt te traceren. Daarover wil hij ech ter niets kwijt. P. Vis van de voormalige Hobbywerkplaats werd vorige maand failliet verklaard. De curator zoekt hem om te be oordelen of de schuldeisers te recht met claims komen en zo ja, om te kijken of er voor hen nog iets te halen valt. De cura tor heeft inmiddels de rechter commissaris verzocht om de man op te roepen. Dat bete kent dat Vis straks voor de rechtbank een verklaring moet Onlangs werd de curator ook duidelijk dat de auto van Vis die werd aangetroffen in de buurt van zijn voormalige huis, niets meer waard is. „De wagen is helemaal doorge roest", aldus Van Coevorden. De Hobbywerkplaats werd in 1992 door brand verwoest. Een klant, wiens Jaguar in het bedrijf stond op het moment van de brand, claimt 30.000 gulden bij Vis. Ook ligt er een vordering van 3000 gulden van een bedrijf. Inmiddels is ook de fiscus met claims op de proppen gekomen. leiderdorp judy nihof De kasten puilen uil met boe ken, de vloerbedekking is versleten en de muren kunnen wel een verfje gebruiken. Het zijn problemen waarmee de Leiderdorpse bibliotheek al ja ren kampt. De gemeente heeft onlangs een bedrag van onge veer vijf ton uitgetrokken om het ergste leed te verzachten. Dat komt erop neer dat de bi bliotheek er een unit bij krijgt en het bestaande pand wordt opgeknapt. De komende vier maanden staan in het teken van de ver bouwing. ,,Het zit er in dat de bibliotheek ook even zal moe ten sluiten", denkt directeur S. Kukler. In de nieuwe unit komt de hoofdingang en worden toilet ten gemaakt. Nu heeft de bi bliotheek nog een gezamenlijke entree met theater Muzenhof. Verder wordt het nieuwe stuk gebruikt voor een deel van de jeugdafdeling. De bestaande ruimte in ge bouw Muzenhof wordt efficiën ter ingedeeld en krijgt verder bijna alles nieuw: vloerbedek king, kasten en verwarmings systeem. De nieuwe kasten zijn een stuk hoger, zodat er meer boeken in kunnen. ,,Nu liggen de boeken onder en bovenop de kasten en vallen ze er snel van af." Van de huidige, grote ten toonstellingsruimte gaat een stuk af omdat de directeur daar ook kasten neer wil zetten. ,,Het is een mooie ruimte en ik zou hem het liefst zo houden. Maar het kan gewoon niet meer. We hebben de ruimte hard nodig." Kukler is blij dat de situatie voor de bibliotheek na jaren be helpen eindelijk verbetert. Maar ook na de herinrichting van het huidige gebouw en de uitbrei ding blijft de bibliotheek te klein. ,,Het is gewoon niet an ders. We moeten realistisch blij ven", aldus Kukler. Een paar jaar geleden was er nog sprake van dat de biblio theek driehonderd vierkante meter ruimte bij zou krijgen. Dat was de gemeente echter toch te duur, en de uitbreiding werd op de lange baan gescho ven. Uiteindelijk werd een com promis bereikt door de uitbrei ding in drie units op te splitsen. De bibliotheek krijgt er eentje, de overige twee zijn inmiddels verhuurd aan een huisarts en een tandarts. Automobilisten schelden agenten uit genten van het politiekorps in Wassenaar kregen gisteren in de rondspits de wind van voren van een groot aantal automobilisten, agenten hielden kruisingen op de Wassenaarseweg vrij, omdat patiënt met spoed van het Haagse ziekenhuis Leyenburgh naar et Academisch Ziekenhuis Leiden moest worden gebracht. Maar de toestand van de patiënt onderweg plotseling slechter veranderde het transport koers naar het eveneens Haagse De agenten die aan automobilisten probeer- uit te leggen waarom zij het kruispunt vrijhielden kregen over zich heen. Eén automobilist wenste zelfs klacht in te dienen tegen de politie vanwege de tien minuten die hij had opgelopen. Aanranders opgepakt in Tikibad Assenaar Drie 13-jarige jongens uit Den Haag, IJmuiden en Haarlem zijn gis: ermiddag in het Tikibad van Duinrell aangehouden nadat zij een (iertal meisjes van 11 en 13 jaar van een basisschool uit Swifterbant ^ksueel hadden lastiggevallen. De politie zet vandaag het verhoor jan het drietal voort en verwacht dat er nog meer aanhoudingen rorden verricht. De kinderen uit Swifterbant zowel als hun aanran- iers