Zonnekokers bieden duurzame energie Wetenschap Techniek Filosofie van de techniek is broodnodig DONDERDAG 15 JUN11995 STOELINCA *023-150265 Kooktoestellen voor ontwikkelingslanden goedkoop en veilig abnoud cornelissen Het is al meer dan twintig jaar geleden dat Rob Seljee voor zijn kinderen een paraboolspiegel bouwde om zon licht te bundelen. Toen was het alleen om aan te tonen zonlicht direct in hitte is om te zetten. Nu moeten de zonnespiegels bijdragen tot goedkope en veilige kooktoe stellen voor ontwikkelingslanden. spiegel. Bij veel andere model len werd de kookpot vanaf een afstand aangestraald. Een ander voordeel boven andere kokers is dat de spiegel slechts eens in het kwartier hoeft te worden bijgesteld." Het model met zijn zilver papie ren spiegel dat Seljee indertijd maakte zou nooit goed kunnen werken. Voor een duurzaam goed werkend kooktoestel is een degelijke spiegel onont beerlijk. „Er is veel geëxperi menteerd met de reflectiespie- gels. Alle goedkope oplossingen faalden echter. Zilverpapier kreukelde te veel. Andere mate rialen gingen roesten." Betaalbaar Koken op zonnenergie is niet nieuw. Al geruime tijd bestaan er systemen waarbij door een jaraboolspiegel gebundeld zon- icht een kookpot aanstraalt en verhit. De meeste systemen vol deden echter matig. Enkele ja ren geleden ontwikkelde de Duitse geleerde Seifert een ge makkelijk te construeren model dat wèl voldeed. De aan de ont wikkelingsorganisatie EG Solar in Duitsland verbonden Seifert stelde zijn gepatenteerde ont werp gratis ter beschikking. Het ontwerp van de Duitse inge nieur is nu de basis voor verde re verbeteringen in Nederland. Rob Seljee zet zich met de Werkgroep Ontwikkelingstech nieken (WOT) van de Techni sche Universiteit Twente in om derde wereldlanden te helpen aan goedkope duurzame zon- lekokers. ieljee: „De voordelen van deze ronnekoker is dat door een klei- rer brandpuntsafstand de kans >p ongelukken zoals verbran- ling en verblinding veel minder geworden. Ook hangt bij dit nodel de koker in de parabool- De nieuwste kookpot, SK-14 ge heten, heeft een vermogen van ongeveer 600 watt. Het duurt een half uur om drie liter water van tien graden aan de kook te brengen. Na iets meer dan twee uur onafgebroken aanstralen kan een temperatuur bereikt worden van 198 graden, heet genoeg om te braden of te bak ken. De koker is verder zeer be taalbaar. Een compleet model kost ongeveer vierhonderdvijftig Rob Seljee met oude en nieuwe, veel spiegelender, zonnecollectorpane len. foto gpd gulden. Omdat het ontwerp heel eenvoudig is, kan echter volstaan worden met de aan schaf van de paraboolspiegel voor zo'n vijfenzeventig gulden, die in lokale werkplaatsen van een onderstel kan worden voor zien. Volgens de ontwikkelaars van de SK-14 gaat de koker ze ker vijftien jaar mee. Inmiddels is het ontwerp al gra tis in zo'n vijftig ontwikkelings landen als voorbeeld ter be schikking gesteld. Volgens Selj ee zijn er inmiddels ruim 2000 kokers in landen als Ecuador, Colombia, Peru, Bolivia, Nepal en India in gebruik. De Neder landse deskundige meent dat het op grote schaal gebruiken van de zonnekoker een belang rijke bijdrage kan leveren aan het milieu en de economie. „Wereldwijd koken ongeveer twee miljard mensen op hout. In bosrijke gebieden levert dat niet zo'n enorm probleem op. Hoewel je moet bedenken dat door al die kookvuurtjes zes miljoen ton koolmonoxide per dag de lucht in gaat. En in veel ontwikkelingslanden is de be hoefte aan hout zo groot dat er een complete kaalslag plaats heeft Dat heeft weer erosie tot gevolg. De mensen moeten dagtochten maken om aan vol doende hout te komen. Daarbij maken handelaren misbruik van de situatie door hoge prij zen voor stookhout te vragen. Alternatieve brandstoffen zijn helemaal onbetaalbaar. In Peru bijvoorbeeld kost een liter ker osine zes gulden per liter. In Uganda betaal je zestig gulden voor vijftien