D66-fractie tegen plan Ziektewet Deze maand word je slapend rijk bij Dormaël Ouders mogen kiezen voor babyjongen of-meisje -f Binnenland {endeleider rekende tien nille voor moord op Turk [abinet keurt uitspraken (rand over softdrugs af Even de vissen voeren Eis drie jaar voor wapenbezit DIO T*& Alleen surveilleren kan lang niet in alle gevallen Scholiere steekt hoofd uit bus en raakt viaduct IOENSDAG 14 JUNI 1995 proenman (D66) verlaat de Kamer Ln haag Louise Groenman, vice-voorzitter van de D66-fractie hdeTweede Kamer, verlaat het parlement eind deze maand. Groenman was veertien jaar lid van de Kamer. Ze heeft aange kondigd om te zien naar werk dat „minder beslag legt op het hrivé-leven". Groenman kreeg in de Kamer vooral bekendheid Hoor haar niet aflatende strijd voor een liberaler Winkelsluitings wet en was mede-indiener van een wet die de arbeidskansen loor allochtonen moest vergroten. Tevens was zij specialiste op let gebied van pensioenen. jenny Goeree weer voor de rechter Lqlle Voor de rechtbank in Zwolle is gisteren tegen evangelis- t Jenny Goeree (57) uit Zwolle vier maanden gevangenisstraf leëist wegens belediging. Zij zou in 1993 beledigende pamflet- jen hebben gestuurd aan A. Baumgarten van de Stichting Be- itrijding Antisemitisme (STIBA) en aan de Stichting zelf. Daarin jtond onder meer: „In die pikdonkere nacht in Auschwitz zweeg nod en greep niet in, want zijn oordeel over de Joden werd daar Joltrokken". Goeree komt geregeld in het nieuws wegens discri minerende uitspraken. or een moord op bestelling acht de 22-jarige leider van de hide van Venlo tien mille in lening. Officier van justitie r. K. Janssen maakte dat tarief Iteren wereldkundig voor de jermondse rechtbank. Voor het hekje stond een 27- tige man uit Venlo. Hij wordt tan verdacht de bendeleider hebben ingehuurd voor de elbloedige liquidatie van een [jarige Turk, deze maand ce jaar geleden. Hij handelde [opdracht van een 34-jarige jrkse drugbaron. Die beschul- jde de jongeman, die in een n zijn coffeeshops werkte, dat vijf kilo hasj had gestolen, pder enige vorm van proces iroordeelde' de steenrijke fjkstal noemt 'niet passend' jhaag gpd t kabinet is slecht te spreken >r de uitlatingen van de pgse hoofdcommissaris md dat de strijd tegen de Bgs verloren is en dat interna- raal een liberalen beleid iet worden nagestreefd. Mi- iter Dijkstal van binnenlandse ten noemde de uitspraken Brand gisteren 'niet pas- id', zijn justitie-collega Sorg- tger was er 'niet gelukkig' /olgens Dijkstal bestaat het |co dat Brands uitspraken, die namens het beraad van poli commissarissen heeft ge- >n, een demotiverende uit- fking hebben op het politie- fsoneel. Hij sprak in dit ver- nd van 'mogelijk schadelijke werkingen'. rolgens Dijkstal hebben fpschefs de vrijheid hun me- |g te uiten, maar moeten zij ughoudendheid betrachten De eerste privékliniek van Europa waar je een ba byjongen of een babymeisje kunt bestellen, opent volgende week zijn deuren in Utrecht. Een be handeling bij het Gender Centrum kost tweedui zend gulden..Maar een honderd procent garantie dat de baby het gewenste geslacht krijgt, is hele maal niet te geven zeggen de kritici. De kliniek heeft als regel gesteld dat nooit het geslacht van een eerstgeborene zal worden be paald. In het Utrechtse centrum wordt het man nelijk zaad zodanig 'bewerkt', dat of de vrouwelij ke of de mannelijk chromosomen zoveel mogelijk worden geëlimineerd, waardoor de baby een jon gen of een meisje wordt. Het bewerkte zaad wordt vervolgens weer bij de vrouw ingebracht middels kunstmatige inseminatie. Hierdoor kan met redelijke waarschijnlijkheid het geslacht wor den bepaald. Volgens B. van Deelen werkt zijn kliniek louter met gecertificeerd personeel: twee artsen, een verpleegkundige en drie in België (Gent) opgelei de laboranten. Volgens de inspectie voor de volksgezondheid heeft de kliniek geen vergun ning nodig, alleen gekwalificeerd personeel. In de medische wereld wordt sceptisch gerea geerd op de komst van een dergelijke privékli niek. Er wordt met name getwijfeld aan het suc ces van de methode. Het Gender Behandelcentrum suggereert een slagingskans van tachtig procent voor jongens en een iets lagere kans van slagen als om een mdeis- je wordt