■:-ÊEËÊ Natuur wil stad en dorp in Natuur Milieu Arnhems bos krijgt als eerste EKO-label WOENSDAG 14 JUN11995 REDACTIE BERT DE JONG 072-196276 Plezierboten op biodiesel Wat doet de natuur in stad en dorp als zij de kans krijgt? Dat laten een aantal gemeenten en de provincie Noord-Holland zien op zaterdag 17 juni, tijdens de 'open dag van natuur in stad en dorp'. De manifestatie jj wordt gehouden in het kader van het Europees Jaar voor de Natuurbe scherming. Natuur in de directe woon- en leefomge ving van de mens is heel goed mogelijk, mits de samenleving daarvoor ruimte laat. Dat kan onder andere door het openbaar groen ecologisch (natuurgericht) te behe ren: werken met inheemse planten, geen gif strooien, geen kunstmest gebruiken, moe rassige oevers langs waterpartijen aanleg gen, werken met houtwalletjes, inzaaien bloemrijke bermen, etcetera. Een dergelijke handreiking naar flora en fauna levert ver rassende en aansprekende resultaten op. Het versterkt en vergroot de broed- en fou- rageermogelijkheden voor vogels, schept leefgebieden voor allerlei soorten zoogdie- le ren (egels, vleermuizen, zelfs marters, bun- Ie zings en vossen), leidt tot een soortenrijke b flora, meer vlinders, amfibieën, enzovoorts. 0 Er is ontzettend veel mogelijk. Toch zijn er nog maar weinig Noordhollandse gemeen ten echt bezig met stads- en dorpsnatuur. itt Onbekend maakt onbemind. Voorbeeldprojecten Ji Tijdens de open dag kunnen belangstellen den kennis maken met een aantal voor beeldprojecten in gemeenten die wèl het i( roer hebben omgegooid, daartoe gestimu- i( leerd door het provinciebestuur. Om meer o stads- en dorpsnatuur te krijgen, richt de g provincie onder andere regioteams ecolo- ig gisch beheer op. Vorig jaar werd het eerste ia team operationeel, met als werkgebied West-Friesland. En het werkt, want er zijn intussen 8 projecten in voorbereiding, vari ërend van natuurlijke groensingels in woonwijken, natuurlijk beheer van de Enk- "huizer vestingwallen, tot realisatie van een inatuur-educatieve route door het Streek- lOS. 'e bezoeken voorbeeldprojecten tijdens de ipen dag van natuur in stad en dorp: Wandelbos Groenendaal in Heemstede, 'ordt natuurvriendelijk beheerd, wat heeft jeleid tot meer variatie. Vijfhoekpark Zaanstad. Begraasd door hotse Hooglanders. Door ecologisch be- leer hogere natuurwaarden. Alkmaarder- en Egmonderhout, en Viaan- ;e Molen. De Alkmaarder Hout is een vier jeeuwen oud bospark, de Egmonderhout is Vanaf vandaag zijn in Friesland plezierboten te huur die varen op biodiesel. Deze brandstof is veel vriendelijker voor het milieu dan gewone diesel. Bio diesel bevat bij voorbeeld geen zwavel. Bovendien is het biolo gisch afbreekbaar. Mocht er brandstof in het water terecht komen, dan geeft het geen ver vuiling. De verhuurders Houkema in Irnsum en Holiday Boatin in Sneek laten komende zomer 70 boten varen op de biodiesel. In middels zijn acht andere ver huurbedrijven geïnteresseerd. De brandstof is in Nederland niet te krijgen, en komt uit Duitsland. De twee bedrijven die het moeten invoeren heb ben vrijstelling van accijns 80 cent per liter) gekregen van de overheid. Daardoor is de brand stof nog maar een dubbeltje duurder dan gewone diesel. Maar omdat de verhuurders het belangrijk vinden dat de huur ders het gebruiken, nemen ze dat 'duppie' zelf voor hun reke ning. In Duitsland is biodiesel al aan de pomp te krijgen. In Wandelbos Groenendaal in Heemstede zijn deze paarden ingezet als 'natuurlijke grasmaaiers'. FOTO RONALD GOEDHEER groenprojecten, te herkennen aan de vlag van het