Leiden Pleidooi voor uitstel besluit bibliotheken Zakkenroller in restaurant 'Grenzen tussen kinderen moeten weg' De perfecte timvan een Leidse woninginrichter Kinderkopjes blijven liggen op Garenmarkt CHTERGROND DONDERDAG 15 JUNI 1995 chef henny van egmond. 071 -356414. plv -chef hans koenekoop. 071 -356429 Markt A Q N°g a't'id is het niet I 2/ duidelijk waar de markt in Leiderdorp een plekje krijgt. Een hoorzit ting bracht geen uitkomst. Brieven *}v| Opeen vuilnisbelt I in Amsterdam zijn vertrouwelijke brieven van het gemeentebestuur van Rijnwoude gevonden. Straatrovers aangehouden leiden Met de aanhouding van vier jongens van 13,14 en 16 jaar oud heeft de politie twee straatroven en een inbraak in een woning opgelost. De jongens gaven toe de afgelopen maanden op straat drie oudere vrouwen van hun geld te hebben beroofd. Van de drie deden er twee aangifte. Een derde vrouw, die in fe bruari op de Havenkade werd beroofd, deed dat niet. De politie verzoekt haar zich alsnog te melden. ANNO 1895 Zaterdag 15 Juni Men schrijft ons uit Roelof-Arendsveen, dd. 13 Juni: Hedenmor gen omstreeks 11 uren, juist onder de Hoogmis, had hier een treurig ongeluk plaats. De bejaarde, zwaarlijvige vrouw T. wilde in de sloot vóór hare woning water scheppen en stortte daarin. Haar angstig hulpgeroep werd vrij laat en door slechts weinigen vernomen, die haar echter met veel moeite redden konden. Zij was evenwel reeds bewusteloos en stierf na eenige minuten. ANNO 1970 maandag 15 juni Op diverse plaatsen zijn zondagmiddag weer zwembadkrakers actief geweest om te protesteren tegen de sluiting op zondag. Dat gebeurde onder meer in het nieuwe Katwijkse openlucht zwembad „De Mierenweide". Tot een kraak is het echter niet gekomen. Toen de eerste jongeren over de muur van het zwem bad wipten, opende directeur Dick Timmmermans een van de hekken van het bad waardoor de jongeren zonder moeite en zonder vernielingen aan te richten het zwembad konden berei ken. TOEVALLIG (2) leiden wim koevoet Over sluiting van Leidse bibliotheekfilialen mag morgen nog geen besluit vallen. Dat staat in een brief van raads leden van de fracties van Groen Links, D66 en PvdA aan cultuurwethouder P. Langenberg (D66) en bestuur en di rectie van de bibliotheek. theekleiding om de bezuinigin gen op te vangen door de filia len in Zuid-West, Morskwartier en Noord per 1 oktober aan staande te sluiten, staat vast. Groen Links, D66 en de PvdA leiden dit af uit de uitlatingen van de bibliotheekleiding in de ze krant. Wethouder Langen berg op zijn beurt meent dat het voor zulke ingrijpende maatregelen nog te vroeg is. De verontruste fracties zijn Met de brief proberen de schrij vers 'de patstelling te doorbre ken'. Het schrijven, waarvoor het initiatief is uitgegaan van het nieuwe raadslid P. Duij- vensz (Groen Links), komt één dag voor een cruciaal gesprek over deze kwestie tussen Lan genberg en directie en bestuur van de boekenuitleen. Het besluit van de biblio- bang dat deze patstelling leidt tot alleen maar de sluiting van de filialen en dat alternatieven onvoldoende aandacht krijgen en daardoor niet van de grond komen. De briefschrijvers wij zen op de mogelijkheden om de bibliotheekfilialen in een ande re vorm te laten voortbestaan. In Zuid-West zou dat in het ver zorgingshuis Rijn en Vliet kun nen en in Morskwartier in het bejaardenoord Robijnhof. „Beide tehuizen vinden dat ze meer wijkgericht kunnen wer ken als ze de bibliotheek in hun pakket opnemen. Ook wordt de sociale functie van het verzor gingshuis op deze wijze ver- Een 29-jarige Leidenaar is gis teravond in een restaurant aan de Haarlemmerstraat zijn por temonnee met 230 gulden, bankpasje, rijbewijs en paspoort kwijtgeraakt. De man had zijn jas met die spullen over een stoel gehangen. Hij verdenkt een aantal mensen die even aan een tafeltje naast hem gingen zitten maar al snel weer vertrok ken. Een 49-jarige Leidse deed gis teren aangifte van een geval van zakkenrollerij op 8 juni. Zij had die dag met haar bankpasje een treinkaartje gekocht in