liter gas. De zonne koker is dus een uitkomst." Gevaar bij elastiek- springen De krachten die bij een elas- tieksprong (het zogeheten 'bungee-jumping') inwerken op het menselijk lichaam kunnen schade veroorzaken. In het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde wijzen on derzoekers van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartge neeskundig Centrum in Soes- terberg erop dat er bij de elas tische afremfase tijdens de sprong versnellingen naar de voeten kunnen optreden die maximaal tienmaal de zwaar tekracht kunnen bedragen. Dergelijke versnellingen heb ben een toenemende vloei stofverplaatsing naar het hoofd tot gevolg. Volgens de onderzoekers is uit de lucht- vaartgeneeskunde bekend dat een versnelling van drie maal de zwaartekracht al tot bloe dingen in het oog kunnen lei den. Bovendien valt volgens hen te verwachten dat bij bungee jumping ook hartrit mestoornissen en effecten op de bloedcirculatie in de herse nen en de longen kunnen ont staan. De onderzoekers pleiten er voor om tijdens het springen de versnellingen per elektro cardiogram (ECG) te registre ren. Het Centrum heeft daar voor de benodigde appara tuur. Volgens de Afdeling On derzoek en Ontwikkeling heeft nog niemand om een dergelijk onderzoek gevraagd. IICOH let botert niet tussen filosofen n techniek. Wijsgeren die zich litspreken over technologie in Ie breedste zin van het woord ijn dun gezaaid. Filosofen met ■en positieve visie op techniek ijn op de vingers van een hand tellen. Dat is raar, vindt de fi- Dsoof Jacob Gruppelaar uit ,peldoorn. In alle facetten van et leven speelt de techniek een elangrijke rol. Maar als filoso- n al over techniek spreken, ebben ze het slechts over as- ecten daarvan. Daarmee doen ie meer kwaad dan goed. !ilosofen staan zelden stil bij de ïvloed die de ontwikkeling van e techniek heeft op de maat- chappij. Ze denken eerder in irmen van politiek, economie, ïacht, ideologie en ethiek. In e filosofie is een sterke anti- ichnische onderstroom te be- peuren. In die valkuil wilde Ja- ob Gruppelaar niet trappen, lij wilde dat verschijnsel juist estuderen in een promotie-on- erzoek. iruppelaar: „Filosofen zijn niet staat de intimiteit tussen ïens en techniek te verwoor den. In de visie van die filosofen heeft techniek de mens het na zien gegeven. Dat is volgens mij de oorzaak van veel pessimis me. De techniek krijgt de schuld van de teloorgang van mooie idealen van zelfbepaling en der gelijke." Zo beschouwd heeft de mens met techniek iets in huis ge haald, dat hij absoluut niet meer in de hand heeft. Een soort Frankenstein: een eigen uitvinding die niet meer stuur baar is en niet de doelen volgt die ons voor ogen stonden. Technieklilosofen behoren erop te wijzen dat er momenten zijn, waarop de mens inderdaad wordt beheerst door de tech niek zonder dat hij kan bijstu ren. Daar hoefje niet per defini tie tegen te zijn, meent Gruppe laar. „De macht van de techniek neemt onmiskenbaar toe. Daar door komen allerlei fenomenen van onze eigen onmacht naar voren. Die confrontatie met techniek dwingt vooral in medi sche situaties tot nadenken over het menselijk bestaan." De discussie over techniek heeft de afgelopen twintig jaar een flinke knauw gekregen van de atoomenergie, zo meent Grup pelaar. „We hebben decennia lang alleen maar over die ene techniek gepraat en dan ook nog negatief. Dat heeft erg veel kwaad gedaan aan het denken over techniek." „Als je het maar voortdurend over één techniek blijft hebben en weigert te praten over ande re processen, dan zet je de we reld op zijn kop. Automatisering bijvoorbeeld, is maar één aspect van techniek. Je laat dan nog niets zien van automatisering in de maatschappij. Dan krijg je het misverstand dat de techni sche ontwikkeling toegaat op een definitieve eindtoestand. Zo van 'als we zijn uitgeautomati- seerd' kunnen we achterover leunen. Nu blijkt het tegen deel." Het