gevraagd. Dit percentage is volgens me dici aan de hoge kant, zestig procent is eerder waar, zegt J. Aartsen, secretaris van de Gezond heidsraad. Daar sluit dr. R. van der Kooi, hoofd van de afdeling In Vitro Fertilisatie van het Aca demisch Ziekenhuis in Utrecht zich bij aan. De ingreep is niet nieuw en wordt al toegepast in vruchtbaarheidsklinieken van grote ziekenhui zen, op louter medische indicatie. Als de moeder bijvoorbeeld een overdraagbare ernstige bloed ziekte heeft zoals hemofilie. Die kan ze wel over brengen op zoons, maar niet op dochters. In zo'n geval kan dan zaadscheiding worden toegepast, waardoor er geen zoon wordt geboren. De Gender kliniek zegt zichzelf regels gesteld te hebben Als een vader en moeder graag een zoontje willen, kan dat pas na de geboorte van een eerste kind. de dochter. Wie een zoon heeft, kan alleen maar een dochter 'bestellen' en wie een dochter heeft alleen maar een zoon. De vereniging Freya van patiënten met vrucht baarheidsproblemen verwerpt de keuze vooraf, zegt José van Schoor uit Wijchen. „Waarom zou den de mensen kiezen? Bij ons is ieder kind wel kom en waardevol. We worden wel eens gebeld om advies, maar dat betreft uitsluitend ouders die om medische reden een keuze vooraf willen ma ken." Dergelijke behandelklinieken zijn er al in de Verenigde Staten en Engeland. Turk hem tot de doodstraf. Na bemiddeling van de 27-ja- rige Venlonaar was de bendelei der bereid de klus voor tiendui zend gulden te klaren; de helft wilde hij vooruit hebben. In de beruchte Venlose wijk Genooi werd de 23-jarige midden in de nacht door de bendeleider en een stelletje kornuiten van straat geplukt. De man werd in de kofferbak van een auto ge stopt en afgevoerd naar een af gelegen industrieterrein. Daar voltrok de Venlonaar het von nis. Een salvo pistoolschoten maakte een einde aan het leven van de Turk. Het lijk werd ach teloos in de struiken gegooid. De volgende dag incasseerde de moordenaar de rest van zijn loon. Hanoi Volgens de oude traditie voeren Rita en Wim Kok bij het woonhuis van de voormalige Vietnamese leider Ho Chi Minh, de goudkar pers in de vijver. Dat deed de grote leider namelijk iedere ochtend. foto anp hoang dinh wanneer het onderwerpen be treft waar zij bij betrokken zijn of waarover de parlementaire discussie nog niet is afgerond. Dat is bij het drugbeleid het ge val. In september presenteert het kabinet een nota over het te voeren beleid. Vrijwel de gehele Tweede Ka mer was eveneens verbolgen over de uitlatingen van Brand en over de openlijke onenigheid tussen de verschillende com missarissen. De parlementaire ergernis werd vergroot omdat ook in het verleden korpschefs te pas en te onpas in de publici teit traden. D66-woordvoerder De Graaf sprak van „veel gekrakeel in het kippenhok, waarbij weer veel veren in het rond dwarrelden". Hij vroeg Dijkstal om een ge dragscode voor de politiechefs. Dijkstal voelt daar niets voor, maar zegde desondanks toe de suggestie op tafel te leggen. Officier van justitie mr. C. Kok heeft giste ren voor de rechtbank van Alkmaar wegens het bezit van vuurwapens, springstof en verdovende middelen drie jaar celstraf, waarvan een jaar voorwaardelijk, geëist te gen een 55-jarige man uit Venhuizen. Justi tie ging in 1992 en 1993 zijn gangen nauw gezet na omdat ze hem ervan verdacht springstof te hebben geleverd aan de actie groep RARA. De explosieven zouden zijn gebruikt bij de RARA-aanslagen op het huis van de toenmalige staatssecretaris Kosto in Groot schermer en op het ministerie van binnen landse zaken. Justitie heeft zijn RARA-con- necties echter niet kunnen bewijzen. Justitie trachtte ook een verband te leg gen tussen de verdachte en een bomaan slag op een Alkmaarse drughandelaar, die in april 1993 dodelijk gewond raakte door een bom, die aan zijn voordeur was beves tigd. Ook dit was tevergeefs. Advocaat mr. N. Meijering verraste de fechtbank gisteren met video-opnamen van afluisterapparatuur die de verdachte in zijn boerderij in Venhuizen had aangetroffen. Politie en Justitie in Noord-Holland be zwoeren de rechtbank daarvan niets te we ten. Bij huiszoekingen in 1993 vond de politie in Venhuizen, Soest en de Haarlemmer meer acht machinepistolen, 24 pistolen en revolvers, een kilo