een au tomaat op station Leiden. In de trein ontdekte zij, dat haar por- :emonnee met het pasje gesto len waren. En gisteren bleek, dat een onbekende vijfhonderd gulden van haar rekening had afgeschreven. Straatrover moet twee jaar cel in den haag/leiden De rechtbank in Den Haag heeft een 22-jarige Deventenaar tot drie jaar cel veroordeeld wegens' straatroven in Leiden, Gouda en Den Haag. Van de drie jaar is er een voorwaardelijk. Bovendien moet de man de slachtoffers een schadevergoeding betalen. Tegen de verdachte was vier jaar geëist. Verwarde man ramt twee auto's Een verwarde man heeft gister avond twee geparkeerde auto's geramd op de Hoge Rijndijk. Bij zijn aanhouding was hij zo agressief tegen de agenten, dat zij hem de handboeien omde den. De man werd voor wat lichte verwondingen overge bracht naar het Rijnlandzieken huis. Na tussenkomst van een arts van het Riagg is hij ge dwongen opgenomen in een in richting. FOTO HENK BOUWMAN De Marokkaanse juf van de Parkschool geeft taallessen aan de kleuters. De onderwijsdelegatie kijkt toe. leiden valerie leenheer 'Ik zou wel willen weten waar om het zo moeilijk is om te wennen. Misschien is het om dat je in het begin de toekomst niet kent.' D. Dieben, hoofd van de Leidse Parkschool las dit kor te gedichtje van een allochtone leerlinge van haar school voor tijdens het bezoek dat leden van een Marokkaanse onderwijsde legatie gisteren aan haar school brachten. Volgens Dieben maakt dit gedichtje duidelijk hoe allochtone kinderen hun opleiding in Nederland zien. Eerst lijkt alles moeilijk, maar later valt het best wel mee. Cultuurverdrag De Marokkaanse delegatie van onderwijsspecialisten bezocht Leiden in het kader van het cul- tuurverdrag dat Nederland heeft met Marokko. Om een in zicht te krijgen in de manier van lesgeven aan allochtone en Marokkaanse kinderen werden ook twee Leidse scholen, de Parkschool en het Vlietland Col- Deze twee scholen werden bezocht omdat ze veel hebben bereikt op het gebied van inter cultureel onderwijs. Zo heeft de Parkschool, een basisschool met een groot aantal Marok kaanse leerlingen, een van oor sprong Marokkaanse lerares in dienst. Zij geeft, naast haar ge wone werk, les aan Marokkaan se kinderen in hun eigen taal. De onderwijsdelegatie leek behoorlijk onder de indruk van de lessen van deze Marokkaan se juf. Gezeten op kleine kleu terstoeltjes keken ze geamu seerd toe hoe de lerares de kin deren nieuwe woorden leerde. „Het probleem bij veel jonge Marokkaanse kinderen is dat zij vaak hun eigen taal niet goed beheersen", vertelt hoofd van de Parkschool D. Dieben. „Als zij hun eigen taal beter leren spreken hebben ze ook een goe de basis om Nederlands te le ren." De delegatie bezocht ook kin deren die in de zogenaamde in ternationale 'kopklas' van het Vlietland College zitten. „Deze kinderen hebben basisonder wijs in Nederland gevolgd en kunnen heel succesvol zijn. Al leen hebben ze soms wat taal problemen", legt L. de Jonge, beleidsmedewerker van de sec tor onderwijs van de gemeente, uit. „De kopklas zit tussen de basis- en de middelbare school in en kan deze kinderen wat ex tra begeleiding geven zodat ze helemaal klaar zijn voor het voortgezet onderwijs." De Marokkaanse delegatie is positief over de initiatieven van de gemeente Leiden, maar plaatst toch wat kanttekenin gen. „In Duitsland, waar wij pas geleden ook waren, is de inte gratie van Marokkaanse kinde ren al in een verder gevorderd stadium", vertelt een van de on derwijsspecialisten. „Dit vooral omdat daar, nog meer dan hier in Nederland, de nadruk ligt op behoud van de eigen cultuur en taal." Juist daarom nodigt de delega tie Leidse leerlingen uit om scholen te bezoeken in Marok ko. „Zo kunnen we de belem merende grenzen tussen kinde ren van verschillende culturen laten verdwijnen, en benadruk ken we dat ieder kind het recht heeft om anders te zijn." jlden ad van kaam Nee, het had niets te maken met een voorspellende geest. :erder met nuchtere cijfers vaarom M. van der Klugt een ^alf jaar geleden het leverings