Sigaret moet het hebben van reclame Nieuwe Senaat telt heel veel oude bekenden Feiten &Menemgen Vis van Kniertje Blich wordt duur betaald Venetiaanse gondeliers nemen buitenboordmotor WOENSDAG 14 JUN11995 In Nederland blijkt grote belangstelling voor de dode natuur te bestaan. Ons land telt wel meer dan tien musea die een goede tot zeer goede collectie hebben en tonen op het gebied der natuur-historie. De kroon in deze museumwereld is het Teylers Museum in Haarlem. Dit museum is zowel qua col lectie als qua gebouw een parel aan de Ne derlandse museale kroon. Mijn kennis van de natuur-historie reikt niet veel verder dan die van de middelbare school en daar kom je vandaag de dag niet zo ver mee. Wat ik wel kan zien is dat de Teyler-collectie een wonder is van didac tisch vernuft, want als schoolmeester word je geboren en niet gemaakt. Ik ben eén schoolmeester vanaf het jongste begin, dus daarover kan en mag ik oordelen. De op stelling in Teylers is sober en daardoor ge richt op de collectie, maar tezelfdertijd ge heimzinnig, spannend zelfs en tart daar door de verbeelding. In een notedop het ABC van goed onderwijs. Als je een klas kinderen in Teylers waar neemt zie je direct dat het klopt. De aan dacht is onmiddellijk gevangen en blijft ge vangen. De schoolmeesters van weleer moesten het stellen zonder de huidige di dactische hulpmiddelen, moesten het doen zonder de bewegende beeldtaal van Film, video en PC en ze slagen er in om bijna 21ste eeuwse kinderen te boeien. Een pres tatie van formaat waaraan het vreemde iet wat geheimzinnige karakter van het muse um zeker ook zijn bijdrage levert. De geheimzinnig heid zit in de collec tie, in de kleur en tentoonstellingskas- ten, maar bovenal in het gebouw. Het ademt een voorna me rust van eiken hout, marmer en ge filterd licht. Vooral dat licht in combi natie met al die donkere kleuren PIM FORTUYN doet het. Het he- medewerker dendaagse museum is vooral licht en kleurloos. Op die manier komt, aldus de huidige inzichten, de collectie beter tot haar recht. Toch is dat maar een opvatting. In de vorige eeuw trachtte men de sfeer van een museum veel meer in lijn te brengen met de getoonde collectie, zodat de collectie in het museum als het ware een warm bed betrof. Het hedendaagse museum wil dat nu juist niet en levert een koele omgeving om de pracht en praal uit het verleden te tonen. Het moderne museum is eigenlijk alleen nog in de lijn en sfeer met de collectie, als daar ook moderne kunst wprdt getoond. Het Groninger museum is daarvan een stijlvoorbeeld. Een design museum voor heel veel design kunst, geheel in overeen stemming met de smaak en inzichten van zijn modernistische en zeer internationaal georiënteerde directeur. Oude kunst, dat wil zeggen kunst van vóór 1920, kun je daar maar beter niet in tonen. Het speciaal voor deze kunst ontworpen paviljoen heeft in middels een andere bestemming gekregen, omdat de omgeving zo modernistisch en onpraktisch was dat de getoonde collectie oudere kunst er totaal bij in het niet viel. Over eerbied voor prestaties uit het verle den gesproken. In Rotterdam werd vorige week de nieu we vleugel van het natuur-historische mu seum in het bloeiende Rotterdamse muse umkwartier geopend. Eigenlijk moet ik zeg gen natuurmuseum, omdat onze ideologi sche scherpslijpers hebben uitgemaakt dat het museum er moet zijn om ons milieube wustzijn aan te scherpen. Weg prachtige negentiende eeuwse naam, daar hebben wij twintigste eeuwse wijsneuzen geen bood schap aan. In plaats daarvan de wijsheid van de kinderjuf op geitenwollen sokken. Wat daarvan zij, de nieuwe vleugel mag er wezen en dat doet veel verwachten van de renovatie van de rest van het museum. Gek genoeg past deze prachtige transpa rante vleugel heel goed bij de lelijke kale kunsthal van Rem Koolhaas, die er pal naast staat. Er is hetzelfde materiaal ge bruikt en er is naar dezelfde transparantie gestreefd. Maar waar bij de Kunsthal de le lijkheid van materiaal en afwerking tot kunst is verheven, is hier juist een zorgvul dige keuze van materiaal en een sobere en degelijke afwerking het zichtbare uitgangs punt. Met als gevolg een mooi en