waren op schoolreisje. RIJ E TIJD IDEN iderenwerk. Het dienstencentrum Rondedans aan de Juliana- aat zoekt een vrijwilliger voor de dagverzorging voor ouderen op sdagen van 9-15.30 uur. Ook voor de open eettafel zoekt Ronde- ns een vrijwilliger voor maandagen van 11.30-14 uur. Informatie: 1-233210. ngo. Voetbalvereniging LFC houdt op vrijdag 16 juni een super- ngo in het verenigingsgebouw op het sportcomplex Boshuizerka- 2. Aanvang: 20 uur. rimmen. De trimclub N.L....M.L. houdt op zondag 18 juni een mloop in park Cronesteijn. Om 10.30 uur starten de lopers voor de standen van 3,7,10,14 en 21 kilometer. Deelname kost 2 gulden. :haapscheren. De kinderboerderij in de Merenwijk houdt op zon- ig 18 juni een open dag met als thema 'schaap en wol'. Tussen 14 16 uur kunnen bezoekers onder meer zien hoe schapen wordèn ischoren en gewassen. .PHEN AAN DEN RUN cpositie. Joop en Rob Priester exposeren tot 30 juni schilderijen, te- ningen en foto's in de bibliotheek aan de Thorbeckestraat. De ten- onstelling is te zien tijdens de openingstijden van de bibliotheek, etsen. De Dienst Landinrichting en Beheer Landbouwgronden ludt op zaterdag 17 juni twee fietstochten van 16 en 26 kilometer. :ide tochten beginnen tegenover het station tussen 10 en 14 uur. eelname is gratis. Informatie: 01820-36733. azaar. Buurthuis Westerhaven aan de Emmalaan houdt op zater- ig 17 juni een rommelmarkt en bazaar van 12-17 uur. De op- engst is voor het peuter- en kinderwerk van het buurthuis, andelen. De Wandelkring Leiden houdt op 17 en 18 juni een jubi- umwandeltocht ter ere van het 40-jarig bestaan van de vereniging, eelnemers kunnen kiezen uit de afstanden 5,10,15,25 en 40 kilo- eter. Start bij de Sint Jozefzaal aan de Paradijslaan. fARMOND oncert Vier Nederlandse rockbands staan vrijdag 16 juni op het adium van jongerensociëteit Ut Sloepie in het Trefpunt aan de He- inweg. Junkyard-Dogs, Basement-Hype, Evisceration en CartHago eden vanaf 21 uur op. Kaarten kosten 10 gulden, ob Color. De Nederlandse formatie The Böb Color treedt zaterdag juni op in jongerensociëteit Ut Sloepie in het Trefpunt aan de He ilweg. Het optreden van de band begint om 21 uur en kost 15 gul- in. EGSTGEEST omen. De vereniging voor natuur- en milieu-educatie houdt vrij- ag 16 juni een zomeravondwandeling langs de bomen en de lanen, wandeling begint om 19 uur bij het raadhuis aan het Wilhelmi- ipark. Burgemeester Goekoop, Pieter van Vollenhoven en korpschef Van Hulst. FOTO LOEK ZUYDERDUIN noordwu kerhout monica wesseling Als de politie de huig van de burgers inroept bij het veilg ma ken van de maatschappij, moe ten er wèl eerst goede afspraken worden gemaakt over wiens verantwoordelijkheid het is als er dan tóch iets misgaat. De po litie kan het niet alleen af en sa menwerking is noodzakelijk, maar niet zonder die afspraken. Dat vindt voorzitter mr. P. van Vollenhoven van de Stichting Maatschappij en Politie (SMP). Van Vollenhoven opende gis teren het symposium over Re tail Security Check (ReSec) van de politie Hollands Midden. Re- Sec is een nieuwe, door Hol lands Midden bedachte metho de om roofovervallen tegen te gaan. Een agent incognito be kijkt of een zaak veilig is, maakt zich vervolgens bekend bij de ondernemer en biedt hem (te gen betaling) advisering door een gespecialiseerd criminali- teitsadviesbureau aan. Als de ondernemer meedoet, komt een paar maanden na het tref fen van de aangeraden maatre gelen de agent in burger nog maals kijken. ReSec begint bij de vijf meest roofovervalgevoe- lige sectoren: de café-restau rants, videotheken, snackbars, supermarkten en tabakszaken. Het symposium diende als startschot voor ReSec. De ko mende maanden gaan de agen ten alle 1200 roofovervalgevoe- lige bedrijven bezoeken. De voorzitter van SMP bleek duidelijk in zijn nopjes met het initiatief: ,,Ook burgers en be drijfsleven zijn verantwoordelijk voor een veilige maatschappij." Van Vollenhoven verwacht dat er de komende jaren op tal van terreinen zulke 'samenwerkingsverbandjes' tus sen politie, burger en bedrijfsle ven zullen