Europees Natuurbeschermingsjaar. Den Helder vervult in Noord-Holland, sa men met Amsterdam-Noord, onbetwist een voortrekkersrol. Er wordt gewerkt op basis van een integraal beleidsplan voor natuur, landschap en stedelijk groen. een zogeheten 'heemtuin'. In het park rond dg Viaanse Molen krijgen natuurlijke pro cessen alle ruimte. Natuurpark Edam-Volendam. Aangelegd als Waterlands landschap, met veel water, weiden en moeras. Den Helder: acht ecologisch beheerde Waterborden mogen blijven Het heeft flink wat ver- gaderzweet gekost, maar het Inter Provinciaal Overleg (IPO) is overstag gegaan. De bekende be- bording van grondwa- terbeschermings- en waterwingebieden in Nederland blijft zoals die thans is. De bekende rechthoekige blauwe borden met golftekens dreigden te verdwijnen als uitvloeisel van nieu we wetgeving. Daarte gen tekende de Vereni ging van Exploitanten van Waterleidingbedrij ven in Nederland (Ve- win) protest aan, en met succes. Grondwaterbe- schermings- en water wingebieden hebben sinds enige tijd een nieuwe status. Ze vallen nu onder de paraplu van zogeheten milieube- schermingsgebieden (net als bij voorbeeld stiltegebieden), die met een nieuw algemeen bord aangeduid zouden worden. Plus een apart onderbord, dat de aard van de bescherming vermeldt (met wat voor soort milieubeschermingsgebied heeft men van doen). Volgens de Vewin dreigde verwarring, en zou die ontwikkeling geen recht doen aan het specifieke karakter van de grondwaterbescher- mings- en waterwingebieden. Het Interprovinciaal Overleg raakte overtuigd door de argumenten. Ze heeft de provincies aanbevolen de huidige, goed ingeburgerde blauwe waterborden te handhaven, en alleen voor de overige milieubeschermingsgebieden een nieuw, algemeen bord plus bijbehorend onderbord te ontwerpen. Er kun nen nog wel wat borden bij in Nederland... GRONDWATER BESCHERMINGSGEBIED Nieuwe namen ~Het Arnhemse Bos heeft als eer- _Ste bosgebied in Nederland een ,KO-label gekregen voor het uurzaam produceren van milieuverantwoord hout. Het eurmerk is toegekend door de stichting Skal, de internationale tejControle- en certificeringsorga- te nisatie, onder meerbekend van het EKO-keurmerk. Arnhem speelde de afgelopen :ien jaar steeds een voortrek-^ tekersrol op het gebied van ge meentelijk milieubeleid. Zo kreeg de gemeente als eerste in Nederland de Natuurprijs van het ministerie van LNV. Ook was Arnhem de eerste gemeen te die eind jaren tachtig besloot dat voor bouwactiviteiten alleen verantwoord geproduceerd tro pisch hardhout mocht worden gebruikt. Het hout uit het Arnhemse Bos dient allerlei doeleinden. Een bedrijf uit Driel maakt er bij voorbeeld voor de gemeente ge bruiksartikelen als vogelhuisjes en voedertafels van. Het EKO- label maakt deel uit van een in ternationale actie van de Forest Stewartship Council (FSC). Met deze actie wil FSC wereldwijd aandacht vragen voor verant woord bosbeheer en duurzame houtproduktie. Volgens FSC wordt het woud mondiaal on herstelbaar beschadigd als het kappen en het aanplanten niet zorgvuldiger gebeuren. FSC vindt dat de rijke, Westerse landen het goede voorbeeld moeten geven aan de Derde- Wereldlanden, waar dagelijks 2.500 hectare regenwoud voor goed verdwijnt. FSC hoopt dat handelaren, verwerkers en ge bruikers op den duur alleen goedgekeurd hout zullen ge bruiken. Het Landelijk Overleg Natuur- en Landschapsbeheer (LONL) heeft een andere naam gekre gen. Voortaan heet het samen werkingsverband van 11 provin ciale en 4 landelijke organisaties stichting Landschapsbeheer Nederland. In Noord-Holland