contract met Rowi Parket Ne derland opzegde. Hoe dan ook, de timing van de Leidse wonin ginrichter was in elk geval per- ect. Het bedrijf Rowi uit Nieu- vegein staat voor een onaf wendbaar faillissement en •leept in zijn val tientallen eigen winkels en franchisenemers door het gehele land mee de Ondergang in. Maar de 91 jaar Hide zaak aan de Haarlemmer- Hraat - met zijn zes perso- ïeelsleden - blijft buiten schot. ..Ja, zo kan je het wel stellen, lat ik de dans net op tijd ben intsprongen", reageerde Van der Klugt gisteren opgelucht, lij was net op de hoogte ge- •teld van het deficit bij het be- Irijf uit Nieuwegein. Dat gold ds één van de 'grote jongens' op het gebied van parketvloeren in Nederland maar waar 110 mensen nu hun baan zullen verliezen - dit nog los van de ontslagen die vallen bij de 25 éi gen winkels die hun deuren moeten sluiten. „Het kwam als een donderslag bij heldere he mel. Niemand had verwacht dat de bank zijn handen van een bedrijf met toch een hele goede naam plotseling zou aftrekken." Tot 1 januari 1995 was wo ninginrichter Van der Klugt, broer van de kortgeleden plot seling overleden directeur van het Slaapkamercentrum Jan van der Klugt, één van de 23 fran- chisehouders van Rowi Stil Par ket. Dat wil zeggen dat hij hier in de omgeving de exclusieve verkoop van dit merk in handen had. „Ik had een contract van tien jaar met Rowi, dat al zo'n dertig jaar op de markt is, schat ik. Ze hebben goed parket, maar de verhoudingen tussen kwali teit en winstmarge lagen wat scheef. Of om het dan maar in goed Hollands te zeggen: ik hield er gewoon te weinig aan over. Dat was voor mij de reden om er in januari een punt ach ter te zetten. Puur toevallig dat dit nu gebeurt. Maar het komt mij natuurlijk niet slecht uit." Een klein veertje zal de on dernemer toch wel moeten la ten. „Als voortvloeisel uit het contract had ik over januari heen nog drie klanten die een vloer hadden besteld. Bij twee daarvan, in Katwijk, is die intus sen gewoon gelegd. Maar of ze ook voor de derde nog kunnen leveren, weet ik nu niet. In elk geval had ik van Rowi nog wel een paar duizend gulden te goed. Die zal ik wel niet meer krijgen. Overigens moet ik be nadrukken dat mijn zaak nim mer totaal afhankelijk is ge weest van Rowi. Het was maar een onderdeel van het geheel. Maar het is natuurlijk vooral naar als je klanten de dupe zijn. En dat is gelukkig bij ons dus niet het geval." leiden valerie leenheer Op de Garenmarkt blijft alles bij het oude. De kinderkopjes hoe ven niet te wijken voor klinkers. De gemeente maakte er gister avond tijdens een bewonersbijeenkomst geen bezwaar tegen om bij de herbestrating van de Garenmarkt weer veldkeien (kinder kopjes) te gebruiken. De bewoners maakten gisteravond duidelijk dat ze eigenlijk graag willen dat de Garenmarkt voor een zo groot mogelijk deel uit kinderkopjes gaat bestaan. Twee stroken aan elke kant van de straat zouden dan bestraat kunnen worden met klinkers. „Net zoals het vroeger ook was", merkte een bewoner op. „De markt in het midden op keien en daar omheen waar de mensen liepen andere bestrating. De gemeente - die van plan was de Garenmarkt geheel te be straten met klinkers maar nu inbindt na massaal protest - gaat in principe akkoord met dit voorstel van de bewoners, maar houdt wel een slag'om de arm. „We moeten wel uitzoeken of er op de korte termijn genoeg kinderkopjes te vinden zijn", legt Jan Vellekoop van de afdeling openbare werken van de gemeente uit. „Bovendien moeten we kijken of er geld voor is. Maar op zich hebben wij nauwelijks bezwaren tegen dit plan." Vellekoop laat de bewoners vrijdag definitief weten of dit plan uitgevoerd kan worden. De werkzaamheden beginnen over twee weken. De Garenmarkt moet voor de bouwvakantie weer als nieuw zijn. sterkt", aldus de briefschrijvers. Ook in Leiden-Noord is het gezamenlijke gebruik van be staande voorzieningen een mo gelijke oplossing, menen ze. Zo heeft het gemeentelijke milieu wijkteam van Noord nog geen onderkomen en wordt met de gedachte gespeeld