wordt nog ingewikkelder, als we in ogenschouw nemen wat mensen onder techniek verstaan. Velen beseffen nau welijks dat bij het instandhou den van ons transportstelsel en van onze dienstverlening een grote technologische inspan ning nodig is. De naam dienst verlening doet misschien niet aan techniek denken, maar het Jacob Gruppelaar: Filosofen zijn niet zou een vergissing zijn te den ken dat het niets met techniek te maken heeft." De techniek zelf maakt het er al evenmin gemakkelijk op. Door de functie van veel apparaten is de techniek erachter steeds meer onzichtbaar gemaakt. Mensen hoeven niet te weten hoe een apparaat in elkaar zit, maar ze moeten slechts weten hoe het te bedienen. Waar je in staat de intimiteit tussen mens en techniek te verwoorden, foto gpd dat apparaat tegenkomt, vraagt het niet om discussie. Je moet er alleen mee vertrouwd raken. „Het gaat niet om de vraag of je optimistisch of pessimistisch bent over technologische ont wikkeling. Dat laatste is weinig zinvol, het eerste overdreven. Je kunt beter realistisch zijn, be scheiden. Dan kun je tot het be sef komen, dat ook technologi sche vernieuwing een vermin derde meeropbrengst heeft. Computers worden steeds com plexer en breder inzetbaar, maar velen gebruiken ze slechts als tekstverwerker. Misschien komen we zover, dat die men sen teruggaan naar pen en pa pier." Her proefschrift van Gruppelaar is ver schenen in handelseditie bij Uitgeverij Boom onder de titel 'Een wereld van ei gen makelij'. Prijs f 38,50. 1 H K A O T E U R 2 P A D N T V E R 3 M A ij N T J E R 4 P O E R B I U E 5 R S C E H I P N 6 D M R O A O A G 7 B A R L L N O N 8 P E I E A N M O 9 D E S S L C O P 10 K R H O U E S T 11 K T L I A A N R 12 S G T R N A I F 13 M A E R I T N E 14 W V O E I L G E OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg. die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. mannelijk dier; 2. roofdier; 3. bisschoppelijk hoofddeksel; 4. huidopening; 5. vaartuig; 6. saai; 7- feestartikel; 8. muziekinstru ment; 9. armoedige steeg; 10. drinkbeker; 11. gereed; 12. boe- fe; 13. zeewezen; 14. sluier. KRUISWOORDRAADSEL bezinksel aga-a-eis --krant-- bij-ala-ik e-omdat-o nipa-park d-adres-e eb-aar-ut - -inkijk-- oud-e-ode traploper TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten „Zo ziet u", sprak Hobbel Hachel- bout, „door het werpen van zout is de ruzie bezworen." „Niet waar!" zei heer Bommel zuur. „Ik heb die lomperik geld gegeven, omdat hij zout in zijn oog gekregen had. Dat zout was juist de oorzaak van de ellende, als u begrijpt wat ik bedoel." „We weten het niet zeker", hernam de ander; „het duiden van voorte kens is een moeilijk iets..." Hij zweeg en keek bedremmeld naar de messen en vorken die de waard nu op de ta fel wierp. „Ik wil liever een lepel heb- u- 1 De herbergier gromde een verwen sing en stampte heen. „Ziet u?" her nam Hobbel, „de tekens blijven slecht. Het geven van puntige voor werpen leidt tot vijandschap." „Waarom hebt u mij dan niet ge waarschuwd?" vroeg heer Ollie met piepende stem. „Nu zit ik met een mes en een vork. Ik wil ook liever een lepel hebben." De ander haalde de schouders op. „U moet berusten", vermaande hij. „Alles wijst er op, dat u in een handgemeen met onze gast heer zal geraken!" „Is dat d-dan niet af te wenden?" sta- schichtige blik naar de waard, die nurks met een lepel naderde en het koude zweet brak hem uit. „Hm", zei de heer Hachelbout pein zend, „als afweermiddel kan men de gever van het puntige voorwerp er ongemerkt een prikje mee geven. Het is te proberen, maar ik heb weinig hoop. U kunt u beter voorbereiden op een diepgaand meningsverschil." Dit was nu juist, wat heer Ollie in ie der geval wilde voorkomen en daar om volgde hij haastig de raad van zijn metgezel op. Helaas, in zijn ze nuwen vergat hij om het ongemerkt w R Weersvooruitzicht VRIJDAG 16 JUNI HET DOOR HANS VAN ES Komend weekeinde zien we