maakt de stichting Vrijwillig Na tuur- en Landschapsbeheer (VNLB) deel uit van het landelij ke platform. VNLB verandert per 1 oktober eveneens van naam. Het wordt, in het ver lengde van de landelijke koepel: Landschapsbeheer Noord-Hol land. De nieuwe naam moet gezien worden als uiting van professio nalisering. Onder de vlag van LandschapsbeheerNederland worden her en der verspreid over het land duizenden kleine landschapselementen onder houden, die bij de grote terrein beherende instanties vaak tus sen wal en schip vallen. Met de instandhouding zijn jaarlijks enkele miljoenen guldens ge moeid, die in hoofdzaak verkre gen worden uit landelijke en provinciale subsidies. Gewerkt wordt in gebiedjes met een be paalde natuurwaarde, zoals rietlandjes, eendenkooien, duinbeekjes, of overhoekjes bos. Maar de werkers hebben ook oog voor behoud van cul tuurhistorische waarden van bij voorbeeld tuinwallen, hoog- stamboomgaarden, een laantje met oude knotbomen, en kerke- paden. PUZZEL 123456789 ol 3 <11 (OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. drab; 2. Turkse titel, vorde ring; 3. dagblad; 4. insekt, op de manier van, persoonlijk vnw.; 5. voegwoord; 6. palm, wandel- plaats; 7. woonplaats; 8. getijde, bloeiwijze, grondtoon; 9. het naar binnen kijken; 10. bejaard, lofdicht; 11. trapbekleding. Verticaal: 1. barium, troep, deel v.d. bijbel; 2. landbouwwerktuig, stad uit de bijbel; 3. verpakkingsmiddel, fa- :os milielid, bergop Kreta; 4. Mo hammedaanse vastenmaand; 5. naaigerei, pook; 6. imitatie; 7. tennisterm, stapel, drinkgerei; 8. vogelprodukt, lidwoord; 9. briefaanhef, behaagziek, bij woord. OPLOSSING CRYPTOGRAM byster d-z-k-o-y rooie-e-s a-g-raket flets-a-y zknal kiezen e-gi indruk HEINZ HOE KOM IK NOU NOcS TE WETEN OP AJA X DE EUKO CUP HE EET &E WONNEN TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten Toen heer Bommel het driftige hij gen van de waard in zijn hals voelde keek hij onthutst om. Een enkele blik op het betraande gelaat van de woes teling was hem voldoende; hij be greep dat hier onheil dreigde. „Wacht even!", riep hij, overeind springend. „Vergeet uzelf niet, goede vriend! Ik ben een fieer van stand!" „Dat merk ik", gromde de herbergier. „Een fatsoenlijke bestelling doen kan je niet. Hutspot met water! Praatjes en dreigementen - en dan nog zout in iemands gezicht gooien. Een mooie heer! Ik ga jou manieren leren, meneer. Ik ga de vloer met je aanve gen..." „N-niet doen!", piepte heer Ollie. „Daar kan ik in het geheel niet te gen." ,,'t Is hachelijk", sprak Hobbel stil voor zich heen. „Maar de voorteke nen hebben niet gelogen; het is alles kommer en kwel." „Jij komt direct!", vervolgde de waard. „Eerst reken ik af met deze windbuil." „Juist!", riep heer Bommel, die plot seling een lichtpunt zag. „Laten we even afrekenen. Ik geef u smartegeld, dan praten we er niet meer over, hè? Zo sprekende trok hij zijn portefeuil le en stopte de ander een bankbiljet in de hand. Nu daalde de woede van de ondernemer enigszins. Hij from melde het biljet in zijn zak en stamp te mompelend heen. „En toch is het zo begrijpelijk", ver volgde Hobbel Hachelhout. „Men moet zout altijd over de linkerschou der werpen, meneer Bommel. Ik ver gat u daarop te wijzen. Dit is een leerzaam voorval." H W WÊÊÊÊIÊIÊÊÊÊÊ E R Weersvooruitzicht DONDERDAG 15 JUNI Neerslagkans DOOR HANS VAN ES Sinds het einde van de jaren tachtig is de temperatuur in Ne derland met ongeveer een graad gestegen; een gebeurtenis, die er wellicht op wijst dat ons klimaat aan het veranderen is. B. van Mourik (ex-KNMI) heeft