ontstaan. Dat vergt, naast het maken van heldere af spraken over de verantwoorde lijkheden voor veiligheid, nog meer: „Er moet snel geld komen om proeven te doen. Bovendien moeten we internationaal een databank gaan opzetten. Overal ter wereld worden experimen ten gedaan en iedereen vindt naast elkaar het zwarte garen uit." In Hollands Midden worden de komende tijd de 1200 snack bars, café-restaurants, videothe ken, supermarkten en sigaren zaken door de ondernemers zelf beter beveiligd. De voorzitter van SMP voorspelt dat de boe ven binnen de kortste keren nieuwe slachtoffers zal weten te vinden. De ervaring leert dat ex tra politie-inzet op de ene plek altijd een verhoging van de cri minaliteit elders tot gevolg heeft. Op de vraag van Van Vol lenhoven hoe Hollands Midden chef henny van egmond, 071 -356414, plv.-chef hans koenekoop, 071 -356429 Na hoorzitting in Leiderdorp De discussie over de plek van de markt in Leiderdorp zou na de hoorzitting van gisteravond nog best eens een heel andere kant op kunnen gaan. Onlangs leek het er nog op dat de meeste fracties de markt in de Hoofdstraat wilden behouden, maar na de hoorzitting is weer van alles mo- gelijk. dit gevaar denkt af te dekken konden overigens noch de korpsleiding noch het roofover- valcoördinatieteam een ant woord geven. Van Vollenhoven maakt zich ook grote zorgen over de integ riteit van de particuliere bedrij ven die betrokken zijn bij bevei ligingsprojecten als ReSec. „Wie garandeert mij dat er piet een kopietje van die beveiligingsge- gevens over die zaak naar een of andere onverlaat worden ge stuurd?" Ook die garantie had Van Vollenhoven niet in zijn zak toen hij het eind van de middag naar huis ging. Vragen, maar toch vooral te vredenheid bij Van Vollenho ven. De politie komt uit haar isolement. Dat betekent dat die politie meer dan ooit in de kij ker loopt, maar betekent óók dat burger en politie samen de strijd kunnen aanbinden tegen de grote en kleine criminelen. leiderdorp judy nihof Zo verklaarde wethouder A. van Dijk (BBL) na afloop dat zijn fractie zich weer ernstig moet beraden op het ingenomen standpunt om een grote markt op de Hoofdstraat te houden, moest ook Groen Links zich be zinnen en toonde WD-fractie- voorzitter W. Kruidenier zich opeens voorstander van het houden van een referendum over de locatie van de markt. Dat was opmerkelijk omdat de WD, voorstander van verplaat sing van de markt naar een plek tussen de winkelcentra Santhorst en Winkelhof, een eerder voorstel voor een refe rendum niet steunde. Nu zit de WD dus op één lijn met D66, dat ook voor verplaatsing is en zich steeds sterk heeft gemaakt voor een referendum. Een minderheid van CDA en PvdA hield sterk vast aan be houd van de markt in het oude dorp. Volgens PvdA-fractievoor- zitter J. Hermans zou de markt wel een 'impuls' moeten krij gen, zodat er een groter aanbod komt. Ook wil hij kijken of er binnen het oude dorp mis schien een andere straat meer geschikt is. De hoorzitting over de plek van de markt leverde op zich geen nieuwe gezichtspunten op. Aan het nut van de avond werd dan ook sterk getwijfeld door de meeste fracties. C. Ver- plancke van de vereniging voor ambulante handel was er en verkondigde weer zijn stand punt om de kramen te verplaat sen naar een plek tussen de winkelcentra Santhorst en Win kelhof. „De kooplieden blijven staan op de Hoofdstraat, maar hopen op verhuizing." Volgens hem is in het oude dorp alleen een mini-markt op zaterdag haalbaar. Ook enige marktkooplieden deden een duit in het zakje. Als het aan hen ligt, wordt de markt vandaag nog verplaatst. Ze zou den er veel te weinig verdienen. „In Wateringen sta ik met mijn kraam in het centrum. In Leids- chendam ook. Maar in Leider dorp sta ik in een pishoek", al dus G. Steenbeek. Loes Kerkho ven van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen hield een vurig pleidooi voor verplaatsing van de markt. „De Hoofdstraat heeft te weinig aanbod. Men gaat in groten getale naar de markt in Leiden." Een markt koopvrouw zei niet eens meer de moeite te