Werkgevers zetten in op flexibiliseren van loon Daling van ziekteverzuim zal doorzetten Sociale diensten kunnen weer uit de voeten met verhaalsplicht Spin in het web Binnenland Paars blijft ook over nieuw voorstel orgaandonaties verdeeld lustitie bekijkt nieuwe Extreem-rechtse FAP Protest en gevechten i haag anp Dertien jaar geleden ondernam de toen malige minister van sociale zaken Den Uyl de eerste pogingen om het ziekteverzuim terug te dringen. Hij stelde voor om de wettelijk verplichte doorbetaling van loon bij ziekte te verlagen van 80 naar 70 pro cent. Onder een storm van protest ver dween het plan in de ijskast, maar niet voor lang. Lubbers en de zijnen verlaag den het uitkeringspercentage vervolgens in twee stappen alsnog naar 70 procent. Op het ziekteverzuim maakte het niet veel uit, want in de meeste CAO's was en bleef geregeld dat werknemers bij ziekte gewoon voor honderd procent werden doorbetaald. Werkgevers hadden daar ook weinig moeite mee, want niet zij, maar de bedrijfsverenigingen namen die doorbeta ling voor hun rekening. Sinds de rekening per 1 januari vorig jaar wél voor een aanzienlijk deel op hun bord is gelegd - werkgevers moeten dé eerste ziekteweken tegenwoordig uit eigen zak betalen - is er veel veranderd. Vorig jaar daalde het verzuim van 8,1 naar 6,6 procent. Bedrijven controleren onder meer vaker hun werknemers op de eerste ziektedag en veel vaker dan vroeger heb ben werknemers ook een 'eigen risico' in de vorm van een of meer wachtdagen. Toch is dat volgens NIA-onderzoeker Knotter zeker niet de enige reden voor het dalende ziekteverzuim. Ook bij bedrijven die sinds jaar en dag zelf het financiële ri sico dragen van zieke werknemers, is het verzuim namelijk gedaald. „Blijkbaar is er sprake van een mentaliteitsverandering", aldus Knotter. Dat wordt bevestigd door een eveneens zeer recent onderzoek naar het ziektever zuim in de bouw door het Economisch In stituut voor de Bouwnijverheid (EIB). Het aantal ziekmeldingen is in 1994 maar liefst gehalveerd van 10 naar 5 procent. Die ont wikkeling komt geheel en al voor rekening van de jonge bouwvakkers, de oudere bouwvakkers melden zich zelfs vaker ziek dan voorheen. Ook het EIB schrijft dat de wet slechts van beperkte invloed is ge weest. Het kabinet is erin geslaagd een sfeer te creëren waarin een verzuimper centage van 8 procent als een probleem wordt ervaren, aldus het EIB. Maar ook in de CAO's is veel veranderd. Eind 1992 waren er nog maar vijf CAQ's met maatregelen tegen het ziekteverzuim. Maar eind 1993 viel al 34 procent van alle werknemers onder een CAO waarin - op zijn minst - wordt gedreigd met korting op het loon of bij ziekte. De vakcentrale FNV schat dat er inmiddels niet één CAO meer is waarin het ziekteverzuim geen halt wordt toegeroepen. Dat zo'n aanpak succes kan hebben, be wezen tal van individuele bedrijven zoals Bavaria en Brabantia al. Bij Brabantia in Valkenswaard zakte het verzuim van 15 procent in 1989 naar 8 procent in 1993 door werknemers bedrijfsgymnastiek te geven, het werk gevarieerder te maken, het menu in de kantine 'gezonder' te ma ken en soortgelijke maatregelen. Bij Bava ria kregen werknemers tien extra verlofda gen per jaar, waarvan ze er bij iedere nieu we ziekmelding ééntje moeten inleveren. Resultaat van deze en andere maatrege len: het verzuimpercentage dook van 11 procent naar 5,4 procent en vervolgens naar 3 procent. NIA-onderzoeker Knotter verwacht dat het aantal ziekmeldingen nog veel verder omlaag kan als het kabinet de ziektewet volledig privatiseert. Dat betekent dat werkgevers het zieke personeel niet alleen de eerste weken moeten doorbetalen, maar gedurende het hele ziektejaar. Tegen dat financiële risico kunnen bedrijven zich verzekeren bij particuliere verzekeraars. „Zodra die een belangrijke rol gaan spe len, kan het verzuim opnieuw flink dalen", voorspelt Knotter. „Particuliere verzeke raars krijgen belang bij zo min mogelijk zieken. Dus zullen ze zich inspannen ziek te op de werkvloer te voorkómen. Daar door