vooral prettig gebouw, dat zeker een tijdje mee kan. Daarnaast is gekozen voor een openings collectie die er mag wezen. Alle natuurmu sea van Nederland en dat mag wel in de krant hebben hun pronkjuwelen afge staan voor deze tentoonstelling. De ope ning in Rotterdam werd daardoor een para de van de natuurmuseum-wereld in Neder land. Het leuke is dat nien door de manier van opstellen, het werken met draperieën en licht de sfeer van Teylers weet te bena deren. Het museum ligt in een feëriek park en ook dat werkt mee aan de sfeer in het museum. Ook hier heeft men de computer en video-gekte weten te mijden. De bezoe ker wordt gewoon uitgenodigd om zijn ogen te gebruiken, te kijken dus en wordt voorgelicht door sobere en ter zake doende teksten. Dit Rotterdamse pronkjuweel werd ge opend door een Amsterdams pronkjuweel: Boudewijn Büch. Ik verwachtte daarvan veel te leren. Een grote teleurstelling. Gedu rende meer dan een half uur de ene platte grap na de andere over'in Büchs ogen niet- deugende mensen als Ron Brandsteden Büch beklaagde zich ook over onze schra perigheid als volk tegenover de natuur-mu- sea. Navraag leerde mij dat de openingstoe spraak van Büch bijna net zoveel kost als de expositie zelf. Mijn moeder zei altijd, wat je zegt moet je ook zelf zijn. De vis van Knier Büch wordt duur betaald. Dat is jammer voor het Rotterdamse museum en doet schade aan Büchs reputatie als hedendaags zedenmeester. Overheid wil roken snel terugdringen, tot woede van industrie De tabaksindustrie is verbaasd en verbolgen. Is ze vorig jaar akkoord gegaan met nieuwe, strengere codes voor tabaksreclame, begint de politiek over een reclameverbod. De Stichting Stuurgroep Reclame spreekt zelfs van 'onbehoorlijk bestuur'. Voorzitter B. Sarphati: „Onder druk van de overheid zijn we vorig jaar tot nieuwe afspraken gekomen die vijf jaar zouden gelden. Zonder enige aanleiding wordt daar nu op teruggekomen. Onvoorstelbaar." Roken. Vijftig procent kans dat je eraan dood gaat. In ieder geval word je er vaak ziek van. De Stichting Volksgezondheid en Roken (Stivoro) heeft berekend dat roken de Nederlandse samen leving ruim drie miljard gulden aan ziektever zuim kost en zo'n vierhonderd miljoen gulden aan gezondheidszorg. Moet de overheid reclame toestaan van een produkt dat de mens vroegtijdig om zeep helpt? Natuurlijk niet, meent Stivora. Ja zeker, zeggen tabaksindustrie en reclamebureaus. „Voor een legaal produkt moetje kunnen com municeren. Een verbod is in strijd met de vrijheid van meningsuiting", zegt mr. G. Ribbink, advo caat en bestuurslid van de Nederlandse Vereni gingvoor Erkende Reclame- Adviesbureau's (VEA). IMAGO De overheid wil het roken in Nederland terug dringen, maar dat lukt slechts mondjesmaat. On der jongeren wint roken zelfs weer aan populari teit, ook al weten ze dat het slecht is. Volgens Sti voro schuilt de aantrekkingskracht van sigaretten in het imago ervan. „Jongeren kiezen er niet voor om te roken, ze kiezen voor een imago van een bepaald merk. Een imago moetje opbouwen en onderhouden. Dat doen de tabaksfabrikanten met reclame. Een reclameverbod kan het imago afbreken. Uiteindelijk zullen daardoor minder jongeren tot roken worden aangezet", redeneert B. de Blij, directeur van Stivoro. MUTS Foute redenatie, roept de tabaksindustrie in koor. longeren gaan helemaal niet roken omdat die ou de man op een paard ook rookt. „Kijk naar Fin land. Daar is tabaksreclame verboden, maar het aantal rokers is er niet gedaald", weet W. Roelofs van de Stichting Sigarettenindustrie. De drijfveer van jongeren om een sigaretje op te steken moet worden gezocht in hun directe omgeving: ouders die altijd hebben gerookt, stoere vrienden die shag draaien en je een muts vinden als je niet meedoet. De Blij: „O ja? Waarom geeft de tabaks industrie in Nederland dan 512 miljoen gulden uit aan reclame als het toch geen effect heeft?". Roelofs: „Allereerst klopt dat bedrag niet. Het is vele malen minder. Vervolgens wordt dat re clamegeld niet gebruikt om kinderen te verleiden tot roken, maar rokers te binden aan een merk of over te halen voor een bepaald merk. Tabaksre clame is merkreclame. Net