om dit in buurthuis 't Spoortje onder te brengen. Daar bevindt zich reeds het met sluiting bedreigde bibliotheekfiliaal van de wijk. De briefschrijvers vinden dat aan sluiting een onderzoek naar 'de ruimtelijke indeling' en nau were samenwerking met het buurthuis vooraf moet gaan. Winkeldief trekt mes bij opticien Onder bedreiging met een mes heeft een werkneemster van een opticien aan de Breestraat gistermiddag een zonnebril ter waarde van 199 gulden afgege ven. Een onbekende man kwam de winkel binnen, greep de bril en ging er vandoor. De 42-jarige chef ging de dief achterna en op de stoep voor de winkel kwam het tot een vechtpartij. De bril viel en een werkneemster van de opticien raapte hem op. Maar de dief zette een mes op haar buik en dreigde te steken. De man kreeg de bril terug en vluchtte de Wolsteeg in. De po litie zoekt getuigen. Tasjesdief krijgt 240 uur werkstraf den haag/leiden persbureau cerberus De Haagse rechtbank heeft gis teren een 28-jarige Leidenaar veroordeeld wegens een drietal straatroven. De Leidenaar kreeg 240 dienstverlening opgelegd naast zes maanden voorwaar delijke celstraf. De man beroofde vorig jaar twee minderjarige mededaders drie fietssters van hun tas. Een van de minderjarige mededa ders is door de kinderrechter tot zes maanden tuchtschool, waarvan een maand voorwaar delijk veroordeeld. De andere minderjarige moet nog terecht staan. 'Geen wijn voor de adjunct-hoofdredacteur'. Deze onaardi ge mededeling stond met vetgedrukte letters op een fax van de Oegstgeestse wethouder M. Poelmans. Hij vindt dat ik geen recht heb op een door een Oegstgeestse lezer geschon ken goede fles rode wijn. De kwestie borduurt voort op mijn column (Toevallig) van 3 juni: mevrouw Duyster-Sprenger voorspelde dat haar inge zonden brieven in het Leidsch Dagblad niet zouden worden geknipt ten behoeve van de gemeentelijke knipselkrant in Oegstgeest. Naar aanleiding daarvan wijst de wethouder mij er fijntjes op dat die brieven wel degelijk in de knipselkrant hebben gestaan. Hij verlangt dat ik mijn uitspraken terug neem. Het is juist dat de brieven van mevrouw Duyster in de knip selkrant hebben gestaan, die onder raadsleden, ambtenaren en pers wordt verspreid. Die slag is wethouder Poelmans. Dat krantje is evenwel niet bestemd voor eenvoudige sterve lingen als mevrouw Duyster. Die is afhankelijk van een an dere knipselkrant, die ter inzage ligt in de hal van het ge meentehuis. En het is die ordner die door mevrouw Duyster op of rond 9 mei is gecontroleerd. Zij trof daarin haar brieven in het Leidsch Dagblad niet aan, terwijl wel stukken van latere da tum waren opgenomen. Daarover geërgerd, verspreidde zij zelf kopieën van haar brieven onder deze en gene in het raadhuis. En inderdaad, in de knipselkrant die onder raadsleden, ambtenaren en pers wordt verspreid staat een kopie van de kopie van me vrouw Duyster. Dat het haar kopieën zijn is ook nog eens eenvoudig te be wijzen. Op het origineel van mevrouw Duyster drukken per ongeluk letters door van een andere brief. En ja hoor, die restanten zijn in de knipselkrant van Oegstgeest terug te vinden. Een ambtenaar heeft slechts de op- en aanmerkin gen daarop weggehaald en er eigenhandig datum en bron bij geschreven. Het heeft even was detective-werk gevergd voordat ik dat ontdekte. Welnu, wat hieruit te concluderen? Punt 1: de gemeente heeft de brieven dus toevallig niet geknipt. Punt 2: het is toevallig te danken aan actie van deze mevrouw zelf dat ze uiteindelijk toch in de knipselkrant kwamen. Of wacht Oegstgeest altijd tot burgers zelf met kopieën van krante-ar- tikelen komen aandragen voor de knipselkrant? Ik geef nu het woord even aan wethouder Poelmans, geba seerd op verschillende faxen: „Discussie over de manier waarop de gemeente haar knipselkrant samenstelt, acht ik niet zinvol. Het gaat er om dat de brief is opgenomen, on danks het feit dat die inhoudelijk geen nieuws bevat. Het is ook niet aan mevrouw Duyster die bepaalt of iets in de knipselkrant komt, maar de gemeente zelf." Hij is