kunnen ze hun premie verlagen en worden ze de meest gewilde verzekeraar". De gemeentelijke sociale dien sten zijn tevreden over de re cente versoepelingen van de verhaalsplicht in de bijstand. Het probleem van de oude ge vallen, mensen die jaren na de scheiding alsnog in het onder houd van hun ex-partner moe ten voorzien, is zo goed als op gelost. Voor nieuwe gevallen speelt het probleem veel min der. Mensen die willen schei den, weten bij voorbaat dat de sociale dienst de bijstand op de onderhoudsplichtige partner kan verhalen. Dat zegt voorzitter Gert-Jan Rombout van Divosa, vooraf gaande aan het debat over de verhaalsplicht vandaag in de Tweede Kamer. Divosa is het samenwerkingsverband van de directeuren van gemeentelijke sociale diensten. Sinds 1 augustus 1992 moe ten gemeenten de kosten van bijstandsuitkeringen aan ge scheiden cliënten verhalen op de ex-partner. Deze verhaals plicht geldt met terugwerkende kracht vanaf de datum van in schrijving van het echtschei- dingsvonnis voor een periode van twaalf jaar. Op deze manier wilde de overheid voorkomen dat steeds meer mensen op kos ten van de gemeenschap gingen scheiden. Het kwam steeds va ker voor dat gescheiden part ners afzagen van alimentatie maar in plaats daarvan een be roep deden op de bijstand. Volgens Rombout leverde vooral de terugwerkende- krachtbepaling grote weerstan den op. Ex-partners vonden het onredelijk ads een sociale dienst jaren na dato alsnog geld Wflde zien. Ook de rechter kwam in een aantal gevallen tot deze conclusie. Dit kwam de motiva tie om oude gevallen op te spo ren bepaald niet ten goede. Daar kwam nog bij dat sociale diensten al voor relatief kleine bedragen (vanaf vijftig gulden per maand) actie moesten on dernemen. In de praktijk waren de kosten van de operatie al gauw vele keren hoger dan de opbrengsten. De terugwerkende kracht is wel gehandhaafd, maar alle rechtbanken zijn het er inmid dels over eens dat ex-partners de dans niet meer kunnen ont springen enkel en alleen omdat de sociale dienst een paar jaar niets van zich heeft laten horeri. Bovendien zijn nagenoeg alle oude gevallen opgespoord en behandeld. De Divosa-voorzit- ter is ook tevreden over het feit dat de verhaalsplicht pas ingaat bij bedragen boven de honderd gulden per maand. Een resterend probleem be treft de situatie waarin de bij standsgerechtigde met eep nieuwe partner samenwoont. De ex-partner is dan al gauw van mening dat de sociale dienst de bijstand niet langer op hem mag verhalen. Er kan in die situatie zelfs sprake zijn van een ten onrechte verstrekte uit kering. Volgens Rombout is dit meer een probleem van de Bijstands wet dan van de verhaalsplicht. „Samenwonen is verschrikkelijk moeilijk te bewijzen. De Bij standswet zegt niet uitputtend wanneer er sprake is van een partner en wanneer niet, Dat is ook bijna niet te doen. Spreek je van partners als je elkaar een avond in de week ziet? Als je sa men op vakantie gaat of 's zon dags naar de dierentuin?" openbaar ministerie in Arn- ■Km is gisteren samen met cle Witie in de Gelderse hoofstad m gerechtelijk vooronderzoek Igonnen naar de mogelijke 00 fafbaarheid van de Funda- entalistische Arbeiders Partij AP). De FAP is twee weken Ij Jleden opgericht door drie he llichte rechts-extremisten, on- q Hf wie de Arnhemmer Kusters. Ipustitie zal in eerste instantie 1995lt partijprogramma Manifesto en ivragen om te kijken of hierin plapgelijk strafbare uidatingen i: kan. Kusters en Hermsen zei- in bij de oprichting van hun' k C%tij dat zij het programma pwe)or een jurist hebben laten irspitten op met name over- idingen van artikel 137 van it Wetboek van Strafrecht, dat sidei^der meer aanzet tot rassen- it verbiedt. Volgens beide nnen 'heeft justitie geen n9e1ot om op te staan.' rcXamer weigert Je dienst eerder "te schaffen Tweede Kamer voelt er niets' 07l|or de dienstplicht vervroegd 4) te schaffen en enkel nog jon- mannen die vrijwillig in :nst willen op te roepen. Een QCflktie van die strekking van de MA'er Zijlstra haalde gisteren :n meerderheid. Het parle- int riep de bewindslieden van fensie op sociale afspraken id de bezuinigingen in het le- over een langere periode uit meren. 