zoals wasmiddelen. Niemand die daar meer van gaat wassen. Het zorgt alleen voor een verschuiving in marktaan delen." COWBOY Ruim twaalf procent van de rokers (een half mil joen) wisselt jaarlijks van merk. De diverse mer ken doen er alles aan om deze groep, goed voor zeshonderd miljoen gulden, aan zich te binden. Dat kost tijd en geld. Marlboro, de best verkochte sigaret op dit moment in Nederland, werd in 1972 geïntroduceerd. Hét duurde vijf jaar voordat de cowboy één procent van het marktaandeel had verworven. In 1985 was één op de tien sigaretten een Marlboro, nu één op de vier. Mocht de rege ring besluiten tot een verbod op tabaksreclame dan worden de marktaandelen bevroren en ma ken nieuwe merken of produkten nauwelijks nog een kans omdat ze niet breed onder de aandacht van het publiek kunnen worden gebracht. Om toch te kunnen concurreren is daardoor in Frank rijk een prijzenoorlog ontstaan. En daar zit de an- ti-rooklobby ook niet op te wachten. Sterker nog, tabak moet duurder, vindt Stivoro. RECLAMEVERBOD Ook in Frankrijk heeft het reclameverbod niet voor een daling van het aantal rokers gezorgd. Maar daar was het verbod ook niet voor bedoeld. De Franse regering wil vooral haar eigen staatsbe drijven beschermen en buitenlandse fabrikanten zo veel mogelijk weren. De tabaksindustrie in Nederland gaat er vanuit dat de politiek gewoon niet zo goed op de hoogte is van de feiten. En dat ze een daad wilde stellen tegenover de achterban. Want op overtredingen van de onlangs aangescherpte reclamecodes kan zij ook nauwelijks worden betrapt. Vorig jaar no teerde de Reclamecodecomissie 45 klachten, waarvan het merendeel niet gegrond werd ver klaard. Bijna alle klachten kwamen van dezelfde persoon die fel tegen roken is. DEN HAAG MONIQUE DE KNEGT De prijs van een tochtje met een gondel is in Ve netië alleen nog weggelegd voor bezoekers met een welgevulde beurs. Voor minder dan honderd gulden maakt de gemiddelde gondelier zijn tros sen niet los. Het zijn dezer dagen dan ook vooral Japanse toe risten die zich dankzij hun hooggewaardeerde yen door de grachten en kanalen van de Dogen- stad laten pendelen. De 400 gondeliers gedragen zich daarbij nog net niet als een gemiddelde taxi chauffeur, maar een glimlach of een vriendelijk woord kan er zo blijkt bij observatie zelden vanaf. k Zingen is er al helemaal niet bij, tenzij op speciaal verzoek, en dan nog het liefst groepsgewijs. Een stuk of zes gondels trekt een tijdje gelijk op terwijl een gondelier of mu2iekstudent in één van de tra ditioneel zwart geverfde gondels een riedeltje zingt. Met de aloude Venetiaanse tradities heeft het nog maar weinig te maken, behalve het Na- politaanse O sole mio kan desgewenst ook Tulpen uit Amsterdam ten gehore worden gebracht. De klant is koning, althans alleen een handvol geld telt. Wie de gondeliers buiten de beschutting van de kanalen, waar de bebouwing tot aan het water reikt, aan het werk ziet, krijgt wat meer respect voor de beroemde peddelaars. Op de golven van de Venetiaanse lagune is veel kracht nodig om Ter Veld, Wöltgens, Van Aardenne, Hirsch Ballin en Wiegel „Grapje", roept de net beëdigde AOV-senator Batenburg duide lijk hoorbaar. Gesis en een diep verontwaardigd geronk klinkt op uit de rijen Eerste-Kamerle- den en hun familie. Tot hun grote onsteltenis heeft Baten burg enkele minuten eerder op zichzelf gestemd als voorzitter voor de Eerste Kamer. Een gots pe, deze 'grap', zeker in de Se naat die een kamer van bezin ning behoort te zijn, zo wordt betoogd. Dat Batenburg zichzelf een hemelse opdracht toedicht, doet daar niets aan af. Na afloop van de plechtigheden gisteren ontkent de nauwelijks uit de publiciteit weg te denken AOV'er alle sterallures. Hij heeft een vergissing gemaakt. De ze nuwen, èn de slechte geluidsin stallatie in de Ridderzaal (Batenburg draagt in beide oren een gehoorapparaat) die hem op het verkeerde been zetten. SCHRIK Nauwelijks bekomen van de schrik, staat Batenburg opnieuw in de schijnwerpers. Hoe denkt hij om te gaan met zijn collega Hans Wiegel begroet de wegens een spier ziekte in een rolstoel zittende oud-minister van economische za ken Gijs