kneedspringstof met ont stekers en vertragingspotloden, zestig bus jes CS-gas, een grote hoeveelheid munitie, 74 pillen amfetamine en JCTC en een halve kilo softdrugs. Volgens justitie heeft hij gehandeld in wa pens en drugs. De Alkmaarse rechtbank doet op 27 juni uitspraak. Voorhoeve en de Arubaanse maffia De bewakers die defensieminister Voorhoe ve al enige dagen vergezellen, moeten hem niet beschermen tegen mogelijke aanslagen in verband met de kwestie in Bosnië, maar omdat hij met de dood is bedreigd door de Arubaanse drugmaffia. Voorhoeve, die op dit moment in Aruba is en later deze week ook naar Amerika gaat, zou bereid zijn in te gaan op een ver zoek van de Amerikanen om het Neder landse uitleveringsverdrag te wijzigen. Voorhoeve is ook de verantwoordelijke be windsman voor Nederlands-Antilliaanse en Arubaanse Zaken. De VS zouden met name twee Arubanen willen berechten die wor den verdacht van het witwassen van drug gelden. Het ministerie van defensie weigert elk commentaar op de berichten over de bedreiging. Schimmel ziet meer in alternatief SER De D66-fractie voelt bij nader inzien niet veel voor de ka binetsplannen voor Ziektewet en WAO. Fractiewoord voerster Schimmel ziet meer in het alternatief dat door de Sociaal-Economische Raad (SER) is ontwikkeld. Als daar binnen de coalitie geen meerderheid voor te vinden is, leggen de democraten zich echter neer bij de afspra ken in het regeerakkoord. Het kabinetsplan komt er op neer dat de Ziektewet wordt af geschaft. Bedrijven moeten hun personeel bij ziekte een jaar iang 70 procent van het loon gaan doorbetalen. De WAO- premie wordt afhankelijk van het arbeidsongeschiktheidsver loop per bedrijfstak. Bovendien krijgen bedrijven de mogelijk heid zich particulier te verzeke ren tegen het arbeidsonge schiktheidsrisico. Dat wordt de eerste decennia echter veel duurder dan bij de bedrijfsvere nigingen. De SER vindt dit veel te ver gaan. Het adviesorgaan Is onder meer bang dat kleine bedrijven in problemen komen als ze vol ledig opdraaien voor de kosten van ziekteverzuim. De SER pleit er in een unaniem advies voor de Ziektewet voorlopig uit te breiden tot drie jaar en het ei gen risico te beperken tot een half jaar. Deze uitstelvariant geeft het kabinet de ruimte om naar betere oplossingen te zoe ken voor de langere termijn. Het kabinet heeft het SER-ad- vies na een week studie naar de prullenbak verwezen. Schimmel vindt dat onterecht. Ze is het eens met de SER-kritiek dat van het plan om bedrijven particu liere WAO-verzekeringen te la ten afsluiten niet veel terecht zal komen. De WD staat redelijk positief tegenover de kabinetsvoorne mens, maar vindt wel dat er meer mogelijkheden moeten komen voor ondernemingen die uit het private bestel van WAO-verzekeringen willen stappen. Voor het SER-plan voelen de liberalen in elk geval niets, aldus kamerlid Van Hoof. Zijn partijgenoot staatssecreta ris Kinschoten van sociale zaken heeft er op gewezen dat de SER- variant veel minder bezuinigin gen oplevert dan de circa 1,5 miljard die het kabinet voor de ze regeerperiode heeft inge boekt. De PvdA wacht met haar defi nitieve standpunt tot de Raad van State advies heeft uitge bracht over het kabinetsvoor stel. „Vooralsnog staan wij ach ter dit voorstel", aldus kamerlid Van Zijl. Oppositiepartij CDA vindt ook dat het kabinet de voorstel len van de SER serieus had moeten nemen. Daar schrik je even wakker van. Bij Dormaël Slaapkamers liggen nu stapels Mode Cheques klaar. Die bezorgen je fikse kortingen bij maar liefst zes actuele modezaken. De cheques zijn een jaar geldig. Dus als je nu bij Dormaël gaat winkelen voor de laatste slaaptrends, kun je zelf je mode kiezen: korting deze zomer, komend winterseizoen of korting op de lentemode van volgend jaar Haast je naar Dormaël voor je slaapkamer en profiteer van de kortingen voor overdag. Alleen deze maand geven we Mode Cheques weg! WEATERS &S L A A P K AM ERS Beverwijk - Meubelboulevard/Leiderdorp - Winkelcentrum Winkelhof Amersfoort Rotterdam Utrecht Veenendaal Zeist Zwolle Onderzoekers stellen zeven voorwaarden voor solo-optreden op Politie-agenten kupnen pas in hun eentje surveilleren als aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Zo moeten ze de