'koÉn zijn motie stelde Zijlstra „1 flor per 1 juli alleen nog maar *nstplichtigen op vrijwillige kraisis op te roepen. Volgens de idige plannen moet de laatste fÜHg per 1 april 1996 opko pt fn, maar de PvdA, Groen- Inks, het AOV en de SP achten onjuist dat slechts één op de n dienstplichtigen daadwer- 'ijk wordt opgeroepen. Een irderheid van CDA, WD en verwierp echter het voor- 14% 'e vakbond voor dienstplich- :n WDM zet een kort geding >r om Defensie te dwingen oproepen van dienstplichti- te staken. geldermalsen Als een spin in het web staat vogelkeerder Sterkenburg uit Beusichem van 's morgens vroeg tot aan zonsondergang op tien meter hoogte spreeuwen en andere ker senliefhebbers te verjagen. Dat doet hij door om de haverklap aan een van veertig lijnen te trekken die vanaf het platform over de boomgaard lopen, voorzien van rammelbussen. foto anp cor de kock De paarse coalitie blijft verdeeld over de rol van nabestaanden bij orgaandonaties. PvdA en D66 kunnen het niet eens worden met de WD over het compromisvoorstel van het kabinet. Daarbij mogen nabestaanden besluiten om overledenen die niet geregistreerd staan als donor, toch voor transplantatie in aanmerking te laten komen. Op positiepartij CDA heeft nog geen standpunt be paald, zodat het onduidelijk is of het kabinet het met dit gewijzigde voorstel wel haalt. Eerder al kregen de ministers Borst van volks gezondheid en Sorgdrager van justitie geen ka mermeerderheid voor hun plan om uitsluitend orgaantransplantatie toe te staan als de betrokke ne via een codicil daarvoor toestemming geeft. Een kamermeerderheid van PvdA, D66 en het CDA voelt daar niets voor en wil een 'geen-be zwaarsysteem' invoeren. Hierbij is iedere Neder lander een donor, tenzij hij of zij uitdrukkelijk aangeeft dat niet te willen zijn. De bewindsvrou wen zijn daar echter tegen en besloten het kabi net te raadplegen. In het gewijzigde kabinetsvoorstel dat de mi nisters morgen in de Tweede Kamer toelichten, wil de regering van iedereen boven de achttien jaar weten of men organen wil afstaan of niet. Alle personen die hun toestemming of weigering niet registreren, laten daarmee automatisch de keus voor transplantatie over aan hun nabestaanden. De WD is hier 'principieel' op tegen, omdat ieder mens zelf moet kunnen bepalen of hij of zij orga nen afstaat. PvdA en D66 gaan wel akkoord met het com promis. Overleg om als coalitiepartners op één lijn te komen waartoe ook premier Kok had opgeroepen liep stuk op de halsstarrige hou ding van de liberalen. „Zo'n belangrijk maat schappelijk probleem moet worden opgelost met een zo breed mogelijk draagvlak", aldus hot PvdA-kamerlid Oudkerk. Hij verwijt de WD dat het 'roomser wil zijn dan de paus'. De positie van het CDA in de discussie is cru ciaal, maar ook onduidelijk. De christen-demo craten waren altijd voorstander van het dragen van een codicil, maar gingen onverwachts ak koord met het 'geen-bezwaarsysteem'. Later liet woordvoerder Lansink weten wellicht ook hier weer van af te stappen. Lansink wacht op de toe lichting van het kabinet over het nieuwe voorstel, voordat hij een definitief standpunt bepaalt. Hoerenloper zonder condoom hoort cel eisen Een 39-jarige man uit Dronten heeft gisteren een jaar cel, waar van drie maanden voorwaarde lijk, horen eisen wegens de ver krachting van drie heroïnepros- tituées vorig najaar. De ver krachting bestond er volgens de Zwolse officier van justitie Rosingh onder meer uit dat de hoerenloper tegen de zin van de vrouwen geen condoom wilde gebruiken. De man pikte de vrouwen op achter het Centraal Station in Amsterdam. Hij sprak met hen een prijs en voorwaarden af. Volgens de vrouwen dreef de man vervolgens zijn zin door door met hen gemeenschap te hebben zonder condoom. Daar door vreesden de vrouwen voor hun gezondheid. Na afloop zet te de man de prostituées mid den in de nacht ergens