een terugkeer van de normale atmos ferische dienstregeling boven West-Europa. Op de weerkaarten verschijnt het vertrouwde beeld vSn een westcirculatie, die zich geleidelijk ook over het continent gaat voortplanten. Daarmee komt een einde aan de geblokkeerde patronen, die gebruikelijk zijn in het voorjaar en de vroege zomer. De weerkaarten van de afgelopen weken lieten vaak een standvas tig hogedrukgebied zien boven Oost-Europa, dat direct verant woordelijk was voor de ongewoon lang aanhoudende warmte boven Rusland. Het westen en midden van Europa werden daarentegen regelmatig geplaagd door traag bewegende lagedrukgebieden, wat in een strook van Duitsland naar Noorwegen tot flinke neer slagsommen leidde. De warmte in het oosten werd gecompen seerd door veelal koel weer langs de westrand van het Europese conti nent. Dat hebben wij hier aan den lijve ondervonden; na de zomerse eerste week van mei bleef de temperatuur vaak onder normaal. Een periode met een geblokkeerde westcirculatie kan in deze tijd van het jaar voor ons ook wel gunstig uitpakken. In recente jaren zijn we hier regelmatig verwend met schitterend warm en zonnig voorzomer weer, waarbij de hogedrukgebieden in een betere positie lagen, na melijk boven West- of Noord-Europa. Er komt nu meer beweging in de weersystemen, dankzij de oplevende westelijke straalstroom boven de Atlantische Oceaan. De laatste van een serie trage depressiekernen, die geruime tijd ten noorden van de Wadden hebben rondgezwalkt en ons het sombere en koude weer hebben geleverd - woensdagmiddag slechts 12 graden - verdwijnt ge leidelijk van het toneel. Morgen klaart het wat op, al is de lucht nog onstabiel genoeg om een bui te produceren. Zaterdag belooft één van de betere dagen van deze week te worden. De wind zoekt de warmere zuidwesthoek op en bij zonnige perioden zijn maxima van 17 tot 20 graden mogelijk. Zondag is het tijdelijk bewolkt en regenachtig, als het front van een IJslanddepressie passeert. De eerste helft van de week blijft de wind west of zuidwest bij gematigde temperatuur: 16 tot 20 graden. Het is wel vrij wisselvallig met soms wat regen of een bui, maar voor de zon is ook wat ruimte gereserveerd. Neerslagkans E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: In het noorden wat zon en op de meeste plaatsen droog. In het zuiden, en later ook in het midden, tamelijk bewolkt en van tijd tot tijd regen Middag- temperatuur uiteenlopend van 13 graden aan de noordwestkust, tot plaat selijk 20 graden langs de Zweedse grens. Zweden: Tamelijk bewolkt en van tijd tot tijd buiige regen en een kleine kans op on weer. In het zuiden ook af en toe zon en droger. Mid- dagtemperatuur vandaag meest tussen 15 en 20 graden; daarna iets lager. Denemarken; Bewolkt en van tijd tot tijd regen. Middagtempera- tuur ongeveer 15 graden Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Engeland veel bewolking en kans op regen; elders nu en dan zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur uit eenlopend van 14 graden in het noorden van Schotland en het noorden van Ier land tot 19 graden verder zuidwaarts. België en Luxemburg: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen of enkele buien. Middagtemperatuur on geveer 16 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon, maar in het noorden en oosten nog vrij lang zwaar bewolkt en kans op regen. Middagtemperatuur van 15 graden in het uiterste noorden tot 20 graden of iets hoger verder zuidwaarts. Portugal: Flinke perioden met zon en droog. Maxi ma langs de kust uiteenlopend van 20 graden aan de Costa Verde tot 25 aan de Algarve; in het binnenland maxima plaatselijk rond 28. Madeira: Vooral morgen veel bewolking en moge lijk wat regen. Middagtemperatuur on geveer 22 graden. Spanje: Flinke zonnige perioden, soms hier en daar ook wolkenvelden. In het noordoos ten kleine kans op een bui, misschien met onweer. In het binnenland