van Aarden ne. FOTO GPD CEES ZORN Hendriks, dié eveneens i het AOV in de Eerste Kamer is gekozen, maar afgelopen week einde met instemming van Ba tenburg uit de partij werd gezet? Wie spreekt straks in de Eerste Kamer namens het AOV? Batenburg rijst op van zijn zetel. „Hier staat de echte AOV'er. Ik ben de uitvinder van het AOV, de oprichter, dus het is niet meer dan rechtvaardig dat ik als eerste aanspraak kan maken op de naam Algemeen Ouderen Verbond." Maar 'als mens' zal hij Hendriks naast zich dulden. Er zijn 'werkafspraken' ge maakt, verzekert Batenburg: „Voorlopig opereren we als twee eenmansfracties." Hen driks hoort het onbewogen aan. AOV Wie de fractievoorzitter wordt voor de AOV in de Senaat? „Ik- denk dat ik dat ben", zegt Hen driks. „Ik ben AOV'er, tot het te gendeel is bewezen." Fijntjes voegt hij eraan toe dat „de heer Batenburg geheel reglementair uit het AOV is gezet.En dat hij op de eerste plaats van de kan didatenlijst stond. GEDONDER Senaatsvoorzitter Tjeenk Wil link ziet het schouwspel met le de ogen aan. Dat het AOV er naast de Tweede Kamer een nieuw strijdtoneel bij heeft ge kregen, beaamt hij volmondig. Andere senatoren irriteert de aandacht voor het AOV. „Dat gedonder hoeven we hier niet", zegt een van hen. Zeker niet op een feestdag als gisteren, als de gekozen senatoren officieel worden beëdigd. Liefst 33 nieu we senatoren maken hun en tree, onder wie vele oudgedien den in de Haagse politiek. Een nieuwe Senaat van oude bekenden, stelt voormalig PvdA-fractievoorzitter Wöltgens vergenoegd vast. Wie zien we terug, onder meer WD'er Hans Wiegel, oud-minister van justi tie Ernst Hirsch Ballin, oud-mi nistervan economische zaken Gijs van Aardenne en oud-mi nister van defensie en secretaris van de West Europese Unie, Van Eekelen. De Senaat Wordt weer vier jaar geleid door een oude rot in het vak, PvdA'er Tjeenk Willink. Zoenend begroet Wöltgens par tijgenoot Elske ter Veld, wiens gedwongen vertrek als staatsse cretaris mede aan hem te wijten was. Ter Veld heeft dit Wöltgens nog lang niet 'vergeten en ver geven': „Het blijft een enorme misser, maar dat neemt niet weg dat we kunnen samenwer ken", vindt ze. Op hun beurt zullen Ter Veld en Wöltgens hun best doen met collega Pit door één deur te gaan. Deze PvdA'er werd geheel tegen de zin van de partij in, met voorkeurstemmen in de Se naat gekozen. Gesprekken met premier Kok en partijvoorzitter Rottenberg, evenals een offen sief via de media, deden Pit niet van zijn zetel afzien. Inmiddels zijn er ook hier werk afspraken gemaakt, verzekert PvdA-fractievoorzitter Van den Berg in de Senaat. „Pit is een collega, en zo zullen wij hem te gemoet treden." Pit zelf schuift tijdens de borrel na afloop van de beëdiging mogelijke proble men luchtig terzijde. „Ik voel me hier senang", zegt hij wij zend naar zijn collegasenatoren. „Mijn vrouw zei het ook net: Meine, dat zit wel goed." DEN HAAG MARC PEEPERCORN vooruit te komen. Te veel, zo heeft het genoot schap van gondeliers laten weten. Als proef wor den nu vier grote gondels uitgerust met een bui tenboordmotor. Om de haven van Porto Marghera beter bereik baar te maken zijn de vaargeulen uitgediept. Dat heeft tot gevolg dat de lagune meer golfslag heeft gekregen, golven die het de gondeliers praktisch onmogelijk maken om vooruit te komen. Tegelij kertijd heeft de vervuiling van het water er voor gezorgd dat veel plantenleven in de lagune een door een smalle landtong van zee gescheiden klein strandmeer is afgestorven, waardoor er ook meer stroming komt. De gondeliers willen dat de stad maatregelen neemt om het varen in de lagune weer mogelijk te maken. Als dat niet gebeurt krijgen meer gon dels een motor. Dan verdwijnt ook het laatste stukje romantiek uit Venetië, dat met name in de zomermaanden toch al de gedaante aanneemt van een uit zijn krachten gegroeid attractiepark. De smalle straatjes noch het toch ruim bemeten San Marcoplein kunnen dan het aanbod dagjes mensen aan. Die stroom vraagt eveneens om een snelle aanpak om Venetië ook voor volgende ge neraties te behouden. VENETIË HANS JACOBS TOM JANSSEN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2