in de polder uit de auto. De man heeft seks met twee van de drie vrouwen toegege ven, maar ontkent dat hij daar bij enige vorm van geweld heeö gebruikt. Het drietal zou hem een loer hebben gedraaid door op verzoek van de politie aan gifte te doen terwijl alle hande lingen volgens hem vrijwillig zijn gebeurd. De strafzaak tegen de man is tweemaal aangehouden, onder meer wegens de geboorte van zijn tweede kind in zijn derde huwelijk en voor psychiatrische en psychologische rapportage. De Drontenaar wordt vermin derd toerekeningsvatbaar ge acht. Samen met zijn vrouw staat hij nu op een wachtlijst bij de Riagg voor gezinstherapie. (VOENSDAG 14 JUNI 1995 Eis drie jaar tegen pyromaan nfn bosch Voor de Bossche rechtbank is gisteren drie jaar cel geëist tegen een 21-jarige Vlijmenaar die vorig jaar zomer en be gin dit jaar een hele reeks branden zou hebben gesticht in zijn woonplaats en omgeving. Een 18-jarige vriend en mededader hoorde een jaar eisen, terwijl de zaak tegen de 20-jarige broer van de Vlijmenaar is uitgesteld. De broers schoven elkaar de schuld in de schoenen. De hoofdverdachte, die al eerder is ver oordeeld, is volgens een deskundige licht zwakzinnig en vermin- I derd toerekeningsvatbaar. "Peuter omgekomen bij brand -,-iiddelburg Bij een brand in een woning in Middelburg is een ~T3-jarige peuter omgekomen. Het jongetje was bij het uitbreken ]van de brand alleen thuis en speelde op zijn slaapkamer op de perste verdieping. Volgens de brandweer is de brand vermoede- ijk ontstaan, doordat het jongetje met een aansteker speelde, 'oorbijgangers hebben nog geprobeerd het jongetje uit het iand te halen, maar werden op de trap al door het vuur tegen- ;ehouden. De ouders waren het zusje van de peuter van school ;aan halen. Cel geëist na misbruik gehandicapten jutphen De Zuthphense officier van justitie heeft twee jaar ge- jëist tegen een 36-jarige groepsleider uit Aalten wegens seksueel (misbruik van drie verstandelijk gehandicapte mannen. De offi- i hcier eiste verder dat de man zich laat behandelen bij de Riagg en Jdat hij drie jaar niet als hulpverlener mag werken. Het misbruik Jspeelde zich voornamelijk af in het gezinsvervangende tehuis [waar de verdachte als groepsleider werkte. Van Blerck nieuw kamerlid VVD Üjen haag Ank van Blerck-Woerdman (51) is gisteren beëdigd als -hieuw kamerlid voor de WD. Van Blerck volgt Dick Dees op, die tverd geïnstalleerd als lid van de Eerste Kamer. Van Blerck, 1 Woonachtig in Tilburg, was tussen 1990 en 1994 wethouder van sociale zaken en gezondheidszorg in haar woonplaats en sinds (ie laatste gemeenteraadsverkiezingen wethouder van onderwijs, iport en gezondheidszorg. Zij is tevens lid van het dagelijks be- ituur van de GGD in Midden-Brabant en plaatsvervangend lid an de regionale arbeidsvoorziening in die regio. Van Blerck is iet 51ste vrouwelijke kamerlid; de Tweede Kamer heeft nooit feerder in haar geschiedenis zoveel vrouwelijke leden geteld. jppolitie pakt caravan-kraker Parderen De Barneveldse politie heeft een 52-jarige junk aan gehouden die van december tot mei overnachtte in caravans. 3 Hij brak ze open, gebruikte daar opgeslagen voedsel en drank en ging er de volgende dag weer vandoor met wat gestolen spullen, ioms op een fiets die in de caravan stond. In totaal bezocht de pan 56 caravans op de Veluwe, in de Achterhoek en in de Flevo- —polder. Een beheerder van een camping in Garderen hield de pan eind april aan toen hij hem uit een caravan zag komen. CD royeert Arnhems raadslid ^Liirnhem De Centrumdemocraten hebben gisteren het Arnhem se raadslid Selhorst geroyeerd nadat hij maandag voor de twee tje maal door de politie opgepakt werd wegens handel in hard drugs. Selhorst was net op 2 juni door het Arnhemse gerechtshof lferoordeeld tot zes maanden celstraf voor eenzelfde feit. Het ID-bestuur schorste Selhorst enige tijd geleden al als lid, in af wachting van de afloop van de rechtszaak. Nu het raadslid ver- ïordeeld is en tien dagen later weer werd opgepakt wegens irugshandel, wil de