maxima rond 30 graden; langs de Golf van Bis kaje rond 20 en aan de costa's in het oosten en zuiden tussen 24 en 29 gra- Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden, morgen van het westen uit misschien wat meer be wolking. Droog. Middagtemperatuur on geveer 25 graden Marokko: Westkust: flinke perioden met zon, soms ook wat wolken. Droog Middagtempera tuur vlak aan zee rond 24 graden. Tunesië: Veel zon, maar vooral in het noorden soms ook wolkenvelden. Droog. Middag temperatuur vlak aan zee rond 28 gra- Zuid-Frankrijk: Perioden met zon, soms ook wolkenvel den. Op de meeste plaatsen droog. Mid dagtemperatuur van 20 graden plaatse lijk langs de westkust tot rond 25 in de Provence en aan de Middellandse Zee. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en een kleine kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 27 graden. Italië: Flink wat zon, maar in het noorden ook kans op enkele regen- of onweersbuien- Middagtemperatuur op de meeste plaatsen van 25 tot 29 graden, in het noordwesten plaatselijk iets lager. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en waarschijn lijk droog. Middagtemperatuur van 25 graden op Corsica tot 28 op Sardinië. Malta: Veel zon en droog. Middagtemperatuur rond 29 graden Griekenland en Kreta: Veel zon, maar in het noordoosten van Griekenland in de middag en avond ook kans op een stevige regen- of onweers bui. Middagtemperatuur meest tussen 25 en 30 graden, op het Griekse vaste land lokaal zelfs wat hoger. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig, in het noordwesten van Tur kse ook kans op een stevige regen- of onweersbui.. Middagtemperatuur meest tussen 28 en 32 graden. Ouitsland: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen, in het zuiden en oosten mogelijk met onweer Middagtemperatuur tijdens regen rond 15 graden; elders oplopend tot plaatselijk 19. Zwitserland: Geleidelijk meeröpJsfaringen, vooral a de zuidkant van het Alpenmassief. Vrij wel overal droog. Middagtemperatuur uiteenlopend van 17 graden in het noor den tot plaatselijk 21 in het zuiden. Oostenrijk: Tamelijk bewolkt en van tijd tot tijd bui en, soms ook met onweer. Middagtem peratuur tussen 18 en 22 graden. Polen: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan bui en. mogelijk met onweer. Middagtempe ratuur uiteenlopend van 18 graden in het noordwesten tot plaatselijk 25 in het uiterste oosten. Tsjechië en Slowakije: Wisselend bewolkt en vooral morgen kans op enkele buien, ook met onweer Middagtemperatuur van ongeveer 16 graden in Tsjechië tot omstreeks 23 in Slowakije. Hongarije: Perioden met zon en vooral morgen kans op enkele lokale regen- of onweersbui en Middagtemperatuur circa 25 gra- VRIJDAG 16 JUNI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05 19 Zon onder 22.00 Maan op 00.00 Maan onder09.32 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.29* 19.06 06.02 18.39 Laag 02.16* 16.39 01.57 16.20 Weerrapporten 15 juni 08 u Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck halfbew. Istanbul onweer Klagenfurt regen Kopenhagen halfbew. Las Palmas half bew. Luxemburg halfbew. no 4 halfbew w7 zwaar bew. zzw2 onbew. w.s. 0 bew. Rome licht bew Split onbew. Stockholm regen Warschau onöew Wenen regen Zurich onbew Bangkok half bew Buenos Aires halfbew Johannesburg onbew Los Angeles halfbew. New Orleans onbew New York licht bew Tel Aviv onbew. Tokyo half be 13 10 2.0 14 10 1.0. 13 10 3.0 12 9 14.0 15 10 03 12 10 5.0 13 10 1.0 13 10 9.0 14 10 2.6 15 9 0.2 15 8 0.1 33 23 00 20 17 0.0 19 11 0.1 23 14 0.0 34 21 0.0 19 7 0.1 17 11 0.2 18 0.0 24 17 0.0 14 8 6.0 31 20 0.0 19 11 4.0 14 11 0.) 25 19 00 22 15 0.0 24 9 0.0 17 9 0.1 15 7 0.1 14 0.0 33 17 0.0 26 17 0.0 30 18 0.0 30 18 0.3 12 9 2.0 19 11 5.0 23 15 0.0 27 14 0.0 24 13 3.0 10 -2 0.0 20 5 0 0 21 14 0.0 29 18 0.0 23 17 0.0 35 20 00 20 18 17.Q

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13