beschikking krijgen over goede porto foons en moet er snel assistentie kunnen zijn als er iets fout dreigt te gaan. Maar ook als aan alle (zeven) voorwaarden wordt vol daan, kan zulk solo-optreden alleen maar in bepaalde gevallen. Bijvoorbeeld bij kleine incidenten als echtelij ke ruzies, administratief werk (het verzamelen van handtekeningen voor een proces-verbaal) en het geven van adviezen. Dit stellen P. van Musscher en A. van Buuren na een onderzoek over de mogelijkheden om politie-agenten weer vaker alleen te laten opereren in plaats van met z'n tweeën. Het tweetal studeert aan de Nederlandse Politie Academie (NPA). Volgens Van Musscher en Van Buuren moet er een direct verband bestaan tussen de inzet van twee agenten en de gebeurtenis. Kan één agent het ook af, dan moet daarvoor worden gekozen. Voorwaarde voor het solo-optreden is ook een duide: lijk beleid van de korpsleiding en voldoende ervaring en training van de agent. Daarnaast moeten de bewa pening en het vervoer beter, 's Avonds en 's nachts moet altijd in duo's worden gewerkt. Solo-optreden zal zich bovendien moeten beperken tot de wijk, waarin de agenten zich vooral te voet of op de fiets verplaatsen. Een beter contact met de burgerij moet het hoofddoel zijn. Nu komt solo-optreden vooral voor bij motorrijders, hondegeleiders en coördinatoren van operaties: een kleine minderheid. Van Musscher en Van Buuren menen dat er een cul tuuromslag in de politiewereld nodig is. Politie-agenten zien vooral meer gevaren en risico's als ze solo moeten werken. Verder vrezen zij een taakverzwaring. De voor delen zijn echter dat er meer blauw op straat komt, de politie effectiever kan worden ingezet en de agent meer verantwoordelijkheid krijgt. De onderzoekers sluiten niet uit dat het solo-optre den van politie-agenten in eerste instantie duurder uit valt. Op termijn zijn echter besparingen mogelijk. Veilig Verkeer wil gordel verplichten Veilig Verkeer Nederland (VVN) eist van het kabinet dat het bus vervoer bij schoolreisjes veiliger wordt. Zo moet iedere leerling op de schoolbank in de auto gordel en moet er meer toezicht komen. Ook moeten er minder leerlingen in een bus. Aanlei ding is het ongeluk gisteren met een 15-jarige scholier. Het meisje sloeg met een vaart van vijftig, zestig kilometer met haar hoofd tegen een viaduct, toen zij uit een dakluik van de bus keek. De scholiere was met 63 VWO- en HAVO-leerlingen uit Druten en Afferden op excursie in Noord-Holland. Hoewel de groep leerlingen vergezeld werd door vijf leraren, blijkt uit het ongeluk dat het toezicht bij schoolreisjes te wensen over laat, zegt de WN. Jaarlijks ont vangt de vereniging veel klach ten van bezorgde ouders. Het blijkt dat scholen voort durend trachten te bezuinigen op de kosten van schoolreisjes. Er worden meer kinderen in één bus gestopt en er is minder toezicht. De jaarlijks terugke rende klachtenregen van ouders was voor WN reden contact op te nemen met de ministeries van Verkeer en Waterstaat en Onderwijs en Wetenschappen. WN wil af van de regeling dat kinderen tot tien jaar met zijn vieren op een bank mogen zit ten, en tussen tien en veertien jaar met de drieën. Verder wil WN dat er ook duidelijke regels moeten komen waar schoolkin deren mogen gaan zitten in de bus. Daarbij moeten de plaat sen zodanig gekozen worden dat er constant toezicht is, zo dat ongelukken als gisteren niet meer kunnen gebeuren. Het meisje stak onverwachts haar hoofd uit het vluchtluik van de Brandweerlieden in Enkhuizen moesten de hoogwerker inzetten om het zwaargewonde meisje uit de dubbel dekbus te bevrijden. Daarna is ze met een helikopter overgebracht naar het VU-ziekenhuis in Amsterdam. foto gpd theo groot 3,95 meter hoge dubbeldeks bus. Haar hoofd sloeg met een snelheid van 50 tot 60 kilometer per uur tegen de stalen draag- balken van het viaduct. De scholiere bleek er zo slecht aan toe te zijn, dat werd beslo ten een helikopter van het ram penteam in te zetten om het meisje naar het VU-ziekenhuis in Amsterdam te brengen. De andere scholieren zijn direct opgevangen in het politiebu reau door huisartsen en men sen van de RIAGG. Dormaël - Geeft - Mooi - Mode - Cheques - Kado! CLASSICS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3