met name geërgerd omdat de indruk is ge wekt dat de gemeente Oegstgeest censuur toe past bij de samenstelling van de knipselkrant. Die gedachte was inderdaad in mij opgekomen en wordt door de uitspraken van de wethouder alleen maar versterkt. Ik heb gisteravond zon der wroeging het laatste restje wijn opgedronken. door: Henny van Eqmond Leidse politiek in de houdgreep Leiden was een van de eerste gemeenten in Nederland die het referendum bedachten als middel om de bevolking meer bij de politiek te betrekken. De volksraadpleging was onderdeel van een heel pakket maatregelen in het kader van wat zo fraai bestuurlijke vernieuwing heet. Politici constateerden dat de Leidenaars nauwelijks nog geïnteresseerd waren in het doen en laten vein hun lokale volksvertegenwoordigers. Daar moest verandering in komen. Wijkbezoeken, meer discussie in de raad en echte inspraak zijn zomaar een paar voorbeelden van de voorgestelde veranderingen. En het referendum dus. Het eerste referendum over de sluitingstijden van de horeca verliep al vervelend voor de Leidse politiek. Na jarenlange discussie lag er een compromis om de sluitingstijden te verruimen, maar een meerderheid van de Leidenaars zag daar niets in. De tweede nederlaag was nog gevoeliger en kostte Leiden 2,5 miljoen gulden. De bevolking stemde tegen een bouwplan bij het Koninklijk Militair Invalidenhuis. Nu dreigt weer een bouwplan onderwerp van een volksraadpleging te worden. Ditmaal gaat het over een verpleeghuis met 69 aanleunwoningen dat ondermeer moet komen op een stuk van het Noorderpark dat Het referendum moest bestuurlijke vernieuwing zijn, maar het dreigt bestuurlijke vernieling te worden. Kreeg het gemeentebestuur eerder al een gevoelige nederlaag te verwerken bij de volksraadpleging over de bouw van woningen bij het Koninklijk Militair Invalidenhuis, nu dreigt alweer een volgend referendum. Ditmaal over een bouwplan aan de Willem de Zwijgerlaan. Als het referendum doorgaat, staat de uitslag eigenlijk al vast. De bevolking heeft de Leidse politiek in de houdgreep. De dames en heren politici kunnen er nog wel uit komen, maar dat zal hoe dan ook gepaard gaan met een verdere afbrokkeling van het geloof in de gemeentepolitiek. grenst aan de Willem de Zwijgerlaan. De buurt keert zich tegen het verlies van het park. M. Vlasveld, raadslid van Leiden Weer Gezellig/De Groenen, kondigde aan dat er al handtekeningen worden verzameld. Er zijn 4500 handtekeningen nodig om een volksraadpleging aan te vragen, maar dat lijkt gezien de gebeurtenisseh rond het Invalidenhuis geen enkel probleem. En daarmee komt de politiek in een moeilijk parket. Formeel moet de gemeenteraad nog beslissen over het houden van een referendum. Een afwijzing behoort dus tot de mogelijkheden. Maar als de raad daartoe overgaat, verliest de politiek nog veel meer krediet in de samenleving. Het alternatief is ook niet aantrekkelijk. Want komt er weer een referendum, dan lijkt de uitslag bij voorbaat wel vast te staan. Er is zoveel weerstand in Leiden tegen het bebouwen van open plekken dat veel mensen zullen tegenstemmen. De burger heeft de politiek feitelijk in een houdgreep, waar niet zonder kleerscheuren uit is te komen. Het is onvermijdelijk dat de gemeenteraad zich opnieuw bezint op het referendum. Het lijkt logisch dat er opnieuw wordt bekeken welke onderwerpen wel enWelke niet aan de bevolking mogen worden voorgelegd. De voorwaarden moeten in ieder geval scherper worden geformuleerd. Het moeten zaken zijn die de hele stad aan gaan, kwesties waarin een duidelijke keuze mogelijk is en bovenal onderwerpen die politiek omstreden zijn. Wordt aan die laatste voorwaarde niet voldaan, dan blijft een inhoudelijke discussie achterwege, zoals in het geval van het Koninklijk Militair Invalidenhuis. En dan wordt het een strijd tussen de gemeente en de bevolking, waarbij de winnaar van tevoren al bekend is. De conclusie zou wel eens kunnen zijn dat het referendum beter kan worden afgeschaft.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17