nemen om elke donderdag in de Hoofdstraat te staan met vlees en vleeswaren. „Ik verveel me er dood. Ik wacht op de beslissing dat de markt wordt verplaatst, anders ben ik pleite." Al die geluiden had de poli tiek wel eerder gehoord. Opval lend was wel dat er geen enkele voorstander van behoud van de markt op de Hoofdstraat op de publieke tribune zat. Zo was er niemand van de werkgroep her inrichting Hoofdstraat. Deze uit ondernemers en bewoners be staande werkgroep heeft zich steeds zeer sterk gemaakt voor het houden van de markt in het oude doip. Met de afwezigheid van het 'andere kamp' zat met name de fractie van BBL in haar maag. Om dat feit kon BBL niet heen. „Het wordt ons nu moei lijk gemaakt. Van de Hoofd straat was er niemand, terwijl er wel uitnodigingen waren ge stuurd. Wat de voorstanders van verplaatsing vanavond alle maal hebben gezegd kan je toch niet in de wind slaan?", zei web houder Van Dijk. Later op de avond, toen de hoorzitting al enige tijd was af gelopen, kwam Jaap Sloof van de werkgroep herinrichting Hoofdstraat nog wel binnen stormen. Volgens hem wil de werkgroep de markt nog steeds graag behouden. Hij had wel een vermoeden waarom er nie mand van zijn 'club' was. „Ik denk dat iedereen een beetje mat is geworden. Het is ook zo'n vreselijk langdurige kwes tie. Een beslissing wordt maar niet genomen." voorschoten Braderie Op de parkeerplaats bij het ver zorgingshuis De Dillenburg aan de Cor Gordijnsingel wordt za terdag een braderie gehouden. De opbrengst is voor. de stich ting Vrienden van de Dillenburg voor extra activiteiten. gedaan worden." Vorig jaar is bij wijze van proef een eerste burgerpanel gehouden. Bureau voorlichting wil elk jaar een dergelijk panel organiseren om de mening van de inwoners te peilen en om een goed contact te onderhou den. Door het uitgeven van een kwartaalblad wil 'de gemeente de inwoners op de hoogte hou den van alles wat er in de ge meente speelt. Het idee is om het blad als extra katern in één van de huis-aan-huis-bladen uit te geven. Een gemeentelijke teletekst moet de Voorschotenaren infor matie bieden over onder meer ophaaldata huisvuil, openings tijden gemeentehuis, inspraak procedures en data van com missie- en raadsvergaderingen. Ook kan dit televisiekanaal als calamiteitenkanaal dienst doen. In de nota wordt ook aan dacht besteed aan de commu nicatie met buitenlandse inwo ners. Ongeveer acht procent van de Voorschotenaren is en- gelstalig. Voor nieuwe inwoners wil de gemeente per jaar twee zogenaamde burgeravonden houden, waar het Voorschoten- se verenigingsleven zich kan presenteren. Eén van deze avonden is dan speciaal voor buitenlanders. Verder moeten de gemeentelijke voorlichtings1 folders ook in het engels ver krijgbaarzijn. De commissieleden spraken zich positief uit over de plan nen. Wel werden er enkele kanttekeningen geplaatst bij het voornemen om brieven naar bewoners te standaardiseren. „Mensen willen graag een per soonlijk antwoord", pleitte M. Breunesse (PvdA). Ook Y. Mo lenkamp (D66) stemde vooreen persoonlijke reactie. S. Harlaar (Groen Links) vroeg zich af of het gemeentelijk informatieka naal niet voor een groot deel van de Voorschotenaren onbe reikbaar zou zijn door het ont breken van een kabelaanslui ting. alice van schuppen „Besturen is communiceren. Burgers moeten meer betrok ken worden bij de beleidsvor ming." Met deze woorden be nadrukte wethouder H. Smits het belang van de nota 'Van monoloog tot dialoog', die gis teravond in de commissie wel zijn is besproken. Met de instel ling van een burgerpanel, een gemeentelijk televisiekanaal en een kwartaalblad wil de ge meente Voorschoten het con tact met de burgers verbeteren. „Tot nu toe is er sprake van éénrichtingsverkeer naar de burger", lichtte gemeentevoor- lichter M. van Bruggen toe. „We willen een dialoog. Door een burgerpanel en bezoeken van het college aan de Voorschoten- se wijken weten we wat er leeft onder de inwoners, maar er moet vervolgens wel iets mee HET GROENE WARENHUIS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19