partij niets meer met hem te maken heb ben. -Arbeiders moeten aan de macht komen Blankert: Loon moet mee-ademen met bedrijf' Nu het in een groot aantal collectieve arbeidsovereen komsten is gelukt de arbeidstijden te versoepelen, gaan de werkgevers in Nederland op weg naar verdere flexibi lisering van de lonen. Dat valt op te maken uit de van daag gepresenteerde evaluatie van het werkgeversver bond VNO-NCW van het, overigens nog niet helemaal af geronde, CAO-seizoen. Volgens vice-voorzitter Blankert, is dit jaar 'nog steeds niet de weg gevonden naar werke lijk flexibele vormen van beloning'. Blankert erkent dat de opbloei ende economie zich mede zal vertalen in looneisen, maar hij wijst erop dat deze loonsverho gingen blijven bestaan ook al de conjunctuur weer slechter wordt. Het systeem van auto matische prijscompensatie, dat in een enkele CAO nog voor komt, moet er daarom wat hem betreft als eerste aan geloven. Maar afschaffing van dat stel sel is VNO-NCW niet genoeg. Vooropgesteld dat er ruimte is voor loonsverhogingen (lage ar beidskosten blijven volgens de werkgevers 'essentieel voor de werkgelegenheid'), dan moet die eenmalig zijn en gerelateerd aan het bedrijfsresultaat. „De loonkosten moeten als het ware kunnen mee-ademen met de marktpositie en de financiële positie van het bedrijf', aldus Blankert. Hij verwijt de vakbon den met hun 'conservatieve denken in sommige sectoren noodzakelijke vernieuwing in de weg te staan'. Hoewel de werkgevers tevre den constateren dat versoepe ling van de andere arbeidsvoor waarden 'werkelijk ingang' heeft gevonden, is het einde wat VNO-NCW betreft niet in zicht. Met name verdere flexibilisering van de arbeidstijden zal 'boven aan de agenda blijven staan'. De werkgevers willen daarbij af van toeslagen voor werk in de weekeinde- en avonduren. Blankert tamboereert erop dat de loonkosten in Nederland, ondanks de aanhoudende loon matiging nog steeds hoog zijn vergeleken met andere geïndus trialiseerde landen. Lagen de loonkosten hier in 1990 nog 6 7 procent hoger dan in andere EU-landen, dat percentage be draagt nu 20. Blankert is overigens de eer ste om deze gegevens te relati veren. Het voornaamste deel van de stijging was al in 1993 geboekt. Bovendien zijn Duits land, Zwitserland en de Scan dinavische landen duurder dan Nederland. En daar komt nog bij dat de arbeidsproduktiviteit in Nederland nog steeds gunstig afsteekt bij die van de concur rentie. De vakcentrale FNV heeft grote moeite met loonstijgingen die winstafhankelijk zijn, omdat de onkosten van werknemers gelijk blijven. Met voorzitter Westerlaken van het CNV valt wel te praten over nieuwe vor men van beloning. De FAP wil dat de arbeiders aan de macht komen in een zo genoemde massacratie naar de ideeën van de Libische leider Khadaffi. Volgens Hermsen on derhouden verschillende leden van extreem-rechts innige ban den met Libië. CP'86-secretaris Mudde is eronlangs op bezoek geweest. De oprichters van de FAP vinden dat zij geweld mo gen gebruiken als anderen het hen onmogelijk maken hun ideologie te spuien. Kusters en Hermsen willen de FAP bekendheid geven door met 'politieke soldaten te mar cheren op straat'. Een dergelijke mars door Rotterdam, die ver boden was door burgemeester Peper, liep vorige week zaterdag al uit op aanhoudingen onder de 'politieke soldaten'. Het is niet bekend of leden van de nieuwe extreem-rechtse partij zaterdag ook Breda zullen be zoeken, waar CP'86 een demon stratie aangekondigd heeft. Dordrecht» Bij gevechten aan boord van het drijvend asielzoe kerscentrum Bibi Progress in Dordrecht zijn gisteravond drie men sen gewond geraakt, van wie één ernstig. Twee bewoners van de boot werden aangehouden. Bewoners hielden gisteren en vandaag een protestactie tegen de lange asielprocedures. Zij hadden daar vanmiddag een gesprek over met onder andere het ministerie van justitie. De actie en de gevechten hadden volgens een woordvoer der niets met elkaar te maken. foto anp

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5