veel sta tistisch onderzoek verricht naar de opmerkelijke 'temperatuur- sprong', waarvan sinds 1988 sprake is. Interessant is het warmte-aandeel van de twaalf maanden afzonderlijk. De stijging van de jaartempera tuur is vooral te danken is aan de winter-en lentemaanden. Uit gaande van de normalen van 1960-1990 zijn de januarimaan den van de afgelopen zeven jaar gemiddeld 2,4 graden warmer geworden, gevolgd door maart (2,2 graden) en december (1,7 graden). De herfstmaanden sep tember, oktober en november zijn weinig in temperatuur veran derd. Ook de junimaand vertoont geen afwijkende tendens ten op zichte van het langjarig gemiddelde. Nog vrij recentelijk (in 1991) beleefden we een van de koudste zo mermaanden van deze eeuw. Juni bleef toen 2,5 graden onder de normale waarde. Ook de huidige junimaand wenst beslist niet te de len in de respectabele reeks warmte-records van de laatste jaren. Halverwege de eerste zomermaand is de temperatuur ruim 2 graden beneden normaal gebleven. Warme dagen met maxima boven 20 gra den zijn vrijwel overal in het land uitgebleven. De afgelopen twee we ken blies de wind meestal uit richtingen tussen west en noord van over het koele Noordzeewater. Dit stromingspatroon werd in stand ge houden door een halsstarrig hogedrukgebied op de oceaan ter hoogte van Ierland. Het ziet er naar uit, dat dit hoog over enkele dagen einde lijk het veld ruimt, waarmee de koele aanvoer uit het noordwesten stopt. Voor het zover is hebben we eerst nog af te rekenen met een depres sie, die vanaf het continent naar de Noordzee is getrokken. De eerste 36 tot 48 uur overheerst de bewolking, valt er af en toe regen en blijft het uitgesproken koel; hooguit 16 graden, tijdens neerslag nog een paar graden lager. Tegen het weekeinde knapt het tijdelijk op, de wind draait naar zuidwest en er stroomt geleidelijk zachtere oceaan- lucht naar West-Europa, waarbij het kwik tot 18 19 graden oploopt Het lijkt er op, dat de tijd rijp is voor een gewone westcirculatie tus sen een in ere herstelde IJslanddepressie en een hogedrukgebied na bij de Azoren. Dat betekent ook, dat het weer zijn wisselvallige karak ter behoudt. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: In het noorden perioden met zon. Van het zuidoos ten meer bewolking en pe rioden met regen, vooral morgen. Maxima uiteenlo pend van 11 graden aan de noordwestkust tot 18 elders; vandaag langs de Zweedse grens plaatselijk nog 20 graden of meer. Zweden: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buiige re gen, in het oosten moge lijk met onweer. Middag- temperatuur omstreeks 20 graden. Denemarken: Bewolkt en vooral vandaag enige tijd regen. Middag- temperatuur ongeveer 16 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Eerst flinke zonnige perioden. Morgen meer bewolking en later in het oosten van Engeland regen. Temperatuur uit eenlopend van 14 graden in Schotland, en in Engeland tijdens regen, tot 19 gra den plaatselijk in Ierland en zuid-Enge- België en Luxemburg: Tamelijk bewolkt en van het oosten uit van tijd tot tijd regen. Middagtempera- tuur ongeveer 15 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag in het westen af en toe zon en overwegend droog. In het midden en oosten bewolkt en van tijd tot tijd regen. Morgen ook in het midden af en toe zon, maar in het oosten nog steeds kans op een bui, misschien met onweer. Mid- dagtemperatuur tussen 15 en 21 gra- Portugal: Veel zon maar ook nu en dan wolkenvel den. Droog. Maxima uiteenlopend van 17 graden aan de noordwestkust tot bo ven 25 graden plaatselijk in het binnen- Madeira: Nu en dan zon maar ook bewolking en mogelijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Spanje: Zonnige perioden maar ook wolkenvel den. In het noorden en oosten kans op een bui, misschien met onweer. In het binnenland maxima rond 30 graden; langs de Golf van Biskaje rond 19 en aan de costa's in het oosten en zuiden tussen 24 en 28 graden Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: Vrij zonnig. Later ook wat be wolking en in het zuiden mogelijk een bui. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 24 graden; landinwaarts rond 30. Tunesië: Af en toe zon maar ook bewolking en vooral morgen kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 28 graden. Zuid-Frankrijk: In het westen perioden met zon en droog. In het oosten half tot zwaar be wolkt en vooral vandaag nog kans op een regen- of onweersbui. Vandaag middag temperatuur van 16 graden in bewolkte gebieden tot 24 aan de Middellandse Zeekust; morgen op de meeste plaatsen Mallorca en Ibiza: Naast zon ook stapelwolken en mogelijk een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur ongeveer 26 graden. Italië: Zonnige perioden, maar vooral 's mid dags ook stapelwolken en een enkele bui. Grootste kans op een bui in het noorden Middagtemperatuur op de meeste plaatsen rond 25 graden, in het zuiden plaatselijk oplopend tot 29 gra- Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 24 graden op Corsica tot 28 op Sardi- Malta: Veel zon en droog. Middagtemperatuur rond 28 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon, maar vandaag ook kans op een stevige regen- of onweersbui. Morgen al leen in het noordoosten nog kans op een bui. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig, maar van tijd tot tijd ook meer bewolking en een enkele bui. Mid dagtemperatuur meest tussen 28 en 32 graden. Zwitserland: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen. Maxima aan de noordkant circa 17 graden, in het zuiden ongeveer 20 graden. Oostenrijk: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd re gen Middagtemperatuur tussen 18 en 22 graden. DONDERDAG 15 JUNI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.19 Zon onder 22.00 Maan op 23.39 Maanonder08.14 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05 45* 18.17 05.18 17.50 Laag 01.25* 15.56 01.06 15.37 Weerrapporten 13 juni 20 u wind temp neersl Eelde Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeau> Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki onbew Innsbruck regen Istanbul onbew Klagenlurt half be Kopenhagen regen Las Patmas onbew Lissabon licht b Luxemburg Madrid Malaga Mallorca licht bew. n6 haltbew. nw4 licht bew. nnw 6 licht bew n5 haltbew onbew. onbew. haltbew. hall bew. 17 10 50 16 8 0.0 32 21 0.4 22 13 0.0 13 11 22.0 23 14 0.9 22 13 0.0 17 10 0.5 31 20 0.0 16 0.1 »3 17 12 i3 15 10 5.0 i2 25 19 0.5 r.l 16 9 14.0 w3 33 20 0.0 r.l 20 9 4.0 6 16 12 0.0 >8 25 20 0.0 »5 21 14 0.0 11 0 2 15 0.1 Malta Stockholm Warschau Wenen Zürich haltbew. Casablanca half bew. Johannesburg onbew. Los Angeles onbew New Orleans onbew New York maar bew TgLAViv onbew. Tokyo regen Toronto onbew. Tunis licht bew, Vancouver regenbui .3 15 9 0.9 7 28 11 0.0 4 31 19 0.0 *3 26 15 0.1 '7 30 19 0.0 s.O 29 14 0.0 1 16 11 20.0 )3 20 14 0.1 23 12 01 16 9 3.0 il 14 10 14 0 w3 22 15 9.0 1 24 15 0.0 3 15 10 0.1 w3 26 15 11.0 5.0 18 13 8.0 >2 16 10 9.0 w2 36 25 17.0 1.0 0.0 iw3 23 16 0.0 1.0 20 5 0.0 w4 23 16 00 i 27 21 0.0 6 19 16 0.0 3 32 18 0.0 18 18 24.0 w3 20 9 0.0

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9